Funderbeam - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Funderbeam

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Funderbeam (FB) alustas 2013. aastal, algset äriideed on mitu korda muudetud, kuni 5 aastat tagasi, detsembris 2015 alustati raha kaasamise piloodiga, kus korjati FB-le endale 10k uut raha, peamiselt ettevõttega seotud isikutelt. Esimesed "päris" raha kaasamise sündikaadid said tuule tiibadesse aprillis 2016. Esimesed ettevõtted olid SportID (nüüd Stebby), Shipitwise (ühinemise tulemusena nüüd Speys), Sportlyzer.

  Alguses oli põhirõhk primary market-il ehk uutele ettevõtetele raha kaasamisel, secondary market ehk kauplemiskeskkond oli algeline ja toimis hajusalt - vahel ei tehtud nädalaid ühtegi tehingut.

  Nüüd on saadud vajalikud litsentsid (Funderbeam is Authorised and regulated by the Financial Conduct Authority in the UK and licensed as a Recognised Market Operator (RMO) and as a Capital Markets Services (CMS) entity in Singapore by the Monetary Authority of Singapore (MAS)). Kauplemine toimib hästi ja tehingute arveldus toimub minutite jooksul, mistap saab kaupleja müügist saadud rahaga koheselt uue investeeringu teha.

  Suuremad konkurendid on üritanud midagi sarnast korda saata, paraku puuduvad neil kauplemiseks vajalikud litsentsid (taotlemine on keerukas, nõudlik ja pikaajaline protsess). Seedrs on näiteks ettevõtetele raha kaasanud kümneid kordi rohkem kui FB, aga kauplemise mahud on FB-l Seedrs'ist 2x suuremad. Rääkimata sellest, et kauplemine on Seedrs'is algeline, välja saab panna ainult müügisoove jm piirangud. FB-st ollakse aastaid maas.

  Regulatsioonide täitmine on arusaadavalt neelanud raha, FB on ise raha kaasanud korduvalt. Ettevõte viimane teadaolev valuatsioon on 25 mln (alates septembri algusest on kauplemine peatatud), vahepeal on siiski saadud 724k eest uut kapitali vahetusvõlakirjana.

  FB peamine vara on platvormil toimetavad investorid, kasutajaid on viimase raporti (okt '20) põhjal 63,1k, aktiivseid investoreid on muidugi vähem.

  Arvestades viimased paar kuud toimunud rallit, kus Funderbeamis on kauplemise mahud kasvanud üle 4 korra ja mitmete aktsiate hinnad on mitmekordistunud (HUUM 2,5x, Ampler 2,2x, Promoty 2,4x), siis võib arvata, et kauplemise avades saab FB valuatsioon olema hoopis teine. Kauplemise FB aktsiatega loodavad nad nende kuu algul avaldatud info kohaselt taas avada lähipäevade jooksul.
 • FB platvormil on viimastel kuudel kauplemise käive kasvanud pärmina. Täna ületati oluline käibenumber - 1 miljon eurot viimase jooksva kuu (30 päeva) jooksul. Tehinguid on tehtud selle aja jooksul 3840.
 • Ma lisaks, et vahepeal on leitud päris huvitav uus turunišš - uut raha kaasamata olemasolevate osaluste kaubeldavaks muutmine. Nii saab pakkuda likviidsust enda optsiooniprogrammile ja leida uusi ustavaid kliente/brand ambassadore. Samal ajal taustal toimetamas ka privaatsed rahakaasamised, mis võiks olla samuti potentsiaalikas valdkond - varajase faasi investeeringud saab korraldada usaldusväärse osapoole vahendusel standardiseeritud tingimustel ja vabalt valituna kas avatult ja kaubeldavana või suletult.
 • Olen õigesti aru saanud, et:
  Käive Q3 2020 80 800 EUR, valuation 25 mln EUR, P/S=309,4

  Ja et P/S=5 juures peaks käive olema 5 mln EUR, et õigustada 25 mln EUR'st valuatsiooni?
  Veits üle ei ole hinnatud või? AMZN P/S on 4,66 ja TSLA 21,2.
 • jahe, oponeerin vastu ja ütlen, et järelturg ei saa pikas perspektiivis olla edukas ilma esmase pakkumise turu aktiviseerumiseta. Täna toob FB turule 0-2 diili kuus ja seda on tegelikult väga vähe (30 pealist tiimi ei toida ära sellise dealflowga). Otselistimine on positiivne samm edasi ja mul väikene lootus on, et nad suudavad seda paremini hallata kui tänast kampaania ettevalmistamise protsessi. See viimane on jätkuvalt paras košmaar. Hetkel tuleb kokku võtta paraku nii, et "IPOs are so 2015 but they still work better".
 • "tauts"
  Olen õigesti aru saanud, et:
  Käive Q3 2020 80 800 EUR, valuation 25 mln EUR, P/S=309,4


  P/S võib küll kõrge olla aga mõtle palun korra, et kas kvartalikäibe põhist price-to-salesi keegi arvutab ja kas seda on õige võrrelda teiste ettevõtete aastakäibe põhise price-to-sales näitajaga.

  Tegelikult enne pandeemiat neil käive kasvas kenasti (jooksva 12 kuu käive ca 470k) aga eks Q2-Q3 olid rasked, kuna kampaaniad on pika vinnaga, siis mõjutasid need Q1 canceldatud projektid. Nüüd Q4 tuleb platvormi kaudu kaasatud raha suurem kui Q2-Q3 ja ka tulu kauplemisest kasvab. Pipeline samuti hetkel rekordiline, s.o. arengut on näha. Nüüd tuleb follow-through ära oodata. Vähemalt osaliselt edu võti ilmselt ka selles, et Aasiasuunaline äri läheks käima.

  Eesti ettevõtlusmaastikule on tegemist ülipositiivse asjaga. Kui First North meil ilmutab alles nüüd esimesi elumärke, siis Funderbeami kaudu on Eesti ettevõtlus saanud päris arvestatava investeeringute allika, mis toob meile mh ka päris palju väliskapitali.
 • Ma juhin tähelepanu, et Londoni ja Singapuri litsentsid kaitsevad investorit ainult nendes riikides, kus litsents on välja antud. Ja mõlemal juhul ei ole see välja antud Eesti firmale vaid samanimelisele firmale. See ei tähenda ,et äri ei võiks hea olla nendes riikides, kuid kui vaadata listitud firmasid, siis esialgu suurt klientuuri nendest riikidest ei paista.
  Ma uurisin paar päeva tagasi change juriidilist sidusust oma oma osaluste ja funderbeami tokeni suhtes.
  No tegemist ei ole kindlasti juriidikaga vaid mingi muu fenomeniga mida siin kasutatakse asjade seletamisel.
 • "TauriA"
  jahe, oponeerin vastu ja ütlen, et järelturg ei saa pikas perspektiivis olla edukas ilma esmase pakkumise turu aktiviseerumiseta. Täna toob FB turule 0-2 diili kuus ja seda on tegelikult väga vähe (30 pealist tiimi ei toida ära sellise dealflowga). Otselistimine on positiivne samm edasi ja mul väikene lootus on, et nad suudavad seda paremini hallata kui tänast kampaania ettevalmistamise protsessi. See viimane on jätkuvalt paras košmaar. Hetkel tuleb kokku võtta paraku nii, et "IPOs are so 2015 but they still work better".

  Tauri, Seedrs on toonud esmasele turule 1 mld £ väärtuses uut raha, ent nende tegevus on siiamaani kahjumlik. Puude taga tasub metsa näha, esmane turg on mõeldud vaid toitma kauplemist. Aktiivne kauplemine omakorda tekitab uusi aktiivseid kasutajaid.

  Kohe teisesele turule toomine on ehk kõige kasumlikum. Eriti nende, kel endal palju lõpptarbijaid - nõnda saaks uus firma oma kliente enda aktsionäriks siduda ja FB palju uusi kasutajaid.
 • "tauts"
  Olen õigesti aru saanud, et:
  Käive Q3 2020 80 800 EUR, valuation 25 mln EUR, P/S=309,4

  Õige on võrrelda aastakäivet, nagu Sa AMZN-i ja TSLA puhul tegid. FB jooksva 12 kuu käive oli 394k (seisuga Q3'20), P/S=63,5. Tagasipõikena, neli aastat tagasi, kui FB väärtus oli 13,9 mln, siis oli firma käive null või mõni tuhat eurot (selles kvartalis tõstis FB raha vaid iseendale ja kauplemine oli tasuta). Seega, edasiminek on olemas.

  FB tegevuse puhul on tegemist suure sisenemisbarjääriga (litsentsid ja ranged piirangud), ärimudeli ülesehitamine võtab aastaid. FB ülesanne on nüüd saada platvormile ligitõmbavamaid ettevõtteid, eelkõige aga rohkem kauplejaid ning suurendada kauplemiskäivet.
 • "invictus"
  "tauts"
  Olen õigesti aru saanud, et:
  Käive Q3 2020 80 800 EUR, valuation 25 mln EUR, P/S=309,4


  P/S võib küll kõrge olla aga mõtle palun korra, et kas kvartalikäibe põhist price-to-salesi keegi arvutab ja kas seda on õige võrrelda teiste ettevõtete aastakäibe põhise price-to-sales näitajaga.


  Jah, sellest ma sain ise ka aru, et arvutus kvartalipõhiselt läks, aga LHV foorum ei võimalda juba postitatut editeerida. Vaatasin vist alguses, et need numbrid tähistavad kolme kvartalit, mitte kolmandat kvartalit ja tegin ligikaudsed arvutused. Aga suures pildis vahet pole, 25 mln valuatsioon (FB ise näitab isegi 30 mln) on nii või naa soovmõtlemine. 470k käibe pealt võiks valuatsiooni rahulikult 10-ga jagada. Üle 2,5 mln küll ei julgeks pakkuda, aga eks nende startuppide puhul ongi see numbrimaagia suuresti umbluu ja keegi täpselt aru ei saa, kust need võetud on.
 • Selline teoreetiline hüpotees, et kui FB peaks pillid kotti panema, mis siis nendest investeeringutest saab, mida investorid on teistesse ettevõtetesse teinud? Kui kauplemisvõimalus ära kaob, siis vaata ise, kuidas oma positsioonist lahti saad? Mingi investorikaitse leping on ka ikka, et platvormi ja investorite raha on eraldi potis?
 • "jahe"
  Kohe teisesele turule toomine on ehk kõige kasumlikum. Eriti nende, kel endal palju lõpptarbijaid - nõnda saaks uus firma oma kliente enda aktsionäriks siduda ja FB palju uusi kasutajaid.

  Täpsustan, siin pole vahet, kas esmasele või järelturule, erinev on vaid eesmärk (raha kaasamisega või ilma) ja (turundus)strateegia.
 • "tauts"
  "invictus"
  "tauts"
  Olen õigesti aru saanud, et:
  Käive Q3 2020 80 800 EUR, valuation 25 mln EUR, P/S=309,4


  P/S võib küll kõrge olla aga mõtle palun korra, et kas kvartalikäibe põhist price-to-salesi keegi arvutab ja kas seda on õige võrrelda teiste ettevõtete aastakäibe põhise price-to-sales näitajaga.


  470k käibe pealt võiks valuatsiooni rahulikult 10-ga jagada. Üle 2,5 mln küll ei julgeks pakkuda, aga eks nende startuppide puhul ongi see numbrimaagia suuresti umbluu ja keegi täpselt aru ei saa, kust need võetud on.


  Jep, üle 10-kordse viimase kümne aasta keskmise kasumi ettevõtte eest maksta võiks üldse keelatud olla. Seejuures ma olen kuulnud, et ettevõtte väärtus ei sõltu tema kasvupotentsiaalist, omandatud litsentsidest ja turupositsioonist ega isegi infotehnoloogilistest investeeringutest. Make füüsiline põhivara great again!

  Tõsiselt rääkides, siis 2,5 miljonit ei ole mingi tõsine jutt. Seda kinnitab kasvõi asjaolu, et Funderbeami enda osakud on Funderbeamis kaubeldavad ja turg hindab neid 10-12x väärtuslikumaks. Sellise lähenemise pinnalt ma julgen väita, et sa ilmselt ei ole iduettevõtetesse ega laiemalt kasvuettevõtetesse investeeriv isik ja see on okei. Lihtsalt pole mõtet sel juhul ka väita, et ülejäänud turg ülehindab varade väärtust kümnekordselt.

  Selline teoreetiline hüpotees, et kui FB peaks pillid kotti panema, mis siis nendest investeeringutest saab, mida investorid on teistesse ettevõtetesse teinud? Kui kauplemisvõimalus ära kaob, siis vaata ise, kuidas oma positsioonist lahti saad? Mingi investorikaitse leping on ka ikka, et platvormi ja investorite raha on eraldi potis?


  Funderbeam on reguleeritud ettevõte. See tähendab, et täiesti eraldiseisvalt muudest vahenditest on ettevõttel 1,1 miljonit eurot, et täita regulatiivseid kapitalinõudeid. Mina ei ole Funderbeami enda investor ja pole seetõttu paljuga kursis aga see info on platvormilt ikka päris kiirelt leitav. Muus osas on samuti kodulehel terve eraldi sektsioon.
 • OK, las olla. Ei peagi ennast turust targemaks. Aga samamoodi ei usu ka, et turul alati õigus oleks. Millest muidu need buumid ja krahhid siis tekivad? :). Veidi out-of-topic juba, aga kas 2000. aastal hindas turg tehnoloogiasektori väärtust õigesti?
 • Võimalik muidugi aga kriitilisemad investorid suudavad vist igast kolmest mullist üles leida vähemalt kolmkümmend :)
 • Täna kell 11 taasalustab Funderbeam oma aktsiatega kauplemist enda platvormil. Mõned punktid, millega arvestada:

  FB1
  - Loan Note
  - kõige esimene sündikaat platvormil. See oli mõeldud piloodina, mistap selle maht on vaid 10k.
  - väärtus emissioonil 1, pre-money valuation 10 mln
  - sündikaadi hind on liikunud teistest kõrgemal. Mõistuspärast põhjendust sellele pole, investorid paistavad maksvat preemiat võimaluse eest saada mõnesaja euro eest protsent või paar sündikaadist.
  - 1 note platvormil esindab 0,91417162 Funderbeami aktsiat

  FB2
  - Loan Note
  - maht 424,3k
  - väärtus emissioonil 1,19, pre-money valuation 13,93 mln
  - 1 note platvormil esindab 0,91417162 Funderbeami aktsiat

  FB (endine FB3)
  - Nominee Structure (lähemalt Loan Note-i ja Nominee Structure erinevustest)
  - maht 492,8k
  - väärtus emissioonil 1,4, pre-money valuation 25 mln
  - 1 aktsia platvormil esindab 1 Funderbeami aktsiat

  Seega peaks olema FB aktsia olema ceteris paribus 9,39% kallim kui teised (või teised 8,58% odavamad kui FB, sõltub kummalt poolt vaadata).
 • FB aktsiate arv on pärast UK Future Fund'ile eraldatud aktsiaid (täpne arv sõltub järgmise raha tõstmise raundi realiseerumisel, aga see ei saa palju erinema) 20 050 232.

  FB valuatsiooni saab, kui korrutada FB aktsia hind platvormil aktsiate arvuga. FB aktsia hind enne kauplemise peatamist oli 1,4 eurot, seega on valuatsioon enne kauplemise avamist: 20 050 232*1.4=28 070 324,8 eurot.

Teemade nimekirja