Börsihai vs. Investor Toomas - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Börsihai vs. Investor Toomas

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • AloV
    Täna ei ole samuti tehinguid tehtud. Ümbersuunamine ebaõnnetus ning teine ümbersuunamine teostatakse orienteeruvalt tunni pärast.
    Kuna hetkel on kõik mängijad võrdselt ebasoodsas olukorras, siis ühtegi tehingut süsteemi maasoleku ajal ei taastata.
    Reaalse kauplemise puhul on võimalik kasutada teist või kolmandat maaklerit ning mainitud olukorda ei ole viimase 15 aasta jooksul kordagi tekkinud.


    Kust otsast võrdsed? Kõik mängijad ei ole võrdses seisus. Need kellel ei olnud ühtegi positsiooni ei kaotanud raha sellepärast (ja ei võitnud ka). Need kes soovisid vabandeda positsioonist, ei saanud seda teha ja on sunnitud vastu võtma paljudel juhtudel kahjumi. Ja antud juhul ei olnud meil võimalik maaklerit vahetada.
  • Kell 17.00 toimus esimene orderite täitmine. Vabandan veelkord!
  • See on nii pika vinnaga mäng et selle ühe päeva pärast halada küll ei ole mõtet.
  • Kas Börsihai edetabelisse oleks võimalik sarnaselt Investor Toomase tulemusele lisada ja SP500?
  • Küsimus:
    Level 3 Communications, Inc. (LVLT) - ostsin 30.10.017 seda 51.30 pealt 820 tk
    01.11.2017 CLT ja LVLT ühinesid.
    02.11.017 konto koondväljavõttel muutus TVLT CLT´ks, soetushinnaks sai 35,91, koguseks 1171 tk.
    Sel hetkel oli CLT tegelik hind 17,81 (01.11.017 sulgemine)
    Hetkel on kontol muutus ca - 54 % :) (eilne sulgemishind 16,37)
    Kas see on ok?
  • Vaatame üle, kas lisandub veel mingi rahaline hüvitis või laekuvad lisaaktsiad.
  • Sisestasin eile 15:32 EVHC ostuorderi, aktsia hind oli 27,03. Order täideti 17:00 hinnaga 27,94. Tehingu tulemusena päeva lõpuks kontol -7581,81€ vähem. Kas see tehing jääbki sellisena kehtima? Ei lugenud börsipäeva alguses ka mingeid hoiatusi kuskilt, et ärge ordereid endiselt sisestage, sest tehinguid ei teostata. Hinnaga 27,94 ei oleks ma seda aktsiat kell 17:00 kindlasti osta soovinud ...
  • Nagu teada oleme saanud varasemalt, siis kõik on süsteemi vea ees võrdsed ja tagantjärele midagi ei korrigeerita. Bad luck....
  • Algaja
    Küsimus:
    Level 3 Communications, Inc. (LVLT) - ostsin 30.10.017 seda 51.30 pealt 820 tk
    01.11.2017 CLT ja LVLT ühinesid.
    02.11.017 konto koondväljavõttel muutus TVLT CLT´ks, soetushinnaks sai 35,91, koguseks 1171 tk.
    Sel hetkel oli CLT tegelik hind 17,81 (01.11.017 sulgemine)
    Hetkel on kontol muutus ca - 54 % :) (eilne sulgemishind 16,37)
    Kas see on ok?


    Selle aktsiaga toimunud korporatiivne sündmus on nüüd korrigeeritud kõigil puudutatud osalistel.
  • jim
    pahurik
    ahjaa, mängu algusest peale on selline imelik viga kasutajanime ja parooliga sisse logimisel, et 1 katsel ei logi sisse ja teatab: "Vigased andmed, palun kontrolli märgitud väljasid." ning kui paned parooli uuesti, siis logib alles.


    Sama lugu siin.


    Ega ei ole brauseris kasutusel autofill funktsionaalsus?
  • Sander Pikkel
    jim
    pahurik
    ahjaa, mängu algusest peale on selline imelik viga kasutajanime ja parooliga sisse logimisel, et 1 katsel ei logi sisse ja teatab: "Vigased andmed, palun kontrolli märgitud väljasid." ning kui paned parooli uuesti, siis logib alles.


    Sama lugu siin.


    Ega ei ole brauseris kasutusel autofill funktsionaalsus?


    Kasutan password manageri, mis autofilli teeb jah. Aga isegi kui käsitsi copypasteda, siis tavaliselt tuleb mitu korda katsetada enne kui sisse logida saab.
  • Sander Pikkel
    jim
    pahurik
    ahjaa, mängu algusest peale on selline imelik viga kasutajanime ja parooliga sisse logimisel, et 1 katsel ei logi sisse ja teatab: "Vigased andmed, palun kontrolli märgitud väljasid." ning kui paned parooli uuesti, siis logib alles.


    Sama lugu siin.


    Ega ei ole brauseris kasutusel autofill funktsionaalsus?

    jah, tundub, et crome autofllis ongi asi, st isegi mitte paroolis vaid kasutajanime sisestamises. Kui kasutajanimi käsitsi sisestada, siis võid lasta parooli panna ka automaatselt, kui kasutajanimi lasta cromel panna, siis ei ole vahet, kas parool panna käsitsi või mitte, ikka teisel sisestamisel, seega pilt selge.
  • Rõõm näha, et suurem osa portfellidest on suutnud oma väärtust kasvatada ning läinud nädalal ületas portfellide keskmine tootlus nii S&P 500 indeksit, kui ka minu portfelli. Samas edestan viimast kohta 120 377,57 euroga – saavutus seegi!

    Aeg on välja kuulutada novembri üllatusauhinnad. Täna hommikul algas registreerimine 20. jaanuaril toimuvale ja järjekorras teisele minu nimelisele konverentsile, kus otsime vastust küsimusele: kuidas investeerida võimalikult edukalt 2018. aastal?

    Teiste esinejate seas astuvad konverentsil üles ka aktsiamängus mõõtu võtvad Mikk Talpsepp ja Lauri Meidla. Kogu programmiga saad tutvuda SIIN. Facebookis leiab ürituse kohta infot SIIT!

    Üllatusauhinnana saavad konverentsipääsme kolm novembri parimat mängijat (esinejad arvestusse ei kuulu)!

    Meenutuseks. Aktsiamängu novembri parimaid (TOP 10) ootab lisaks veel Hardo Pajula ja Peeter Raidla sulest hiljaaegu ilmunud suurepärane raamat „Jäämurdjad. Eesti kapitalismi lugu“, mis kirjeldab 15 Eesti juhtiva majandus- ja tööstusjuhi lugusid rohkem kui saja aasta jooksul.

    Novembri parim saab lisaks priipääsme Eesti kõigi aegade põhjalikumale ETFide teemalise koolitusele „ETFide meistriklass“, kus koolitaja Märten Kress keskendub ETFidega seotud põhitõdede ja spetsiifika selgitamisele. Koolitusest saavad kasu nii kauplejad, investorid kui ka teiste varasid juhtivad portfellihaldurid. Mõistagi on hulgaliselt väärtuslikke vaheauhindu oodata veelgi.

    Erinevalt peaauhindadest, kus teoreetiliselt võib üks inimene ära napsata kogu auhinnafondi, kehtib raamatute ja muude vaheauhindade puhul põhimõte üks auhind inimese kohta.
  • Eilse hommiku seisuga oli väidetavalt miskit sellist...
  • Kui me vaatame Talpseppa kontosid, kui eraldi aktsiaid, panema nad kokku üheks kontoks, siis tal kasum 445.-
    See peaks olema õige tulem?
  • [quote=smith]Eilse hommiku seisuga oli väidetavalt miskit sellist...

    Huvitav... Kuna tegemist ei tundu olevat avaliku infoga ning korraldajaks on ikkagi pank, siis ma kontrolliks ikka mitu korda üle, et olla kindel, et ega klientide andmed kuskilt kogemata avalikuks ei saa.

  • Optik
    Kui me vaatame Talpseppa kontosid, kui eraldi aktsiaid, panema nad kokku üheks kontoks, siis tal kasum 445.-
    See peaks olema õige tulem?


    Keskmine väärtus eilse õhtuse seisuga oli 316 148.08, aga selle peale ei käi aktsiamäng. Va kui just on soov, et see keskmine kindlasti oleks väga kõrge.
  • ttt
    smith
    Eilse hommiku seisuga oli väidetavalt miskit sellist...


    Huvitav... Kuna tegemist ei tundu olevat avaliku infoga ning korraldajaks on ikkagi pank, siis ma kontrolliks ikka mitu korda üle, et olla kindel, et ega klientide andmed kuskilt kogemata avalikuks ei saa.

    Mängijate andmed ei ole avalikud, ega portfelle pole võimalik viia mängija nimega kokku. Tabel on kokku pandud Börsihai edetabeli igapäevasel allalaadimisel, TOP 50-s käinud portfellide ja nimede salvestamisel ning sarnastest konto nimedest järelduste tegemisel.
  • MikkTalpsepp
    Optik
    Kui me vaatame Talpseppa kontosid, kui eraldi aktsiaid, panema nad kokku üheks kontoks, siis tal kasum 445.-
    See peaks olema õige tulem?


    Keskmine väärtus eilse õhtuse seisuga oli 316 148.08, aga selle peale ei käi aktsiamäng. Va kui just on soov, et see keskmine kindlasti oleks väga kõrge.


    Nüüd keskmine siis 342 991.
  • Kas see käis nüüd virtuaal- või pärisportfelli kohta?
  • Peaasi, et prioriteedid on paigas.

    Nüüd ma ei saa aru, börsihai raha on kokku loetud, kontode vahel ära jagatud, järsku leiab aega ka Faber ametlikult twitteri kontolt kustutada. Ta ju ei tule sinna.


    See twitteri konto on üldse kuidagi õõvastav. Polegi vist jubedamat following/ followers listi näinud, kvantiteeti kaevatud, kuni küünealused verised.

    https://twitter.com/WorldWealthConf/following
  • Statistika on selline tore asi. Vahel lähevad asjad nii, vahel naa. Igas olukorras võib eesmärk olla erinev. Näen pühendumist teha statistikat ja analüüsida portfellide tootlusnumbreid nii siin kui mujal.

    Aktsiamängustki on võimalik õppida paljutki. Ja ma ei räägi siin mõistlikke tehingute tegemisest vaid laialdasemast arusaamisest.

    White poolt välja toodud portfelli nimi ütleb vaid kümnendiku sellest mida õppida. Saan aru, et siin on inimesi, kes kurjustab portfellide arvu peale, aga tegelikult sellise portfelli arvuga ma logaritmilisel graafikul ainult veidi portfellide arvult võimendasin üle teise olulise mängija. Lauril oli mängu algul ka lihtsalt veidi rohkem ebaõnne.

    Sellest mängust saab siiski õppida palju olulist, kasvõi asjaolu, et ka väga konservatiivsete reeglite korral on alati võimalik riski kogus suureks ajada. Sellest saab siis õppida seda, et sõltumata kaupleja ja investori strateegilistest konservatiivsetest lähenemistaktikatest on lõpuks oluline investori enda võime riske hallata. Ehk olulisem see, mis toimub pea sees laiema arusaamise taustal, mitte see, mis reeglid endale riskide haldamiseks seada.

    Näiteks kehtestades reegel, et paigutada max 1% ühte investeeringusse ei ole kuidagi riski iseloomu väljajuuriv asjaolu ja investor jääb ikkagi sõltuma millestki muust kui kehtestatud reeglitest. Reeglid ei saa kunagi olla ammendavad, kuigi palju seda tahaksid uskuda.

    Samuti leian, et mitmete portfellidega mängus on võimalik laiemalt selgitada ja avada mitmeid illusioone, mille kütkeis meeldib paljudel investoritel olla, sealhulgas näiteks illusioon, et ühe portfelliga kõrgele kohale jõudnud mängija on teinud suurepärase mängu, häid otsuseid ja on hea investor või kaupleja.

    Iga mängu puhul ei ole mitte oluline see, kes võidab, vaid arvestades olusid, ke on mänginud mõistlikult. Kui üldse võitu pidada oluliseks. Näiteks tabelis portfelliga "Sümbol: HAI" võib ju olla hetkel viimasel kohal, aga ta on mänginud, proovinud. Täna on nii, homme või järgmine aasta teisiti. Vahel võidad ja vahel kaotad, see ei ole nii dramaatiline kui tahetakse võtta. Terve inimkond on üles ehitatud lühiajaliste kasude peale. 99% inimestest valib alati kindla tee, kindla sissetuleku, vähem riske ja lühiajalise kasu, jättes täielikult keskendumata pikaajalistele kasudele. Nii on inimesed loodud. Ja mäng on mäng, ei enamat. Aga võimalik on õppida. Õppida märkamist, õppida arvestama. Juhtida kümneid portfelle on keerulisem kui juhtida ühte ja samas lihtsam - vastuoluline.

    Arvan, et see aktsiamäng kannab olulisemat sõnumit kui paljud eelnevad. Ja see ei ole mitte põhjendus, et Mikul on rohkem portfelle, rohkem lotopileteid. See on vale asi, mida õppida või järeldada. Järeldada võiks hoopiski mitmeid investeerimise paradokse. Kasvõi jõuda selleni, et lühiajaline tulem - see, mida armastab 99% inimkonnast - ei ole asi mida vaadata. Saan aru, et nähakse vastuolu Etalon tulemus ja aktsiamäng vahel, aga see ei ole üldse asi, mida vaadata.

    Küsimus on selles, kas inimene vaatab lühikest edu/ebaedu ja kus jookseb arusaamise piir lühiperioodi ja pika perioodi vahel. Leian, et alates 2011. aastas on tuhandeid ja miljoneid investoreid ja börsikauplejaid, kes on nö olnud minust kordades paremad. Kes on võimendanud rohkem, uskunud rohkem ja "investeerides" ka kasvõi jaburatesse krüptovaluutadesse, mille mõõtmed on lähenemas Hollandi tulbimaania tasemetele. Inimesed kauplevad krüptorahadega. Andsin nädal tagasi välja esimesed "Mikk Coin" krüptorahad. Kinkisin esimese "Mikk Coin" ära hinnalt 7.2 miljonit dollarit. 5 minutit hiljem otsustasin olla veelgi suuremeelsem ja kinkisin veel teisegi "Mikk Coini". Selleks hetkeks minu andmed lauale kirjutatud paberile näitasid, et "Mikk Coin" on tõusnud 8 miljoni dollari peale. See tähendab, et sõber teenis 800 000 dollarit ja seda kõigest 5 minutiga.

    Kolm päeva tagasi kaevandasin "Mikk Coine" juurde ja kinkisin teisele sõbrale 0.01 "Mikk Coini", ta oli õnnelik, selle väärtus oli minu paberile kirjutatud andmetel lausa 85 000 dollarit, st "Mikk Coin" hind oli veel tõusnud ja jõudnud juba hinnani 8.5 miljonit dollarit "Mikk Coin" kohta. Eile vaatasin taas paberilehte kuhu olin värskelt kirjutanud uue väärtuse, 10.2 miljonit dollarit. Sõber, kellel on vaid 0.01 "Mikk Coini" teenis 2 päevaga 17 000 dollarit. Ja esimene inimene, kes sai 2 "Mikk Coini" on nüüd 5 päevaga teeninud juba lisaks kingitule veel 5.3 miljonit dollarit. Veel 5 päeva tagasi ma poleks osanud aimata, et "Mikk Coini" saadab selline edu. Mu kõhutunne ütleb, et homme võib paberile kirjutatud hinnalt vaadata juba vastu hind 15 miljonit dollarit ühe "Mikk Coin" kohta. Järgmisel nädalal tõuseb hind ilmselt juba 30 miljoni dollarini "Mikk Coin" kohta. Mul on hea meel, et olen saanud teha 2 sõpra rikkamaks. Tõusvate hindade taustal vaevalt nad müügile mõtlevad. Seda ma ei ole uurinud praegu, kas äkki nad hinna langedes soovivad juurde osta. Praegu kaevandan järgmist "Mikk Coini". Ilmselt kingin ka selle ära.

    Krüptod krüptodeks. Jaburad ajad. Kahju natuke nendest, kes ei taibanud 5 päeva tagasi investeerida "Mikk Coini", sest nüüd on ju hind tõusnud 45%. Aktsiaturgudel juba sellist tootlust ei näe. Ainult vbl aktsiamängus.

    Milleni aga jõuda võiks on see, et oluline on määratult pikem aeg kui see läbi mille vaatab maailma "normaalne" inimene. Nii nagu "Mikk Coini" 5 päevase peadpööritava tõusu taustal või Bitcoini 6 aasta taustal saab hinnata mündi tugevust, nõnda saab teha ka kaugele ulatuvaid järeldusi taskulambiga öös 3 meetri kaugusele tagasi vaadates.

    Õpetada mõistma, kaotama ja võitma ei ole lihtne. Mõistan, et on keeruline jõuda teatud järeldusteni ja vaadata elu või investeerimist pikemalt kui silmapilk, mis võib olla nii 5 päeva kui 6 või 7 või ka 10 aastat. Kas on ikka kindel, et aastal 2030 kui Bitcoin on lõhkenud aga "Mikk Coin" on loonud Eesti esimesed miljardärid saan öelda, et eksisid need, kes arvasid, et see on jama?

    Mida ma öelda tahan on see, et osi lihtsaid asju mõistavad paljud. Aga kuidas kõige selle taustal mitte muutuda ise irrogantseks lühihinnanguid andvaks olevuseks? Lootmine, et keegi päriselt vaataks või julgeks vaadata peeglisse või kasvõi avada silmad, kasvõi pilukile, tundub mulle ebareaalne. Aktsiamäng ei oma siin mingit tähtsust, ma ei räägi aktsiamängu võitmisest või kaotamisest.

    Ma räägin võimalusest mõista midagi rohkemat kui lõunasöök täna, homme või aasta pärast. Ma räägin võimalusest keskenduda muule, kui sellele pildile kui top 10s vaatab vastu 8 sama inimese portfelli või võib-olla ühel hetkel 10 sama inimese portfelli. Mulle tundub, et kuhu iganes ka tähelepanu pöörataks jõutakse ikkagi samade järeldusteni.

    Investeerimine on pikk protsess, ei oma tähtsust aktsiamäng, 1 aastat, 2 aastat ja võib-olla isegi mitte 10 aastat. Investor võib investeerida õnnelikult Hiina pardirestorani nautides aastakümneid kõrgeid tootlusi, kuid kui 40 aasta pärast jõuab piltlikult kohale "McDonalds", siis selgub miskit muud ja Warren Buffet koorib 130 aastaselt ikkagi enda investeeringuga 11.7% tootlusega koore ja Hiina investor on omadega nullis, kahjumis mitte.

    Turud loovad buume ja krahhe ja valesid järeldusi. Igaüks saab võtta oma ajaperioodi hinnangute andmiseks, aga lõpuks on meil kõigil pilk liiga lühike, ka neil kes mõtlevad põlvkonna või kaks. On looduskaitsja või taimetoitlane samamoodi oma kammitsais kui kes iganes. Ja oma kammitsais kõik annavad hinnanguid ja seegi on täiesti väheoluline.

    Mida siis õppida:
    1) Miks on nii, et on kaks mängijat, kel on teistest rohkem portfelle? Kas see on tunnistus rumalusest, tarkusest, kavalusest, salakavalusest või tegelikult mitte ühestki neist? Või on see hoopis rohkem reaalsuse tunnetamine? Illusioonide mõistmine?
    2) Kas mäng või "Mikk Coin" näide võimaldaksid mõista turgude illusioone ja lühikest vaadet mida omame, isegi kui 10 aastat tõestab vastupidist. Ka turud annavad hinnanguid nii pikki kui lühikesi, ka ettevõtlus annab hinnangut. Ja meie vaatame tulemust ja oleme sõltuvalt edust kurvad või rõõmsad.
    3) Aktsiamängu lühiajalisus on oma olemusest tükike, mis veel mahub hinnanguperioodi. Raske on mõõta elevanti joonlauaga, vahend lihtsalt ei ole sobiv. Just joonlaud on see, millega me kõik ringi käime.
    4) Võit ja kaotus ei ole olulised, ega see mitme portfelliga keegi mängib. See on vale info, millele keskenduda. Aga korraks peatudes on võimalik mõista mitmeid tahke, mis võimaldavad olla hea investor või kaupleja. Siin ei ole oluline hetke tulemus. Sõber võib näidata megatootlust "Mikk Coinidega" ja mul ei pruugigi olla midagi vastu panna parasjagu või Etaloni tootlus võib olla nadi, aga see on keskendumine lühikestele perioodidele ja asjad jäävad tegemata lõpuni. Elevandi mõõtmine joonlauaga võtab palju aega ja kui elevant liigutab läheb mõõtmine sassi.

    Võtke nüüd kinni, rumal või tark. Küsimus, mis perioodi edu otsime? Instasuccess on tänapäeva mõttemudel. Kõik muu on rumal. Aga ei ole. Aktsiamäng on instasuccess, paned pildi ja saad kohe 100 like-I (tootlust), mitte inimeste likidest ma ei räägi siinkohal. Töö ja palk on instasuccess. Kõik arvutimängud ja inimeste kirumised. Piltide ja kommentaaride postitamine, ka hinnangute andmine, kus aju saadab keemilise tänu lõpetatud mõtte eest. Keerulisem on viivitada, mitte olla instasuccess.

    Palun, siin on see nädalavahetuse lugemine siis. Aktsiamäng on statement. Tootlused 100 või 200% ei ole küsimus, küsimus ei ole portfellide arvus, küsimus on mõistmises. Kontsentratsioonis, millega ma annan olulist mõtet või mitut edasi.
  • When you or someone is in a tilt state of mind, the best thing to do is take a break from that activity and try not to think about it as much.
  • "See on väga halb," ütles Švejk, "kui inimene võtab kätte ja kukub korraga filosofeerima. See lõhnab delirium tremensi järele."
  • Ma tahaks ka seda asja, mida Mikk suitsetanud on. Tundub hea kraam. :)
  • Avan natuke:
    1) Aktsiamäng on mäng.
    2) Aktsiamängudes börsikauplejad teevad tehinguid, mis reaalse rahaga enamasti ei tehtaks
    3) Aktsiamängu on hea riskikogus saada suureks
    4) Rahategemise oskuse osakaal on aktsiamängudes maksimaalselt mõnikümmend protsenti, ülejäänu on juhus.
    5) Lühiperioodide tootlus ei oma tähtsust, samas instant verification maailmas on just instasuccessist saanud põhiline liikuma panev jõud. Keda mõjutab see vähem, keda rohkem.
    6) Aktsiaturgudel on võimalik teha tootlusi way over üle parimate aktsiate tootluse.
    7) Juhuse roll oluline
    8) Lahkasin krüptot "Mikk Coin" näitel. Kes mõistis, see mõistis. Arvan, et sellises näites on lihtne mõista, et see tootlus ei oma tähtsust ja ei ole reaalne, isegi kui mõnel juhul saab selle eest osta Ferrari. Samuti, kui 2030 aastal ma ütleks, et nüüd on "Mikk Coin" väärt 5 miljardit, see ei muuda seda reaalseks. Ja õigus on ikkagi tegelikult neil, kes ütlevad, et see on paras jama. Ehk aeg ei ole ka parim kohtumõistja. Tänasel päeval on maailmas juba ca 2000 krüpto valuutat, milles 1000 omab noteeringuid. Bitcoini suurus on juba pool India valuutast ja 3% dollarist ning inimesed jätkavad tulbisibulate või pokemon kaartidega kauplemist. Ma selle juures kusjuures ei välista, et nõnda võibki ühest krüptovaluutast saada mõneks ajaks maksevahend. Ja Bitcoini ongi sissekodeeritud mõned asjaolud, mis annavad eeldusi maania ja hinnatõusu tekkimiseks ja samas on asjaoludeks, miks pikemas perioodis Bitcoin ei sobi maailma valuutaks nagu ei sobi selleks ka kuld oma limiteerituse tingimustes. Ühel hetkel tuligi kullast lahti ühendada ja kuld tuli jätta eksisteerima väljapoole rahasüsteemi. Praegu oleme vahetsüklis, kus inimmõistuse ja enesekindluse piiratuse tingimustes on tekkinud väga toredaid finantsinnovatsioone, millele hiljem vaadatakse tagasi täpselt samamoodi nagu tulbimaaniale. Tõenäoliselt tulevikus ei usuta, et midagi sellist üldse eksisteeris. Samas see kõik ei tähenda, et see on otseselt vale, sest sillutab teed 10, 20 või 50 aasta pärast õigesti tehtud riikide piire ületava valuuta tekkimisele. Ka riikide poolt loodud valuuta on väga küsitava väärtusega aga ääri-veeri aktsepteeritav aga siiski kaduv ja väärtust kaotav. See on ka asjaolu, miks iga inimene säästude kaitsmiseks on sunnitud viisil või teisel investeerima.
    9) Filosofeerimine ei oma tähtsust. Maailmas on nii palju, mida me ei märka. Lõpuks on kõige selle mõte see, et parandada arusaamist.
    10) Hinnangute andmine on oma olemuselt samasugune instasuccess vajadus nagu laiapõhjaliselt liikuma panev jõud inimkonnal. Praegusel ajastul seoses mobiilsete vahendite ja võimaluste tõustes on instasuccess vajadus tegemas meeletut tõusu ja kasvatamas põlvkondi, kelle võime keskmisena taluda tagasilööke on olematu ja see kujundab inimkonda. Mõtlemine on muutumas ja 2050 inimene on teatud psühholoogilistes aspektides teistsugune kui inimene 1900 kuigi põhiolemuselt sama. Oleme teel sinna suunda, kus mõttevabadus on kadumas, kus üldiseks normiks on olla pehme ja õrn, ka kergesti solvuv, haavatav. Instasuccess kujundab seda. Hetkega saab kommentaar mõne like-i ja kogukond pakub omavahel komplimente ja hävitust teistele, justkui iseend juustest välja tõstev sohu sattuja.

    Aga ma jätan nüüd ka Sveik teemad. Instasuccess loobumisel on võimalik mõista oluliselt rohkem. Praktilises maailmas muidugi tuleb iga teatud aja tagant ka ikkagi keskenduda tulemusele, et mitte joosta vahenditest tühjaks instasuccess viivituse tõttu. Omaette küsimus on, kuidas hoida end kursis millegi olulise loomisel, kus valitud tee kinnitus ongi kaugel. Facebook näitel success kinnitus oli 6 aasta kaugusel algusest, selle võimalikuks tegemiseks tuli tagada püsimine 6 aastat. Elon Musk on valinud veelgi pikema kinnitusahela, isegi Transferwise kinnitusahel on päris pikk. Vahel see ahel võib olla nii pikk, et maailm jõuab enne muutuda ja muuta töö ebavajalikuks.

    Leian, et suuremate asjade tegemisel see instasuccess vajadus, lõpetades keemilise kiituse saamisena ajult lõpetatud mõtte või kirjapandud lause eest on suur takistus. Hoopis raskem ülesanne on informatsiooni vaadata ja vaadata, salvestada, mitte anda hinnangut, koguda pilti, kuni pilt on koos. Kõik me soovime anda hinnagut kohe, sajab vihma, sest..... Mitte me ei salvesta ok sajab vihma, toimub see ja see. Tahame pilti panna kokku hetkega, ühe ühiku info pealt, vbl vahel 3 või 5 ühiku info pealt. Põhjus - tagajärg. Vahel on asjad lihtsad, vahel keerukamad. Jah-ei süsteemile on üles ehitatud kogu mõtlemine ja arvutite toimimine. Ainuüksi üks vale "jah" või "ei" mõtlemissüsteemis tähendab, et võime jõuda valede järeldusteni ja mõnd põhjus ja tagajärg seost hinnata täiesti valesti.

    Hea kui midagi õpime või suudame lihtsustada tasemeni, kus otsuste tegemine muutub võimalikuks. Investeerimises tuleb lasta lahti liiga kiiretest hinnangutest, Buffet laseb lahti, ostab ettevõtteid selgelt kalli hinnaga, teab, et tuleb loobuda instasuccess vajadusest ja sellest kallist hinnast saab varsti ok hind või kui sisemine väärtus kasvab, siis lõpuks väljumine saab ka toimuda kalli hinnaga, kus halb komponent saab lõpuks ikkagi välja taandatud. Olulisem on see aga protsesside mõistmiseks, võimes omandada rohkem ühikuid otsustamiseks. Keskmiselt mõeldakse 1 asi, 1 mõte, aga edu läheneb rohkem siis kui suuta aktsepteerida kogu protsessi.

    Aktsiamäng on hea harjutamiseks, laiendamaks mõtlemise piire. Jälgida rohkem, teha rohkem. Üritada aru saada rohkem. Mäng. Asi, mille me elus kaotame. Arvame, et kaotame õiguse mängida. Sellega kaotame võimaluse areneda.
  • Tennist harjutatakse ka (omaette/treeneriga) korvitäie pallidega kuid kui võistluseks läheb siis mäng käib ikka ühe palliga. French Open oleks ikka täiesti naeruväärne kui lubataks mõnel mehel korvitäie pallidega võistlema hakata. Õigustusi võib muidugi alati leida ning loomulikult saab öelda ka et täiesti JOKK värk, tehke kah jne kuid see pole sportlik ega aumeestele kohane käitumine IMHO, seda eriti algajate suhtes. See on hea et koondtulem välja tuli, selle järgi peakski tulemusi hindama.

    Juhul kui su mitme portfelliga osalemise eesmärk on puhtalt õppimine (nii nagu väidad) mitte materiaalne kasu (kohtumine Buffetiga jm) siis palun väga - saad näidata tegudega, mis su sõnad väärt on andes teada, et võidu korral loovutad auhinna 1 portfelliga võistelnud ja parima tulemuse saavutanud võistlejale (või mitme portfelliga parima koondtulemuse saavutanud võistlejale). See oleks sportlik ja aus kaasvõistlejate suhtes ning sellisel juhul ilmselt poleks kellegil ka mingit alust öelda, et soetasid ahvi nooleviske kombel lotopileteid või et kasutad dopingut.
  • Ma ütleks siinkohal, et Mikk müüb ennast odavalt: kui panna kogu osalemistasu ja Miku töötunnid ning arvestada see rahaks ja siis võtta lennupiletid Omahasse ja tagasi koos ööbimise ja ühe BRK-B aktsiaga, siis on mul raske rahalist võitu näha.
  • Tore näha kui edukas fondijuht paneb kogemused paika, kasutades tehnilist ja fundamentaalset analüüsi. Kus siin on teised gurud? Võimalused ju antud. Mõni võib ka 1000 porfelli kasutada ikka ei saavuta midagi
  • @'edukas fondijuht' - mis tal on fonde ka 50 tk nagu Börsihai portusid? :O
  • MikkTalpsepp
    Statistika on selline tore asi. Vahel lähevad asjad nii, vahel naa. Igas olukorras võib eesmärk olla erinev. Näen pühendumist teha statistikat ja analüüsida portfellide tootlusnumbreid nii siin kui mujal.

    Aktsiamängustki on võimalik õppida paljutki. Ja ma ei räägi siin mõistlikke tehingute tegemisest vaid laialdasemast arusaamisest.

    White poolt välja toodud portfelli nimi ütleb vaid kümnendiku sellest mida õppida. Saan aru, et siin on inimesi, kes kurjustab portfellide arvu peale, aga tegelikult sellise portfelli arvuga ma logaritmilisel graafikul ainult veidi portfellide arvult võimendasin üle teise olulise mängija. Lauril oli mängu algul ka lihtsalt veidi rohkem ebaõnne.

    Sellest mängust saab siiski õppida palju olulist, kasvõi asjaolu, et ka väga konservatiivsete reeglite korral on alati võimalik riski kogus suureks ajada. Sellest saab siis õppida seda, et sõltumata kaupleja ja investori strateegilistest konservatiivsetest lähenemistaktikatest on lõpuks oluline investori enda võime riske hallata. Ehk olulisem see, mis toimub pea sees laiema arusaamise taustal, mitte see, mis reeglid endale riskide haldamiseks seada.

    Näiteks kehtestades reegel, et paigutada max 1% ühte investeeringusse ei ole kuidagi riski iseloomu väljajuuriv asjaolu ja investor jääb ikkagi sõltuma millestki muust kui kehtestatud reeglitest. Reeglid ei saa kunagi olla ammendavad, kuigi palju seda tahaksid uskuda.

    Samuti leian, et mitmete portfellidega mängus on võimalik laiemalt selgitada ja avada mitmeid illusioone, mille kütkeis meeldib paljudel investoritel olla, sealhulgas näiteks illusioon, et ühe portfelliga kõrgele kohale jõudnud mängija on teinud suurepärase mängu, häid otsuseid ja on hea investor või kaupleja.

    Iga mängu puhul ei ole mitte oluline see, kes võidab, vaid arvestades olusid, ke on mänginud mõistlikult. Kui üldse võitu pidada oluliseks. Näiteks tabelis portfelliga "Sümbol: HAI" võib ju olla hetkel viimasel kohal, aga ta on mänginud, proovinud. Täna on nii, homme või järgmine aasta teisiti. Vahel võidad ja vahel kaotad, see ei ole nii dramaatiline kui tahetakse võtta. Terve inimkond on üles ehitatud lühiajaliste kasude peale. 99% inimestest valib alati kindla tee, kindla sissetuleku, vähem riske ja lühiajalise kasu, jättes täielikult keskendumata pikaajalistele kasudele. Nii on inimesed loodud. Ja mäng on mäng, ei enamat. Aga võimalik on õppida. Õppida märkamist, õppida arvestama. Juhtida kümneid portfelle on keerulisem kui juhtida ühte ja samas lihtsam - vastuoluline.

    Arvan, et see aktsiamäng kannab olulisemat sõnumit kui paljud eelnevad. Ja see ei ole mitte põhjendus, et Mikul on rohkem portfelle, rohkem lotopileteid. See on vale asi, mida õppida või järeldada. Järeldada võiks hoopiski mitmeid investeerimise paradokse. Kasvõi jõuda selleni, et lühiajaline tulem - see, mida armastab 99% inimkonnast - ei ole asi mida vaadata. Saan aru, et nähakse vastuolu Etalon tulemus ja aktsiamäng vahel, aga see ei ole üldse asi, mida vaadata.

    Küsimus on selles, kas inimene vaatab lühikest edu/ebaedu ja kus jookseb arusaamise piir lühiperioodi ja pika perioodi vahel. Leian, et alates 2011. aastas on tuhandeid ja miljoneid investoreid ja börsikauplejaid, kes on nö olnud minust kordades paremad. Kes on võimendanud rohkem, uskunud rohkem ja "investeerides" ka kasvõi jaburatesse krüptovaluutadesse, mille mõõtmed on lähenemas Hollandi tulbimaania tasemetele. Inimesed kauplevad krüptorahadega. Andsin nädal tagasi välja esimesed "Mikk Coin" krüptorahad. Kinkisin esimese "Mikk Coin" ära hinnalt 7.2 miljonit dollarit. 5 minutit hiljem otsustasin olla veelgi suuremeelsem ja kinkisin veel teisegi "Mikk Coini". Selleks hetkeks minu andmed lauale kirjutatud paberile näitasid, et "Mikk Coin" on tõusnud 8 miljoni dollari peale. See tähendab, et sõber teenis 800 000 dollarit ja seda kõigest 5 minutiga.

    Kolm päeva tagasi kaevandasin "Mikk Coine" juurde ja kinkisin teisele sõbrale 0.01 "Mikk Coini", ta oli õnnelik, selle väärtus oli minu paberile kirjutatud andmetel lausa 85 000 dollarit, st "Mikk Coin" hind oli veel tõusnud ja jõudnud juba hinnani 8.5 miljonit dollarit "Mikk Coin" kohta. Eile vaatasin taas paberilehte kuhu olin värskelt kirjutanud uue väärtuse, 10.2 miljonit dollarit. Sõber, kellel on vaid 0.01 "Mikk Coini" teenis 2 päevaga 17 000 dollarit. Ja esimene inimene, kes sai 2 "Mikk Coini" on nüüd 5 päevaga teeninud juba lisaks kingitule veel 5.3 miljonit dollarit. Veel 5 päeva tagasi ma poleks osanud aimata, et "Mikk Coini" saadab selline edu. Mu kõhutunne ütleb, et homme võib paberile kirjutatud hinnalt vaadata juba vastu hind 15 miljonit dollarit ühe "Mikk Coin" kohta. Järgmisel nädalal tõuseb hind ilmselt juba 30 miljoni dollarini "Mikk Coin" kohta. Mul on hea meel, et olen saanud teha 2 sõpra rikkamaks. Tõusvate hindade taustal vaevalt nad müügile mõtlevad. Seda ma ei ole uurinud praegu, kas äkki nad hinna langedes soovivad juurde osta. Praegu kaevandan järgmist "Mikk Coini". Ilmselt kingin ka selle ära.

    Krüptod krüptodeks. Jaburad ajad. Kahju natuke nendest, kes ei taibanud 5 päeva tagasi investeerida "Mikk Coini", sest nüüd on ju hind tõusnud 45%. Aktsiaturgudel juba sellist tootlust ei näe. Ainult vbl aktsiamängus.

    Milleni aga jõuda võiks on see, et oluline on määratult pikem aeg kui see läbi mille vaatab maailma "normaalne" inimene. Nii nagu "Mikk Coini" 5 päevase peadpööritava tõusu taustal või Bitcoini 6 aasta taustal saab hinnata mündi tugevust, nõnda saab teha ka kaugele ulatuvaid järeldusi taskulambiga öös 3 meetri kaugusele tagasi vaadates.

    Õpetada mõistma, kaotama ja võitma ei ole lihtne. Mõistan, et on keeruline jõuda teatud järeldusteni ja vaadata elu või investeerimist pikemalt kui silmapilk, mis võib olla nii 5 päeva kui 6 või 7 või ka 10 aastat. Kas on ikka kindel, et aastal 2030 kui Bitcoin on lõhkenud aga "Mikk Coin" on loonud Eesti esimesed miljardärid saan öelda, et eksisid need, kes arvasid, et see on jama?

    Mida ma öelda tahan on see, et osi lihtsaid asju mõistavad paljud. Aga kuidas kõige selle taustal mitte muutuda ise irrogantseks lühihinnanguid andvaks olevuseks? Lootmine, et keegi päriselt vaataks või julgeks vaadata peeglisse või kasvõi avada silmad, kasvõi pilukile, tundub mulle ebareaalne. Aktsiamäng ei oma siin mingit tähtsust, ma ei räägi aktsiamängu võitmisest või kaotamisest.

    Ma räägin võimalusest mõista midagi rohkemat kui lõunasöök täna, homme või aasta pärast. Ma räägin võimalusest keskenduda muule, kui sellele pildile kui top 10s vaatab vastu 8 sama inimese portfelli või võib-olla ühel hetkel 10 sama inimese portfelli. Mulle tundub, et kuhu iganes ka tähelepanu pöörataks jõutakse ikkagi samade järeldusteni.

    Investeerimine on pikk protsess, ei oma tähtsust aktsiamäng, 1 aastat, 2 aastat ja võib-olla isegi mitte 10 aastat. Investor võib investeerida õnnelikult Hiina pardirestorani nautides aastakümneid kõrgeid tootlusi, kuid kui 40 aasta pärast jõuab piltlikult kohale "McDonalds", siis selgub miskit muud ja Warren Buffet koorib 130 aastaselt ikkagi enda investeeringuga 11.7% tootlusega koore ja Hiina investor on omadega nullis, kahjumis mitte.

    Turud loovad buume ja krahhe ja valesid järeldusi. Igaüks saab võtta oma ajaperioodi hinnangute andmiseks, aga lõpuks on meil kõigil pilk liiga lühike, ka neil kes mõtlevad põlvkonna või kaks. On looduskaitsja või taimetoitlane samamoodi oma kammitsais kui kes iganes. Ja oma kammitsais kõik annavad hinnanguid ja seegi on täiesti väheoluline.

    Mida siis õppida:
    1) Miks on nii, et on kaks mängijat, kel on teistest rohkem portfelle? Kas see on tunnistus rumalusest, tarkusest, kavalusest, salakavalusest või tegelikult mitte ühestki neist? Või on see hoopis rohkem reaalsuse tunnetamine? Illusioonide mõistmine?
    2) Kas mäng või "Mikk Coin" näide võimaldaksid mõista turgude illusioone ja lühikest vaadet mida omame, isegi kui 10 aastat tõestab vastupidist. Ka turud annavad hinnanguid nii pikki kui lühikesi, ka ettevõtlus annab hinnangut. Ja meie vaatame tulemust ja oleme sõltuvalt edust kurvad või rõõmsad.
    3) Aktsiamängu lühiajalisus on oma olemusest tükike, mis veel mahub hinnanguperioodi. Raske on mõõta elevanti joonlauaga, vahend lihtsalt ei ole sobiv. Just joonlaud on see, millega me kõik ringi käime.
    4) Võit ja kaotus ei ole olulised, ega see mitme portfelliga keegi mängib. See on vale info, millele keskenduda. Aga korraks peatudes on võimalik mõista mitmeid tahke, mis võimaldavad olla hea investor või kaupleja. Siin ei ole oluline hetke tulemus. Sõber võib näidata megatootlust "Mikk Coinidega" ja mul ei pruugigi olla midagi vastu panna parasjagu või Etaloni tootlus võib olla nadi, aga see on keskendumine lühikestele perioodidele ja asjad jäävad tegemata lõpuni. Elevandi mõõtmine joonlauaga võtab palju aega ja kui elevant liigutab läheb mõõtmine sassi.

    Võtke nüüd kinni, rumal või tark. Küsimus, mis perioodi edu otsime? Instasuccess on tänapäeva mõttemudel. Kõik muu on rumal. Aga ei ole. Aktsiamäng on instasuccess, paned pildi ja saad kohe 100 like-I (tootlust), mitte inimeste likidest ma ei räägi siinkohal. Töö ja palk on instasuccess. Kõik arvutimängud ja inimeste kirumised. Piltide ja kommentaaride postitamine, ka hinnangute andmine, kus aju saadab keemilise tänu lõpetatud mõtte eest. Keerulisem on viivitada, mitte olla instasuccess.

    Palun, siin on see nädalavahetuse lugemine siis. Aktsiamäng on statement. Tootlused 100 või 200% ei ole küsimus, küsimus ei ole portfellide arvus, küsimus on mõistmises. Kontsentratsioonis, millega ma annan olulist mõtet või mitut edasi.


    Mikk, kas sa blogi pead? Mulle meeldib su mõttekäik ja kuidas sa neid avad. Mikk-Coin oli muidugi väga hea kõhutäis naeru ka tõsise teema vahele. Hea töö! :)
  • gruupid, pliis: ärme iidiolile respekti avaldades kopeeri kogu tema hviloohviat, eksole. tüvitekste ei tohi ka ülearu tarvitada. interneti maht on ka piiratud ju, nagu me kõik hästi teame.
  • Täna on USA turg suletud ja mängus tehinguid ei toimu. Homme on turg avatud kuni 20.00-ni.
  • Täna on USA turul lühendatud tööpäev ja Börsihai vs. investor Toomas tehinguid saab teha kuni 20.00-ni.
  • Huvitav,10 esimest pole sel nädalal ühtegi tehingut teinud.
    Päriselt või on mingi kala jälle sees.
  • VAHEAUHINNAD

    Kolm novembri parimat (esinejad arvestusse ei kuulu) saavad priipääsme 20. jaanuaril toimuvale ja järjekorras teisele minu nimelisele konverentsile!

    Teiste esinejate seas astuvad konverentsil üles ka aktsiamängus mõõtu võtvad Mikk Talpsepp ja Lauri Meidla. Kogu programmiga saad tutvuda SIIN. Facebookis leiab ürituse kohta infot SIIT!

    Aktsiamängu parimaid novembri lõpu seisuga (TOP 10) ootab lisaks veel Hardo Pajula ja Peeter Raidla sulest hiljaaegu ilmunud suurepärane raamat „Jäämurdjad. Eesti kapitalismi lugu“, mis kirjeldab 15 Eesti juhtiva majandus- ja tööstusjuhi lugusid rohkem kui saja aasta jooksul.

    Novembri parim saab lisaks priipääsme Eesti kõigi aegade põhjalikumale ETFide teemalise koolitusele „ETFide meistriklass“, kus koolitaja Märten Kress keskendub ETFidega seotud põhitõdede ja spetsiifika selgitamisele. Koolitusest saavad kasu nii kauplejad, investorid kui ka teiste varasid juhtivad portfellihaldurid.

    Erinevalt peaauhindadest, kus teoreetiliselt võib üks inimene ära napsata kogu auhinnafondi, kehtib raamatute ja muude vaheauhindade puhul põhimõte üks auhind inimese kohta.

    Võitjatega võetakse ühendust!

    Auhinnad saab kätte alates esmaspäevast (04.12) LHV Tallinna kliendikontorist Tartu mnt 2 isikut tõendava dokumendi alusel.

    Palju õnne kõigile auhinnasaajatele!

    Detsembri parimad (TOP 10) ootab Angela Duckworthi sulest ilmunud raamat „Südikus“. „Südikus“ on raamat sellest, mis juhtub inimese peas siis, kui tagasilöögid tal jalad alt viivad, ning kuidas see – mitte anne ega õnn – kõik paika paneb. Lisaks on see New York Timesi ja Amazoni bestseller, Amazoni 2016. aasta parima äri- ja juhtimisraamatu nominent.
  • Andresprus
    Huvitav,10 esimest pole sel nädalal ühtegi tehingut teinud.
    Päriselt või on mingi kala jälle sees.

    Nädala sees tehtud tehinguid näitab meie süsteem laupäeval. Täna näeb ainult eilseid tehinguid.
  • Börsihai kahekordne võitja Marat Kasparov käis "Börsipäeviku" raadiosaates rääkimas sellest, miks tema arvates pole praegu börsimulli. Ka tuleb juttu krüptorahadest ja kuuleb soovitusi järgmisel aastal paremate investeerimisotsuste tegemiseks. Ühtlasi teeb ta ennustuse, kes võidab aktsiamängu. Kuulata saab siit!
  • Päris hea kuulamine, naerupisaraid jätkus algusest lõpuni. Nad võiks kõiki intekaid 100 g konjaki pealt teha :)
  • Head uut aastat!

    On suur rõõm näha, et sedavõrd suur hulk portfelle on suutnud oma väärtust edukalt kasvatada.
    Detsembri parimad (TOP 10) ootab Angela Duckworthi sulest ilmunud raamat „Südikus“. „Südikus“ on raamat sellest, mis juhtub inimese peas siis, kui tagasilöögid tal jalad alt viivad, ning kuidas see – mitte anne ega õnn – kõik paika paneb. Lisaks on see New York Timesi ja Amazoni bestseller, Amazoni 2016. aasta parima äri- ja juhtimisraamatu nominent.

    Erinevalt peaauhindadest, kus teoreetiliselt võib üks inimene ära napsata kogu auhinnafondi, kehtib raamatute ja muude vaheauhindade puhul põhimõte üks auhind inimese kohta.

    Võitjatega võetakse ühendust!

    Auhinnad saab kätte alates tänasest (02.01) LHV Tallinna kliendikontorist Tartu mnt 2 isikut tõendava dokumendi alusel.


    Palju õnne kõigile auhinnasaajatele!

    Jaanuari parimaid (TOP 10) ootab samal kuul ilmavalgust nägev raamat „See üks asi“. „See üks asi“ on USA bestsellerite nimekirjades olnud enam kui 350 korral, sh on see olnud Wall Street Journali, New York Timesi ja USA Today nimekirjas esimesel kohal. „See üks asi“ on võitnud 12 raamatuauhinda, see on tõlgitud 30 keelde ning hääletatud Goodreadsi kõigi aegade 100 parima äriraamatu hulka.

    Kui õigel ajal jaole ei saanud, siis soovitan kindlasti järelkuulata tänast „Börsipäeviku“ raadiosaadet, kus Swedbanki investeeringute strateeg Tarmo Tanilas ja LHV Maailma Aktsiad Fondi juht Mikk Taras räägivad sellest, mida võiksid investorid oodata alanud börsiaastalt, millised on suuremad riskid ning kus võiksid end praegu peita parimad investeerimisideed.

    Paljude börsihaidega kohtume juba 20. jaanuaril „Investor Toomase konverentsil“! Soovitan endale pääse kindlustada võimalikult varakult, sest siis ei ole ohtu ukse taha jääda!
  • Kas mulle tundub või on liidril alumises otsas sama palju portfelle kui ülemises, s.h. viimane koht -52%? Kui kõik portud on teada, võiks kokku lüüa aritmeetilise keskmise, siis saaks teada mis oleks tegelik koht edetabelis.

    (ei ole kade, enamasti olen lihtsalt uudishimulik)
  • Lenzer, see mäng käib ainult VÕIDU peale. Teised ja kolmandad kohad unustatakse varsti, ja sellest johtuvalt ka taktika. See "tegelik" koht ei näita midagi.
    Mälu järgi pakkudes on igal aastal reeglitega mingi jama. Mäletan kui kavalalt võideti esimene aasta (reis NY-sse).
    Kui ütlete, et võib ainult ühe portfelliga osaleda, siis kuidas avastada variisikud?
    Keegi, kes reisi kinni maksab, on huvitatud, et osalejaid oleks võimalikult palju.
  • Kuvame sellest nädalast mängu nädalaülevaadetes top 10 mängijat seniste portfellide asemel. Loodetavasti on seda natuke huvitavam jälgida. https://fp.lhv.ee/news/5230456
  • See Äripäeva Investor Toomas on tabelis võidukalt viimane?
  • Sander Pikkel
    Kuvame sellest nädalast mängu nädalaülevaadetes top 10 mängijat seniste portfellide asemel. Loodetavasti on seda natuke huvitavam jälgida. https://fp.lhv.ee/news/5230456


    Jälle mingi tõejärgse ajastu ilming et peidame staarpuhveti ülejäänud portfellid ära, siis on pilt ilusam? Vabandust, "huvitavam jälgida"...
    Täitsa huvitav oleks teada kes sellise käsu andis, reatöölised ilmselt ei tõtanud tulekahju kustutama siis kui ainult vundament veel alles oli.
  • Täies mahus edetabel on endiselt täies mahus kättesaadav siit: https://www.lhv.ee/et/hai/edetabel

    Uuendatud kujul edetabeli näitamine oli minu idee. Mul ei ole midagi edetabeli TOP 10-s kuus kohta hõivanud Mikk Talpsepa vastu, kuid tahtsime natuke vaheldust tuua nädalaülevaadetesse. Ja tundub, et see õnnestus.
  • Edetabelis võiks olla näidatud ka tootlus protsendina, lihtsustaks veidi klassikalisemas võtmes benchmarkimist.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon