Infortar börsile - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Infortar börsile

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Kas keegi oskab pakkuda hea metoodika Governance Discounti arvutamiseks?

  Turu benchmarki kasutades, Tallinki aktsia kauples enne kriisi 30% ja kriisi ajal 50% madalamal raamatupidamise väärtusest.
 • Saabus kinnitus sellele, mis oli niigi ilmselge - seoses Gaso ostmisega lükkub IPO sügisesse.

  ERR: Infortari börsileminek nihkub Gaso ostmise tõttu sügisesse
  ERR: Выход компании Infortar на биржу произойдет не раньше осени
  ERR: Infortar postpones IPO until fall due to Gaso purchase

  "Plaanid on endised, tahame avaliku emissiooni teha ja börsile minna. Oli võimalus juba kevadel minna, aga kevadel tekis järsku investeerimisvõimalus, et saame ära osta Läti gaasijaotusvõrgu ettevõtte Gaso. Kuna see oli nii suur investeering, mida me peame ilmtingimata prospektis kajastama, siis emissioon lükkus edasi sügisesse," lausus Hanschmidt.

  Aprilli keskpaigas teatas Infortar, et ostab Latvijas Gāze tütarfirma Gaso, millele kuulub Läti maagaasi jaotusvõrk. Kuna Gaso on Läti riigi jaoks strateegilise tähtsusega ettevõte, peab selle müümiseks Eesti firmale andma loa ka Läti valitsus ja konkurentsiamet. Seda otsust vajab Infortar enne börsile minemist.

  Hanschmidti sõnul loodetakse vajalikud load suvel kätte saada.

  "Läbirääkimised, tundub, et on okei, ei tohiks mingit probleemi olla. Me loodame, et saame ikkagi suvel (load) kätte. Igaühel on omad kindlad protseduurireeglid, konkurentsiametil on oma kuu aega vastata ja nii edasi. Me loodame, et saame need (load) ikka lähitulevikus kätte," ütles ta.

  Gaso ostmise tõttu kirjutatakse ümber ka aktsiapakkumise prospekt.

  "Prospekt oli meil valmis. Prospekt puudutas enne ainult meie olemasolevaid ärisid ja sinna tuleb nüüd Gaso sisse kirjutada. Just selle protsessi käigus oli meil valik, kas me investeerime Gasosse või ei investeeri ja läheme börsileminekuga edasi. Aga me näeme, et Gaso on meie tulevastele investoritele ka kasulik investeering ja seetõttu me otsustasime (osta). Kuna meil on analoogne jaotusvõrk ka Eestis, aga Lätis on see kolm korda suurem, siis me vaatasime, et see on väga põnev investeering, et see annab positiivset sünergiat," lausus Hanschmidt.

  Hanschmidt lisas, et see, kui palju plaanitakse emissiooniga raha kaasata, on suurusjärguna enam-vähem teada, aga seda pole korrektne praegu välja öelda.

  Hanschmidti sõnul jätkuvad praegu kohtumised investoritega, et emissioon oleks edukas. "Emissioon on suunatud põhiliselt ikkagi Eesti investoritele, et eelista eestimaist," ütles ta.
  Samal ajal: Eesti Gaasi turuosa jõudis Soomes ligi 40 protsendini
  Balti ja Soome piirkonna suurim erakapitalil energiafirma Eesti Gaas on kasvatanud oma turuosa Soome gaasiturul ligi 40 protsendini, ettevõte alustas Soomes tegevust neli aastat tagasi.

  „LNG otsetarned Ameerika Ühendriikidest ja Norrast ning tihe koostöö Klaipeda ja Inkoo terminalidega on toonud meile usaldust ja kliente – saame ise tarneid kontrollida ja hinda kliendile soodsamaks,“ märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.

  „Soome tööstus on gaasi peal, võrreldes Eestiga on neil tööstust rohkem ning viimane poolaasta, mil gaasihinnad on alla läinud, näitab ka Soomes gaasi kasutuse kasvu – vanad kliendid tulevad tagasi ja lisanduvad meie jaoks uued,“ märkis Kaasik.

  Käesoleva aasta veebruaris teatas Eesti Gaas laienemisest Poola turule ning märtsis Läti kodugaasiturule. Aprillis sõlmis ettevõte 120 miljoni euro suuruse lepingu Läti maagaasi jaotusvõrgu omandamiseks.

  Eesti Gaas tegutseb Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas Elengeri kaubamärgi all. Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab Eesti suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügi näol.

  Eesti Gaasi omanik Infortar on teatanud kavatsusest börsile minna. Infortari bilansimaht ulatub 1,1 miljardi ja omakapital 569 miljoni euroni. Ettevõte tegutseb viies riigis, peamised tegevusvaldkonnad on energeetika, laevandus ja kinnisvara. Kokku kuulub Infortari kontserni 47 tütarettevõtet. Infortar omab ligi 41 protsendi suurust osalust AS-is Tallink Grupp, 100% osalust AS-is Eesti Gaas ning mitmekülgset ja kaasaegset kinnisvaraportfelli.
 • Jeee! Infortari IPO tuleb "Eelista Eestimaist" stiilis, ehk välismaist institutsionaalset kapitali eelistada ei soovita.  ÄP vahendab muljeid Tallinki üldkoosolekult: Enn Pant: müün Infortari eestlastele, välisinvestor tahab vaid pista raha tasku
  Q: Tallinki aktsionäride üldkoosolekul võeti vastu otsus, et Tallinki nõukogu saab börsifirma aktsiakapitali vajadusel suurendada 35 miljoni euro jagu. Kas on oodata täiendavat aktsiaemissiooni?
  A: Seda otsust on võetud vastu viimased 20 aastat. See on tavapärane asi, mitte midagi erilist.

  Q: Peagi on võimalik saada osa Tallinkist ka läbi Infortari – millal on oodata viimase börsiletuleku kohta uudiseid?
  A: Infortar on öelnud, et käsil on Läti Gaso tehing ning enne, kui see ei ole jõudnud teatud faasi, ei saa avaldada uusi uudiseid. Eks kõik sõltub Läti valitsusest, konkurentsiametist ja natuke ka audiitoritest.

  Q: Teil Infortari suuromanikuna on praegu huvitav seis: gaasi hinna kukkumisest võidab LNG-laevadesse investeerinud Tallink, kuid samas mitte Eesti Gaas. Seega kokkuvõttes: kas on hea pigem gaasi hinna tõus või langus?
  A: Eesti Gaas on muutunud nii palju võrreldes sellega, kui Infortar ostis selle. Praeguseks oleme Soomes saanud 40–50protsendilise turuosa, end sisse seadnud ka Lätis ja Leedus ning avanud kontori Poolas. Me ei saa enam rääkida Eestis gaasi müüvast ettevõttest, Eesti gaasi osa on jäänud suhteliselt väikeseks. Aga gaasi hinna langus on Tallinkile hea ja ega Eesti Gaas ei pannud ajal, kui gaas oli kallis, juurde mingeid suuri marginaale.

  Q: Infortari IPO tuleb Tallinna börsi suursündmus – kas sellest tuleb rahvaaktsia või müüte pigem enamuse pakutavast osalusest ära välismaistele institutsionaalsetele investoritele?
  A: Mina olen mõelnud sellele, et Infortar on Eesti investeerimisfirma ja minul oleks hea meel, kui Eesti inimesed tuleksid ja investeeriksid Infortari. Ma hea meelega ei müüks rahvusvahelistele institutsionaalsetele investoritele, nende huvi on tulla kiiresti sisse, minna kiiresti välja ning vahepeal pista kasum tasku.
  Meil on kavas olla dividendi maksev aktsia, nii et loodan, et eestlased tulevad Infortariga kaasa.
 • Nii tore, et Eestimaist investorit eelistatakse. Väliskapital võtab kasumi ja paneb putku...
 • Tallinki IPO kohta räägiti kunagi sarnast juttu...

 • Buffett ütleks siin, et kui ostate, ostke juhtkonda aga kui juhtkonda kutsutakse rahvakeeli hellitavalt Setu maffiaks, siis on raske näha põhjusi ostmiseks...
 • Panti ees tuleb müts maha võtta. Vähemalt ausalt ütleb, et jaeinvestorid ei peaks Infortariga kasumit teenima. Saab kohe õiged ootused paika sättida!
 • "Lenzer"
  Buffett ütleks siin, et kui ostate, ostke juhtkonda aga kui juhtkonda kutsutakse rahvakeeli hellitavalt Setu maffiaks, siis on raske näha põhjusi ostmiseks...


  just. laevad, gaas võib ju uhke olla, aga kas kogu see kultuur/juhtimine on ikka aastas 2023 omadega või ikka 90ndate lõpus?
 • Kuna ma olen vahepeal vist infoväljast kõrvale jäänud, aga samas on lisandunud olulist teavet börsilemineku kohta, siis kordan oma küsimust: miks ja kellele on see vajalik?
  Kas Gaso ostmine on ainus põhjus, milleks on vaja raha tõsta ning miks selleks ei kasutata pangalaenu või ei tõsteta raha institutsionaalsetelt investoritelt?
  Või soovivad omanikud väljuda kuldmune muneva hane pesast?
  Väikeinvestori lihtsad küsimused, millele oleks hea enne emissiooni vastused saada.
 • Pant on ju varem ka kalleid kingitusi teinud https://www.err.ee/434850/ain-hanschmidt-sai-700-miljoni-vorra-rikkamaks
  Nüüd tehakse kingitus eesti rahvale lihtsalt
 • "yanek"
  Pant on ju varem ka kalleid kingitusi teinud https://www.err.ee/434850/ain-hanschmidt-sai-700-miljoni-vorra-rikkamaks
  Nüüd tehakse kingitus eesti rahvale lihtsalt


  Kas igaüks saab selle summa või jagatakse kamba peale?
  Või tulen hoopis Aini kink kinni maksta?
 • "Kuldar1"
  "yanek"
  Pant on ju varem ka kalleid kingitusi teinud https://www.err.ee/434850/ain-hanschmidt-sai-700-miljoni-vorra-rikkamaks
  Nüüd tehakse kingitus eesti rahvale lihtsalt


  Kas igaüks saab selle summa või jagatakse kamba peale?
  Või tulen hoopis Aini kink kinni maksta?


  Jälgi uudise kuupäeva :)
 • Panti ausat ütelust müüa infotar eestlastele peaks möistma, et institutsioonid kes pöhiselt ju välismaised, ei ole sellest huvitatud, kuna tootlust, kui üldse, pole niipea oodata


 • Lööge börsikella, Infortar sai Gaso ostmiseks loa.

  ÄP: Eesti Gaas sai loa osta Läti gaasivõrgu, Infortar läheb sügisel börsile

  Infortarile kuuluv Eesti Gaas sai Lätist viimase vajaliku loa lõunanaabrite maagaasi jaotusvõrgu ostmiseks.

  Infortari suuromanik ja juhatuse esimees Ain Hanschmidt kinnitas, et Läti valitsuse luba 120 miljoni euroseks tehinguks saadi juba maikuus, nüüd andis oma heakskiidu ka lõunanaabrite konkurentsinõukogu.

  „Läbisime [valitsuse] julgeolekukontrolli ja taustauuringud. 22. juuni saime konkurentsiametilt ka loa, mingeid pretensioone polnud ja igati toetavad seda ülevõtmist. Saame väga suure tehingu lõpule viia. Ma arvan, et kogu piirkonna mõttes. Vist ikkagi ajaloo kõige suurem Eesti investeering Lätti,” rääkis Hanschmidt.

  Praegu tegelebki Infortar ülevõtmisega, Hanschmidti sõnul on vaja bilansid ruttu kokku saada ja siis juba jätkata Infortari börsile viimist.

  Ettevalmistused IPO-ks olid juba peaaegu valmis, aga katkesid sel hetkel, kui avanes võimalus Latvijas Gazelt maagaasi jaotusvõrk Gaso ära osta.

  „Meil oli valida, kas lähme börsile ega tee seda investeeringut, või teeme investeeringu ja lähme hiljem börsile. Investeerimise võimalusi reeglina väga palju ei tule.”

  Gaso konsolideeritakse nüüd Infortari gruppi ja siis minnakse prospekti tegemisega edasi. „Valmistume sügisel börsiletulekuks,” ütles Hanschmidt.
  Konkurentsiameti pressiteade: Konkurences padome atļauj Igaunijas kompānijai iegādāties AS “Gaso” (pressiteade Läti keeles, järgneb Google translate tõlge -->)
  22.06.2023 The Competition Council (KP) made a decision (PDF, LAT) to allow JSC "Eesti Gaas" to gain decisive influence over JSC "Gaso". KP did not find significant damage to competition, so it decided to allow the transaction.

  AS "Eesti Gaas" group companies sell pipeline natural gas, compressed natural gas (CNG), compressed biomethane (CBM) and liquefied natural gas (LNG) to customers, as well as manage the largest gas distribution network in Estonia. AS "Eesti Gaas" group is actively engaged in international gas wholesale. The aforementioned group of companies is also engaged in the production and sale of solar energy, as well as in the retail trade of electricity.

  AS "Eesti Gaas" subsidiary company "Elenger" SIA sells natural gas and electricity to households and corporate customers in Latvia. In addition, SIA "Elenger" and OÜ "Elenger Marine" also offer off-grid LNG solutions to corporate customers. In addition, other groups of JSC "Eesti Gaas" operate in Latvia, namely its parent company JSC "Infortar", companies whose activities are related to electricity generation, etc.

  On the other hand, Latvijas AS Gaso is the only natural gas distribution system operator in Latvia, providing natural gas supply from the transmission system to end consumers. JSC Gaso ensures the development of the distribution infrastructure, construction of natural gas connections, system operation and natural gas accounting, as well as the operation of the emergency service.

  Considering that the subsidiary company SIA "Elenger Latvija" of JSC "Gaso" and JSC "Eesti Gaas" operates in two consecutive stages of the natural gas supply and distribution process, the markets in which the merger participants operate are vertically connected.

  When evaluating the vertical integration of JSC "Eesti Gaas" and JSC "Gaso", it is necessary to take into account the regulatory acts affecting the operation of the companies, for example, the Energy Law and the resulting legal acts do not provide for the right of natural gas traders to participate in the actual provision of natural gas distribution system services or natural gas delivery. Also, Article 45, Part 1.1 of the Energy Law provides for only certain cases when the distribution system operator is entitled to participate in natural gas trade - natural gas purchases from suppliers or natural gas trade to users. Thus, according to the current regulatory framework, the scope and functions of the natural gas trader and the natural gas distribution system operator are strictly separated. At the same time, the Energy Law stipulates that the operator of the natural gas distribution system must take appropriate measures to ensure,

  As a result, the vertical integration of the companies involved in the merger of JSC "Eesti Gaas" and JSC "Gaso" cannot actually be implemented, ie the participants of the merger will not be able to benefit from the vertical integration.

  Evaluating the information provided by the companies and available to the KP, the KP concludes that the market structure will not change significantly as a result of the merger, competition will not decrease and a dominant position will not be created or strengthened in the affected markets in Latvia, therefore the merger transaction is permissible.


  Kokkuvõttes leidis konkurentsiamet, et Gaso ostmine suurendab ostja vertikaalset integratsiooni, aga kuna jaotusvõrk ja müük on lahutatud nagunii ja kaetud ka muude seaduste ja regulatsioonidega, siis konkurentsisituatsiooni rikkumist ei teki, või tehakse järelevalvet tulevikus muud moodi.
  Samuti sai regulaator aru, et gaasitaristu on regioonis välja ehitatud pidades silmas asjaolu, et taristu on ühtne ja opereeritud ühe omaniku poolt, seega oleks taristu erinevate omanike käes hoidmise nõudmine kunstlik ja turg ei toimuks loomulikuna. Konkurents ei asetse ole mitte regiooni sees, vaid toimub regioonide vaheliste ettevõtete vahel ja suuremal, regionaalsel, tasandil.

  Kokkuvõttes langeb regioonis gaasitaristu toimimine nomaalsesse ja loogilisse ökonoomsesse vormi ja Infortar saab sisse võtta regionaalse taristu superarendaja rolli.
 • ERR: Infortari kasum lähenes 100 miljonile eurole
  Investeerimisfirma Infortar, millele kuulub muuhulgas suur osa Tallinkist ja Eesti Gaas, käive kasvas 1,05 miljardi euroni, kasum 96 miljoni euroni ning varade maht jõudis 1,1 miljardi euroni.

  "Suutsime keerulisel aastal kiiresti ja paindlikult kohaneda, turumuutustest tulenenud nõudlikud väljakutsed eduks pöörata ning kokkuvõttes tugeva tulemuse saavutada, nii aasta kui edasise positsiooni vaates," märkis Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt pressiteate vahendusel. "Tegemist oli erakordse aasta, aga mitte ühekordsete tulemustega."

  Viiel turul tegutsev Eesti Gaas kasvas möödunud aastal Soome ja Balti piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks – ettevõtte turuosa on viimase kolme aastaga tänaseks kolmekordistunud 17,5 protsendini. Eesti Gaasi käive ulatus mullu viiel turul kokku 1,01 miljardi ja kasum 95 miljoni euroni. Eesti Gaasi portfellist 94 protsenti moodustavad ärikliendid ja 70 protsenti müügist tuleb eksportturgudelt.

  Tallink opereerib kuuel liinil 15 laevaga. Tallinki möödunud aasta käive ulatus 771 miljoni ja kasum 14 miljoni euroni, ettevõtte kulumieelne kasum (EBITDA) jõudis pandeemiaeelsele tasemele.

  Eile: Hanschmidt: Gaso ostmine annab Infortarile võimaluse IPO-ga edasi liikuda
  Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt ütles, et Läti maagaasi jaotusvõrgu ettevõtte ostmine avab võimaluse jätkata juba tänavu kevadel plaanitud Infortari IPO-ga ning ettevõte loodab börsile jõuda aasta lõpuks.

  Hanschmidti sõnul läks Lätilt ettevõtte ostmiseks loa saamise protsess positiivselt kiiresti, aega otsustamiseks oleks olnud oktoobri lõpuni. Taotluse ettevõtte ostmiseks andis Infortar sisse aprillis, Läti valitsus langetas otsuse mais ning konkurentsiamet 22. juunil.

  "Me konsolideerime ta AS Infortari gruppi. Praegusel momendil töö käib, juulis tuleb kõik arveldused ära teha, maksta selle eest, grupp üle võtta ja sügisel on juba uus grupi aruandlus, kus on kaasatud ka Gaso," ütles Hanschmidt.

  Hanschmidt märkis, et Infortaril oli börsile minemiseks juba prospekt valmis, kuid kuna tekkis võimalus osta Gaso oli valik, kas investeerida või börsile minna. "Vaatasime, et meie tulevastele aktsionäridele, investoritele on kasulik, kui me Gaso ostame. Tänu sellele läks börsileminek ka edasi. Aga loodame, et suve jooksul konsolideerime ära ja saame sügisel oma IPO protsessi jätkata," sõnas ta.
  ...
  "IPO uudistega, ma arvan, et tuleme sügisel välja," sõnas Hanschmidt. Infortar on IPO läbiviimiseks valinud nõustajad ning sihid on seatud, kuid neid on vara välja öelda, märkis ta.

  Hanschmidt sõnas, et kõik sõltub Gaso Infortari gruppi integreerimisest, mis on mahukas töö, kuna Gaso on suur ettevõte, milles töötab 900 inimest, Infortari kontsernis on samal ajal 450 töötajat.

  "Paralleelselt teeme investoritega eelkohtumisi. Praegusel momendil on väga positiivne tagasiside, kõik ootavad, et me tuleksime börsile. Loodan, et see sügisel juhtub," rääkis Hanschmidt.
 • "octopus"
  Tallinki IPO kohta räägiti kunagi sarnast juttu...


  =>
  Selles huvitavas graafikus võib siiski näha, et läks päris ok sel ajal kui Tallinkil oli hea dividendipoliitika, ja enne pandeemiat. Kurs tõusis NING dividendid maktsi välja, ehk tootlus väikeaktsionäridele oli normaalne.

  AGA

  Kui vaadata kogu perioodi, siis tuleb tõdeda ümardatult:
  - Algas sellega, et 1 õlu Tallinki baarides maksis nagu 1 Tallinki aktsia.
  - Praegu, 1 õlu Tallinki baarides maksab nagu 10 Tallinki aktsiat.

  Olgu öeldud, et vähe aktsiaid on pidanud sammu Eesti õllehindadega viimasel 17-18 aastal.
 • (kunagi oli vist mingi split vms, ma arvan, aga graafik ilmselt selle järgi korrigeeritud.)

  Tallinki IPO-hind omal ajal 82,5 EEK
  https://arileht.delfi.ee/artikkel/51049772/as-tallink-grupp-avalikustas-ipo-tulemused
 • Välja arvatud pandeemiat, ma arvan, et olukord on olnud sama kogu aeg. Neil (Tallinkil) on olnud suurepärane turg ja äri, operatiivsed rahavood on olnud tugevad. AGA valikus kas osta veel uhkema, ja veel suurema laeva, või maksta dividendid, on nad tihti valinud esimest. Ühesõnaga potentsiaali raha teenimiseks on alati olnud, aga ettevõtte on eelistanud kasvamist dividendidele. Tagajärjeks on olnud, et Tallink on teeninud meeletut rahavoogu (mitte aktsionäridele, vaid) pankadele.

  Vahel on olnud signaale, et nüüd hakatakse muutuma dividendiettevõtteks, aga siis on jällegi tulnud suured laevaoste, või muud investeerimisideid. Ühesõnaga, nad investeerivad ja investeerivad kuni lõpuks paratamatult tootlus langeb (väheneva tootlikkuse seadus).

  AGA

  Kindlasti tasub vaadata mis edaspidi toimub, kuna võimsus raha teenida neil on. Ilmselt ka Infortaris.
 • Infortaril on otsene huvi osta enne Ipo-t Tallink kõrgemale. (ja seda on nad ka teinud)
  PR kampaania alles tulemas (Paavot pean silmas)
  Siis nad saavad endale rasvasema hinnasildi külge kleepida.
 • Selline artikkel täna siis:

  "Infortari kasum lähenes 100 miljonile eurole"
  https://www.err.ee/1609021262/infortari-kasum-lahenes-100-miljonile-eurole

  =>
  Hea küll, aga taustainfoks artiklis oleks väga huvitav teada saada ka 2020 ja 2021 kasuminumbreid. 2022 oligi täitsa pöörane aasta gaasiturul, kui jälgida uudiseid ja hinnagraafikuid, ehk selline aasta üksi peaks olema väga piiratud infoga.

  (edit: momentum artikli kohta juba postitas)
 • 2021 kohta sellist info:

  "Eesti Gaasi käive kasvas mullu aastaga 182,4 miljonilt eurolt 380,9 miljoni euroni ning puhaskasum kerkis aastaga 17,7 miljonilt eurolt 25,9 miljoni euroni."
  https://www.err.ee/1608716485/eesti-gaasi-kaive-mullu-kahekordistus-kasum-kasvas-ligi-poole-vorra

  Need allikad kokku pannes Eesti Gaasi kohta:

  2020: 17,7 MEUR "puhaskasum"
  2021: 25,9 MEUR "puhaskasum"
  2022: 95 MEUR "kasum"
 • PR: Eesti Gaas kasvatab tarneid kolm korda
  Soome ja Balti suurim erakapitalil energiafirma Eesti Gaas kolmekordistab sel aastal oma LNG tarneid – möödunud aasta viie laeva asemel toob ettevõte käesoleval aastal piirkonda 16 laevatäit LNG-d.

  „Soome ja Balti piirkonna impordist kolmandik liigub Eesti Gaasi kaudu – suured mahud ning otselepingud maailma juhtivate tarnijatega võimaldavad meil klientidele pakkuda kindlaid ja soodsaid tarneid ning kasvatada turuosa,“ märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.

  „Oleme vähem kui aastaga teinud täispöörde lääne päritolu LNG-le, uued tarneteed Norrast ja Ameerika Ühendriikidest on tänaseks end õigustanud ja sisse töötanud, see on andnud piirkonna gaasiturule juurde kindlust ning aidanud ka hinda alla tuua – võrreldes möödunud aasta sügisega on gaasi hind praeguseks kuus korda madalamal tasemel,“ lausus Kaasik.

  „Eesti gaasitarbijad võivad olla mureta – Euroopa gaasimahutid on täis ning gaasi jätkub nii praegu kui ka tuleval kütteperioodil. Talve poole tõotab gaasi hind mõnevõrra kerkida, kuid eelolev küttehooaeg saab kõigi eelduste kohaselt olema oluliselt kergem kui eelmine,“ ütles Kaasik.

  Eesti Gaasi poolt käesoleval aastal tellitud LNG tarnetest neli on tulnud Leedu Klaipeda ja kaheksa Soome Inkoo terminali. Aasta lõpuni on praegu kokku lepitud veel üks laev Klaipedasse ja kolm Inkoosse. Ettevõtte suuremad tarnepartnerid on rahvusvahelised energiakontsernid Vitol ja Total ning Norra päritolu Equinor. Eesti Gaas oli esimene, kes hakkas kasutama Soome Inkoo terminali.

  Läinud sügise tipuhinna tasemelt 2,85 eurot/ m3 on Eesti Gaasi koduklientide hind langenud poolaastaga üle 84 protsendi 0,46 eurole/m3. Suuremad gaasi hinnalangetused toimusid möödunud aasta detsembris ja käesoleva aasta veebruaris, mil Eesti Gaas alandas maagaasi hinda vastavalt 35 ja 50 protsenti.

  Viiel turul – Soomes, Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas – tegutsev Eesti Gaas kasvas möödunud aastal Soome ja Balti piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks. Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab Eesti ja Läti suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügi näol. Välisturgudel kannab Eesti Gaas nime Elenger.
 • IPO on kohe-kohe ukse ees.

  Kui LHV võlakirjade märkimisel keegi midagi kätte ei saa, siis kapital on sobivalt valmis Infortari jaoks.


  Ärileht vahendab: Ain Hanschmidt: lõpusirge paistab, Infortar läheb börsile esimesel võimalusel
  Kohe kui paberid korras minnakse börsile, ütles Infortari juht ning kaasomanik Ain Hanschmidt.

  „Tegeleme sellega ja läheme esimesel võimalusel börsile,“ märkis Hanschmidt, kelle sõnul lõpusirge paistab. Kuigi mõndagi on veel teha, on mäest üle saadud.
  ...
  Kevadel viivitas börsiletulekut Hanschmidti sõnul ideaalne äriprojekt: osteti Läti Gaasi tütarfirma Gaso, kellele kuulub Läti maagaasi jaotusvõrk. Läti Gaasi teate kohaselt oli tehingu maksumus 122 miljonit eurot. Hanschmidti sõnul läks Prospekt seetõttu paigast ja kohe ei saadud börsile minna. „Meil oli valida, kas börsile minna või äri teha, valisime äritegemise.“

  Tulevik on Hanschmidti sõnul samasugune ja seetõttu minnakse börsile esimesel võimalusel. Ehk kui jääda paremat aega ootama, võib majanduskeskkond ka palju paraneda ja uusi ärivõimalusi tekkida, mis ei luba jälle börsile minna, märkis Hanschmidt.

  „Kui oleme piisavalt atraktiivne ettevõte, siis ma arvan, et investorid tulevad meiega kaasa,“ ütles Hanschmidt.

  Kas IPO toimub 2023. aastal? „Esimesel võimalusel, ei hakkaks kuupäevi ütlema,“ vastas ta.

  Investoritega on Infortar pidanud eelkohtumisi, kus Hanschmidti sõnul näidatakse, kuidas firmal läheb ja mida tehakse. Ta märkis, et aktsia hinnast ja Infortari turuväärtusest veel ei räägita. Jaeinvestoritele korraldatakse eraldi üritused.
 • ... "Ehk kui jääda paremat aega ootama, võib majanduskeskkond ka palju paraneda ja uusi ärivõimalusi tekkida, mis ei luba jälle börsile minna, märkis Hanschmidt."

  ... vöi siis nähakse ohtu, et ollakse hiljaks jäämas börsile tulekuga ning majandusolukord halveneb oluliselt kiiremini ja vaba raha kaob turult... kuid, oskuslik kommunikatsioon lubab selle ju ka ülalöeldud viisil sönastada... valik on raske.. TAL hinna pushimine vajaks lisaaega, kuid seda enam pole ..
 • ... samuti tähendab "heade ärivöimaluste avanemine" et hinnad söidavad alla.. seega nendega koos ka infotari IPO hinnastamise vöimalus..
 • ... kuid ilma IPOst raha saamata, ei saa ka head uut äri teha... eriti praeguste laenumarginaalide juures
 • Aga mis siin üllatust või segadust tekitab?

  Loomulikult on kõigil võimalik valida soodsamat hetke, millal noteerida. LHV võlakirjade märkimise prognoos on tugev, ARM ja CART tulid normaalselt börsile. Loomulikult on turu tipus hea aeg tulla börsile.

  Ega need, kes praegu maha on maganud investeerimisvõimaluse, need peavad ennast ise süüdistama. Majanduskriisi eel bilansi tugevdamine ja investeerimisvõimekuse tekitamine on hea mõte, mitte halb mõte.

  Kui Infortari emissioon on vähegi suur ja ületab paarisaja miljoni Euro, siis tähenbab see seda, et nad saavad väga palju kapitali oma konglomeraadi arendamiseks. Regioonis ei ole veel täielikult lõpuni viidud Vene kapitali lahkumine ja lääne kapitali sisenemine. Infortaril võib tekkida huvitavaid võimalusi erinevate strateegiliste varade ostmiseks (sadamad jmt) ja Gaso ostmine läheb samasse teemasse, et Vene kapital lahkub ja uus kapital tuleb peale.

  Need, kellel oli soovi strateegilisse ja hea laienemisperspektiiviga energiaturgudele siseneda, need peavad leidma kapitali kas pankadelt (pigem ebatõenäoline) või kapitaliturgudelt, aga kui nad soovivad alles praegu hakata kapitaliturgudele liikuma, siis on Infortar saanud korraliku edumaa.

  Muud sektorid, nagu kinisvara, neis on majanduslanguse ajal samuti häid võimalusi leidumas. Aga kinnisvara ettevõtted ei suuda kapitali kaasata ja atraktiivseid võimalusi investoritele maha müüa. Infortaril on võimalus konglomeraadina mitmest eri sektorist kokku kombineerida majandustsüklitele vastupidav äritegevus, mis suudab kapitali kaasata ja investeerida.

  Kui ülejäänud tööstusgrupid jäävad maha ja peavad vaatama, kuidas keegi võimsalt investeerib, siis see on nende endi süü. Ma arvan, et Infortari aktiivne sebimine majanduses ei jää teistel tööstusgrupeeringutel märkamata ja tekitab ka nendes soovi börsi kaudu oma bilanssi tugevdada ja investeerimiseks kapitali kaasata. Infortar saab olema teiste turule meelitajaks, kui vähegi peaks neil korraliku mahuga IPO olema ja saavad kaasatud kapitaliga turul laienema asuda.
 • Toss millega Tallinki hind on ülespoole moonutatud hakkab lihtsalt otsa saama - isegi setu maffial pole vaba raha lõputult
 • vaatades kuidas ajalooliselt Tallinki juhatus (mis mulle on sama mehed Infortaril) teinud investeerimis otsuseid - laevade ostud, võlakirja emissioone, intressi/kütuse hinnade hedgeerimine - minu hinnangul ei olnud kõige paremas hetkes, siis teen järeldused, et neil on raskused turu liikumised ennustustada.
  aga luban, et kõik oli lihtsalt ärimang, et kasum jääb kuskil õiges kohas, mil pole olnud Tallink :)
 • infotari juhtkond on köige edukam oma äris olnud puukide manageerimisel... mis on hea juhtkonnale ei ole samasena hea IPOst vörsuvale uusaktsionärile..
 • Eesti Gaas
  Aruandeaasta koondkasum kokku (MEUR)


  2018: 2
  2019: 17
  2020: 0
  2021: 25
  2022: 190

  https://www.gaas.ee/ettevottest/aastaaruanded/


  =>
  Õnn kaasa sellise vara hindamisega!

  2022 polnud vaid erakordne aasta, vaid pöörane aasta gaasisektoris. Riigid hakkasid inimeste energiakulusid kinni maksma, ja gaasihinna kujundamine turgudel oli üks suur dramaatika. Tundub, et selle kõige tulemuseks oli astronoomiline kasum Eesti Gaasi kasumiaruannetes. Aga mida nad sellega peaksid tegema? Osta ettevõtteid, minna börsile (Infortar), et saada veel rohkem kapitali, või mis... Selge vaid see, et aasta 2022 oli neile üks hiiglasuur kasumiteenimise aasta.

  Minu ainus poliitiline järeldus on, et Eesti peaks nii kiiresti kui võimalik vabanema kõiksugustest gaasisõltuvustest. Infortar peaks pigem konkureerima Enefit Greeniga taastuvenergias, ja siis selgub aegamööda börsil kumb ettevõte suudab paremini aktsionäride raha kasvatada. Ja Eesti vabaneks kiiremini gaasisõltuvusest.
 • IGNORE
  See postitus on tehtud selleks, et kole hall taust ära kaos.
 • Kaua tehtud, kaunike, Infortar teatab täna kell 13:00 börsileminekust: Pressikonverents kell 13.00
  Käesolev teade on väärtpaberite reklaam, ega kujuta endast prospekti Euroopa Parlamendi ja Nõukogu 14. juuni 2017 määruse 2017/1129/EL („Prospektimäärus“) tähenduses ning see ei kujuta endast Aktsiaseltsi Infortar („Selts“) aktsiate müügipakkumist ega üleskutset aktsiate märkimiseks. Enne investeerimisotsuse tegemist palume investoril tutvuda Seltsi prospektiga ning vajadusel konsulteerida asjatundjaga. Iga investor peaks investeerimisotsuse siin teates viidatud Seltsi aktsiatesse investeerimiseks tegema ainult informatsiooni põhjal, mis sisaldub Seltsi prospektis, mille on kinnitanud Finantsinspektsioon, et mõista kõiki investeeringuga seotud riske ja hüvesid. Selts avaldab täiendava teabe prospekti kinnitamise kohta vastavalt Prospektimäärusele ja teeb selle kättesaadavaks Finantsinspektsiooni ja Seltsi veebilehtedel aadressidel vastavalt www.fi.ee ja https://infortar.ee/et/ipo. Finantsinspektsiooni poolt prospekti kinnitamine ei ole käsitletav Seltsi aktsiate soovitamisena

  20. november 2023

  Infortar annab teada plaanist noteerida oma aktsiad Nasdaq Tallinna Börsil

  AKTSIASELTS INFORTAR (“Selts”) annab täna teada plaanist alustada oma lihtaktsiate („Aktsiad“) esmase avaliku pakkumise („Pakkumine“) ja kõigi Aktsiate Nasdaq Tallinna Börsi põhinimekirjas („Börs“) noteerimise protsessi.

  Pakkumisega soovib Selts pakkuda investoritele võimalust investeerida ühte Baltikumi suurimasse investeeringute valdusettevõtjasse[1], mille portfelli kuuluvad nii energeetika, merelaevanduse, kinnisvara kui ka muudes valdkondades tegutsevad ettevõtjad.

  Pakkumise raames kavatseb Selts pakkuda uusi emiteeritavaid Aktsiaid.

  Pakkumise tulemusena soovib Selts laiendada oma investorbaasi ning noteerimise abil muuta Aktsiad likviidseks. Selts loodab, et Pakkumine kasvatab Seltsi ja tema tütarühingute („Grupp“) tuntust olemasolevate ja potentsiaalsete klientide ja koostööpartnerite jaoks ning loob täiendavaid rahastusvõimalusi, toetades seeläbi Grupi pikaajalise strateegia elluviimist.

  Pakkumise üksikasjad

  Pakkumine koosneb (i) pakkumisest Eesti jaeinvestoritele (“Jaepakkumine”) ja (ii) pakkumisest kutselistele investoritele Prospektimääruse tähenduses Eestis ja teatud valitud Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides (“Institutsionaalne Pakkumine”). Lisaks võib Selts Pakkumise raames pakkuda Aktsiaid mitteavalikult investoritele Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides tuginedes teatud muudele Prospektimääruses toodud eranditele. Avalik pakkumine toimub üksnes Eestis ning Aktsiaid ei pakuta avalikult üheski teises jurisdiktsioonis.

  Pakkumise täpne struktuur ja ajastus sõltub erinevatest asjaoludest ja nende ajastusest nagu turuolukord, Finantsinspektsioonist nõutavate kinnituste saamine, vajalike korporatiivotsuste tegemine ning nõutavate lepingute sõlmimine.

  Pakkumise korraldajad on AS LHV Pank ja Swedbank AS („Pakkumise Korraldajad“). Pakkumise arveldusagent on AS LHV Pank.

  Infortari juhatuse liige Ain Hanschmidt: „Infortarist on saanud Eesti üks suuremaid, miljardilise käibega ettevõtja, mille järgmine loogiline samm on olla börsil ja avalik. Investorbaasi laiendamine ja börsiga liitumine annab meile võimaluse veel kiiremini rahvusvaheliselt kasvada, varade väärtust kasvatada ja täiendavaid rahastamisvõimalusi leida. Investorile tähendab see võimalust osa saada mitmekesisest ja piiriülesest, kriisides ja inflatsioonis karastunud, nii reaalset vara kui kasvupotentsiaali pakkuvast portfellist.“

  Infortari tegevjuht Martti Talgre: “Infortari tegevusvaldkonnad – energeetika, laevandus ja kinnisvara on kapitalimahukad, stabiilsed, tugeva rahavooga ja kõrgete sisenemisbarjääridega. Investeeringud kolme erinevasse tegevusvaldkonda annavad piisava hajutatuse, võimaldades samal ajal hoida fookust. Just tugev ja hajutatud portfell on meile loonud platvormi kasvu jätkamiseks. Oleme tõestanud, et suudame teha kiireid otsuseid ja kasutada avanevaid võimalusi, kasvades kiiremini kui Eesti majandus tervikuna.“

  Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik: „Infortarile kuuluv Eesti Gaas ei ole enam ammu ainult „Eesti“ ja ainult „gaas“. Oleme kasvanud Soome ja Balti piirkonnas suurimaks erakapitalil energiafirmaks, tegeleme aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendame taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi tootmise ja müügi näol. Infortari omanduses olles on Eesti Gaas kahekordistanud gaasimüügi mahte, alustanud taastuvenergeetika arendamist ning muutunud rahvusvaheliseks suurettevõtjaks.“

  Lühiülevaade Infortarist: Selts on varade mahu poolest üks Baltikumi suurimatest investeeringute valdusettevõtjatest[2]. Üle kahekümne viie tegutsemisaasta jooksul on Selts oma investeeringute portfelli järk-järgult kasvatanud ning käesoleva teate kuupäeval kuuluvad Gruppi 48 tütarettevõtjat, samuti on Grupp teinud investeeringuid veel 5 sidus- ja ühisettevõtjasse. Grupi fookus on kolmel peamisel tegevusvaldkonnal, milleks on energeetika, merelaevandus ja kinnisvara; lisaks on Grupil investeeringud peamisi tegevusvaldkondi toetavatesse valdkondadesse. Selts püüab leida oma investeeringutes sünergiat ja keskendub hästi toimivate ja turul olulist positsiooni omavate ettevõtjate ülesehitamisele.

  Seltsi juhatus on pikaajalise kogemusega ning selle liikmed on Ain Hanschmidt ja Eve Pant. Seltsi tegevjuhiks on Martti Talgre.

  Selts teeb investeeringuid lähtudes pikaajalistest sotsiaal-majanduslikest trendidest luues seejuures Grupi ühingute vahelist sünergiat. Grupi lähiaastate investeeringute tegevusplaanis on projekte kogumahuga kuni 110 miljonit eurot, millest peamised on Rimi büroo- ja laohoone rajamine, Tallink Duty Free logistikakeskuse laiendamine, Tallinki tennisekeskuse kinnistu kaubandushoone (DIY pood) rajamine, Hiiu tervisekeskuse rajamine ja üle 40 MW paneelide võimsusega päikeseelektrijaamade rajamine Eestis ja Lätis.

  2022. aastal oli Grupi konsolideeritud käive 1 054 miljonit eurot, EBITDA 120 miljonit eurot ja aruandeaasta kasum 96 miljonit eurot. 2023. aastal on makstud kokku ligikaudu 16 miljonit eurot dividende. Infortar on praeguseks emiteerinud 19 845 000 Aktsiat.

  Infortari peamised tugevused

  Seltsi hinnangul on Seltsi peamisteks konkurentsieelisteks ja tegevust toetavateks tugevusteks ja strateegiateks:

  · Sünergiatele fokusseeritud ja hoolikalt kujundatud investeerimisportfell- ja poliitika;
  · Suutlikkus ja oskused olla investeeringute tegemisel aktiivne investor, kes osaleb otsustusprotsessis ja võtab vastutust;
  · Ainulaadne kompetents suurte investeeringute juhtimises;
  · Nii geograafiliste turgude kui ka ärisegmentide lõikes hajutatud investeerimisportfell.

  Infortari strateegia

  Seltsi strateegia on leida investeeringutes sünergiat ja ehitada üles hästi toimivaid ja turul olulist positsiooni omavaid ettevõtjaid, eesmärgiga saavutada stabiilne ja keskmisest kiirem investeeringute väärtuse kasv ning mitmekülgne ja tugeva varabaasi ja rahavooga portfell.

  Grupi tegevus on fokusseeritud kolmele peamisele ärisegmendile – energeetika, merelaevandus ja kinnisvara.

  Energeetika ärisegmendis on Grupi strateegiaks olemasolevate ja töötavate ärimudelite laiendamine uutele geograafilistele turgudele, tasakaalustatud investeeringud ülemineku- ja taastuvenergiaallikatesse ning sünergiate loomine olemasolevate ja uute ärisuundade vahel.

  Kinnisvara ärisegmendis on Grupi strateegiaks kinnisvara portfelli kasvatamine varasid ostes ja arendades Tallinnas ja selle lähiümbruses. Grupp investeerib varadesse, mis vastavad objekti põhiselt sobivatele kriteeriumitele kvaliteedi, asukoha ning tootlikkuse osas.

  Dividendipoliitika

  Selts on kinnitanud dividendipoliitika, mille kohaselt on Seltsi eesmärgiks maksta dividendideks vähemalt 1 euro ühe Aktsia kohta majandusaastas. Dividendide väljamakseid tehakse kaks korda aastas.


  Grupi lai äriprofiil loob eelduse stabiilse rahavoo teenimiseks. Samas eeldab Seltsi strateegia olulises mahus investeeringuid ning finantsvõimendust. Seega sõltuvad tulevased võimalikud dividendimaksed ja nende summa Seltsi tulevasest finantsseisundist, tulemustest, kapitalinõuetest, Grupi likviidsusvajadustest ja muudest asjaoludest, mida Selts võib aeg-ajalt asjassepuutuvaks pidada. Eeltoodust tulenevalt ja kuivõrd Eesti õiguse kohaselt otsustab dividendide maksmise aktsionäride üldkoosolek, ei saa Selts tagada, et dividende tulevikus makstakse või kui dividende makstakse, siis millises summas. Käesolev osa sisaldab tulevikku suunatud avaldusi, mis sisaldavad riske ja ebakindlusi ning on seotud sündmustega ja sõltuvuses tingimustest, mis võivad, kuid ei pruugi tulevikus esineda (vaata täiendavalt ka allpool „Oluline teave – tulevikku suunatud avaldused“).

  Infortari peamised finantsnäitajad (EUR’000):

  Müügitulu746 892611 1161 053 712412 565
  EBITDA105 865110 046120 04646 444
  Aruandeperioodi kasum269 62497 79896 12418 868
  Varad1 431 3221 113 6311 107 412882 517
  Netovõlg390 360216 147367 203297 183
  Netovõla ja EBITDA suhe3,4x1,7x3,1x6,4x
  Omakapitali osatähtsus (%)53,9%57,8%51,4%44,5%
  Laenud/Omakapital (%)62,3%54,9%75,1%87,2%
  ROA (%)18,8%8,8%9,7%2,4%
  ROE (%)34,9%15,2%20,0%4,9%
  Käibekapitali kordaja1,4x1,9x1,4x0,9x  Pressikonverents

  Infortar korraldab pressikonverentsi täna, 20. novembril 2023, kell 13.00, aadressil Liivalaia 9, Tallinn.

  Täiendavad küsimused:

  Kadri Laanvee
  ASi Infortar investorsuhete juht
  kadri.laanvee@infortar.ee
  https://infortar.ee/

  **** OLULINE TEAVE ****

  Käesolevas teadaandes sisalduv informatsioon on mõeldud ainult taustinformatsioonina ning see ei ole kuidagi täielik või lõplik. Käesolevas teadaandes sisalduvale informatsioonile või selle täpsusele või täielikkusele ei või tugineda mistahes eesmärgil.

  Käesolev teavitus on reklaam ning ei ole prospekt Prospektimääruse tähenduses ning ei ole väärtpaberite avaliku pakkumise teade. Investorid ei tohiks märkida mitte ühtegi käesolevas teadaandes viidatud väärtpaberit muu kui sellise informatsiooni alusel, mis sisaldub Finantsinspektsiooni poolt kinnitatud prospektis, et mõista täielikult võimalikke seonduvaid riske ja hüvesid. Selts avaldab täiendavat informatsiooni prospekti kinnitamise kohta kooskõlas Prospektimäärusega ning teeb vastava informatsiooni kättesaadavaks Finantsinspektsiooni kodulehel (www.fi.ee) ja Seltsi kodulehel (https://infortar.ee/et/ipo). Prospekti kinnitamist Finantsinspektsiooni poolt ei tuleks käsitleda väärtpaberite heakskiitmisena.

  Käesolev teadaanne ei kujuta endast pakkumist või selle osa või üleskutset osta Aktsiaid, samuti ei toimu Aktsiate müüki jurisdiktsioonides, kus selline pakkumine, üleskutse või müük oleks enne registreerimist, registreerimiskohustusest vabastamist või sellise jurisdiktsiooni väärtpaberiõiguse kvalifikatsiooni kohaselt ebaseaduslik. Mis tahes pakkumine Aktsiate omandamiseks tehakse ning iga investor peaks oma investeeringu tegema ainult informatsiooni põhjal, mis sisaldub prospektis ja selle lisades, mis avalikustatakse seoses sellise pakkumisega. Kui te ei mõista käesoleva dokumendi sisu, siis peaksite konsulteerima litsentseeritud finantsnõustajaga.

  Käesolev teadaanne ei kujuta endast soovitust seoses Pakkumisega. Väärtpaberite hind ja väärtus ning nendest tulenev mis tahes tulu võib nii langeda kui ka tõusta. Varasemad tulemused ei näita, millised on tulevased tulemused. Käesolevas teadaandes sisalduvale informatsioonile või mistahes Pakkumisega seonduvatele dokumentidele ei saa tugineda tulevaste tulemuste üle otsustamiseks. Enne Aktsiate ostmist peaksid isikud, kes tutvuvad käesoleva teadaandega, tegema kindlaks, et nad mõistavad täielikult ja aktsepteerivad riske, mida kajastatakse prospektis, kui see avaldatakse.

  Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriikides, välja arvatud Eestis, on käesolev teadaanne adresseeritud ning suunatud ainult vastava riigi kutselistele investoritele Prospektimääruse artikli 2(e) tähenduses.

  Käesolev teadaanne ei kujuta endast pakkumist või selle osa või üleskutset osta või märkida Aktsiaid Ameerika Ühendriikides. Aktsiad ei ole registreeritud ning neid ei registreerita 1933. aasta USA väärtpaberituruseaduse koos selle hilisemate muudatustega (inglise keeles: U.S. Securities Act of 1933, edaspidi „USA Väärtpaberiseadus“) kohaselt ning neid ei või pakkuda ega müüa Ameerika Ühendriikides välja arvatud juhul, kui väärtpaberid on registreeritud USA Väärtpaberiseaduse kohaselt või kui on võimalik kohaldada erandit USA Väärtpaberiseaduses sisalduvatest registreerimise nõuetest. Selts ei ole registreerinud ning ei kavatse registreerida Ameerika Ühendriikides mistahes osa pakkumisest ning ei kavatse Ameerika Ühendriikides läbi viia väärtpaberite avalikku pakkumist. Kui Ameerika Ühendriikides müüakse Aktsiaid, siis müüakse neid ainult kvalifitseeritud institutsionaalsetele ostjatele (nagu defineeritud USA Väärtpaberiseaduse reeglis 144A) tuginedes reeglile 144A või muule USA Väärtpaberiseadusest tulenevale erandile USA Väärtpaberiseaduses sätestatud registreerimise nõuetest.

  Pakkumise Korraldajad tegutsevad seoses Pakkumisega üksnes Seltsi, ning mitte kellegi teise, nimel. Ükski Pakkumise Korraldaja ei loe ühtki teist isikut (hoolimata sellest, kas tegu on käesoleva teadaande saajaga või mitte) Pakkumisega seoses kliendiks ning ei vastuta mille kellegi teise kui Seltsi ees klientidele võimaldatavate kaitsemeetmete kohaldamise eest, samuti seoses Pakkumisega antud nõuannete või mistahes käesolevas teadaandes viidatud tehingute, asjaolude või korralduste osas.

  Seoses Pakkumisega võivad Pakkumise Korraldajad ning nende vastavad sidusettevõtjad, tegutsedes investoritena enda arvel, märkida ja/või omandada Aktsiaid ning selles ulatuses säilitada, osta, müüa, pakkuda müügiks või muul viisil teha tehinguid enda arvel selliste Aktsiatega ning muude Seltsi väärtpaberitega või Pakkumisega seotud või mitteseotud investeeringutega. Sellest tulenevalt tuleks käesolevas teadaandes sisalduvaid viiteid Aktsiate emiteerimisele, pakkumisele, märkimisele, omandamisele, paigutamisele või muude tehingute tegemisele lugeda nii, et need hõlmavad endas mistahes emiteerimist, pakkumist, märkimist, omandamist, kauplemist või paigutamist Pakkumise Korraldajate või nende mistahes sidusettevõtjate poolt, kes tegutsevad investoritena enda nimel. Lisaks sellele võivad Pakkumise Korraldajad (või nende sidusettevõtjad) sõlmida finantseerimislepinguid (sealhulgas vahetuslepinguid) investoritega, millega seoses võivad Pakkumise Korraldajad (või nende ükskõik millised sidusettevõtjad) aeg-ajalt omandada, hoida või käsutada Aktsiaid. Ükski Pakkumise Korraldaja ei kavatse avalikustada ühegi sellise investeeringu või tehingu mahtu, välja arvatud ulatuses, mis on nõutav vastavalt seadustele või regulatsioonidele.

  Pakkumise Korraldajad ja nende sidusettevõtjad võivad olla teinud Seltsi ja Seltsi aktsionäri(de)ga tehinguid ning võivad olla osutanud neile erinevaid investeerimispanganduse, finantsnõustamise ning muid teenuseid, mille eest nad on võinud saada tavapärast tasu. Pakkumise Korraldajad ja ükskõik milline nende sidusettevõtjatest võib ka tulevikus selliseid teenuseid Seltsile, Seltsi aktsionäri(de)le ning nende vastavatele sidusettevõtjatele osutada.

  Ükski Pakkumise Korraldajatest ega ükski nende tütarettevõtja, sidusettevõtja või nende direktor, juht, töötaja, nõustaja, esindaja või mistahes muu isik ei võta vastutust ega kohustusi ning ei anna ühtegi kinnitust või garantiid (otseselt või kaudselt) seoses käesoleva teadaande sisuga, sealhulgas selle õigsuse, täpsuse, terviklikkuse ega käesolevas teadaandes sisalduva informatsiooni või arvamuste kinnitatuse või õigsuse kohta (või seoses sellega, kas mingi informatsioon on teadaandest välja jäetud) või mistahes muu informatsiooniga, mis seondub Seltsi, Grupi ja nende sidusettevõtjatega, sõltumata sellest, kas informatsioon on kirjalikus, suulises, visuaalses või elektroonilises vormis, ning sõltumata sellest, kas informatsioon on edastatud või tehtud avalikuks, ning seoses mistahes kahjuga, mis on tekkinud käesoleva teadaande või selle sisu kasutamisest või tekkinud muul viisil seoses käesoleva teadaande või selle sisuga.

  Käesolevas teadaandes sisalduv informatsioon on mõeldud ainult taustinformatsioonina ning ei proovi olla täielik või lõplik. Käesolevas teadaandes sisalduva informatsioonile või selle täpsusele või täielikkusele ei või tugineda mistahes eesmärgil. Kogu informatsiooni, mis käesolevas teadaandes sisaldub, võidakse kontrollida, parandada, täiendada või muuta ilma teavituseta. Siiski ei võta Selts kohustust teavitada käesoleva teadaande saajat mistahes täiendavast informatsioonist või uuendada käesolevat teadaannet või parandada mistahes ebatäpsusi.  Tulevikku suunatud avaldused

  Käesolev teade sisaldab tulevikku suunatud informatsiooni, ennekõike osas, mis puudutab Seltsi strateegiat, plaane ja tuleviku finantsseisu. Nimetatud informatsioon on esitatud, tuginedes käesoleval ajal tehtud prognoosidele, mis omakorda lähtuvad Seltsi juhtkonna parimast hinnangust. Teatud informatsioon lähtub Seltsi juhtkonna arvamusest ja eeldustest ning neile antud hetkel kättesaadavast informatsioonist. Mis tahes käesolevas teates sisalduv tulevikku suunatud informatsioon hõlmab endas riske, ebakindlust ja eeldusi seoses Grupi tulevase tegevuse, makromajanduse keskkonna ning muude sarnaste teguritega. Tulevikku suunatud informatsioon on teates muuhulgas tuvastatav sõnadega nagu „strateegia“, „ootus“, „plaan“, „eeldama“, „arvama“, „tulevikus“, „edaspidi“, „hinnang“, „kavatsus“, „projekt“, „eesmärgid“, „sihtmärgid“ ja muud sarnase tähendusega sõnad või väljendid. Tulevikku suunatud informatsioon on tuvastatav ka selle järgi, et see ei tugine minevikus toimunud või praegustele sündmustele. Nii nagu kõik prognoosid, on need oma olemuselt ebakindlad ja sõltuvad muutuvatest asjaoludest ning Seltsil ei ole kohustust ja ta välistab selgesõnaliselt igasuguse kohustuse uuendada või muuta käesolevas teates sisalduvat tulevikku suunatud informatsiooni muudatuste, uue informatsiooni, järgnevate sündmuste või muu tulemusel.

  Kogu tulevikku suunatud informatsiooni kehtivust ja täpsust mõjutab asjaolu, et Grupp tegutseb tiheda konkurentsiga valdkonnas. Seda valdkonda mõjutavad muudatused regulatsioonides (sealhulgas Euroopa Liidus), maksudes, konkurentsi, majanduslike, strateegiliste, poliitiliste ja sotsiaalsete tingimuste arengud, klientide reaktsioon uutele ja olemasolevatele toodetele ning tehnoloogilised arengud ja muud tegurid. Grupi tegelikud tulemused võivad oluliselt erineda Seltsi juhtkonna ootustest nende tegurite muutumise tõttu. Muud tegurid ja riskid võivad negatiivselt mõjutada Grupi tegevusi, äritegevust või majandustulemusi.

  [1] Tegemist on Seltsi juhtkonna hinnanguga.

  [2] Tegemist on Seltsi juhtkonna hinnanguga.
 • "Seltsi eesmärgiks maksta dividendideks vähemalt 1 euro ühe Aktsia kohta majandusaastas"
  Huvitav eesmärk maksta kindel summa, mitte tulu %.
  Aga ma ei saa aru milline on pakkumise hind?
  https://infortar.ee/et/ipo -> 404 not found
 • Infortar tõenäoliselt püüab kapitaliseerida Eesti Gaasi eelmise aasta tulemusi, mil käive oli 3 korda kõrgem kui tavaliselt ja kasum 7 korda tavalisest suurem. Juba täna on näha, et see ei ole jätkusuutlik. Pärast gaasihinna langust on käive langenud ca 40%. Ja näiteks tuleval talvel võib gaasi hind veelgi langeda, kuna Euroopa gaasi hoiukohad on täis. Näiteks: https://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market-insights/latest-news/natural-gas/110623-german-gas-storage-tops-100-but-winter-risks-remain

  Väga huvitav aspekt on, kuidas müüakse prospektis Tallinki väärtust. Infortari raamatupidamises on Tallinki aktsiate väärtuseks 283 miljonit aga börsihinnas on see hoopis 213 miljonit. Seega on bilansis 70 miljonit Aini unenägu.

  Eks paistab kui prospekt välja tuleb.
 • "Pakkumise tulemusena soovitakse laiendada oma investorbaasi ning muuta börsil noteerimisega aktsiad likviidseks."
  Minu pakkumine on siin ikkagi kõrge hinna ja heade tulemuste pealt tuleviku dividendilubadustega (Tallink + Infortar) tehatav olemasolevate aktsionäride (osaline) exit...
 • Kas kodulehel on 1 tütarettevõte mainimata jäetud? Hansatee MS-DOS Support Services OÜ, mis pakub kodulehemajutust väga kuluefektiivselt otse Arno vanemate maja keldris olevast kahest viimase sõna DSL ühendusega 486 arvutist? Kõigega ja veel 4 asjaga tegeletakse, aga Kompuutri Tugiteenuseid ei ole? Vaevalt küll, eksole.

  Mul on üks allcaps "GOD DAMN!" juba valmis pandud, kui prospekt dropib ja hind selgub.
 • Pakun, et Infortar on nüüdseks nii suur, ja jaeinvestorid nii väiksed, et eriti suur sündmus pole tulemas sellise IPO puhul. Aga jah, eks nad võivad oma olemasolevad aktsiad igal juhul noteerida.
 • Huvitav kas see võiks olla võimalik, et Infortari IPOst saadud rahaga korjatakse Tallink börsilt ära? Miks peaks börsiettevõttel olema börsil noteeritud tütar. Ja saab tõenäoliselt kätte alla book value või sellel lähedalt.
 • Eks see hind seal 7 euri aktsia eest tuleb, lähtudes dividendi suurusest.
 • 14% min dividenditootlus?
  rohkem kui 5% ei loota.
  pakun 20EUR
 • Lisaks kui aktsial puudub turuhind siis saab selle ülesse võtta bilansilise väärtusega ja ühekordselt Infortari tulemusi paisutada mis väikeinvestorid kenasti ära petab ja vaimustust tekitab.
 • Rootsis on päris kaua kehtinud see, et suuremad investeerimisettevõtted ei lähe börsile, ja ei tee emissioone. Miks? Sellepärast, et kauplemine reeglina toimub alla omakapitali (P/B<1). Ehk kui keegi looks investeerimisfirma ja korjaks 100 MEUR kokku, siis kohe kui seesama firma tuleks börsile oleks väärtus 80-90 MEUR vms. Tõsi, see investeerimisfirmade discount on varieerunud läbi aastate, ja on ka neid kes kauplevad üle P/B=1. Ja tõsi, palju neist ei oma eriti palju enamusosalusi oma portfellifirmades (Infortaril ikka 100% vms Eesti Gaasist). Aga Investor, Industrivärden, Latour, Öresund jne jne nad on olnud börsil ammudest aegadest, ja pole teinud emissioone niikaua kui mina mäletan.

  Seevastu on muidugi vahel ikkagi täitsa loogiline, et investeerimisfirma omanikud panevad investeerimisfirma börsile JUHUL KUI neile pole midagi selle vastu, et kauplemine toimub alla P/B=1. Ehk NENDE kapital on juba "vana", ja äkki nad ei kavatse müüa, või äkki nad kavatsevad, aga leppivad allahindlusega.

  Aga kui väikeaktsionär soovib osta Infortari aktsiaid, siis ma arvan, et on palju olulisem, et ta vaatab mis omakapitali ta saab aktsia kohta, kui see mis dividendidest parasjagu rääkitakse. Muidugi on dividendid olulised, aga nad on pigem eeldus, et väga halb börsiväärtus ei tuleks, kui lootus, et väga hea börsiväärtus tuleks. Pealegi ongi nii, et Tallink kaupleb alla P/B=1.

  Juhul kui Infortar börsil olles kaupleb üle P/B=1 - siis see oleks usaldusavaldus juhtkonna vastu, et nad väga hästi oskaksid investeerida ettevõtte kapitali. Aga nagu öeldud, Rootsis, sellised tunned investeerimisfirmade vastu pole reeglina olnud, vaid investorid on tahtnud discounti.
 • Kui 1,4 mlrd € vara, ca 20 miljonit aktsiat, siis kalkulatsioon annab 70€/aktsia?

  Panevad oma "oleme sõbrad" diskonto ka külge ja saabki 35€/ga osta :)

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon