Tulude deklareerimine 2020 - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Tulude deklareerimine 2020

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Järgmisel laupäeval (15.02) avatakse tulude deklareerimine eraisikutele. Koondame 2020. aastal deklareerimisega seotud küsimused siia teemasse.

    Abiks olevad allikaid:
    LHV deklareerimise alane KKK
    Rahandusministeeriumi juhend
    LHV artikkel Räägime maksudest: Investeerimiskonto süsteem
    LHV foorumis deklareerimisega seotud teemad: 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 ja 2019
  • Tegin eelmine aasta endale investeerimis konto. Kuidas maksuametis Investeerimis konto registreerida? Kas piisab kui saadan sinna Investeerimiskonto aruande? või peab sinna midagi veel saatma?
  • AilarTahe
    Tegin eelmine aasta endale investeerimis konto. Kuidas maksuametis Investeerimis konto registreerida? Kas piisab kui saadan sinna Investeerimiskonto aruande? või peab sinna midagi veel saatma?


    Kas te põhimõtteliselt ei loe Sandri pandud linkide taga olevat teavet või on mingi muu küsimus?
  • Tekkis küsimus investeerimiskonto aruande kohta. Nimelt kuidas leida lihtsalt "eelmise aasta sissemaksete jääki"? Sest praegu tehes 2019. a aruannet ilutseb seal "0". Hetkel minu teadmiste kohaselt kaks varianti: 1)emta-sse sisselogida ja sealt eelmise aasta tuludeklar üles otsida ja sealt siis leida sissemaksete jääk või 2) teha investeerimiskonto aruanne, kuhu siis sisestada selle aasta 1.jaanuari, millal inv. konto lõin(mis ununeb alati ära) ja lõpp kuupäevaks 31.dets 2018, mis genereerib pika loetelu, kus siis lõpus "sissemaksete jääk".
  • Variant 1 tundub mu arust kõige lihtsam, teen sama moodi...
  • "eelmise aasta sissemaksete jääki" ei pea EMTA-sse saatmiseks täidetud olema.
    EMTA paneb ise vastavalt oma andmetele.
  • Aktiskapitali vähendamise saab inv konto sissemaksena deklareerida ainult siis, kui see on makstud juba tulumaksuga maksustatud tulu arvelt. Saaks LHV eelmise aasta väljamaksete kohta siia selle info panna? Totter oleks igal investoril ise eraldi emitendilt küsima hakata.
  • kui Tallink tegi aktsiakapitali vähendamise väljamakse (7 senti aktsia kohta), kas seda LHV juba arvestab aktsia soetusmaksumuse kuvamisel internetipangas või peab seda ise aegade lõpuni kuskil meeles pidama?
  • marker
    Aktiskapitali vähendamise saab inv konto sissemaksena deklareerida ainult siis, kui see on makstud juba tulumaksuga maksustatud tulu arvelt.

    Ma ei mäleta mitte ühtegi juhtumit, kus Eestis oleks nii tehtud.
    Aktsiakapitali vähendused on rusikareegliva kõik finantsvaratehingud.

  • Mony
    kui Tallink tegi aktsiakapitali vähendamise väljamakse (7 senti aktsia kohta), kas seda LHV juba arvestab aktsia soetusmaksumuse kuvamisel internetipangas või peab seda ise aegade lõpuni kuskil meeles pidama?


    Kuidas need kaks asja omavahel seotud?
  • Huvitav, ka see ongi standard, et eesti aktsiad visatakse suvaliselt-soetusmaksumus on standartselt 0 kogu aeg.
  • havoc
    Mony
    kui Tallink tegi aktsiakapitali vähendamise väljamakse (7 senti aktsia kohta), kas seda LHV juba arvestab aktsia soetusmaksumuse kuvamisel internetipangas või peab seda ise aegade lõpuni kuskil meeles pidama?


    Kuidas need kaks asja omavahel seotud?


    Kui ma õigesti aru saan, siis olles need aktsiad ostnud kõrgema väärtusega kui arvestuslik, saan ma tuludeklaratsioonis määrata soetamismaksumuse sektsioonis 6.4 ja tulumaksukohuslust ei teki. AGA kui ma tulevikus tahan neid aktsiaid müüa, pean soetamismaksumusest need 7 senti vähem arvestama. Küsimus ongi, kas LHV arvestab seda juba oma soetusmaksumuses või ma pean seda ise meeles pidama ja deklareerima vastavalt soetusmaksumus-7 senti kui kunagi neid aktsiaid müüa tahan :)

    Võib olla muidugi olen millestki valesti aru saanud, igasugused nõuanded teretulnud :)
  • taustaks - juhindun sellest artiklist HAE1T näitel. Et kas see soetusmaksumuse vähendamine kajastub LHV internetipangas kuvatavas soetusmaksumuses või mitte.

    Tuludeklaratsiooni tabel 6.4 veerus 4 on eeltäidetud omakapitali väljamakse summa. Aktsionär peab tabeli 6.4 veerus 3 deklareerima aktsiate soetusmaksumuse. Kui aktsiate soetusmaksumus on suurem väljamakse summast, siis võib vastavalt Maksu- ja Tolliameti selgitusele soetusmaksumusena deklareerida saadud väljamakse summaga (veerus 4) võrdse summa ning maksustavat tulu antud maksustamisperioodil ei teki. Maksustatava tulu vähendamiseks kasutatud soetamismaksumust tulevikus teist korda tuluvähenduseks kasutada ei tohi. See tähendab, et aktsionäri omanduses olevate aktsia soetusmaksumus väheneb 0,07 eurot aktsia kohta, kokku saadud väljamaksesumma ulatuses. Isikul on kohustus vajadusel tõestada soetusmaksumuse jagunemist erinevate tehingute osas.

    https://www.harjuelekter.ee/et/content/selgitus-aktsiakapitali-vahendamise-valjamakse-maksustamisest
  • Eile õhtusin saatsin LHV investeerimis- ja kasvukonto andmed, sh olen saanud dividende välismaalt. Täna ei ole EMTA tuludeklaratsioonis neid veel näha. Kas läheb veel aega või on kellegil sarnane kogemus olnud?
  • nikitheone
    Eile õhtusin saatsin LHV investeerimis- ja kasvukonto andmed, sh olen saanud dividende välismaalt. Täna ei ole EMTA tuludeklaratsioonis neid veel näha. Kas läheb veel aega või on kellegil sarnane kogemus olnud?


    Eelmine aasta ei olnud. Olid ainult investeerimiskonto kanned.
    Peatükki, mis tulumaksuvaba miinimumi arvutab tuli kõik ise kanda. Eesti aktsiad tulevad sinna vist väärpaberite registrist.
  • Üritan LHV's investeerimiskonto aruannet EMTA'sse saata, kuid vastuseks tuleb "Andmete saatmine ebaõnnestus". Olen mina ainuke või on midagi katki?
  • katki, EMTA lehel ka hoiatud: "Andmete automaatne edastamine pankadest Coop, Luminor ja LHV võib olla häiritud. Vajadusel saate pangaandmed lisada tuludeklaratsioonile käsitsi. Palume vabandust."

    LHV vahepeal andis märku, et andmed edukalt edastatud aga tuludeklaratsioonile need jõudnud pole.

    IT riigil on arenguruumi veel omajagu.
  • Tuludeklaratsiooni vajuta selles konkreetses sekrsioonis Emta andmed. Siis tulid andmed.
  • havoc
    nikitheone
    Eile õhtusin saatsin LHV investeerimis- ja kasvukonto andmed, sh olen saanud dividende välismaalt. Täna ei ole EMTA tuludeklaratsioonis neid veel näha. Kas läheb veel aega või on kellegil sarnane kogemus olnud?


    Eelmine aasta ei olnud. Olid ainult investeerimiskonto kanned.
    Peatükki, mis tulumaksuvaba miinimumi arvutab tuli kõik ise kanda. Eesti aktsiad tulevad sinna vist väärpaberite registrist.


    Tänan, aga natukene jääb ikka segaseks. Nt sain DB dividendi ja investeerimiskonto alt näitab, et tulumaks on kinni peetud. Kuidas ma seda peaks deklareerima? E: leidsin üles, kõik andmed maksuaruande all on kirjas.
  • Küsimus: millised kulud tuleb deklareerida "Võõrandamisega seotud kulud (B)" veeru all? Kas ainult aktsiate müügiga seotud teenustasud või ostuga seotud teenustasud ka?

    Tänud ette!
  • vipo
    Küsimus: millised kulud tuleb deklareerida "Võõrandamisega seotud kulud (B)" veeru all? Kas ainult aktsiate müügiga seotud teenustasud või ostuga seotud teenustasud ka?

    Tänud ette!

    Ja kas siin on vahet, kas deklareerida investeerimiskontol tehtud tehinguid või "tavalisi" väärtpaberitehinguid?
  • Mulle jääb natuke segaseks millisel juhul arvestada investeerimiskontole sissemaksena dividende ning väärtpaberi soetamise ja võõrandamisega seotud teenustasu.

    Kas on õige, et välismaalt saadud maksustamata dividendidega, mis on laekunud investeerimiskontole, on 2 võimalust:
    1) Deklareerida tabelis 8.1 ja maksta tulumaks.
    Sellisel juhul võiksin dividendid arvastada sissemaksete hulka, sest vastasel juhul maksustatakse need väljamaksel uuesti?
    2) Jätta deklareerimata ning maksustatakse väljamaksel.
    Sellisel juhul dividende sissemaksetena arvestada ei saa aga saaksin sissemaksena arvestada soetamisega seotud teenustasusid?
  • Velikij

    Ja kas siin on vahet, kas deklareerida investeerimiskontol tehtud tehinguid või "tavalisi" väärtpaberitehinguid?

    Investeerimiskontol ei deklareerita mitte kunagi väärtpaberi ostu- ja müügitehinguid. Deklareeritakse ainult investeerimiskonto rahalisi sissemaksed ja väljamaksed ehk rahalised kanded, mis ei ole seotud investeerimiskonto arvestusse kvalifitseeruva finantsvara ostmise ja müümise või sama isiku erinevate investeerimiskontode vaheliste rahakannetega.

  • RIFF
    Mulle jääb natuke segaseks millisel juhul arvestada investeerimiskontole sissemaksena dividende ning väärtpaberi soetamise ja võõrandamisega seotud teenustasu.

    Kas on õige, et välismaalt saadud maksustamata dividendidega, mis on laekunud investeerimiskontole, on 2 võimalust:
    1) Deklareerida tabelis 8.1 ja maksta tulumaks.
    Sellisel juhul võiksin dividendid arvastada sissemaksete hulka, sest vastasel juhul maksustatakse need väljamaksel uuesti?
    2) Jätta deklareerimata ning maksustatakse väljamaksel.
    Sellisel juhul dividende sissemaksetena arvestada ei saa aga saaksin sissemaksena arvestada soetamisega seotud teenustasusid?


    Skeem 1) kasutamine muudaks investeerimiskonto kasutamise sisult mõttetuks. Investeerimiskonto kasutamise mõte ongi skeem 1) kirjeldatud tegevuse vältimine ja skeem 2) rakendamine eesmärgiga maksta tulumaksu üksnes siis ja ainult siis ning selle osa pealt, millises osas väljamaksete jääk ületab sissemaksete jääki. Tulumaksuga maksustamata dividendi laekumine investeerimiskontole ei kuulu deklareerimisele analoogselt väärtpaberite müügitehingust tuleneva laekumisega.

    Soetamise teenustasu ei saa sissemaksena arvestada, kui teenustasu on makstud selle raha arvelt, mis on eelnevalt juba investeerimiskonto sissemaksena deklareeritud. Soetamismaksumuse saab küll sissemakseks märkida teoreetiliselt, kui see on tehtud raha arvelt, mis ei ole varem sissemaksena deklareeritud, aga praktikas ma ei suuda ette kujutada, mis raha see selline olla võiks investeerimiskontol, kui kasutusel on ainult investeerimiskontona kasutatav rahakonto, millega muid tehinguid ja arveldusi üldse ei tehta.

  • Soetamismaksumuse saab küll sissemakseks märkida teoreetiliselt, kui see on tehtud raha arvelt, mis ei ole varem sissemaksena deklareeritud, aga praktikas ma ei suuda ette kujutada, mis raha see selline olla võiks


    Näiteks vahepeal väärtpaberite müügist tekkinud kasum?
  • Tankist_007

    Skeem 1) kasutamine muudaks investeerimiskonto kasutamise sisult mõttetuks. Investeerimiskonto kasutamise mõte ongi skeem 1) kirjeldatud tegevuse vältimine ja skeem 2) rakendamine eesmärgiga maksta tulumaksu üksnes siis ja ainult siis ning selle osa pealt, millises osas väljamaksete jääk ületab sissemaksete jääki. Tulumaksuga maksustamata dividendi laekumine investeerimiskontole ei kuulu deklareerimisele analoogselt väärtpaberite müügitehingust tuleneva laekumisega.

    Soetamise teenustasu ei saa sissemaksena arvestada, kui teenustasu on makstud selle raha arvelt, mis on eelnevalt juba investeerimiskonto sissemaksena deklareeritud. Soetamismaksumuse saab küll sissemakseks märkida teoreetiliselt, kui see on tehtud raha arvelt, mis ei ole varem sissemaksena deklareeritud, aga praktikas ma ei suuda ette kujutada, mis raha see selline olla võiks investeerimiskontol, kui kasutusel on ainult investeerimiskontona kasutatav rahakonto, millega muid tehinguid ja arveldusi üldse ei tehta.


    Tänan selgituse eest.

    Maksustamata dividendi sissemaksena ei deklareeri ning saadud dividendide ulatuses tegelikult olekski ju võimalik teenustasusid sissemaksena märkida.
    Näiteks olen kontole teinud sissemakseid 100€, saanud maksustamata dividende 1€, soetamisega seotud teenustasud 2€. Sellisel juhul dividendid ei ole sissemaksena registreeritud ja 1€ ulatuses teenustasusid saaksin märkida sissemaksena. Olen õigel teel?
  • wza24
    Soetamismaksumuse saab küll sissemakseks märkida teoreetiliselt, kui see on tehtud raha arvelt, mis ei ole varem sissemaksena deklareeritud, aga praktikas ma ei suuda ette kujutada, mis raha see selline olla võiks


    Näiteks vahepeal väärtpaberite müügist tekkinud kasum?


    Ei, kui selle kasumi pealt ei ole tulumaksu ära makstud ja tegemist on investeerimiskonto arvestusse kvalifitseeruvate väärtpaberitega, mille tehingute osas ka rakendatakse reaalselt investeerimiskonto arvestust.

    Jah, kui tulumaks on investeerimiskonto arvestusse kvalifitseeruvatelt väärtpaberitelt saadud kasumi pealt ära makstud, aga kui tulumaks kohe saadud kasumilt ära maksta, siis milleks üldse investeerimiskonto arvestust rakendada ja investeerimiskontot kasutada püüda, sest siis on see sisult ja olemuselt traditsiooniline/tavaline/tradutsiooniline tulumaksu arvestus.

    Jah, kui saadud kasum on saadud väärtpaberitelt, mis ei kvalifitseeru investeerimiskonto arvestusse ehk investeerimiskontona kasutatavalt kontolt tehakse ka investeerimiskonto väliseid tehinguid ja tulumaks on sellelt kasumilt kinni peetud, mida tehingutasudeks maksmisel kasutatakse.

    Rõhutan, et sissemakseks saab märkida need investeerimiskonto arvestusse kvalifitseeruvate väärtpaberite tehingutega seotud otsesed kulud tehingutasudena, milleks kasutatavatelt rahalistelt vahenditelt on tulumaks enne ära makstud.
  • Mida sisestada deklareerides välisettevõtte registrikoodiks? Enamusel sellise nimega number puudub.
  • Kuidas Silvano Fashion Groupi aktsiakapitali vähendamise väljamakse deklareerida tuleb? Eeltäidetud deklaratsioonis on see kajastatud kahes osas, millest suurem osa summast tabelis 6.4 all ja väiksem osa 7.1 all väljamakse liigi selgitusega - omakapitali või sissemaksete vähendamisel saadud tulu. Kasutan investeerimiskonto süsteemi.
  • wza24
    Näiteks vahepeal väärtpaberite müügist tekkinud kasum?

    RIFF
    Maksustamata dividendi sissemaksena ei deklareeri ning saadud dividendide ulatuses tegelikult olekski ju võimalik teenustasusid sissemaksena märkida.
    Näiteks olen kontole teinud sissemakseid 100€, saanud maksustamata dividende 1€, soetamisega seotud teenustasud 2€. Sellisel juhul dividendid ei ole sissemaksena registreeritud ja 1€ ulatuses teenustasusid saaksin märkida sissemaksena. Olen õigel teel?


    Kui küsimus on esitatud $17-2 lg 7 kontekstis, siis on olukord keerulisem. Minu arusaamist järgi ei ole kasumi arvel tehingutasusid makstes ja neid tehingutasu makseid sissemaksena kajastades silmas peetud mitte iga üksiku tehingu kasumlikkust, vaid kogu investeerimiskonto kasumlikkuse ja kahjumlikkuse jookvat summeritud seisu. Et seda seisu teada, tuleks investeerimiskontol kasumi ja kahjumi kohta kõikide tehingute lõikes summeeritult eraldi arvestust pidada. Kui on mitu investeerimiskontot kasutusel, siis kõikide kontode kohta summeeritult.

    Kuigi viidatud $ lubab sissemakse deklareerimist kasumi arvelt, siis tuleb vastata küsimusele, mis saab kahjumist, mis on algebraliselt miinusmärgiga kasum. Kui aasta ja deklareerimisperioodi jooksul kasumi-kahjumi positsioon kõigub kord ühele kord teisele poole, kas siis tuleks sissemaksete ja väljamaksete jääk iga kord iga muutuse järgi ümber arvutada? Kas kahjumi positsioonilt makstud tehingutasu oleks siis käsitletav väljamaksena? Ei tea ja MTA ka ei osanud sellele vastata, kui kunagi küsitud sai. Tol korral jäin ootama õiguspraktika väljakujunemist ja kohtulahendiga kinnitamist. Ei tea, et seda oleks olnud. Kui keegi reab, siis viidaku.

    Mina ise kasumi ja kahjumi jääki jooksvalt välja ei arvuta. Käsitlen kõiki laekuvaid maksustamata dividende ja intresse analoogselt väärtpaberi müügist saadud tuluga, mida kõiki käsitlen investeerimiskonto arvestuse siseselt maksuneutraalselt ehk sissemaksete ja väljamaksete jääki mittemõjutavana. Sissemaksena käsitlen küll maksustatud dividende ja intressi. Kõik muu investeerimiskonto siseselt toimuv kandeline tegevus toimub nagu mustas kastis, mis tuludeklaratsioonil ei kajastu. Seni olen aru saanud, et see on J.O.K.K ja kõige valutum. Kui on teisi tõlgendusi, siis loeksin huviga.
  • Tere! Kas keegi oskab vastata: millised kulud tuleb deklareerida "Võõrandamisega seotud kulud (B)" veeru all? Kas mõlemad teenustasud(ost ja müük)?
  • Pisike segadus deklaratsiooniga.

    Saatsin LHVst investeerimiskonto aruande Maksuametisse ja tekkisid mōned küsimused kui jäin vaatama maksuaruannet.

    1. SAB1L dividendid kajastuvad ik aruandes 6.5 sissemaksena ja maksaruandes jälle punkti 8.2 all.
    Kas pean siis käsitsi kandma punkt 8.2 alla ka või mitte? Sest ik aruanne peaks nagu õige olema või ei?
    2. LHV allutatud võlakirja eest saadud dividendid on ik aruandes 6.5 II osa all ehk ik sissemakse.
    Kas see ōige vōi peab sealt kustutama ja märkima need hoopis 7.1 alla? Sest kui vaadata LHVst maksuaruannet siis LHV allutatud võlakirja intressid on punkti all 7.1.
  • Ma muidugi pidasin silmas 8.8 punkti aga kui viga märkasin siis ei saanud enam postitust muuta.
  • Kas saan õigesti aru? Kasutan investeerimiskontosid ja investeerin eraisikuna. LHVst saadan investeerimiskontode aruanded EMTAsse ja jätan linnukese nii nagu on ehk vaikimisi kasti soetamise ja võõrandamisega seotud kulusid ära arvesta. Küsimus 1 nüüd. Selles aruandes ei ole mõnedel üksikutel saadud dividendidel (EXSA, IBCD, SPYW, ISPA) linnukest ees, kas peaksin selle linnukese lisama käsitsi või võib nii jätta nagu seal aruandes on? Nüüd on see info näha EMTA deklaratsioonis punktis 6.5. Nagu aru saan võib ülejäänud info punktidest 6.1 , 7.1, 8.1, ja 8.2 kustutada. Lähen deklaratsiooniga edasi ja kõik on nagu ok, kuid nüüd lõpus küsib lisaküsimuse, kas olen saanud välismaalt tulu? Vastan jah, kuna olen saanud dividenditulu milledest osadel on tulumaks kinnipeetud ja osadel ei ole. Nüüd käseb EMTA lisada saadud tulu punkti 8.8. See lahter on täiesti tühi deklaratsioonil. Küsimus 2 nüüd. Kas pean tõesti kõik saadud dividendid sinna käsitisi lisama või võin vastata, et ei ole saanud välismaalt tulu ja deklaratsiooni esitada? Tänud vastamast.
  • Meelis
    Kas saan õigesti aru? Kasutan investeerimiskontosid ja investeerin eraisikuna. LHVst saadan investeerimiskontode aruanded EMTAsse ja jätan linnukese nii nagu on ehk vaikimisi kasti soetamise ja võõrandamisega seotud kulusid ära arvesta. Küsimus 1 nüüd. Selles aruandes ei ole mõnedel üksikutel saadud dividendidel (EXSA, IBCD, SPYW, ISPA) linnukest ees, kas peaksin selle linnukese lisama käsitsi või võib nii jätta nagu seal aruandes on? Nüüd on see info näha EMTA deklaratsioonis punktis 6.5. Nagu aru saan võib ülejäänud info punktidest 6.1 , 7.1, 8.1, ja 8.2 kustutada. Lähen deklaratsiooniga edasi ja kõik on nagu ok, kuid nüüd lõpus küsib lisaküsimuse, kas olen saanud välismaalt tulu? Vastan jah, kuna olen saanud dividenditulu milledest osadel on tulumaks kinnipeetud ja osadel ei ole. Nüüd käseb EMTA lisada saadud tulu punkti 8.8. See lahter on täiesti tühi deklaratsioonil. Küsimus 2 nüüd. Kas pean tõesti kõik saadud dividendid sinna käsitisi lisama või võin vastata, et ei ole saanud välismaalt tulu ja deklaratsiooni esitada? Tänud vastamast.


    7.1 - ei tohiks kustutada, vaid hoopis kõik eesti dividendid tuleb sisse kanda, kui seal need puuduvad
    8.8 - minu arvates, jah pead, isegi investeerimiskonto korral, sest see läheb maksuvaba tulu arvestamisel.
  • Ragne
    Pisike segadus deklaratsiooniga.

    Saatsin LHVst investeerimiskonto aruande Maksuametisse ja tekkisid mōned küsimused kui jäin vaatama maksuaruannet.

    1. SAB1L dividendid kajastuvad ik aruandes 6.5 sissemaksena ja maksaruandes jälle punkti 8.2 all.
    Kas pean siis käsitsi kandma punkt 8.2 alla ka või mitte? Sest ik aruanne peaks nagu õige olema või ei?
    2. LHV allutatud võlakirja eest saadud dividendid on ik aruandes 6.5 II osa all ehk ik sissemakse.
    Kas see ōige vōi peab sealt kustutama ja märkima need hoopis 7.1 alla? Sest kui vaadata LHVst maksuaruannet siis LHV allutatud võlakirja intressid on punkti all 7.1.

    1. Ei tea.
    2. Selle võlakirjaga on tõesti segadus, sest võlakirja eest ei maksta dividende, aga 7.1 alla peab neid kuidagi deklareerima, v.a siis kui neendest tulumaks mingi põhjusel kinni peetud, siis tuleb need viia 5.1 alla.
  • Tere. Küsimus Kasvukontole välismaalt laekunud dividendide deklareerimise kohta.

    LHV Maksuaruande tabelis on kõik Kasvukontole laekunud dividendid tabelis 8.1 ning lahtrid 'Kinnipeetud või tasutud tulumaks' on tühjad. Kas EMTA lehel tulumaksu deklaratsiooni täitmisel pean kõik need dividendimaksed sisestama samuti tabelisse 8.1, või hoopis tabelisse 8.8? Eestis teenitud tulu möödunud aastal praktiliselt puudus.
    Tänud vastamast!
  • Ma ei saa Kasvukonto dividendide deklareerimisest enam mitte midagi aru. Igal pool on nii palju vastuolulist informatsiooni. Ühes kohas öeldakse, et Kasvukonto dividende ei tule deklareerida, kuna need kajastuvad sissemaksetena ja teises kohas öeldakse, et need tuleb deklareerida, kuna need mõjutavad maksuvaba tulu arvestust. Kolmandas kohas öeldakse üldse, et sissemaksena saab arvestada maksustatud dividende ja maksustamata dividende ei saa sissemaksena arvestada. Ma pole mitte kusagilt leidnud normaalset ammendavat vastust kuidas investeerimises totaalne võhik, kes Kasvukontot kasutab ja kellele laekub Kasvukontole aasta jooksul dividende tuludeklaratsiooni korrektselt esitama peab.
    LHV KKK "Investeerimistulu deklareerimine" ja sealt edasi "Deklareerimine investeerimiskonto süsteemis" punkt 4 ütleb, et dividendid tuleb deklareerida ja need andmed saab LHV Panga "Maksuaruandest" tabelist 8.8 ja tuleb esitada MTA tuludeklaratsiooni tabelisse 8.8. Mul on see tabel tühi ja samas 8.1 tabel pole tühi ning sisaldab maksustamata dividendide infot.
    Ma ei saa isegi enam investeerimiskonto süsteemi mõttest aru, et kas dividendide maksustamist saab edasi lükata või mitte ja kui ei saa, siis millist eesmärki investeerimiskonto täidab?
    Maksuamet võiks arusaadavasse keelde panna endapoolsed seaduse tõlgendused, et juriidikas mitte orienteeruvad inimesed ka asjast aru saaks ja LHV kes promob Kasvukontot võiks ka omalt poolt samm sammult juhised üles panna.
    Ma isegi ei oota, et keegi mulle vastaks, aga "asjapulgad" palun võtke minu muret kuulda ja tehke see asi kuidagi lihtsamini mõistetavaks. Tänud!
  • risto
    Tere. Küsimus Kasvukontole välismaalt laekunud dividendide deklareerimise kohta.

    LHV Maksuaruande tabelis on kõik Kasvukontole laekunud dividendid tabelis 8.1 ning lahtrid 'Kinnipeetud või tasutud tulumaks' on tühjad. Kas EMTA lehel tulumaksu deklaratsiooni täitmisel pean kõik need dividendimaksed sisestama samuti tabelisse 8.1, või hoopis tabelisse 8.8? Eestis teenitud tulu möödunud aastal praktiliselt puudus.
    Tänud vastamast!


    Proovige lugeda esimeses postituses vidatud KKK-d...

    "Kui investeerimiskontole on aasta jooksul laekunud väljamakseid välisväärtpaberitest (sh dividendid), millelt tulumaks oli juba kinni peetud või mis on maksuvabad, siis tuleb sellest Maksu- ja Tolliametit tuludeklaratsiooni kaudu eraldi teavitada, kuna dividenditulu suurendab sinu aastatulu.

    Välisaktsiate dividendide info leiad internetipanga jaotisest „Varad ja kohustused“ → „Maksuaruanne“. Kontrolli tabeli 8.8 sisu ning seejärel kopeeri andmed Maksu- ja Tolliameti tuludeklaratsiooni tabelisse 8.8."
  • jakobson500line

    Ma ei saa isegi enam investeerimiskonto süsteemi mõttest aru, et kas dividendide maksustamist saab edasi lükata või mitte ja kui ei saa, siis millist eesmärki investeerimiskonto täidab?

    On jah kohati segane lugu selle asjaga. Ma loobusin üle mõtmisest ja muretsemisest. Tuleb võtta rahulikult ja kaine mõistusega. Jälgi, et sa endale kahju ei tee maksudega. Kui riik saab kahju, siis võetakse sinuga ühendust. Ei usu, et kohe trahve väänama hakatakse. Ja pisivigadega nagunii keegi tegeleda ei viitsi.
    Üldiselt on sedasi, et kui dividendilt on tulumaks kinni peetud, siis kajastad seda investeerimiskonto sissemakse real. Kui tulumaksu ei ole kinni peetud, siis ei kajasta seda üldse, kuna see on "tuleviku tulu", mille võrra suurenevad su tulevikus tehtavad väljamaksed investeerimiskontolt. Kasvukontol saada olevate ETF-ide dividendidest vist mitte ühelgi tulumaksu kinni ei peeta.
    Seda 8.8 punkti võtagi sõna sõnalt. Kui selline dividend on olemas, siis kajasta. Kui ei ole, siis ei kajasta midagi ja ära rohkem muretse...
  • vipo
    Küsimus: millised kulud tuleb deklareerida "Võõrandamisega seotud kulud (B)" veeru all? Kas ainult aktsiate müügiga seotud teenustasud või ostuga seotud teenustasud ka?
    Tänud ette!

    Kulude alla võib deklareerida ainult müügiga seotud kulusid.

    RIFF
    Mulle jääb natuke segaseks millisel juhul arvestada investeerimiskontole sissemaksena dividende ning väärtpaberi soetamise ja võõrandamisega seotud teenustasu.

    Kas on õige, et välismaalt saadud maksustamata dividendidega, mis on laekunud investeerimiskontole, on 2 võimalust:
    1) Deklareerida tabelis 8.1 ja maksta tulumaks.
    Sellisel juhul võiksin dividendid arvastada sissemaksete hulka, sest vastasel juhul maksustatakse need väljamaksel uuesti?
    2) Jätta deklareerimata ning maksustatakse väljamaksel.
    Sellisel juhul dividende sissemaksetena arvestada ei saa aga saaksin sissemaksena arvestada soetamisega seotud teenustasusid?

    Välismaalt saadud dividendid tuleb igal juhul deklareerida vastavalt siis 8.1 või 8.8 all.
    Investeerimiskontol on välismaalt ilma tulumaksu kinni pidamiseta laekunud dividendid kasumi hulgas ja maksustatakse raha kontolt väljavõtmisel. Kinni peetud tulumaksuga dividendid on investeerimiskonto sissemaksed.

    Sissemaksete osas kirjutati EMTA foorumis kunagi nii: "Tehingutasu võib sissemaksena deklareerida, kui samal ajal on teie tuludeklaratsiooni tabelis 6.5 I osa veerus 3 "Konto sissemaksete jääk enne tehingut" sissemakse jääk null. Sel ajal ei maksta tehingutasu sissemakse arvel.“
  • LHV Kasvukonto ja investeerimiskonto süsteemi osas on oluline, et kas dividendidelt on välismaal tulumaks kinni peetud või ei.

    A: välismaal on dividendidelt tulumaks kinni peetud.
    Investeerimiskonto aruandes on dividendid kontole sissemaksed ja tulumaks väljamakse.
    Tuleb deklareerida ka jaotises 8.8

    B: välismaal ei ole dividendidelt tulumaksu kinni peetud.
    Investeerimiskonto aruandes dividendid ei kajastu, kuna on kasumi osas ja maksustatakse, kui raha kontolt välja võetakse.
    8.1 jaotisesse ei pea dividende deklareerima
  • Pisut segaduses.
    Olen sanud Magnetic MRO AS võlakirjadelt intressi 480€, on soetatud IK alt.
    LHV raportid ka nii näitavad, on kantud 7.1 alla. Eeltäidetud EMTA andmetes on see aga 5.1 all ja tulumaks tasutud.
    Kumb siis õige ? Kas peaksin ise hakkama eeltäidetud deklaratsiooni muutma ?
  • EMTA-l ei ole infot, kas mingi tehing on teostatud IK all või mitte ning minu arust eeltäidab "maksimumprogrammi järgi".
    Kui IK puhil on mingi kirje liiigne, siis tuleb see kustutada.
  • marker
    Aktiskapitali vähendamise saab inv konto sissemaksena deklareerida ainult siis, kui see on makstud juba tulumaksuga maksustatud tulu arvelt. Saaks LHV eelmise aasta väljamaksete kohta siia selle info panna? Totter oleks igal investoril ise eraldi emitendilt küsima hakata.


    Tallink ja Silvano ütlesid, et nende väljamaksed on olnud omakapitali sissemakste arvelt. Tõenäoliselt Nordeconil samuti.

    Ühtlasi tuli välja, et LHV investeerimiskonto raportisse jooksis see info valesti sisse ja nende kolme ettevõtte puhul ei tohi vastavat rida EMTA-sse sissemaksena saata.
  • Kuidas arvestada Silvano aktsiakapitali suurendamist? Kas see kompenseerib hilisema aktsiakapitali vähendamise?
  • Kuidas tõlgendada p.8.2 olevad mitte Eesti väärtpaberi (SAB1L ja TEL1L ntx) võõrandamisel järgnevat:
    "Tulumaksuseaduse § 39 lõikes 1¹ nimetatud tehing" kas peaks linnukese panema sinna (on ostetud IK rahade eest ju, nüüd s.t 2019 oli positsioonide müük). Mida see annab, et eraldi p8.2 peab olema kui IK süsteemi kasutad enivei?
    Kahjumit ta ei arvesta kui paned linnukese sinna prg. 39 kasti.

    Ehk siis-kas linnutada see kastike v mitte?
  • Sander Pikkel
    LHV Kasvukonto ja investeerimiskonto süsteemi osas on oluline, et kas dividendidelt on välismaal tulumaks kinni peetud või ei.

    A: välismaal on dividendidelt tulumaks kinni peetud.
    Investeerimiskonto aruandes on dividendid kontole sissemaksed ja tulumaks väljamakse.
    Tuleb deklareerida ka jaotises 8.8

    B: välismaal ei ole dividendidelt tulumaksu kinni peetud.
    Investeerimiskonto aruandes dividendid ei kajastu, kuna on kasumi osas ja maksustatakse, kui raha kontolt välja võetakse.
    8.1 jaotisesse ei pea dividende deklareerima


    Aga kas Kasvukontole laekunud dividendidelt (nt SPYD) on tulumaks kinni peetud või mitte? Ehk kas nad kuuluvad variandi A või B alla?
  • Tere

    küsimus seoses investeerimiskonto deklareerimisega. Nimelt investeerimiskontole olen sissemakseid teinud alates aastast 2016, eelmine aasta sai üsnagi täpselt välja kantud sissemaksetega sama suur summa. Täna deklareerides avastasin, et edasikantav summa tabeli 6.5 II osas on vaid 2016 aasta sissemaksetega võrdne. Tundub, et 2017 ja 2018 aastal on siis jäänud mingi liigutus mul deklaratsiooni esitades tegemata, et need andmed sinna pole jõudnud? Vaatasin ka neid deklaratsioone, 2018 aasta 6.5 II osa MTA andmed näitavad minu tehinguid, kuid seal ilmselt on jäänud "asenda andmed" nupuke vajutamata. 2017 aasta deklaratsioon miski pärast ei näita mitte midagi ehkki iga aasta olen LHV-st MTA-le andmed esitanud. Kas maksu- ja tolliamet võtab arvesse need andmed ka siis, kui see "asenda andmed" nupuke on vajutamata või pean nendega hakkama eelneva kahe aasta deklaratsioone parandama, et maksukohustust ei tekiks? Ehk on kellelgi varasemalt sarnane olukord olnud, paistab, et enda lollus tekitab nüüd peavalu...
  • rtlk
    Tere

    küsimus seoses investeerimiskonto deklareerimisega. Nimelt investeerimiskontole olen sissemakseid teinud alates aastast 2016, eelmine aasta sai üsnagi täpselt välja kantud sissemaksetega sama suur summa. Täna deklareerides avastasin, et edasikantav summa tabeli 6.5 II osas on vaid 2016 aasta sissemaksetega võrdne. Tundub, et 2017 ja 2018 aastal on siis jäänud mingi liigutus mul deklaratsiooni esitades tegemata, et need andmed sinna pole jõudnud? Vaatasin ka neid deklaratsioone, 2018 aasta 6.5 II osa MTA andmed näitavad minu tehinguid, kuid seal ilmselt on jäänud "asenda andmed" nupuke vajutamata. 2017 aasta deklaratsioon miski pärast ei näita mitte midagi ehkki iga aasta olen LHV-st MTA-le andmed esitanud. Kas maksu- ja tolliamet võtab arvesse need andmed ka siis, kui see "asenda andmed" nupuke on vajutamata või pean nendega hakkama eelneva kahe aasta deklaratsioone parandama, et maksukohustust ei tekiks? Ehk on kellelgi varasemalt sarnane olukord olnud, paistab, et enda lollus tekitab nüüd peavalu...


    Just oli sama jama. Kirjutasin eraklient@emta.ee ning ütlesin, et investeerimiskonto info jäi pangast saatmata ja käsitsi saatmata. Selle peale avati mulle 2017 ja 2018 deklarid uuesti. 2017 parandasin ning 2018 esitasin paar päeva hiljem MTA andmetega uuesti. Pärast mõlema vana uuesti esitamist ja 2019 deklarit nullist alustades oli kõik joone peal.

    2017 andmeid SEBist enam edastada ei õnnestunud, pidin need käsitsi sisestama investeerimistulude aruande alusel.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon