Börsipäev 15. juuni - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 15. juuni

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Bloombergis kirjutatakse täna Põhja-Koreast ja tuumaprogrammi lõpetamise võimalikkusest. Pärast seda kui 2006. aasta 9. oktoobril Põhja-Koreas tuumapomm õhati ning 5 päeva hiljem riigile selle eest sanktsioonid määrati, on Põhja-Korea olnud rahvusvahelise põlu all. Samuti külmutati mitmed riigi välismaal olevad arved. Täna annabki tuumprogrammi lõpetamise spekulatsioonidele põhjust rahvusvaheliste arvete külmutamise lõpetamine. Nimelt teatati eile, et Macaus kinni olnud varad summas üle $20 miljoni on riigile tagasi kantud.

  Kim Jong Il’i põhinõudmiseks 13. veebruari kokkuleppes tuumarajatiste sulgemise osas on seni olnud varade vabastamine ning rajatiste sulgemise eest saadav rahvusvaheline energia abi. Suuri sõnu on see riigijuht muidugi varemgi teinud, mistõttu on raske öelda, kas see samm ka päriselt ajendab Põhja-Koread oma plutooniumireaktorit sulgema või mitte, mille tähtaeg seni oli 14. aprill, kuid mida ei täidetud, kuna riik polnud kätte saanud oma varasid.

  Pingete alanemine regioonis on aidanud kaasa ka riigi lõunanaabrile Lõuna-Koreale, kelle suhtes on fondid viimastel kuudel positiivsemalt meelestatud olnud. Lõuna-Korea aktsiaturu viimase 3 aasta liikumine: 

 • Lähipäevadel siis kõrgendatud tähelepanu Lõuna-Korea indeksfondi osas, sümbol EWY.
 • Täna 15:30 avaldatakse USA maikuu CPI andmed. Eile avaldatud maikuu PPI tõusis 0.9% vs 0.6% konsensus. Üldiselt lähemalt vaadatud core rate kasvas 0.2% ning vastas seega analüütikute ootustele.

  Visates pilgu lähemalt raportile tuli siit aga üllatus. Äärmiselt palju on räägitud toiduainete inflatsioonist. Tõin hiljuti välja lõigu Costco (COST) kommentaarist ning asjakohane oleks seda teha ka siin. Costco Wholesale kvartaliaruanne esitati 31. mail ehk vaid mõni nädal tagasi. Ning Bear Stearnsi analüütik Christine Augustine esitas seal otsese küsimuse toiduainete inflatsiooni kohta. Vastus kolas järgmiselt: mustikate hinnad tõusid 20%, mozzarella 20%, kana 12-15%, kohvi 12-13%, või hinnatõus jäi 5-10% sisse jne.

  Toon ära ka vastava lõigu:

  Christine Augustine - Bear Stearns

  Are there areas within either food and sundries or maybe in the fresh piece of the merchandise categories where you are seeing inflation? If so, what sort of categories are those?

  Richard A. Galanti

  Meat and -- hold on a second. I’ll look at our last month inflation categories -- gasoline course was up, that’s not food. Blueberries were up 20%, shredded mozzarella up over 20%, chicken up 12% to 15%, coffee up 12% to 13%, both Uban and Folgers, and I’m sure other ones, too. This is just the top of the list in terms of --

  Christine Augustine - Bear Stearns

  Any dairy?

  Richard A. Galanti

  Any dairy -- butter, up high single digits; cheese, I mentioned the mozzarella, up 25%. Again, I’m sure there are other cheeses. What I’m looking at is a list of the top 25 based on LIFO dollars, so it could be -- I’m sure there are other cheeses but they don’t reflect on this summary sheet.

  Piima ja seega ka piimatoodete hinnatõus ei ole täna enam üllatuseks, arvestades järgmist liikumist:

   

  Kahtlemata ei jää ka piimatoodete mõju tarbijani jõudmata kui näiteks Dominos Pizza (DPZ) ütleb, et 30% pizza hinnast moodustab juustu hind. Eriti kui tegemist on 2x mozzarella juustu pizzaga.

   

  Kõige selle taustal on huvitav vaadata kui palju on hinnad tõusnud ning eriti üllatav on, kui räägitakse langevatest toiduainete hindadest. Tegin väljavõtte eilsest maikuu PPI raportist ning kui heita kõrvale korraks igakuised näitajad, näeme, et kana on tõusnud aastaga 35% ning värsked puuviljad 40%. Lisaks kõlab minule uskumatuna, et kuu ajaga on langenud köögiviljade hinnad 35%, arvestades, et varasematel aastatel on sel perioodil langus jäänud vaid 14-15% piiresse.

  FINISHED CONSUMER GOODS ning sellest FINISHED CONSUMER FOODS:

   

  Kuigi core inflation jätab energia ja toiduainete hinnad inflatsiooninumbri arvutusest välja, on need kaks just viimase aastaga kerkinud ning kahtlemata tarbijale oma mõju avaldamas. Siinjuures on paljude jaemüüjate suutmatus hindu tõsta kärpinud omakorda nende marginaale (nagu tõin mõni päev tagasi börsipäevas välja Kraft foodsi näitel).

  Lisaks veel siia juurde, et eile teatas Wall Street Journal, et tõstab oma weekday newsstand hinda, mis ei ole kerkinud alates 2001. aastast saadik. Selle ajaga võrreldes on kulud kasvanud ning reklaamikäive kahanenud. Hind tõuseb $1-lt $1.5-le.

  Tarbija jaoks on inflatsioon olemas ning huvitav on jälgida järgnevate kuude inflatsioonistatistikat. Inflatsioon kas jõuab tarbijani või kaotajaks on ettevõtete marginaalid, mis hetkel on suhteliselt haavatavatel tasemetel.

 • Core CPI y/y 2.2% vs. +2.3% Bloomberg consensus
  Core CPI m/m +0.1% vs +0.2% consensus
  CPI m/m +0.7% vs +0.6% consensus
  CPI y/y 2.7% vs. +2.6% Bloomberg consensus

  Futuurid rallivad CPI statistika peale
 • Shark arutab täna CPI-numbri väljatulemise järgselt, et pullid vaatavad inflatsiooniartiklite ilusaid pealkirju, samal ajal kui karud üritavad turuosalistele meelde tuletada, et tarbijahinnaindeks on tihti eksitav ning ekslikult on pööratud tähelepanu toitu ja energiat mittesisaldava näidu jälgimise peale. Aga eilse PPI näidu järel ei saa tänast CPI's enam väga suureks üllatuseks pidada.

  Inflation Reading Gives Markets a Boost

  By Rev Shark
  RealMoney.com Contributor
  6/15/2007 8:52 AM EDT
  Click here for more stories by Rev Shark

  A better-than-expected core CPI number is giving the market a boost in premarket trading, but there is plenty of grumbling among the bears about how misleading the core number is because it excludes food and oil.

  There are lots of arguments about how inaccurate these numbers are as gauges of actual inflation, but the market isn't engaging in that game. The headlines are good, and that means you buy.

  With a big two-day move, consistently strong trading on Fridays and quadruple expiration today, we have a lot of crosscurrents that should keep the trading very tricky. I'm inclined to fade the strength, but I'm in no rush to start building a position.

  We'll see how we act after the first 30 minutes or so of trading. I believe a good CPI was pretty widely expected, and I'm not sure its good enough to give the market legs.

  ---------------------------------
  Ülespoole avanevad:

  Gapping up on strong earnings/guidance: SWHC +6.6%... Other news: EPCT +28.0% (new research shows broad efficacy of EpiCept's Azixa against multiple tumor types and in drug resistant cell line), AXTI +8.1% (initiated with a Buy at First Albany), ACH +7.2% (continued momentum following yesterday's ~9% gain), NMX +6.9% (exploring a sale to NYSE, CME, people say - Bloomberg.com), EXPE + (pre-mkt strength attributed to takeover chatter), HANS +4.9% (upgraded to Buy at tier-1 firm), WOS +2.6% (co was the focus of takeover speculation in European trading - Bloomberg.com), INTC +2.1% (upgraded to Buy at Goldman - Bloomberg.com), ASML +1.9% (tgt raised over seas at Rabo Securities following restructuring), ICE +1.2% (up in sympathy with peer NMX).

  Allapoole avanevad:

  Gapping down on weak earnings/guidance: BBW -12.2%, WGO -4.1%, ADBE -0.8%... Other news: HOKU -3.2% (profit taking following yesterday's ~47% move higher), CAL -1.7% (downgraded to Neutral at tier-1 firm).
 • Hurraaoptimism on tänase päeva kohta vist pehmelt öeldud. Huvitav millal laiemad makromajanduslikud tegurid turule ka reaalset mõju avaldama hakkavad. Praeguse seisuga vaadates tundub, et "any news is good news". Mingit ratsionaalset põhjendust viimase aja optimismile näha ei oska. Kui kogu see tulevärk on tingitud ainult suurest likviidsusest, siis lõppeb kogu see asi vist küll päris võimsa pauguga.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon