Solarfund rahva päikesepark - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Solarfund rahva päikesepark

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Tere,
  päike käib juba kõrgelt ja üldises turbulentsis on hea aeg laduda vundamenti jätkusuutlikumale tulevikule.

  Tänasest on esmakordselt võimalik läbi ühisrahastuse soetada võimetekohane osa kogukondlikust päikeseparkide arendajast.

  Kogu info Fundwise lehel https://fundwise.me/et/pitch/solarfund või https://solarfund.ee/

 • Reklaamimaigulise postituse alla lisame ka lingi, kus selle investeeringu (eba)mõistlikkus on juba lahti võetud.
 • 2korda2
  Reklaamimaigulise postituse alla lisame ka lingi, kus selle investeeringu (eba)mõistlikkus on juba lahti võetud.

  See link kahjuks ei viita konkreetsele sissekandele.
 • Siiski-siiski. Tõsi, tegemist on grupis oleva postitusega ja ehk ei ole avalik, ei tea.
 • Tere! Mis on teie, investorite, mõtted seoses antud projektiga? Kas Teie investeeriksite, jah või ei ja miks? Mulle endale tundub päris huvitav pakkumine.
 • Carmenkiv
  Tere! Mis on teie, investorite, mõtted seoses antud projektiga? Kas Teie investeeriksite, jah või ei ja miks? Mulle endale tundub päris huvitav pakkumine.

  Ehk räägid meile ka, mille poolest see huvitav on?
 • Fundwise lingil on selline lause: "EPEA hinnangul on toodavad 2025. aastal Eestis asuvad päikesepargid umbes 450MW energiat, mis on 5.4% Eesti terviktarbimisest."
  Kuidas sellest lausest aru saada?
 • Elektri hind on kolm viimast aastat järjest tõusnud ning hinnatõus jätkub.

  Vaatasin ka korra sinna otsa. See lause sisuliselt otsustas kõik. Tegemist on ju eksitava informatsiooniga. Elektri hind on eelmise aasta lõpust suures languses ja mitte kuidagi ei saa väita, et elektri hind tõuseb tulevikus oluliselt. Põlevkivi elektri hind tõesti tõuseks igavesti, aga me oleme Põxitit tegemas ja see muudab igasuguse stabiilsuse ja päikeseparkide prognoositava käibe ning kasumi küsitavaks. Mingit garanteeritud tootlust ei ole ega hakka olema. Tänaste elektri hindade juures läheks projekti tasuvusaeg liialt pikaks. Ainus lootus on, et äkki seoses Põxitiga kargab meil elektri hind lakke ja siis naudime kasumeid. Samas jääme siiski seotuks elektri börsihindadega ka pärast Põxitit ja meil puudub võimalus tuleviku börsihindu prognoosida. Isegi taastuvenergia tasu pole enam prognoositav seoses selle uue vähempakkumise süsteemiga tasude taotlemisel.

  Isegi omale koju paneelide panek pole hetkel otstarbekas. Ja keegi ei tea, mis seis on 1, 2 või 5 a pärast.

  Päikeseenergia on nüüd commodity. Ma ei tea, mis selle eestikeelne vaste on, aga sisuliselt tähendab see seda, et ilusate marginaalide aeg on päikseparkide projektidel lõppenud. 5 a tagasi oli see veel väga kuum teema.
 • Graafikud näitavad keskmist hinda, aga nad ei näita seda hetkehinda, mis kehtib siis kui päike paistab ja elektrit saab suurde võrku müüa. Sest öösel või talvel sombuse külma ilmaga elektrit võrku müüa ei saa - seda lihtsalt pole.
 • Sel ajal kui päike paistab, on ka börsihinna tipptasemed, selles suhtes on päikesejaam väga hea tipptundide nõudluse katja. Probleem kipub aga selles olema, et isegi need piigid ei pruugi enam väga kõrgele ronida. Kurioossel kombel võib siin osaliselt süüdlaseks pidada - neidsamu päikesefarme, mis tipptunnil turgu järjest rohkem "solgivad" :)  See kasumigraafik neil seal lehel, kus kasum 10 a lõikes konstantne püsib. Ei realiseeru, tipptundide supp lahjeneb iga aastaga, mida rohkem päikesest elektrit tehakse, samuti salvestamine hakkab seda hinda alla lööma tulevikus. Samuti demand response eesti turule jõudmine.
 • Saksamaal on see juba saavutatud, kus teatavatel päikeselistel kellaaegadel on elektri hind päris madal. Mis kasumit see toodab siis päikesepargi omanikule?
 • Kui omanikul pole tarbijaga sõlmitud fikseeritud hinnaga lepingut taskus, siis võib-olla ei toodagi kasumit. Eks eesti turul on ka erinevaid hinnapakette saadaval. Nii fikseeritud hinnaga pakette kui börsihind+marginaal. Varem sõlmisid riigid ise neid lepinguid tootjatega väga pikaks ajaks ja fiks hinnaga, aga see ajastu on läbi saamas. Tõsi küll, seoses kliimaeesmärkide plaani täitmisega on mõnel EU riigil rohelise energia puudujääk ja nad on valmis seda teiste riikide tootjate käest juurde ostma. Siin aga saavad eelise pigem suured energiatootjad, >500MW projektid.
 • Kõik pikaajalised lepingud elektriturul on nagu kasiinomäng, ehk lootus, et sul õnnestub turuprofessionaale üle mängida.
  Üldiselt sõltub päikese äri kasumlikus täna ainult kapitali hinnast, kõik võimendusega projektid on nullilähedahedase kasumi marginaliga.
  Turuolukord muutub päikese projektidele pigem halvemaks, sest kallimaks läheb just vabalt reguleeritav võimsus, juhusliku iseloomuga tootmine hakkab aina rohkem iseendaga konkureerima, eriti karmiks muutub see siis kui lahutatakse Venemaa ÜES-st.

Teemade nimekirja