The Great Reset / Build Back Better - Vaba teema - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Vaba teema

The Great Reset / Build Back Better

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse • Klaus Schwab, Maailma Majandusfoorumi esimees
  Covid-19 piirangud võivad järk-järgult leebuda, kuid äng maailma sotsiaalsete ja majanduslike väljavaadete pärast ainult ägeneb. Põhjuseid muretsemiseks on küllaga: juba on alanud kiire majanduslangus ja meie ees võib olla kõige hullem majanduslik allakäik alates 1930. aastatest. Teisalt kuigi selline väljavaade on tõenäoline, pole see samas vältimatu.

  Selleks, et meid ootaks ees parem tulevik, peab maailm tegutsema ühiselt ja kiiresti, et korraldada ümber kõik meie ühiskondade ja majanduste tahud, alates haridusest kuni sotsiaalsete lepingute ning töötingimusteni. Osalema peavad kõik riigid, alates Ameerika Ühendriikidest kuni Hiinani ja ümber korraldama peab kõik tööstusharud, alates naftast ning gaasist kuni tehnoloogiani. Lühemalt öeldes on meile vaja kapitalismi “Suurt Lähtestamist”.

  Suure Lähtestamise tegemiseks on palju põhjuseid, kuid kõige kiireloomulisem neist on Covid-19. Pandeemia on tänaseks põhjustanud sadade tuhandete inimeste surma [arvamus on avaldatud 3. juunil] ja tegemist on hiljutise ajaloo ühe kõige tõsisema tervisekriisiga. Lisaks, kuna ohvreid tuleb aina juurde, pole see kaugeltki möödas.

  Pandeemial on majanduskasvule tõsised ja kaugeleulatuvad tagajärjed riigivõlale, tööhõivele ja inimeste heaolule. Financial Times kirjutab, et juba täna on valitsuste võlg jõudnud rahuaja rekordtasemele. Samamoodi sööstab paljudes riikides kõrgustesse töötute arv. Näiteks USA-s on alates märtsi keskpaigast ennast töötuna arvele võtnud üks neljast töötajast ja iga nädal lisandub töötute ridadesse rekordarv inimesi. Rahvusvaheline valuutafond ennustab, et maailma majandus kukub käesoleval aastal kolm protsenti – ehk väljavaateid on nelja kuuga 6,3 punkti alla hinnatud.

  Lisaks süvendavad majandusprobleemid kliima- ja sotsiaalseid kriise. Paljud riigid on Covid-19 vabanduseks tuues lõdvendanud oma keskkonnahoiu reegleid ja nende jõustamist. Lisaks suurenevad sotsiaalsed pinged ja rahulolematus, näiteks kasvava ebavõrdsuse pärast – USA miljardäride vara on kriisi ajal märgatavalt kasvanud.

  Kui nimetatud kriisidele tähelepanu ei pöörata, siis muudavad need koos Covid-19-ga maailma veelgi rohkem jätkusuutmatuks, suurendavad ebavõrdsust ja muudavad maailma palju hapramaks. Järk-järgulistest meetmetest ja ad hoc viisil probleemidele reageerimisest pole sellise stsenaariumi puhul tolku. Me peame oma sotsiaalsetele ja majanduslikele süsteemidele ehitama täiesti uue vundamendi.

  Kõik see nõuab seninägematult ambitsioonikat koostööd. Kuid see ei ole võimatu unistus. Pandeemiaga käib kaasas lootuskiir, mis näitab, kui kiiresti oleme me valmis oma eluviise muutma. Pea hoobilt olid äriettevõtted ja inimesed valmis loobuma tegevustest, mida senini peeti elutähtsateks, alates lennureisidest kuni kontoris tööl käimiseni.

  Samamoodi on riikide elanikud valdavalt näidanud üles ohvrimeelsust tervishoiutöötajate ja teiste hädavajalike ametite töötajate ning haavatavate rühmade, nagu näiteks vanurid, tervise heaks. Paljud ettevõtted toetavad oma töötajaid, kliente, kohalikke kogukondi, mis osutab nihkele teatud liiki sidusrühmade kapitalismi (stakeholder capitalism) suunas, millele on varem tähelepanu pööratud ainult sõnades.

  Selgelt on näha, et olemas on tahe ehitada üles parem ühiskond. Me peame seda tahet kasutama ära meile ülivajaliku Suure Lähtestamise läbiviimiseks. Selleks on vaja tugevamaid ja senisest tõhusamaid valitsusi ja see ei tähenda ideoloogilist sundi teha need suuremaks. Samuti on selleks kõigeks vaja, et igal sammul lööks kaasa erasektor.

  Suure Lähtestamise tegevuskaval on kolm peamist osa. Esimene juhiks turud õiglasemate tulemuste suunas. Selle saavutamiseks peavad riikide valitsused omavahel tõhusamalt koordineerima maksu-, regulatsioonide- ja rahapoliitikat, täiendama kaubanduslepinguid ning looma tingimused “sidusrühmade majanduse” tarbeks. Ajal kui maksulaekumised vähenevad ja avalik võlg on plahvatuslikult kasvamas, on valitsustel võimas ajend selliste eesmärkide poole püüdlemiseks.

  Suure Lähtestamise kolm osa:
  – turud peab tegema õiglaseks;
  – tohutud investeeringud peab suunama “ühistesse eesmärkidesse”, nagu näiteks võrdsus ja jätkusuutlikkus;
  – üldise hüve tarbeks peab ellu rakendama neljanda tööstusrevolutsiooni saavutused.

  Lisaks peavad valitsused viima läbi vajalikud reformid, mis toetavad õiglasemat majandust. Sõltuvalt riigist võib see tähendada tulumaksu muutmist, fossiilkütuste subsideerimise lõpetamist, uusi intellektuaalomandi-, kaubanduse- ja konkurentsireegleid.

  Teine Suure Lähtestamise tegevuskava osa tagab, et investeeringuid tehtaks ühiste eesmärkide nimel, nagu näiteks võrdsus ja jätkusuutlikkus. Võimaluse selleks annavad paljude valitsuste poolt läbi viidavad suured investeeringuteprogrammid. Näiteks on Euroopa Komisjon avalikustanud 750 miljardi euro suuruse taastefondi kava. Samamoodi kavatsevad ambitsioonikalt oma majandust turgutada USA, Hiina ja Jaapan.

  Selle asemel, et kasutada selliseid fonde, või privaatsfääri ja pensionikassade investeeringuid vana süsteemi pragude täitmiseks, peaksime me neid vahendeid kasutama uue süsteemi loomiseks, mis on pikemas perspektiivis palju vastupidavam, õiglasem ja jätkusuutlikum. See tähendab näiteks linnade “rohelise” infrastruktuuri väljaehitamist ja stiimulite loomist erinevate tööstusharude tarbeks, et need parandaksid oma keskkonna-, sotsiaal- ja hea valitsemistava mõõdikuid.

  Kolmas ja viimane Suure Lähtestamise tegevuskava prioriteet on rakendada neljanda tööstusrevolutsiooni saavutused üldise hüve saavutamiseks ellu, pöörates erilist tähelepanu tervishoiule ja sotsiaalsetele väljakutsetele. Covid-19 kriisi ajal on ettevõtted, ülikoolid ja teised organisatsioonid ühendanud jõud, et arendada välja diagnostika- ja terapeutikaseadmeid ning võimalikke vaktsiine. Lisaks on rajatud testimiskeskuseid, loodud mehhanisme nakkuse jälgmiseks ja parandatud telemeditsiini lahendusi. Kujutage ette, milliseid tulemusi annaks, kui sellised koordineeritud pingutused leiaksid aset kõigis majandusharudes.

  Covid-19 kriis mõjutab igas maailma nurgas inimeste elude kõiki tahke. Kuid tragöödia ei tohi jääda selle kriisi ainsaks päranduseks. Vastupidi, pandeemia on avanud meile harvaesineva, kuid kitsa võimaluste akna selleks, et mõelda järele, mõelda ümber ja lähtestada oma maailm. Lähtestada oma maailm hulga tervema, õiglasema ja jõukama tuleviku tarbeks. (algallikas, tõlge)  TL;DR Maailma absoluutse majanduseliidi arvates on vabaturumajandus ning sellega seoses demokraatia oma aja ära elanud, ning läänemaailm vajab Hiina mudeli sarnast oligarhilist kommunismi.

  COVID-19 on õnnelik õnnetus, mille tekitatud majanduskahju annab võimaluse Ehitada Uuesti Paremini säärane "õiglasem ja jätkusuutlikkum" maailmakord.

  Kindlasti mõjutavad säärased plaanid ka meid kõiki ning kindlasti saab selle ümber olema palju diskussiooni, nii et targem juba eraldi teema teha.

 • Kuidas sa jõudsid sellest artiklist TLDR-ini et kõik juhid on aru saanud et hiina mudelit on vaja?
  5g mast tinistas?
 • Klaus Schwab võib olla tore mees lennukate ideedega, ainus häda on, et tema selja taga puuduvad paks rahakott ja võimas relvastus.
  Seega ta võib arvata uuest maailmakorrast mida iganes, aga see ei saa kunagi olema midagi enamat lennukast fantaasiast.
  PS Lugesin kogu jutu läbi, nii hea lugemine oli lihtsalt!
 • "Maailma absoluutse majanduseliidi arvates on vabaturumajandus ning sellega seoses demokraatia oma aja ära elanud, ning läänemaailm vajab Hiina mudeli sarnast oligarhilist kommunismi."

  Edasi pole vaja lugeda.
 • ...ma ei tea, miks, kuid ma sattusin seda TGRi juttu WEFi leheküljelt lugema enam-vähem kohe, kui see välja tuli. Ka minu esimene mõte oli, et JÄLLE on mingi onu ära flippinud ning tahab kangesti ehitada utoopiat, mis veidigi vaba inimese jaoks on talumatu düstoopia ehk roosasse hõbepaberisse mässitud techno-neokolhoosikord. Kui WEF'i kodukal ringi tuuseldada, leiab sealt vägagi asjaliku kraami vahelt ka mitmeid artikleid, mis sisaldavad OHTRALT sõnu ja fraase, mis tavaliselt kipuvad indikeerima kelbase- ja pasteediohtu.

 • Tehniline võimekus ehitada düstoopiline neo-kolhoosikord on meil täiesti olemas. Hiinlased on seda ka kenasti demonstreerinud. Sotsiaalsed krediidid ja värgid.
 • Uus, ametlik, noortepärane videoklipp, otse "hobuse suust".

  Raske oli identifitseerida seda tunnet mida see tekitas, aga lõpuks sain pihta. See on täpselt justkui midagi mis jookseb mõne düstoofilise ulme- või õudusfilmi algminutitel kaadris olevas telekas.

 • Raske oli identifitseerida seda tunnet mida see tekitas, aga lõpuks sain pihta. See on täpselt justkui midagi mis jookseb mõne düstoofilise ulme- või õudusfilmi algminutitel kaadris olevas telekas.[/quote]

  See millega sa pihta said oli tõenäoliselt suur kivi..
 • Orwellil oli jälle õigus.

  “If you want a picture of the future, imagine a boot stamping on a human face—for ever.”

  Saabas võib olla ka siidirätikusse mässitud, at asi vähem kole tunduks, aga sisuliselt see midagi ei muuda.
  Kui sellel stsenaariumil lasta sündida, ootab meid mõne aja pärast hiline brežnevism koos oma parimate külgedega. Selle vahega, et kaob ära teadmine "saab ka teisiti". Ja kui siis süsteem ikkagi oma raskuse all kokku peaks vajuma, on kogu planeet üksainus suur venemaa. Ka seal kadus kolme põlvkonna möödudes inimeste mälust teadmine, kuidas normaalne ühiskond peaks toimima (mitte et seda teadmist seal ennegi liiga palju oleks olnud). Tulemusi võime iga päev vaadata - kes uudistest, kes natuuris.
 • You'll own nothing.
  And you'll be happy.
  Top 1% will own everything.
  And they'll be happy too!

  win-win
 • Hetkel on siis käimas järjekordne kohtumine Davose nn "korporatiivses Disneylandis".

  Peavoolumeedias pole sellest peaaegu üldse mingit kajastust või kui tuleb, siis: muidugi on see väga oluline üritus kus maailma vägevad erapooletul ja majanduslikult ja ideoloogiliselt neutraalsel üritusel puhtast südamest inimkonna hüvanguks tööd teevad, sest ainult sedasi saame "meie" kardinaalselt uuslähtestada olemasolevat süsteemi võrdsemaks, ökoloogilisemaks ja jätkusuutlikumaks kehtestades "uusi valitsemismudeleid" ja muud taolist.

  Et aga sellel oleks aga pistmist päriselus aset leidvate sotsiaalsete protsessidega või et tehnokraatlik võimu tsentraliseerimine seal privaatselt kooskäivate ülikute kätte see kuidagi demokraatiat, vabadust või riikide iseseisvust riivaks, need on natslikud-fašistlikud vandenõuteooriad.

 • Kunagi sai ka Jüri suurte poiste lauda. Kaja on teinud viimasel ajal head tööd ja võiks arvata, et saab ka sellel aastal selfi teha.
 • "Sekeldaja"
  @sigakoer - yup. Vt. ka
  Pille Pruulmann-Vengerfeldt: ERR vajab keskealiste meeste kõrvale juhtideks ka noori, naisi, kliimaaktiviste.

  Ma pean vist sulle bloki panema:D
  Ma hakkan kohe hullult ropendama kui ma seda nime kuulen.
 • "Sekeldaja"
  Yup. Vt. ka
  Pille Pruulmann-Vengerfeldt: ERR vajab keskealiste meeste kõrvale juhtideks ka noori, naisi, kliimaaktiviste.


  Vabandage, ma olen domineeriva diskursuse osas veidi ajast maha jäänud. Kas kliima-aktivist on nüüd ka intersektsionaalsel skaalal mingi uus ja huvitav olulist positsiooni omav tegelane? Mis determineeris, et just see aktivismi vorm peab esindatud olema?
 • Daam arvab, et ringhäälingunõukogus võiks poliitjobude asemel olla rohkem eri huvigruppe esindavaid tegelasi ja ekretiini võtab kohe ropendama? :)
 • Njaa, aga mina tunnen seda meest, kes temaga ABIELLUS...
 • "Offf"
  Njaa, aga mina tunnen seda meest, kes temaga ABIELLUS...

  Mina ka:D
 • "decibel"
  "Sekeldaja"
  @sigakoer - yup. Vt. ka
  Pille Pruulmann-Vengerfeldt: ERR vajab keskealiste meeste kõrvale juhtideks ka noori, naisi, kliimaaktiviste.

  Ma pean vist sulle bloki panema:D
  Ma hakkan kohe hullult ropendama kui ma seda nime kuulen.


  (Mart Laari häälega:) Mul ON kahju... Ja ma vabandan. :P
 • "Karum6mm"
  "Sekeldaja"
  Yup. Vt. ka
  Pille Pruulmann-Vengerfeldt: ERR vajab keskealiste meeste kõrvale juhtideks ka noori, naisi, kliimaaktiviste.


  Vabandage, ma olen domineeriva diskursuse osas veidi ajast maha jäänud. Kas kliima-aktivist on nüüd ka intersektsionaalsel skaalal mingi uus ja huvitav olulist positsiooni omav tegelane? Mis determineeris, et just see aktivismi vorm peab esindatud olema?


  Olulisemgi veel - miks ainult ERR-is?
 • "decibel"
  "Offf"
  Njaa, aga mina tunnen seda meest, kes temaga ABIELLUS...

  Mina ka:D


  Issand halasta...
 • "Sekeldaja"
  @sigakoer - yup. Vt. ka
  Pille Pruulmann-Vengerfeldt: ERR vajab keskealiste meeste kõrvale juhtideks ka noori, naisi, kliimaaktiviste.

  Rahunege! Pillele ei ole miski inimlik võõras, seda tuleb mõista ja aktsepteerida, mitte rääkida domineerivast diskursusest. Inimlik kadedus ja solvumus on selle nimi.

  Väljavõte daami CV-st:
  26.05.2015–26.05.2020 Eesti Rahvusringhääling, Nõukogu liige (1,00)
  Kas teie ei oleks solvunud, kui pärast viieaastast mõnusat olemist koht ära võetakse? Loomulikult oleksite. Ja kui senikehtinud reeglitega tagasi ei saa, siis tuleb ise välja pakkuda uued.

  Ei ole midagi uut siin päikese all.
 • "Velikij"
  "Sekeldaja"
  @sigakoer - yup. Vt. ka
  Pille Pruulmann-Vengerfeldt: ERR vajab keskealiste meeste kõrvale juhtideks ka noori, naisi, kliimaaktiviste.

  Rahunege! Pillele ei ole miski inimlik võõras, seda tuleb mõista ja aktsepteerida, mitte rääkida domineerivast diskursusest. Inimlik kadedus ja solvumus on selle nimi.

  Väljavõte daami CV-st:
  26.05.2015–26.05.2020 Eesti Rahvusringhääling, Nõukogu liige (1,00)
  Kas teie ei oleks solvunud, kui pärast viieaastast mõnusat olemist koht ära võetakse? Loomulikult oleksite. Ja kui senikehtinud reeglitega tagasi ei saa, siis tuleb ise välja pakkuda uued.

  Ei ole midagi uut siin päikese all.

  Ja koht võeti ära, kuna on naine, loomulikult.
  Kas on veel teada mingeid tunnuseid, asjaolusid või omadusi, mis teda patriarhaalses rõhumishierarhias allapoole suruvad?
 • Avalikku ametisse määratakse meessoost konservatiivsete vaadetega keskealine mõttetu poliitbroiler, kes on silma paistnud põhiliselt sisutühja jutu ajamise ja asjade vussikeeramisega, avaldatakse arvamust, et asutuses võiks rohkem laiapindset vaadet olla ja OÜ Mõhk och Tölpa tõuseb selle peale nagu üks mees barrikaadidele, kaitsma oma võõrandamatut õigust öelda kuidas meil asjad olema peavad. Parim situatsioonikoomika, puhas sketchimaterjal.
 • See, et sa ise teisi shame´ima hakkad, ei tee asja paremaks.
  Mingi valikuline kaasamine on liiga kaugele läinud. Küsi endalt, miks tahetakse igale poole mugavatele kohtadele naisi suruda - isegi kui naised ise ei soovi konkreetses valdkonnas toimetada. Mustadele kohtadel samas aga neid ei suruta, seal võivad keskealised mehed rahus enda tervist edasi kahjustada. Samal ajal unustatakse kõik ülejäänud 234 sugu vms ära...
  Dissonants on reaalne.
 • Mõned esoteerika mehed on öelnud:
  selleks, et maailmavalitsus uppi lükata, oleks vaja inimestel LIHTSALT kollektiivne otsus teha ja selg sirgu lüüa.

  Vo keegi oskab seda lahti mõtestada.

 • Ota miks seal pildil ainult valged kesk- ja gerontoealised mehed bossid on? See on see must tervistkahjustav koht? Dissonants on reaalne ja muud ilusad eestikeelsed väljendid
 • Kogu selle idee et naised olla rõhutud, kui neid igal pool juhikohtadel võrdselt ei ole, on välja mõelnud justnimelt need kesk- ja gerontoealised mehed. Selleks et rõhutud naised saaksid oma ihaldatud juhikohad, tuleb neil pöörduda kellegi poole kes ülejäänud mehi selleks sunniks, ehk just nende tipus olevate kesk- ja gerontoealiste meeste poole. Seeläbi muutes nood naised omakorda oma sotsiaalse positsiooni säilitamise nimel sõltuvusse nendest kesk- ja gerontoealistest meestest ja nende ideoloogiast. Seeläbi võites sellele ideoloogiale ja neile meestele majanduslikus ja sotsiaalses sõltuvuses olevaid, veendunud käsilasi kõikvõimalikes institutsioonides. Üpris briljantne tegelikult.

  Mõistagi ei hakka keegi neid kesk- ja gerontoealisi mehi naiste vastu välja vahetama, nalja teete või?
 • Meritokraatia on parim, ausaim ja kõige õiglasem asi, mille peale inimene tulnud on. Kui kellelegi meritokraatia ei meeldi, siis on tal ilmselgelt huvi enda objektiivsete/mõõdetavate parameetrite alusel küsitavat konkurentsipositsiooni mängureegleid ümber tehes parandada. Klassiklaline võimuvõitlus, vestistatud huvid ja teki sikutamine. Mitte keegi ei peaks saama mitte mingile positsioonile mingite (sünnipäraste) parameetrite tõttu, mida ta ise mõjutada ei saa. Nagu ei peaks keegi ka mingist positsioonist ilma jääma mingite (sünnipäraste) parameetrite tõttu, mida ta ise mõjutada ei saa.

  Kui me siin viimaste postituste alusel vaadeldavat olukorda lahkame, siis pole see just meritokraatlik. Samas ka katse protsess dekonstrueerida (pun intended) - ning asendada lehmakauplemine moodsast ideoloogilisest hüsteeriast lähtuva lehmakauplemisega - ilmselt ei paranda mitte midagi peale domineeriva diskursuse fänniklubi liikmete enesetunde.
 • Vahemärkus : must tähistab eesti keeles värvuse puudumist. Nähtava spektriosa valgus neeldub mustal pinnal täielikult.

  Sõna kasutamine tähenduses räpane, pesemata, kasimata on ebasoovitav. Eriti kui jutt käib inimestest .

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon