Suurimad rahaga seotud kahetsused - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Suurimad rahaga seotud kahetsused

Siim Näks

09.01.2020 09:39

iStockphoto

Kõige paremini õpitakse ikka enda tehtud vigadest, kuid tihtipeale võib see minna kalliks maksma (eriti finantsotsuste puhul), mistõttu on targem õppida teiste vigadest. Sellest johtuvalt toob järgnev artikkel välja ühest uuringust selgunud inimeste suurimad finantskahetsused.

Uuringu viis läbi USA suur kindlustusettevõte New York Life, küsides üle 2000-lt inimeselt, milliseid tehtud otsuseid seoses oma rahaasjadega nad enim kahetsevad. Uuringust tuli välja viis murekohta:

- pensionipõlveks mitte säästmine
- liigne sõltuvus krediitkaardist
- ei maksta igakuiselt tagasi krediitkaardi võlga
- liiga palju on võetud õppelaenu
- hädaolukordadeks pole piisavalt raha säästetud (meelerahufond)

Kuna uuring viidi läbi USA-s, kus ülikoolide aastane õppemaks võib küündida kuni 40 000 dollarini (35 700 EUR) võrreldes Eesti 2500 euro suuruse maksimaalse aastase õppelaenuga, siis antud punkt keskmist eestlast ei puuduta.

Ühtlasi küsiti inimestelt ka seda, kui palju võttis aega nendest vigadest taastumine. Kõige rohkem ehk 11 aastat võttis taastumine sellest, et ei alustatud säästmist pensionipõlveks. Samuti võttis kaua aega (9 aastat) ebapiisava suurusega meelerahufondi omamise heastamine. Ajalise kulu poolest kolmanda ja neljanda koha põhjustajaks on krediitkaart – krediitkaardile liigsest toetumisest kulus taastumiseks kaheksa aastat ning igakuiste maksete tegemata jätmisest viis aastat.

Nagu näha, siis antud vigade tagasipööramine ei toimu kiirelt, mistõttu oleks mõistlik võimaluse korral neid juba eos vältida. Kuid kui need on juba tehtud, siis on võimalik siiski olukorda parandada ning mida nooremas eas need läbi teha, seda parem.

Mõned soovitused, kuidas vältida finantskahetsusi:

- koosta kuine eelarve
- püüa elada vastavalt oma rahalistele võimalustele
- alusta pensioniks säästmist kohe kui tekib sissetulek
- kasuta palgatõusu säästmise/investeerimise summa kasvatamiseks, mitte laenumahtude suurendamiseks
- loo vähemalt paari kuu kulutuste suurune meelerahufond
- kasuta krediitkaarti hädajuhtudel, mitte iga päev

Loe säästmise ja investeerimisega alustamise kohta rohkem siit

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon