Tambiks veidi EKRE-t - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Tambiks veidi EKRE-t

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • peeterv22
    Kristjan1
    Nad tõid Eesti poliitikasse uue kvaliteedi


    Minu meelest täpselt vastupidi, nad tõid poliitika kvaliteedi ja üldise arutelu taseme nii alla, et praegu tundub et ka ministriks või spiikriks võib tõesti igaüks hakata.


    Isegi osaliselt olen ehk nõus, et sellise nägelemise ja halvasti ütlemise tõid nad meie poliitilisse kultuuri. Aga mina pean seda osaliselt positiivseks, sa ei saa poliitikas kõigile meeldides midagi ära teha. Sul peavad seal olema vaenlased. Sellest võiks rääkida mitmes dimensioonis, et kas need vaenlased on väljamõeldud ja EKRE on rahvast lollitav erakond nagu ju tihti väidetakse? Süvariik jne? Võib olla ongi neil õigus, kes väidavad, et tegemist on rahvast lollitava erakonnaga. Aga ei saa olematuks vaikida, et nad on toetanud presidendi otsevalimist ja rahvaalgatusi. Jah ok, et praegu koalitsioonis saame nende tegevust näha? mingit katastroofi nad meile kaela ei too, ka RE võimulolek ei tooks katastroofi meile kaela. Ma olen hoopis vähem EKRE fänn, kui ma olen RE ja sotside vastane.
  • Kristjan1
    Ma olen hoopis vähem EKRE fänn, kui ma olen RE ja sotside vastane.


    Ma ise pole kellegi fänn ega vastane. Igas pundis on väljakannatamatuid tüüpe, aga ka vähemalt paar-kolm helgema mõistusega tegelast, EKREs ma ei näe praegu ühtegi keskmisest helgemat pead, ausalt.

  • Mis sa Jaak Valgest arvad? Mina näiteks ei arva, et Siim Kallas oleks loll. Ta on väga tark, aga mulle ei istu see rida, mida ta ajab.
  • Arvasin, et seda nime pakutakse, aga ma ei näe kuidagi, et Valge oleks väga üle keskmise võimetega poliitik. Tark on ta kindlasti.
  • tead, millise mõtte peale ma tulin peeterv22 kommentaari lugedes? et me kiskleme omavahel jne, aga sitaks sarnased oleme teineteisele. Ma olen ju nõus, et Helmete esinemine on kõike muud kui viisakas olnud. Meil Eestis on tarku poliitikuid olnud, me ei oleks täna seal, kus me oleme, kui see poleks nii olnud. Minu meelest on sellised poliitilised diskussioonid alati teretulnud ja ühiskonna tervisele head. Mitte kunagi ei saa nii olema, et me kõiges nõustume omavahel, minupärast andeke minu pihta tuld ja tampige mind. :)

    ma lähen nüüd peeterv22, meeldiv oli sinuga vestelda
  • peeterv22
    Kristjan1
    Nad tõid Eesti poliitikasse uue kvaliteedi


    Minu meelest täpselt vastupidi, nad tõid poliitika kvaliteedi ja üldise arutelu taseme nii alla, et praegu tundub et ka ministriks või spiikriks võib tõesti igaüks hakata.


    EKRE langetas poliitika vormilist kvaliteeti niipalju, et see jõudis poliitika sisulisele kvaliteedile oluliselt lähemale. Dissonants poliitika kahe peamise komponendi vahel vähenes tuntavalt ja ma arvan, et poliitika üldine kvaliteet seeläbi ehk isegi paranes.
    Kui "praegu tundub et ka ministriks või spiikriks võib tõesti igaüks hakata" ja varem nii ei tundunud, siis probleem ei ole mitte praeguses vaid hoopis varasemas tundes ning selle ja mitmete teiste sarnaste levinud valearusaamade kummutamise eest saab küll EKREt ainult tunnustada.
  • Kristjan1
    Kuidas EL saaks meid kaitsta? See on müüt, mida olen kümneid kordi varem kuulnud.

    Mina näiteks usun, et reaalse konflikti korral on kõige varem kohal Soome ja Rootsi abi hoolimata sellest, et nad juriidiliselt võib-olla pole selleks kohustatud. See ei ole nüüd võib-olla otseses sõltuvuses sellest, et me koos nendega ELis olema aga kaudselt küll - tänu ELile on meil lihtsalt nii tihedad sidemed nendega. Peale majanduslike sidemete tähendab see seda, et meie inimestel on isiklikul tasemel tutvusi soomlaste ja rootslastega ja see on asi, mis kriitilisel hetkel aitab asjad kiirelt liikuma saada.

  • Isegi osaliselt olen ehk nõus, et sellise nägelemise ja halvasti ütlemise tõid nad meie poliitilisse kultuuri


    Aga Ligi?! See on ju tema kaubamärk. Helmed on Ligi õpilased, ja ausalt öeldes ei kujutaks siiski praegu veel ette Helmet nt Kaja Kallasele otse-eetris ütlemas "Ära kaaguta!", aga Ligi sai sellise vägitükiga hakkama. Vahe on selles, et Ligi räuskamise peale viibutas meedia näppu, endal muie suunurgas või isegi pilgus imetlus, Helmete räuskamise peale aga pasundatakse demokraatia kriisist.
  • "Aga ligi?"

    Ligi on Reformierakonna juhatuse liige, seega kui ta tundub teile põhjendamatult kõrge enesehinnanguga mölaka, matsi või mõnel juhul, nagu alltoodu, isegi tõsiste käitumishäiretega ebaadekvaatse debiilikuna, siis nii see ongi - see ainult tundub teile. Sest ta ju esindab Eesti progressiivseid poliitjõude, seega on tema käitumine eo ipso põhjendatud, õige ja ilmselt isegi õilis. President kätleb, Kaja Kallas ei pea meediale selgitusi ega vabandusi jagama, asi pole Reformierakonnas, juhatusest rääkimata, arutamist väärt, semiootikute hordid ei pea lollile pööblile isegi seletama, et ligi visatud käsi oli justnimelt Rooma, mitte natsitervitus.

    Kuna ei oska juba ammu ligi peale isegi vihastada või piinlikkust tunda, võtan parem veelkord maotäie naerda siinsete kaasfoorumlaste üle, kes aegajalt armastavad kasutada sõnu "reformierakond" ja "sisekaemus" ühes lauses. Nothing personal, just... :D

    Riigikogu esimehe kandidaatide esitamisel tõstis Martin Helme riigikogu saalis küsimuseks käe. Päris, et Sven Mikseri kandidatuur protseduurireeglitega nurjata. Paar pinki temast tagapool tõusis veel teinegi käsi, aga erineva nurga alt. Kerkis korra, kerkis kaks – Jürgen Ligi mõnitas Helmet ja viskas kätt nagu nats. Ise vaatas pahaendelise ilmega Ratase poole ja irvitas.
  • Kristjan1
    Vanaema, milline julgeoleku kontseptsioon? Kas oled unustanud, et me oleme NATOs? Kuidas EL saaks meid kaitsta? See on müüt, mida olen kümneid kordi varem kuulnud. Merkel ehitab Putiniga gaasijuhtmeid ja tema räägib julgeoleku kontseptsioonist. Saksamaa on väga sarnane 2. Maailmasõja ajale, jah natse enam pole.


    NATO on ka hea. Aga minu jaoks on pigem positiivne üllatus see, et EL sanktsioonid Venemaa vastu Ukraina pärast peavad üksmeelselt juba 5 a. Alati võib soovida rohkemat, aga hea et niigi on. Ukraina pole EL liikmesriik, Eesti mingisuguse ründamise puhul peaks sanktsioonid nagu kõvemad olema. See peaks heidutama.

    NATOle võib loota, aga ega ma päris kindel ole, kas USA riskiks Narva pärast 3. maailmasõjaga/tuumasõjaga. Nii et mida rohkem heidutust, seda parem.
  • Homemaker
    Isegi osaliselt olen ehk nõus, et sellise nägelemise ja halvasti ütlemise tõid nad meie poliitilisse kultuuri


    Aga Ligi?! See on ju tema kaubamärk. Helmed on Ligi õpilased, ja ausalt öeldes ei kujutaks siiski praegu veel ette Helmet nt Kaja Kallasele otse-eetris ütlemas "Ära kaaguta!", aga Ligi sai sellise vägitükiga hakkama. Vahe on selles, et Ligi räuskamise peale viibutas meedia näppu, endal muie suunurgas või isegi pilgus imetlus, Helmete räuskamise peale aga pasundatakse demokraatia kriisist.


    Eeltoodust võib jääda vale mulje, et Ligi ütles seda Kallasele, nii et ajaloolise täpsuse huvides: https://menu.err.ee/260874/jurgen-ligi-kadri-simsonile-foorumi-otse-eetris-ara-kaaguta

    Savisaare õpitüdruk on sellise kriitika täies mahus ära teeninud. :)
  • Et kui on ära teeninud, võib lihtlabaselt sõimata? Normaalne inimene oskab kõike viisakalt ja irooniaga öelda, ei pea labaseks minema.
  • Sekeldaja
    "Aga ligi?"

    Ligi on Reformierakonna juhatuse liige, seega kui ta tundub teile põhjendamatult kõrge enesehinnanguga mölaka, matsi või mõnel juhul, nagu alltoodu, isegi tõsiste käitumishäiretega ebaadekvaatse debiilikuna, siis nii see ongi - see ainult tundub teile. Sest ta ju esindab Eesti progressiivseid poliitjõude, seega on tema käitumine eo ipso põhjendatud, õige ja ilmselt isegi õilis. President kätleb, Kaja Kallas ei pea meediale selgitusi ega vabandusi jagama, asi pole Reformierakonnas, juhatusest rääkimata, arutamist väärt, semiootikute hordid ei pea lollile pööblile isegi seletama, et ligi visatud käsi oli justnimelt Rooma, mitte natsitervitus.

    Kuna ei oska juba ammu ligi peale isegi vihastada või piinlikkust tunda, võtan parem veelkord maotäie naerda siinsete kaasfoorumlaste üle, kes aegajalt armastavad kasutada sõnu "reformierakond" ja "sisekaemus" ühes lauses. Nothing personal, just... :D

    Riigikogu esimehe kandidaatide esitamisel tõstis Martin Helme riigikogu saalis küsimuseks käe. Päris, et Sven Mikseri kandidatuur protseduurireeglitega nurjata. Paar pinki temast tagapool tõusis veel teinegi käsi, aga erineva nurga alt. Kerkis korra, kerkis kaks – Jürgen Ligi mõnitas Helmet ja viskas kätt nagu nats. Ise vaatas pahaendelise ilmega Ratase poole ja irvitas.


    Minu jaoks on Ligi vaieldamatult üks arukamaid ja võimekamaid poliitikuid. Jah, on endale vaba keelekasutusega vahel kahju teinud (meenutagem ka "sisserändaja poega roosast erakonnast") aga mul on kahju, et ta pidi seetõttu Ossinovski vastutulematuse tõttu ministrikohast loobuma.

    Ratase saastavalitsuse mõnitamine nüüd küll mingi patt ei ole. Mingi rahulduse ju peab selle jama taustal saama.
  • Vanaema


    Minu jaoks on Ligi vaieldamatult üks arukamaid ja võimekamaid poliitikuid.


    Kui paar asjakohast näidet ka saaks, ei peaks ma seda väidet 10. leveli sarkasmiks, trollimiseks või lihtsalt varakult ja tormiliselt alanud nädalavahetuseks. Ütlen siiski igaks juhuks ette, et minu jaoks ei kaalu ükski professionaalne kvaliteet ega ekspertiis millimeetritki põhjast lahti kedagi, kes on hingelt lihtsalt närakas. Ja seda on ligi tõestanud korduvalt, "vaba keelekasutus" on sümptom, mitte diagnoos.

  • Vanaema
    Homemaker
    Isegi osaliselt olen ehk nõus, et sellise nägelemise ja halvasti ütlemise tõid nad meie poliitilisse kultuuri


    Aga Ligi?! See on ju tema kaubamärk. Helmed on Ligi õpilased, ja ausalt öeldes ei kujutaks siiski praegu veel ette Helmet nt Kaja Kallasele otse-eetris ütlemas "Ära kaaguta!", aga Ligi sai sellise vägitükiga hakkama. Vahe on selles, et Ligi räuskamise peale viibutas meedia näppu, endal muie suunurgas või isegi pilgus imetlus, Helmete räuskamise peale aga pasundatakse demokraatia kriisist.


    Eeltoodust võib jääda vale mulje, et Ligi ütles seda Kallasele, nii et ajaloolise täpsuse huvides: https://menu.err.ee/260874/jurgen-ligi-kadri-simsonile-foorumi-otse-eetris-ara-kaaguta

    Savisaare õpitüdruk on sellise kriitika täies mahus ära teeninud. :)

    Kallasele öeldi pisut leebemalt. Aga see ei muuda kõnealuse persooni üldist olemust. Ning meedia valikulikku suhtumist.


  • santa
    Kristjan1
    Kuidas EL saaks meid kaitsta? See on müüt, mida olen kümneid kordi varem kuulnud.

    Mina näiteks usun, et reaalse konflikti korral on kõige varem kohal Soome ja Rootsi abi hoolimata sellest, et nad juriidiliselt võib-olla pole selleks kohustatud. See ei ole nüüd võib-olla otseses sõltuvuses sellest, et me koos nendega ELis olema aga kaudselt küll - tänu ELile on meil lihtsalt nii tihedad sidemed nendega. Peale majanduslike sidemete tähendab see seda, et meie inimestel on isiklikul tasemel tutvusi soomlaste ja rootslastega ja see on asi, mis kriitilisel hetkel aitab asjad kiirelt liikuma saada.



    See on ilma EL-ta olemas.

    Sekeldaja, Ligil oli palju kaitsjaid, kui ta ütles sisserändaja poeg roosast erakonnast. Roosa erakond on maailmavaateline positsioon, aga sisserändaja poeg viitas sellele, et tollel ei olegi nii palju õigust nagu ülejäänutel, sest ta on sisserändaja poeg. Ligi läks õhku täis, kui teda kiideti rahandusministrina välismaalt meile kaose tekitamise eest. Ma olen siiras, mina seda meest poliitikas näha ei taha enam.
  • Kui Ligi 2011.a. Victor Orbani Ungari sotsiaalkindlustusfonide reservide riigieelarvega liitimise eeskujul Eesti haigekassa ja töötuskindlustusfondide reservid natsionaliseeris ja sellega inimeste usalduse riiklike kogumislahenduste vastu põrmustas, ei teinud keegi (peale Tööandjate Keskliidu) sellest mingit erilist numbrit. Ajakirjanduse lehesabades ilmus paar lakoonilist nupukest ja kogu lugu. Nüüd, kui praegune valitsus inimeste oma raha aastakümneteks kindlustusfirmade ja inflatsiooni pureda jätmise kohustusest vabastab, jääb mulje, nagu kukuks taevas alla.

    Just Ligi oli see, kes tõi meile sotsialistliku "paksu riigi" - tema ministriksoleku perioodidel kasvas valitsemiskulude osakaal kogurahvatulu suhtes 29 protsendilt whopping 39% peale. Mäletate, kuidas Ligi "ajutise kriisiohje meetmena" 2009.a. käibemaksu 18->20% tõstis, lubades selle kriisi lõppedes kriisieelsele tasemele ennistada ja mis kuidas sellega läks? Mäletate, kuidas ta töötuskindlustusmakse tõstmise järel samuti lubas seda hiljem alandada, mis lubaduseks aga jäigi? Ligi on ilma mingi kõhkluseta olnud Eesti läbi aegade nõrgim rahandusminister. Komme pikemalt mõtlemata välja prahvatada, mis meelel mõlgub, oli kõige selle juures tema sümpaatseim isikuomadus.
  • Ja jutud olid sellised, et Ansip ja Ligi sattusid ka valitsema raskel ajal. Ansip kindlustas enda populaarsuse pronksjunni eemaldamisega. Peale seda olid vähesed Ansipi vastu ja ta sõna otseses mõttes ülbitses, kui te veel ACTAt mäletate.
  • PeaLiK
    Just Ligi oli see, kes tõi meile sotsialistliku "paksu riigi" - tema ministriksoleku perioodidel kasvas valitsemiskulude osakaal kogurahvatulu suhtes 29 protsendilt whopping 39% peale.


    Seda väidet peab täpsustama. Eesti maksukoormus on umbes 33-34% SKP-st. Enne kriisi oli see ehk alla 30%, nii et jah, maksukoormus on viimase 10-15 aasta jooksul kasvanud, aga mitte nii palju nagu Sinu lausest võib paista.
    Võrdluseks: EL-i keskmine maksukoormus on umbes 40%.
    Et olla täpne, siis sa räägid mitte maksukoormusest, vaid valitsemiskuludest. Valitsemiskulud (avaliku sektori kulud koos KOVidega) on tõesti umbes 40% ringis SKP-st. Valitsemiskulud koosnevad maksutuludest ja mittemaksulistest tuludest (vara müük, riigiettevõtete dividendid, aga suuremas osas EL toetused). Riigi rahanduse vaates ei tundu mulle midagi halba ELi toetuste kasutamises, kui see võimalus on.

    Neid kahte numbrit ei maksa siiski segamini ajada. Paksu riigi tunnuseks ja riikide võrdlemise aluseks olen ma siiski pidanud varem maksukoormust, mille tõus on olnud viimase 10 aasta jooksul oluliselt väiksem kui sina seda oma postituses näitad.


  • Õige võrdlusnumber on siiski valitsemiskulud. Riigivara müük saab ükskord otsa, riigiettevõtte dividend on lihtsalt maks teise nimega, ning kui EL enam raha ei saada, siis riik kohe kindlasti oma kulutamist ei vähenda.
  • Riigi rahanduse vaates ei tundu mulle midagi halba ELi toetuste kasutamises, kui see võimalus on.


    Ei mingit ideoloogiat, kui antakse, siis tuleb ära kasutada. Ei saa ju ka märkimata jätta, et nendel toetustel on mõju meie majandusele. SKP kasv, inflatsioon jne on mõjutatud nendest toetustest. Funktsionaalselt on tegemist riigieelarve defitsiidiga. See on nagu taevamanna. Trump teeb sama Ameerikas.
  • Aga Ligi ju astuski tagasi oma Ossinovski kohta öeldud sõnade pärast.
  • Kristjan1
    Riigi rahanduse vaates ei tundu mulle midagi halba ELi toetuste kasutamises, kui see võimalus on.

    Ei mingit ideoloogiat, kui antakse, siis tuleb ära kasutada. Ei saa ju ka märkimata jätta, et nendel toetustel on mõju meie majandusele. SKP kasv, inflatsioon jne on mõjutatud nendest toetustest. Funktsionaalselt on tegemist riigieelarve defitsiidiga. See on nagu taevamanna. Trump teeb sama Ameerikas.

    Eurotoetused ei ole riigieelarve defitsiit või rahatrükk või mingi kolmas selline. "Eurotoetused meile" tähendab seda, et kusagil mujal Euroopas võetakse see raha kelleltki käest ära. SKP kasv jääb seetõtttu seal kusagil Euroopas kängu, inflatsioon on seetõttu madal jne.
  • Jürgen Ligi kuulsad väljaütlused -- kas kordagi keegi on tabanud et ta poleks sedasi öeldes "virutanud naelapea pihta", valetanud, oleksid olnud mitteasjakohased (kui esteetikat mitte järgida)?
    Poliitilised oponendid võivad ju vastu vaielda, aga põhjus on siiski poliitilistes vaadetes.
  • Eurotoetused ei ole riigieelarve defitsiit või rahatrükk või mingi kolmas selline. "Eurotoetused meile" tähendab seda, et kusagil mujal Euroopas võetakse see raha kelleltki käest ära. SKP kasv jääb seetõtttu seal kusagil Euroopas kängu, inflatsioon on seetõttu madal jne.


    Funktsionaalselt on see meie riigieelarve defitsiit. Ah, et kuskilt võetakse ära? Vaata teiste Euroopa riikide riigivõlga, need on akumuleerunud defitsiidid. Hästi lihtsalt väljendatuna pritsitakse meie majandusele pappi peale nende toetuste näol. Siin võiks pikalt rääkima hakata, et import-eksport jne. Meie jooksevkonto on plussis olnud viimasel ajal, me "ei ela ülejäänud maailma arvel". Kreekaga on jah selles osas lood kehvasti, aga mitte näiteks Itaaliaga, mis on "kõva võlguelaja", aga netoeksportija.
  • Mul on mälu vähe pikem ning ulatub tagasi 2005. aastasse, kui ligi pandi "kaitseministriks". Isik, keda "püssid ja maastikumängud väga ei köitnud", asus jõuliselt läbi suruma ajateenistuse kaotamist ning kutselisele armeele üleminekut. Selle asemel, et näiteks defineerida strateegias välisohud, mille puudumist ta samas intervjuus mainib ning millistest üks tungis kolme aasta pärast kallale Gruusiale. OK, selgeltnägemine pole ühegi poliitiku ametieeldus, kuid Karaganovi doktriin oli olemas olnud juba seitse aastat ning analüüsivõime puudumist on RK liikme puhul tunduvalt keerulisem põhjendada.
    Toonane kaitsejõudude peastaabi operatiivosakonna ülema asetäitja, kohusetäitja ja ülem Leo Kunnas iseloomustab "kaitseminister" ligit järmiselt:
    "Jürgen Ligi on esimene kaitseminister minu teenistuse ajast, kes pole minuga isiklikult vestelda tahtnud. Oleme kohtunud vaid korra ühel nõupidamisel, kui ma täitsin peastaabi ülema ülesandeid. Kaitseministri suhtumine kaitseväkke on suhteliselt delikaatne teema. Jürgen Ligi on minister, kellel pole respekti Eesti kaitseväe suhtes, ka mitte kaadriohvitseride suhtes. Oma ametikoha tõttu ei avalda ma arvamust isikute, vaid seisukohtade suhtes. Ent see, et kaitseministril pole kaitseväe ega ohvitseride suhtes respekti, on üldtuntud fakt. Kõik, kes vähegi jälgivad meediat, näevad seda."
    Edasi, tema "rahandusministri" karjäärist jäävad meelde muljetavaldav seisukoht "Inimesed keskeltläbi ongi parajad kaabakad", mis rahvasuus mugandus kiiresti kõnealust sihtgruppi täpsemalt fokuseerivaks "Kõik ettevõtjad on kaabakad" ning selle kinnituseks seadustatud (ning tänu õiguskantsleri sekkumisele eelmise aasta algusest tühistatud) ettevõtte juhatuse liikme ilmajätmine töötuskindlustuse maksetest. See polnud küll ligi ega ka Rahandusministeeriumi soolo, eelnõu oli välja töötatud Sotsiaalministeeriumis, mida siis juhtis hilisemalt siniste sokkide, puukella ja peenhäälestusega tuntuks saanud isik. Ent suuremat pilti vaadates pole kahtlust, kust pärines selle algatuse initsiatiiv. Sellest karjäärietapist on ta läinud riigiametnike südamesse muuhulgas ka asutuste lahterdamisega "tulu- ja kuluministeeriumiteks".
    Kes nüüd arvab, et "sisserändaja poeg roosast erakonnast" on tema kõige karmim väljaütelmine ning selle pärast tagasiastumine ebaproportsionaalne, võib meeldetuletuseks tutvuda ligi ajaloolise panusega eesti (poliit)kultuurituse ajalukku: Ära kaaguta! Nakatunud raibe! Lihunik ja laibamõnitaja! Väike ülevaade Urmas Reinsalu taandumst nõudva Jürgen Ligi klassikalistest solvangutest

    Muide, tuletasin talle neid pärleid ta enda FB seinal meelde, kui Reinsalu juhtum haripunktis oli ning ligi "kanakarja kambakat" resoluutselt kritiseeris. Tulemuseks kiire posti kustutamine ning bänn tema seinalt. Seda esimest oli mõistagi oodata ning teist võtan komplimendina.

    Aga olen selle tühisuse peale juba liiga palju kallist laupäeva raisanud, annan mikrofoni üle Vanaemale ja ta võimalikele mõttekaaslastele vastulausete esitamiseks.
  • ttrust, ma natuke nüüd läbustan seda teemat, aga ma tahan sinult midagi küsida, ma ei ironiseeri, sa ütlesid midagi väga huvitavat minu jaoks ja ma tahan teada sinu nägemust eelmisest kriisist? Mis sinu arvates juhtus? Inimestel ikka on enda peas mingisugune seletus, minul küll on. Kas see, et meil tekkis tööpuudus nagu sõja ajal mõnes teises riigis, oli sinu arvates tingitud sellest, et me olime nii valesti investeerinud näiteks? Meie majanduses ei olnudki võimekust vms? Ma ei ole irooniline ja võin väga vabalt rääkida, mis minu meelest juhtus.
  • Kristjan1
    ttrust, ma natuke nüüd läbustan seda teemat, aga ma tahan sinult midagi küsida, ma ei ironiseeri, sa ütlesid midagi väga huvitavat minu jaoks ja ma tahan teada sinu nägemust eelmisest kriisist? Mis sinu arvates juhtus? Inimestel ikka on enda peas mingisugune seletus, minul küll on. Kas see, et meil tekkis tööpuudus nagu sõja ajal mõnes teises riigis, oli sinu arvates tingitud sellest, et me olime nii valesti investeerinud näiteks? Meie majanduses ei olnudki võimekust vms? Ma ei ole irooniline ja võin väga vabalt rääkida, mis minu meelest juhtus.

    Mida/keda pead silmas sõna "meie" all?
  • et meil tekkis tööpuudus? sa mõtled seda? aga tekkis ju, meil Eestis. Meie kui riik, meie kui majandus.
  • Ligi ja vana Helmet ei saa kuidagi ühte patta panna. Vana Helme on elu aeg showmees olnud ning ma usun, et täna ta teeb ka vähemalt 50% ulatuses showd ja kui konjuktuur muutub, siis muutub kohe ka Helme retoorika. Ligi seevastu on ülbe ja kibestunud vanamees, kes mõtlebki nii nagu ta seda ila suust välja ajab. Teda parandab vaid haud.
  • To: Kristjan1, miks peaksid Eestil olema kriisi põhjused midagi kardinaalselt muud, kui need olid mujal riikides? Lühidalt seletades: Kuna meil oli kinnisvaramull suurem kui teistel, siis oli ka kukkumine suurem. Loomulikult investeeriti valesti, kuna kasvatati kinnisvaramulli liiga suureks. Tööpuudus kasvas kõikjal riikides, me polnud erandid, lihtsalt meil oli tööpuudus suurem kuna majandus sõltus rohkem teistest riikidest ja kinnisvaramull oli suurem. Me olime halvemini valmistunud kriisiks ja seetõttu haavatavamad.
  • luarvikluarvik
    ttrust
    Henn Põlluaasa puhul on võimalik olnud ka varem täheldada, et onul on vahepeal ajus "reset" ära käinud ja seejärel on onule täiesti uus opsüsteem installitud. Nagu oleks tegu kahe täiesti erineva Henn Põlluaasaga, üks elas kunagi, teine elab praegu.

    Ei meenu praegu, oskad näiteid tuua?

    Just ilmus üks artikkel antud teemal:
    https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/vaata-kuidas-henn-polluaas-salgab-maha-omaenda-raamatu-tsitaadi?id=87356473
  • Ligi väljaütlemised on kahtlemata reljeefsed (samas keeleliselt nauditavalt esitatud - niisama "loll oled" ta ei ütle). Küll aga tuleks tema ütlemiste juures näha ka konteksti:
    1. "kaagutaja" oli selleks debati hetkeks ületanud igasugused viisakuse piirid ja saatejuht lasi sellel lihtsalt juhtuda. Seda millegipärast ei maini keegi kui "kaagutamine" jutuks tuleb.
    2. "Sisserändaja poeg" võttis selleks hetkeks kogu rahva nimel sõna küsimustes ja viisil, mida delikaatseks ei saa küll kuidagi nimetada. Kui Ligi astus oma sõnavõtu pärast tagasi, siis too sisserändaja poeg omapoolsete (labaste) solvangute järel isegi ei vabandanud.
    3. Sekeldaja, su mälu võib olla pikk aga paraku ka kehvake. Mingit palgaarmee "jõulist läbisurumist" Ligi poolt ei olnud. Oli poliitilisel tasandil välja käidud idee mida põrgatati paar korda vastu kõrgemat juhtkonda. Uuri tollaste KAMINa ametnike käest kui põhjalikke analüüse või ettevalmistusi tegelikult "jõuline läbisurumine" tähendas. Kui (kaitse)minister ei ole oma valdkonna spetsialist, siis on loogiline, et ta igal tasemel spetsialistidega ise läbi ei käi, vaid usaldab valdkonna juhte. Kunnas ei olnud valdkonna juht (kaitseväe ülem) ego oli (on siiani) aga vähemalt samas suuruses küll.

    ttrust viitas õigesti - Ligi ütlemised on olnud asja eest. Loomulikult oleks saanud sama asja öelda ka mittemidagiütlevas e. ratase käändes.
  • Jürgen Ligi on eesti ajaloos igatahes positiivne kuju, kasvõi seetõttu et see mees juhtus olema valitsuses see aeg kui MASU peale tuli ja suudeti end kokku võtta ning "krokodillide komisjon" moodustada, mis võimaldas Eestil suhteliselt valutult ja kiirelt MASU-aeg läbi sammuda.
    Kui oleks aga tol ajal olnud võimul keskerakonna käärkäe-valitsus, oleks asi kindlasti väga hulluks kujunenud ning Eesti riik ägaks preaegu kõva võlakoorma all, mis oleks tol ajal üsna suure tõenäosusega tekkinud. Sest "majandusteadlane" käärkäsi oleks kindlasti tohutu võla teed läinud.
  • poliitikul on käed-jalad tööd täis, talt ei saa nõuda, et ta veel enda kirjutatud raamatuid oleks lugenud

    Hazanov on selle kohta hea anekdoodi rääkinud :
    https://youtu.be/Cm5umtLlzIs?t=35
  • ja muide, soo vahetus ei ole võimalik. Ei ole võimalik mehele siirdada naise emakat ja munasarju ja sellega temast naist teha . Ei ole ka võimalik siirdada naisele mehe munandeid ja peenist ning teha temast meest .Mingite hormoonidega mängimine muudab ainult väliseid tunnuseid nagu N. Liidu naiskuulitõukajatel hakkas habe kasvama, kuid ega nad seepärast veel meheks saanud

    Inimest on võimalik ainult sandistada nende operatsioonidega. Ja sandistamisega kaasneb ka steriliseerimine .

    mina pole Põlluaasa raamatut lugenud ega tea, mida ta kirjutas. Kuid see,et suguorganite sandistamine / likvideerimine toob kaasa ka steriliseerimise on selge nagu ammen kirikus .
  • Huvitav, et Helmede kaitseks tuuakse alati välja Ligi.
    Ja siis veel see ka, et "vasakpoolsete tampimine" on väga ok, aga kui Ligi seda teeb, siis heidetakse seda talle ette :)
  • 2korda2
    Kui (kaitse)minister ei ole oma valdkonna spetsialist, siis on loogiline, et ta igal tasemel spetsialistidega ise läbi ei käi, vaid usaldab valdkonna juhte. Kunnas ei olnud valdkonna juht (kaitseväe ülem) ego oli (on siiani) aga vähemalt samas suuruses küll.

    Sa teed nalja onju?! Milliseid valdkonna juhte Ligi usaldas? Kaitseministeeriumi tollast riigisaladuse kaitse osakonna juhatajat Herman Simmi?

    Jürgen Ligi perioodi nimetavad asjaosalised Kaitseministeeriumi ja Kaitsejõudude Peastaabi vaheliseks "kaevikusõjaks". Tuletame meelde, kuidas Ligi algatas sõjaväeluure vastu "maksumaksja raha eest tema suhtes järelevalvet teostava riigiasutuse järele nuhkimise" osas ebaseadusliku jälitustegevuse kriminaalasja. (Meenutagem, et napilt aasta hiljem klõpsatasid Jürgen Ligi "usaldusaluse", Herman Simmi käte ümber käerauad.) Riigiprokuratuur sõjaväeluure süüd ei tuvastanud, aga Ligi, nimetades riigiprokuratuuri otsuse "müstikaks" andis ikkagi 26. veebruaril saabast tollasele luurepataljoni ülemale major Riho Ühtegile. Arvate nüüd, et selle peale tekkis ajakirjanduses suur Helme-Vaher-laadis poleemika, kuidas poliitik oma valdkonna allasutuse juhti peedib? Tutkit!

    Ligi puusalt paugutatud sõjaväeluure likvideerimist on nimetanud veaks paljud kõrged kaitseväelased, ilma mingi kahtluseta on oma valdkonna tippseptsialistid:
    erukindral Urmas Roosimägi: sõnumitooja tapmine – Eesti sõjaväeluure saatus
    Rene Toomse: Puusepa juhtum näitab vajadust taastada Eesti sõjaväeluure

    2005. aasta oktoobris, kui Keskerakonna-Reformierakonna-Rahvaliidu koalitsioon pani Jürgen Ligi kaitseministri kohale, alustas too oma ametiaega deklareerides, et "tema jaoks on kaitsepoliitika suuresti välisasjades" ning nimetas Kaitsejõudude tegevust põlglikult "püsside- ja maastikumängudeks, mis teda väga ei köitvat" (Vt siit.) Lisaks määratles ta omale arrogantsel kõiketeadja moel nägemuse Kaitsejõudude funktsioonist järgnevalt: "Meie kaitsevajadus ei eelda massiarmeed, vaid professionaalseid üksusi, kes oleksid valmis osalema rahvusvahelistel missioonidel." Tollastest allhoovustest annab pisut aimu see artikkel: "Kaitseminister põhjab sõjaväe peastaapi"

    Ligi peetis Peastaabi ohvitsere igal võimalusel. 2007 septembris leidis ta võimaluse algatada "käsuliinide rikkumise uurimise kaitsejõudude peastaabis ning maavägede staabis", mis lõppkokkuvõttes samuti Peastaabil süüd ei tuvastanud. Just see ja Jürgen Ligi survel toimunud Pärnu üksik-jalaväepataljoni likvideerimine said ajendiks, miks Kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts oma lahkumisavalduse presidendi lauale lõi.

    Ligi oma godgiven tarkuses surus kaitseväele jõuliselt peale mitte ainult ajateenistuse kaotamist vaid ka kaitseväe muutmist välismissioonidel käimise ekspeditisooni-armeeks. Eesti kaitsevõime arendamisele suunatud investeeringuid tema ajal ei tehtud. Selle asemel hangiti kolm mõttetult kallist miinitraalerit, mis üksiseisva võimeelemendina annavad Eesti kaitsevõimele juurde sama palju kui palvehelmed.

    Seejuures on täielik müstika, et ka peale seda, kui asjade tegelik käik on Ligi karjuva ebakompetentsuse on paljastanud, ronib ta ikka püünele deklareerima kui juhmid on kõik teised, kes tema erakordset geniaalsust hoomata ei suuda.
  • Ttrust - pole õnneks sattunud sellesse Eestisse, mille ajaloos on ligi positiivne kuju, ega loodetavasti satu ka.
    Krokodillide komisjon moodustati juba eelmise rahandusministri, Ivari Padari ajal, kes lahkus ametist valitsusvangerduse (sotsid välja/Rasvaliit sisse) tulemusena.
    Oleksitest - kui oleks võimul olnud Ivan Julm, oleks kõik kindlasti veel halvemini lõppenud. Oleks Refil olnud parem kandidaat rahandusministri kohale, oleks ligi Riigikogus edasi tiksunud. Kuigi, aeg oli tõesti karm ja võibolla oligi hädavajalik panna kärpeid juhtima võimalikult suur ässhõul. Selles osas ligile konkurentsi muidugi polnud.
    2korda2, pinguta natuke rohkem. Lasteaia tasemel "Aga vaadake, mida teised tegid" argumentatsioon pole loodetavasti sinu lagi.
    Kalle Muuli vääritu käitumise kohta ei õnnestunud vist midagi leida, kuna "pohhui ja nahhui, kärbatanud raibe, pane ennast põlema" jäi kommenteerimata? "Lihunik ja laibamõnitaja"?
    Kui ligi poolt muuhulgas ka sinu enda kohta öeldud "kaabakas" "on olnud asja eest", siis on teil kahel kindlasti palju muudki ühist. Mina end igatahes kaabakana ei tunne ega lepi, kui mingi suurusehullustuses mölakas mind selleks nimetab.
    Ei tea, kas sa oled ettevõtja, mina olen, ja see juhatuse liikmete/töötutoetuse juhtumi vormis näkkusülitamine riivas isiklikult piisavalt palju, et olin üks nendest, kes õiguskantslerile protesti esitas. Me teame, kes peale jäid.
    Mis mälusse puutub, siis jätsin enda postist PeaLiKu poolt hiljem pikemalt viidatud sõjaväeluure lammutamise juhtumi välja, kuna selles osas tõesti teadmisi ega mälu ei usaldanud.
    Aga paisab, et minuga samamoodi mäletajaid on teisigi.

    P.S.: Äge veel džotilt maha ronige, meenus küsida, miks üliasendamatu ja erakordselt andekas rahandusminister siis, kui Danske rahapesumasinad huugasid maksimumkoormusel, paugu otsas sattus olema, nagu ta täna ise väidab?
  • Sekeldaja, vahet pole kelle poolt krokodillide komisjon kokku pandi, põhilised teod tegid minu mäletamistmööda krokodillid ikka Ligi ajal.
    Ligi kindlasti polnud asendamatu ja kindlasti oleks temast olnud paremaid rahandusministreid, aga igatahes oli ta parem rahandusminister kui oli seda Ivari Padar või keegi temast hilisem. Head tulemust näitas rahandusministrina ka Aivar Sõerd, kes oli tol hetkel rasvaliidu minister ja astus reformiparteisse alles 2010.
  • Sekeldaja
    pinguta natuke rohkem. Lasteaia tasemel "Aga vaadake, mida teised tegid" argumentatsioon pole loodetavasti sinu lagi.


    Kõik need viimased sõnavõtud siin EKRE tampimise teemas on ju "Aga vaadake, mida teised tegid".
    Kusjuures keegi pole välja toonud, kes siis on need EKRE uued võimekad poliitikud, kellelt tulevikus riigile midagi head võiks loota.
  • Kuidas on võimalik krokodillide komisjoni vägitegusid nüüd tagantjärgi kangelasteoks pidada? Et need paarsada miili eurot oleks praegu hirmsa koormana meid rõhunud? Kuidagi naljakas tundub.
  • Paarsada milli…

    Ligi jaoks polnud mingi problem võtta Eestile EFSFi ees 2 ja ESMi ees 1,3 MILJARDI eest kohustusi.

    ...seda ajal, kui tema liginoomika* tulemusel toimus Eesti tööjõu massiline majanduspagulusränne Soomesse.

    ...vaatmata sellele, et õiguskantsler Indrek Teder tunnistas ESM-i asutamislepingu põhiseadusega vastuolus olevaks, ning demokraatliku õigusriigi põhimõtet ja Eesti suveräänsust riivavaks

    ...osaledes seejuures volitusi omamata eraõigusliku aktsiaseltsi asutamises.

    ...kirjutades alla dokumendile, mis Eesti koha ESM otsuste laua tagant koridori tõstis ja võimaldas võõrriikidel Eestile kohustusi võtta.

    Nagu sellest veel vähe oleks, suutis ta lisaks ka Saksamaa konstitutsioonikohtu kallal kaagutamas käia, mis sundis Baieri Maksumaksjate Liidu presidendi talle demokraatiaalast algõpet andma:
    Baieri Maksumaksjate Liidu presidendi arvates on Ligil tõsiseid probleeme demokraatlike institutsioonidega. Saksamaa konstitutsioonikohus ühe sellisena on aga loodud oma kodanikke kaitsma ega anna valitsuses ja parlamendis langetatud otsustele automaatselt absoluutset võimu.
    «Majandussurutises ei tohiks kunagi teha peata otsuseid ainult puhtalt finantskaalutlustel, eriti kui see puudutab võõramaiseid (Euroopa Liidu lõunaosas asuvate riikide) probleeme.
    Viimased neli aastat on täpselt see aga toimunud, Saksamaa valitsus on teinud otsuseid rahvalt nõusolekut küsimata,» ütles Hohenhau oma avalduses.

    Hohenhau nimetab Ligit naiivseks, kui ta peaks tõesti arvama, et tulevikus ei tule erinevatele riikidele abipakettides järjekordseid mööndusi teha. Päästemehhanismid on Baieri Maksumaksjate Liidu presidendi hinnangul juba praegu üle pea kasvanud ning ESM võib muutuda potentsiaalselt kontrollimatuks.
    Seda garanteerivad Hohenhau arvates segased rahaliidusisesed hääleõigused ning viis, kuidas Euro-sündikaat on omastanud Euroopa Liidu finantshoovad.

    Samuti ei mõista Baieri Maksumaksjate Liidu kauaaegne president seda, kust võtab Ligi üldse õiguse Saksamaa demokraatlikke institutsioone kritiseerida.

    «Eestis on 1,3 miljonit elanikku, vähem kui Münchenis. Usute Te tõesti, et just Teie olete sobiv Saksamaa konstitutsioonikohust taga kiirustama?» küsis Hohenhau.
    Saksamaal on tema sõnul 70-80 protsenti täiskasvanud kodanikest Euro päästmisaktsioonide vastu.
    «Need kodanikud räägivad ka oma alaealiste laste eest, kuna täiesti kontrollimatu ESMi «megapank» tooks neile vaesuse ja igavese võlaorjuse,» lisas ta.


    * rahanduspoliitika, mille kohaselt tuleb Euroopa Liidu eelarvedefitsiidi target-i nimel kriisiaegadel majandust maksutõusudega tappa ja buumiaegadel õli tulle loopida,
  • PeaLiK
    Paarsada milli…

    Ligi jaoks polnud mingi problem võtta Eestile EFSFi ees 2 ja ESMi ees 1,3 MILJARDI eest kohustusi.

    ...seda ajal, kui tema liginoomika* tulemusel toimus Eesti tööjõu massiline majanduspagulusränne Soomesse.

    ...vaatmata sellele, et õiguskantsler Indrek Teder tunnistas ESM-i asutamislepingu põhiseadusega vastuolus olevaks, ning demokraatliku õigusriigi põhimõtet ja Eesti suveräänsust riivavaks

    ...osaledes seejuures volitusi omamata eraõigusliku aktsiaseltsi asutamises.

    ...kirjutades alla dokumendile, mis Eesti koha ESM otsuste laua tagant koridori tõstis ja võimaldas võõrriikidel Eestile kohustusi võtta.

    Nagu sellest veel vähe oleks, suutis ta lisaks ka Saksamaa konstitutsioonikohtu kallal kaagutamas käia, mis sundis Baieri Maksumaksjate Liidu presidendi talle demokraatiaalast algõpet andma:
    Baieri Maksumaksjate Liidu presidendi arvates on Ligil tõsiseid probleeme demokraatlike institutsioonidega. Saksamaa konstitutsioonikohus ühe sellisena on aga loodud oma kodanikke kaitsma ega anna valitsuses ja parlamendis langetatud otsustele automaatselt absoluutset võimu.
    «Majandussurutises ei tohiks kunagi teha peata otsuseid ainult puhtalt finantskaalutlustel, eriti kui see puudutab võõramaiseid (Euroopa Liidu lõunaosas asuvate riikide) probleeme.
    Viimased neli aastat on täpselt see aga toimunud, Saksamaa valitsus on teinud otsuseid rahvalt nõusolekut küsimata,» ütles Hohenhau oma avalduses.

    Hohenhau nimetab Ligit naiivseks, kui ta peaks tõesti arvama, et tulevikus ei tule erinevatele riikidele abipakettides järjekordseid mööndusi teha. Päästemehhanismid on Baieri Maksumaksjate Liidu presidendi hinnangul juba praegu üle pea kasvanud ning ESM võib muutuda potentsiaalselt kontrollimatuks.
    Seda garanteerivad Hohenhau arvates segased rahaliidusisesed hääleõigused ning viis, kuidas Euro-sündikaat on omastanud Euroopa Liidu finantshoovad.

    Samuti ei mõista Baieri Maksumaksjate Liidu kauaaegne president seda, kust võtab Ligi üldse õiguse Saksamaa demokraatlikke institutsioone kritiseerida.

    «Eestis on 1,3 miljonit elanikku, vähem kui Münchenis. Usute Te tõesti, et just Teie olete sobiv Saksamaa konstitutsioonikohust taga kiirustama?» küsis Hohenhau.
    Saksamaal on tema sõnul 70-80 protsenti täiskasvanud kodanikest Euro päästmisaktsioonide vastu.
    «Need kodanikud räägivad ka oma alaealiste laste eest, kuna täiesti kontrollimatu ESMi «megapank» tooks neile vaesuse ja igavese võlaorjuse,» lisas ta.


    * rahanduspoliitika, mille kohaselt tuleb Euroopa Liidu eelarvedefitsiidi target-i nimel kriisiaegadel majandust maksutõusudega tappa ja buumiaegadel õli tulle loopida,


    lisaks ei oska või ei viici lapsele õigel ajal õiget eeskuju anda
    https://www.postimees.ee/2027467/jurgen-ligi-poeg-paases-kriminaalasjast
  • Leiab veel keegi Ligi kohta midagi põnevat või võib EKRE tampimise juurde tagasi tulla? :)
  • Leiab. Ei ole mis teab põnev, aga see-eest indikatiivne. Ligi seisukoha kujunemine karusloomakasvatuste keelustamise osas oli minu jaoks murdepunkt, millest alates ei suuda teda enam poliitikuna tõsiselt võtta.
    Seda võiks nimetada jonnipoliitikaks. Suur osa EKRE programmist tundub mulle samasugune jonnipoliitika.


    https://www.facebook.com/JurgenLigi/posts/1067470823461646
  • angelp
    Võrdluseks: paare on olnud rohkem, aga nende mõju on olnud palju lokaalsem: Villu-Janno, Tootsenid, Veidemann-Eesmaa, Allik-Lauristin, Lenk-Tuus, Ratased, Korbid, Kallased, Must-Simson

    Allikute ja Lauristinide dünastia mõju lokaalsust Eesti poliitilisele keskkonnale on küll raske näha. 1940. aastal oli see mõju ikka globaalne.
  • PeaLik
    Ligi jaoks polnud mingi problem võtta Eestile EFSFi ees 2 ja ESMi ees 1,3 MILJARDI eest kohustusi.

    ...seda ajal, kui tema liginoomika* tulemusel toimus Eesti tööjõu massiline majanduspagulusränne Soomesse.


    Lihtsalt taustaks, millised meeleolud valitsesid,

    Teadur: töötu võõrsile minekus pole midagi halba
    Needsamad teadurid raagivad tana, et meile on valismaist odavtoojoudu vaja.
  • peeterv22
    Kristjan1
    Nad tõid Eesti poliitikasse uue kvaliteedi


    Minu meelest täpselt vastupidi, nad tõid poliitika kvaliteedi ja üldise arutelu taseme nii alla, et praegu tundub et ka ministriks või spiikriks võib tõesti igaüks hakata.


    Iga köögitüdruk võib riiki juhtida. V.I. Lenin. Nihil nova sub soli.
  • koalitsioonist, Priit Sibul käis LHV foorumit lugemas :) ma eespool midagi sellist väitsin, et pensionireform võiks traditsiooniliselt olla sotsiaaldemokraatide idee

    Priit Sibul: pensionidebatt paljastas sotsiaaldemokraatide tõelise pale

    ok, rohkem ei läbusta ja tulen EKRE tampimise ideedega välja

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon