Mis on kulla õiglane hind?

Erko Rebane

14.06.2017 12:44

Shutterstock

Erinevalt ettevõtetest, mille fundamentaalsed näitajad aitavad määrata aktsia õiglast väärtust, ei tooda kuld ei kasumit ega ka dividende. Aga kas sellest hoolimata oleks võimalik kuidagi välja arvutada, kas antud väärismetall on turuhinnaga võrreldes parasjagu kallis või odav?

Ülesanne pole lihtne, sest kuld täidab inimeste jaoks erinevaid rolle. Osa käsitleb kulda toorainena, osa nõuab seda ilu ja raha väärtuse säilitamise eesmärgil, teised aga näevad kullas kaitset majandusliku või poliitilise ebakindluse eest.

Sestap on Deutsche Bank üritanud leida kulla õiglast väärtust erinevate mõõdupuudega suhestades. Nii näiteks peaks G7 riikides inimese kohta teenitud keskmise sissetuleku järgi kuld kauplema 735 dollaril või S&P 500 ajaloolise suhte baasil 991 dollaril.  Naftaga kõrvutades peaks kuld toorainena ja inflatsioonilise kaitsena kauplema 838 dollaril, samas annavad maailma nelja kõige suurema keskpanga bilansid alust eeldada kulla õiglaseks väärtuseks 1648 dollarit.

Kokku reastab Deutsche Bank üheksa erinevat näitajat, mille abil on võimalik tuletada kulla õiglast väärtust. Nende baasil tuleks keskmiseks hinnaks 1015 dollarit ning panga enda neljal teguril baseeruv regressioonmudel annab väärtuseks 1185 dollarit, mille mõlema järgi oleks kuld 1270 dollaril kaubeldes justkui ülehinnatud.  Võimalik, et mudelite suhtes preemiaga kauplemine peegeldab finantsturgudel kasvanud ebakindlust, mille vastu otsitakse kaitset ning suurenenud nõudlus pakub hinnale lühiajalist toetust.

Kuna mudeli sisendeid on võimalik prognoosida, saab sellest tulenevalt välja arvutada, millise suuna võiks väärismetall lähikvartalitel võtta. Alloleval joonisel on toodud tumeda joonega kulla turuhinna liikumine ning heledamaga Deutsche mudelil põhineva õiglase hinna muutus. Lähtudes panga enda 2017.a majandus- ning toorainete prognoosidest ja ka kõrgemast poliitilisest ning finantsilisest ebakindlusest, peaksid järgnevad kuus kuud tooma kulla untsi hinna 1150 dollarile.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse