Peatage Ossinovski - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Peatage Ossinovski

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Pigem siit-sealt kuulda olnud seda, et Läti alkohol ei jõua ainult Lõuna-Eestisse vaid ka mujale Eestisse. Juba on olemas kanalid, mis tassivad alkoholi üle Eesti laiali ja müüvad käest-kätte.
  • Oh, Lidl, millal sina tuled...
    Tegelikult peab Ossil ju jumalast hea meel olema, numbrite ja ekseli järgi hakkab rahvas kaineks saama. Kui alkoaktsiisi osa langeb 0-i on lõppeesmärk saavutatud.
    Seda meile ju räägiti, miks oli/on vaja maksu tõsta, oli ju nii?
    Rõõmustama peab, mitte mingi tühise 100 milli pärast tüli kiskuma.
  • Vaesed sakslased, need peaks ju ennast surnuks jooma Ossi arvates
  • mx77
    Vaesed sakslased, need peaks ju ennast surnuks jooma Ossi arvates


    Peaks ehk komandeeringusse saatma sinna - saaksid sakslased ka oma elu korda ja jälle järje peale. Sellist aaret on väga isekas ainult väikese Eesti jaoks hoida.
  • mx77
    Vaesed sakslased, need peaks ju ennast surnuks jooma Ossi arvates

    no mitte ainult sakslased. Portugalis hljuti vaatasin, et 5l veini maksis 4 euri ja vähem. Kui nii palju ei viitsi juua, siis võid 1-2 euroga ka pudeli võtta. Joodikuid küll silma ei hakanud.
  • pahurik
    mx77
    Vaesed sakslased, need peaks ju ennast surnuks jooma Ossi arvates

    no mitte ainult sakslased. Portugalis hljuti vaatasin, et 5l veini maksis 4 euri ja vähem. Kui nii palju ei viitsi juua, siis võid 1-2 euroga ka pudeli võtta. Joodikuid küll silma ei hakanud.


    See on propaganda. Joodikud on turistide silme alt ära korjatud.
  • jesper
    pahurik
    huvitav kelle regionaalpoliitika tulemusena selline olukord on tekkinud

    Küünilisem osa minust tahaks öelda et "idiocracy", aga reaalselt ma ei tea, igatahes mitte Ossinovski, olgu tema muud patud kui suured tahes. Oluline on tänasel päeval minuarust see, et nende "lõunaosariiklaste" probleem ei ole ebanormaalselt kõrges aktsiisis, vaid ebanormaalselt kõrges alkotarbimises. Selle probleemi kallale minnes laheneks tõenäoliselt ka rida teisi igapäevast elu mõjutavaid probleeme, aktsiisitõus oli lihtsalt see lakmuspaber, mis valukoha kontrastselt esile tõi.


    Äkki lõunaosariikides tarbitakse ebanormaalselt palju alkoholi, kuna seal on muud sotsiaalsed probleemid või suur tööpuudus? Seda aktsiisi tõstmisega ei lahenda, sest iroonilsel kombel on odavad Läti alkopoed neile kõige lähemal. Täiesti jabur mõte aga ehk aitaks näiteks maksuerisutega hoopis nende majandusele tuult tiibadesse puhuda?
  • Eks igasugu asju võiks proovida, aga see eeldab et nüüd kuidagi saaks selle inimväärikust põrmu talluva allakahekümnesendise hinnatõusu teema laualt maha ja millegi konstruktiivsemaga edasi minna :)
  • jesper
    Eks igasugu asju võiks proovida, aga see eeldab et nüüd kuidagi saaks selle inimväärikust põrmu talluva allakahekümnesendise hinnatõusu teema laualt maha ja millegi konstruktiivsemaga edasi minna :)

    20 sendise? Kui hind on meil 2x Lätiga, sis ikka ei ole 20 sendine. Fakt on see, et selline aktsiisitõus suurendab joomist, mitte ei vähenda, sest kui juba Lätist osta, siis ikka varuga.
  • jesper
    Eks igasugu asju võiks proovida, aga see eeldab et nüüd kuidagi saaks selle inimväärikust põrmu talluva allakahekümnesendise hinnatõusu teema laualt maha ja millegi konstruktiivsemaga edasi minna :)


    Maksuraha Lätti suunamine on konstruktiivne?
  • farmer
    jesper
    Eks igasugu asju võiks proovida, aga see eeldab et nüüd kuidagi saaks selle inimväärikust põrmu talluva allakahekümnesendise hinnatõusu teema laualt maha ja millegi konstruktiivsemaga edasi minna :)


    Maksuraha Lätti suunamine on konstruktiivne?

    jaa, sotsid viimases foorumis väitsid, et Soome toetas meid maksurahaga, et nüüd toetame meie Lätit. Ja pealegi, meil peabki alko 2x kallim olema, sest elatustase on ka(tõesti või), lisaks siis saab Soome nüüd ka Lätit toetada.
  • jesper
    Eks igasugu asju võiks proovida, aga see eeldab et nüüd kuidagi saaks selle inimväärikust põrmu talluva allakahekümnesendise hinnatõusu teema laualt maha ja millegi konstruktiivsemaga edasi minna :)


    Kui hetkel ei suudeta korralikult mõjuanalüüsidega hakkama saada, siis midagi konstruktiivsemat on on palju tahta :)
  • pahurik
    20 sendise? Kui hind on meil 2x Lätiga, sis ikka ei ole 20 sendine.

    Ma sendi täpsusega ei mäleta, võis olla 21 vms, aga nii palju see aktsiis tänavu tõusnud on. Ehk siis kui eelmine aasta oli aktsiis "normaalne" ja tänavu "ebanormaalne", siis tekibki küsimus et kui palju seda va märjukest iga päev kõrisõlmest möödub, et kulude kasv kuu lõikes nii suur on?

    Mis puudutab kahekordset hinnavahet, siis ma viimati Arsenali SuperAlkos nägin Originaali 85 sendiga. Mis on selle solgi eest muidugi ka liiga palju, aga ma praegu Alko1000 lehelt vaatan et umbes sarnase laiatarbepissi purgi hind jääb 60-70 sendi kanti. Eks muidugi saab püha ürituse nimel võrrelda hindu ka Läti Alko1000 ja Eesti Statoili vahel, aga tavalises supermarketis on igasugune alkohol alati 20% kallim olnud kui spetspoes.
  • farmer
    Maksuraha Lätti suunamine on konstruktiivne?

    Piirikaubandus ei ole mingi Eestile ainuomane nähtus, ega sellisena ka mingi eriline traagika. Kõiki asju riigis ei saa ainult piiriäärsete joodikute järgi teha. Noh ja jääb see Linnahall või mõni munitsipaalüürimaja nüüd ehitamata, kah traagika :)
  • jesper
    farmer
    Maksuraha Lätti suunamine on konstruktiivne?

    Piirikaubandus ei ole mingi Eestile ainuomane nähtus, ega sellisena ka mingi eriline traagika. Kõiki asju riigis ei saa ainult piiriäärsete joodikute järgi teha. Noh ja jääb see Linnahall või mõni munitsipaalüürimaja nüüd ehitamata, kah traagika :)

    jesper, sina olidki foorumi saates sotside esindaja? Täpselt sama jutt:D
    Õlu* 9,13 eurot 15,52 eurot 18,26 eurot etanoolisisaldus ühe mahuprotsendi kohta hektoliitris Aastaga ainult 100% aktsiisitõus, täiesti normaalne, mis te näljarotid virisete.https://www.emta.ee/et/ariklient/aktsiisid-vara-hasartmang/uldist/aktsiisimaarad
  • Ega tegelikult ei olegi probleem, kas see õllepudel maksab natukene rohkem või mitte, vaid selles kuidas kogu seda tsirkust manageeritakse. Algul käiakse välja probleem, et Eesti rahvas joob liiga palju ( kuigi see olukord on juba viimsed 7 aastat pidevat langustrendi näidanud ), siis leitakse parim lahendus järsu maksutõusu näol ( prognoositavad tulud on juba järgmisesse eelarvesse sisse kirjutatud ). Siis avastatakse, et kõik on läinud kuidagi fubar ja üritatakse seda jama mingite lollakate argumentidega siluda. Eriti jaburaks teeb kogu asjaolu see, et algne eesmärk tõenäoliselt oli koguda raha tasuta ühistranspordi, riiklike üürimajade ja linnahallide jms valimislubaduste katteks.
    Aga praegu over and out, ma nägin aknast kuidas naabrimees oma firmalogodega Škodaga toidupoes käis. Mis see maksuka number oligi?
  • Pahurik, vot pole siin põhjaosariigis rügades juba ammu aega olnud telekavaatamiseks ja valin reformi, aga kas ma panin siis paljuga mööda? Päriselt on hinnatõus 22 senti? Arvestame mingi pooleliitrise 5% õlle baasil, mu lihtne aju ei võta hektoliitreid nii hästi vastu.

    Ma küsiks vastu, et mis on sinu arust normaalne protsent netosissetulekust, mida õllele kulutada? 1%? 5%? 10%?
  • Välismaa poliitikute puhul tundub, et kannapööre tehakse kui vaja. EVs aetakse mingit järjest segasemat jahu suust välja, suunda ei muudeta jäärapäiselt kuigi kõik näevad, et asi kisub kraavi.
    Hädas hotellid ja maapoed, auk eelarves, naeruväärsed prognoosid......aga ei, viga ei suuda tunnistada. Oinad.
  • Ivoalaska, seda minagi, et reaalse või ettekujutatud probleemi juur pole tegelikult selles paarikümnesendises hinnavahes. Seega on sealt probleemi lahendamise alustamine ka üsna tulutu ettevõtmine.
  • jesper
    Ivoalaska, seda minagi, et reaalse või ettekujutatud probleemi juur pole tegelikult selles paarikümnesendises hinnavahes. Seega on sealt probleemi lahendamise alustamine ka üsna tulutu ettevõtmine.

    sulle ikka ei jõua pärale, et probleem ei ole selles 0,5 euris purgi kohta, vaid neis kümnetes millides maksurahas, mis Lätti kolib.
    PS ma ei joo üldse õlut muuseas, seega jätab külmaks, aga näen ja kuulen kuidas isegi Saaremaale hunnikus alkot Lätist veetakse, mis siis veel Pärnust rääkida.
    Vahel mõne rummi ja veini küll teen, aga kanget alkot Eestist enam ostma ei kipu, parem võtad mõnelt reislt paar pudelit kaasa poole hinnaga endale ja kingituseks.
  • ttrust
    Pigem siit-sealt kuulda olnud seda, et Läti alkohol ei jõua ainult Lõuna-Eestisse vaid ka mujale Eestisse. Juba on olemas kanalid, mis tassivad alkoholi üle Eesti laiali ja müüvad käest-kätte.


    Ammu juba. Alkovedajad panevad Läti ja Eesti asulate vahet nagu rotid viljasalves edasi-tagasi ja taovad suurest rõõmust käsa kokku. Nii mõnigi saab selle vedamisega endale iga kuu rohkem pappi kui palgatööl käies.
    Oleneb muidugi kundede arvust ja asukohast.

    Isegi öised nn. viinataksod toimivad. Tavaline hind Läti viina eest on "poolik on kümpa". Ja ostetakse.
    Reedel ja laupäeval öö jooksul kast viina takso peal maha müüa pole mingi probleem- läheb nagu soe sai.
  • Need vist selgeimad arvutused õlle kohta, 0,5L pudel:

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Kohver 24x 0,33 L:

    http://www.err.ee/610880/graafikud-miks-on-olu-eestis-kaks-korda-kallim-kui-latis
  • Pahurik, ma üldiselt siiralt ei näe jah probleemi selles kui ükskõik millisel valitsusel on korraks vähem raha millega lollusi teha. Kujutad sa näiteks ette, mis tasemel oleks laristamine täna, kui buumijärgses pohmellis poleks pidanud euro saamiseks kogu riigiaparaadis kärpeid tegema?

    Opex, ma ei rääkinud aktsiisivahest Eesti vs Läti, sest Lätis on alkohol odavam olnud aegade algusest peale. Mind huvitab et mis on "lõunaosariiklase" jaoks see kriitiline hinnatõusu järgne summa eurosid lisakulu kuus, mis paneb ta külapoe asemel Valkas käima - kuna 20-30 eurot tundub vähevõitu, siis järelikult on poistel käive ikka 10 pudelit päevas ja peale.
  • jesper
    Pahurik, ma üldiselt siiralt ei näe jah probleemi selles kui ükskõik millisel valitsusel on korraks vähem raha millega lollusi teha.
    .

    Vabandust, aga kui loll peab olema nagu Helme foorumis ütles, et sellist kelbast ajada? Keerame oma inimestel käru ja siis kui 100 milli jääb saamata, ütleme, et mis siis ära ei ole, samal ajal korjame 5 euro kaupa inimestelt annetusi, et haiglatele seadmeid osta ja vähihaigeid ravida?
    Ega siis lollused tegemata jäeta, need tehakse ikka mõistlike asjade arvelt. Kui asi oleks rahva tervises, siis võiks selle Lätile kingitud raha eest inimestele sportimisvõimalusi luua, eriti lastele, sest sealt algavad tervislikud eluviisid pihta.
  • Ma ei tea kas sa jesper oled täiskarsklane ja/või ametnik aga näib, et pigem mõlemat.
    Koju tuuakse ju kätte, teenus on, ei pea lätti minema, iga euro mis EV poe hinnast odavam, on maast leitud põmst. Miks maksta rohkem. Tunned muret teiste inimeste joomise pärast? Kena, aga joomishaljumusi paremaks nagu näha maksude (nagu ka keeldude, küsi gorbalt) kaudu ei muuda. Pigem juuakse rohkem kui kodus olemas on.
  • Ei, ma joon ilmselt natuke liiga palju ja minu sissetulek ei tule isegi mitte kaudselt riigieelarvest.

    Mis puudutab koju kätte toomist, siis olemegi ringiga seal, kust ma oma selle mõttelõnga esimeses postituses alustasin - kui kasvõi need inimesed, kes organiseerivad seda (illegaalset) kättetoimetamisäri, kanaliseeriks oma loovuse, ettevõtlikkuse ja töötahte mingi normaalsema asja ajamiseks, siis ei oleks see mõnikümmend senti per toop selline elumuutev vapustus nagu praegu.
  • Kui on asjad odavamalt mõistlikul kaugusel saadaval ongi täiesti normaalne, et inimesed seda ära kasutavad.
    Kui riik hindu üles poleks ajanud, poleks seda spetsiifilist kaubandust tekkinud. Et just see väike tahk elust nüüd nii on läinud ei sega inimestel üldisemalt mingit 'normaalsemat' asja ajada.
  • Veel puust ja punaseks : maksuvabalt võib teisest EU riigist tuua alkoholi :
    kuni 110 liitrit õlut
    kuni 90 liitrit veini, mille hulgas kuni 60 liitrit vahuveini
    kuni 10 l kangeid jooke
    kuni 20 l muid jooke alla 22 % kangusega.

    Opexi postist näha, et liiter õlut on Eestis ca 1,3 eurot kallim kui Lätis. Kui tuua maksimumkogus 110 liitrit, siis kokkuhoid 143 eurot . Pastöriseeritud õlu säilib pool aastat, ei peagi olema mingi tohutu joodik, et seda varu kiiresti ära juua.

    Kuid võib olla tahetakse lisaks ka kärakat tuua eelseisvaks sünnipäevaks või naisperele veini / vahuveini jõululauale ja aastavahetuseks . Teeb veel rohkem kokkuhoidu. Kellelgi on pulmad ees või peied 50-le inimesele, peaks olema lausa oma rahale vihane kui peoperemees ostaks viinad-veinid Eestist. Minnakse mitmekesi kaubikuga ja tuuakse see kraam sealt kus odavam.

    Kujutlus , et alkorallil käivad mingid töötud parmud, kes tahavad invaliidsuspensioni eest rohkem etüüliekvivalenti saada kui Eesti valitsus neile lubab, on vale.Enamik on tõenäoselt täiesti tavalised eestlased, kes oskavad raha lugeda ja kes erinevalt ministrist vaatavad poes hinnasilti .Kasvõi see, et sadakond eurot reisi pealt kokku hoida, vajab ju algset väljaminekut, mis polegi nii väike, ilmselt tuuakse ka sugulastele ja sõpradele kui juba minek on.



  • Hinnavahe lätiga on kahekordne, Läti pole vaid Valka, meie piir on pikk: Võrust lähimad poed juba 20km, igas Läti külas on Alko Discounter nüüdseks. Teinekord sõidan lastega ringi ja kui pood on ligidal ostan ca 4-5 kasti exporti (24x0.33) hinnaga 8-9Eur ja mõned konjakid sünnipäevalastele, veinspritsereid naistele. Kui lähen saunaõhtule on pilt suht sarnane minu õuekülmikuga, siinkandis suht tavaline. Ma ei saa aru, kust jesperil pigistab- juuakse ju ilmselt sarnastes kogustes üle Eesti.

    See oli ca 5-6a tagasi kui suur osa siinkandi kütusest ja sigaretidest ning viinast tuli hoopis venest, keerad ühe kraani kinni, hakkab teine tilkuma.
  • Miks mulle tegelikult Ossinovski isikuna meeldib on see, et a) valimised on suhteliselt lähedal, seega ta reaalselt paneb selles küsimuses oma poliitilise karjääri pakule ning b) teda valides või valimata jättes on vähemalt mingid konkreetsed ideed ja tegevused, millele oma eelistus rajada. Mis on Pevkuri ja Seederi kolm peamist maailmavaatelist ideed?

    Ma ilmselt puhtalt alkopoliitika baasilt tema valijaks ei hakka, sest mõned teised komplekti kuuluvad teemad ei ole vastuvõetavad, aga mul on vähemalt võimalik võtta mingisugunegi seisukoht. Teiste tegevpoliitikute puhul on see suhteliselt lootusetu üritus.

    Noh ja minuarust on teatud kodanikuallumatus (olgem ausad, protest on see asi mis reaalselt inimesi Valka ajab, mitte sendid) demokraatlikus ühiskonnas täiesti normaalne ja tervendav nähtus. Poliitikutele on tegemist lihtsalt reaalsuskontrolliga, et ei olegi päris nii et lubame kord nelja aasta jooksul maad ja ilmad kokku ja ülejäänud aja teeme mis tahame. Ja seda opexi pandud graafikut vaadates võib öelda, et aktsiisirealt kaduma läinud rahast läks ainult pool Lätti ja pool jäi Eesti inimeste taskutesse alles, päris okei kurss minuarust.
  • stagna
    Veel puust ja punaseks : maksuvabalt võib teisest EU riigist tuua alkoholi :
    kuni 110 liitrit õlut
    kuni 90 liitrit veini, mille hulgas kuni 60 liitrit vahuveini
    kuni 10 l kangeid jooke
    kuni 20 l muid jooke alla 22 % kangusega.

    Opexi postist näha, et liiter õlut on Eestis ca 1,3 eurot kallim kui Lätis. Kui tuua maksimumkogus 110 liitrit, siis kokkuhoid 143 eurot . Pastöriseeritud õlu säilib pool aastat, ei peagi olema mingi tohutu joodik, et seda varu kiiresti ära juua.

    Kuid võib olla tahetakse lisaks ka kärakat tuua eelseisvaks sünnipäevaks või naisperele veini / vahuveini jõululauale ja aastavahetuseks . Teeb veel rohkem kokkuhoidu. Kellelgi on pulmad ees või peied 50-le inimesele, peaks olema lausa oma rahale vihane kui peoperemees ostaks viinad-veinid Eestist. Minnakse mitmekesi kaubikuga ja tuuakse see kraam sealt kus odavam.

    Kujutlus , et alkorallil käivad mingid töötud parmud, kes tahavad invaliidsuspensioni eest rohkem etüüliekvivalenti saada kui Eesti valitsus neile lubab, on vale.Enamik on tõenäoselt täiesti tavalised eestlased, kes oskavad raha lugeda ja kes erinevalt ministrist vaatavad poes hinnasilti .Kasvõi see, et sadakond eurot reisi pealt kokku hoida, vajab ju algset väljaminekut, mis polegi nii väike, ilmselt tuuakse ka sugulastele ja sõpradele kui juba minek on.






    Mul on küll majandusharidus, aga ma ei ole siiamaani sellistes arvutustes aru saanud, kuskohas täpselt sellise koguse alkoholi ostmise ja ärajoomise juures tekib "kokkuhoid", millest räägitakse?
  • Lenzer
    Hinnavahe lätiga on kahekordne

    Tegelikult ei ole. Just käisin D- terminalis, seal alkolavka, tegin aega parajaks (midagi ei ostnud) kelle oma ei mäleta, äkki sadamarket vms. Enamus kastiga õllelaket 12-14€+ pant. Prismas 13.99+pant alekoki premiumi kast veebi andmetel.
    Seega tegelikult on hinnavahe 3-5€ kasti kohta, mitte kahekordne.Mitte ülearu ahnete kaupluste puhul.
    Mis siiski ei takista mitte kuidagi sobival juhul lõunasse sattudes poole aasta varu autosse laadimast.




  • jesper
    a) valimised on suhteliselt lähedal

    Pean end parandama, miskipärast arvasin et Riigikogu valitakse 2018, aga ikka 2019 hoopis, niiet see reaalne pakule panemise hetk võiks olla kuskil järgmise aasta lõpus vast.
  • Draax
    stagna
    Veel puust ja punaseks : maksuvabalt võib teisest EU riigist tuua alkoholi :
    kuni 110 liitrit õlut
    kuni 90 liitrit veini, mille hulgas kuni 60 liitrit vahuveini
    kuni 10 l kangeid jooke
    kuni 20 l muid jooke alla 22 % kangusega.

    Opexi postist näha, et liiter õlut on Eestis ca 1,3 eurot kallim kui Lätis. Kui tuua maksimumkogus 110 liitrit, siis kokkuhoid 143 eurot . Pastöriseeritud õlu säilib pool aastat, ei peagi olema mingi tohutu joodik, et seda varu kiiresti ära juua.

    Kuid võib olla tahetakse lisaks ka kärakat tuua eelseisvaks sünnipäevaks või naisperele veini / vahuveini jõululauale ja aastavahetuseks . Teeb veel rohkem kokkuhoidu. Kellelgi on pulmad ees või peied 50-le inimesele, peaks olema lausa oma rahale vihane kui peoperemees ostaks viinad-veinid Eestist. Minnakse mitmekesi kaubikuga ja tuuakse see kraam sealt kus odavam.

    Kujutlus , et alkorallil käivad mingid töötud parmud, kes tahavad invaliidsuspensioni eest rohkem etüüliekvivalenti saada kui Eesti valitsus neile lubab, on vale.Enamik on tõenäoselt täiesti tavalised eestlased, kes oskavad raha lugeda ja kes erinevalt ministrist vaatavad poes hinnasilti .Kasvõi see, et sadakond eurot reisi pealt kokku hoida, vajab ju algset väljaminekut, mis polegi nii väike, ilmselt tuuakse ka sugulastele ja sõpradele kui juba minek on.






    Mul on küll majandusharidus, aga ma ei ole siiamaani sellistes arvutustes aru saanud, kuskohas täpselt sellise koguse alkoholi ostmise ja ärajoomise juures tekib "kokkuhoid", millest räägitakse?


    Kui sa elad kusagil x alevikus/külakeses, kus kohalikult tööandjalt saad iga kuu 500 euri(kui sedagi) puhtalt kätte (loe: kontole), sellest peavad saama söönuks su lapsed, su auto ja eluase(elekter, küte jne), kaasaarvatud sa ise ja su naine (ning järeltulevale põlvele on ka igasugu asju vaja) jne. jne. aga samas tahaks mõnikord "rubilniku seinast välja tõmmata, sest lihtsalt staauguni on kõigest sellest jamast", vat siis võtadki kätte ja ostad nendesamade Läti vahet seerivate tegelinskite käest posu alkot, mitte poest.
    Ja kui trehvab, et see "Lätit läbiv logistik" on sama küla või naaberküla vend, siis saad tema käest selle noti isegi kasvõi keskööl. Mõlemal on kasud sees- üks tahab end täis juua, teine tahab raha saada.

    P.S. Seda ma olen ennegi täheldanud, et mõningad nn. kõrgepalgalised (pea)linnavurled ei tönka üldse, mis elu tegelikult kusagil karup..ses asuvas kolkakülas toimub. Ma mõtlen isegi sellises külas, kus lähima poeni on 10 kilti(olgugi, et lahvka käib kord- kaks nädalas) ja levi "hakib" nii, et sul tuleb kellegagi rääkimiseks peaaegu kasvõi aiaposti otsa ronida ja kireva kure asendis kõneleda.
  • stagna
    Veel puust ja punaseks : maksuvabalt võib teisest EU riigist tuua alkoholi :
    kuni 110 liitrit õlut
    kuni 90 liitrit veini, mille hulgas kuni 60 liitrit vahuveini
    kuni 10 l kangeid jooke
    kuni 20 l muid jooke alla 22 % kangusega.


    Tegelikult võid tuua rohkem, pead lihtsalt suutma ära tõendada, et see läheb sul enda tarbeks (tütar abiellub ja korraldad 1000 külalisega peo)
  • jesper
    Ei, ma joon ilmselt natuke liiga palju ja minu sissetulek ei tule isegi mitte kaudselt riigieelarvest.

    Mis puudutab koju kätte toomist, siis olemegi ringiga seal, kust ma oma selle mõttelõnga esimeses postituses alustasin - kui kasvõi need inimesed, kes organiseerivad seda (illegaalset) kättetoimetamisäri, kanaliseeriks oma loovuse, ettevõtlikkuse ja töötahte mingi normaalsema asja ajamiseks, siis ei oleks see mõnikümmend senti per toop selline elumuutev vapustus nagu praegu.

    Sa ootad, et inimesed käituksid idealistlikult, mitte majanduslikult? Eriti kui idealismi peamine sisu oleks mitte eriti armastatud valitsuse poliitikale solidaarsuse näitamine. Natuke palju ei taha või?
  • Võib-olla on just hea üldrahvalik hüppelaud ettevõtlusesse. Alguses ostad Voltsi käest õlmarit. Siis vaatad, et kurat palju läheb ja tasub ikka ise tuua. Juba oledki õppinud saja piires arvutama. Hakkad teistele ka tooma. Voila, oled tarneahela püsti pannud ja tegeled ostu, müügi, logistika, varude ja kassavoo juhtimisega. Nii see oskusteave vaikselt talletub. Esimene samm kõrge lisandväärtusega biotechini on ikka kõige raskem.
  • Ikke. Siis vaatab, et milleks ise rallida, las üleaia-Valdur ja üle-kalidori-Vovka ruulivad Transitit. Krt, riik ajab oma karvase käpaga vägisi küüneviha sisse, optimeerime. Ikka ei mõika, teeme Sajusaartele offshore ja paneme Pipi Pikksuka isa juhatuse esimeheks.
    Nii need uued tederid ja linnamäed ja sõõrumaad võrsuvadki, otse lehmasitahunnikust.
  • jesper
    Eks igasugu asju võiks proovida, aga see eeldab et nüüd kuidagi saaks selle inimväärikust põrmu talluva allakahekümnesendise hinnatõusu teema laualt maha ja millegi konstruktiivsemaga edasi minna :)


    Täna just suhtlesin lätlasega kes ütles,et Eestis kütus kallis neil pidi hetkel 95 senti kuni 1 eur olema.
  • misso
    jesper
    Eks igasugu asju võiks proovida, aga see eeldab et nüüd kuidagi saaks selle inimväärikust põrmu talluva allakahekümnesendise hinnatõusu teema laualt maha ja millegi konstruktiivsemaga edasi minna :)


    Täna just suhtlesin lätlasega kes ütles,et Eestis kütus kallis neil pidi hetkel 95 senti kuni 1 eur olema.


    Muidugi on.
  • Kui vaadata sissetulekuid, siis on 10 eurot pooliku eest või 1,5 eurot õlle eest ikka ilmselgelt liiga palju. Loomulikult võib ju küsida, et aga miks üldse juua kui raha veel kah ei ole, aga millal enne on inimesed ratsionaalselt käitunud? Ja rahaline pool on vaid üks tahk - kui inimene tunneb, et mingi toode on ebemõistlikult kallis, siis ta lihtsalt ei osta seda juba põhimõtte pärast vaid otsib alternatiive - ostab Lätist, valmistab ise või loobub üldse selle toote tarvitamisest. Nimetagem seda siis kas hinnatundlikkuseks või lihtsalt labaseks kadeduseks, et kaupmees sulle hingehinna eest midagi müües ülemääraselt rikastub. Aga nii on ja seda ka kõikide teiste kaubagruppide osas.

    Minu meelest pole enam üldse suuremat vahet kui suureks Eestis aktsiis kasvab - kui hinnavahe Lätiga oleks isegi 30%, käiks see viinaralli täpselt samadel tuuridel edasi või isegi suureneks. Seega pole teema enam üldse selles kas aktsiisi järgmise aasta veebruarist tõstetakse või mitte - miljonid jäävad eelarvesse laekumata nii või teisiti. Eestlasel on alati olnud teatav vimm võimulolijate vastu, seega ostetakse Lätist lausa mõnuga jooki edasi, et saaks "sellele kuradi Ossile" käru keerata. Ei saa salata, et olen ka ise Läti piiri äärde sattudes lausa põhimõtte pärast viinapoest läbi käinud ja et kange alkoholi eest pole ma ei sel ega eelmisel aastal Eesti riigile maksnud mitte sentigi aktsiisi ega ka mitte käibemaksu. Nii rohkem lihtsalt kiusu pärast, mitte et mul seda alkot nii kangesti vaja oleks olnud.
  • Inimese käitumine on täiesti ebaratsionaalne. Ma ennast suureks alkotarbijaks ei pidanu, ostsin ehk paar korda nädalas mõne parema tshehhi pilsneri või saksa nisuõlle (need moodsa aja "käsitööõlled" ei istu ja habe kah ei kasva). Aga peale aktsiisitõusu, mille kattevarjus ilmselt ka veidi "niisama" hinda juurde keerati, avastasin, et kui miski mulle rohkem meeldiv õlu on soodushinnaga, siis laon neid ühikuid korvi ikka rohkem kui varasemalt. No ja kui külmik on õlut täis, siis on ikka pagan kerge see üks õhtune õlu söögi juurde kaheks kasvatada.
  • Mr. Go
    misso
    jesper
    Eks igasugu asju võiks proovida, aga see eeldab et nüüd kuidagi saaks selle inimväärikust põrmu talluva allakahekümnesendise hinnatõusu teema laualt maha ja millegi konstruktiivsemaga edasi minna :)


    Täna just suhtlesin lätlasega kes ütles,et Eestis kütus kallis neil pidi hetkel 95 senti kuni 1 eur olema.


    Muidugi on.

    Mr. GO, kuidas diisli hinnaga on, kas tuleb 20 senti vahe ära?
  • Ehk siis adalbert, saan ma õigesti aru, sa ostad Lätist kiusu päras alkoholi, kuigi sul ei ole seda vaja, ehk siis enne aktsiisitõusu sa seda ei ostnud?

    Iseenesest väga nunnu, a kuidas valitsus üldse sinu "protestist" teada peaks saama?
  • Kas sotsidel on mingi oma foorum, kus saaks vaatemas käia?
  • mx77
    Aga peale aktsiisitõusu, mille kattevarjus ilmselt ka veidi "niisama" hinda juurde keerati, avastasin, et kui miski mulle rohkem meeldiv õlu on soodushinnaga, siis laon neid ühikuid korvi ikka rohkem kui varasemalt. No ja kui külmik on õlut täis, siis on ikka pagan kerge see üks õhtune õlu söögi juurde kaheks kasvatada.


    Nii ca 1988 olid alkoholitalongid, erinevad viinale ja veinile. Esimeste eest võis ka veini osta. Veini ostsin välja, viinatalongid müüsin sabasseisijatele maha või ostsin nende abil ka veini. Mingil hetkel oli toanurgas veinipudeleid arvukamalt kogunenud, tegin abikaasale ettepaneku, et teeks ühe lahti. Päris hea oli. Järgmine päev maitsesime teist. Nii see algas.

    Varem ei tulnud mõttessegi, et hakata õhtul kahekesi või ka üks kärakat panema.
  • jesper
    Ehk siis adalbert, saan ma õigesti aru, sa ostad Lätist kiusu päras alkoholi, kuigi sul ei ole seda vaja, ehk siis enne aktsiisitõusu sa seda ei ostnud?

    Iseenesest väga nunnu, a kuidas valitsus üldse sinu "protestist" teada peaks saama?


    See on pigem illustratsioon sellest, kuidas teatud poliitilised jõud makse näevad. Esiteks täidab eelarvet (oodatud mahus). Teiseks mõjutab tarbija käitumist (soovitud) suunas. See, et süsteem on keerulisem, Laffer'i kõver on kehtiv seaduspära ning vaba liikumise ja ühisvaluutaga käivituvad kohe ülekandemehhanismid (Saksa-Taani piir) - seda ignoreeritakse. Veelgi enam - boostitud on liigjoomist. Aga katsu sa halba ideed tagasi keerata. See eeldaks vea tunnistamist. Olete te muidu näinud, et valitsejad sellega silma paistaks?
  • Enda kiuslikkuse astet on raske hinnata aga jah, enne seda kui aktsiis meil ulmeliseks muutus ma tõepoolest Lätist kunagi napsu kaasa ei ostnud. Eestis pole ostnud ma ei sel ega ka eelmisel aastal mitte ühtegi pudelit kanget alkoholi, varasemalt aastas ehk paar pudelit ikka ostsin.

    Nii et minu protest ei ole küll rahaliselt teab kui kulukas, aga sa võta seda protesti laiemalt, mitte ainult minu näitel. Kui paljud inimesed käituvad nii nagu mina (s.t. ei osta enam Eestis napsu kas siis puhtalt kiuslikusest või lihtsalt rahalist kasu siolmas pidades), jääb riigil saamata aktsiis ja ka käibemaks. Nagu rahaminni poolt kuulda on, siis on saamata jäänud ainuüksi aktsiisi üle 15 miljoni ja see summa kasvab pidevalt.

    Mind isiklikult tegelikult üldse ei huvitagi see, mida valitsus minu protsestist arvab või ei arva - mina lihtsalt seda tralli kaasa ei tee ja minu poolt makstavast aktsiisist võivad nad seal vaid und näha. Küll aga poleks mul selle vastu midagi kui Eestis see sotsialistlik eksperiment lõpetataks ja ei IRL, Keskerakond ega ammugi Sotsid enam järgmises valitsuses ei istuks.
  • Jama on selles, et kui juba on harjutud Lätis kauba järel käima, siis seda harjumust on raske muuta. Isegi kui aktsiiside vahet vähendada on rada sisse tallatud ka muude toidukaupade, ehitusmaterjalide jms soodsamalt ostmiseks.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon