Börsipäev 11. juuli - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 11. juuli

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Päev kujunes eile börsidel suhteliselt vaikseks enne FOMC juuni istungi protokolli avaldamist ja tegelikult ka pärast seda, sest turuosalistel oli raskusi selle tõlgendamisega. Küll aga on Ben Bernanke Eesti aja järgi vastu südaööd jaganud paar kommentaari, mis toetab tänast Aasia sessiooni, muutis dollari teiste valuutade suhtes odavamaks ning viskas USA indeksite futuurid hetkel ligi protsendi jagu kõrgemale.

  Tavaliselt turg väga ei reageeri FOMC protokolli peale, kuna suuresti peaks see sisaldama infot, mida Bernanke istungijärgsel pressikonverentsil juba rääkis. Sedapuhku on aga ärevust õhus rohkem, sest iga väiksemgi infokild QE vähendamises osas kulub marjaks ära. Paraku täpset vastust protokollist ei saadud, kuna see viitas kõikvõimalikele variantidele….nii kvantitatiivse lõdvendamise jätkumisele kui ka selle oodatust kiiremale lõpetamisele.

  Pressiteate kohaselt tahaksid mitmed FOMC liikmed näha tööturu edasist paranemist enne, kui võlakirjade ja muude väärtpaberite ostumahtu vähendama hakatakse. Samal ajal aga oli majandusprognooside juurde lisatud, et ligi pool FOMC liikmetest peaks targaks QE tänavu ära lõpetada. Aga kuna viimase puhul on arvestatud ka nende liikmete nägemusega, kellel puudub rahapoliitilistel otsustel hääleõigus, siis kokkuvõttes peaks ikkagi juhinduma esimesest mõttest, et kui majandusaktiivsus ja töökohtade loomine jätkub järgnevatel kuudel ootuspärases tempos, siis tõenäoliselt hakatakse sügisest QE mahtu vaikselt vähendama, mitte lõpetama.

  Seda tuletas meelde uuesti Ben Bernanke kes mõni tund hiljem kõnega esines ning ütles selle raames, et ehkki võlakirjade ostusid võidakse aasta teises pooles vähendada, siis FED ei kavatse hüljata lõtva rahapoliitikat veel niipea, kuna tööpuudus on suhteliselt kõrge, inflatsioon madal ja rangem fiskaalpoliitika piirab majanduskasvu (ehk nagu varem öeldud, intressimäärad peaksi jääma madalaks kuni 2015.a keskpaigani). Aga seejuures viitas ta, et programmiga võidakse jätkata kauem, kui hetkel 1% juures olev inflatsioon tagasi nende sihitud 2% juurde ei taha liikuda või intressimäärad hakkavad finantskeskkonnas etteruttavalt tõusma.

  Kokkuvõttes ei pakkunud Bernanke esinemine tegelikult midagi väga uut, kuna juba eelnevalt on teada, et kui majandus või tööturg pole keskpanga nägemusega kooskõlas, siis QEd niipea ei vähendata ning vajadusel võidakse seda isegi suurendada. Aga viimasel ajal on kvantitatiivse lõdvendamise programmi vähendamisest juba niipalju räägitud ning lastud turuosalistel selle mõttega paremini harjuda, et paar lisakommentaari Bernankelt on indeksite futuuride, kulla ja dollari liikumist arvesse võttes kütnud üles taas lootust, et QE vähendamist niipea ei juhtu. Kui aktsiaturud siit tugevamalt edasi rallivad, siis poleks rahatrükist joovastunud investorite jaoks FOMC juuni istungit justkui toimunudki, mis paraku võib ühel hetkel (järgmine FOMC istung?) jälle valusamalt kätte maksta.

  EUR/USD liikumine Bernanke jutu peale


  Liikudes tänase päeva juurde, siis raske on midagi muud peale Bernanke sõnumi seedida, kuid makrouudistest võivad tähelepanu pälvida veel USA töötu abiraha taotlused.

  10.00 Hispaania kinnisvaratehingute arv YoY (mai)
  15.30 USA esmaste töötu abiraha taotluste arv
  21.00 USA eelarvetasakaal (juuni)

  USA ja Euroopa indeksite futuurid kauplevad hetkel protsendi jagu kõrgemal.
 • Väärismetallide omanikud saavad tänu Bernankele veidi leevendust, kui hõbe on üleval +5% ja kuld +3,5% tagasi 1300 USD taset üritamas saavutada.
 • Jaapani keskpank otsustas jätta oma senise rahapoliitilise kursi samaks, mis oli ka oodatud. Majanduskasvu ootusi korrigeeritakse veidi allapoole, lähitulevikus taotletakse endiselt 2% inflatsiooni juurde jõudmist.

  BOJ GDP Growth Forecasts: 2013: +2.8% vs July's +2.9%, 2014: +1.3% vs April's +1.6%, 2015: +1.5% vs April's +1.6%
  Bank of Japan: Projects 2015 core CPI at 1.9%, retains annual rate of increase in monetary base at 60-70T Yen
 • Reutersis on veidi Kreeka teemal kirjutatud. Kuigi hetkel saadi Euroopast ja IMFi käest raha, siis järgnevatel aastel näib riigi finantsides haigutavat endiselt 4 miljardi euro suurune auk, mis vajab täitmist kas täiendavate kasinusmeetmete või siis võlakohutuste mahakandmisega. Mõlemad variandid on praeguseks ilmselt juba väga ebameeldivaks muutunud.

  With European paymaster Germany unwilling to risk a flare-up in the euro zone crisis before a national election, Greece faces its next major test in September when it must outline savings worth 4 billion euros to bridge a fiscal gap in 2015 and 2016.
 • Hispaanias majadega tehtud tehingud kahanesid mais aasta baasil -3,7% vs +10,8% aprillis.
 • Ka Portugali puhul räägitakse järjest valjemalt, et äkki läheb vaja uut finantsabi või isegi võla restruktureerimist, kuna järgmise aasta maist peaks riik juba ise ennast finantseerima aga võlakirjade yieldid ei pruugi pärast poliitilise määramatuse kasvu seda kuigi edukalt võimaldada. 2014-2015 eelarve finantseerimiseks oleks tarvis ka 30 miljardit eurot. Via FT
 • Kreeka töötusmäär jõudis aprillis 26,9%-ni võrrelduna 26,8% märtsis.
 • Nagu tellitult :)

  Initial Claims 360K vs 345K Briefing.com consensus; Prior revised to 344K from 343K
  Continuing Claims rises to 2.977 mln from 2.953 mln

 • USA eelarve oli juunis suurimas plussis alates 2008.a, seda osalt tänud Freddie ja Fannie 67 miljardi dollari suurusele dividendile. Fiskaalaasta kolme kvartali defitsiit oli aga 509,8 miljardit dollarit, YoY -44%.

  June Treasury Budget +$116.5 bln vs +$115.0 bln Briefing.com consensus
 • Dell: Carl Icahn on Bloomberg TV says he will raise his DELL bid by tmrw morning

  DELL järelkauplemisel kerges plussis ($13,49)

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon