Ratase II valitsus - Guud ja Bääd - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Ratase II valitsus - Guud ja Bääd

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Uuringu tegijad on läbi lasknud kahetsusväärse eksituse . Refi toetus pole mitte 33 % vaid 93 % ja tõuseb hoogsalt 103 % suunas valimispäevaks, mis ongi eesmärgiks .
  • Järjekordne tõestus, et enne valimis saab massilise reklaamiga oma reitingut tõsta ja peale valimisi saab massilise pasaloopimisega vastaste reitingut alla lasta. Aga õnneks saab inimesi ainult lühiajaliselt lollitada.
  • Ratas sai oma Pyrrhose võidu. Vene valijate toetus on kukkunud, Tallinnas 35% -> 16%. Nüüd on muukeelsete häältele uks praokil, Reformil on siin üle pika aja võimalus olukorda ära kasutada.

    Selgrootul Isamaa on suund ikka oma juurte juurde, valimiskünnise alla mudaliigasse.

    Eesti 200 tõus on kindlasti positiivne.

  • Varsti on RE 100%
    SDE 20%
    E200 15%
    Ülejäänud on miinusega.
  • "Olen töötanud kokku üle 17 aasta avalikus teenistuses, sh Tööinspektsioonis sekretärina, Politsei-ja Piirivalveameti kriminaalosakonnas uurijana ning Maksu- ja Tolliameti erimenetluse talituses juristina.
    Oman töökogemust ka erasektoris, muuhulgas AS-s SEB liising krediidiosakonnas."

    Selline on siis Tallinna Majanduskooli haridusega uue IT ja Väliskaubanduse ministri taust. Riik on kindlates kätes!
    https://rk2019.ekre.ee/kandidaat/kert-kingo
  • Vanaema
    "Olen töötanud kokku üle 17 aasta avalikus teenistuses, sh Tööinspektsioonis sekretärina, Politsei-ja Piirivalveameti kriminaalosakonnas uurijana ning Maksu- ja Tolliameti erimenetluse talituses juristina.
    Oman töökogemust ka erasektoris, muuhulgas AS-s SEB liising krediidiosakonnas."

    Selline on siis Tallinna Majanduskooli haridusega uue IT ja Väliskaubanduse ministri taust. Riik on kindlates kätes!
    https://rk2019.ekre.ee/kandidaat/kert-kingo


    Päris masendav tegelikult
  • Ei ole ei IT- ega kaubandusinimene, järelikult sobib suurepäraselt. Vähemalt vast ei peksa ja vbl ei varasta.
    Ja see tase ongi EV valitsemise uus normaalsus. Harjuge krantsid, midagi paremat pole meile ette nähtud.
  • loodetavasti ikka parem CV kui igast kitsekasvatajatel,tulipalodel ja mariannemikkodel. Ega Kaja resümees kah midagi hiilgavat pole, tühipaljas advokaat enne kui mõjuka isa toel lennutati ta EP trajektoorile .

    ja kõige hiljutisem tulemus Kajal on ikka hämmastav : kuidas väga võimsa võidu lõugade vahelt nii alandav kaotus napsata,seda pole varem Eesti poliitikas juhtunud .
  • Kingo on avaldanud skeptilist suhtumist e-valimiste ning e-riigi toimimise osas


    Kindel, et selline inimene on mõistlik valik?
  • Mis on üldse šansid, et päriselt IT või väliskaubanduse pädevusega inimene (rääkimata mõlema reaalsest pädevusest) võtaks vastu sellise töökoha nagu minister (jätame EKRE täiendavad iseärasused hetkel kõrvale)?

    4835 eur/bruto, garanteeritud meediapeks ning etteteatamata töölepingu lõpetamise võimalus iga kell. Totaalse majanduskriisi tingimustes ehk ok, aga tänasel päeval... no ei kõla sugugi atraktiivsena.
  • stagna
    loodetavasti ikka parem CV kui igast kitsekasvatajatel,tulipalodel ja mariannemikkodel. Ega Kaja resümees kah midagi hiilgavat pole, tühipaljas advokaat enne kui mõjuka isa toel lennutati ta EP trajektoorile .

    ja kõige hiljutisem tulemus Kajal on ikka hämmastav : kuidas väga võimsa võidu lõugade vahelt nii alandav kaotus napsata,seda pole varem Eesti poliitikas juhtunud .


    Nii tore, et saab misiganes teema arutamise viia Kaja peale, vähemalt kohe näha, et objektiivne hinnang jne.

    Samas aga sooviks uuelt valitsuselt mitte jätkamist stiilis "eelnevas valitsuses oli ka halvemaid kandidaate", vaid ikka tuua parimaid võimalikke ministreid, aga seda on vist palju tahta poliitikutelt.
  • Ma saan aru, et mõningatel isikutel võib olla on isiklik vimm Kaja Kallase suhtes, aga mingisuguse objektiivsuse võiks ikkagi säilitada. Ignoreerides täielikult tema tegevust poliitikuna, siis tegemist on ühe vähese inimesega kes sisuliselt võttis poliitikasse minnes riski - miks? Sest ta ei olnud päris "tühipaljas advokaat" vaid ühe Eesti juhtiva advokaadibüroo suhteliselt noor partner, kellel oli palju, sh ka rahaliselt, kaotada poliitikasse minemisel.

    Neid näiteid, kes päriselt ka erasektoris või siis avaliku sektori seal kõige kõrgemal läbi on löönud ja siis poliitikasse läinud, on meil ikka kahetsusväärselet vähe.

    Mulle ka paljud konkreetsed indiviidid ei meeldi, kuid see ei tähenda, et ma nende puhul hakkan valikuliselt eirama suhteliselt objektiivseid näitajaid või vastupidi, nende puhul kes meeldivad, tühja koha pealt õigustama/olulisemaks tegema nende varasemaid saavutusi.

    Et ausalt ka, hoolimata sellest, mis läbuks kohati see foorum enne ja pärast viimaseid valimisi on muutunud, äkki üritame ikka mingil määral objektiivsust säilitada, üritame näha ka teisi perspektiive kui ainult enda ja ei eelda, et meil on see ainuteadmine.

    Selle pinnalt võiksime oodata, või vähemalt südames loota, et meie ministrikandidaatidel võiks olla ikkagi mingisugunegi taust/CV/intellektuaalsed võimed, mis annaks reaalset lootust, et inimene on võimeline selles valdkonnas pigem edukalt toimetama. Kahjuks antud juhul no lihtsalt ei näe neid tegureid, mis selles veenaks.

  • sakuska
    Mis on üldse šansid, et päriselt IT või väliskaubanduse pädevusega inimene (rääkimata mõlema reaalsest pädevusest) võtaks vastu sellise töökoha nagu minister (jätame EKRE täiendavad iseärasused hetkel kõrvale)?

    4835 eur/bruto, garanteeritud meediapeks ning etteteatamata töölepingu lõpetamise võimalus iga kell. Totaalse majanduskriisi tingimustes ehk ok, aga tänasel päeval... no ei kõla sugugi atraktiivsena.
    m.o.t.t.

  • Tundub, et kvalifitseeritud tööjõust on ikka igal rindel puudu:)
  • Nagu näha on laitmatu taust vaid neil inimestel, kes alustasid partei noorteühenduses. Pole olnud ühtegi reaalset töökohta ega saanud tekkida ühtegi reaalset eksimust.
  • Minu meelest sai Janek Mäggi ka alguses korralikult sõimata . On küll selline viielise koolipoisi näoga ja erudeeritud. Ma enam ei mäletagi mille eest sõimati aga kõvasti sõimati. Mingi feministid sõimasid vist põhiliselt?
    Päris kõva nahaga pead ikka olema, et seda urgitsemist ja sõimu taluda. Ilge vastutus ka ja uneaega hakkab nappima.
  • Rage
    sakuska
    Mis on üldse šansid, et päriselt IT või väliskaubanduse pädevusega inimene (rääkimata mõlema reaalsest pädevusest) võtaks vastu sellise töökoha nagu minister (jätame EKRE täiendavad iseärasused hetkel kõrvale)?

    4835 eur/bruto, garanteeritud meediapeks ning etteteatamata töölepingu lõpetamise võimalus iga kell. Totaalse majanduskriisi tingimustes ehk ok, aga tänasel päeval... no ei kõla sugugi atraktiivsena.
    m.o.t.t.



    Tõe huvides tuleks ikkagi mainida, et töötingimustes on 6-kuuline "kinga saamise" kompensatsioon ka ette nähtud.
  • Küll neid inimesi leiduks, kui valitsuskoalitsioon teistsugune oleks. Sulling ja Lauri toodi väga edukalt valitsusse omal ajal. Arukas inimene praegusesse valitsusse lihtsalt ei roni.

    Eestlaste seas on KE populaarsuselt 4. partei, loodetavasti varsti kuues (E200 ja Isamaa jäävad veel vastavalt 1 ja 2 protsendiga maha). Kuigi sarivaletaja Seederile pole põhjust edu soovida.
  • TNT
    Minu meelest sai Janek Mäggi ka alguses korralikult sõimata . On küll selline viielise koolipoisi näoga ja erudeeritud. Ma enam ei mäletagi mille eest sõimati aga kõvasti sõimati. Mingi feministid sõimasid vist põhiliselt?
    Päris kõva nahaga pead ikka olema, et seda urgitsemist ja sõimu taluda. Ilge vastutus ka ja uneaega hakkab nappima.


    Koolivend Janek on hakkama saanud mitme suure patuga. Suurim on aga see, et nimelt on ta truu ja monogaamne pereisa, kellele oma naine hirmsamal kombel pärast kõiki neid aastaid ikka veel päriselt meeldib. Selline jama ei lähe progressiivsel ajastul sugugi mitte!

    :-D
  • Uus naissoost EKRE väliskaubanduse- ja IT minister ütles raadios, et kõik protsessid peavad riigis läbipaistvad ja kõigile arusaadavd olema, samuti e-valimiste protsess. Selleks ta tahaks läbi viia analüüsi ja rahvusvahelise auditi e-valimistele. Ütles, et läbipaistmatus tekitab inimeste seas pidevalt ja lõpmatult küsimusi ja neid küsimusi ei saa niisama maha võtta.
    Mina saan sellega ainult nõustuda.
    Samas oleks mul väga kahju, kui audit näitab, et on leitud mingid selgelt põhjendatud probleemid e-valimistega, et e-valimisi enam ei toimuks. Sest ma pooldan e-valimisi.
  • ttrust
    Ütles, et läbipaistmatus tekitab inimeste seas pidevalt ja lõpmatult küsimusi ja neid küsimusi ei saa niisama maha võtta.
    Mina saan sellega ainult nõustuda.

    Mis asi konkreetselt läbi ei paista?
    Tahaks veebistriimis vaadata kuidas server töötab?
  • [quote]Erakonna esimehe Mart Helme sõnul on Kingo ennast tõestanud võimeka juhina[/quote]
    Kus ta üldse on juhina töötanud, ma oletaks et jurist või uurija ei tähenda üldiselt pigem juhti?
  • hommikust õhtuni käib mingi nääklemine :)
    pole hulle, aeg on edasi läinud, tänapäeval on see kolinud massimeediasse, selle saab nupuvajutusega kinni panna...vanaema rääkis, et, 1940 käisid mõlemad nääklevad pooled (koalitsioon ehk rahva omakaitse ja opositsioon ehk metsavennad) püssid seljas ringi ja kui kokku said lasid teineteist maha
  • marker
    ttrust
    Ütles, et läbipaistmatus tekitab inimeste seas pidevalt ja lõpmatult küsimusi ja neid küsimusi ei saa niisama maha võtta.
    Mina saan sellega ainult nõustuda.

    Mis asi konkreetselt läbi ei paista?
    Tahaks veebistriimis vaadata kuidas server töötab?

    Ma väheke demagootisen nüüd siin: Ma ei oska öelda mida "rahvas", mille üks esindaja näiteks kommentaator Stagna, konkreetselt näha soovib, et asjaga "rahule jääda".
  • Rahvusvahelise auditi tulemused sõltuvad suurel määral hinnangut andva seltskonna koostamisest. Savisaar ja Co ühe hinnangu juba korraldasid. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/eksperdid-eesti-e-valimised-on-nii-ebaturvalised-et-tuleks-kohe-ara-lopetada?id=68657131
  • Täiesti võimalik, et e-valimiste dokumentatsioon tuleks näiteks rahvakeelde ümber "tõlkida" ja ongi piisav lahendus käes.
  • Läbipaistvuse suurendamine oleks kasvõi see lihtne viis, et e-valimiste vaatlejatele oleks näha, ( ja muuseas ka hiljem kontrollitav kuni valimistulemuste ametliku väljakuulutamiseni ja kõikide protestide lahendamiseni ) kes milliselt IP aadressilt ja kuna hääletas . See, kelle poolt ta hääletas, on põhiseaduse järgi saladus, kuid kõik muud andmed on avalikud nagu need on seda ka valimisjaoskonnas . Vaatleja valimisjaoskonnas võib näha kuipalju inimesi on hääletanud lõunaks k 12,kuipalju k 16.00 jne .

    See välistaks (kuulujuttude tasemel väidetud) olukorrad, kus mõned kandidaadid saavad tuhandete kaupa e-hääli vahetult ööl enne e-valimiste lõppu . Lihtne oleks ka inimestel kontrollida, kas hooldekodus lamava haigena viibiv 94-aastane dementne vanaisa käis öösel k .4 kahe mähkmevahetuse vahel hääletamas või mitte .

    Kuid sellest on veel vähe .

    Tuleks leiutada ka mehhanism, millega kontrollida serverite tarkvara ennast . Praegu väidavad patsiga poisid serveri juures, et tarkvara on korras ja tegutseb õiglaselt ja ausalt, keegi pole seda modiftseerinud nii, et see manipuleeriks vajalikud tulemused häälte kokkulugemisel . Kuid kuidas me teame seda, ? Me ei teagi, meilt nõutakse lihtsalt uskumist.

    Oleks umbes sama kui üheski valimisjaoskonnas ei lastaks vaatlejaid häälte kokkulugemise protseduuri juurde ja jaoskonna töötaja lihtsalt nõuaks, et rahvas usuks ,et valimiskasti avamine, häälte ülelugemine ja kõik muud protseduurid on tehtud jaoskonna töötajate poolt õigesti ja ausalt . Ja nii kõikides sadades jaoskondades üle kogu riigi . Kas teie usuks siis valimistulemusi ?

    Kes tahab kangesti uskuda, mingu kirikusse ja uskugu palju tahes .

    Valimiste puhul on kontroll usust palju tähtsam .
  • Stagna, toome näite: reaalne ettevõte, 300 arvutit ja 300 kasutajat, üks väline IP aadres. Kuidas lahendada?
    Kes hääletas, mis kell hääletas -- kõik need andmed on ka praegu kindlalt olemas. Samuti on võimalik saada mobiilile SMS, kus süsteem sisse salvestatud andmed süsteem uuesti saadab teist kanalit pidi välja.
    Samuti on seal võimatu tekitada juurde fiktiivseid valijaid, sest vastavate id kaartide sertifikaadid on LDAP-st puudu. Neid tekib sinna läbi politsei- ja piirivalveameti, mitte mingil muul moel.
  • Aga minu arust peaks e-valimistel olema selline omadus küll, et kui keegi väidab midagi kummalist e-valimiste kohta, siis on võimalik mingis rahvakeelses dokumentatsioonis võtta lahti mingi tekstilõik, mis selle isiku väite ümber kummutab.
  • ttrust
    Aga minu arust peaks e-valimistel olema selline omadus küll, et kui keegi väidab midagi kummalist e-valimiste kohta, siis on võimalik mingis rahvakeelses dokumentatsioonis võtta lahti mingi tekstilõik, mis selle isiku väite ümber kummutab.
    "E-valimised võhikutele". Eesti keeles kõlab "dummy" tõlkena natuke karmilt, tegelikult pole midagi halba selles, kui kõiges ekspert ei ole.
  • ttrust
    Aga minu arust peaks e-valimistel olema selline omadus küll, et kui keegi väidab midagi kummalist e-valimiste kohta, siis on võimalik mingis rahvakeelses dokumentatsioonis võtta lahti mingi tekstilõik, mis selle isiku väite ümber kummutab.


    Kas see dokument on piisavalt rahvakeeles?

    https://www.valimised.ee/sites/default/files/uploads/eh/IVXV_raamistiku_yldkirjeldus_29052017.pdf
  • taavi talvik
    ttrust
    Aga minu arust peaks e-valimistel olema selline omadus küll, et kui keegi väidab midagi kummalist e-valimiste kohta, siis on võimalik mingis rahvakeelses dokumentatsioonis võtta lahti mingi tekstilõik, mis selle isiku väite ümber kummutab.

    Kas see dokument on piisavalt rahvakeeles?
    https://www.valimised.ee/sites/default/files/uploads/eh/IVXV_raamistiku_yldkirjeldus_29052017.pdf

    Sellele oskab ehk kommentaator Stagna vastata.
  • Lihtsam on parvlaev merepõhjas teisele küljele käänata, kui vana raudteelane ümber veenda. ;-)
  • "kes milliselt IP aadressilt ja kuna hääletas"
    Geniaalne. Ega suuremate ISPde odavama otsa pakettide kasutajad ei olegi 1000ndete kaupa ühe sNATi taga. Ei ei, kus sa sellega.
  • Töökiusamine. Kert Kingo kipub oma tööandjatega, st. riigiga, kohtus ragistama. Tundub vbl natuke raskem juhus, et kuidagi ilma pidevalt hagemata asju korda ei saa...või kst. https://m.delfi.ee/eesti/article.php?id=86189203
  • Ma pole ilmaski töötanud raudteel.

    kuid ma pole ka niisugune tola, kes usuks pimesi, mida valitsejad räägivad .

    Nii tähtis asi nagu valimised ei tohi olla usu küsimus, et serveri juures askeldavad ausad inimesed ja arvutite teises otsas hääletamisel samuti ainult ausad inimesed , kes näiteks ei hääleta teise inimese eest, kelle dokumentidele on neil ligipääs. Paraku just selliseks on see tehtud - usuküsimuseks .
  • opex
    Töökiusamine. Kert Kingo kipub oma tööandjatega, st. riigiga, kohtus ragistama. Tundub vbl natuke raskem juhus, et kuidagi ilma pidevalt hagemata asju korda ei saa...või kst. https://m.delfi.ee/eesti/article.php?id=86189203


    Kõva karjäär ka. Reaametnikust väliskaubandusministriks. Aga ega enam ei üllata miski...
  • nuuh - ega ojulanna krissul see kehvemini välja kukkund
  • stigheide
    nuuh - ega ojulanna krissul see kehvemini välja kukkund


    jah, sellest võiks õppida praegu
  • stagna
    Ma pole ilmaski töötanud raudteel.

    Järgneva võib lihtsalt mööda lasta. Nägin unes, et eelnimetatu on kunagi ka Võrus? töötanud arst, kes hetkel elab Tartus Ke** tänaval. Tervitused naabrusest, kus mu lapsepõlv möödus :) Loodan väga, et Teie tervis on hea, kuna olete aja jooksul postitustes kibestunumaks muutunud ja seda olen täheldanud just raskemate terviseprobleemide kõrvalnähuna. Ei pruugi alati nõus olla, kuid loen huviga Teie poste.
  • peeterv22
    opex
    Töökiusamine. Kert Kingo kipub oma tööandjatega, st. riigiga, kohtus ragistama. Tundub vbl natuke raskem juhus, et kuidagi ilma pidevalt hagemata asju korda ei saa...või kst. https://m.delfi.ee/eesti/article.php?id=86189203

    Kõva karjäär ka. Reaametnikust väliskaubandusministriks. Aga ega enam ei üllata miski...

    Jah, ilmselt oleks tänapäeval normi-kohasem olukord, kus minister tuleks otse erakonna broileri-kasvatusest, ja seetõttu eelnevad madalama astme töökohad puuduksid ...
  • meelis07
    peeterv22
    opex
    Töökiusamine. Kert Kingo kipub oma tööandjatega, st. riigiga, kohtus ragistama. Tundub vbl natuke raskem juhus, et kuidagi ilma pidevalt hagemata asju korda ei saa...või kst. https://m.delfi.ee/eesti/article.php?id=86189203

    Kõva karjäär ka. Reaametnikust väliskaubandusministriks. Aga ega enam ei üllata miski...

    Jah, ilmselt oleks tänapäeval normi-kohasem olukord, kus minister tuleks otse erakonna broileri-kasvatusest, ja seetõttu eelnevad madalama astme töökohad puuduksid ...


    just te ainult vaadake milline edulgu: Taavi Rõivas
  • opex
    https://poliitika.postimees.ee/6681566/keskerakonna-toetus-kukkus-ajalooliselt-madalale


    Reformierakonna toetus ei saa olla nii väikene, mina ise viisin uuringud läbi ja sain reformierakonna toetuseks 92%
  • tulu
    meelis07
    peeterv22
    opex
    Töökiusamine. Kert Kingo kipub oma tööandjatega, st. riigiga, kohtus ragistama. Tundub vbl natuke raskem juhus, et kuidagi ilma pidevalt hagemata asju korda ei saa...või kst. https://m.delfi.ee/eesti/article.php?id=86189203

    Kõva karjäär ka. Reaametnikust väliskaubandusministriks. Aga ega enam ei üllata miski...

    Jah, ilmselt oleks tänapäeval normi-kohasem olukord, kus minister tuleks otse erakonna broileri-kasvatusest, ja seetõttu eelnevad madalama astme töökohad puuduksid ...


    just te ainult vaadake milline edulgu: Taavi Rõivas


    Taav Rõivas oli edulugu? Aroonia?
  • Kui nüüd veel nende e-valimiste juurde tagasi tulla, siis tänapäeval peaks juba olema elementaarne, et valimistulemustest tehakse blokiahel, mille siis kõik saavad hiljem alla laadida ja oma privaatse võtmega lahti teha ning näha kogutulemust kui ka oma isiklikku valikut. Millegi pärast pole seda teha tahetud.
  • Fake McCoy
    Kui nüüd veel nende e-valimiste juurde tagasi tulla, siis tänapäeval peaks juba olema elementaarne, et valimistulemustest tehakse blokiahel, mille siis kõik saavad hiljem alla laadida ja oma privaatse võtmega lahti teha ning näha kogutulemust kui ka oma isiklikku valikut. Millegi pärast pole seda teha tahetud.


    Eesmärgiks oleks teha häälteostmine lihtsamaks sel viisil?

    Praegu saad ~30min jooksul pärast valiku tegemist oma häält kontrollida mobiilirakenduses.
    Kui teha kogu aeg kontrollitavaks, siis see teeks küll halvemaks olukorra.
  • Fake McCoy
    Kui nüüd veel nende e-valimiste juurde tagasi tulla, siis tänapäeval peaks juba olema elementaarne, et valimistulemustest tehakse blokiahel, mille siis kõik saavad hiljem alla laadida ja oma privaatse võtmega lahti teha ning näha kogutulemust kui ka oma isiklikku valikut. Millegi pärast pole seda teha tahetud.


    Minu vähene teadmine ütleb, et hääle mittejälgitavus on üks salajase hääletuse põhiprintsiipe... Kui e-valimistel saab oma häält jälgida, siis saab väikese lisasurvega ka teiste hääli jälgida. Ja lõpuks - miks ma jaoskonnas antud hääle teekonda edaspidi kontrollida ei saa?
    Härrased, see mida te e-valimistele ette heidate, on hääletuse salajasus. Teeme siis juba üldise avaliku hääletuse! Wait...
  • Teatavasti on Mailis Reps üks kahest Keskerakonna tegelikust juhtfiguurist, teine ei ole Jüri Ratas, vaid üks eurovoliniku kohta ihkav blond naispoliitik, kes hoiab hetkel madalat profiili. Valitsus peabki kestma täpselt niikaua kui saab koalitsiooni moodustamisel kokku lepitud eurovoliniku kandidaadi Brüsselisse lähetatud, peale seda on Keskerakonnal vabad käed ...

    https://epl.delfi.ee/uudised/mailis-reps-kui-ekre-raagib-mida-sulg-suhu-toob-siis-valitsus-pikalt-ei-pusi?id=86168643

    Kui kaua saab see valitsus vastu pidada, kui EKRE räägib, mida sülg suhu toob, ning Keskerakond ja Isamaa seletavad ja vabandavad?

    Väga vähe.
    Jõuludeni?

    Ei, nii ei saagi. Nii ei saa jääda.
  • Marko
    ttrust
    Aga minu arust peaks e-valimistel olema selline omadus küll, et kui keegi väidab midagi kummalist e-valimiste kohta, siis on võimalik mingis rahvakeelses dokumentatsioonis võtta lahti mingi tekstilõik, mis selle isiku väite ümber kummutab.
    "E-valimised võhikutele". Eesti keeles kõlab "dummy" tõlkena natuke karmilt, tegelikult pole midagi halba selles, kui kõiges ekspert ei ole.

    Enamus põletavatele küsimustele on vastus antud siin: Küsimused e-hääletamise usaldusväärsuse kohta

  • sakuska
    Fake McCoy
    Kui nüüd veel nende e-valimiste juurde tagasi tulla, siis tänapäeval peaks juba olema elementaarne, et valimistulemustest tehakse blokiahel, mille siis kõik saavad hiljem alla laadida ja oma privaatse võtmega lahti teha ning näha kogutulemust kui ka oma isiklikku valikut. Millegi pärast pole seda teha tahetud.


    Minu vähene teadmine ütleb, et hääle mittejälgitavus on üks salajase hääletuse põhiprintsiipe... Kui e-valimistel saab oma häält jälgida, siis saab väikese lisasurvega ka teiste hääli jälgida. Ja lõpuks - miks ma jaoskonnas antud hääle teekonda edaspidi kontrollida ei saa?
    Härrased, see mida te e-valimistele ette heidate, on hääletuse salajasus. Teeme siis juba üldise avaliku hääletuse! Wait...


    Otse vastupidi, jaoskonnas antud häälte teed saab vaatleja alati ja päris detailselt jälgida. Jaoskonnas on hääletajate nimekirjad ja kui kodanik tuleb jaoskonda ning saab isikut tõendavat dokumenti esitades valimissedeli, siis seda protsessi on võimalik vaatlejal jälgida . On võimalik kontrollida, et kellelegi ei anta kahte või kolme sedelit. Siis läheb hääletaja kabiini ja teeb seal oma valiku. Vaatlejail ja ka jaoskonna töötajail on võimalik kontrollida, et ta oleks seal üksi ja teeks vaba valiku, isegi abikaasasid ei lasta koos kabiini, kus üks võiks teise hääletust survestada . Siis lastakse hääl valimiskasti, mis on pitseeritud . Vaatlejail on võimalik kontrolllida, et alati laseb hääletaja kasti vaid ühe sedeli, millele lüüakse jaoskonna ametniku poolt pitsat . Vaatlejail on võimalik kontrollida, kuipalju valijaid on mis ajahetkeks valimas käinud . Pole võimalik, et 5 minutit enne jaoskonna sulgemist lastakse kasti sadu sedeleid ja hoogsalt võltsitakse siis valimisnimekirjades suvaliste inimeste allkirju, sest teatakse, et selle 5 minuti jooksul niikuinii kedagi enam valima ei tule või kui mõni üksik tuleb, siis on tema juba antud libaallkirja valimisnimekirjas võimalik seletada eksitusega,keegi kirjutas allkirja valesse lahtrisse . Just niiviisi võltsiti valimistulemusi ENSV-s, et osalusprotsent tuleks nagu vaja ,kuskil 98,7 .

    Ja siis pannakse jaoskond hääletajaile kinni,kuid vaatlejad saavad olla valimistulemuste kindlasktegemise juures . Nad saavad kontrollida, et kas sedelite arv kastis on võrdne allkirjade arvuga valimisnimekirjas ( võib olla ka vähem, sest võib-olla mõni valija viis sedeli kasti laskmata koju, kuid rohkem olla ei tohi ) nad saavad kontrollida ülelugemisprotsessi, et kandidaat Juhan sai jaoskonnas tõesti 287 häält ja mitte 600 . Nad saavad oma silmaga kontrollida, et kehtetud sedelid on tõesti kehtetud, kust valija eelistust ei ole võimalik välja lugeda,et neid ei loetaks konkureeriva kandidaadi häälteks ja selget ja kindlat valikut ei loetaks kehtetuks hääleks . Ja siis saavad kontrollida, et jaoskonnas koostatud hääletustulemuste allkirjastatud protokoll vastab kõigele sellele, mida nad ise oma silmaga nägid . Ainus,mida valimisjaoskonna vaatleja ei tea, kes kelle poolt hääletas. Ja see ongi valimiste salajasus, mida nõutakse põhiseaduses .

    E-valimistel kõike seda teha ei saa . E-valimised on nagu mustkunstniku kübar, kuhu valge taskurätik pannakse sisse ja hookus-pookuse järel lendab sealt tuvi välja.

    Tsirkuses saab selline esitus aplausi, kuid riigi valitsemine on tõsisem asi ja siin ei tohiks läbipaistmatuid trikke olla .

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon