3D printimine ehk kihtlisandustehnoloogiad - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

3D printimine ehk kihtlisandustehnoloogiad

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Viimastel aastatel on tugevalt meediakajastust saanud 3D printimine. Paljude arvates on sektori ettevõtted suure meediakära saatel üles haibitud ja sektor on sügavalt mullis. Teised arvavad, et just praegu on tehnoloogia kasvufaasi alguses ja positsioonid tuleks sisse võtta. Kuna LHV foorumis kihtlisandustehnoloogiatest eriti juttu pole olnud, siis mõtlesin, et avan selle teema ning toon välja mõned ettevõtted, kes koos sektoriga võiksid kasvust osa saada. Kuna ma aktsiaid analüüsida ei oska, siis selle kohapealt olen vait.
  Kõigepealt, mis on kihtlisandustehnoloogiad (i.k. „Additive manufacturing technologies“)? Selleks on tootmismenetluste kogum, kus toote valmistuspõhimõtteks on materjali kihtide kaupa juurdelisamine otse digitaalsest mudelist, ilma inimese sekkumiseta. Kihtlisandustehnoloogia on üldine mõiste, mille alla kuuluvad näiteks laser- või elektronkiirsulatus, 3D printimine, stereolitograafia, pealekeevitus jt.

  Tänu plasti 3D printerite võidukäigule on tunda, et järgmist suurt läbimurret oodatakse metallide printimises. Tööstuslikule tasemele kõige lähemal on hetkel kaks tehnoloogiat - selektiivne laserpaagutus ja pealesulatus (-keevitus). Pealesulatus arvatavasti kõige lähemal, eelkõige lennukitööstuses, kus valmistatakse suuremaid detaile. Üheks näiteks, kes on oma tööstusliku pingi hiljuti turule toonud, kus laseriga valmistatakse detail ja siis see freesiga siledaks lastakse (Lasertec 65 3D), on DMG Mori Seiki (XETRA: GIL.DE). Antud pink võimaldab valmistada sellise kujuga detaile, mida teiste meetoditega on teha raske, kui mitte võimatu. Peamiseks probleemiks on hetkel see, et tarkvara ei ole tehnoloogiale järele jõudnud. Nende endi sõnul ei ole hetkel materjali lisamine ja maha võtmine hästi omavahel ühildatud.

  Teine tehnoloogia milles ise suuremat potensiaali näeksin on „powder bead“ tehnoloogiad, ehk siis lasersulatus (SLM) või elektronkiirsulatus (EBM). See on pulbertehnoloogia, kus lisatakse pulbrikihte ning need siis lasrkiirega või elektronkiirega valikuliselt sulatatakse.Tehnoloogiliselt ei ole probleemiks kõrge kvaliteediga detailide valmistamine (enam-vähem misiganes sulamisr). Suurimad küsimused on hetkel printerite kõrge hind, madal tootlikkus ja standardite puudumine. Kuna tehnoloogia areneb kiiresti, siis hindab tootja seadme elueaks 4-5 aastat. Ning kuna kasvatuskiirus on väike, siis tuleb detaili omahind kõrge (suurusjärk 4000-5000 EUR/kg).

  SLM metallimasinate tootjad on mõned gigandid, kes on ka väiksemaid kokku ostnud (Stratasys (NASDAQ: SSYS), 3Dsystems (NYSE: DDD), EOS, Renishaw (LON: RSW)) ja väiksemad tegijad (Concept Laser, Realizer, SLM Solutions (XETRA: AM3D). Väiksemate esindajatega olen mõnega saanud vestelda ja nemad kõik kinnitavad buumi. A la kui eelmine aasta müüs 30 seadet, siis käesoleval aastal 300.
  SLM-ga sarnane on elektronkiirsulatus (EBM), mille põhimõtte on patenteerinud ja masinaid toodab Rootsi firma, Arcam (NASDAQ OMX: ARCM). Minu jaoks väga sümpaatne firma, kes tunnistab, et nende esimesed printerid olid kräpp. Praegune generatsioon prindib kiiremini kui SLM, samas detailidel suurem pinnakaredus. Suunanud on nad ennast biomeditsiinile (implantaadid) ja lennukitööstusele.
  Metallitööstus nõuab printeritootjatelt suuremat tootlikkust, ja sellega masinate tootjad ka põhiliselt tegelevad. SLM tootjad lisavad lasereid, EBM tootja tõstab elektronkiire võimsust. Varsti peaks Arcamilt turule tulema 10 kW elektronkiire allikaga masin mis peaks nende tootlikkust kõvasti tõstma (hetkel maksimaalne 3 kW).
  Kui esile tuua firmasid, kes on metalli printimise tööstuslikult kasutusele võtnud või võtmas, siis reeglina on need gigandid, kelle jaoks printimise lisandväärtus aktsiahinnas arvatavasti ei kajastu. Näiteks Airbus, GE, RollsRoyce, Siemens, Thales. Võib-olla huvitava faktina, GE alustas 2014 aastal turbiini sissepritsedüüside tööstuslikku 3D printimist. Nad toodavad neid ~70 000 tk aastas ning ostsid selle jaoks 50mUSD eest printereid (link).
  Kes veel võivad kihtlisandustehnoloogiate kasvust osa saada, on metallipulbrite tootjad. Paljud pulbritootjad on juba turule toonud spetsiaalsed printimise pulbrid (nt. GKN Hoeganaes (LON: GKN)). Samas, endale tundub, et metallide printimine niipea selliseid mahte ei saavuta, et see pulbritootjatel märkimisväärselt mahte kasvataks.
  Kokkuvõtvalt, metallide 3D printimisel kui sellisel on kindlasti potentsiaali. Kihtlisandustehnoloogiad arvatavasti ei võta üle standardseid metallitöötlustehnoloogiaid, aga leiab mingi aja jooksul oma niši.
  Kui kellelgi on häid ideid, kes võiks olla võitjad, siis loeksin huviga. Ise ostaksin kõhutunde järgi Arcam (kui LHV seda mulle võimaldaks).
 • http://carbon3d.com/
  CLIP — Continuous Liquid Interface Production — is a breakthrough technology that grows parts instead of printing them layer by layer. CLIP allows businesses to produce commercial quality parts at game-changing speeds, creating a clear path to 3D manufacturing.
 • Mõtlesin, et kirjutaks lühidalt metallide 3d printimise viimase aja arengutest. Täpsemalt siis „powder bed“ valdkonna kohta, mis on metallide printimises tugevalt kõige suurema osakaaluga.
  Väikesemaid masinate tootjaid on usinalt turult kokku ostetud – Arcam ja Concept Laser osteti General Electricu poolt ning DMG Mori omandas kontrollosaluse Realizer GmbH-s. Napilt oleks ka müüki läinud SLM Solutions, aga nende tuumikaktsionärid otsustasid mitte müüa.
  Peamine põhjus konsolideerumiseks on olnud uute suurte tegijate turule tulek (Trumpf Group, GE, DMG Mori), hinnaga löövad teiselt poolt hiinlased (näiteks Farsoon Technologies). Väikestel on ka raske pakkuda ülemaailmset tehnilist tuge, ning vähetähtis pole ka fakt, et kasumid pole olnud kooskõlas nende ettevõtete eest pakutava hinnaga. Hetkel ongi väiksemate tegijatena pildil SLM Solutions, võib-olla ka Renishaw PLC, kelle põhikäive tuleb küll teistest valdkondadest.
  Kui on usku 3D printimise kiiresse kasvu, siis selle valdkonna hea potentsiaaliga aktsia võiks lisaks SLM Solutionsile olla veel Materialise NV. Nad arendavad 3D printimise tarkvara (3D mudelite ettevalmistamine printimiseks), samuti ühed suuremad printimisteenuse pakkujad. Soft mida nad pakuvad, on reeglina kaasas kõigil metalliprinteritel, mõnel juhul ka integreeritult. Samas, iseenesest pole võimatu, et neil suurte 3D tarkvaralahenduste pakkujate (nt. Dassault või Siemens) poolt jalad alt lüüakse. 3D printimise tarkvara integreerimist 3D modelleerimise süsteemidesse kindlasti tehakse. Ise usun, et pigem võiksid nad olla võitjate poolel. Umbes kuu tagasi selle usu põhjal antud aktsiat ise ka soetasin.

Teemade nimekirja