Tallinna Sadam (TSM1T) - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Tallinna Sadam (TSM1T)

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • nier
    Huvitav jah! Kas need (kajastunud) tehingud saavad olla määratud vastaspoolega tehingud, kus arveldusajaks on määratud T+0?

    Ega muud varianti vist ei ole. Silma jäävad sama parekonnanimedega isikute vahelised liikumised.
    Sellega seonduvalt tekkis küsimus, kas IPOs osalenud ettevõtte kontole saadud aktsiad võib 1.7EUR hinnaga eraisikule (osanik) kanda või tuleks kuidagi turuhind määrata? Kas üldse seotud isikuga võib sellist tehingut teha?

    Suuremad on ka ringi jaotanud:
  • Tehingud seotud isikutega ei ole keelatud, aga kindlasti peavad need olema turutingimustel. Eraldi teema on see, kuidas määrata, mis on turutingimustel tehing. Kui riik on 2 päeva varem müünud ca 86,7 miljonit aktsiat hinnaga 1,7 eurot aktsia, siis saab olema väga keeruline tõestada, et 1,7 eurot aktsia kohta ei ole turuhind.
  • Aga võimalik, et nende aktsiatega saab teha osaühingusse sissemakse, mitte müüa? Müük=eraisiku tulu=tulumaksukohustus.
  • Jah, võid teha sissemakse ka. Lisaks võid ka kinkida või ka müüa täiesti suvalise hinnaga. Mitmeid erinevaid variante ja tõenäoliselt on ka veel muid loomingulisi lahendusi, mida minu tavaline väike pea ei mõista :)
  • No igatahes aitäh kõigile:) Ma pidasin tegelikult silmas seda, kui palju oli esimesel päeval turgulükkajaid-spekulante. 100, 278 või 2016.
    Seda peaks olema näha homme.
  • mk27
    No igatahes aitäh kõigile:) Ma pidasin tegelikult silmas seda, kui palju oli esimesel päeval turgulükkajaid-spekulante. 100, 278 või 2016.
    Seda peaks olema näha homme.


    Kas aktsiaraamatute andmed on kahepäevase viitega? Ma eeldasin, et täna näeb eilset seisu ja eile nägi seda seisu mis oli üleeile.

    Kui täna saab üleeilseid andmeid, siis mul tekib küsimus, et kuidas said need 220+ müüjat ja 160+ ostjat enne kauplemise algust tehinguid teha.
  • MLindepuu, kõige kiiremini aktsiaraamat muutub alles kolmandaks pangapäevaks pärast aktsiate ostu-müüki, sest T+2 päeval arveldatakse tehinguid ning tehakse sissekanded väärtpaberite depositooriumites ja uus aktsiaraamat koostatakse kõige kiiremini alles sellele järgneval ööl automaatselt.
  • Börsiväliseid tehinguid teise isikuga saab teha (T+0 kui selline soov on)

    - ehk siis näiteks 13. juunil kella 00.01-09.59 vahemikus oli võimalik teha määratud vastaspoolega tehinguid 1,70 hinnaga, et näiteks vältida maksustamise vaatevinklist kasumi või kahjumi tekkimist ja/või lihtsalt aktsiate ühele kontole kokkuliitmiseks
  • [quote=MLindepuu]
    mk27
    Kui täna saab üleeilseid andmeid, siis mul tekib küsimus, et kuidas said need 220+ müüjat ja 160+ ostjat enne kauplemise algust tehinguid teha.


    Seega need 220+ müüjat ja 160+ ostjat tegid ilmselt börsivälise tehingu 13. juunil, T+0 väärtuspäevaga (12. juunil ei olnud vist võimalik veel)
  • 12 juunil olid börsivälised tehingud täitsa võimalikud
  • Kvaliteetaktsiad tunduvad selleks korraks otsas olevat, kes alla 1.950 sai on õnnega koos.
  • Siin liiga vara väljuda, hind veel alla 2€, kohe 3 mio käivet. Ehk siis pikaaegne positsioon!
  • Miks näiteks TAL1T noteeringu hinnasamm on € 0,001 täpsusega ja TSM1T hinnasamm € 0,0001 täpsusega? Miks on erinevus 1 suurusjärk? TSM1T tundub olevat noteeritud tavapärasest 1/10 täpsemalt.
  • Tankist_007
    Miks näiteks TAL1T noteeringu hinnasamm on € 0,001 täpsusega ja TSM1T hinnasamm € 0,0001 täpsusega? Miks on erinevus 1 suurusjärk? TSM1T tundub olevat noteeritud tavapärasest 1/10 täpsemalt.

    Tallinna Börsi teemas on selline osaliselt küsimusele vastav vastus:
    marker
    Tick on 0,0002. Siin samas lõimes veidi eespool on LHV poolt toodud ESMA tabel. Uue listitud paberi tick on kõige parempoolsemas tulbas. Mingi ca 1 kuu pärast nihutab ESMA selle "õigesse tulpa" vastavalt tehingute arvule.

    Loe seda teemat, seal on pikem arutelu sellel teemal.
  • Lõpuks, päevase hilinemisega, on nüüd esimese päeva liikumised aktsiaraamatus ka kajastatud.
  • "Rahval on võimalus investeerida oma sääste Eesti majandusse," rääkis majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

    Paistab,et paljud välismaised investorid müüsid ning ostid juurde paar suurt investorit ning eelkõige kohalikud (sh ma ise). Nüüd saan aru, mida lgp. majandus- ja taristuminister viidatud tsitaadis silmas pidas. No selge, well done!



  • Nullpointer
    "Rahval on võimalus investeerida oma sääste Eesti majandusse," rääkis majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

    Paistab,et paljud välismaised investorid müüsid ning ostid juurde paar suurt investorit ning eelkõige kohalikud (sh ma ise). Nüüd saan aru, mida lgp. majandus- ja taristuminister viidatud tsitaadis silmas pidas. No selge, well done!





    Kas sa seda konto ajalugu ka näidata saad? :)
  • Fake McCoy
    Lõpuks, päevase hilinemisega, on nüüd esimese päeva liikumised aktsiaraamatus ka kajastatud.


    See tabel näitab hetkel mingeid aiateibaid. Ilmselt on sealt jooksutatud läbi ainult osa tehinguid vms. Minul näitab näiteks u 45% väiksemat kogust, kui peaks näitama. Ostsin juurde, aga numbriliselt klapib, et ühe orderi suurem osa on läbi jooksutamata. Kusjuures kõige esimese orderi suurem osa.
  • Kippari
    Kas sa seda konto ajalugu ka näidata saad? :)

    Ma eeldan, et peate silmas suurima müüja kontot.




    suffix, vt kas siin näitab õiget seisu:https://ereg.nasdaqcsd.com/SecureWeb/
  • suffiks
    Fake McCoy
    Lõpuks, päevase hilinemisega, on nüüd esimese päeva liikumised aktsiaraamatus ka kajastatud.


    See tabel näitab hetkel mingeid aiateibaid. Ilmselt on sealt jooksutatud läbi ainult osa tehinguid vms. Minul näitab näiteks u 45% väiksemat kogust, kui peaks näitama. Ostsin juurde, aga numbriliselt klapib, et ühe orderi suurem osa on läbi jooksutamata. Kusjuures kõige esimese orderi suurem osa.


    Mul endal 2 kontot ja mõlemale ostsin 13.06 juurde ja lõppsumma klapib. Ostsin mõlemale juurde ka 14.06, seda ei ole veel näha.
  • Nullpointer

    suffix, vt kas siin näitab õiget seisu:https://ereg.nasdaqcsd.com/SecureWeb/


    Ei näita, sama number. Ilmselt mingi pangasisese kliiringu keiss või pole lihtsalt kandeid jõutud teha.

    Fake McCoy

    Mul endal 2 kontot ja mõlemale ostsin 13.06 juurde ja lõppsumma klapib. Ostsin mõlemale juurde ka 14.06, seda ei ole veel näha.

    Ma ostsin ka 13.06 hommikul juurde ja osa on läbi kantud, osa mitte.

    Eks aeg annab arutust, võibolla ma olen mingi anomaalia.

  • Lenzer
    "Tallinna Sadamat ei saa enam kunagi 1,97 osta"


    Nüüd sain selle hingelt ära.

  • Kui nüüd veidi statistikat vaadata, siis eelmine nädal vahetas omanikku 3,2M aktsiat börsisiseselt ja 27M aktsiat börsiväliselt ehk 35% free floatist. Sel nädalal on omanikku vahetanud 1,5M ja 5,8M ehk 8,5%. Ja kiire müük jätkub.
    Kui siis free floatist veel EBRD aktsiad maha võtta, siis oleks protsendid vastavalt 39% ja 9,5% ehk sisuliselt pooled aktsiad on juba omanikku vahetanud.
    Selle tulemusel võib öelda, et IPO korraldaja on nii hinna kui jaotusega täielikult puusse pannud ja riik võiks raha tagasi küsida.
  • Sa vist vaatasid väärtuspäeva järgi. Tegelikult tehti börsil tehinguid ainuüksi eelmisel nädalal 6,25M aktsiaga. Sel nädalal on praeguseks hetkeks uude koju purjetanud veel 1,38M aktsiat. Mingi osa sellest on muidugi siia-sinna kõigutajate jagu.
  • Hinnaga puusse? Decibel, mis oleks pidanud siis hind olema?
    Mäletan, et nii Tallinki kui Olümpiku puhul oli peale IPO-t sama nähtus, kus esimestel kauplemispäevadel kaubeldi läbi oluline osa free floatist.
    Minu arust pole selles mitte midagi halba, kui IPO-st saadud aktsiad spekuleerimise eesmärgil kohe maha müüakse. Siis ostetakse jälle ja müüakse jälle. Selline seltskond "ärikaid" on alati olnud ja neid on tegelikult ka vaja.
  • Muidugi oleks võinud ju olla ka nii, et riik leiab ~30% free floati jaoks mingid 4..5 institutsionaalset investorit ning IPO korraldataksegi ainult neile.
    Teisest küljest, kuna Riik tuli ajakirjanduses välja kui retooriline heategija, et toob turule "Rahva Aktsia", siis toimunud IPO reaalselt seda ei teinud. Oleks võinud olla ikkagi nii, et rahvas saab aktsiaid kurguauguni täis osta ning institutsionaalsed ostavad selle hiljem osalt rahvalt välja.
  • ...TSM samasse kategooriasse mis OEG... üks suur pe.... n...
    Sõgedalt vihaseks ajab kuidas käitutakse nendega, kes vähemalt üritavad midagi säästa ja investeerida, oma tavalise halli argipäeva kõrvalt. Jopenpuhhhhh
  • Ma vaatasin käibeid börsi enda lehelt, seal on enamus kajastatud tehinguid T+2.
    Hind on 86M aktsia kohta €25M puus. Minu meelest on seda palju + veel IPO korraldustasu, mis oli vist €8M.
  • Senimaani on aktsionäride arv küll kenasti püsinud. Päevade lõikes: 14037, 13973, 13953, 13691, 13642, 13606. Kui vaadata viimaste päevade kauplemist kontode lõikes, siis müüvaid kontosid on arvuliselt vähem kui (juurde)ostvaid kontosid. Tõeline rahvaaktsia. Tõsi, siiamaani on aktsia peamiselt tõusnud ja miinuses päevi vähe. Näis kas müüjad aktiveeruvad kui paar punast päeva sisse jookseb.
  • ttrust
    Muidugi oleks võinud ju olla ka nii, et riik leiab ~30% free floati jaoks mingid 4..5 institutsionaalset investorit ning IPO korraldataksegi ainult neile.
    Teisest küljest, kuna Riik tuli ajakirjanduses välja kui retooriline heategija, et toob turule "Rahva Aktsia", siis toimunud IPO reaalselt seda ei teinud. Oleks võinud olla ikkagi nii, et rahvas saab aktsiaid kurguauguni täis osta ning institutsionaalsed ostavad selle hiljem osalt rahvalt välja.


    Jaeinvestorid said vist 88% soovitust seega ütleks küll, et enamus jaenõudlusest rahuldati. Lõpuks kui soovijaid oli rohkem kui "kartuleid" mida jagada siis selge see, et ikka keegi jääb mingist kogusest ilma ning ära hakkab juba tüütama see lõputu ving et palju keegi sai või ei saanud. Tõesti ei huvita, kui keegi jäi kiirest kasumist ilma ning kes soovis pikaajalist vaadet võtta siis esimesel päeval oli võimalus ka juurde osta suht mõistliku hinnaga.
  • 88% soovitust tähendab mida? 88% jaeinvestorite isikkoosseisust või 88% jaenivestorite aktsiasoovi-mahust? Ma ei vaidle vastu, et jaeinvestorite-osa oleks võinudki väikseks jääda, aga seda oleks võinud Riik välja öelda juba enne IPO algust, mitte aga looma petlikku muljet et rahvas saab oma aktsiad kätte.
  • ...minule isiklikult jääb arusaamatuks üks asi - kohalike (sageli jõukamate) inimeste massiivne pahameel, et riik ei võimaldanud neile piisavalt stokki, et kiirelt paarkümmend prosa kazummi teha. :-D
  • Karum6mm
    ...minule isiklikult jääb arusaamatuks üks asi - kohalike (sageli jõukamate) inimeste massiivne pahameel, et riik ei võimaldanud neile piisavalt stokki, et kiirelt paarkümmend prosa kazummi teha. :-D

    Kusjuures sellises kasumisaamises poleks olnud midagi hullu.
  • Karum6mm
    ...minule isiklikult jääb arusaamatuks üks asi - kohalike (sageli jõukamate) inimeste massiivne pahameel, et riik ei võimaldanud neile piisavalt stokki, et kiirelt paarkümmend prosa kazummi teha. :-D

    jah, aga välisinvestoritele see raha kinkida oli muidugi tunduvalt arukam lüke?
    PS ise ei märkinud, aga paarile tuttavale soovitasin küll, et märgi ja lükka kiirelt kasumiga maha või kui raha on hoiusel, las siis tiksub parem selles aktsias.
  • Karum6mm
    ...minule isiklikult jääb arusaamatuks üks asi - kohalike (sageli jõukamate) inimeste massiivne pahameel, et riik ei võimaldanud neile piisavalt stokki, et kiirelt paarkümmend prosa kazummi teha. :-D
    Selle kasumi korjavad praegu välismaised investorid. Ma isikulikult ei saa aru, miks see parem on.
  • ...ma ise arvasin alguses ka, et poliitilise IPO puhul saab kohalik inimene korraliku allokatsiooni. Samas, kui hakata mõtlema, et äkki tahab riik veel millalgi üht-teist ära pleissida - ning veel kohalikku kapitaliturgu veidi turgutada, siis võib ka sellisest allokatsioonist aru saada. Vähemalt rohkem aru saada, kui sellest, et mõni tegelane pahane on, et miks riik talle veel raha ei andnud, kui ta juba üpris rikas on...
  • Ja tegelikult me isegi ei tea kas need on välismaised, vabalt võivad olla kodumaised kes peidavad ennast välismaiste pankade kliendikontode taha. Ühesõnaga, korralik paha hais on üleval.
    Ise tegin kiirelt €2K ja väga ei kurda. Ehk sellise Harju keskmise €25M/14000investorit.
  • Karum6mm
    ...ma ise arvasin alguses ka, et poliitilise IPO puhul saab kohalik inimene korraliku allokatsiooni. Samas, kui hakata mõtlema, et äkki tahab riik veel millalgi üht-teist ära pleissida

    "Treaser" Enefit Greeni IPOle, mis eeldatavasti oleks kordi suurem ning käiks vaid kohalikele üle jõu ... või konkreetsemalt mida "pleissida"?

  • ...no spekulatsioone selle osas, mida annaks börsile viia, on ju olnud küll ja küll. Selge on see, et pleissimisel on hea, kui (institutsionaalsete investorite) näod juba tuttavad ning neil tuttavatel nägudel ka juba üks positiivne kogemus olemas, kui uut asja pakkuma tullakse.
  • Siin kõige selle kõrval on tore lugeda uudist: "Soome müüs miljardite eest aktsiaid"
    https://www.aripaev.ee/uudised/2018/06/18/soome-on-miljardite-eest-aktsiaid-muunud
    Eestis võiks samuti olla selliseid uudiseid, kus riik ostab ja müüb väärtpabereid.
  • ttrust
    Siin kõige selle kõrval on tore lugeda uudist: "Soome müüs miljardite eest aktsiaid"
    https://www.aripaev.ee/uudised/2018/06/18/soome-on-miljardite-eest-aktsiaid-muunud
    Eestis võiks samuti olla selliseid uudiseid, kus riik ostab ja müüb väärtpabereid.


    Järgmise 99 aasta pärast võiksime riigina võtta eelarve jagu divikaid või vähemalt suurem osa sellest. Sellist pikaajalist plaani ootaks
  • Sain IPO käigus 15% soovitud kogusest ja vaade on pikk, aga mind ka häirib, et jagamisel eelistati suuri. Kui kolm korda märgiti üle, siis oleks lootnud ka kolm korda vähem saada kui märkisin.
    Peale sellist rahvaaktsiaks pasundamist oleks õiglane kohelda (peamiselt kohalikku) väikeinvestorit suurega võrdselt.
    Jaeinvestori 1.8 hind riigile ei kõlvanud, eelistati suurte 1,7 hinda. Börsi loogika järgi ikka paha lõhn juures.
    Aga,mis siin vaielda, võtsin kvaliteetinvestoritelt natuke kallimalt lisa ja ju oleme mõlemad rahul :)
  • Küsimus oleks siiski - kas tõesti kogu see müügile tulnud pakk ei leidnud ostjat 1,8 euri juures? Ja selleks, et saada hind 1,7 eur, oli vaja raisata 7 miljonit ettevõtte raha?
  • Vot mulle jäi ka sitamaitse sellega suhu. Mina sain 10 % märgitust kätte ainult seetõttu, et märkisin 2 nime all. Muidu oleks see 5% märgitust piirdunud ehk mingi 1/20. Ma ei saa aru, miks müüdi suvalistele "välisinvestoritele" ja mitte kodumaistele ? Eelistati neid 6 kordselt.
    Tipp on muidugi see et järgneval kolmel päeval nn. "kvaliteetinvestorid" müüsid ja korjasid pappi ja kodumaine väikeinvestor ostis.
  • Kas keegi suudaks minister Simsonilt õigeid küsimusi küsida, et miks nii otsustati? Milline oli IPO otsustamise anatoomia? Lõppkokkuvõttes oli see ju meie kõigi raha mis huugama pandi.
  • Karum6mm eelpool tegelikult vihjas, miks läks nii nagu läks. Ma kahtlustan, et ta on ka päriselt kursis, millist nõu nõustajad andsid. Kulud (sh kingitus kvaliteetinvestoritele) läheb siis juba Enefiti IPO kuludesse :) Selle eeldatav maht on vist ~500 milj? Võib-olla oli see siis õige otsus, eks aeg näitab.
  • Kui ma ükskord ajal ammusel ühe ettevõtte listisin, siis ma millegipärast ei maksnud küll kellelegi midagi. Kõik tegin ise.....oma väikeste töntside sõrmedega.
  • võin mürki võtta, et poliitilised otsustajad maksti lihtsalt "kvaliteet investorite" poolt julmalt kinni. Siin kollaste kõverate rohttaimede viljade "vabariigis" lihtsalt nii asjad käivadki ... pole meil midagi köhida.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon