Föderaalreservilt võib tulla suur uudis

Erko Rebane

12.06.2017 12:44

Shutterstock

Kui Euroopa Keskpank saab piirduda lubadusega, et hoiustamise püsivõimaluste intressimäära enam negatiivsemaks ei muudeta, siis Ühendriikides on Föderaalreserv jõudmas intressimäära tõstmise tsüklis punkti, kus käivitada tuleb rahapoliitika normaliseerimise järgmine etapp.  Finantsturgude tähelepanu võib sel nädalal pälvida veel eurotsooni rahandusministrite kohtumine, kus Kreeka ootab järgmist rahaeraldist ning lahendusi võlakoorma vähendamiseks.

Föderaalreservi rahapoliitikat koordineeriva komitee (FOMC) kahepäevase istungi päädides peaks kolmapäeval intressimäär Ühendriikides tõusma 25 baaspunkti võrra 1,0-1,25% peale. Kui investorid on selle sündmuse tõenäosust hinnanud juba pikemat aega ligi 100%liseks, siis pisut ebakindlamaks  on muutunud normaliseerimise võimaluste väljavaade teisel poolaastal.

Kuna inflatsioon Ühendriikides on viimastel kuudel liikunud FEDi 2% eesmärgile vastupidises suunas (maikuus oli tarbijahinnaindeksi aastane muutus energiat ja kütust arvestamata  1,5%), uute töökohtade loomine on aeglustunud ja palgakasv püsib madalana,  tahavad turuosalised teada, kas need majanduslikud arengud on mõjutanud kuidagi keskpanga nägemust intressimäära edasise tõstmise osas. Erinevalt FEDi maikuu istungi protokollist, mille kohaselt hindas keskpank hinnatõusu aeglustumist toona lühiajaliseks nähtuseks, on investorid arvatust kesisema majandusaktiivsuse valguses hakanud ootustes intressimäära edasist kergitamist kaugemale tulevikku lükkama.

Intressimäära tasemete tõenäosused FOMC septembri istungil

Allikas: Bloomberg

Ühtlasi oodatakse Föderaalreservilt täpsustavat infot, kuidas hakkab vähenema kvantitatiivse lõdvendamise käigus  4,5 triljoni dollari suuruseks kasvanud bilanss.  Maikuu istungil andsid praktiliselt kõik FOMC liikmed mõista, et alustada oleks sobilik käesoleval aastal ning et bilansi normaliseerimise põhimõtetest ja operatsioonilisest plaanist tuleks avalikkust teavitada varsti, lubades aruteluga jätkata juuni istungil.

Aeguvatest väärtpaberitest laekuvate vahendite reinvesteerimise täieliku lõpetamise asemel  pooldasid protokolli kohaselt praktiliselt kõik FOMC liikmed ettepanekut reinvesteeringuid aeglaselt vähendada, seades bilansi alanemise kiirusele kindlad piirangud, mida iga kolme kuu tagant tõstetakse.  Juuni istungi järel võivad turuosalised saada targemaks, millal protsess käivitatakse, kui suured on esialgsed mahud, millise tasemeni peaks bilansi maht üldse jõudma ja kuidas see mõjutab intressimäära tõstmist.

Allikas: Bloomberg

Euroopas püsivad esiplaanil poliitilised küsimused, kui sedapuhku ootab Kreeka euroala rahandusministrite 15. juuni istungi raames heakskiitu kuni 11 miljardi euro suurusele laenueraldisele, millest veidi üle 7 miljardi euro vajatakse juulis aeguvate võlakirjade lunastamiseks.  Veel eelmise nädala reedelgi täiendavaid kasinusmeetmeid vastu võttes tahab Kreeka oma kreeditoridelt ühtlasi  selget vastust võlakoorma leevendamise osas,  mis annaks võimaluse naasta tagasi võlakirjaturgudele.

Saksamaa septembrikuu valimiste eel võib euroala rahandusministrite kohtumisel olla tulemuseks järjekordne kompromisslahendus, nähes ette näiteks laenutingimuste lõdvendamist pärast abiprogrammi lõppemist 2018.a augustis.  Potentsiaalselt võib see kiskuda üles uue tüli Kreeka valitsust juhtiva Syrizaga, kes on mõista andnud, et säärased poolikud lahendused võlakoorma jätkusuutlikumaks muutmise eesmärgil lükatakse tagasi.

Käesoleva nädala tähtsamad majandusuudised ning -sündmused koos Bloombergi küsitletud analüütikute ootustega:

Teisipäev, 13. juuni

 • Saksamaa investorite ja analüütikute kindlustunde indeks (juuni): väike paranemine nii jooksva olukorra hinnangus kui ka väljavaates
 • Suurbritannia inflatsioon (mai): alusinflatsioon peaks aeglustuma -0,1pp võrra 2,3%le
 • USA väikefirmade kindlustunde indeks (mai): püsib 104,5 punktil (2004.a tipu lähedal)
 • USA tootjahinnaindeksi muutus (mai):  energiat ja toitu arvestamata püsib 1,9% peal

Kolmapäev, 14. juuni

 • Hiina jaemüük, tööstustoodang ning kapitaliinvesteeringud (mai): vastavalt YoY 10,7% (aprillis 10,7%), 6,4% (6,5%) ning 8,8% (8,9%)
 • Eurotsooni tööstustoodang (aprill): 0,5% kuine kasv pärast -0,1% langust märtsis (YoY 1,4%)
 • Suurbritannia tööturu statistika (aprill/mai)
 • USA inflatsioon (mai): energiat ja toitu arvestamata püsib 1,9% peal
 • USA jaemüük (mai): autosid ja kütust arvestamata MoM 0,3% (aprillis 0,3%)
 • FOMC intressimäära otsus: vahemik kergitatakse 25baaspunkti võrra 1,0-1,25%le

Neljapäev, 15. juuni

 • Suurbritannia jaemüük (mai): autosid ja kütust arvestamata -1,0% MoM (aprillis 2,0%), mis toob aastase kasvu 1,9% peale (4,5%)
 • Inglise keskpanga intressimäära otsus: püsib 0,25% peal
 • USA NY FEDi töötleva tööstuse küsitlus (juuni): 6punktine tõus 5,0 punktile pärast viimase kolme kuu -19,7punktist langust
 • Euroala rahandusministrite kohtumine
 • USA esmased töötu abiraha taotlused: 241 tuhat vs 245 tuhat nädal varem
 • USA Philadelphia FEDi töötleva tööstuse küsitlus (13,8punktine langus 25,0 punktile)
 • USA tööstustoodang (mai): MoM 0,2% (aprillis 1,0%)
 • USA majade ehitajate kindlustunde indeks (juuni): püsib 70 punkti peal ehk 12a tipu lähedal

Reede, 16. juuni

 • Jaapani keskpanga istung: intressimäär püsib -0,1% peal, valitsuse 10a võlakirja tulususe siht jääb 0,00%le
 • Venemaa keskpanga intressimäära otsus: 25baaspunktine langetamine 9,0%le
 • USA alustatud elamuehitused ja väljastatud ehitusload (mai): MoM vastavalt 3,9% (aprillis -2,6%) ning 1,8% (-2,5%)
 • USA Michigani ülikooli tarbijate kindlustunde indeks (juuni): püsib 97,1 punktilKommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse