Investeerimisettevõttele raha kandmine - Investment topic - Forum - LHV financial portal

LHV financial portal

Forum Investment topic

Investeerimisettevõttele raha kandmine

Log in or create an account to leave a comment

  • Plaan on avada investeerimisettevõte, nimetagem seda Invest OÜ-ks.

    Kavas on panustada investeerimisse nii akstiate, kinnisvara kui ühisrahastuses Invest OÜ-ga, panustades sinna rahalisi vahendeid pikaaegselt, nii eraisikuna kui ka oma teistelt ettevõtetelt (nimetagem 1 OÜ - mis on käibemaksukohuslane ja 2 OÜ - mis ei ole käibemaksukohuslane) Invest OÜ nimele.

    Eraisiku puhul olen selgeks saanud tõepära, et omanik saab anda 0% intressiga laenu täiesti ametlikult Invest OÜ-le ning selle kunagi (x aasta pärast) sama summana tagasi võtta.

    Küll aga tekib küsimus, kuidas oleks mõistlik raamatupidamise mõttes raha kanda teistelt ettevõtetelt Invest OÜ nimele ? Ise olen lugenud ja leidnud kaks varianti:
    - 1 OÜ ja 2 OÜ saavad anda pikaaegseid laene Invest OÜ-le, võttes juurde ka turul kehtivat intressimäära. Selle miinus on pidevalt 1 OÜ ja 2 OÜ suurenev bilanss (antud laenud aastast aastasse suurenevad) ja Invest OÜ kasvav laenukoormus (laenude osakaal kogu omakapitalist).
    - Invest OÜ teeb arveid mõlemale ettevõttele x teenuse osas, näiteks juhtimisteenus vms. Tegu oleks siis käibemaksuta arvetega.
    - Mingi kolmas meetod?

    Kuidas on mõistlikum nii õige raamatupidamise mõttes kui ka seadusandluse mõttes ? Palun teie ettepanekuid.
  • Lihtsalt torkan vahele(võimalik, et oled seda juba arvestanud), et kui ettevõtte põhitegevusala on investeerimine, siis on vaja finantslitsentsi vms.
  • malcolm,
    mees kavatseb omavahendeid investeerida, mitte raha avalikkuselt kaasata.
  • Kas mingit holding firmat ei saaks teha, et Invest on OÜ1 ja OÜ2 omanik. Siis peaks olema vast lihtne raha liigutada.
    Samas EMTAK nimekirjast firma tegevusala valides on kirjas, et valdusfirma hoiab aktsiate kontrollpakki, kuid ei paku tütarettevõtetele mingeid muid teenuseid (ei halda ega juhi).

    Kas sellisel juhul võiks tütardelt kasumi välja viia holdingusse ning ise ka sinna omanikuna raha kanda/laenata ning asi toimiks?
  • edgar90,
    Esimese variandi puhul, 1Oü ja 2Oü bilansimaht läbi laenu väljastamise ei kasva, vaid raha muutub laenuks;
    Kui kõik Oü-d on Sinu omad ja võlausaldajaid pole, siis Invest Oü bilansi struktuuri kohalt annad aru vaid iseendale. Kui 1Oül ja 2Oül on (panga) laenud, siis teine lugu; küsitakse küsimusi.
  • Tänud mõtete eest.

    Emaettevõtet ja tütarettevõtteid ma pigem ei tahaks teha, see toob kaasa täiendavat aruandlust.

    Mulle tundub mõistlik praegu see, kui Invest OÜ on ametlikult nö. konsultatsiooni pakkuv ettevõte, ja esitab teatud ajal 1OÜ ja 2OÜ-le vastavalt arveid konsultatsiooni / projektijuhtimise vms eest. Kuniks käive üle 40 000 EUR ei ulatu, ei pea ka kmkr registreerima (see toob lihtsalt mõttetult aruandlust juurde seal?). Sel juhul on see raha teistelt ettevõtetelt ametlikult kadunud ja pärast siis saab Invest OÜ pealt vaadata, mis ja kuidas selle rahaga teha.

    Ehk siis sisuliselt 1OÜ ja 2OÜ tegelik ärikasum kajastub Invest OÜ aruandes. Mis arvate?

    Ja kas Invest OÜ registreerimisel käibemaksukohustuslasena, on mingeid eelised USA stocksidega kauplemisel või pigem mitte? Mina ise selles mingit võitu ei näe..

  • Päris hea mõttekäik. Ma ise olen just mõelnud, et kuidas vastupidine olukord teha, kus kõrvalised väiksemad ettevõtted( ei ole kmkr) saaksid investeerimisraha liigutada nö. pea ettevõttesse, kus on kmkr. Laenu ei sooviks samal põhjusel anda, aga pea ettevõttelt arveid esitades tuleb km juurde lisada ning seda ei sooviks teha.
  • Ei ole teada, millega tegelevad Oü 1 ja Oü 2 ja mitmeid muid asju. Tõenäoliselt soovitakse väärtpaberiinvesteeringud muudest äridest tulemüüriga eraldada.
    Aga põhimõtteliselt ju investeerimisega võimalik tegeleda Oü 1 või Oü 2 kaudu, täiendava rahatõstmisega seotud kavalused, ühe keha raamatupidamine, aruanded jms. jääb ära.
  • Põhimõtteliselt oleks võimalik küll, aga võibolla oleks vaja Invest OÜ laenuvõimekust suurendada vms, siis oleks hea, kui kõik rahad oleks ühe ettevõtte all. See aitab eriti kaasa kinnisvarasse investeerimisel.
  • Kui kellelgi veel mingeid häid mõtteid pole, läheb plaan käiku :)
  • Ja igaks juhuks uurin, kas Interactive Brokersis mingeid piiranguid pole uue noore ettevõtte registreerimisel ? Ja kas eraisik vs "small business", on mingi vahe maksustamisel?
  • Kas ettevõtte alt investeerides Eesti väärtpaberitesse nõutakse samuti LEI koodi, või on see ainult välismaiste väärtpaberite jaoks vajalik?
  • "CharlieF"
    Kas ettevõtte alt investeerides Eesti väärtpaberitesse nõutakse samuti LEI koodi, või on see ainult välismaiste väärtpaberite jaoks vajalik?


    Jah, LEI on vajalik ka ainult Eesti väärtpaberitesse investeerimisel ettevõtte alt.

Threads list

Cookies

LHV website uses cookies to provide you with the best user experience. By clicking "I accept", you consent to the use of all cookies. Read more about the principles of using cookies.

pirukas_icon