Börsiülevaade 9.-10. detsember

10.12.2010 12:21

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 233.000.38%10.57%
Nasdaq2 616.670.29%15.31%
Tokio NIKKEI10 211.95-0.72%-3.17%
London FTSE5 807.69-0.00%7.29%
Kasvukonto
IVV124.230.45%11.11%
EFA57.500.26%4.02%
EMF23.07-0.82%17.40%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)671.52-0.08%65.98%
Tallink0.738-0.27%99.46%
Olympic1.4000.36%81.82%
Vilnius OMXV (EUR)401.39-1.18%53.34%
Ukio Bankas0.342-2.01%11.40%
TEO LT0.696-0.14%31.32%
Riga OMXR (LVL)385.100.32%38.06%
Latvijas kugnieciba0.3600.00%-10.00%
Grindeks6.5600.00%72.63%
EUR/USD1.3231-0.02%
USD/JPY83.63-0.14%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)88.61+0.27%
Kuld (USD/unts)1 390.90-0.14%

Börsipäev 10. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopas näitavad tugevust kaevandussektori ettevõtete aktsiad

Euroopa aktsiaturud liikusid tänase kauplemispäeva alguses erisuunaliselt. Kuigi turgudele lisas positiivset sentimenti USA oodatust paremad makronäitajad, siis tegi investoreid ettevaatlikuks Hiina keskpanga võimalik intressimäära tõstmine. Stoxx Europe 600 indeks oli -0.05% madalamal.

Makrouudistest avaldati Suurbritannia novembri tootjahinnaindeksid, mille kasv jäi oodatust väiksemaks. Riigi tuum tootjahinnaindeks kasvas 3.3% (YoY) oodatud 3.5% asemel ning tootjahinnaindeks kasvas 3.9% (YoY) oodatud 4% asemel.

Moody’s Investor Services võttis mitme Portugali panga võlakoormuse vaatluse alla võimaliku reitingu langetamise osas. Panga Banco Comercial Portugues (BCP) aktsia reageeris uudisele -1.2% langusega.

Morgan Stanley tõstis kindlustusettevõtte Prudential (PRU) +1.3% aktsia soovituse „overweight“ peale varasema „equal-weight“ pealt ning hinnasihti 7% võrra 802 pennini. Analüüsimaja sõnul tähistab grupi uue eesmärgina setud kapitali kodumaale tagasitoomine pöördepunkti. Üleminek rohkem tasakaalustatud lähenemisele, ilma ohustamata finantseerimise kasvu Aasias, aitab see analüüsimaja hinnangul kaasa aktsiate hinnangu muutmisele.

Rehvitootja Michelin (ML) aktsia oli +1.5% kõrgemal, kuna ettevõte väidetavalt teatas, et tõstab veokite rehvide hindu Euroopas umbes 5% võrra. Hinnatõus on tingitud toorainehindade tõusust.

Hiina tugevad vase impordinumbrid viisid metallihindu kõrgemale, toetades sellega kaevandussektori ettevõte aktsiaid. Anglo American (AAL) oli +1.55%, Xstrata (XTA) +0.3% ning Fresnillo (FRES) +1.2% ülevapool eelmist sulgemishinda.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul -0.05% madalamal 7398 punkti juures. Riigi statistikaameti andmetel kasvas tööstustoodang oktoobris 11.3% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Kuu baasil kasvas toodang 1.5%. Lennukompanii Finnairi (FIA) +1% salongipersonali 10. päevane streik lõppes eile hilisõhtul. Kuigi lennuliiklus loodetakse taastada lähipäevade jooksul, siis juba täna loodab Finnair teenindada 70% lendudest. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) -1.5% madalamal, Metso (MEO) +0.4% kõrgemal ning Sampo (SAM) -0.7% madalamal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +0.1% kõrgemal 358 punkti juures. TeliaSonera (TLSN) +0.1% võitis tellimuse DB Schenkerilt kommunikatsiooniteenuste pakkumiseks, sh ka 4G-teenuste. Leping on sõlmitud kolmeks aastaks ning selle väärtust hinnatakse umbes 50 mln Rootsi kroonile. Lundin Mining (LUMI) -1.8% teatas, et ootab vase, tsingi, plii toodangu suurenemist 2011. aastal võrreldes 2010. aastaga. Kapitaliinvesteeringud suurenevad 290 mln dollarini varasema 185 mln dollari suuruse hinnangu pealt tänu suurenenud tootmismahule Euroopas, Lombadori kaevanduse arendamise ning Tenke kaevanduse laiendamise tõttu.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Aasias survestas turge hirm Hiina keskpanga intressimäära tõstmise ees

Aasia aktsiaturud liikusid nädala viimasel kauplemispäeval valdavalt allapoole. Hiina novembrikuu oodatust tugevamad kaubandusbilansi numbrid suurendasid investorites hirmu intressimäära tõstmise ees. Kuna Hiina teatab laupäeval novembri inflatsioonimäära (oodatakse 4.7%), siis spekuleeritakse selle üle, et tõenäoliselt on intressimäära tõstmist oodata reede õhtupoolikul või siis nädalavahetusel.

Hiina novembri kaubandusbilansi ülejääk tuli oodatust suurem, kuigi see vähenes 22.9 mld dollarini eelmise kuu 27.1 mld dollarilt. Riigi eksport ja import tegi mõlemad rekordeid. Eksport suurenes 34.9% (YoY) oodatud 23.6% asemel ning import 34.9% (YoY) oodatud 24.5% asemel.

Maailma suurima plasmateleviisorite tootja Panasonicu -0.7% president teatas, et ettevõte loodab ületada märtsis lõppeva majandusaasta televiisorite müügiprognoosi, milleks on 21 miljonit. Panasonic teatas ka, et plaanib suurendada globaalset pesumasinate müüki 30% võrra 2012. aasta majandusaastal.

Hirm Hiina keskpanga rahapoliitiliste meetmete karmistamise ees survestas riigi finantssektori aktsiaid, kuna kitsendamine võib juhtuda nii intressimäära tõstmise, pankade reservimäärade tõstmise vormis, kui ka mõlema vormis. Bank of China aktsia kauples -0.5% madalamal.

Aasia suurim nafta rafineerija Sinopec -2.9% teatas, et on nõustunud ostma USAs baseeruva ettevõtte Occidental Petroleumi varad Argentiinas 2.4 mld dollari eest.

Jaapani elektroonikatootja JVC Kenwood aktsia müüdi -5% allapoole, kuna Jaapani finantsjärelvalve (FSA) nõuab ettevõttelt trahvi maksmist selle eest, et ettevõte üritas suurendada fonde võltsitud dokumentidega.

Kulla hind oli -0.07% madalamal 1392.00 dollari juures ning nafta hind +0.3% kõrgemal 88.84 dollari juures.

Aasia indeksid kell 10.10:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Hiina eksport kasvas novembris 35%

Aasia sessioonil oli valuutaturgude liikumine võrdlemisi loid. Jaapanis avaldatud BSI tööstuse ja töötleva tööstuse indeksid langesid eelmise kuu näidu suhtes päris tugevalt. Jaapani börsid on kõik täna madalamal ning jeen seevastu kerges plussis. USD/JPY on langenud täna jeeni kasuk 0,09% ja kaubeldakse hetkel ¥83,65 taseme juures.

Peamine tähelepanu oli täna varahommikul suunatud Hiina, kus avaldati novembrikuu kaubandusbilanss, mille ülejääk tuli oodatust jällegi suurem, kuigi langes eelmise kuu $27,15 miljardi pealt $22,9 miljardini. Nii eksport kui import kasvasid novembris kumbki 34,9%, mis ületasid ootusi enam kui 10 protsendipunkti võrra.

Küll aga liiguvad turgudel kuulujutud, et Hiina kavatseb tõsta inflatsiooni ja ülekuumeneva majanduse jahutamiseks intressimäärasid juba käesoleval nädalavahetusel. Laupäeval avaldatakse ka Hiina novembrikuu inflatsioonimäär, millelt oodatakse tõusu eelmise kuu 4,4% pealt 4,7% peale. Inflatsioonimäära tõus muudaks intressimäära tõstmise ka tõenäolisemaks, mis mõjuks negatiivselt küll riskisentimendile, kuid positiivselt dollarile.

Euroopa sessioon on makroandmete osas täna suhteliselt hõre ja peamise näitajana tasub välja tuua Suurbritannia tootjahinnaindeksid (väljalase), mis peaks aastases lõikes näitama 4% kasvu. Naelsterlign on alates 30. novembril tehtud põhjast $1,5480 tõusnud vaikselt üle 2% ja kaupleb täna $1,5815 juures.

Kuigi Hiina tulemused ei tekitanud väga suurt muutust üldises sentimendis, on USA dollar vastu hommikut siiski kerges languses. Dollar indeks on langenud ligi 0,25% ja asub hetkel 79,84 punkti juures. Dollar on langenud euro vastu 0,22% ja kaupleb hetkel 1,3267 juures; Kanada dollari vasut on USD kukkunud kerged 0,12%, kaubeldes allpool 1,1100 piiri. Austraalia dollar on USA dollari vastu täna kauplemas 0,28% kõrgemal $0,9864 taseme juures.

Valuutapaarid kell 10.00:

Risto Sverdlik

Börsipäev 9. detsember

Valuutaturu ülevaade

BoE jättis intressimäära muutmata

Euroopa keskpank avaldas täna oma igakuise raporti, mille põhipunktina toodi välja, et suurenev töötusmäär annab põhjust muretsemiseks ja nõuaks efektiivset monetaarpoliitilist meedet, et vältida püsivat tõusu struktuurses töötuses. Ülejäänud sisu kattus suuresti keskpanga juhi Jean-Claude Trichet eelmisel nädalal peetud kõnega, kus toodi välja, et intressimäärad on „sobival“ tasemel ja keskpanga monetaarpoliitika toetab majanduse taastumist. Euro sattus täna tugeva müügisurve alla kui Fitch teatas Iirimaa krediidireitingu alandamisest kolme pügala võrra BBB+ peale. Uudise peal käis euro allpoolt $1,3200 taset.

Peamine tähelepanu oli suunatud täna Inglismaa keskpanga intressimäära ja stiimulprogrammi mahu otsusele, mis ei tekitanud turgudel märkimisväärset liikumist. Vastavalt ootustele jäeti intressimäär 0,5% peale ja stiimulprogrammi maht £200 miljardi peale. Pärast tagasihoidlikumat tõusu langes naelsterling dollari suhtes oma päeva põhjade juurde $1,5735 juurde tagasi.

Suurema liikumise tõi endaga kaasa USA töötuabiraha andmete avaldamine. Nimelt langes esmaste töötuabiraha taotlejate arv eelmise nädalaga võrreldes 17 tuhande võrra 421 tuhande inimeseni. Jätkuva abiraha taotlejate arv langes 191 tuhande võrra 4,086 miljoni inimeseni. Mõlemad tulemused tulid kergelt ka ootustest paremad. Tulemused pakkusid riskisentimendile korralikult tuge ning kõik peamised valuutad tegid dollari suhtes kannapöörde ja hakkasid tugevnema.

Hetkeseisu järgi on dollari vastu enim tõusnud täna Austraalia dollar (+0,75%), millele järgnevad Kanada dollar (+0,3%) ja Jaapani jeen (+0,28%). Õhtul ühtegi makronäitajat avaldamisel ei ole ja turge suunab üldine sentiment ja riskisoov.

Valuutapaarid kell 16.55:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud olid neljapäevasel kauplemispäeval plussis. Hommikupoole avaldatud raport Saksamaa novembri tarbijahinnaindeksite kohta vastas ootustele ning investorid olid positiivselt meelestatud, uskudes majanduskasvu jätkusuutlikkusse.

Inglismaa Keskpank oma tänasel istungil monetaarpoliitikat ei muutnud. Intressimäär jäeti 0.5% peale, kus see on olnud 2009. aasta märtsist saadik. Stiimulprogrammi suurus jäeti £200 miljardi peale. Kuna inflatsioon on 3.2%, mis ületab keskpanga soovitud 2% määra, ei ole analüütikute arvates lähitulevikus uusi meetmeid oodata.

Hochtiefi aktsia kauples +2.3% kõrgemal. Saksamaa ajaleht Financial Times Deutschland kirjutas, et ettevõtte potentsiaalne investor Katar võib oma osaluse suurendada üle esialgselt planeeritud 9.1%-i. Varasemalt teatas Katar, et ostab Hochtiefi uusi aktsiaid 400 miljoni euro väärtuses saades 9.1%-lise osaluse, kuid väidetavalt plaanib Katar osta ka täiendavalt aktsiaid otse börsilt. Samal ajal on Saksa ehitusettevõttele vaenliku ülevõtupakkumise teinud Hispaania konkurent ACS.

BG Groupi aktsia tõusis 2.3%, kaubeldes kahe ja poole aasta kõrgeimal tasemel. Naftaettevõte teatas, et ootab Tupi ja Guara naftaväljadelt väga madalaid ühiku tootmiskulusid. Ettevõttel on Tupi projektis 25% suurune osalus ning Guaras 30%-line osalus. Tupi naftaväljal alustati tootmistegevust oktoobris ning Guaras loodetakse tootmisega üsna varsti algust teha. NG Group teatas, et algse tootmistegevuse käigus loodetakse saada 600 miljonit barrelit naftat.

Kõige suuremad kukkujad Euroopas olid autotööstuse aktsiad. Volkswageni aktsia langes -7% ning Porsche aktsia kauples 3.9% eilsest sulgumistasemest madalamal. Hiina Autotööstuse Liidu peasekretär Xiong Chuanlin teatas täna Pekingis, et riik võib järgmisel aastal lõpetada toetuste maksmise autoostjatele.

Indeksid seisuga 16:30

Põhjamaade turgude järelvaade 

OMX Helsinki börsiindeks langes -0.72% ehk 7413.87 punktini. Nokia aktsia langes -0.3%. Androidi operatsioonisüsteem on populaarsuselt vähendamas vahet praeguse turuliidri Nokia Symbianiga. Iga päev aktiveeritakse väidetavalt 300 000 Android operatsioonisüsteemil põhinevat telefoni. HKScan aktsia kauples -1.1% madalamal. Ettevõte teatas, et müüb Rose Poultry’le seoses viimase ülevõtmisega 1 miljonit uut eelisaktsiat, hinnaga 8 eurot aktsia kohta. Kogu Rose Poultry ülevõtmine läks maksma 23.9 miljonit eurot. Enimkaubeldud aktsiatest langes Metso -3.8%, Nokian Renkaat -1.8% ja Stora Enso -1.6%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.87% madalamal ehk 357.99 punktil. Rootsi statistikaamet teatas täna, et novembris tõusis riigi tarbijahinnaindeks võrreldes eelmise kuuga 0.3% ja võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 1.8%. Analüütikud ootasid aastaseks inflatsiooniks 1.7%. Skanska aktsiad kukkusid täna -3% pärast seda, kui ettevõte kärpis oma dividendimaksete prognoosi, pannes rohkem rõhku kasvu kiirendamisele. Hennes & Mauritz aktsia odavnes -1.3%. Ettevõtte peamine omanik Stefan Persson ütles, et ootab näeb tulevikus häid kasvuvõimalusi nii uutel turgudel kui ka kohtades, kus ettevõtte on kauem tegutsenud. Persson ütles, et ettevõte on veel suhteliselt väike pea igas regioonis peale Põhjamaade ning seega on olemasolevatel turgudel veel ruumi laieneda. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA esmase töötu abiraha taotlejate arv oodatust väiksem

USA aktsiaturud alustasid neljapäevast kauplemispäeva positiivselt territooriumilt. Turuosalistest tekitas positiivsust oodatust väiksem esmase töötu abiraha taotlejate arv, mis tõstis kindlust majanduskasvu jätkusuutlikkuse osas.

USA esmase töötu abiraha taotlejate arv eelmisel nädalal oli 421 00 vs analüütikute prognoos 429 000. Nelja nädala liikuv keskmine langes 431 500 pealt 427 500 peale, mis märgib madalaimat taset alates 2008. aasta augustist. Kestvate töötu abiraha saajate arv langes 191 000 võrra ehk 4.09 miljonini vs konsensuse ootus 4.24 miljonit. Hädaabi ja pikendatud töötu abiraha saajate arv langes 393 200 inimese võrra 4.51 miljonini.

American International Group (AIG) aktsia tõusis +1%. USA kindlustusettevõte teatas, et maksab tagasi oma võla Fedile, kust ettevõte sai abi 2008. aastal. Edasi keskendub ettevõte võla tagasimaksmisele USA rahandusministeeriumile. 30. septembri seisuga oli AIG võlg Fedi ees ca $20 miljardit ning ettevõte teatas, et saab võla tagasimaksmisega umbes $4.7 miljardit kahjumit. Kogu valitsuse päästepakett AIGle läks maksma $182.3 miljardit.

Sirius XM Radio (SIRI) aktsia rallis +6.5%. Jutusaate juht Howard Stern teatas, et jääb Sirius Radiosse veel vähemalt viieks aastaks. Sterni eelmine viie aasta pikkune $500 miljoniline leping lõppeb detsembris. Investorid olid eelnevalt mures, et kui Stern ei pikenda oma lepingut kaotaks raadiojaam märkimisväärsel hulga oma klientidest. Ühe hinnangu kohaselt tõi Sterni liitumine raadiojaamaga juurde 1.2 miljonit kuulajat.

Diamond Foods (DMND) aktsia kauples +8.7% kõrgemal. Pähklite ja suupistete müügiga tegelev ettevõte teatas, et majandusaasta esimese kvartali kasum oli $14.2 miljonit ehk $0.64 aktsia kohta. Eelmisel aatsal samal perioodil oli kasum $14.9 miljonit. Müügitulud suurenesid võrreldes aastatagusega 40%, küündides $252.6 miljonini. Analüütikud prognoosisid aktsiapõhiseks kasumiks $0.60 ja käibeks $239.8 miljonit. Ettevõte tõstis ka majandusaasta prognoose, lootes teenida $2.43-$2.49 kasumit aktsia kohta $920.$945 suuruse käibe juures. Varasem prognoos oli $2.38-$2.48 suurune kasum aktsia kohta $910-$940 suuruse käibe juures. Analüütikud ootavad majandusaasta aktsiapõhiseks kasumiks $2.47 ja müügituludeks $923.2 miljonit.

Kulla hind tõusis +0.5%, kaubeldes $1390 tasemel ning nafta hind kallines +0.1%, olles $88.4 juures.

Indeksid seisuga 17:00

Vallo Lees


Uudised:

Kui kroonist saab euro

Võlakriis levib - kas USA on järgmine? 

Päikeseenergia sektori lõpu algus?