BÖRSIKRAHH 2022 - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

BÖRSIKRAHH 2022

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • "sakuska"
    Mis siin ikka.
    - Inflatsioon on karm ja tõuseb edasi (toit, sõbrad, toit!)
    - Tarbija tõmbab järsult mitte-hädavajalikku kulutamist kokku
    - Samal ajal on vähemalt osa sellest inflatsioonist seotud mitte-monetaarsete probleemidega (tarneahelad katki, energiakriis, tööjõupuudus jne)
    - Keskpangad saavad inflatsiooni põhjal mandaadi "midagi teha" - lülitavad trükipressi välja ja hakkavad otsast intresse tõstma
    - Tõstavad intresse juba järsult jahtuvasse majandusse
    - BANG! BANG! BANG! Kukub kõik, peale cashi.
    - Monetaarse päritoluga inflatsioonikomponendid (nt kõik kinnisvaraga seonduv) teevad kannapöörde ja prantsatavad sügavasse deflatsiooni
    - Energia kukub korraks kah, aga siis saavad kõik aru, et ka 10% väiksema globaalse GDP puhul jääb seda ikka puudu
    - Keskpangad ehmatavad ära, lükkavad trükimassinad käima ja aktsiad ning toorained teevad uued rekordid.
    - Inflatsioon tõmbab jälle tuurid üles, sest sisulises plaanis ei jõua pakkumise poolel aastaga s.ttagi muutuda ei ühes ega teises suunas
    - 2023 alguses oleme üsna samas kohas kui täna


    Ma lisaks siia vahele, et pärast monetaarse päritoluga inflatsioonikomponentide langust sügavasse deflatsiooni teeb keskpank lõpuks otsuse, et inflatsiooni arvutamisel tuleks arvesse võtta ka kinnisvarahindu. Ja siis tulebki kaalutud keskmine inflatsioon jälle alla 2% ning mandaat trükkimiseks on olemas. Saiapäts ja Mustamäe korter asuvad üksteisele vastu liikuma tempoga +15% ja -15% aastas ning keskpankurid räägivad sirge näoga, et inflatsiooni pole ja majandus vajab monetaarpoliitilist turgutamist. :D
  • Defitsiidi olukorras võidavad need, kes esimesena julgevad hindu tõsta.
  • Kuidas riigid pääsevad (USA ja enamus Vahemere äärseid ELi riike) riigivõlast?
    Tuleb tekitada korralik infaltsioon. Tagasimaksmine muutub ajas soodsamaks.
    Ilmselt see kõik ei ole nii lihtne.
    Teine teema, kas siin võib käia ka majandussõda Hiinaga? Kui eur ja dollar kaotavad väärtust, tõusevad Hiina kaupade hinnad. ELi ja USA tootmine odavneb?

    Kogujad ja hoiustajad saavad muidugi peksa. Aga et raha majandusse tuleks, ka selleks on inflastiooni vaja.
    Jah, üksikisiku seisukohast võib olla tegu lossiga, aga lõpuks võiks asjad paika loksuda.

    Optimist on kõnelenud. :)
  • Kui minu nimi oleks Ernst Stavro Blofeld Natixis Bleichroeder von Bilderberg, siis minu parim plaan oleks:
    1) Uinuta aastakümneid kõiki alates retail-pupujukudest kuni kapi-indekseerijateni, et "Active management is dead, index investing FTW!". Kaasa selleks KÕIK RÄÄKIVAD PEAD igalt tasandilt ja igast riigist, kuna ajalugu näitab, et neil on õigus. Ae-ae, kõik pardale!
    2) "Kõik" peavad pardale saama. Kes pipardab ja suuri indekseid osta ei taha, need peavad ostma kas faktoreid või teemasid (kus on kas suur overlap ja/või suur korrelatsioon suurte indeksitega) või siis kapi- või stealth-indekseerima läbi FATMAANN. Suru neid NIRP'i ja meelita neid konstantse implitsiitse puti abil. Kas kõik said juba aru, et indeks, mis sõltub täielikult flow'st ja on hinna suhtes mittetundlik, on tulevik ja "the price you pay matters" fuckery peab lõppema, see on nii 19. sajand?!
    3) cmd: run Positive-real-rates-and-taper-bcuz-inflation.exe

    Egeuse mere rannik, natuke aega hiljem: kastreeritud ja kohutavalt moondunud James Bondi keha uhub kaldale. Kõik on shokis.
  • "Heki Fond"
    Kas kõik said juba aru, et indeks, mis sõltub täielikult flow'st ja on hinna suhtes mittetundlik, on tulevik ja "the price you pay matters" fuckery peab lõppema.


    Siinkohal oleks paslik vaadata mida teeb S&P500 yield

    10 Year Treasury yield:




  • cmd: run Positive-real-rates-and-taper-bcuz-inflation.exe

    Siis saaks ikka päris palju nalja. Euroopas, ma mõtlen. Ja noh, globaalselt ka. Itaalia default oleks juba ikka päris korralik tulevärk. Noh, näiteks. Või millega normaalne inimene annaks itaallastele 10ks aastaks laenu? Päris kindlalt mitte 1.29ga!
  • "Karum6mm"
    cmd: run Positive-real-rates-and-taper-bcuz-inflation.exe

    Siis saaks ikka päris palju nalja. Euroopas, ma mõtlen. Ja noh, globaalselt ka. Itaalia default oleks juba ikka päris korralik tulevärk. Noh, näiteks. Või millega normaalne inimene annaks itaallastele 10ks aastaks laenu? Päris kindlalt mitte 1.29ga!


    Kuna keskpankadele mingid reeglid nkn enam ammu ei kehti, siis ma ei näe väga probleemi näiteks eraldi meetme tegemises, mis ostabki kõikide EZ riikide pikka võlga kokku, et need käpuli ei kukuks. Eesti poolelt võiks koordinaatoriks olla Kert Ämmapets, kellel niikuinii ükskõik, kas mingi programm maksab pool miljardit või poolteist miljardit. Ma usun, et tema talenti saaks veelgi paremini kasutada siis, kui summad oleks 1000x suuremad.

  • Huvitav, palju hinnatõus väikeinvestorite poolset ostusurvet maha võtab? Tean mitut inimest, kes iga kuu oma tarbimisest üle jäänud paarsada eurot börsile on viinud, usun, et selliseid võiks päris arvukalt olla. Müügi poolele liiguvad nad ilmselt siis, kui elektri hinnatõus poodidesse jõuab.
  • "Heki Fond"
    "Karum6mm"
    cmd: run Positive-real-rates-and-taper-bcuz-inflation.exe

    Siis saaks ikka päris palju nalja. Euroopas, ma mõtlen. Ja noh, globaalselt ka. Itaalia default oleks juba ikka päris korralik tulevärk. Noh, näiteks. Või millega normaalne inimene annaks itaallastele 10ks aastaks laenu? Päris kindlalt mitte 1.29ga!


    Kuna keskpankadele mingid reeglid nkn enam ammu ei kehti, siis ma ei näe väga probleemi näiteks eraldi meetme tegemises, mis ostabki kõikide EZ riikide pikka võlga kokku, et need käpuli ei kukuks. Eesti poolelt võiks koordinaatoriks olla Kert Ämmapets, kellel niikuinii ükskõik, kas mingi programm maksab pool miljardit või poolteist miljardit. Ma usun, et tema talenti saaks veelgi paremini kasutada siis, kui summad oleks 1000x suuremad.



    Ja kui keskpank ostab võlga kokku, kust see positiivne real rate siis tulema peaks? Kogu ürituse mõte ju selles ongi, et seda ei juhtuks!
  • Ühed intressimäärad keskvalitsustele, teised ülejäänutele. Keskpank teatab, et ostab kogu kurvi ulatuses 60% keskvalitsuste pakutavast mahust iga kuu ära, nagu aamen kirikus. Aga mitte otse, sest see oleks debt monetization ja see on paha. Nad ostavad "turult". Aga 60% kogu mahust, iga kuu, into perpetuity. Siis saavad kõik isegi teeselda, et Itaalia 10y "turuhind" on 1,5% samas kui [...]IBOR on 3,5%. Arvestades senist paindlikkust ei saa kindlasti suur probleem olema see, kuidas ühildada valitsuste finantseerimine ja intressimäärade kergitamine.
  • "Heki Fond"
    Ühed intressimäärad keskvalitsustele, teised ülejäänutele. Keskpank teatab, et ostab kogu kurvi ulatuses 60% keskvalitsuste pakutavast mahust iga kuu ära, nagu aamen kirikus. Aga mitte otse, sest see oleks debt monetization ja see on paha. Nad ostavad "turult". Aga 60% kogu mahust, iga kuu, into perpetuity. Siis saavad kõik isegi teeselda, et Itaalia 10y "turuhind" on 1,5% samas kui [...]IBOR on 3,5%. Arvestades senist paindlikkust ei saa kindlasti suur probleem olema see, kuidas ühildada valitsuste finantseerimine ja intressimäärade kergitamine.


    ja laenulael pole piiri, raha muutub piiramatuks ressursiks, veel aasta- kaks ja nii läheb,
  • "Heki Fond"
    Ühed intressimäärad keskvalitsustele, teised ülejäänutele. Keskpank teatab, et ostab kogu kurvi ulatuses 60% keskvalitsuste pakutavast mahust iga kuu ära, nagu aamen kirikus. Aga mitte otse, sest see oleks debt monetization ja see on paha. Nad ostavad "turult". Aga 60% kogu mahust, iga kuu, into perpetuity. Siis saavad kõik isegi teeselda, et Itaalia 10y "turuhind" on 1,5% samas kui [...]IBOR on 3,5%. Arvestades senist paindlikkust ei saa kindlasti suur probleem olema see, kuidas ühildada valitsuste finantseerimine ja intressimäärade kergitamine.


    Just. Loome eelispositsiooni nendele tarnijatele, kes täidavad poliitilist tellimust; need, kes riigi nisa juurde ei pääse, vaadaku ise kuidas saavad. Lõpeb kindlasti hästi (or not).
  • "Heki Fond"
    Ühed intressimäärad keskvalitsustele, teised ülejäänutele. Keskpank teatab, et ostab kogu kurvi ulatuses 60% keskvalitsuste pakutavast mahust iga kuu ära, nagu aamen kirikus. Aga mitte otse, sest see oleks debt monetization ja see on paha. Nad ostavad "turult". Aga 60% kogu mahust, iga kuu, into perpetuity. Siis saavad kõik isegi teeselda, et Itaalia 10y "turuhind" on 1,5% samas kui [...]IBOR on 3,5%. Arvestades senist paindlikkust ei saa kindlasti suur probleem olema see, kuidas ühildada valitsuste finantseerimine ja intressimäärade kergitamine.


    Täpselt nii lähebki, ega muud varianti väga ei ole ka. Samas on ka erasektori võimendus päris võimas (Eestis küll mitte eriti) ja seal portfellides on piisavalt kergesti detoneeruvat materjali, et mis iganes kitsendamine väga kaua ei kesta.
    Lõpuks tuleb kuskilt mingi volcker ja lõpetab peo päris ära, aga selle jaoks peab olema ühiskondlik tellimus. Praegu seda veel kuskilt ei paista.
  • Kust see ühiskondlik tellimus ikka nii väga tuleb? Cash'is istuv saksa pensionär ei ole Euroalal nii oluline majandusagent, et ta saaks ühiskondlikult tellida väga palju muud, kui seda, et hea päevitusega prantsuse kujundujuja vahetevahel ka mõne karmima sõna poetaks. Evrpadi in matš dept. Evripadi laiks negativ riil interest. Juu laik negativ riil interest? Den Ai hääv nõu interest in juu!
  • "Karum6mm"
    Kust see ühiskondlik tellimus ikka nii väga tuleb? Cash'is istuv saksa pensionär ei ole Euroalal nii oluline majandusagent, et ta saaks ühiskondlikult tellida väga palju muud, kui seda, et hea päevitusega prantsuse kujundujuja vahetevahel ka mõne karmima sõna poetaks. Evrpadi in matš dept. Evripadi laiks negativ riil interest. Juu laik negativ riil interest? Den Ai hääv nõu interest in juu!


    Ükskord tuleb, siis kui mõned aastad on korraliku inflatsiooni tunnetatud. Niipea pole päevakorras.
  • Aga milles uudsus seisneb, nii on kogu aeg olnud ju, erinevad intressimäärad sõltuvadki laenajast. ECBl on erinevate assetite purchase programmid, nii private, corporate kui public sektorile ja bond yieldid varieeruvad. Mahu osas pannakse paika kuine assetite ostumaht ning periood, hetkel kehtiv poliitika peaks jätkuma "as long as necessary," ehk mingeid piiranguid pole.
  • "Karum6mm"
    Kust see ühiskondlik tellimus ikka nii väga tuleb? ! [/i]


    Toorme hindade rämedast spekulatiivsest tõusust.
    Võib mürki võtta et nafta ründab 150 usd taset ja gaasi hind on järgmine aasta veel kallim
    mis korreleerub veel kõrgemas elektri hinnas.


  • Sellist situatsiooni , kus kus reaalne tootlus miinusega, on 5 korda olnud ja lõpp alati ühesugune. (video tiksub taustaks)
    Üks Marat armastab alati öelda, et tunne ajalugu ja see kõik taas kordub.

  • "harley"
    "Karum6mm"
    Kust see ühiskondlik tellimus ikka nii väga tuleb?

    Toormehindade rämedast spekulatiivsest tõusust.
    Võib mürki võtta et nafta ründab 150 usd taset ja gaasi hind on järgmine aasta veel kallim
    mis korreleerub veel kõrgemas elektri hinnas.

    Kõik on õige, mis puudutab nafta, gaasi ja elektri hinda. Aga et sellele järgneks mingi ühiskondlik tellimus teistsuguseks käitumiseks...hmmm, sellest loogikast ei saa ma aru, palun selgita!.
  • "Velikij"

    Kõik on õige, mis puudutab nafta, gaasi ja elektri hinda. Aga et sellele järgneks mingi ühiskondlik tellimus teistsuguseks käitumiseks...hmmm, sellest loogikast ei saa ma aru, palun selgita!.


    Pööbel hakkab saama järjest suuremaid arveid ja mingist hetkest hakatakse hääletama käte ja jalgadega (asi muutub väljakannatamatuks)
    Tekib poliitiline surve. Näiteks Usas-s on tekkinud poliitiline surve muuta keskpanga kurssi. Väidetavalt on Powell ka Bideni vaibal käinud. Poliitikud on rahulolematud nii enam edasi ei saa (vaata Bideni reitingut).


  • Yahoo vahendusel väike lõik kuidas poliitikute ees kinnitatakse, et nende jaoks on inflatsiooni ohjamine tähtis.
    Fed’s Brainard: ‘We have a responsibility to bring inflation down’
    https://www.youtube.com/watch?v=RvR-aaL1O9A
  • Heki Fond, mis kana sul selle Ämmapetsiga kiskuda on?
  • "MSM"
    Heki Fond, mis kana sul selle Ämmapetsiga kiskuda on?


    Meenutame:
    Riigikogu Rahanduskomisjoni esimees: Kas meie kohustused summeeruvad või mitte? Tuletan meelde, et EFSFis oleme endale võtnud kaks miljardit potentsiaalset garantiid, mille otsene sissemakse on küll väga väike. Ma tõesti palun vabandust! Iseenesest pole ju raske hakata siin paberites tuhnima ja öelda siis teile kohe ära, kas need kohustused summeeruvad või mitte.

    Ma veel kord kordan, mida ma arvan: ma arvan, et need ei summeeru. Aga see küsimus ei sega meil otsuseid vastu võtmast. Meil on kahe lugemise vahel kaks tundi aega, et see enda jaoks selgeks teha. Ma vaatan selle pärast järele, küllap see on kõigi huvides. Praegu ma ei hakka siin aega maha võtma, sest see ei sega meid otsuseid tegemast.

    /.../

    Hea küsija, mul ei ole tõesti midagi juurde lisada. Ma olen teile juba kaks või kolm korda eri sõnadega ühe ja sama mõtte edasi andnud.

    Ma võin seda uuesti korrata: minu informatsiooni kohaselt need kohustused summeeruvad. Ma saan aru, et teie küsimuses kõlas väide, et ka rahandusminister ütles sedasama. Minu väide peaasjalikult baseerubki rahandusministri sõnadel. Minu informatsioon on praegu selline.


  • Graafik näitab, et ca 20 protsenti FTSE World Index kooseisus olevast börsiettevõtetest on hinnatud kõrgemalt kui 10 aastakäivet (Price/Sales suhtarv 10+).
    Kõikvõimalikud aktsiad mille suhtarv jääb allapoole 10 aastakäivet on samuti ülehinnatud.

    FTSE World Index sisaldab 2666 börsiettevõtet.

    Praegu on keskmise inimese jaoks halvim aeg investeerimiseks - sest enamus aktsiaid on nende ajaloolise keskmisega võrreldes erakordselt ülehinnatud.

    Kahjuks enamik kogenematuid investoreid usuvad, et hea aktsia on see, mis on palju tõusnud. Ehk siis investeeritaksegi kõige kallimatesse aktsiatesse toites nende edasist tõusu. Kuni mull ükskord lõhkeb.

    Ja nagu alati, enamik investoreid jääb kotihoidjaks. Ostetakse tipust ja müüakse põhjast.

    Minu isiklik arvamus on hetkel, et lõbusam osa on veel ees. Et graafikud lähevad ülespoole veel teravamaks.
    Tavaliselt on iga järgmine mull veidi suurem kui eelmine.
    Selleks on loogiline põhjus miks P/S suhtarvud võiks seekord 2000. aasta taseme ületada - maailm on oluliselt rohkem digitaliseerunud. Tarkvaraettevõtted on kiiremini skaleeritavad, kasvavad ning surevad kiiremini.
    Teine põhjus on see, et investorite ligipääs USA börsile ja üldse aktsiaturgudele, on võrreldamatult lihtsam kui 20 aastat tagasi. Piisab nutitelefonist ja loetud minutitest et konto avada. Aktsiate info on tänu internetile asukohast ja tutvustest sõltumata kõigile võrdselt ligipääsetav.
    Mida rohkem investoreid ühel turul on seda suuremad on seal ekstreemsused.
    Pean võimalikuks, et näiteks Nasdaq 100 (QQQ) rallib järgmise 12-18 kuu jooksul veel +50 protsenti.
    Kuid selle pulli otsas edasi ratsutamine on väga ohtlik. Võita on suhteliselt vähe kuid kaotada on palju.

    Samas elukutseliste investorite puhul on pullituru viimaste faaside kõrvalt vaatamine ülim rumalus. Kui sa tead mida teed, siis raha teenimine on lihtsam kui normaalsetel aegadel.
  • Vaadates ARKKi saatust siis võib väita, et börsikrahh 2022 on juba käes.
  • "harley"


    Pööbel hakkab saama järjest suuremaid arveid ja mingist hetkest hakatakse hääletama käte ja jalgadega (asi muutub väljakannatamatuks)





    Päris vinge. Kas Varro hakkab varsti inimesi kutsuma Eesti Panga ette meeleavaldustele? :)
    https://maaleht.delfi.ee/artikkel/95670489/kaugkutte-hinnaralli-kumnetes-eesti-piirkondades-kallineb-toasooja-hind-lahikuudel-veelgi
  • ARKKi kohta ei tohi midagi öelda, sest INNOVATSIOON ja KRÜPTO! Te ei saa aru lihtsalt! DEFi ja NFT ja üleüldse!

    (Müüsin eelmise aasta alguses… Ostsin üle-eelmise aasta mais. Vaatasin, et on high-beta play on tech. Kui religiooniks hakkas kujunema, läks müüki.)
  • Kui Michael Burry võttis 31mil lühikese positsiooni ARK etf-s siis Cathie ütles, et ta ei jaga matsu :)
    Tagantjärgi võib isegi öelda, et ta sulges liiga vara oma positsiooni.
  • Lenzer - ma kahtlustan, et ei olnud mitte niivõrd good call kui see, et vahetevahel peab õnne ka olema, sest enamasti ei ole.

    Ühtlasi vabandan, et ostust teada ei andnud. Nii pole ilus takkajärgi tuututada. Seega annan teada, kui edaspidi mingit eksootikat ostan. Eile näiteks ostsin veidi seda.
  • Päris põnev KM, on veel häid ideid toorainete ETF ide osas?
  • Ei ole väga. See mõte ehk on, et kui commodity sõidukit vaadata, siis võiks olla swap based. Need, mis futuuride peale ehitatakse, tantsivad sinuga otsustaval hetkel sellist contangot, et siga ka ei söö.
  • Olen ise mitmes mainitud ARK nimekirja firmas värske pika positsiooni sisse võtnud, nt BEAM, TWST, DNA, PLTR, FATE, näpuotsaga ka NVTA, PACB.
    Igaüks neist on oma kasvavas valdkonnas minu analüüsi alusel turuliider. Üldine turu sentiment neid tõusvate intresside keskkonnas muidugi ei salli, kuna tegemist on negatiivse rahavooga ettevõtetega.
    Eks see selline contrarian seiskoht on, aga õnneks on eelmisel veebruaris turul valitsenud massiivne mull lõhkenud ja hinnatasemed on mõistlikumaks läinud. Ka vaimustus C. Woodi osas on asendunud üldise põlastusega, nii et aeg tundub ostmiseks hea olevat. Muidugi on tegemist langeva noa püüdmisega, hindade kukkumisel soovin positsioone suurendada. Psühholoogiliselt on võrreldes tõusvate hindade taga ajamisega kuidagi lihtsam punaseid nimesid osta, kuigi miinus kipub kergelt kuhjuma.
    Pole lühiajalised positsioonid, pigem 3-5a vaade. Eks näis.
  • "Karum6mm"
    Lenzer - ma kahtlustan, et ei olnud mitte niivõrd good call kui see, et vahetevahel peab õnne ka olema, sest enamasti ei ole.

    Ühtlasi vabandan, et ostust teada ei andnud. Nii pole ilus takkajärgi tuututada. Seega annan teada, kui edaspidi mingit eksootikat ostan. Eile näiteks ostsin veidi seda.


    Whaaaaaat - Mõmm loobus ametijuhendist ja ütles midagi konkreetset? 😮 Mis järgmiseks - põrgu jäätub ära? 😜
    We DO live in strange times 🤔
  • Tunnistan, et hr Grantham kirjutas sama juttu ka aasta tagasi. Aga eks tal on kombeks peolt juba siis lahkuda, kui teised alles tequilashottidega alustavad...
    https://www.gmo.com/europe/research-library/let-the-wild-rumpus-begin/
  • "White Nigga"
    "Karum6mm"
    Lenzer - ma kahtlustan, et ei olnud mitte niivõrd good call kui see, et vahetevahel peab õnne ka olema, sest enamasti ei ole.

    Ühtlasi vabandan, et ostust teada ei andnud. Nii pole ilus takkajärgi tuututada. Seega annan teada, kui edaspidi mingit eksootikat ostan. Eile näiteks ostsin veidi seda.


    Whaaaaaat - Mõmm loobus ametijuhendist ja ütles midagi konkreetset? 😮 Mis järgmiseks - põrgu jäätub ära? 😜
    We DO live in strange times 🤔


    No kogemata, kuna minust sõltumatult ARKK jutuks tuli. 😁 Enam ei tee.😁
  • Müüsin täna maha pmst kogu aktsiaportfelli. Kogu Balti börsi viimseni ja enamuse muust mudrust kah. Alles jätsin ainult USA sõjatööstuse stockid, toorained, hõbeda, vee jms pudi-padi. Sentiment on sitt nii siin kui mujal ja võimalus, et Putin peagi mingi pasa kokku keerab pole ka sugugi väike. Lisaks on hakanud mingi intresside tõstmise vibe kõrva kriipima.

    Sellistel aegadel pole minu arust patt natuke aega turge kõrvalt vaadata. Isegi selle hinnaga kui kõik peaks ikkagi ootamatult maha rahunema ja tuleb nats kõrgemalt hiljem sisse osta. Niigi oli juba tükimat aega tunne, et korjan teerulli eest sente. Nüüd vajab tõsist mõtlemist ainult see, et mida kogu vabanenud sulliga vahepeal peale hakata? Ausaltöeldes pole ühtegi ideed, mis eriti meeldiks.

    Ajaloo jäädvustamise huvides, et hetkel siis: S&P 500=4,482.73 ja OMX Tallinn=1,987.30
  • NASDAQ100 hakkab varsti jõudma juba samadele ülemüüdud tasemetele, nagu kurikuulsa 2020. a märtsi ajal. Detsembri lõpust alates 4 nädalat langust, ma pigem ütleks, et veebruari algul tekivad siin head ostukohad juba. Ise alustasin lühikeste positsioonide sulgemisega, aga põhja me veel näeme alles. Pikki müüma ei kiirusta hetkel, las ootavad oma aega.

    Putin börsikrahhi ei alusta. Ukraina on paljude lääne investorite jaoks siiski mingi suvaline riik Vene külje all, volatiilsus kindlasti kasvab aga hirmud lähevad mõne nädalaga üle. Taiwani sõda ma võtaks märksa tõsisemalt, seal on USA-l suuremad huvid mängus ja Hiina pole ka selline nannipunn nagu Venemaa.
  • Russel on veel rohkem alla tulnud, 18% ja viimase 12 kuu põhjades. Turg on jah imelik, ise läksin PIK is cashi 2 nädalat tagasi ja ootan tiba veel, ma küll mingit krahhi siin ei oota, aga õhku lastakse natuke välja küll, saab ehk mõnda huvipakkuvat firmat pikema ajahorisondiga soetada.
  • Just kindsigo, nagu 2020 märts, ainuke erinevus, et hetkel enam ei prindita raha juurde ja firmade kasumid ja kasv kukuvad, sest inflatsioon tõstab meeletult sisendite hinda.
    Mina juba tean, kuidas tekib meil kinnisvaras jamps, seni aga naudime lainet- nagu sõidaks Nazare peal, kena laine, aga kui see mürakas selga vajub, on raske :)
  • et hetkel enam ei prindita raha juurde

    That is where you are wrong, my friend...





  • Pigasin silmas, et kui ennem loobiti raha nagu su graafikul, siis selle 7% "ajutise" inflatsiooni tulemusel tuleb selline tõstmise ralli, mida keegi ei usukski. FED tarkade kogu ju eksis, kui lasi selle dzinni pudelist nii lappama, õigel ajal oleks pidanud ikka gaasi lahti laskma.
  • "Visahing"
    Pigasin silmas, et kui ennem loobiti raha nagu su graafikul, siis selle 7% "ajutise" inflatsiooni tulemusel tuleb selline tõstmise ralli, mida keegi ei usukski. FED tarkade kogu ju eksis, kui lasi selle dzinni pudelist nii lappama, õigel ajal oleks pidanud ikka gaasi lahti laskma.


    Njääh - ei tea midagi, kui hull see tõstmise ralli tuleb... FED on nagu kirurg, kes peab sääske kastreerima. Natuke vasakule ja on surutis. Natuke paremale ja on lappav inflatsioon. ECB on aga operatsiooniõde, kes kirurgi puudumisel peab kirpu kastreerima, kusjuures surutise tekitamise hirm on kõvasti suurem kui inflatsioonihirm.
  • "Karum6mm"


    Njääh - ei tea midagi, kui hull see tõstmise ralli tuleb.


    Marathon Asset Management Chairman and CEO Bruce Richards-i vaade.(pole rumal inimene)
    https://www.youtube.com/watch?v=4z1qMeuMWYA
    Mõnedes Usa linnades on inflatsioon juba 10%
    Amazon Grocery info kohaselt on poed tühjad peale hinna tõusu.
    Eilne Peloton saaga samuti.

  • USA töötuse määr on üsna madal, kui on tööd, ju siis läheb ka majandusel hästi. Euroopas läheb vist kehvemini, energia on kallis ja vähem raha jääb tarbijale kätte. Samas, pandeemia saab varsti läbi, horeca sektor buumib, elu normaliseerub. Ma ei näe 2022 mingit krahhi veel tulemas, kui see ei suutnud 2020-2021 isegi mitte tulla, kui krematooriumid ei jõudnud tellimusi täita ja lockdownid olid üle planeedi.

    Ja kui töötus on madal, on see tööotsija turg. Palgasurve leevendab kõrgeid hindu poes, lihtsalt see on viitega protsess.
  • Mulle kunagi üks professor seletas, et kui sa saad aru, et eila oli varem kui täna ja homme tuleb alles tulevikus siis jääb suur hulk lolluseid tegemata. See kõrge inflatsioon on see mis oli ja seda ühegi rahapolitiilise meetmega olematuks ei tee. Küsimus on, et mida oodata tulevikus? Kas tarneahela probleemid suurenevad või jäävad samaks? Kui suurenevad siis mida saab keskpank teha? Kahtlemata saab kutsuda esile majanduskriisi nii, et kellelgi polegi tahtmist midagi osta nagu USA juba kunagi tegi kui nafta hind tõusis ja FED üritas intresse tõstes sellega võidelda. Ma arvan, et sellest kogemusest on õpitud.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon