Investorid valmistuvad kaheks kriitiliseks sündmuseks

Erko Rebane

13.03.2017 14:51

Shutterstock

Finantsturgudel minnakse sel nädalal vastu kahele olulisele sündmusele: Föderaalreservi rahapoliitika komitee (FOMC) istungile ning Hollandi valimistele.  Kuigi intressimäära tõstmine Ühendriikides oleks ootuspärane, võivad väärtpaberi- ning valuutaturgudel volatiilsust tekitada muutused rahapoliitilises väljavaates.

Aastaid on Föderaalreserv pidanud tunnistama, et nende ootused intressimäära tuleviku liikumise osas on olnud liiga optimistlikud. Täishõivele lähenev tööturg, kiirenev inflatsioon, tarbijate ning ettevõtete kõrged kindlustunde näitajad on avanud viimaks tee rahapoliitika normaliseerimisele, millisena seda 2015.a detsembris esimest sammu astudes ette kujutati.

FEDi ametnike eelnevad sõnavõtud ning veebruarikuu oodatust tugevam tööturu raport muudavad intressimäära järjekordse tõstmise FOMC 14-15. märtsi istungil  sisuliselt iseenesest mõistetavaks.  Ja kuigi varasemalt skeptilisemad investorid on harjumas mõttega, et intressimäära tõstmine võib tänavu jätkuda kiiremas tempos võrreldes senisega, on FEDil  siiski ruumi turu üllatamiseks.

Peamiselt võib risk avalduda FOMC värsketes prognoosides, kus suurima tähelepanuga jälgitakse lühiajalise intressimäära ootust. Detsembris hindas keskpanga komitee tõenäoliseks, et 2017.a võiks intressimäära kergitada kolmel korral varasemalt prognoositud kahe asemel ning märtsi istungil võidakse fiskaalstiimuli eel tunda vajadust kiirust lisada.

Kuna investorid pole veel jõudnud päris ära harjuda mõttega, et tänavu võib intressimäär Ühendriikides tõusta praeguselt 0,625% pealt aasta lõpuks 1,375% peale, tekitaks täiendava 25 baaspunkti lisamine FEDi prognoosides suuremad käärid investorite ootusega võrreldes. Eelmine aasta aga näitas, kui tegelik majandusaktiivsus peaks arvatust pehmemaks osutuma, kujuneb lõhe intressimäära ootustes finantsturgudel ebakindluse allikaks.

Allikas: Bloomberg, FOMC, LHV

Üksjagu põnevust jätkub sel nädalal ka Euroopasse, kus käesoleva aasta  tiheda valimiste karusselli lükkavad käima Hollandi kodanikud, kes panevad kolmapäeval paika parlamendi alamkoja uue koosseisu.  Arvestades populistlike jõudude kasvu Euroopa poliitilisel maastikul, saab tähelepanu keskpunktis olema eelkõige Geert Wildersi juhitud Hollandi Vabaduspartei (PVV) tulemus ning selle võimalik mõju sarnastele liikumistele Prantsusmaal ning Saksamaal.  Wildersi progamm näeb muuhulgas ette migrantide vastuvõtmise lõpetamise moslemiriikidest, mošeede ja islamikoolide sulgemise ning Hollandi väljaviimise Euroopa Liidust.

Vahepeal küsitlusi juhtinud PVV on hiljuti kaotanud oma edumaad ning taandunud populaarsuses võrdsele pulgale peaminister Mark Rutte erakonnaga Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia Eest (VVD). Mõlema erakonna poolehoid jääb viimastel andmetel 16% juurde, tagades 24 kohta 150-liikmelises alamkojas ning osutudes selgelt ebapiisavaks enamuse püüdmisel.  Ükskõik kumb parteidest ka ei võidaks, on mitmetest erakondadest koosneva koalitsiooni moodustamise vajadus tõenäoline, mis vähendab riski, et Holland võiks brittide eeskujul Euroopa Liidust välja astuda.

Käesoleva nädala tähtsamad majandusuudised ning -sündmused koos Bloombergi küsitletud analüütikute ootustega:

Esmaspäev, 13. märts

 • USA tööturu tingimuste indeks (veebruar): 1,2punktine tõus 2,5 punkti peale (parim alates 2015.a novembrist)

Teisipäev, 14. märts

 • Hiina jaemüük, tööstustoodang ja kapitaliinvesteeringud (jaanuar-veebruar)
 • Saksamaa investorite ja analüütikute kindlustunde indeksid (märts): jooksev indeks 78,0 (veebruaris 76,4), kuue kuu ootuste indeks 13,0 (veebruaris 10,4 punkti)
 • USA väikefirmade kindlustunde indeks (veebruar): marginaalne 0,3punktine langus 105,6 punktile pärast detsembri hüpet
 • USA tootjahinnaindeks (veebruar): toitu ja energiat arvestamata kiireneb 0,3pp võrra 1,5%le

Kolmapäev, 15. märts

 • Suurbritannia tööturu statistika (veebruar)
 • USA NY töötleva tööstuse küsitlus (märts): 3,7punktine langus 15,0 punktile (madalaim alates veebruarist)
 • USA inflatsioon (veebruar): kütust ja toitu arvestamata aeglustub -0,1pp võrra 2,2%le
 • USA jaemüük (veebruar): autosid ja kütust arvestamata MoM 0,2% (0,7% jaanuaris)
 • USA FOMC intressimäära otsus: vahemik liigub 25 baaspunkti võrra kõrgemaks 0,75-1,00% peale
 • Hollandi parlamendivalimised

Neljapäev, 16. märts

 • Jaapani keskpanga intressimäära otsus: intressimäär püsib -0,1% peal, valitsuse 10a võlakirja tulususe siht jääb 0,00%le
 • Inglise keskpanga intressimäära otsus: püsib 0,25% peal
 • Norra keskpanga intressimäära otsus: püsib 0,5% peal
 • USA alustatud elamuehitused (veebruar): 1,1% kuine kasv pärast -2,6% langust jaanuaris
 • USA väljastatud ehitusload (veebruar): -2,6% kuine langus pärast 5,3% kasvu jaanuaris
 • USA esmased töötu abiraha taotlused: 240 tuhat vs 243 tuhat nädal varem
 • USA Philadelphia FEDi töötleva tööstuse küsitlus (märts): -15,3punktine langus 28,0 punktile (madalaim alates veebruarist)
 • USA JOLTS tööturu küsitlus (jaanuar)

Reede, 17. märts

 • USA tööstustoodang (veebruar): 0,2% kuine kasv pärast -0,3% langust jaanuaris
 • USA Michigani ülikooli tarbijate kindlustunde indeks (märts): 0,7punktine tõus 97,0 punktile (parim alates jaanuarist)

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse