Börsipäev 15. august - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 15. august

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Panen siia vahelduseks 2 graafikut hedge-fondide jeeni lühikesest positsioonist ning ostetud USA võlakirjadest. Nagu näha, siis fondid on suutnud oma lühikest jeeni positsiooni väga nobedalt vähendada ning samavõrra võlakirjade osakaalu suurendada. Sarnasused veebruari lõpu/märtsi alguse kukkumisega fondide käitumises. 

  • Veel üks hiiglasest $14.5 miljardilise turukapitalisatsiooniga pea 1000 poega jaemüüja Macy's (M) teatas just oma kvartalitulemused. Kasumit teeniti $0.29 vs oodatud $0.26 ning müügitulu $5.98 miljardit vs oodatud $5.86 miljardit. Tulevikku vaadates aga murepilved ootuste ületamist varjutamas. Nimelt nähakse 3. kvartalis EPSi $0.05-$0.10 (ühekordsed kulud/tulud välja jättes) vs oodatud $0.19, kusjuures müügitulu prognoos vastab ootustele. Tundub, et marginaalide arvelt peavad jaemüügi ettevõtted järeleandmisi tegema, sest sisendihinnad on tõusnud, kuid tarbijale on seda edasi kommunikeerida keeruline. Downside guidance anti ka 2008. aasta kohta, mil nähakse EPSi $2.15-$2.30 vs oodatud $2.35.

    Seega jaemüüjate seis keeruline, mida oli kuulda ka eilsetest WMTi tulemustest ning millest oleme LHV foorumites pikka aega rääkinud ning millest ka Oliver tänases Äripäeva numbris on kirjutanud.
  • Tarbijahinnaindeksi (CPI) juulikuu raport on väljas ning tulemused järgmised:

    Core CPI y/y +2.2% vs +2.2% consensus
    CPI y/y +2.4% vs +2.4% consensus
    CPI m/m +0.1% vs +0.1% consensus
    Core CPI m/m +0.2% vs +0.2% consensus

    Numbrid vastavad ootustele - seega suur osa maailma turul toimuvatest sisendihinnatõusudest on tulnud ettevõtetel marginaalide arvelt absorbeerida.
  • Futuurid kerkivad esmalt statistika peale, kuid tõmbuvad päris tugevalt tagasi ootustele vastavatele andmetele. Nagu eile kirjutasime, siis tugevam PPI ja inline CPI ei tähenda ilmselt head ettevõtete marginaalidele.
  • Bloombergis väga huvitav artikkel, kus kommenteeritakse Coutrywide Financiali (CFC) downgrade'i Merrilli poolt. Üheks probleemiks tuuakse ka potentsiaalset pankrotti, kui ei saada ligi lühiajalistele finantseeringutele. Teiseks öeldakse, et ei taibata likviidsuse tähtsust, mis sunnib varasid müüma allasurutud hindadega - kõik see omakorda vähendab investorite usaldust ning seega võimalust tõsta uut raha.

    Artikkel ise siin, soovitan kindlasti pilgu peale visata. See haakub väga tugevalt ka tänase pealooga.

  • Hetkel kaupleb CFC eilse sulgumisega võrreldes üle 7% madalamal. Tegemist on ühe USA suurima laenajaga.
  • Know Your Goals as You Buy Near a Bottom
    By Rev Shark
    RealMoney.com Contributor
    8/15/2007 8:13 AM EDT


    Temptations, unlike opportunities, will always give you second chances.
    -- Orlando A. Battista

    One of the natural consequences of a market that is under great pressure is that market pundits will be urging us to hurry up and buy the great bargains that are emerging as prices fall. Suddenly all these stocks that we watched move higher as we sat on the sidelines are now far lower, and the temptation to jump in will be quite strong.

    As you consider the possibility of making some purchases as the market falls, there are a few things to keep in mind.

    First, don't let seemingly cheap valuations suck you in to stocks that are downtrending and/or don't have technical support. When the market goes bad, cheap stocks can get a whole lot cheaper. Valuation goes out the window when investors are scrambling to protect capital.

    In addition, valuation has a way of changing quickly when things go bad. Earnings estimates come down and negatives come to light. Don't be too quick to jump in to stocks simply because they look cheap. Wait for some technical support to emerge. That means you aren't going to buy the bottom tick but you will be safer if you wait for support to form.

    Second, when the market falls like this one, the great likelihood is that we are going to see some very sharp but short-lived bounces. Don't be too quick to believe that the worst is over and that it is the time to load up. If you do some buying, you may also want to do some flipping to take advantage of short-lived relief rallies.

    When the market does bottom and a new uptrend emerges, you will have time to get in. Many investors make the mistake of thinking they have to be fully invested at the absolute bottom in order to make money, and the media does a great job of promoting that idea. They will urge us constantly to get in because the selling is "overdone."

    Yes, you might want to nibble at some of your favorite stocks on pullbacks, but the biggest mistake the average investor makes when buying weakness is buying too much, too early. Most individual investors tend to average in too fast and then they find themselves under great stress when their favorite stocks don't cooperate. Emotions come into play as losses mount, and instead of averaging in further, they end up selling for a loss just to relieve the pressure.

    Averaging in to a favorite stock on weakness is a great strategy, but it has to be done properly. The key is do it slowly and methodically and to maintain some sort of money management discipline in case your favorite stock turns out to not to be so good after all.

    The market is under big pressure again this morning. There is panic in the air as fear of the unknown continues to grow. Some rebound opportunities are quickly setting up, but make sure you have your strategy clear. If you are going to play some short-lived bounces then don't start loading up on long-term investments. If you are looking for long-term investments, don't be in too big of a rush to catch a short-lived bounce.

    This poor open this morning may be a sufficient washout to give us a reflexive bounce. The sellers are really pressing, and I wouldn't be surprised to see the traders jump in on the long side soon. Just keep in mind that this downtrend is likely to persist and that bounces should be sold, not embraced.

    It is a sea of red overseas, and futures are indicating a very poor start. Strap on your trading helmet and adjust your goggles. It's going to be a wild one today.

    No positions.

    ---------------------------
    Ülespoole avanevad:

    Gapping up on strong earnings/guidance: DAKT +9.1%, TSTC +6.2%, HNZ +5.2%, DE +2.1%... Other news: LEND +24.7% (Court sets expedited trial date for Accredited; more than 97% of shares tendered), TMA +25% (stock is not trading in the pre-mkt, the percentage change is based on after hours prices; however, stock has seen multiple downgrades this morning), PGLA +13.1% (announces the EMEA recommends orphan drug designation for PI-88), WIND +7.1% (Silicon Valley Watcher reports that WIND is up for sale), TMY +7.0% (WSJ article discusses why Chinese cos are circling tiny TMY), MEH +4.9% (Board of Directors receives revised offer from AirTran).

    Allapoole avanevad:

    Gapping down on weak earnings/guidance: ORCT -7.4%, AMAT -4.2%, M -3.9%... Other news: WCI -14.2% (announces asset impairment charges, delays earnings report by 5 days), KFN -15.5% (downgraded at FBR based on news that S&P may downgrade the co's C.P conduits; co also announces sale of $5.1 bln of residential mortgage loans), CFC -5.9% (downgraded to Sell at Merrill on liquidity concerns), NCT -6.3% (downgraded to Equal-weight at Lehman along with ABR, KFN and NRF), BHP -4.4% (Bloomberg.com reports BHP and RTP led mining companies lower in Europe as copper declined), PHM -2.4% (Fitch downgraded the issuer default rating of PHM to "BBB" from "BBB+" due to the continued U.S. housing slowdown and eroding credit quality).
  • LHV Pro soovitus Gmarket on viimase nädalaga päris nobedalt allapoole liikunud. Suurt käivet taga pole olnud ning ka mingeid erilisi kommentaare või filing’uid ettevõtte teemal silma ei jää. Turu kukkumine on rõhunud paljude aktsiate hindu ning müüma on tormatud üpriski valimatult. Usume, et praegused tasemed on GMKT'is pikaajalisele investorile positsioonide täiendamiseks igati soodsad. Ning ka tehnilist pilti jälgivatel kauplejatel tasub aktsiagraafikule pilk peale heita, sest hoolimata langusest, pole märtsi alguse tõusutrendi veel murtud.
  • Capacity Utilization: 81.9% vs 81.7%
    Industrial Production: 0.3% vs 0.3%
    NY Empire State Index: 25.1 vs 19.0

    tööstus endiselt tugev
  • Kusjuures ma usun, et selle nädala lõpuni pakub turg pigem ostuvõimalusi. Tahaks näha, mida eriti alla müüakse. Paanikat on ikka korralikult ja see tekitab võimalusi. Ma usun, et see eluasemelaenude teema USA-s on ikka liigselt üles puhutud. Ma arvan, et suur osa USA majandusest on ikka üllatavalt tugev. Ma ei usu eriti commodity'te langust lähiajal ega toiduainete hindade langust. Raha on endiselt liiga palju. Mõne kuu pärast saadakse jälle aru, et pigem on probleemiks inflatsioon (ehk siis raha on liiga palju), mitte mingite eluasemelaenude pakkujate probleemid. Intressimäärade langetamist sel aastal ei usu absoluutselt.
    Dow prognoos aasta lõpuks sai aasta alguses kirja pandud 13800 ja Nasdaq 2550. Praegu usun enam-vähem samu numbreid. Nasdaq tuleb pigem veidi tugevam.
  • US, ma arvan ka, et mitmeid ettevõtteid saaks praegu soodsalt osta, kuid probleemid on minu arvates siiski reaalsed. Esimese ja teise kvartali kasumid olid tugevad, kuid aasta lõpu osas ma nii kindel ei oleks enam (prognoose on ka kärbitud). Samuti on GDP prognoose alla tõmmatud ja Sinu targetid indeksite osas jäävad samaks? Kuna ise ei ole arvutanud, siis milline oleks Sinu arvates indeksite PE tase ja kasv juhul kui need targetid saavutatakse?
  • Ma ei ole neid prognoositud GDP numbreid eriti jälginud. Aga probleemid kinnisvaralaenudega on kujunenud umbes sellisteks, nagu aasta alguses arvasin. Täpsemalt, ma ei olnud küll 100% kindel, milliste laenude puhul need probleemid kõige teravamalt välja löövad. Sama hästi oleks võinud olla peamised uudised seotud kõrge riskiga ettevõtete laenudega ja ma usun, et ka emerging markets osas on tõsisem kriis tulemas. Ütleme nii, et ega see tõus ei olegi ju nii metsik olnud, kui sealt ka veel dollari nõrgenemise protsendid maha arvata.
    Ma lihtsalt uskusin, et oluline osa ettevõtetest näitab turule ootamatult tugevaid kasuminumbreid. Siiani on see ka nii olnud, kui finantssektor välja arvata. Minu jaoks P/E 15 ja alla selle on paljude suurettevõtete puhul täiesti ok. Loomulikult sõltub hinnang sektorist. Finantssektori P/E-d võiks rahulikult 1,5-ga korrutada. Seal on viimase aasta number selline, mida tõenäoliselt järgmise 2 aasta jooksul korrata ei suudeta. Kiusatus sealt endale midagi osta, on täesti olemas, aga ma annan endale aru, et ega välispankade seisust tavaline investor midagi ei tea ja ei saagi teada. Iga negatiivne uudis mingi finantsasutuse kohta on suur üllatus. Aga ma pean silmas näiteks PEP, AA, NVS, Danone Gruppi. Pepsi on mul juba mõnda aega silma all, aga siis, kui depod vabanevad, siis on alati just suurem hüpe tulnud. Ma usun sellesse ettevõttesse järgmise 10 aasta perspektiivis. Esiteks on väga hea portfell, teiseks müüb ta tooteid, mille hinda inflatsioonilises keskkonnas on hea ülespoole kergitada, kolmandaks laienetakse, neljandaks mulle meeldivad ettevõtted, mis kontrollivad olulisi ressursse (antud juhul siis veeressurssi). Ja täna sai PEP downgrade'i. Loodetavasti saab alla 66 osta.
    Kui peaks tõeks osutuma, et ka intressimäärasid enam ei tõsteta, siis on see aktsiate omandamise suhtes veel eriti positiivne. Ma isiklikult usun, et me näeme pigem veel tõstmisi, kuigi mitte sel aastal.
    Indeksite osas veel nii palju, et sellist vastutuules purjetamist ma aasta alguses uskusingi. I poolaasta oligi liiga roosiline. Aga kui ajalugu vaadata, siis suured on sellistes karmides tingimustes oma jõudu teiste suhtes pigem kasvatanud. Nii kaua kuni ma veel lisaks 5%-list langust indeksites ei näe, siis ma kasutan selliseid nõrkusehetki pigem portfelli täiendamiseks. Teatud põhjustel olin sunnitud portfelli juba juunis ca 30% võrra vähendama, koba peale oli ajastus päris ok, kuigi 3 nädalat hiljem oleks oluliselt suurema kasumiga välja saanud. Aga kui praegu hindu vaadata, siis BP on juba madalamal kui 67.60, millega mina müüsin, Intel on muidugi 22.27-st oluliselt kõrgemal.
  • US, intressimäärade tõstmisesse ma lähiajal ei usu ning võimalik, et neid isegi kärbitakse (turg paistab seda stsenaariumit päris tõsiselt hindavat juba) - see võib vähemalt lühiajaliselt aktsiatele kindlasti toetust pakkuda. Praeguses situatsioonis tasub kindlasti suuremate ja tugevamate ettevõtete poole vaadata. Inflatsioon ei ole kuhugi kadunud ning nagu nägime ka PPIst, siis ilmselt ettevõtete marginaalide säilitamiseks on vaja hindu tõsta - seda suudavad ainult tugeva kaubamärgiga ettevõtted kui tarbija on nõrgenemas (mida ta minu arvates praegu on). AA, VNS kohta ma suurt midagi öelda ei oska, kuid PEP tundub mõistlik valik üldiselt.

    Kui dollari nõrgenemise protsentide mahaarvamisest rääkida, siis see on minu arvates üks paras jama :) USA Laenuprobleemide jõudmist tarbimisse veelgi tugevamalt pean üldiselt reaalseks, mistõttu rahvusvahelised firmad oleks pigem valikus soosingus kui otsida turvalist investeerimisvõimalust pikemaajaliselt.
  • Rääkisin, mis ma rääkisin... Unustasin nimetamata veel ühe ettevõtte, mida olen passinud - GE. Kuna PEP oli jälle liiga kõrgel, siis otsustasin GE kasuks. Ma olin selles ettevõttes ka varem ca 10% ulatuses portfellist, aga kuu aega tagasi müüsin 39.73-ga. Nüüd taastasin positsiooni sisuliselt samas mahus hinnaga 37.59.
    Järgmise nädala alguses vabanevad taas mõned depod. Kui turg püsib ka järgmise nädala alguses madalal, siis tõenäoliselt liigun 90% ulatuses aktsiatesse (viimase 1-2 kuu jooksul on aktsiate osakaal olnud pigem 70-75%). Ootan põrget. Natuke peab suurendama PRTY positsiooni, sest see kukkuski alla 25p. Ja eks siis näeb, kas ostan AA, NVS või PEP. Kõigil omad head ja vead. AA puhul võiks olulised liikumised kõige kiiremini aset leida, aga NVS ja PEP on minu jaoks sellised pikaajalised väärtusaktsiad.
  • BOC astus põhimõtteliselt sama sammu, mis SNB eile: Bank of Canada Temporarily Expands List of Collateral Eligible for SPRA Transactions

    As part of its continuing provision of liquidity in support of the efficient functioning of financial markets, the Bank of Canada announced today that it is temporarily expanding the list of collateral eligible for use by market participants in Special Purchase and Resale Agreements (SPRAs).
  • Tund aega tagasi hindas turg intressimäärade langetamise võimalusi järgnevalt:

    FOMC meetingTodayYesterdayFriday
    September 18th100% for one; 24% for a half-point cut84% for one quarter-point cut98% for one
    October 31st100% for one; 78% for two quarter-point cuts (4.75% funds rate)100% for one quarter-point cut; 40% for two100% for one; 38% for two
    End of year100% for two quarter-point cuts (4.75% funds rate); 32% for three (4.50% funds rate)200% for two (4.75% funds rate).100% for one; 86% for two
  • Olukord nii finantssektoris, ehitusturul kui ka krediiditurul on läinud tõesti hulluks. Siit tulenevalt on ka intressimäärade langetamise tõenäosused päevade jooksul kiiresti tõusnud. On täiesti võimalik, et Föderaalreserv on sunnitud korraldama erakorralise miitingu intressimäärade alandamiseks. Seda võimalust peab reaalseks ka Doug Kass ning mõned teisedki Realmoney kirjutajad. Sellise stsenaariumi korral oleks turul põhjust pärast sellist allamüüki põrgata.
  • väga hea päev ja arenevad turud, mis homme küll saab:)?
  • Põrge(kassi?) vast ikka tuleb, ma usun
  • No ei ole ka väga hull, arvestades dollari tõusu viimastel päevadel. Mul on portfelli väärtus täna jäänud enam-vähem samaks. Kõik, mis kukkus täna dollaris alla 0,5%, on ju sisuliselt plussis. Mul näiteks LLY, PFE ja mu suurim positsioon JNJ. Miinuse tõid TOT, GE ja PRTY.
  • US, ma vaatan sul kah suht farma aktsiaid portfellis. Küsimus järgmine. Farma on tavaliselt olnud nn. "safe haven" turu volatiilsematel perioodidel, kuhu suur raha ennast pargib. Seekord tundub, et see nii ei ole. Oskad sa (keegi teine vahest kah) seda kuidagi seletada?
  • woody, praegu toimub üldine de-leverage'mine (eesti keeles ehk võimenduse vähendamine) süsteemis, liiga suure võimendusega opereerinud (hedge)fondid kruvivad oma riske maha, selle käigus müüakse kohati pea kõike ja valimatult. See protsess küll mingi hetk väheneb, kuid võib ikka veel tuntavalt aega võtta. Praegu oleme siiski "Market of One'il" kus võivad ka erinevad varaklassid tugevas korrelatsioonis olla.
  • Farmaatsiasektor on ikka suhteliselt vähem volatiilne olnud. Siin tuleb arvestada ka seda, et päris mitmetel firmadel on dividenditootlus 3-5% aastas. Kui veel pikaajaliselt see otsa panna, siis läheb pilt veel stabiilsemaks. Aga eks seda oleks raske loota, et kui indeksid annavad 7-10% mingil perioodil ära ja sh mingid sektorid kukuvad keskmiselt 15-20%, siis farmaatsia ikka tõuseb. Tekib ju varasemaga võrreldes nii palju ahvatlevaid alternatiive, mida farmaatsiainvestorid tahaksid kasutada, müües oma farmaatsiaaktsiad ja soetades muude sektorite ettevõtteid, mis on maha tambitud.
    Sellistel rasketel perioodidel võiks rahul olla, kui farmaatsia seisab paigal võib tiksub vaikselt madalamale ja dividendid ongi need, mis kokkuvõttes väikese plussi annavad. Eks farmaatsias on ka õnnestujaid ja ebaõnnestujaid. II kvartalis olid näiteks Novartise jooksvad numbrid väga nõrgad. Mõnes mõttes loomulik, et turg selle peale puhtalt ettevõttega seotud põhjustel väärtusest üle 5% maha arvestas. Samas on farmaatsia stabiilsus just viimaste nädalate sündmuste valguses olnud märkimisväärne. Ükskõik millised teised sektorid, mida mina jälgin, on kordades volatiilsemad.
    Aga kui turgu tervikuna vaadata, siis P/E suhted ja dividenditootlused on ikka päris ilusad. Kui dividenditootlus on suure ja stabiilse ettevõtte puhul ikka 5% ringis, siis on ikka hoopis teine tunne sellisesse ettevõttesse 5-10a perspektiivis investeerida. Vähemalt on teada, et isegi kui mingit olulist kasvu ei tule, siis on kõik ok. Mul on psühholoogiliselt päris keeruline investeerida näiteks AMZN-i, GOOG-i vms, kus turg ootab tõenäoliselt enam kui 30%-list aastakasvu. Minu jaoks on see tohutu risk, et kui tegelikud kasvud tulevad madalamad. Kui ikka on juba täna näha, et selline müügimaht on reaalne ja aktsia tootlus normaalne, siis miks riskida sellega, et äkki teise ettevõtte puhul oodatud mahud ei tule täis. Tänases maailmas, kus iga päev on märgid rahapakkumise kasvu kokkutõmbamisest, on igasugusest kasvust unistamine riski mõttes kaks sammu ülespoole. Mul võib hea toode olla (Apple), aga kui selle müük tuleb perioodil, mil enamik mõtleb märksa suurematest probleemidest, siis võib juhtuda, et keegi ei pane seda vidinat tähelegi.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon