Kellele sõjatööstusest panustada? - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Kellele sõjatööstusest panustada?

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Ilmselgelt võidavad suurema madina korral mõningad sõjatööstuse tegijad. Aga kes? Pakun välja järgmise pildi:

  Naftafirmad. Kes tarnib USAF-le kütust? Tegemist on mingi põrguseguga, mida mälu järgi ei tellita just väga mitmest firmast.

  Igatsugu rakettide tootjad nagu Rocketdyne (vist ei ole stockil), Rockwell (sensorid) jms.

  Sõjalennundusega seotud. Paljuski emotsionaalne side. Samas iga lennuga kahaneb lennuki kasutusressurss ning sõjalennukid käivad hoolduses üpris tihti. Ehk siis tagavarajupid peaksid suurendama tulemit järgmistel tegijatel: LMT; NOC ja tähelepanu - BA (eriti seetõttu, et ilmselt on põhilised lennukid, mida kasutatakse F-18-d, kuna starditakse lennukiemalaevadelt). Kui keegi viitsib uurida BA balance sheeti, siis oleks päris huvitav teada saada, kui palju see põnts reisilennudusele seda kompaniid tegelikult mõjutab ja kas ta pole äkki mitte emotsionaalselt alla hinnatud (arvestades võimalikku käibekasvu sõjatööstusest).

  Tugisüsteemid: GD

  Muu "ammunition and weapons": ALR

  Teisi tegijaid? Pole ise niiväga kodus sealses sõjatööstuses, et see pilt ka adekvaatne oleks aga siiski. Kas keegi aimab kuskil kuldkalakest. Minu väljapakutud on pärast 11 septembrit juba kõik püsti v.a. BA, mis tahab natuke sügavamat uurimist.
 • Ups. Eelmisse juttu tuli pisike viga. Nimelt USAF ilmselt selles madinas kätt valgeks ei saagi. Navy peaks olema selle koha peal. Aga ikkagi. Kes neile seda põrgusegu keedab?
 • Pakun välja järgmised grupid, mis olen ajapikku erinevatelt saitidelt kokku korjanud:
  sõjatööstus:ATK GD ITT LMT NOC RTN
  turvafirmad: PZB WAK
  mitmesugune terrorismi vastu võitlemisega seotud hi-tech:MAGS INVN VISG VSNX CDCY OSIS ICTS
  bioterrori vastu: ACAM BREL CBST GILD ABGX

  Siit võib igaüks ise konkreetseid valikuid teha.
 • Mina võtsin 17.septembril ITT ja PFE

  ITT 43.11 > 45.90 +6.5%
  PFE 38.14 > 41.50 +8.8%
 • Kui keegi kommenteeriks BA-d selles valguses
 • Miks mõeldakse standardselt?
  Viimane CNN uudis pajatab sellest, et Ameeriklased on hakanud vähem magama ja rohkem seksima...

  !!!

  Mis juhtub 9 kuu pärast?
  Võib-olla tuleks investeerida hoopis sellesse valdkonda(meditsiiniteenused, beebitarbed jne.)
 • Kas seegi mõte ei sisalda stampmõtlemist. Vanasti olid seosed jah nii ühesed, kuid tänapäevase pereplaneerimise meetodite külluse juures...

  Mina panustaks hoopis lühiajaliselt mõnesse kondoomivabrikanti :-)
 • Floridas avastati eile üks Siberi katku juhtum eile, esialgu seda bioterrorismiga ei seostata
 • Pakuks tõusjateks igasuguseid turvasüsteemide tootjaid -
  näiteks biomeetriliste identifikatsioonisüsteemide tegijad.
  Oletada võib, et üha rohkem hakatakse inimesi igasuguste
  kehaosade skaneerimise abil identifitseerima. Kasvõi
  lennujaamadeski...
 • Aeg teemat veidi kergitada, kes võiks olla mõned väiksemad tublid tegelased, kellest võib kahjurite tõrjumisel kasu olla?
 • Endise Otepää ART osavamad metallitöötlejad ei vajanud nn. rikutud relvade taastamiseks 3D printereid. Arsenal taastati kõhutundega
 • Aga miks just väiksemad tublid tegelased?

  Minu vaade kaitsetööstuse aktsiatele on hoopis selline, et omada tasub "vaalasid", kes toodavad suuri, tehnoloogiliselt ülikeerukaid ja investeeringumahukaid relvasüsteeme ning kes on too important to fail.
  a) Kuivõrd sisenemiskulud sedalaadi süsteemide tootmisesse on tohutud ning tarbija soovib eelnevat reference-t, naudivad sellised ettevõtted turgu, mida väljaspoolt ei torgita ja kus konkureeritakse vaid omavahel.
  b) Kui selline ettevõte, millel on veerandisse sajandisse (ja kohati kauemgi) ulatuvad hoolduslepped peaks feilima, tähendaks see tema klientriikide jaoks otsest ja ulatuslikku kaitsevõime kadu. Seda ei lasta mingil tingimusel juhtuda.
  c) Nende ettevõtete põhikliendiks on maailma rikkaim klient - USA valitsus. Ka kõige valusama majanduskriisi aegadel on neil tagatud kindel ja stabiilne sissetulek, mis ei olene turukonjunktuurist.
  d) Nendel ettevõtetel on lisaks ka väga suur potentsiaal lüüa kaasa kosmosetehnoloogiate loomisel ja arendamisel.

  Sellistest ettevõtetest portfell on pommikindel. Literally.

  Ajalooliselt on Defence and Aerospace indeks pikalt ja pidevalt löönud S&P500-t:  ...ning enamus selle indeksi suurimatest tegijatest omakorda biitinud indeksit ennast:  Disclaimer: LMT ja RTX (ja lisaks kaitsetööstuse osakaaluga BA ja HON) hakkasin PIK tulekul, septembris 2021 ostma automaatse investeerimisega oma PIK portfelli ning hetkel küll ei saa kurta. Tahaksin tegelikult lisada ka NOC ja GD, aga LHV automaatse investeerimise kasinas valikus neid kahjuks pole.
 • Ma ka üle ei soovitaks mõelda ja valiks pigem suuremad. Hetkel pole päris paljud fondid sinna tööstusharusse saanud raha panna, kuid uus trend tundub olevat, et sõjatööstus nimetatakse ümber kaitsetööstuseks ja sellega seoses muutub ka ESG sobivaks suurtele fondidele.
 • ei ole jõudnud ettevõtet uurida, aga AeroVironment, Inc. (AVAV) on Switchblade,de tootja

  USA on neid seni kasutanud Afganistanis ja Iraagis, tulemused väga head, tegu on väikse nn enesetapudrooniga, mis pigem liigitub täppislaskemoona kui droonide alla ....

  Türgi suured droonid Bayraktar on end juba Ukrainas tõestanud, küllap ka Switchblade näitab oma võimekust

  Ukraine Will Get Switchblade Suicide Drones As Part Of New U.S. Aid Package

 • LHV on nüüd lisanud PIK automaatse investeerimise valikusse ka GD ja NOC. Suur aitäh selle eest - sain oma PIK sissemaksete struktuuri nüüd täpselt selliseks, nagu olen soovinud!

  Lisan veel ühe pildi, kuidas on USA kaitsetööstuse vaaladel läinud alatest 2000.a. algusest tänaseni võrrelduna SPY-ga (protsentides):

 • Minu radaril on Rheinmetall AG (RHM.DE)
  Alates sõja puhkemisest on 140% üles jooksnud ja kui arvestada, et Sakslased alles alustavad oma investeeringute suurendamist kaitsekulutusetele siis puhas kuld.
 • Euroopast võib ka sellise vana ja kuulsa firma nagu TKA.DE poole vaadata. Aktsia on küll kidunud viimastel aastatel, aga seoses muutunud poliitikaga võib uue hingamise leida.
 • "harley"
  Minu radaril on Rheinmetall AG (RHM.DE)
  Alates sõja puhkemisest on 140% üles jooksnud ja kui arvestada, et Sakslased alles alustavad oma investeeringute suurendamist kaitsekulutusetele siis puhas kuld.


  Germany's largest defense concern Rheinmetall is ready to supply #Ukraine with up to 50 Leopard 1 tanks and up to 60 Marder-type armored personnel carriers, the Handelsblatt newspaper reported
 • "harley"
  "harley"
  Minu radaril on Rheinmetall AG (RHM.DE)
  Alates sõja puhkemisest on 140% üles jooksnud ja kui arvestada, et Sakslased alles alustavad oma investeeringute suurendamist kaitsekulutusetele siis puhas kuld.


  Germany's largest defense concern Rheinmetall is ready to supply #Ukraine with up to 50 Leopard 1 tanks and up to 60 Marder-type armored personnel carriers, the Handelsblatt newspaper reported


  Mis tõlkest "concern" tekkis sellesse lausesse?
 • "jim"

  Mis tõlkest "concern" tekkis sellesse lausesse?


  Arvatavasti "konzern" saksa k

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon