Andres Viisemann: börsid eiravad riske, koduturg pakub kaitset

Andres Viisemann

21.07.2017 15:31

Juuni oli väärtpaberiturgudel rahulik kuu. Euroopa aktsiad jäid juunis 2,5%-ga miinusesse ja Põhja-Ameerika aktsiaturud kaotasid eurodes mõõdetuna 0,7% oma väärtusest. Varasemat pikaajalist tõusu arvestades ei ole see kuigi märkimisväärne liikumine.

Pärast Brexitini viinud hääletusele järgnenud väikest langust on aktsiaturud liikunud stabiilsel tõusukursil. Ameerika aktsiaid jälgiv S&P500 indeks ei ole selle aja jooksul kordagi taganenud uuest tipust rohkem kui 5%. See on olnud Ameerika aktsiate jaoks viimase 20 aasta pikim ja stabiilseim tõusuperiood.

Samas laiast maailmast tulev uudisvoog ei ole viimastel kuudel olnud kuigi positiivne. President Trumpi rünnatakse tema võimalike Venemaa sidemete pärast. Selline sisevõitlus võtab tähelepanu tähtsamatelt asjadelt ja hävitab niigi lahjat poliitilist kapitali. Suurbritannia konservatiivide poolt algatatud erakorralised valimised osutusid nende jaoks täielikuks läbikukkumiseks. Vastvalitud Brasiilia president Michel Tremer on saanud kaela korruptsioonisüüdistused. Ka Lähis-Ida regioonis pinged pigem kasvavad kui kahanevad – Saudi Araabia ning tema liitlased kehtestasid oma varasema partneri Katari suhtes sisuliselt poliitilise ja majandusliku blokaadi. Eestist vaadates võivad Põhja-Korea tuumakatsetused paista kauge ja teoreetilise ohuna, kuid ma võin oma kogemusest kinnitada, et Jaapanis ning mujal tunnetatakse seda kui reaalsest ja otsest ohtu.

Ka keskpangad on tasapisi oma rahapoliitika kurssi muutmas – taganttuul on tasapisi pööramas vastutuuleks. USA keskpank on käesoleval aastal juba kaks korda intressimäärasid tõstnud ja alustanud arutelu, kuidas võlakirjade kokkuostust enneolematult suureks paisunud bilansimahtu vähendada. Ka Euroopa Keskpank on vähendanud oma võlakirjade kokkuostuprogrammi ja selle aasta lõpuks tõenäoliselt euroala võlakirjade kokkuostmine ka lõpetatakse.

Vaatamata kasvavatele riskidele on aktsiaturud ja ka muud varad ajalooliste suhtarvudega võrreldes küllalt kõrgelt hinnastatud ning käesoleval hetkel on minu hinnangul tõusupotentsiaal suhteliselt piiratud. Sellises investeerimiskeskkonnas oleme me LHV meeskonnaga pööranud tähelepanu eelkõige kohalikule turule, kus laenukoormus on suhteliselt madal ja sellega seoses ka riskid mõnevõrra madalamad.

LHV Pensionifonde valitseb AS LHV Varahaldus. Tutvu LHV pensionifondide prospektiga lhv.ee ja pea nõu asjatundjaga. LHV pensionifondide tingimuste kohaselt ei pea fondijuht fondide vara Eestisse investeerima. Tulevikus võib Eesti investeeringute osakaal nii tõusta kui langeda.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse