Päevakaja - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

Päevakaja

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Tead,olev, mina ei koli kuhugi Aafrikasse ja ei hakka õpetama seal kuidas nad elama peaks, kuidas peaks rääkima ja kuidas kikivarvul hiilima minu ees, mida nad tohiks süüa ja mida koolisööklas ei tohiks pakkuda, sest see solvab ju minu tundeid kui nad pakuvad toitu, mis mulle ei meeldi. Ja mölama sellest ,et valgete elud loevad ikka rohkem kui nende omad . Ma tõesti ei hakka seda kunagi tegema,see ei tule mulle pähegi. Kuid nemad just niiviisi teevad Euroopas. Ja sinusugused on sellega agarasti nõus .

    Mul täitsa ükspuha kuidas nad seal elavad. Kas söövad üldse midagi või mitte , kas löövad miljoneid naaberhõimu liikmeid maha või mitte. See asi on neil hästi käpas muide ( vt ka Rwanda genotsiid ) Mind ei huvita see põrmugi .Lasku käia, nende kodumaa, elagu seal nagu ise tahavad. Ise nad tahtsid ju iseseisvust vaat nüüd olgugi iseseisvad ja sõltumatud .

    Mina ei tule nende elu segama ja nemad ärgu segagu minu elu

    Väga lihtne põhimõte, mis aitab hoida rahu erinevate rahvaste, religioonide ja rasside vahel .
  • Olevipoeg
    PeaLiK
    Olevipoeg
    Kas see, et eesti mees keeldub aafrikast pärit mehele kätt andmast on rassisim või ei ole?

    Aga kui Araabiast pärit naine keeldub valgele mehele kätt andmast?

    Mehe ja naise vaheline käepuutumine on väga paljudes kultuurides erineva tähendusega. Ei ma ei arva, et sellest keeldumise puhul peaks küll kellelegi kompensatsiooni maksma. Aga minuteada on eestis 21.sajandi kontekstis meestevahelises käesurumisest keeldumine, kui sellel ei ole selgelt hügieenilist või meditsiinilist põhjust, on otseselt solvava alatooniga, millega antakse teisele mõista, et peetakse teda alaväärseks või ebameeldivaks.

    Ah nii - et kui sinuga samas riigis sündinud, sama riigi kodanik annab sulle mõista, et tema "kultuuri" kohaselt on sinu kodumaa tavad ja kombed haram, siis see nagu polegi solvava alatooniga ja alavääristav? Taanlased on ka natsid onju? (Want to be Danish? You'd better shake hands) Ja Norra kroonprints samuti?
  • stagna
    Tead,olev, mina ei koli kuhugi Aafrikasse ja ei hakka õpetama seal kuidas nad elama peaks, kuidas peaks rääkima ja kuidas kikivarvul hiilima minu ees, mida nad tohiks süüa ja mida koolisööklas ei tohiks pakkuda, sest see solvab ju minu tundeid kui nad pakuvad toitu, mis mulle ei meeldi. Ja mölama sellest ,et valgete elud loevad ikka rohkem kui nende omad . Ma tõesti ei hakka seda kunagi tegema,see ei tule mulle pähegi. Kuid nemad just niiviisi teevad Euroopas. Ja sinusugused on sellega agarasti nõus .

    Mul täitsa ükspuha kuidas nad seal elavad. Kas söövad üldse midagi või mitte , kas löövad miljoneid naaberhõimu liikmeid maha või mitte. See asi on neil hästi käpas muide ( vt ka Rwanda genotsiid ) Mind ei huvita see põrmugi .Lasku käia, nende kodumaa, elagu seal nagu ise tahavad. Ise nad tahtsid ju iseseisvust vaat nüüd olgugi iseseisvad ja sõltumatud .

    Mina ei tule nende elu segama ja nemad ärgu segagu minu elu

    Väga lihtne põhimõte, mis aitab hoida rahu erinevate rahvaste, religioonide ja rasside vahel .

    Ma olen sellega nõus, et kui nad on võõral maal, siis käitugu selle maa kommete kohaselt. Aga samas, kui nad seda teevad, siis me peaksime neid kohtlema kui võrdseid inimesi, mitte eeldama, et teisest rahvusest inimene on automaatselt vaenulik, rumal või misiganes. Ma lugesin oma vanaonu mälestusi, kuidas oli nende elu põgenikuna 40ndatel Rootsis ja suur osa rootslasi kohtles neid kui kõntsa.
  • raulir

    Just vaidlesin FBs Nika Kalantariga, kes väitis, et valgete kannatustest ei tohi üldse rääkida, isegi juutide omadest vist, kuna need vähendavad mustade kannatusi. Konkreetselt oli juttu küll iirlaste omadest, kes pidid isegi oma keele imperialismiajastul unustama.

    Leidsid ka kellega vaielda. Tegemist on ekstremistiga, kellel ei ole enam pea mingit mõju ja kellele ei tohiks mittemingit meediaruumi anda. Ta sunniti isegi virgiiniate grupis vaikima ja on seal põlu all.
  • vanaema. Me ei saa elada Kivirähu Ussisõnade maailmas. Inglise keel on hariduse ja teaduse keel. Mõnes mõttes ka vene keel. Loe natuke inglise ja vene keelseid teadustöid ja sa märkad, et paljudel juhtudel ei ole eesti keelde võimalik sisu isegi tõlkida kuna vastav sõnavara puudub.
    Mul ei oleks midagi selle vastu, kui eestlased räägiksid ja kirjutaksid vabalt nii inglise kui ka vene keeles. Keelte oskamine on tugevus, mitte nõrkus.
  • Olevipoeg

    Kui öeldakse välja, et saab selle pärast klobida, et ta must on, siis on küll.

    Loomulikult öeldakse välja.
    Järgmine, kellega tüli noritakse, öeldakse, et kõrvad olid liiga pea ligi. Ülejärgmine, et nina kuju oli vale...
    Me oleme jõudnud olukorda, et sulle võib teine valge inimene olla ebameeldiv ja sa võid lihtsalt otse öelda, et ei soovi temaga suhelda.
    Täpselt sama asja tumeda nahavärviga inimese kohta öelda ei ole lubatud.

  • Olevipoeg

    Ma olen sellega nõus, et kui nad on võõral maal, siis käitugu selle maa kommete kohaselt. Aga samas, kui nad seda teevad, siis me peaksime neid kohtlema kui võrdseid inimesi, mitte eeldama, et teisest rahvusest inimene on automaatselt vaenulik, rumal või misiganes. Ma lugesin oma vanaonu mälestusi, kuidas oli nende elu põgenikuna 40ndatel Rootsis ja suur osa rootslasi kohtles neid kui kõntsa.

    Ma ei ole täheldanud, et võõramaalasi eriliselt kuidagi nahavärvi järgi spetsiaalselt vihataks.

    Oma vanaonu sissetoomisega oled muide automaatselt rassist. Sinu valgenahalise vanaonu kannatuste mainimine pisendab mustanahalistele tehtud ülekohut.
  • peeter82
    raulir

    Just vaidlesin FBs Nika Kalantariga, kes väitis, et valgete kannatustest ei tohi üldse rääkida, isegi juutide omadest vist, kuna need vähendavad mustade kannatusi. Konkreetselt oli juttu küll iirlaste omadest, kes pidid isegi oma keele imperialismiajastul unustama.

    Leidsid ka kellega vaielda. Tegemist on ekstremistiga, kellel ei ole enam pea mingit mõju ja kellele ei tohiks mittemingit meediaruumi anda. Ta sunniti isegi virgiiniate grupis vaikima ja on seal põlu all.

    Hmm. Tema oli vist kunagi ka see, kes mind sealt välja viskas.

    See juhtus FB-s ühe mu koolivenna postituse all. Ja ma ei saanud mitte vaiki olla, kui iirlaste kohta sellist jama aetakse, nagu tema seda tegi :)
  • raulir
    Olevipoeg

    Ma olen sellega nõus, et kui nad on võõral maal, siis käitugu selle maa kommete kohaselt. Aga samas, kui nad seda teevad, siis me peaksime neid kohtlema kui võrdseid inimesi, mitte eeldama, et teisest rahvusest inimene on automaatselt vaenulik, rumal või misiganes. Ma lugesin oma vanaonu mälestusi, kuidas oli nende elu põgenikuna 40ndatel Rootsis ja suur osa rootslasi kohtles neid kui kõntsa.

    Ma ei ole täheldanud, et võõramaalasi eriliselt kuidagi nahavärvi järgi spetsiaalselt vihataks.

    Mina olen. Korduvalt. Võib-olla sul ei ole eestis vastvaid tuttavaid käinud, kes selliseid situatsioone põhjustaksid. Ja ka neid, kes heameelega sellised situatsioone tekitaksid ründava poolena.
  • Olevipoeg
    raulir
    Olevipoeg

    Ma olen sellega nõus, et kui nad on võõral maal, siis käitugu selle maa kommete kohaselt. Aga samas, kui nad seda teevad, siis me peaksime neid kohtlema kui võrdseid inimesi, mitte eeldama, et teisest rahvusest inimene on automaatselt vaenulik, rumal või misiganes. Ma lugesin oma vanaonu mälestusi, kuidas oli nende elu põgenikuna 40ndatel Rootsis ja suur osa rootslasi kohtles neid kui kõntsa.

    Ma ei ole täheldanud, et võõramaalasi eriliselt kuidagi nahavärvi järgi spetsiaalselt vihataks.

    Mina olen. Korduvalt. Võib-olla sul ei ole eestis vastvaid tuttavaid käinud, kes selliseid situatsioone põhjustaksid. Ja ka neid, kes heameelega sellised situatsioone tekitaksid ründava poolena.

    kui valgele vöörale molli antakse siis on okei?
  • Olevipoeg
    raulir
    Ma ei ole täheldanud, et võõramaalasi eriliselt kuidagi nahavärvi järgi spetsiaalselt vihataks.

    Mina olen. Korduvalt. Võib-olla sul ei ole eestis vastvaid tuttavaid käinud, kes selliseid situatsioone põhjustaksid. Ja ka neid, kes heameelega sellised situatsioone tekitaksid ründava poolena.


    Mitu korda suurem probleem lääneriikides on asjaolu, et teatud nahavärvi või usku inimesed kipuvad vägivallatsema valgete inimeste kallal, mitte vastupidi.

  • nexus
    pahurik, milleks demagoogitseda?

    hm, ei saanud hästi aru su repliigist?
    Minumeelest ei ole vöörale molli andmine normaalne, olgu ta must või valge või mingi kolmas. Kuna teist värvi vööras on kergemini ära tuntav, siis leitakse lihtsamini üles. Mis sa arvad, et kuskil Võrumaa külakõrtsis sa ei saa lõuga kui vööras eestlane oled ja seal silma paistma hakkad?
    Lisaks kui sama asi juhtub kusagil USA äärelinnas sinuga mustade kõrtsis, siis on see ju normaalne, mis sa ronisid sinna, vastupidi on rassism. Palju valgeid turiste on Ladina Ameerikas ja Aafrikas jne panatvangi võetud, paljaks röövitud ja vägistatud, aga see miskipärast ei ole rassism kuigi tegu on teise nahavärviga inimeste ründamisega.
  • sigakoer
    Olevipoeg
    raulir
    Ma ei ole täheldanud, et võõramaalasi eriliselt kuidagi nahavärvi järgi spetsiaalselt vihataks.

    Mina olen. Korduvalt. Võib-olla sul ei ole eestis vastvaid tuttavaid käinud, kes selliseid situatsioone põhjustaksid. Ja ka neid, kes heameelega sellised situatsioone tekitaksid ründava poolena.


    Mitu korda suurem probleem lääneriikides on asjaolu, et teatud nahavärvi või usku inimesed kipuvad vägivallatsema valgete inimeste kallal, mitte vastupidi.

    See on väga sarnane vana hea
    https://et.wikipedia.org/wiki/Aga_teil_lint%C5%A1itakse_neegreid
    P.S Ma ei arva üldse, et peaks mingeid BLM demonstratsioone korraldama või komisjone moodustama, aga vahel on lihtsalt kaasmaalaste pärast torkivalt piinlik.
  • Rassist on see, kes peab ennast kellestki teisest kõrgemalseisvaks vaid põhjusel, et ta on teisest rassist. Kehtib ka soo, religiooni, keele, etnilise päritolu, seksuaalse orientatsiooni, jne jne kohta.

    Mul on näiteks oma vend rassist ja EKRE valija, samuti olen Hard Rock laagris nazi hevimeestega viina joonud, korduvalt. See jutt, et mingit rassismi meil ei ole, lihtsalt ei päde. Ei ole mõtet mingit iba ajada, nii on lihtalt, kuigi "ma rassist ei ole, aga" meestele see ei meeldi loomulikult ja ise nad ennast rassistiks ei pea, nagu siinsestki foorumist kenasti välja tuleb.

    Rassismi juurpõhjus on teadmatus ja hirm võõrapärase eest. Mida heterogeensem ühiskond, seda vähem rassismi. Kõige rassistlikumad on paradoksaalsel kombel need, kes ühegi teise rassi esindajaga kunagi isegi rääkinud pole, rääkimata nende hulgas heade tuttavate või sõprade omamisest. Eks on rassiste muidugi ka multikultuurses ühiskonnas, aga see seltskond on reeglina, ütleme siis viisakalt, kehvemapoolse haridusega. Rassismi vastu on kõige parem ravi see, kui elad, ütleme, paar aastakest, rahvusvahelises suurlinnas. Kui elad terve elu Tartus, suhtled omasugustega ja loed Objektiivi, siis hakkabki tunduma, et näed suurt pilti ja pead ennast targemaks neist märatsevatest ahvidest. Tegelikult muidugi näed sa suure pildi asemel kõverpilti ja sedagi mikroskoobi mastaabis. Kui elad multikultuurses ühiskonnas ja suhtled erinevate inimestega, siis saad ühel hetkel aru, et igas inimgrupis on oma dickheadid, aga neid on igal pool laias laastus samapalju ja ülejäänud inimesed on põhimõtteliselt ühesugused, sõltumata sellest, mis gruppi nad kuuluvad.
  • Need asjad on ju omavahel seotud. Muidugi oleks äärmiselt madalalaubaline hakata kedagi ainult tema nahavärvi pärast ahistama. Teisest küljest, ma loodan, et me ei hakka kunagi piinlikkust tundma omaenda huvide kaitsmise eest, nähes kuidas mustanahaliste integratsioon on igal pool ebaõnnestunud ning vasakpoolsed on võtnud rassivaenu õhutamise oma igapäevapoliitika tegemise vahendiks.
  • mykoloog
    Rassist on see, kes peab ennast kellestki teisest kõrgemalseisvaks vaid põhjusel, et ta on teisest rassist. Kehtib ka soo, religiooni, keele, etnilise päritolu, seksuaalse orientatsiooni, jne jne kohta.
    .

    Ka see on mingu uus rassismi definitsioon Brüsselist? Et nüüd tuleb kõike eelpool toodud rassismiks nimetada?
  • pahurik
    mykoloog
    Rassist on see, kes peab ennast kellestki teisest kõrgemalseisvaks vaid põhjusel, et ta on teisest rassist. Kehtib ka soo, religiooni, keele, etnilise päritolu, seksuaalse orientatsiooni, jne jne kohta.

    Ka see on mingu uus rassismi definitsioon Brüsselist? Et nüüd tuleb kõike eelpool toodud rassismiks nimetada?

    Tuleb õppida rassismiga koos elama ja mitte seda enam tõrjuma ning halvustama.
  • Olevipoeg
    sigakoer
    Olevipoeg
    raulir
    Ma ei ole täheldanud, et võõramaalasi eriliselt kuidagi nahavärvi järgi spetsiaalselt vihataks.

    Mina olen. Korduvalt. Võib-olla sul ei ole eestis vastvaid tuttavaid käinud, kes selliseid situatsioone põhjustaksid. Ja ka neid, kes heameelega sellised situatsioone tekitaksid ründava poolena.


    Mitu korda suurem probleem lääneriikides on asjaolu, et teatud nahavärvi või usku inimesed kipuvad vägivallatsema valgete inimeste kallal, mitte vastupidi.

    See on väga sarnane vana hea
    https://et.wikipedia.org/wiki/Aga_teil_lint%C5%A1itakse_neegreid
    P.S Ma ei arva üldse, et peaks mingeid BLM demonstratsioone korraldama või komisjone moodustama, aga vahel on lihtsalt kaasmaalaste pärast torkivalt piinlik.

    Probleem sellega on see, et see viib vastupidise rassismini. Kuritegevus on igal juhul halb, misiganes rassist inimesed on.

    Kahjuks ongi probleem selles, et jõud, kes peaks seaduste täitmise järele valvama, enam ei julge muust rassist kurjategijaid korrale kutsuda.

    Näiteid on äärmiselt palju, kui veidikegi viitsib ringi vaadata.

    Alustades sellest, et ei tohi öelda, et "All lives matter", ei tohi rääkida iirlaste orjusesse viimisest ja nende keele hävitamisest.

    Valge, kes kuses monumendi kõrval sai mälestuse rüvetamise eest 2 nädalat vangistust, kuigi ta ei teadnudki, et see monument seal oli. Samas paari päeva jooksul varem ja hiljem monumentide mahakiskujad ei saanud midagi, kuigi nad ka vigastasid kümneid politseinikke selle käigus jms.

    Kesk-Inglismaal ei julgendud politsei ega lastekaitsjad midagi teha, kui muud värvi inimesed vägistasid, kupeldasid alaealisi ja ähvardasid vanemaid.

    Hiljutine USA eravaldusesse tungimise juhtum - vasakpoolsed ning peavoolu uudisteagentuurid, näiteks ka BBC, näitasid videost vaid seda osa, kus tundus, nagu oleks meeleavaldajad maja ees tänaval ja hullud valge mees ja naine vehiks nagu relvadega. Kui aga täispikkasid klippe vaadata, siis on näha, et murti läbi lukustatud värava, "tänav" oli tegelikult sissesõidutee ja sissetungijad alustasid ise püstolitega vehkimisega ja ähvardustega. St puhas enesetsensuur, näitamaks musti paremas ja valgeid halvemas valguses => see ongi rassism.

    Mustad on nagu uus "jumalast äravalitud rahvas" juutide asemel. St on isegi valgeid, ka siinsamas foorumis, kes on võtnud omaks religiooni, et mustanahalised on kuidagi ülemad teistest inimestest. See tuleneb mustvalgest ajupestud maailmapildist.

    Kõik inimesed on võrdsed, sõltumata nende nahavärvist. Kõik inimesed on ka seaduste ees võrdsed, sõltumata nende nahavärvist. Kes vastupidist arvab, on rassist.

    Probleem on ka Nika Kalantari sugustes. St häälekas vähemuses, kellede elatis on ühiskonnas lõhede tekitamine ja religioonide levitamine. Lisaks on probleem kajakambris elamises. Kuigi elatakse Brüsselis või Manchesteris, siis suheldakse vaid oma ringkonnaga. Isegi kui seltskonnas satutakse asju teistmoodi nägevate inimestega kokku, siis läänes on inimesed väga ettevaatlikud ja väiksemagi religioossuse märgi puhul pigem ei avalda oma arvamust.
  • Mind isiklikult on need viimase kuu aja sündmused vähem rassistlikumaks muutnud, kuna aina selgemini on rassivaenu üleskütmise taga vasakpoolse establishment-i sihilik poliitiline motiiv. Kui ma kedagi vihkan, siis vaid neid vasakpoliitikuid, kes kasutavad ära inimeste heatahtlikkust, viisakust ja soovi tolerantsed olla ning ühiskonnana läbi saada.
  • mykoloog
    st. Eks on rassiste muidugi ka multikultuurses ühiskonnas, aga see seltskond on reeglina, ütleme siis viisakalt, kehvemapoolse haridusega. Rassismi vastu on kõige parem ravi see, kui elad, ütleme, paar aastakest, rahvusvahelises suurlinnas. Kui elad terve elu Tartus, suhtled omasugustega ja loed Objektiivi, siis hakkabki tunduma, et näed suurt pilti ja pead ennast targemaks neist märatsevatest ahvidest.


    Minu enda tutvusringkonnas on mitmed haritud inimesed muutunud pigem välismaal elamisega ja ohtra reisimisega niinimetatud rassistideks. Seega antud väide - et inimene on tõenäolisemalt siis rassist, kui ta maailmas pole rännanud - ei päde.

    Millisel skaalal rassistideks ? Ütleme nii, et on tekkinud teatav üldistus mingite rahvaste suhtes, kuid see ei tähenda odini sõdalaseks muutumist. Viisakad inimesed ikkagi, kuid sisimas tegelikult ei salli. Fake smile ajab asja ära. Minule paistab suur osa skandinaavia ühiskonnast sellisena. Elavad kõrvuti erinevate rahvastega aga kodudes suletud uste taga on samasugused repliigid nagu meil EKRElt.
  • mykoloog
    Kui elad multikultuurses ühiskonnas ja suhtled erinevate inimestega, siis saad ühel hetkel aru, et igas inimgrupis on oma dickheadid, aga neid on igal pool laias laastus samapalju ja ülejäänud inimesed on põhimõtteliselt ühesugused, sõltumata sellest, mis gruppi nad kuuluvad.


    Jätame põhjused kõrvale, aga see "laias laastus samapalju" ei vasta kindlasti tõele ja sa tead seda ise väga hästi.

  • Rassist on see, kes peab ennast kellestki teisest kõrgemalseisvaks vaid põhjusel, et ta on teisest rassist. Kehtib ka soo, religiooni, keele, etnilise päritolu, seksuaalse orientatsiooni, jne jne kohta.

    Täiesti okei definitsioon ju. Aga kas isik on rassist ka siis, kui talle ei meeldi mõte kriitilistes punktides oluliselt erinevate väärtushinnangutega inimeste diasporaa tekkimisest tema vahetusse lähedusse, nii et see hakkaks oluliselt mõjutama telle harjumuspärast keskkonda?
  • tonis
    vanaema. Me ei saa elada Kivirähu Ussisõnade maailmas. Inglise keel on hariduse ja teaduse keel. Mõnes mõttes ka vene keel. Loe natuke inglise ja vene keelseid teadustöid ja sa märkad, et paljudel juhtudel ei ole eesti keelde võimalik sisu isegi tõlkida kuna vastav sõnavara puudub.
    Mul ei oleks midagi selle vastu, kui eestlased räägiksid ja kirjutaksid vabalt nii inglise kui ka vene keeles. Keelte oskamine on tugevus, mitte nõrkus.


    kahju, et ainult ühe korra saab punast pöialt vajutada.
  • Muide, seletage mulle ära, miks kriisi käigus erakordselt segaste/vastukäivate sõnumitega ja tele-ekraanil seninägematu flegmaatilisusega esinenud TA tegelastest, kes nüüd lahkuvad, mingid übermärtrid on tehtud?

    Selgus, et tuli suur kriis. Selgus, et selles kontekstis kriitiline ametkond oli ülevalt otsast mehitatud inimestega, kellel puuduvad kriisis toimetulekuks vastavad isikuomadused. Where's the big deal, huh?
  • Minu enda tutvusringkonnas on mitmed haritud inimesed muutunud pigem välismaal elamisega ja ohtra reisimisega niinimetatud rassistideks.


    Ei ma ei pea reisimist silmas, kus sa 10 korda päevas pead kuulma, come here my friend, special price only for you. Ma pean silmas kohapeal elamist paar aastat, kohalikega segamini, mitte hotellis või kuskil aia taga, kohaliku meedia jälgmist, kohalikega suhtlemist võrdsetel alustel, mitte kõndiva rahakoti rollis, kohalikus elus osalemist ühesõnaga. Reisimine selle alla ei lähe, kui siis võibolla seljakotiturism ja seda ka mööndustega.
  • Karum6mm
    Muide, seletage mulle ära, miks kriisi käigus erakordselt segaste/vastukäivate sõnumitega ja tele-ekraanil seninägematu flegmaatilisusega esinenud TA tegelastest, kes nüüd lahkuvad, mingid übermärtrid on tehtud?

    Lihtne -- kõik, kellele praegune valitsus kinga annab, on by default märtrid.
  • mykoloog
    Minu enda tutvusringkonnas on mitmed haritud inimesed muutunud pigem välismaal elamisega ja ohtra reisimisega niinimetatud rassistideks.


    Ei ma ei pea reisimist silmas, kus sa 10 korda päevas pead kuulma, come here my friend, special price only for you. Ma pean silmas kohapeal elamist paar aastat, kohalikega segamini, mitte hotellis või kuskil aia taga, kohaliku meedia jälgmist, kohalikega suhtlemist võrdsetel alustel, mitte kõndiva rahakoti rollis, kohalikus elus osalemist ühesõnaga. Reisimine selle alla ei lähe, kui siis võibolla seljakotiturism ja seda ka mööndustega.

    Just. Septembris saab 10 aastat.

    Kuna ma tegutsen mees&koer kontraktor/vabakutselisena mittemanuaalsel tööl, siis ma näen isegi rohkem siinseid keskklassi inimesi kui keskmine siinne kohalik.

    Ütleks ka veel seda, et ei saa öelda, et rassilise kuuluvuse alusel inimesed kuidagi alaesindatud oleks kontorites või kõrgematel positsioonidel.
  • mitmelt
    Rassist on see, kes peab ennast kellestki teisest kõrgemalseisvaks vaid põhjusel, et ta on teisest rassist. Kehtib ka soo, religiooni, keele, etnilise päritolu, seksuaalse orientatsiooni, jne jne kohta.

    Ma tähenärijana defineeriksin siiski selle definitsiooni ümber. Enda (ja oma sõprade, grupi jne) paremaks pidamine on inimestele niivõrd loomuomane, et nii defineerides saame liiga laia tulemuse.

    Rassist on see, kes peab teist alamaks ainult selle pärast, et ta on teisest rassist. Kehtib ka soo, religiooni, keele, etnilise päritolu, seksuaalse orientatsiooni, jne jne kohta.

    Alles siis, kui nii, läheb päris kuri lahti.
  • meerika on igatpidi multikultuuri ja multirassimaa. aga - sest mäsust paistab et kõikse suurem probleem paistab olevat just seal?
  • mykoloog
    Minu enda tutvusringkonnas on mitmed haritud inimesed muutunud pigem välismaal elamisega ja ohtra reisimisega niinimetatud rassistideks.


    Ei ma ei pea reisimist silmas, kus sa 10 korda päevas pead kuulma, come here my friend, special price only for you. Ma pean silmas kohapeal elamist paar aastat, kohalikega segamini, mitte hotellis või kuskil aia taga, kohaliku meedia jälgmist, kohalikega suhtlemist võrdsetel alustel, mitte kõndiva rahakoti rollis, kohalikus elus osalemist ühesõnaga. Reisimine selle alla ei lähe, kui siis võibolla seljakotiturism ja seda ka mööndustega.


    Praegu pidasingi neid pikaaegseid asunikke silmas. Hetkel meenus kohe 3 perekonda, kes kõik minu sugulased on ja kolmes erinevas riigis elavad. 5-15a kohapeal elanud ja kohalikega aktiivselt lävivad. Eriti naljakas on kängurude maal asiaatidest sisserännanute vastu dis-taste,et mitte kasutada rassismi sõnavara .Sellepeale siin kaugel Maarjamaal ei tulegi esialgu.

    Alati saab muidugi väita et erand kinnitab reeglit ja minul on halb valim sattunud.

    Minu enda seisukoht on, et demograafiliste probleemide lahendamine sisserände ülimalt liberaalseks muutumise teel on lihtsalt ühe lühiajalise probleemi asendamine pikaajalise probleemiga, milleks on lõimumise probleem ja see tundub olevat üldine. See ei sõltu rahvastest ja riikidest. See muster kordub alati.
  • Karum6mm
    Muide, seletage mulle ära, miks kriisi käigus erakordselt segaste/vastukäivate sõnumitega ja tele-ekraanil seninägematu flegmaatilisusega esinenud TA tegelastest, kes nüüd lahkuvad, mingid übermärtrid on tehtud?

    Universumi Direktor (Eksiilis) teab tegelikke asjaolusid:
    https://www.postimees.ee/7008449/jurgen-ligi-kadai-taandumisest-erialal-padevad-inimesed-selle-valitsusega-kokku-ei-klapi
  • mykoloog
    Rassismi juurpõhjus on teadmatus ja hirm võõrapärase eest. Mida heterogeensem ühiskond, seda vähem rassismi.

    Rassismil ja "rassismil" on vahe sees.
    Rassismi juurpõhjus on rumalus, aga sina ei räägi rassismist. Sa räägid "rassismist", jutumärkides.
    "Rassismi" põhjuseid on palju ning need kõik on täiesti loomulikud inimolemuse osad - vastuseis kultuuriruumi jõulisele muutmisele näiteks. Ma ei usu mitte hetkekski, et näiteks Rootsi või UK ühiskonna rahvusprobleemide lahendus oleks rohkem rahvusi ja rohkem subkultuure. Sorry - see väide heterogeense ühiskonna antirassistlikkusest on bullshit. Palju omavahel domineerimise eest võitlevaid kultuurikilde tekitavad konfliktialgeid ikka pigem juurde kui ära kaotavad. Tšetšeenide ja põhja-aafriklaste sõda Prantsusmaal on väga värske näide sellest.
    Eesti ei ole rassistlik maa ja eestlane ei ole rassistlik inimene. Russofoob ka ei ole, või ksenofoob laiemalt. Eesti on kultuurautonoomia osas olnud maailmas esirinnas ning selle taga on olnud olemuslik suuremeelsus - oleme ise ja laseme teistel olla. Seda senikaua, kuni need teised enesele aru annavad, et see on meie maa ning meie maal kehtivad meie seadused ja tavad. Mujal võivad olla muud ja see on täiesti okei, aga meil on meie omad. Selleks me selle riigi lõime ning kui see jääb arusaamatuks, siis ei ole vaja end iga hinna eest sellesse ühiskonda suruda ning nõuda, et ühiskond peaks olema kellegi teise nägu kui need, kes selle ühiskonna enese õitsenguks loonud on. Lihtne ju?
  • Kes täpsemalt ennast iga hinna eest meie ühiskonda suruda ja meie ühiskonna nägu muuta üritab?
  • ziff
    Karum6mm
    Muide, seletage mulle ära, miks kriisi käigus erakordselt segaste/vastukäivate sõnumitega ja tele-ekraanil seninägematu flegmaatilisusega esinenud TA tegelastest, kes nüüd lahkuvad, mingid übermärtrid on tehtud?

    Universumi Direktor (Eksiilis) teab tegelikke asjaolusid:
    https://www.postimees.ee/7008449/jurgen-ligi-kadai-taandumisest-erialal-padevad-inimesed-selle-valitsusega-kokku-ei-klapi


    Aktuaalse Kaamera peauudis on ühe ametniku vabatahtlik lahkumine. Nagu päriselt?
  • Karum6mm
    Aktuaalse Kaamera peauudis on ühe ametniku vabatahtlik lahkumine. Nagu päriselt?

    Aga mis parata kui muid uudiseid ei ole võtta?
    Eks see pisut illustreerib ka meie "sõltumatu" ning "objektiivse" "ajakirjanduse" tegelikku taset :D

  • Karum6mm
    ziff
    Karum6mm
    Muide, seletage mulle ära, miks kriisi käigus erakordselt segaste/vastukäivate sõnumitega ja tele-ekraanil seninägematu flegmaatilisusega esinenud TA tegelastest, kes nüüd lahkuvad, mingid übermärtrid on tehtud?

    Universumi Direktor (Eksiilis) teab tegelikke asjaolusid:
    https://www.postimees.ee/7008449/jurgen-ligi-kadai-taandumisest-erialal-padevad-inimesed-selle-valitsusega-kokku-ei-klapi


    Aktuaalse Kaamera peauudis on ühe ametniku vabatahtlik lahkumine. Nagu päriselt?


    Ametniku lahkumine kui sündmus ei ole üldjuhul sellise uudisväärtusega lugu.
    Kui aga selle ametniku lahkumine on jätk ametnike/ekspertide ja poliitikute erimeelsustele, siis võib see uudiskünnist ületada küll. Seda enam, et hiljutise kriisi jooksul oli Kadai Terviseameti kõneisikuks ja seetõttu avalikkusele hästi tuntud.
  • Terviseameti juhtide lahkumine praegu, kui peaks valmistuma võimalikuks järmiseks laineks on vägagi uudisväärtusega teema. Mingit ametnike märtriks pühitsemist pole ka täheldanud.
  • peeterv22
    Terviseameti juhtide lahkumine praegu, kui peaks valmistuma võimalikuks järmiseks laineks on vägagi uudisväärtusega teema. Mingit ametnike märtriks pühitsemist pole ka täheldanud.

    Terviseameti peadirektor ei olnud suurem asi kõneisik, sest tal puudus võime asjadest erialaselt veenvalt rääkida. Kõige tõenäolisemalt oli selle põhjuseks tervishoidu puudutava osas teadmiste puudumine. On väga võimalik, et tegemist oli võimeka administraatoriga. Kriisiolukorras aga administraatorivõimetest ei piisa - asjadest peab ka sisuliselt aru saama. Ja meedikud on keeruline auditoorium - neil on keeruline väljastpoolt tulnuid aktsepteerida. Been there, seen that.
    Seetõttu ei olnud imeks panna, et tuleb enesele uus töö otsida. Ikka tuleb ette, mingit märtrirolli ei ole mõtet enesele külge mõelda. Küll seda teevad teised - opositsioon näiteks. Ma ei tea, kas Terviseameti juht on hea näide, kuid kantsler Lemetti lugu oli küll prominentne märtrioreooli loomise juhtum.
  • Marvin

    Terviseameti peadirektor ei olnud suurem asi kõneisik, sest tal puudus võime asjadest erialaselt veenvalt rääkida. Kõige tõenäolisemalt oli selle põhjuseks tervishoidu puudutava osas teadmiste puudumine. On väga võimalik, et tegemist oli võimeka administraatoriga. Kriisiolukorras aga administraatorivõimetest ei piisa - asjadest peab ka sisuliselt aru saama. Ja meedikud on keeruline auditoorium - neil on keeruline väljastpoolt tulnuid aktsepteerida. Been there, seen that.
    Seetõttu ei olnud imeks panna, et tuleb enesele uus töö otsida. Ikka tuleb ette, mingit märtrirolli ei ole mõtet enesele külge mõelda. Küll seda teevad teised - opositsioon näiteks. Ma ei tea, kas Terviseameti juht on hea näide, kuid kantsler Lemetti lugu oli küll prominentne märtrioreooli loomise juhtum.


    Ma ei andnud hinnangut ametnikule, ütlesin lihtsalt et teema on uudisväärtusega. Lemetti puhul oli tõesti veidi seda märtri teemat tunda
  • Terviseamet jättis kriisi vältel poliitikute kõrval kõige nõrgema mulje. Neil ilmselgelt puudus kriisijuhtimise kogemus. Kui igapäevasel pressikonverentsil andis aru keegi politseist, päästest või Popov, siis oli sõnum selge, konkreetne, arusaadav ning jäi mulje, et pädevad inimesed tegelevad tundmatu olukorraga, aga saavad hakkama ja juhivad. Kui keegi terviseametist suu lahti tegi, tuli pigem mingi üldine jutt, mis ei jätnud muljet, et me teame, mida teeme.

    Selles suhtes on mõistlik, et ameti juht vahetub. AGA nüüd terviseameti inimestel olnud ligi nelja kuu pikkune kriisijuhtimise intensiivkursus, see on võimaliku teise laine jmt vaates üsnagi hindamatu. Need kogemused ja teadmised võiks igal võimalikul juhul katsuda terviseametis säilitada.
  • Terviseameti töötajad leiavad endale maailmas hetkel kiiresti tööd ja palk on ka nähtavasti parem.
    Meile jääb ainult häbi.
  • Olevipoeg
    raulir
    Olevipoeg

    Ma olen sellega nõus, et kui nad on võõral maal, siis käitugu selle maa kommete kohaselt. Aga samas, kui nad seda teevad, siis me peaksime neid kohtlema kui võrdseid inimesi, mitte eeldama, et teisest rahvusest inimene on automaatselt vaenulik, rumal või misiganes. Ma lugesin oma vanaonu mälestusi, kuidas oli nende elu põgenikuna 40ndatel Rootsis ja suur osa rootslasi kohtles neid kui kõntsa.

    Ma ei ole täheldanud, et võõramaalasi eriliselt kuidagi nahavärvi järgi spetsiaalselt vihataks.

    Mina olen. Korduvalt. Võib-olla sul ei ole eestis vastvaid tuttavaid käinud, kes selliseid situatsioone põhjustaksid. Ja ka neid, kes heameelega sellised situatsioone tekitaksid ründava poolena.

    Eestis pole kunagi mingeid koloniaalpärandist tingitud rassivastuolusid esinenud. Veel 157 aastat tagasi olid meie esivanemad ise teiste rahvaste sunnismaised orjad. See, kui purjus eesti oss võõramaalasega tüli norib, on viimaste aastakümnete kunstlikult esile positud vastuolu nende poolt, kes oma endistest koloniaalasumaadest odavtööjõu rändeid esile kutsuvad ja suurejoonelisi immigrantide sundümberasustamiskavasid koostavad.

    Kui tahad näha päris rassisti, vaata nokastanud nolkide asemel hoopis nende suunas, kes jutlustavad sulle, et eestlane on viimase paarikümne aasta jooksul evolutsioneerunud kõrgemaks klassiks, kellel pole enam sobilik lihttöid teha. Tõeline nats pole mitte stagna (kes üldjoontes tahab lihtsalt harjumuspäraste tavade järgi oma elu edasi elada), vaid selline inimene. Rassiste pole mõtet otsida nende hulgast, kes avaldavad vastuseisu sedalaadi kultuuride importimisele, kus Raamatu Rahvaste hulka mittekuuluvaid peetakse roojasteks ning naisi mehe vallasomandiks, vaid sa leiad nad nende hulgast, kes tahaks Eestit näha päritolupõhiselt segreegitud tööturuga ja sotsiaalselt ning kultuuriliselt lõhestunud apartheidiriigina.
  • mingi töö muidugi leiavad. Aga "kiiresti ja maailmas ja parema palgaga" ? Kes nii väga kiiresti vajab rakubioloogi haridusega töötajat, kes viimasel ajal pole isegi töötanud oma õpitud erialal vaid olnud adminstratiivtööl ? ( M .Kadai )

    ja see polegi point. Point on selles, et terviseamet oli kogu selle kriisi ajal sabassörkijaks ja saatis pidevalt segaseid sõnumeid . Eriolukorra valitsuskomisjon ja selle teadusnõukogu,mis koosnes tõepoolest spetsialistidest, pidi neid kogu aeg tagant sundima.

    Just valitsuskomisjoni ja selle teadusnõukogu teene on põhiliselt see,et Eestis läks covid esimese lainega paremini kui kardetud ja palju paremini kui mitmetel teistel meist rikkamatel Euroopa maadel ( Itaalia, Prantsusmaa, Hispaania, UK, Rootsi ).Meil ei tulnudki hetke,kus intensiivravikohti ja arste poleks jätkunud, meil ei surnud haiged haigla koridorides,sest palatid olid kõik täis tuubitud .

    Praegu on epideemias Eestis vaheaeg ja see aeg on just kõige sobivam, et leida terviseameti juhtkonda spetsialistid, kes taoliste kriisidega paremini hakkama saaks. Ja ma jään enda juurde, et ilma arstihariduseta juhtida tervishoidu on rumalus kuubis. Kindlasti leidub meil piisavalt võimekaid inimesi,kel on nii vastav haridus kui ka juhivõimed. Need ajad,kus üks ja sama isik pandi poliitilise ustavuse tõttu juhtima kord teatrit, siis saapavabrikut ja siis õlletehast, peaks ammu möödas olema.
  • Marvin
    peeterv22
    Terviseameti juhtide lahkumine praegu, kui peaks valmistuma võimalikuks järmiseks laineks on vägagi uudisväärtusega teema. Mingit ametnike märtriks pühitsemist pole ka täheldanud.

    Terviseameti peadirektor ei olnud suurem asi kõneisik, sest tal puudus võime asjadest erialaselt veenvalt rääkida. Kõige tõenäolisemalt oli selle põhjuseks tervishoidu puudutava osas teadmiste puudumine. On väga võimalik, et tegemist oli võimeka administraatoriga. Kriisiolukorras aga administraatorivõimetest ei piisa - asjadest peab ka sisuliselt aru saama. Ja meedikud on keeruline auditoorium - neil on keeruline väljastpoolt tulnuid aktsepteerida. Been there, seen that.
    Seetõttu ei olnud imeks panna, et tuleb enesele uus töö otsida. Ikka tuleb ette, mingit märtrirolli ei ole mõtet enesele külge mõelda. Küll seda teevad teised - opositsioon näiteks. Ma ei tea, kas Terviseameti juht on hea näide, kuid kantsler Lemetti lugu oli küll prominentne märtrioreooli loomise juhtum.


    Selle jutu peale tahaks lihtsalt öelda, et need on kaks veidi erinevat kompetentsi - kriisijuhtimine (kiired otsused, otsustav tegutsemine) ja avalik esinemine (pressikonverentsid).
    Avalikkuse ees jätavad parema mulje need, kes suudavad hästi ja selgelt lihtlausete ja lühikeste sõnumitega kommunikatsiooni teha. Ka poliitikute hulgas. Midagi teha ei ole - kõik meditsiinieksperdid ei ole väga head avalikud esinejad ja sõnumiseadjad.
  • Fredegunde
    Rassist on see, kes peab teist alamaks ainult selle pärast, et ta on teisest rassist. Kehtib ka soo, religiooni, keele, etnilise päritolu, seksuaalse orientatsiooni, jne jne kohta.

    Alles siis, kui nii, läheb päris kuri lahti.
    Kas ma olen siis rassist kui ma ateistina pean religiooni ja jumalatesse uskumist rumalaks?

  • Kui sa ei oska liitlauseid moodustada, kõne struktureerida ning ühtset sõnumit anda, siis mida hekki sa üldse teed juhina? Miks ma peaks minimaalseltki uskuma, et keegi, kes ei suuda edastada struktureeritud selget sõnumit, peaks olema suuteline kiirelt otsuseid vastu võtma? Pole elus sellist asja näinud! Okei, olen näinud kogemata ajutiselt (!) keskastme juhiks komistanud inimeste puhul. Ja on küll märtrivärk - pikad intervjuud lehes siitilis Ema sai haiget ja mahehäälne ümmargune jutuvada teleuudistes.

    Järjekordne muinasjutuke seeriast: Erasektoris poleks võimalik.

    Juhtus lihtsalt see, et muidu selline suht chill amet natuke feilas, kui päris kriis kohale jõudis. Inimlikult vägagi arusaadav. Aga mind ausalt huvitaks hetkel 1000x rohkem see, mida edaspidi teisiti tehakse ja kes show'd juhtima hakkab, kui see oimisnüdsaab ja emasaihaiget.


  • Rage
    Fredegunde
    Rassist on see, kes peab teist alamaks ainult selle pärast, et ta on teisest rassist. Kehtib ka soo, religiooni, keele, etnilise päritolu, seksuaalse orientatsiooni, jne jne kohta.

    Alles siis, kui nii, läheb päris kuri lahti.
    Kas ma olen siis rassist kui ma ateistina pean religiooni ja jumalatesse uskumist rumalaks?



    Kerge loogikaviga - ateist ei usu jumalasse aga seal religiooni kohta otsest viidet ei ole. Võid rahulikult oma religioonist tekkinud kommetega edasi rokkida, mida enamus meist teeb - abielu,pere,pulmad,matused - lihtsalt see jumala osa tundub jabur ja seega ei jälgi seda.

    Aga inglise keeles on sellisel juhul termin bigot. Kui sa inimesi seetõttu endast halvemaks ei pea, siis ei tohiks kategoriseeruda samas kui sa uskliku peale vaatad viltu ja üritad teda vältida, siis ma arvan, et klassifitseerud bigotiks ikka.

  • Marvin
    peeterv22
    Terviseameti juhtide lahkumine praegu, kui peaks valmistuma võimalikuks järmiseks laineks on vägagi uudisväärtusega teema. Mingit ametnike märtriks pühitsemist pole ka täheldanud.

    Terviseameti peadirektor ei olnud suurem asi kõneisik, sest tal puudus võime asjadest erialaselt veenvalt rääkida. Kõige tõenäolisemalt oli selle põhjuseks tervishoidu puudutava osas teadmiste puudumine. On väga võimalik, et tegemist oli võimeka administraatoriga. Kriisiolukorras aga administraatorivõimetest ei piisa - asjadest peab ka sisuliselt aru saama. Ja meedikud on keeruline auditoorium - neil on keeruline väljastpoolt tulnuid aktsepteerida. Been there, seen that.
    Seetõttu ei olnud imeks panna, et tuleb enesele uus töö otsida. Ikka tuleb ette, mingit märtrirolli ei ole mõtet enesele külge mõelda. Küll seda teevad teised - opositsioon näiteks. Ma ei tea, kas Terviseameti juht on hea näide, kuid kantsler Lemetti lugu oli küll prominentne märtrioreooli loomise juhtum.

    Kuidas luua organisatsiooni, kus on olemas nii väga hea administratiivne pädevus kui väga hea erialane (tervishoid) pädevus ja need saaksid koos eksisteerida ja ei tekiks pidevaid sisemisi võimutülisid?
  • PeaLiK
    Veel 157 aastat tagasi olid meie esivanemad ise teiste rahvaste sunnismaised orjad.

    Täpsustus - 64 aastat tagasi.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon