Börsipäev: 10. jaanuar - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev: 10. jaanuar

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Balti põhinimekirjas tehti kolmapäeval 609 tehingut ning käive oli 883 tuhat eurot, millest Tallinna börsi käive moodustas 526 tuhat eurot ning Vilniuse börsi käive 323 tuhat eurot. Tehinguid tehti vastavalt 356 ning 216.

  Enimkaubeldud aktsiad olid:


  Suurimad tõusjad ja ainsad langejad olid:


  Uudised:

  Olainfarm OLF1R andis kolmapäeval teada, et aktsionäride Anna Emilija Maligina (esindaja: Signe Baldere-Sildedze) ning Nika Saveljeva, kellele kuulub kokku 15,69% ettevõttest, ettepanekul kutsutakse 1. aprillil 2019 kokku aktsionäride erakorraline üldkoosolek. Koosoleku kavas on nõukogu valimine, auditikomitee tagasikutsumine ning uue komitee valimine. Sarnased ettepanekud, mis olid arutusel 22. novembril 2018 toimunud erakorralisel koosolekul, jäid tookord toetuseta. Üldkoosoleku kokkukutsumise teade järgneb esmaspäeva hommikul välja saadetud teatele, kus üks firma endise suuromaniku ja tegevjuhi Valeri Maligini pärijatest Irina Maligina teatas, et selle aasta alguses on tehtud ebaseaduslik katse arvata Maligina välja Olainfarmi suurima aktsionäri SIA Olmafarmi juhatusest.

  Sel nädalal:
  17.12.2018-17.01.2019 Siauliu Bankase SAB1L aktsiate avalik müük (Siauliai linna poolt)
  07.01.-11.01. Tallinna Sadama TSM1T 2018. aasta reisija- ja kaubaveo numbrid
  07.01.-13.01. PRFoods’i PRF1T detsembrikuu müügitulemused
  07.01.-25.01. Klaipedos Nafta KNF1L aktsiate tagasiost
 • Ühendriikide aktsiaturgudel pikendas S&P 500 indeks oma jõulude järgset tõusu 0,4% võrra, kuid volatiilsus on taas suurenenud, kui kaubanduse ning föderaalreservi kõrval on tagasi fookusesse kerkinud poliitiline ummikseis, mille tulemusel seisis valitsuse töö osaliselt juba 19. päeva järjest. Euroopas lõpetas Stoxx 600 0,5% võiduga, andes päeva lõpuks ära siiski osa oma pärastlõunasest 1,2% tõusust.

  Föderaalreservi rahapoliitikat koordineeriva komitee 18-19. detsembri istungi protokoll jättis kokkuvõttes pisut leebema mulje, kui esimese hooga võis toona intressimäära tõstmisest ning Powelli pressikonverentsist järeldada. Osalised nentisid, et mure globaalse majanduskasvu pärast ning finantsturgude järsemad liikumised on muutnud nad intressimäära edasisel tõstmisel ebakindlamaks. Detsembri intressimäära tõstmise otsuses olid küll hääleõiguslikud liikmed üksmeelsed, kuid protokolli kohaselt oleks mõned diskussioonis osalenud liikmed eelistanud siiski jätta intressitaseme samaks, kuna inflatsioonisurve puudumine ja turgudel kasvanud ebakindlus annavad ruumi jääda rahapoliitika normaliseerimisel kannatlikumaks. Dollarile avaldas FEDi pehmem retoorika müügisurvet, nõrgestades seda valuutakorvi suhtes -0,7%, mis tõi languse alates novembrikuu keskpaigast juba -2,6% peale.

  Aasia aktsiaturgudel polnud investorid väga vaimustuses kahe suurriigi viimase kolme päeva kohtumise napisõnalisest kokkuvõttest, milles Hiina nimetas läbirääkimisi laiahaardeliseks, sügavaks ning detailseks. Mõlemad riigid parandasid teineteise mõistmist ning lubasid säilitada probleemide lahendamiseks tihedat kontakti. Ühendriigid nentisid omalt poolt, et kaks riiki üritavad leida viisi, kuidas saavutada omavahelistes suhetes ausust, vastastikkust ning tasakaalu. Praeguseks on teada, et Hiina on võtnud kohustuse suurendada Ameerika põllumajandus-, energia- ja tööstustoodangu importi, ent osade allikate kohaselt lahknevad arvamused struktuursemates küsimustes nagu näiteks riigiosalusega ettevõtete subsideerimine.

  Paralleelselt avaldati Hiina inflatsiooni näitajad, mis jäid nii tootjate kui ka tarbijate tasandil konsensuse ootusele alla, andes keskpangale ruumi majandust stimuleerida. Tarbijahinnaindeksi aastane kasv nõrgenes 2,2% pealt 1,9%le (oodati 2,1%) ning tootjahinnaindeksi aastane muutus taandus 2,7% pealt 0,9%le (oodati 1,6%). Tarbijate tasandil avaldas inflatsioonile mõju energia ja autode hinnalangus, samas kui alusinflatsioon püsis stabiilsena 1,8% peal. Tootjate tasandil vedasid hinnatõusu allapoole toormete hinnad ning samuti kõrge baas.  Majandusuudistes raporteerib Prantsusmaa täna oma novembri tööstustoodangu ning Itaalia jaemüüginumbrid, Ühendriikides selguvad läinud nädala esmased töötu abiraha taotlused. Keskpankadest hoiavad turuosaliste huvi üleval EKP, avaldades nõukogu detsembri istungi protokolli ning õhtupoolikul esineb täna üksjagu FEDi ametnikke, teiste seas Jerome Powell.

  09.45 Prantsusmaa tööstustoodang (november)
  11.00 Itaalia jaemüük (november)
  14.30 EKP detsembri istungi protokoll
  15.35 FEDi Barkin esineb
  15.30 USA esmased töötu abiraha taotlused
  19.00 FEDi Powell esineb
  19.40 FEDi Bullard esineb
  20.00 FEDi Evans esineb
  20.20 FEDi Kashkari esineb
 • Prantsusmaa töötleva tööstuse toodang kahanes pärast oktoobri 1,4% kasvu novembris MoM -1,4%, samas kui konsensus prognoosis 0,4% kasvu. Mullusega võrreldes süvenes langus -1,1% pealt -2,2%le.
 • US JOBLESS CLAIMS -17K TO 216K IN JAN 5 WK; SURVEY 230K

Teemade nimekirja