Algaja kaupmees palub nõuandeid või viiteid ärialastele raamatutele! - Investment topic - Forum - LHV financial portal

LHV financial portal

Forum Investment topic

Algaja kaupmees palub nõuandeid või viiteid ärialastele raamatutele!

Log in or create an account to leave a comment

  • Olen pidanud väikest maapoodi ligi 2 aastat, aga pole veel siiani saanud oma äri kasumisse. Kunagi keegi ütles, et kauplus jõuab kasumisse 3-ndal aastal. Kas peab see paika?
    Kas on olemas mingit kirjandust, eestikeelset, kust saaksin lugeda veidi majandusest ja kaubandusest, mis oleks mulle kasulik, kust saaksin õppida ja uusi ideid?
    Pusin ise ja omaette ja selle tulemusena olen oma raha investeerinud poodi, ning esialgu ei paista küll, et see kusagiltki hakkaks lähiaegadel tagasi tulema. Kõige parem prognoos on, et saan kevadeks võlad makstud ja kuidagigi jalad maha.
    Või soovitate mul jama lõpetada?
    Kuigi... maainimene tahab ka kodu lähedalt süüa osta, ning peale selle on ta vaene, ning juurdehindlus ei saa suur olla.
    Ikkagi mõtlen, et peaksin vist ise targemaks püüdma saada, ning oma majandamised õigetele alustele saada.
    Seepärast palun kas nõuandeid või viiteid raamatutele, mis loomulikult ka saada oleksid, kas poes või raamatukogudes.
    Ette tänades!
  • No keegi ei kipu eriti nou andma...

    Kallis Reksi,
    Sa oled kindlasti tore ja sudamlik inimene, seeparast soovitan Sulle soojalt: lopeta see jama, pole Sul motet nende vaeste maainimestega jantida.
    Otsi parem omale sobivam too.

    Ise ei ole Tallinnas ammu kainud, aga raagitakse, et seal pidavat rikkaid palju olema...Ehk teenindad hoopis neid mingil viisil? Voi leiad hoopis mone tootmistoo?

  • Aitäh spunk123 vastamast, Sinu soovitus on võimalik, et õige, aga mulle ei anna rahu siiski see (väljaspool minu enda probleemi, lihtsalt tendentsina), et kui kõik väikepoed välja surevad, mis siis edasi saab, marketid ei tule ju maale igasse külla. Linnades see juba oli, tehti marketid, väikepoed sulgesid uksed. Nüüd siiski on näha siin ja seal väikeseid poekeseid taastekkimas. Mõtlen enda seisukohast, et marketid on nii vastikult kohutavalt suured, et läheb ilmatu aeg, et kogu poodi läbi käia, see on ju ajaraisk. Minumeelest tuleks maakaubanduse kaitseks midagi ette võtta.
  • Reksi, kuid vaata, mis välismaal juhtus selliste väikeste poodidega riikide arenedes. Ma võin öelda, et 90% neist surid välja, inimesed sõidavad ka 50km autoga shoppama.
  • Reksi-helista 07 381 383.Üritan aidata!
  • Reksi,
    Uks nouanne veel: ara Sa igasuguseid libekeeli usu - void hoopis ilma poeta/puksata jaada.
    Ja selliseid arigeeniuseid, kes 3. aastal kindlat kasumit lubavad, katsu edaspidi samuti valtida.
    Tere void neile ikka oelda, aga jargmise lausena utle, et Sul on kiire:)
  • Täiesti ilma kogemuseta aga sellegipoolest julgelt isikliku arvamusega:
    Arvutada kõik aastased kulud kokku, sealhulgas ka iseenda palk, võimalikud loodusõnnetused ja/või kindlustus jne. Ühesõnaga absoluutselt kõik. Arvestad siis veel palju sul raha kogu selle asja alla pandud on ja arvestad palju sa selle pealt kasumit saama pead(no pole ju mõtet asjal kui sama raha panka pannes saaks suuremat kasumit), selle kasumi liidad kah sinna summale otsa.
    Siis arvutad kokku käibe. Ja siis saadki kätte kui suur peab olema keskmine juurdehindlus. Eks see võib olla erinevatel toodetel erinev aga keskmine peaks ikka vähemalt see number olema mis kokku said. Ja kui see number tundub liiga suur, siis võib veel uurida kas ehk sisse saaks osta odavamalt. Kui ikka midagi pole teha ja maainimesed sellist juurdehindlust välja ei kannata siis tuleb asi ära lõpetada. Maha müüa, ehk keegi teine suudab asja ikkagi kasumisse viia näiteks ise väiksema palgaga leppides, onupoja kaudu ilgelt soodsalt sisse ostes või maksuametit vältides aga kui sina ei suuda, siis pole mõtet ponnistada.
  • reksi, tundub et peaksid selle mõtte peast välja viskama, et maapoe käigus hoidmine on mingi eriline maaelu arendamise missioon (väikepoodide säilitamine, madal juurdehindlus maainimeste eripära tõttu jms.). tegemist on ikkagi äriga ja kui konkurents lubab, tõsta hindu 5-10%. usun et maainimesed saavad aru kui neile selgitad, et neil on valida 2 variandi vahel: 10% hinnatõus või poe kadumine ja nad eelistavad hinnatõusu. selgita välja kas sisseostuhinda on võimalik madalamaks saada koguste suurenedes. kui on, ürita mõni pood veel teha või loo endasuguste väikepoodnikega ühine sisseostusüsteem. kui hulgimüüjal on 1 poe asemel 5 poodi vastas, on läbirääkimiste positsioon teine ja hinnad kergemad langema.
  • Ahjaa, võimaliku erineva juurdehindlusega seoses pakuks, et pane aga viinale-õllele julgelt hinda juurde. Esiteks võimaldab see kasumi viina pealt kätte saada ja võibolla teiste toodete hinda langetada, teiseks, mida vähem maamehed joovad, seda rohkem nad tööd teevad ja see on kasulikum nii sulle kui neile endile. Viina kõrgem hind ei vähenda ka eriti käivet kuna hetkel, kui hirmsasti poolikut vaja on, ei hakka maamees ju supermarketisse sõitma, kirub võibolla küll kallist hinda aga kaugemale ikka ei viitsi minna.
    Õlle hinnaga võibolla nii palju liialdada ei maksa, see võib juba tekitada harjumuse supermarketist läbi minnes alati kast varuks osta. Aga viinaga minuarust nii ei tehtaks, keegi ei arvesta ju et "no mul kulub umbes 10 pudelit viina nädalas", võibolla ostetakse supermarketist üks pudel aga ülejäänu järgi minnakse ikka kohalikku poodi, olenemata hinnast.
    Mis arvad, kas mu oletused on õiged? Sa ise muidugi tead seda värki kindlasti paremini aga ehk andis mu jutu lugemine ikkagi mingeid ideid.
  • Jah, Roimari jutu peale ütleks mina ka et võti võib olla hulgimüüjatega läbirääkimises. Öelda konkreetselt välja, et ma tahan püsivalt teie standardhinnakirjast sellise protsendi alla, siis ma hakkangi neid-ja-neid asju ainult teie juurest ostma. Või siis konkreetse toote kohta, et vot ma ostaks seda asja kyll teilt ja kohe pidevalt aga mul on seda vaja just selle hinnaga ja mitte kallimalt. Olen ühe hulgimüüja juures töötanud ja selline läbirääkimine töötab päris hästi, väga ahneks ei tohi ka muidugi minna.
    Poode juurde teha... ma nagu natuke kahtlen selles. Esiteks ei maksa ju oma olemasolevale poele konkurentsi tekitada ja teiseks kui investeering praegusesse poodi ei tundu ennast ära tasuvat siis ei tohiks hakata kohe uut sama kahtlase väärtusega investeeringut tegema.
    Aga naabruses olevate poodidega koostööd teha ehk ikka, samuti võiks mõelda sellele et kui sul õnnestub mõnda asja kuidagi eriti soodsalt sisse osta, ehk tahab naabripood seda sinult pool-hulgihinnaga osta?
  • Tean ühte sellist meest kes alustas ka ühe väikese maapoega 6 aastat tagasi ja praegu on tal vist 7-8 poodi maakonnas. Käive kokku vist mingi 10meek ja tundub et läheb päris ok. Nii, et päris lootusetu asi ikka pole. Usun, et kriitiliseks on siin poe asukoht ja lisaks maakondades on elatustaseme vahed ikka väga suured. Kui on arenev vald, elu käib - küll siis poel ka hästi läheb. Viina suhtes olen kuulnud, et ega seda hinda maal väga tõsta ei saa. Siis juuakse lihtsalt salaviina või samakat.
  • Aitäh Santa ja kõik teised, kes nõu andsid ja kommenteerisid. Santa, Su rehkendus on lihtne ja loogiline ja proovin ta sellisena läbi arvutada, küllap neist numbritest, mida kokku saan, saangi ka targemaks, vähemalt loen sealt välja selle, kas tasub selle ettevõtmisega tegeleda, kas on reaalne sellise kasumi saavutmine.
    Väikepoodide ühine sisseostusüsteem on väga hea nõu, võtan selle mõtlemiseks, aitäh.
    Tegelikult tahaks siiski saada mõnelt kõrgkoolis majandust õppinud inimeselt vihjet mõnele raamatule, mis oli kas õppeprogrammis või saadaval raamatukogudes, kus oleks veidi kasulikku infot ja võibolla ka mingeid valemeid, mille järgi oma perspektiive hinnata.
  • http://www.aktiva.ee/
    http://kodu.neti.ee/~dx222a/ettev2.html
    Viimane link on LHV foorumitest ka varem l2bi k2ind ja on eriti tore lugemine
  • Väga tore, et Reksile häid mõtteid pakuti, mitte kohe kõrri ei karatud, nagu foorumites tihti juhtub :)

    Reksi, sellist reeglid kindlasti ei ole, et pood peaks kolmandal aastal kasumisse jõudma, mõtle ise - poed ja nende strateegiad on väga erinevad. Seega kui praegu kahjumit teenid, siis su mudel ikkagi hästi ei tööta - ei saa jääda lootma, et "ehk hakkab paremini minema". Kui midagi ei muuda siis reeglina ei hakka.

    Sinu konkreetse poe puhul sõltub paljud turuolukorrast ehk kui palju on supermarketeid läheduses. Üldises plaanis söövad supermarketid enamuse väikepoodidest välja, see on kurb paratamatus ja Don Quijote kombel selle vastu võidelda pole mõtet.

    Kuid usun, et nii mitmedki maapoed jäävad alles, sest kohati on ilmselt kusagile kaugele poodi sõitmine kulukam ja ebamugavam. Seega vaata kas paari aasta perspektiivis oleks Sinu pood selline.

    Ja kõige tähtsam - juba järgmine kuu pead hakkama kasumit teenima. Proovi mõlemat pidi - läbirääkimised tarnijatega ja kindlasti ka hinnatõus. Kaotada pole Sul midagi, kui hindu ei tõsta pead nagunii poe kinni panema.

    Ei ole kaubandus küll minu ala, aga äkki oli abiks. Jõudu!
  • Üks eriti hea raamat Mart Sõrg "Raha"
  • Sa v6id ju lisaväärtust pakkuda - kohvik, baar jne.

Threads list

Cookies

LHV website uses cookies to provide you with the best user experience. By clicking "I accept", you consent to the use of all cookies. Read more about the principles of using cookies.

pirukas_icon