Börsipäev 17. detsember - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Börsipäev 17. detsember

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Balti põhinimekirjas tehti neljapäeval 4934 tehingut ning käive oli 3,069 miljonit eurot, millest Tallinna börsi käive moodustas 1,450 miljonit eurot ja Vilniuse börsi käive 1,517 miljonit eurot. Tehinguid tehti vastavalt 3438 ja 1205.

  Enimkaubeldud aktsiad olid:


  Suurimad tõusjad ja langejad olid:


  Uudised:
  Baltic Horizon Fondi BHF osaku puhasväärtus (NAV) kasvas novembris kuuvõrdluses 0,30% 1,0491 euroni osaku kohta; fondi kogu puhasväärtus suurenes kuuga 125,5 miljoni euroni. Raamatupidamislik puhasväärtus ilma edasilükkunud tulumaksukohustust ja intressiderivatiivide õiglast väärtust arvestamata (EPRA NAV) oli novembri lõpu seisuga 1,1241 eurot osaku kohta, mis tähendab 0,46%-st kasvu võrreldes viimase kuuga. 2021. aasta novembri auditeerimata konsolideeritud üüritulu oli 1,2 miljonit eurot, mis tähendab kuuvõrdluses 400 000 euro suurust langust. Üüritulu languse põhjuseks olid võlgnevused ja allahindlused Galerija Centrs ostukeskuses, mis tekkisid oktoobri kohustuslikust sulgemisest.
 • Föderaalreservi kolmapäevase istungi tulemi põhjalikum seedimine ei andnud investoritele siiski hingerahu, millest johtuvalt korjati eile uuesti riski vähemaks, seda eeskätt kiirema kasvuga tehnoloogiasektoris. Nasdaq kolistas neljapäeval 2,5% allapoole, vedades ka S&P 500 indeksit madalamale, aga kuna viimase puhul lõpetasid 11st sektorist lausa kaheksa tegelikult plussis, piirdus S&P 500 0,9% langusega. Euroopa aktsiaturud võtsid USA börside eelneva päeva tõusule järele ning sulgusid Stoxx 600 näol 1,2% võiduga.

  Euroopa Keskpank oma peamiseid intressimäärasid eile ei muutnud ning kinnitas varasemat infot, et pandeemia tarbeks ellu kutsutud võlakirjade kokkuostuprogramm lõppeb märtsis ära. Võlakirjade kahanev kokkuost jätkub pärast seda siiski tavalise programmi raames kuni järgmise aasta neljanda kvartalini. Finantsturgusid toetav peaks olema ka see, et pandeemiaprogrammi puhul jäädakse aeguvatest varadest laekuvaid summasid reinvesteerima kuni 2024. aasta lõpuni ja vajadusel on neil voli programmi ka taaskäivitada. Uutes prognoosides nähakse nüüd euroala inflatsiooni järgmisel aastal septembriga võrreldes märksa kõrgemal tasemel (3,2% vs. eelnevalt oodatud 1,7%), aga pärast seda peaks hinnatõus vajuma tagasi alla 2%.

  Inglise keskpank üllatas turgusid intressimäära 0,15protsendipunktise tõstmisega 0,25% peale. Olgugi et omikrontüvi tekitab uut määramatust, on keskpank saanud viimase aja statistikast kinnitust tugeva tööturu kohta, mis loob palkade puhul ülespoole survet ja sellest tulenevalt võib pikendada ka inflatsiooni püsimist kõrgel tasemel. Järgmisel istungil veebruaris hinnatakse uuesti viiruse levikut ühiskonnas aga kui selleks ajaks on laine juba taandumas, on laual tõenäoliselt intressimäära edasine tõstmine.

  Euroala erasektori detsembrikuu küsitlused peegeldasid aktiivsuse mõningast aeglustumist eeskätt teenindussektoris, kus koroonaviiruse piirangud on üheks põhjuseks. Teenindussektori PMI alanes 55,9 punktilt 53,3 punktile (oodati 54,3), samas kui töötleva tööstuse PMI langes vaid 0,4 punkti 58,0 punktile (oodati 57,8). Positiivse uudisena on töötlevas tööstuses näha pakkumispoolsete tõrgete leevenemist, aidates näiteks autotööstuses toodangul taas kasvada, mida viimati võis näha augustis. See aitas omakorda detsembris vähendada inflatsioonisurvet, kuigi kasv jääb ajalooliselt väga kõrgeks. Omikrontüve levik ja sellega seotud potentsiaalselt täiendavad piirangud võivad muidugi tarneahelad uuesti riski alla seada.

  Ühendriikide erasektori aktiivsuse küsitlused viitasid kasvu püsimisele üsna kõrgel tasemel: teenindussektori PMI alanes 0,5 punkti 57,5 punktile (58,8) ja töötleva tööstuse PMI langes 0,5 punkti 57,8 punktile (oodati 58,5).

  USA töötu abiraha taotluste arv kerkis läinud nädalal 18 tuhande võrra 206 tuhandele, osutudes 200 tuhande suurusest ootusest veidi kõrgemaks, ent eelnevalt 52 aasta madalaima taseme saavutanud näitaja viitab siiski jätkuvalt tööturu seisu paranemisele.

  USAs novembris alustatud elamuehitused kasvasid annualiseeritult 11,8% 1,679 miljonile, ületades konsensuse 1,567 miljoni suurust ootust ning liikudes tagasi tänavu märtsis saavutatud finantskriisi järgse aja kõrgpunkti lähedale (1,725 mln). Väljastatud ehituslubade maht suurenes annualiseeritult 3,6% 1,712 miljonile (oodati 1,661 mln), mis on kõrgeim alates augustist (finantskriisi järgne tipp tehti tänavu jaanuaris 1,883 miljonil).

  Aasia aktsiaturud suundusid öösel valdavalt allapoole: Nikkei langes kirjutamise hetkel 1,8%, Hang Seng 1,0%, Shanghai Composite alanes 0,9%, kuid Lõuna-Korea Kospi suutis venitada välja 0,4% plussi. Jaapani keskpank jättis baasintressimäära –0,1% peale ning jätkab 10aastase riigivõlakirja tulususe hoidmist 0% lähedal. Erinevalt näiteks Inglise või USA keskpangast, ei pea nemad veel vajalikuks stiimulit eemaldada, sest ettevõtted ei kanna suurenenud kulusid deflatsioonilise keskkonnaga harjunud klientide kaotamise hirmu pärast edasi ja nõnda püsib inflatsioon madalana (oktoobris 0,1%). Jaapani keskpank pikendades väikefirmadele laenuabi veel kuue kuu võrra, suurfirmade abi võidakse alates aprillist hakata vähendama.

  Brenti toornafta hind andis pärast eilset 1,5% tõusu pisut järele ning kauples 74,4 dollaril, Bitcoin odavnes 1,1% 47 550 dollarile ning Ethereum langes 2% 3949 dollarile.

  Tänane päev saab majandusuudiste osas olema vaiksem, kui esile võiks tõsta vaid Saksamaa ettevõtete kindlustunde indeksid.

  09.00 Suurbritannia jaemüük (november)
  09.00 Saksamaa tootjahinnaindeks (november)
  09.00 Euroopa Liidu uute autode registreerimised
  11.00 Saksamaa ettevõtete kindlustunde indeks (detsember)
  12.00 Euroala inflatsioon (novembri lõplik)
 • Suurbritannia jaemüük kasvas autosid ja kütust arvestamata novembris 1,1% võrreldes oktoobriga, ületades konsensuse 0,8% ootust ning seda lisaks tugevamaks korrigeeritud oktoobri pealt (1,6% kasvu asemel 2,0%). See tähendas aasta baasil 2,7% kasvu, mis ületades 2,3% ootust.
 • Uute autode registreerimiste langus aglustus Euroopa Liidus novembris 20,5% peale, kui ühe tegurina on pakkumist tagasi hoidmas kiipide puudus
 • Saksamaa ettevõtete jooksva olukorra ja kuue kuu ootuste hinnangud liikusid detsembris oodatust rohkem allapoole

  - German IFO Business Climate Dec: 94.7 (est 95.3, prev 96.5)
  - IFO Current Assessment Dec: 96.9 (est 97.5, prev 99)
  - IFO Expectations Dec: 92.6 (est 93.6, prev 94.2)

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon