Börsipäev 5. november - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 5. november

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Neljapävane ralli tehti reedel kiiresti tasa vaatamata sellele, et USA tööturu raport kujunes oodatust paremaks. Raske on konkreetset põhjust välja tuua, kuid ühe teooriana pakuti välja, et kui uusi töökohtasid hakatakse oodatust rohkem looma, keerab keskpank rahatrüki kraani varsti kinni. Kuna FEDi jaoks on siiski olulisemad töötuse ning tööjõus osalemise määr, ei tohiks murel QE peatse lõppemise pärast alust olla. Siinkohal tasub mängida natuke Föderaalreservi Atlanta haru loodud kalkulaatoriga, et näha, kuidas näiteks 7%lise tööpuuduseni jõudmiseks järgmise 12 kuu jooksul (eeldades ka mitmekümne aasta madalaimal tasemele kukkunud tööjõus osalemise määra vaid pisikest paranemist 64,5% peale) tuleb iga kuu luua majanduses 334K töökohta. Pikendades ajahorisonti kahe aasta peale, läheb vaja 219K töökoha loomist iga kuu.

  Niisiis loodi oktoobris Ühendriikides väljaspool põllumajandussektorit 171K töökohta, mida oli progoositust 46 võrra enam. Töötuse määr kerkis 0,1 protsendipunkti võrra tänu sellele, et inimesed leidsid tööd või hakkasid aktiivsemalt seda otsima ning sellega kergitati tööjõus osalemise määra 0,2 protsendipunkti võrra 63,8% peale. Negatiivsemat laadi oli raporti juures fakt, et keskmine tunnitasu jäi oktoobris muutumatuks (oodati 0,2% kasvu) ning keskmine töönädal oli oodatud 34,5h asemel 34,4h, mis mõlemad ei kõnele just kõige kindlamast tööturu taastumisest.

  Mis natuke hajutab nii oktoobrikuu, kui ka paari eelneva kuu statistika tugevust, on nende tagantjärgi korrigeerimine. Üldjuhul kipuvad majanduse taastudes esimesed välja hõigatud numbrid alahindama tegelikku majandusolukorda, mis tingib hiljem nende positiivse korrigeerimise. Näiteks kui esimest korda hinnati USAs loodud töökohtade arvuks augustis 96K, siis septembri raportis revideeriti seda üles 46 tuhande võrra ning nüüd oktoobris veel 50K võrra kokku 192 tuhande peale. Samamoodi võib arvata, et ka oktoobri näitu jõutakse tulevikus veel korduvalt revideerida. Tänu korrigeerimistele on USA majanduses viimase kolme kuu jooksul loodud keskmiselt 170K töökohta, mis on selge paranemine võrreldes mai-juuli perioodiga, mil keskmiseks kasvuks oli 104K ühes kuus.  Alanud nädalal on USAs suure tähelepanu all teisipäeval toimuvad presidendivalimised, kuid ära ei tasuks unustada ka samaaegselt toimuvat Kongressi valimist, kuna ülem- ja alamkoja kooslusest sõltub riigi poliitiline otsustusvõimekus eelkõige järgmise aasta alguses aset leidvate maksusoodustuste lõppemise ja eelarvekärbete osas. Makro poolel on USA kalender suhteliselt hõre, välja võiks tuua tänase teenindussektori ISM indeksi, neljapäevase töötu abiraha taotluste numbri ja reedese Michigani tarbijasentimendi indeksi.

  Euroopas ootab meid neljapäeval ees aga Euroopa Keskpanga järjekordne kohtumine, mille raames ei oodata erilisi uudiseid, kuid piirkonna jätkuvalt nõrka makropilti ja keskpanga enda hiljuti avaldatud laenuturu küsitlust arvesse võttes pakub pigem huvi seisukoha võimalik muutumine lähiaja väljavaate osas. Sõltuvalt Draghi inflatsiooni ja majandusolukorra hinnangust vaadatakse, kas võimalused intressimäära langetamiseks detsembris suurenevad või mitte. Samal päeval toimub ka Inglise keskpanga istung. Novembris lõpeb viimane rahatrüki ring ning veel mõned kuud tagasi pakuti selle pikendamist, kuid oodatust parem SKP kasv ning keskpanga liikmete diskussioonid QE võimalike negatiivsete mõjude teemal on pigem pannud turuosalisi kahtlema, et sel nädalal otsustatakse varade ostuprogrammi laiendada.

  Makrost võiks ära mainida UK ja eurotsooni teenindussektori PMId vastavalt esmaspäeval ja teisipäeval, Saksamaa tehaste tellimuse teisipäeval ja tööstustoodangu muutuse kolmapäeval. Esiplaanilt pole kuhugi kadunud ka Kreeka, mille parlament võtab kolmapäeval hääletusele erinevad reformid ja tuleval pühapäeval langetab otsuse järgmise aasta valitsuse eelarve osas. Kui mõlemad kiidetakse probleemideta heaks, on ka uue laenueraldise ja eelarve eesmärkide täitmiseks ajapikenduse saamine seda tõenäolisem.

  Kauaoodatud sündmuseks saab olema 8. novembril algav Hiina kommunistliku partei kongress, mille raames valitakse riigi uued liidrid. Üldiselt on partei kohtumine kestnud nädala jagu, mistõttu selgub uus struktuur tuleva nädala lõpus.

  Aasia on kauplemas natuke segaste meeleolude vallas, kuna reedel oli USAs suurem langus, ent samal ajal paranes Hiina teenindussektori PMI septembri 53,7 punkti pealt oktoobris 55,5 punkti peale, mis annab järjekordse positiivse signaali majandusliku aktiivsuse stabiliseerumise kohta.

  Tänane kalender:
  10.00 Hispaania tööpuudus (oktoober)
  11.30 Suurbritannia teenindussektoris PMI (oktoober)
  17.00 USA teenindussektori ISM (oktoober)

  USA indeksite futuurid kauplevad hetkel 0,2% plussis, Euroopa on alustamas -0,3% punases.
 • Kuigi tulemuste hooaeg võtab vaikselt tuure väiksemaks, siis käesoleval nädalal kavatseb oma majandunäitajad avaldada veel tervelt 74 S&P 500 ettevõtet. Siiani raporteerinud 378st firmast on analüütikute aktsiakasumi ootust löönud 61,9%, mis on võrreldav ajaloolise keskmisega. Müügitulu poolel pole aga trend väga paranenud ning ületajate osakaal püsib 39% lähedal, mis on selgelt nõrgem 62% keskmisest.
 • Barclays'lt kaks väga head graafikut selle kohta, mis on juhtunud analüütikute neljanda kvartali ja 2013.a S&P 500 ettevõtete kasumikasvu ootustega. Alates Alcoa raporteerimisest oktoobri alguses on Q4 EPS YoY kasvuootus kukkunud tänaseks 10% pealt 7,2% peale ja 2013.a oma 11,3% pealt 10,4% peale.


 • Deutsche vahendusel väike kokkuvõte ka Euroopa ettevõtete majandustulemustest. Nagu näha, siis Stoxx 600 seni raporteerinud 172st ettevõttest on 53% löönud EPSi ootust ja 50% müügitulu ootust. Nii et ka mitte kõige tugevamad näitajad ajaloolises kontekstis.
 • Hispaania töötute armee kasvas oktoobris 128,2 tuhande inimese võrra, mis oli veidi rohkem oodatud 110 tuhandest. EUR/USD on saamas selle peale veidi müüki, kaubeldes -0,45% madalamal @ 1,2778 dollarit. Ka USA indeksite futuurid on vajunud kümnendiku protsendipunktist alla nulljoone.
 • UK teenindussektori PMI oli oktoobris 50,6 vs oodatud 52,0
 • Gapping up
  In reaction to strong earnings/guidance: NTE +19%, TSLA +4.1%, TM +2.4%, ROK +2.3%, (light volume), ROG +2.2%, (light volume), RIG +2.1%, AWR +1.7%, (light volume), TRLG +0.7%.

  M&A news: KBW +17.1% (KBW and Stifel Financial announce strategic merger; KBW shareholders will receive $17.50/share, comprised of $10.00 per share in cash and $7.50/share in Stifel common stock). MDF +2.4% (Metropolitan Health Networks to be acquired by Humana for $11.25 per share in cash)

  Other news: BMRN +27% (Biomarin Pharm's Phase 3 study of GALNS for the treatment of MPS IVA meets primary endpoint; co Plans to submit marketing applications starting in 1Q13), EQU +11% (announces sale of Lochend Cardium assets for $62 mln), TRQ +3.6% (ticking higher, Oyu Tolgoi Concludes Final Power Purchase Agreement), RHP +3% (declares special dividend of $6.84 per share), AMAG +2.2% (announces that Takeda Pharm launched ferumoxytol in its first European Union market, under the brand name Rienso), RPTP +2% (announces 'positive' data on RP103 Extension study presented at Kidney Week 2012; patients with nephropathic cystinosis using RP103 for up to 24 months, maintained WBC cystine levels continuously below the therapeutic target), DOV +1.7% (announces $1 bln share repurchase program and intention to divest certain non-core businesses), ALXN +1% (presents new clinical trial data show substantial improvement with Eculizumab in patients with STEC-HUS).

  Analyst comments: MNKD +3.5% (upgraded to Buy at BofA/Merrill), TGT +1.4% (upgraded to Overweight at JP Morgan), CBS +0.9% (upgraded at Barclays and Evercore), SXL +0.8% (upgraded to Buy from Sell at Goldman), QCOM +0.4% (upgraded to Buy from Neutral at Nomura)
 • Gapping down:
  In reaction to disappointing earnings/guidance: MTW -4.7%, SLW -3%, HBC -2%.

  Select Brazil related names showing weakness: PBR -3%, ELP -2.7%, CPL -2.6%, GFA -2.4%, SID -2.3%, RIO -1.6%, SAN -1.3%, .

  A few oil/gas stocks trading lower: TOT -1.4%, E -1.4%, BP -0.9%, RDS.A -0.7%, XOM -0.3%.

  Select financial related names showing early weakness: LYG -1.5%, DB -1.3%, ING -1.3%, ITUB -1.3%.

  Other news: RDN +-7.1% (ticking lower, Barron's profiles cautious view on RadiaN).

  Analyst comments: NKA -1.5% (Niska Gas downgraded to Sell from Neutral at Goldman).
 • Apple announced it sold three million iPads in just three days since the launch of its new iPad mini and fourth generation iPad

  Apple announced it has sold three million iPads in just three days since the launch of its new iPad mini and fourth generation iPad — double the previous first weekend milestone of 1.5 million Wi-Fi only models sold for the third generation iPad in March.


  AAPL eelturul 0,4% miinusest jõudnud 1%-sse plussi, kaubeledes $ 582 juures.
 • Weight Watchers beats by $0.14, beats on revs; guides FY12 EPS in-line (47.48 -0.35)
  Reports Q3 (Sep) earnings of $1.20 per share, $0.14 better than the Capital IQ Consensus Estimate of $1.06; revenues rose 0.5% year/year to $430.6 mln vs the $418.21 mln consensus. Co issues in-line guidance for FY12, sees EPS of $4.00-4.20 vs. $4.07 Capital IQ Consensus Estimate.


  WTW kauplemas ligi 9% plusspoolel.

Teemade nimekirja