Börsipäev 3. detsember - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 3. detsember

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Kuigi Janet Yellen ei rääkinud turuosalistele midagi uut, otsustati eile USA aktsiaturgudel kasutada eelmise päeva rallit müümiseks (S&P 500 -1,1%), mida võis täiendavalt ajendada toornafta -4,6% langus 39,94 dollarile. Euroopas sulgus Stoxx 600 indeks sisuliselt ilma muutuseta. FEDi ja Euroopa Keskpanga istungid lisavad turule volatiilsust, kuid eilsest müügisurvest oleks liialt ennatlik välja lugeda olulist muutust turusentimendis.

  OPECi istungi eel on tavapärane näha spekulatiivseid pealkirju meedias, millest värskemad väidavad, et Saudi Araabia kavatseb reedel teha ettepaneku vähendada OPECi tootmismahtu 1 miljoni barreli võrra päevas, kuid tingimusel, et organisatsiooni mitte kuuluvad riigid vähendavad või külmutavad samuti oma naftatoodangu. Nafta hind aga suuresti ignoreeris seda pealkirja ning juhindus pigem statistikast, et vastupidiselt oodatud vähenemisele -0,679 miljoni barreli võrra, USA toornafta varud hoopis suurenesid eelmisel nädalal 1,2 miljonit barrelit, mis oli kümnes järjestikune tõus.

  Oma kõnes ei öelnud FEDi esimees Janet Yellen kui tõenäoline on intressimäära kergitamine detsembri keskel toimuval FOMC istungil, kuid siiani suuresti ootuspäraseks osutunud majandusnäitajad annavad selle võimaluse ning rahapoliitika normaliseerimisega viivitamine pigem suurendab riski, et tulevikus võib tekkida vajadus turgudelt järsult likviidsust kokku korjata, mis võib omakorda raputada finantsturge ja viia majanduse langusesse. USA SKP peaks Yelleni sõnul jätkama järgnevatel aastatel mõõdukat kasvu, pakkudes tuge tööturule ning aidates inflatsioonil jõuda tagasi 2% juurde. Positiivset signaali annab töötasu kasvu kiirenemine, kuid Yellen ei kiirusta ühe kuu statistika põhjal järeldama, et see trend võiks jätkuda.

  Aasias pole aktsiaturud Wall Streeti eilse langusega kaasa läinud, trotsides ühtlasi oodatust pehmemaid teenindussektori aktiivsusindekseid. India teenuste sektori PMI alanes novembris 3,1 punkti võrra 50,1 punktile, mis on madalaim tase alates juunist, Hiinas viitas Caixini koostatud indeks väiksemate teenindussektori ettevõtete seas ärikliima aeglasemale paranemisele (51,2 vs 52,0 oktoobris) ning Jaapanis alanes vastav indeks 0,6 punkti võrra 51,6 punktile (nõrgim alates septembrist).  Teenindussektori küsitlused saavad täna olema fookuses ka Euroopas ning Ühendriikides. Kuid päeva kangelaseks jääb siiski Euroopa Keskpank, kelle nõukogu peaks analüütikute konsensuse arvates kiirema inflatsioonitempo saavutamiseks langetama deposiidi intressimäära 0,1pp võrra -0,3% peale ning potentsiaalselt laiendama ka varade ostuprogrammi.

  10.15 Hispaania teenindussektori PMI (november)
  10.45 Itaalia teenindussektori PMI (november)
  10.50 Prantsusmaa teenindussektori PMI (novembri lõplik)
  10.55 Saksamaa teenindussektori PMI (novembri lõplik)
  11.00 Eurotsooni teenindussektori PMI (novembri lõplik)
  11.30 Suurbritannia teenindussektori PMI (november)
  12.00 Eurotsooni jaemüük (oktoober)
  14.45 Euroopa Keskpanga intressimäära otsus
  15.30 Mario Draghi pressikonverents
  15.30 USA esmased töötu abiraha taotlused
  16.45 USA Markiti koostatud teenindussektori PMI (novembri lõplik)
  17.00 USA teenindussektori ISM (november)
  17.00 USA tehaste tellimused (oktoober)
  17.00 FEDi president Janet Yellen esineb kõnega
  20.10 FEDi asepresident Fischer räägib finantsstabiilsust puudutaval konverentsil

 • Hispaania teenindussektori aktiivsus osutus novembris oodatust paremaks, kerkides 0,8 punkti 56,7 punktile (prognoositi 56,4). Koos töötleva tööstuse PMIga viitavad küsitlused, et kolmanda kvartali lõpus aeglustunud majanduskasv on kogunud uuesti hoogu ning üle poole vastajatest usub trendi jätkumist ka tuleval aastal.

  Hispaania töötleva tööstuse ja teenindussektori ühine PMI
 • Itaalia teenindussektoris jätkus aktiivsuse kasv sarnases tempos nagu oktoobriski (PMI novembris 53,4 vs oodatud 53,9). Tänu töötlevale tööstusele liikus kogu erasektor edasi pisut kiirema kasvuga.

  Itaalia töötleva tööstuse ja teenindussektori PMI
 • Prantsusmaa teenindussektori PMI korrigeeriti allapoole kolme kuu madalaimale tasemele. Saksamaa näitaja aga ühtis esialgse hinanguga, mis märkis 14 kuu kõrgeimat taset.

  Markit France Services PMI Nov F: 51.0 (est/prev 51.3; Oct 52.7)
  Markit France Composite PMI Nov F: 51.0 (est/prev 51.3; Oct 52.6)

  Markit/BME Germany Services PMI Nov F: 55.6 (est/prev 55.6; Oct 54,5)
  Markit/BME Germany Composite PMI Nov F: 55.2 (est/prev 54.9; Oct 54,2)
 • Eurotsooni teenindussektori novembri lõplik PMI korrigeeriti 0,4 punkti allapoole 54,2 punktile ning koos sellega liikus madalamale ka kogu erasektori aktiivsusindeks (54,2 vs oodatud 54,4). Viimane märgib oktoobri 53,9 punktiga võrreldes siiski liikumist paremuse suunas.

  Markit: “The upturn in the November PMI pushes growth across the eurozone as a whole to the highest for four-and-a-half years, though the upturn masks an ailing French economy. France was the only country monitored to see growth weaken, the survey suggesting business activity remains moribund and the economy only able to eke out growth of 0.2% in the fourth quarter."

  Eurotsooni töötleva tööstuse ja teenindussektori ühine PMI

 • Ka Suurbritannias on pärast pehmemat perioodi erasektori aktiivsus taastumias... novembri PMI 55,8 vs oodatud 55,0 ning 55,4 oktoobris
 • Eurotsooni jaemüük kahanes oktoobris -0,1% võrreldes septembriga, jäädes alla 0,2% kasvuootusele. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes oli kasv 2,5%
 • EKP langetas deposiidi intressimäära ootuspäraselt -0,1pp võrra, avaldab ülejäänud meetmed pressikonverentsil

  Monetary policy decisions: deposit facility rate cut to -0.30% (minus 0.30%), MRO rate and MLF rate unchanged
 • QE programmi küll pikendati aga ostude maht ühes kuus jäi samaks, mis on turu jaoks pettumus...EUR/USD +1,7% @ 1,0800

  DRAGHI SAYS ECB WILL EXTEND QE UNTIL MARCH 2017
  DRAGHI SAYS ECB WILL REINVEST PRINCIPLE PAYMENTS
  ECB TO BROADEN ASSET-BUYING PROGRAM TO INCLUDE REGIONAL DEBT


 • Muutused EKP prognoosides on marginaalsed nagu ka eilne Bloombergi leke väitis

  ECB Staff: 2015 Inflation Forecast Unchanged At 0.1%
  -2016 Seen At 1% From 1.1%
  -2017 Seen At 1.6% From 1.7%

  ECB Staff: 2015 Growth Seen At 1.5% From 1.4%
  -2016 Growth Forecast Unchanged At 1.7%
  -2017 Growth Seen At 1.9% From 1.8%
 • EKP arvestab järgnevatel aastatel EUR/USD kursiks 1,09 vs 1,10 septembri prognoosis. Kuna ka siin on muutus marginaalne vs sellega, kui madalal tegelikult vahetuskurss alles eile kauples,siis see võiks hoida eurot edasise languse eest.
 • USA teenindussektori ISM kukkus novembris 59,1 punkti pealt 55,9 punktile vs oodatud 58. Kuigi tase on sellest hoolimata kõrge, võib see muuta homse tööturu raporti suhtes pisut ettevaatlikumaks (teenindussektori tööhõive indeks langes 59,2 punktilt 55,0 punktile).
 • Kaks asja veel EKP kohta: esiteks ei olnud Draghi enam nõus kommenteerima, kas -0,3% on põhi (eelmine kord nentis, et ei ole) ning teiseks ei olnud tänane otsus majandust täiendavalt stimuleerida üksmeelne. Mõni hetk tagasi raporteeris Blooberg, et Weidmanni sõnul hääletasid viis liiget vastu, mis näitab, et vastasseis on EKP sees üsna suur. Mõnes mõttes võib see suruda Draghi selja vastu seina turuootuste juhtimisel (tõenäoliselt seetõttu ei saanud ta jätta õhku rippuma ka deposiidimäära edasise langetamise võimalust).

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon