Kinnisvaraturu tipu ennustamine - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Kinnisvaraturu tipu ennustamine

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Ma ei tea, paljud teist siinsetest Ekspressi lugejad on, aga viimases numbris on väga hästi kirjutatud artikkel Grete Lehepuu poolt, kuidas inimesed on nõus peaaegu peldikute eest kulla hinda maksma

    Artiklit lugedes tõmbasin tahes-tahtmata paralleeli kassidega, kellede jaoks on üks palderjanikauss ripakile jäetud.
  • Jah, vaesekene. Uskumatu, et kui sa otsid turuhinnast odavamat maja, siis nendele on konkurentsi. Samuti, kui keegi näeb traagikana, et ta ehk ei saagi Lasnamäe üürikast otse oma majja kolida vaid peab vahepeal 3-toalise ostma, siis mul on raske kaasa tunda.
  • Eks probleem oli ka selles, et paar otsis kõige konkurentsitihedamat nisi. 2 noort saavadki sellise 200kmax laenukoormuse, kus kõik sulelised-karvalised sees on.. Mingu 100k v 200k ülesse poole saab ka oma tingimusi pakkuda
    Aga jah ülepakkumised toimuvad ainult siis, kui maakler on miskipärast sigaodavalt müüki pannud ja pole ehk osanud õiglaselt hinnastada...
  • Päris raske on vist nii elada, kui rahakott egoga kaasas ei taha käia. Ilmselgelt ei saa 200k eelarvega noorpaar endale täna maja Tallinnas lubada ning seetõttu tulevad kv.ee otsingus välja a) krundid, kus maja tuleks kohe ümber lükata; b) hoonestatud kinnistud, millel on mingi eriti räige juriidiline jama või muu häda kaelas; c) pankrotioksjonid, kus vähemalt alghind on kättesaadav. Ning siis ollakse kinnisvaraturu, maaklerite, konkureerivate ostjate ja laiemalt kogu maailma peale siiralt vihased. "Kellel üldse on 200k raha. Miks peldikud on kulla hinnaga? Kes selle pika tüübi arvamust küsis üldse?" Kui "kõik majad on 30% üle turuhinna" siis reaalsuses on ikka eelarve 30% alla turuhinna.

    Sama tütarlaps korraldas hiljuti väidetavalt ka nõiajahi Mäe suhtes, sest tööandja teatris ei tahtnud turundustibi kapriisidega nõus olla.
  • "k525"

    ...
    Sama tütarlaps korraldas hiljuti väidetavalt ka nõiajahi Mäe suhtes, sest tööandja teatris ei tahtnud turundustibi kapriisidega nõus olla.

    No see on küll nüüd kummaline väide poolavalikus foorumis. Mäe keiss on selgelt laiemalt näljase meedia probleem kui ühe ajakirjaniku.
    Ja kuidas see antud hetkel kinnisvara ostmisse puutub? Et kirjutas Mäest artikli järelikult on loll ja ei tohigi odavat kinnisara soetada?


  • "Tohohtont"
    "k525"

    ...
    Sama tütarlaps korraldas hiljuti väidetavalt ka nõiajahi Mäe suhtes, sest tööandja teatris ei tahtnud turundustibi kapriisidega nõus olla.

    No see on küll nüüd kummaline väide poolavalikus foorumis. Mäe keiss on selgelt laiemalt näljase meedia probleem kui ühe ajakirjaniku.
    Ja kuidas see antud hetkel kinnisvara ostmisse puutub? Et kirjutas Mäest artikli järelikult on loll ja ei tohigi odavat kinnisara soetada?




    Toetusin ainult avalikes allikates (sh Delfi tsitaadile "Rahvusooper Estonia juhi Aivar Mäe alandamis- ja ahistamisjuhtumid avalikkuse ette toonud Eesti Ekspressi ajakirjanik Greete Lehepuu... ") jagatud infole ning Mäe kaasuses tehtud kohtulahenditele. Mina isiklikult nägin nende kahe artikli vahel küll sarnast mustrit:
    1) Mitte indiviid ei ole liiga väikeste sissetulekutega vaid turg, maaklerid, müüjad ja teised ostjad on süüdi liiga kõrgetes hindades.
    2) Mitte indiviid ei ole kollektiivis konfliktne vaid ülemus on seksuaalne predator, kes tuleks koheselt ravile saata.

    Endalegi meeldib odavalt osta, aga kindlasti ei kutsu kellegi kodu "peaaegu peldikuks", sest ta keeldus seda mulle alla turuhinna ära müümast. Ja kui keegi ei taha mulle piisavalt palka maksta või mu kapriisidega arvestada, ei pea ma teda perverdiks ja ahistajaks.
  • Läheb veel natuke aega ja selliste hüüatuste peale hakatakse turgu reguleerima. Resultaat - keegi ei saa midagi aru, mis toimub; tekib hunnik võimalusi korruptiivse tulu teenimiseks ning üpris varsti ollakse sootuks hullemas olukorras kui enne reguleerimist. Seda vist oleks palju loota, et ajakirjanduses kirjutataks lahti, mis käivitas eepilise kinnisvararalli… Vihje - need ei olnud südamelt kurjad kinnisvaraomanikud. 😁

    Vt. ka: 2008. a finantskriis, too big to fail, Greenspan put, Berliini kinnisvaraturg, Euroopa Liit, QE Forever, Batman Forever.
  • Vahva lugu ajakirjanikuga tõepoolest.
    Inimene üritab poolteist aastat lotovõitu: osta turuhinnast odavamat vara. Ja selle ajaga haritud inimene ei õpi ega saa aru, et õnnestumise tõenäosus on üliväike.
    Ning siis demonstreerib inimene oma õppimisvõimetust suuretiraažiliselt.
  • "November"
    Vahva lugu ajakirjanikuga tõepoolest.
    Inimene üritab poolteist aastat lotovõitu: osta turuhinnast odavamat vara. Ja selle ajaga haritud inimene ei õpi ega saa aru, et õnnestumise tõenäosus on üliväike.
    Ning siis demonstreerib inimene oma õppimisvõimetust suuretiraažiliselt.

    Asja iroonia on selles, et kui ta kohe alguses oleks reaalsust aktsepteerinud ja ostnud turuhinnaga talle jõukohase kinnisvara ära, oleks ta praeguseks juba rahaliselt märkimisväärselt plussis ja seega sammukese lähemal oma unelmate kinnisvarale.
    Siiski kiidan teda selle loo kirjutamise eest, sellest on kindlasti võimalik teistel õppida.
  • "santa"
    "November"
    Vahva lugu ajakirjanikuga tõepoolest.
    Inimene üritab poolteist aastat lotovõitu: osta turuhinnast odavamat vara. Ja selle ajaga haritud inimene ei õpi ega saa aru, et õnnestumise tõenäosus on üliväike.
    Ning siis demonstreerib inimene oma õppimisvõimetust suuretiraažiliselt.

    Asja iroonia on selles, et kui ta kohe alguses oleks reaalsust aktsepteerinud ja ostnud turuhinnaga talle jõukohase kinnisvara ära, oleks ta praeguseks juba rahaliselt märkimisväärselt plussis ja seega sammukese lähemal oma unelmate kinnisvarale.
    Siiski kiidan teda selle loo kirjutamise eest, sellest on kindlasti võimalik teistel õppida.


    See on pigem jumala õnn, et 200k laenulaega noor pere ei ole saanud endale kogu raha eest osta elamiskõlbmatut arendusprojekti. Iga väike liikumine ehitushindades või tagatisvara hindades laseb kogu selle projekti suure vilinaga õhku ning siis ei jõua neid arvamusartikleid enam keegi lugeda, kuidas elu ebaõiglane on. Kõige rohkem peaks sellest artiklist õppima hoopis Swedbanki laenuosakond, kes sellele arendusprojektile alla on lubanud kirjutada.
  • "Sama tütarlaps korraldas hiljuti väidetavalt ka nõiajahi Mäe suhtes, sest tööandja teatris ei tahtnud turundustibi kapriisidega nõus olla."

    Lihtsalt remargi korras mainiks, et Mäe keiss räägiti suhteliselt lihtsalt Pealtnägijas siiski lahti ja see, et a la kümnest inimesest ainus kohtussepöörduja ei saavutanud võitu ei näita seda, et midagi ei toimunud vaid, et see konkreetne keiss ei kvalifitseerunud päris selleks mida alguses viidati. Fakt on see, et Estonia sisejuurdluse protokollid "kaotati ära" ja neid ei näe enam mitte keegi ning ega pole näha olnud, et Mäe väga julgelt esineks meedias, et teda on ilmaaegu kiusatud.
  • "Karum6mm"
    Õpitakse seda, et turg on sinu vaenlane ning #miksriikmittemidagieitee ja #hinnatõusevad ja #keegieivastuta.


    Riigi osa kinnisvaraturul päris null ka ei ole kuigi kaudne. Näiteks valimiste ajal räägiti, et planeeringud ja kooskõlastused liiguvad Tallinnas ilma sobiva libestita endiselt väga visalt. Teiseks võiks eeldada, et energiaklassi nõuded kergitavad samuti uusehitiste hindu ja sellega kaudselt kogu turgu. Viimase osas ma pole idee poolest vastu aga ei oska ise ka öelda kust seal see mõistlik tulu-kulu suhe läheb.
  • "ikaldus"
    "Karum6mm"
    Õpitakse seda, et turg on sinu vaenlane ning #miksriikmittemidagieitee ja #hinnatõusevad ja #keegieivastuta.


    Riigi osa kinnisvaraturul päris null ka ei ole kuigi kaudne. Näiteks valimiste ajal räägiti, et planeeringud ja kooskõlastused liiguvad Tallinnas ilma sobiva libestita endiselt väga visalt. Teiseks võiks eeldada, et energiaklassi nõuded kergitavad samuti uusehitiste hindu ja sellega kaudselt kogu turgu. Viimase osas ma pole idee poolest vastu aga ei oska ise ka öelda kust seal see mõistlik tulu-kulu suhe läheb.


    Riik on ka päris suur ehitustööde tellija (aastas üle 100 miljoni euro). See portfell mõjutab oluliselt ehitushinda.
  • "Stallone"
    "Sama tütarlaps korraldas hiljuti väidetavalt ka nõiajahi Mäe suhtes, sest tööandja teatris ei tahtnud turundustibi kapriisidega nõus olla."

    Lihtsalt remargi korras mainiks, et Mäe keiss räägiti suhteliselt lihtsalt Pealtnägijas siiski lahti ja see, et a la kümnest inimesest ainus kohtussepöörduja ei saavutanud võitu ei näita seda, et midagi ei toimunud vaid, et see konkreetne keiss ei kvalifitseerunud päris selleks mida alguses viidati. Fakt on see, et Estonia sisejuurdluse protokollid "kaotati ära" ja neid ei näe enam mitte keegi ning ega pole näha olnud, et Mäe väga julgelt esineks meedias, et teda on ilmaaegu kiusatud.


    Remargi korras jään siin lugupidavalt eriarvamusele. Meedial kui neljandal võimul peaksid olema tugevad eetikastandardid erapooletuse osas ning Mäe teema käsitlus oli kõike muud kui erapooletu. Ei ole võimalik, et kedagi süüdistatakse seksuaalses ahistamises ning pärast tõdetakse, et ei olnud jah seksuaalne ahistamine, aga sellegipoolest oli see meie ajakirjaniku meelest ebasobiv käitumine ning meil oli igasugune õigus meediapeks korraldada. Ahistamise või muu ebasobiva käitumise tuvastamiseks ja valideerimiseks on terve hunnik erinevaid institutsioone (tööinspektsioon, võrdõigusvolinik, kohtusüsteem jne) ning ei ole kuidagi okei, et viimased ei suuda rikkumist tuvastada, aga ajakirjandus jääb lugupidavalt eriarvamusele (kuigi kohtus tõestati muuhulgas ka ära, et suur osa süüdistusest olid 100% väljamõeldised). Kõigil on võimalik nt Ekspressi otsingut kasutades lugeda Mäega seotud pealkirju ja artikleid ning ise otsustada, kas selline meediakajastus on erapooletu või mitte. Suvaline näide. Anonüümselt kogutud tunnistuste hävitamine on iseenesestmõistetav. Samuti ütleb iga PR nõustaja, et meedia vastu võitlemine ja enda õiguste tõestamine on täiesti perspektiivitu ning lihtsalt ketrab seda teemat ja kinnistab seksuaalse ahistaja narratiivi. Selles loos ei ole Mäel võimalik võita ja minu jaoks on hirmutav, et selline kaasus lõppes ilma ajakirjandust vastutusele võtmata.

    Mäletan, et kui see teema üldse üles võeti, tundus käsitlus kummaliselt kallutatud ning kiire guugeldamine tõi välja seosed "ohvri" ja paljastusega lagedale tulnud ajakirjaniku vahel. Äkki ma olen siis vanamoeline, aga minu jaoks tundub olukord, kus ülemust uurivaks ajakirjanikuks on solvunud ekstöötaja tuttav äärmiselt ebaeetiline. Eriti olukorras, kus on kohtus tõendatud, et paljud "ohvri" väited olid sulaselged valed.

    Ei ole Mäe ega teiste asjaosalistega isiklikult tuttav ning mõistan igasuguse ahistamise ühemõtteliselt hukka. Aga ei soovi ka ühiskonda, kus kohtusüsteemi ja institutsioonide asemel teevad otsused alakirjanikud, ignoreerides igasuguseid eetikastandardeid ja huvide konflikte. Hoian pöialt, et Mäe selles osas EE vastu kohtutee ette võtaks ning lõpuks tekiks ka mingi pretsedent, kus meedia peab ka reaalselt tekitatud kahju osas vastutama.
  • Keda huvitab, räägiks siin kinnisvarast.
  • Samas ütleks et inimesed on ikka lolliks läinud.

    Merco arendab Laagris bensujaama ja TREV2 tööstusrajooni vahel uusarendust, seal on vist müümata vaid paar korterit. Oleme ikka ausad, koht on viimane urruauk, aga näe, see ei loe.
  • "mx77"
    Samas ütleks et inimesed on ikka lolliks läinud.

    Merco arendab Laagris bensujaama ja TREV2 tööstusrajooni vahel uusarendust, seal on vist müümata vaid paar korterit. Oleme ikka ausad, koht on viimane urruauk, aga näe, see ei loe.


    Mäh? Hoopis imelikum on, et keegi on nõus Lasnamäele (uut) korterit ostma.
  • Reaalselt on tipp käes, küsimus on, millal algab langus, hetkel nagu sõidaks autoga pöörded piirajas, ükskord peab see mootor kotti jooksma. Täna just kuulsin, mis tsirkus seal Tartu haigla peal käib, kus pool Eestit koos, üks teeb rohkem praaki kui teine ja trahvid ulatuvad sadadesse tuhandetesse, kuna normaalsed alltöövõtjad odava hinnaga sinna ei läinud. Miskit mootoris juba koliseb, ju see meeletu inflatsioon ja selle kaasnähtus intressid taas ole , mis asja käima tõmbab, tehakse taas totraid arendusi mega raha eest.
  • Et eu raha on loll raha, leiab järjekordselt kinnitust. Vaatan aknast välja - torude vahetamise pärast üleskaevatud kõnnitee on juba pikalt asfalteerimata, aga järsku hakatakse haljastust tegema. Talv tulekul, viimane aeg tõesti. Objekt pidi ametlikult lõppema üle kuu aja tagasi, töö venis nagu tatt ja lõppu veel kuskilt ei paista.
    Ei kujutaks eratellijana seesugust olukorda häste ette, kui miliganes objektile tulen, leian tihtipeale seisvatesse masinatesse sulgunud mornid mehed, kes tavaliselt veel poole päeva pealt on laiali jooksnud ja peaks seesuguse lõbu eest naeratades maksma. Viga on vist minus, et ma infraprojektide toimimisloogikast aru ei saa, nii kurb.
  • "Grupp Seltsimehi"
    Lasnamäe on võrreldes Laagriga kesklinn.


    Kesklinnast kauguse osas küll, aga elukeskkonna osas mitte. Lasnamäe elukeskkonnana on lihtsal masendav (mulle lihtsalt ei meeldi selline kivikõrb). Mind ei tõmba miski ka kesklinna elama.
  • Minu meelest on siin viimase 10 aasta jooksul kesklinna lähedus - tähtsus kõvasti alla käinud elukvaliteedi osas.

    Kui kesklinnas tööl ei käi ja enamik ei tallinnast ei tee seda ning see protsess pigem suureneb seoses kinnisvarahindade ja muude takistuste kasvuga (kui sotsid hakkavad veel autovaba kesklinna ajama ...) seega pigem töötad väljapool kesklinna ja tulevikus on ka trend pigem sinnapoole. Mis seal veel olulist on? Kinod, kaubanduskeskused jne on olemas ka linnaääres.

    Meelelahutuskohtadega on viimased 2 aastat lood nagu on, lisaks see värk rohkem kalamajasse suundunud.

    Ega seal palju sellist käegakatsutavat positiivseid asjaolusid jäänud pole, peale selle, et saad öelda "ma elan kesklinnas"


  • "Wesse"
    Minu meelest on siin viimase 10 aasta jooksul kesklinna lähedus - tähtsus kõvasti alla käinud elukvaliteedi osas.

    Kui kesklinnas tööl ei käi ja enamik ei tallinnast ei tee seda ning see protsess pigem suureneb seoses kinnisvarahindade ja muude takistuste kasvuga (kui sotsid hakkavad veel autovaba kesklinna ajama ...) seega pigem töötad väljapool kesklinna ja tulevikus on ka trend pigem sinnapoole. Mis seal veel olulist on? Kinod, kaubanduskeskused jne on olemas ka linnaääres.

    Meelelahutuskohtadega on viimased 2 aastat lood nagu on, lisaks see värk rohkem kalamajasse suundunud.

    Ega seal palju sellist käegakatsutavat positiivseid asjaolusid jäänud pole, peale selle, et saad öelda "ma elan kesklinnas"




    Osaliselt kindlasti nõus. Teatrid, ööklubid ja viisakamad restoranid asuvad veel südalinnas.
    Kinod on liikunud koos kaubanduskeskustega ka äärelinna (Mustamäe, Ülemiste, T1), ühtki kaubanduskeskust vältimatult väisama ei pea. Ka Kaubamajas toimib e-pood, jne.
  • Palju toredaid naabreid.
    https://ekspress.delfi.ee/artikkel/94955565/aastaid-kestnud-terror-nomme-mandide-all-pahatahtlikult-kaitunud-naine-viis-oma-naabrid-vaimse-murdumise-aarele
    Tuttav tunne. Mul ka kogemus buumiajal emotsiooniga ostetud hinnatud piirkonnas Nõmmel "romantilise" 4 korteriga kaasomandist. Nii hulle naabreid õnneks ei olnud aga otsustasin, et siiski ei sobi mulle võõraste tädide ja onudega puid ja maid jagada. Ei leidnud endas seda kolhoosniku soont . Müügilt kasumit kindlasti ei saanud, ilmselt korralik kahjum, mida pole julgenud kokku lüüa :) Vilets investeering oli kindlasti.
  • No kui loll võib üks inimene olla, et nii räigelt üle võlli maksta? (õigemini selleks, et hind kosmosesse tõuseks on vaja vähemalt kahte lolli)
    Ei. Ostja ei saa sealt ehitusmahtu juurde!

    Saku vallavalitsus müüs täna enampakkumisel krunti Kiisa alevikus alghinnaga 103 000 eurot. Krundi hind kerkis 542 000 euroni.

    Puki sõnul lasti kinnisvarabürool hinnata krundi väärtus, milleks sai 103 000 eurot. See määrati ka alghinnaks. "See, et hind nii üles läks oli meile üllatus. Oleme väga rahul ja kindlasti ületas hind ootuseid. Tulemus näitab, miks on nutikas korraldada enampakkumisi," ütleb Pukk.

    Pukk teadvustab, et enampakkumine on emotsionaalne toiming ning enne lepingu sõlmimist ei saa kindel olla, et oksjoni võitja ka maatüki päriselt ära ostab.
  • Minu külas läks ka üks maatükk 7x riigi poolt küsitud alginnast üle, sest keegi väga tahtis seda ja keegi, kellele kuulus kõrvalkrunt oli nõus maksma ükskõik kui palju, et keegi teine tema kõrvale ei roniks.
  • Mh, kõige põnevama koha peal jäi pooleli - a kumb siis võitis?

    Mind isiklikult eluaegse linnaelanikuna hirmutab maale kolimise juures kõige rohkem võimalus sattuda mingi hullumeelse Pearu kõrvale, kes lihtsalt igavusest järgmised 30 aastat su ajusid grillib. Empiiriliste vaatluste põhjal olen täheldanud, et see inimtüüp on endiselt elujõuline ja laialt levinud, seega tühjuse eest maksmine ei tundu üldse kõige jaburama ideena :)
  • "jesper"
    Mind isiklikult eluaegse linnaelanikuna hirmutab maale kolimise juures kõige rohkem võimalus sattuda mingi hullumeelse Pearu kõrvale, kes lihtsalt igavusest järgmised 30 aastat su ajusid grillib. Empiiriliste vaatluste põhjal olen täheldanud, et see inimtüüp on endiselt elujõuline ja laialt levinud, seega tühjuse eest maksmine ei tundu üldse kõige jaburama ideena :)

    Kui maale kolida, siis on minimaalne krundi suurus mitte 600 ruutu vaid vähemalt 2 hektarit. See hoiab igasugused hälvikud majandataval distantsil...
  • Linnaroti vaatenurgast on minimaalne distants umbes 2 valgusaastat, aga noh samas, iga projekti õnnestumise võti on madalad standardid :)
  • "jesper"
    Mh, kõige põnevama koha peal jäi pooleli - a kumb siis võitis?


    Ikka põliselanik, kes ilmselt ei tahtnud mingeid jobusid enda kõrvale aga kuna oksjonil osalejad pole avalikud, ei imestaks kui teine pakkuja oli teiselt poolt naaber. "Ostan maatükke enda ümber, et keegi teine neid saaks", on väga moes.

    Krunt oli selline, ostja lääne krunt, piirneb jõega aga muus osas on taolised tükid ikka 5 korda soodsamalt liikunud.



  • "Visahing"
    Reaalselt on tipp käes, küsimus on, millal algab langus, hetkel nagu sõidaks autoga pöörded piirajas, ükskord peab see mootor kotti jooksma. Täna just kuulsin, mis tsirkus seal Tartu haigla peal käib, kus pool Eestit koos, üks teeb rohkem praaki kui teine ja trahvid ulatuvad sadadesse tuhandetesse, kuna normaalsed alltöövõtjad odava hinnaga sinna ei läinud. Miskit mootoris juba koliseb, ju see meeletu inflatsioon ja selle kaasnähtus intressid taas ole , mis asja käima tõmbab, tehakse taas totraid arendusi mega raha eest.


    Kui tõenäoline on tipp kui pakkumiste arv avalikes portaalides on suht minimaalne (märkimisväärselt väiksem vs aasta tagasi). Tsiteerin kv.ee lehelt: "Elamispindade müügipakkumiste arv kinnisvaraportaalis KV.EE on aastaga jäänud 27,1% vähemaks. Poole aasta taguse ajaga võrreldes on pakkumisi jäänud vähemaks 14,1%."

    Täpsustan, et tipuna defineerin hetke peale mida toimub järsem langus, mitte, et saavutataksegi uus püsiv tase.
  • Selle artikli järgi oli oksjonil krunt kaubanduskeskuse ehitamiseks alevi keskel.
  • Lagnes, ma teen projekte ja näen asju ja käitumist,mis on enne õüüki tulekut, ehk mida arendajad plaanivad ning kes nad on. Kun meedia ajab eesotsas maakleritega trummi,et ei ole ja ei tule, käib siis selline mahtude arendus,et hoia piip ja prillid.
  • Eks see turuolukord on suht segane küll.

    Ühteviisi on pakkumine ikka väga maas (isegi kui hinda ei vaata). Seega võiks nagu eelda ralli jätkumist.

    Teisalt ehitatakse rekordpalju ja raha odavneb, samuti on küsimus, mis selle kinnisvaraga peale hakkatakse? Kuna töötan selles sektoris võin näitena tuua, et ligi aasta tagasi valminud kortermajas garantiiremonti tehes tuli välja, et enam vähem kolmandik korterid olid tühjad - väljaostetud, kuid keegi ei ela seal (pmt jäid osad omanikud isegi kinnipüüdmatuks).

    Seega ma pakuks välja, et igasugused tegelased kellel on raha, üritavad end hetkel kaitsta inflatsiooni vastu. Mul endalgi tutvusringkonnas paljud endale kinnisvara kokku krabanud just sellel põhjusel. Mingi seltskond muidugi loodab ka 3 - 4 korteriga minna nii öelda "pensionile" (et üürid neid välja ja elad jalad seinal).

    Kuigi ma selle üürikinnisvara teemas järjest enam kahtlen - enda tutvusringkonnas on ehk 2 - 3 maksujõulist inimest kes üürivad, ülejäänud on endale kodud soetanud. Samal ajal väljaüürimise eesmärgil soetatud korteritest saaks "kokku panna" kindlasti üle keskmise suurusega kortermaja. Suhe on kuidagi paigast ära, võib olla tutvusringkonna viga ...

    Seega kui raha pealekasv peatub, minu hinnangul see mull lõppeb, samas jälle kui raha pealekasv ei peatu on siin oodata eelmise aastatuhandete 20nendate kordumist ...
  • Visahing, siseinfot omamata oleks praegu ostuks Tallinnas korterit otsida siiski suhteliselt nutune (OK, võibolla suur osa arendajaid ei panegi oma objekte kv.ee´sse üles ja seetõttu need ei suurenda pakkumiste arvu). Praegu on alla 1200 pakkumise 3-4 toalistele Tallinnas. Juuni 2020 oli see number umbes 1800, mäletan kuna ostsin siis.

    Jah, kindlasti midagi plaanitakse ja võibolla isegi suurelt aga eelmise kriisi ajal nt need plaanid maeti aastateks, sest soovitud hinnaga nõudlus kukkus alt ära. Tavaostja seda ei näe ja tema näeb, et midagi pole osta (ilma igasugu maakleri sisendita - lihtsalt portaale jälgides). Sellelt baasilt võiks ennustada mõneks ajaks uue kõrgema hinnaga platood (palgakasv, vähene pakkumiste arv jne). Järsku tõusu ikka ei vea välja, sest puhtemotsionaalselt on raske osta 3000 eur m2 vanu kortereid või 4000 eurm2 uusi kortereid kui aasta tagasi hinnad olid madalamad.

    Seega tippu (ja kiiret langust) ma ikka ei ootaks veel. Langus võiks tulla neilt valesti hinnastatud korteritest mida õngitsemiseks kõrge hinnaga on välja pakutud.

    Wesse - see huvitav, et lihtsalt seisma ostetakse majade kaupa. Mingis osas arusaadav, huvitav et nii massiliselt.
  • Kui see graafik nina alla ei aja, on raske näha, et mingi räige drop tuleks...

    (Graafik on protsentides)

  • 2007a alanud Eesti kinnisvarakriis oli enne algust samasugune, kui praegu, et pakkumine oli maas ning tahtjaid palju, korterid osteti ära enne kui kopp maasse löödi. Arendusi oli küll palju, aga nende turule jõudmine võttis aega.
    Siis aga algas Juurdeveo tänava "nuti"kortermaja pakkumine 2007a kevadel, mille puhul järsku selgus, et polegi tahtjaid. Kriis sai seega alata, küll aga põhilise nokaudi andis Eesti kinnisvaraturule Lehman Brothersi pankrott.
    Rahapakkumine oli 2007a kevadel veel olemas, majandus õitses suurima hooga, mida varem polnud täheldatud. Lihtsalt -- ostjad said järsku otsa. Kõik, kes tahtsid laenu ja kvalifitseerusid laenu saamisele, olid otsa saanud.
  • Hoian uusarenduste pakkumisel-müügil-hindadel regulaarselt silma peal.

    Paar numbrit
    * 2021. a on Tallinnas müüki tulnud (mis ei pruugi olla seotud vahetu ehitusega alustamisega) ~3000 uut korterit.

    * Müüdud on ~3750 korterit (so ostuotsuste arv ehk hinnakirjast pakkumiste "ära kadumine").

    * Aktiivses pakkumises olevate korterite arv on vähenenud alla 2000 pakkumise (ehk ~2015. a tase).

    * 10/2021 seisuga on Tallinna uute korterite keskmine pakkumiste hind >3500 €/m².

    St kinnitan, et arendus käib täie hooga, kuid müük veel kiiremini. Hinnad rallivad üles.
  • [quote][/Seega ma pakuks välja, et igasugused tegelased kellel on raha, üritavad end hetkel kaitsta inflatsiooni vastu. Mul endalgi tutvusringkonnas paljud endale kinnisvara kokku krabanud just sellel põhjusel. Mingi seltskond muidugi loodab ka 3 - 4 korteriga minna nii öelda "pensionile" (et üürid neid välja ja elad jalad seinal).
    quote]Ma nagu alati imestan, et aastal 2021 seda lugu räägitakse.
    Mis point on osta nt miljoni eest nt 2 korterit. Saad vb 1500 eur max üüritulu per unit. Tootlus, on ehk mingi 3%. Seal sees pole ka puuküürniku saagasi, ega amortisatsiooni! Selle asemel, et lihtsalt eftenit osta. Eestis on ikka tugevalt sees see kinnisvarakultus. Las istuvad lausa tühjana , hea imetleda ja üüritootlusest ja finatsvabadusest
    saunast rääkida
  • "Karum6mm"
    Kui see graafik nina alla ei aja, on raske näha, et mingi räige drop tuleks...

    (Graafik on protsentides)



    Drop ei ole vist tõesti kaartides, aga niipalju kui ma ajalugu torkinud olen, siis kinnisvaraarendus ei ole inflatsioonilises keskkonnas ka väga kasumlik tegevus olnud, kuigi kinnisvara ise on suures plaanis hea varaklass. Pigem selline limping along teema.
  • "Lagnese"
    [...]
    Wesse - see huvitav, et lihtsalt seisma ostetakse majade kaupa. Mingis osas arusaadav, huvitav et nii massiliselt.


    Pargi oma raha siia

    Ise mõtlen, kas need kahekorruselised penthausid, mida ka Eestis järjest enam eksklusiivarendustesse pikitakse, on loodud just selle eesmärgiga - raha hoidma ja tühjalt seisma
  • [quote="privador"]
    [/Seega ma pakuks välja, et igasugused tegelased kellel on raha, üritavad end hetkel kaitsta inflatsiooni vastu. Mul endalgi tutvusringkonnas paljud endale kinnisvara kokku krabanud just sellel põhjusel. Mingi seltskond muidugi loodab ka 3 - 4 korteriga minna nii öelda "pensionile" (et üürid neid välja ja elad jalad seinal).
    quote]Ma nagu alati imestan, et aastal 2021 seda lugu räägitakse.
    Mis point on osta nt miljoni eest nt 2 korterit. Saad vb 1500 eur max üüritulu per unit. Tootlus, on ehk mingi 3%. Seal sees pole ka puuküürniku saagasi, ega amortisatsiooni! Selle asemel, et lihtsalt eftenit osta. Eestis on ikka tugevalt sees see kinnisvarakultus. Las istuvad lausa tühjana , hea imetleda ja üüritootlusest ja finatsvabadusest
    saunast rääkida


    Ma olen ise kogu aeg sama mõelnud. Okei miljonit ei kulu, õnnestumise korral on võimalik 5-6% tootlust teenida, aga sahmimist ka rohkem kui väärtpaberitega. See eelnev postitus tühjadest korteritest eriti kummaline, sest seisev kinnisva tekitab ju kulusid. Isegi kui sees ei ela siis 100 euri kuus korteriühistu arve tuleb ikka.
  • [quote="Draax"]
    "privador"
    [/Seega ma pakuks välja, et igasugused tegelased kellel on raha, üritavad end hetkel kaitsta inflatsiooni vastu. Mul endalgi tutvusringkonnas paljud endale kinnisvara kokku krabanud just sellel põhjusel. Mingi seltskond muidugi loodab ka 3 - 4 korteriga minna nii öelda "pensionile" (et üürid neid välja ja elad jalad seinal).
    quote]Ma nagu alati imestan, et aastal 2021 seda lugu räägitakse.
    Mis point on osta nt miljoni eest nt 2 korterit. Saad vb 1500 eur max üüritulu per unit. Tootlus, on ehk mingi 3%. Seal sees pole ka puuküürniku saagasi, ega amortisatsiooni! Selle asemel, et lihtsalt eftenit osta. Eestis on ikka tugevalt sees see kinnisvarakultus. Las istuvad lausa tühjana , hea imetleda ja üüritootlusest ja finatsvabadusest
    saunast rääkida


    Ma olen ise kogu aeg sama mõelnud. Okei miljonit ei kulu, õnnestumise korral on võimalik 5-6% tootlust teenida, aga sahmimist ka rohkem kui väärtpaberitega. See eelnev postitus tühjadest korteritest eriti kummaline, sest seisev kinnisva tekitab ju kulusid. Isegi kui sees ei ela siis 100 euri kuus korteriühistu arve tuleb ikka.

    einoh, kui sul samal ajal korteri hind tõuseb 500 euri kuus, siis võid hoida küll. Naine müüs kevadel 28 ruuduse Kalamaja korteri Graniidi tänaval, arvutasin tookord, et oligi 6a 500euri kuus kallinenud.
  • USAs 70ndate kumulatiivne inflatsioon 112%.

    Elukondlik kinnisvara (mediaan) sama aja kohta +277%
    Toormed +1530%
    SP500 +77%
    Kuld +1356%

    Ma betin, et enamus inflatsioonikaitse otsijatest peale kinnisvara millelegi muule mõelda ei oska...



  • "Karum6mm"
    USAs 70ndate kumulatiivne inflatsioon 112%.

    Elukondlik kinnisvara (mediaan) sama aja kohta +277%
    Toormed +1530%
    SP500 +77%
    Kuld +1356%

    Ma betin, et enamus inflatsioonikaitse otsijatest peale kinnisvara millelegi muule mõelda ei oska...



    No aga kes on see selgeltnägija, kes suudab öelda, missugune on seekordse inflatsioonikümnendi erinevate instrumentide hinnamuutus?
    Kindlasti ei ole nende nelja varaklassi muutused samad, mis 70-ndatel
  • Just. Aga võtadki kõike. Samas kogu inflatsooniperioodil 66-82 oli aktsiate reaaltootlus muide täpselt 0%. Üpriski tehniline loogika, kui järele mõelda.

    Nafta- ja gaasiettevõtted on ajalooliselt edestanud inflatsiooni 71% ajast. Kinnisvara (REIT) 67% ajast.
  • Kuld pole teema, see 35/oz hind enne 74ndat oli fiktsioon nagunii.
  • "Karum6mm"
    Just. Aga võtadki kõike. Samas kogu inflatsooniperioodil 66-82 oli aktsiate reaaltootlus muide täpselt 0%. Üpriski tehniline loogika, kui järele mõelda.

    Nafta- ja gaasiettevõtted on ajalooliselt edestanud inflatsiooni 71% ajast. Kinnisvara (REIT) 67% ajast.

    Kui nafta ja gaas hakkab nüüd lähikümnenditel vahetuma "rohelise" energia vastu, siis pigem peaks see sektor inflatsioonile alla jääma eeldusel, et poliitikud pärsivad seda sektorit täiendavate maksudega

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon