Aktsiate müük ja ost - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Aktsiate müük ja ost

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Kiire küsimus?

    Kui ma müün investeerimise konto siseselt aktsiad A ja ostan selle asemel aktsiad B. Kas siis rakendub tulumaks?
  • Kui võtad raha tarbimisse siis maksad tulumaksu st. kui kannad investeerimiskontolt raha oma isiklikule arvele siis maksadki.
  • Siis võib järeldada, et isegi kui ma ainult müün akstiad A.. ja kohe uusi või samu (hinna odavnemisel tagasi ostan) siis ka ei rakendu?

    Tänud kiire vastuse eest Vaits ja Tom!
  • Õige järeldus, isegi mitteostmisel ei rakendu, kui raha on veel kontol alles ja uusi sisenemisvõimalusi ootab. Rakendub alles siis kui raha välja kannad.
  • Päris õige vastus oleks, et rakendub alles sellest hetkest, kui kannad välja rohkem kui sisse oled pannud.
  • Lisaks võib tekitada küsimusi, et mis üldse on sissemakse ja mis on väljamakse, kuna kategoriseerida tuleb iga väiksemgi raha liikumine investeerimiskontol. Näiteks dividendi laekumine on sissemakse ja konto hooldustasu on väljamakse, aga tehingutasu on hoopis tehing finantsvaraga.
  • LHV foorumis on eraldi rubriik ALGAJATELE: "Alustajatele". Investeerimise alajaotus pole selleks õige koht.
    Aitaks ka foorumi läbi lugemine ning otsingu kasutamine, paljudele küsimustele on juba ära vastatud.
  • Rahu, ttrust. Selliste küsimuste ja postituste tulek on märk buumist. Viimasel ajal on neid märke palju. Loe märke ja tee omad järeldused :)
  • Ttrust, kes sulle nüüd varba peale astus? Kui ei meeldi, ei pea vastama.

    Esiteks olen ma siin 2 aastat+ olnud.
    Teiseks olen ma siiani ainult teinud ostutehinguid.

    Igati loogiline, et ma küsin ja uurin. Pealegi ma otsisin teemat, kus oleks räägitud aktsiate ost/müügist = Kahjuks EI ole.

  • Tänapäeva normiks võiks olla, et enne kui mängu sisened tee omale mängureeglid põhjalikult selgeks. Muidu võib mängu võitmisega raskeks minna.
    Tegelikult pole vahet mida ostad või müüd.
    Juhul kui oled oma konto kasutusele võtust maksuametnikule teada andnud siis on sul võimalik maksekohustus edasi lükata. Juhul kui sa ei ole maksuametnikule teada andnud siis maksad nagu tavaliselt. Kasum aktsia tehingust maksustatakse 20% tulumaksuga.

    https://investeerimiskonto.ee/
  • Investeerimiskontot peaks saama tagantjärgi ka deklareerida. Seni sinna kantud raha arvestatakse sissemakseks tagantjärele ja üleüldse, kui sa pole veel kordagi müünud, siis 2020. a deklaris polegi midagi deklareerida veel. Aga jah, tasub maksuametile teada anda, et sul on investeerimiskonto. Kõik tehingud ei pruugi kasumisse jõuda ja siis on hea tasaarveldust teha.

    Soovitan põhjalikult tutvuda investeerimiskonto süsteemiga. Seal peab igal aastal eelmise aasta sissemaksete jäägi deklaratsiooni vastavasse tabelisse kirjutama, selleks et väljamaksetelt tulumaksu ei peaks maksma niikaua kuni väljamaksete summa on väiksem sissemaksete summast. Kui sa seda ei tee, saad maksukirve kohe selga. Mingil põhjusel on see jällegi üks väikene detail, mille automatiseerimisega pole vaeva nähtud ja igaüks peab käsitööd tegema, kuigi EMTA saaks seda trackida.
  • "kindsigo"
    Seal peab igal aastal eelmise aasta sissemaksete jäägi deklaratsiooni vastavasse tabelisse kirjutama, selleks et väljamaksetelt tulumaksu ei peaks maksma niikaua kuni väljamaksete summa on väiksem sissemaksete summast.

    Mul on küll eelmise aasta jääk igal aastal automaatselt kirjas olnud, vist 4 aastat olen kasutanud IK'd
  • "kindsigo"

    Soovitan põhjalikult tutvuda investeerimiskonto süsteemiga. Seal peab igal aastal eelmise aasta sissemaksete jäägi deklaratsiooni vastavasse tabelisse kirjutama


    Väide, et ainult sissemaksete jääk tuleb deklaratsiooni kirjutada, on eksitav.
    Ikka kõik sissemaksed (ja väljamaksed) tuleb kindlasti kirja panna.
  • Ma ei öelnudki et ainult jääk. Loomulikult kõik mis vaja, aga muuhulgas ka jääk. LHV-s ma olen miskipärast pidanud eelmiselt deklarilt selle jäägi käsitsi välja noppima, võib-olla Swed-s jm see tuleb automaatselt. Samas, ega pank ei saagi seda jääki teada, kui mul on mitu investeerimiskontot ja eri pankades.
  • "kindsigo"
    võib-olla Swed-s jm see tuleb automaatselt. Samas, ega pank ei saagi seda jääki teada, kui mul on mitu investeerimiskontot ja eri pankades.

    Mul on maksuamet selle eelmise aasta saldo alati kirja pannud, kasutusel nii LHV kui ka Swedi kontod
  • Aga kuidas on investeerimiskontol olevatelt aktsiatelt laekunud dividendidega, kui soovin neid tarbimisse võtta. Näiteks USA aktsiate divikatelt läheb maha 15%.Kannan investeerimiskontolt divikad välja ning kas ja kui palju pean TMi juurde maksma. +5%, +20% või 0%?
  • Jah, maksuamet kuvab automaatselt eelmise aasta jääki. LHV-l on võimalus kirjutada maksuametisse saadetavasse andmekogusse eelmise aasta jääk, aga seda maksuametisse reaalselt ei esitata. Pigem on see deklareeriale informatiivse iseloomuga.
  • "ZWEN"
    Aga kuidas on investeerimiskontol olevatelt aktsiatelt laekunud dividendidega, kui soovin neid tarbimisse võtta. Näiteks USA aktsiate divikatelt läheb maha 15%.Kannan investeerimiskontolt divikad välja ning kas ja kui palju pean TMi juurde maksma. +5%, +20% või 0%?

    https://www.lhv.ee/et/kkk/deklareerimine#valisaktsiate-dividendide-deklareerimine-investeerimiskonto-systeemis

    Näide A: välismaal on dividendidelt tulumaks kinni peetud

    Investeerimiskonto aruandes on dividendid kontole sissemaksed ja tulumaks väljamakse.
    Tuleb deklareerida ka tuludeklaratsiooni tabelis 8.8
    Näide B: välismaal ei ole dividendidelt tulumaksu kinni peetud

    Investeerimiskonto aruandes dividendid ei kajastu, deklareerimiskohustus tekib siis, kui raha kontolt välja võetakse
    Ei pea deklareerima tuludeklaratsiooni tabelisse 8.1

    Kui kasutusse võtad, siis tekib täiendav rida aruandesse väljamakse kohta. Tulumaksu maksad siis, kui väljamaksete summa ületab sissemaksete summa.
  • "MannyEric"
    "ZWEN"
    Aga kuidas on investeerimiskontol olevatelt aktsiatelt laekunud dividendidega, kui soovin neid tarbimisse võtta. Näiteks USA aktsiate divikatelt läheb maha 15%.Kannan investeerimiskontolt divikad välja ning kas ja kui palju pean TMi juurde maksma. +5%, +20% või 0%?

    https://www.lhv.ee/et/kkk/deklareerimine#valisaktsiate-dividendide-deklareerimine-investeerimiskonto-systeemis

    Näide A: välismaal on dividendidelt tulumaks kinni peetud

    Investeerimiskonto aruandes on dividendid kontole sissemaksed ja tulumaks väljamakse.
    Tuleb deklareerida ka tuludeklaratsiooni tabelis 8.8
    Näide B: välismaal ei ole dividendidelt tulumaksu kinni peetud

    Investeerimiskonto aruandes dividendid ei kajastu, deklareerimiskohustus tekib siis, kui raha kontolt välja võetakse
    Ei pea deklareerima tuludeklaratsiooni tabelisse 8.1

    Kui kasutusse võtad, siis tekib täiendav rida aruandesse väljamakse kohta. Tulumaksu maksad siis, kui väljamaksete summa ületab sissemaksete summa.


    Et siis ikka topeltmaksustamine :)
    Oletame, et ma avan investeerimiskonto 10 000€. Ma olen igati osav kaupleja ja 10 aasta pärast on 10 000€ saanud 1 000 000€. Oletame :)
    Nii, selle 1 000 000€ eest laekub investeerimiskontole 20 000€ dividende USA-st ja ma tahan need võtta tarbimisse. USA divikatelt on maas juba 15% ja nagu ma arusaan pean ma maksma divikatelt veel 20%?
  • Sellisel juhul on sul sissemakse ju 30000, mitte 10000 ja kui 20000 välja võtad, siis tulumaksu ei rakendu.
    Deklaratsiooni punkt 8.8 on aasta kogutulu arvutamiseks ja sellele ei rakendata tulumaksu.
  • Investeerimiskonto sissemakse summa, mis tuleb tabelis 6.5 deklareerida, on ka:

    investeerimiskonto avamisel kontol olev rahajääk,

    finantsvaralt välismaalt saadud ja maksustatud dividendid (lisaks tuleb need deklareerida tabelis 8.8),

    finantsvaralt välismaalt saadud ja maksustatud intressid (lisaks tuleb need deklareerida tabelis 8.8),

    finantsvaralt Eestis saadud ja maksustatud dividendid (on eeltäidetud tabelis 5.1 või 7.1),

    finantsvaralt Eestis saadud ja maksustatud intressid (on eeltäidetud tabeli 5.1 I osas).


    https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/finantsvaralt-saadud-tulu-maksustamine-investeerimiskonto-kaudu
  • Või on õigesti nii, et sissemaks on 23529 (kokku 33529) väljamaks 3529 (15%). Võtad 20 kilo kasutusse, see on sissemaksete summast väiksem ja tulumaksu ei tule.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon