Börsiülevaade 10. ja 13. detsember

13.12.2010 12:21

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 240.400.60%11.24%
Nasdaq2 637.540.80%16.23%
Tokio NIKKEI10 293.890.80%-2.39%
London FTSE5 851.230.66%8.10%
Kasvukonto
IVV124.930.56%11.73%
EFA57.630.23%4.25%
EMF22.77-1.30%15.88%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)679.480.53%67.95%
Tallink0.7400.00%100.00%
Olympic1.4300.78%85.71%
Vilnius OMXV (EUR)405.490.30%54.90%
Ukio Bankas0.3480.58%13.36%
TEO LT0.698-0.14%31.70%
Riga OMXR (LVL)380.43-0.32%36.38%
Latvijas kugnieciba0.3600.00%-10.00%
Grindeks6.550-0.15%72.37%
EUR/USD1.3218+0.28%
USD/JPY84.30+0.36%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)88.49+0.80%
Kuld (USD/unts)1 392.00+0.51%

Börsipäev 13. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopa aktsiaturge toetavad ülevõtmispakkumised

Euroopa aktsiaturud tõusid kuuendat järjestikust sessiooni kõrgemale. Investorite riskiisu suurendasid oodatust paremad USA ning Hiina makromajanduse näitajad ning lootus, et Hiina ei tõsta lähitulevikus intressimäärasid. Olulisi makrouudiseid täna oodata ei ole. Stoxx Europe 600 indeks, mis sulgus reedel rohkem kui kahe aasta kõrgemal tasemel, oli täna +0.4% plusspoolel.

Briti tarbekaupade tootja Reckitt Benckiser Group (RB) +1.8% teatas, et ostab India farmaatsiaettevõtte Paras Pharmaceuticals 460 mln naela eest. 2010. aasta märtsis lõppenud majandusaastal ulatus India ettevõtte müügitulu 4.014 mld India ruupiani. Reckitt Benckiser usub, et Paras´e äridel ei ole mitte ainult hea kasvupotentsiaal, kui seda toetavad RB investeeringud ja innovatsioon, vaid loodetakse kasu saada ka sünergiast, mis tekib Paras´e integratsioonil RBsse.

Suurbritannia energiaettevõtte Wellstream Holdings (WSM) aktsia rallis +5%, kuna General Elecric tegi ettevõtte aktsiatele ülevõtupakkumise väärtuses 780 penni aktsia kohta, sh ka veel dividendid 6 penni aktsia kohta. Tehingu järgi on Wellstreami aktsiakapital väärt 800 mln naela ning tehinguga loodetakse lõpule jõuda 2011. aasta esimeses kvartalis.

Rhodia (RHA) aktsia rallis +5.3%, kuna Credit Suisse tõstis Prantsusmaa keemiaettevõtte aktsia soovituse „outperform“ peale.

Kaevandussektori ettevõtted näitasid taas tugevust ning Anglo American (AAL) oli +2.6%, Kazakhmys (KAZ) +2.7% ning Antofagasta (ANTO) +0.3% kõrgemal.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.69% kõrgemal 7421 punkti juures. Energiaettevõte Fortum (FUM) +0.8% müüb oma kaugkütte tegevuse Rootsis, väljaspool Stockholmi, Macquarie fondidele umbes 200 mln euro eest. Müüdava äritegevuse käive oli eelmisel aastal 72 mln eurot ja EBITDA 28 mln eurot. Fortum loodab tehinguga lõpule jõuda 2011. aasta esimeses kvartalis. UBS langetas Nokia (NOK) -0.4% aktsia hinnasihi 8.00 euro peale varasema 8.80 pealt, jätkates soovitusega „neutraalne“. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli UPM-Kymmene (UPM) +0.8%, Metso (MEO) +1% ning Neste Oil (NES) +1.3% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +1% kõrgemal 361 punkti juures. Telekommunikatsiooniettevõtte Tele2 (TEL2) -0.2% Venemaa tegevus kasvas novembris 207 000 uue kliendi võrra, millest 142 000 klienti tuli uutest piirkondadest. Tele2-l on nüüd Venemaal 18.2 mln klienti. Lukutootja ASSA Abloy (ASSA) -0.5% tegi 63.6%-le Cardo (CARD) +47.7% aktsiatest ülevõtupakkumise. Assa on alustanud läbirääkimisi Rootsi uste ning lukusüsteemide tootja suurimate aktsionäridega 11.3 mld Rootsi krooni suuruse osaluse ostmiseks (420 krooni aktsia kohta). Pakkumine on 48% kõrgem reedesest sulgemishinnast, milleks oli 283 krooni. Cardol on 4-25. veebruarini aega pakkumisega nõustuda.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Hiinas kasvas inflatsioon novembris 28-kuu kõrgemale tasemele

Aasia aktsiaturud alustasid uut kauplemisnädalat plusspoolelt. Hiina otsus tõsta pankade kohustuslikku reservmäära intressimäära tõstmise asemel toetas aktsiaid. Turule lisas positiivset sentimenti ka USA turgude eelmise sessiooni ralli, mida toetasid oodatust paremad makromajanduse näitajad.

Hiina tõstis pankade reservimäära sellel aastal juba kuuendat korda ning seekord tõsteti seda 50 baaspunkti võrra. Uus reservimäär jõustub 20. detsembril. Novembris kasvas inflatsioon Hiinas 5.1% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga oodatud 4.7%-lise kasvu asemel. Ühtlasi oli tegemist ka kahe aasta kiireima kasvutempoga. Võrdluseks, eelmisel kuul kasvas riigi tarbijahinnaindeks 4.4%.

Jaapani terasetootjate Nippon Steel ja JFE Holdings aktsiad olid kõrgemal vastavalt +2.7% ning +3.3%, kuna JP Morgan tõstis mõlema aktsia soovituse „overweight“ peale varasema „neutral“ pealt. Analüüsimaja viitas otsuse tegemisel tsüklilisele turu taastumisele.

Goldman Sachs langetas fototarvikute tootja Nikon +0.1% aktsia soovituse „müü“ peale varasema „neutraalse“ pealt ning lisas aktsia oma „conviction sell“ nimekirja. Analüüsimaja alandas ka aktsia hinnasihi 1 340 jeenini varasema 1 450 jeeni pealt.

Austraalias näitasid tugevust finantssektori aktsiad, kuna valituse poolt teatatud pangandussektori reformi meetmed konkurentsi suurendamiseks ei olnud nii karmid kui oodati. Austraalia nelja suurima panga aktsiad oli kõrgemal vastavalt: Australia and New Zealand Banking Group +1%, Westpac +2%, National Australia Bank +1.7% ning Commonwealth Bank of Australia +1.2%.

Kulla hind oli +0.3% kõrgemal $1389.60 juures ning naftabarreli hind oli +0.6% kõrgemal $ 88.27 juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi


Börsipäev 10. detsember

Valuutaturu ülevaade

USA kaubandusbilanss viis dollari tõusule

Terve reedene päev on valuutaturgudel olnud suhteliselt sündmuste- ja liikumistevaene. Varahommikul avaldatud Hiina oodatust tugevama kaubandusbilansi ülejäägi toel on enim tõusnud Austraalia dollar, mis on tugevnenud kõikide peamiste valuutade vastu. Hiina teatas täna, et nad tõstavad pankade reservmäära nõudeid 50 baaspunkti võrra, mis mingil määral vähendab tõenäosust, et nädalavahetusel tõstetakse ka intressimäärasid, kuigi sellekohased jutud on turgudel veel endiselt liikvel. Hiina üritab nende sammudega võidelda tõusva inflatsiooni vastu, mis näitas eelmisel kuul 4,4% kasvu ja homme avaldatav detsembrikuu inflatsioonimäär tõuseb ootuste järgi 4,7% peale. Reservmäära nõudeid on kergitatud viimase viie nädala jooksul juba kolmel korral.

Euro on kaubelnud täna võrdlemisi kitsas vahemikus ja päevane tipp jäi $1,3280 juurde. Hiina tulemusi neutraliseeris endiselt konkreetse lahenduseta Euroopa võlakriis, mille suhtes ei suudetud midagi otsustada ka nädala alguses toimunud rahandusministrite kohtumisel Brüsselis. Saksamaa ja Prantsusmaa on olnud vastu väljapakutud ideedele tõsta kriisifondi mahtusid ja hakata väljastama Euroopa ühisvõlakirju ehk E-bonde.

Naelsterling tegi täna arvestavata ralli, tõustes dollari vastu $1,5860 tasemeni, kus naelsterling kauples viimati 23. novembril. Naelsterlingile pakkus ajutist tuge sisuliselt ootustesse tulnud tootjahinnaindeksid, mis näitas novembris annualiseeritud kasvuks 3,9% (oodati 4,0%). Naelsterlingi ralli jäi samas lühiajaliseks ja on oma tänasest tipust kukkunud ligi pool protsenti ja kaupleb hetkel $1,5758 tasemel.

Kell 15.30 avaldati USA kaubandusbilanss, mille puudujääk tuli oodatud $84,8 miljardi asemel $38,7 miljardit, samas kui eelmise kuu puudujääk korrigeeriti minimaalselt suuremaks ($44,6 miljardit). Dollar oli kuni kaubandusbilansi avaldamiseni kaubelnud kõikide peamiste valuutade suhtes madalamal, kuid sai tulemustest tuge ning on päevaseid kaotusi kiirelt tagasi tegemas. Jeeni vastu on USD jõudnud 0,22% plusspoolele ja kaupleb ¥83,92 tasemel. Austraalia dollari vastu on USD võtnud tagasi üle 0,3 protsendipunkti ja kaupleb hetkel $0,9855 juures. Ka USD/CHF on päevase languse tagasi teinud ja kaupleb hetkel plusspoolel 0,9835 juures.

Kell 16.55 avaldatakse veel Michigani ülikooli usaldusindeks ja kell 21.00 ilmub USA eelarveraport ja analüütikute ootuste kohaselt tõuseb defitsiit oktoobrikuu $120 miljardi pealt $130 miljardini novembris.

Valuutapaarid kell 16.15:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud kauplesid nädala viimasel kauplemispäeval erisuunaliselt. Turule lisas positiivsust eilne USA turgude kauplemissessioon, kuid pangandussektori aktsiad vedasid turge allapoole. Europe Stoxx 600 indeks tõusis 0.2%.

Hollandi navigatsiooniseadmete tootja TomTom aktsia rallis +7.2%, saavutades selle aasta kõrgeima taseme. UBS tõstis ettevõtte reitingu „hold“ pealt „buy“ peale, tõstes hinnasihi 6.5 euro pealt 9.5 euroni. Analüütikute sõnul võib personaalsete navigatsiooniseadmete äri osutuda jätkusuutlikumaks kui esialgu arvati, sest kõrgema marginaalidega toodete müük kasvab, mis tõstab ka ettevõtte kasumeid. Eelmisel kuul ütles TomTom, et ootab järgneva 3-5 aasta jooksul tugevat nõudluse kasvu autodele mõeldud seadmete müügist.

Morphosys aktsia kauples +6% kõrgemal. Saksamaa biotehnoloogia ettevõte tõstis majandusaasta müügitulude prognoosi 89-90 miljoni euro pealt 91-94 miljoni euroni. Analüütikute sõnul ei tule uudis väga suure üllatusena, kuna ettevõte on varasemalt vihjanud uutele lepingutele ning kinnitas kasvu. Üks faktoritest, mis võib olla paranenud väljavaate taga on oktoobris ülevõetud biotehnoloogia ettevõtte Sloningi lisanduv käive.

Associated British Foods aktsia kauples -1.3% madalamal. Primarki rõivaste jaemüügiketi operaator teatas, et ootab küll käesoleval aastal müügitulude ja kasumi kasvu, kuid on tuleviku osas ettevaatlikult meelestatud. Ettevõte teatas, et kõige rohkem teeb muret Lääne majanduste ebakindlus ja selle potentsiaalne mõju tarbijatele. Samuti võivad ettevõtet negatiivselt mõjutada tõusvad toorainehinnad. Analüütikute arvates langeb ettevõtte ärikasumi marginaal käesoleval majandusaastal 11.7%-ni vs 12.5% aasta varem.

Heritage Oil aktsia langes -1.8%. Malaisa riigi omanduses olev Petroliam Nasional, mis on ka tuntud nime Petronas all, lükkas tagasi Daily Mailis avaldatud väite, nagu sooviks ettevõte Heritage Oili £1.71 miljardi eest üle võtta.

Indeksid seisuga 16:35

Põhjamaade turgude järelvaade 

OMX Helsinki börsiindeks langes -0.31% ehk 7379.83 punktini. Soome väliskaubanduse ülejääk suurenes oktoobris 1.325 miljardi eruoni vs 1.258 miljardit eurot aasta aega tagasi. Ekspordimaksumus tõusis 16% 5.855 miljardi euroni ning impordimaksumus suurenes 19%, ulatudes 4.53 miljardi euroni. Finnairi aktsia tõusis +0.4% pärast seda, kui ettevõtte pardapersonal lõpetas 10 päeva kestnud streigi. Suurema käibega aktsiatest langes Nokia -1.2%, Fortumi aktsia odavnes -0.1% ning Stora Enso oli +0.3% plussis.

OMX Stockholm börsiindeks kauples +0.2% kõrgemal ehk 358.63 punktil. Rootsi oktoobrikuu tööstustoodang suurenes võrreldes aastataguse perioodiga 11.3%. Tellimused suurenesid 11.3%, kusjuures autotööstuses suurenes vastav näitaja 44%. Tulenevalt tugevast tööstustoodangu kasvust usuvad analüütikud ka , et SKP jätkab kasvamist rekordilise kiirusega. Nordea analüütikud usuvad, et neljanda kvartali majanduskasv ületab 7% piiri, kolmandas kvartalis oli SKP kasv 6.9%. Enimkaubeldud aktsiatest tõusis Atlas Copco +1.1%, SKFi aktsia kauples +0.7% eilsest sulgumistasemest kõrgemal ning Volvo aktsia kallines +0.4%. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA oktoobri väliskaubanduse puudujääk oodatust väiksem

USA aktsiaturud alustasid nädala viimast kauplemispäeva plusspoolelt. Turule lisas positiivsust oodatust väiksem väliskaubanduse defitsiit, Hiina rekordiline toorainete import ja ülevõtmisuudised.

USA kaubanduse defitsiit langes oktoobris 13% ehk $38.7 miljardini, mis oli madalam kui analüütikute oodatud $43.8 miljardit. Eksport saavutad nõrgema dollari ja tugevate arenevate turgude majanduse toel kahe aasta kõrgeima taseme. Eksport suurenes 3.2%, ulatudes $158.7 miljardini. Kaubanduse puudujääk Hiinaga vähenes $27.8 miljardi pealt $25.5 miljardini. Eksport Hiinasse suurenes 29.8%, ulatudes rekordilise $9.3 miljardini. Michigani detsembri tarbijausaldusindeks tõusis 74.2 punktini vs analüütikute prognoos 72.5 punkti.

Beckamn Coulter (BEC) aktsia rallis +29%, kaubeldes kahe aasta kõrgeimal tasemel. Laboriinstrumentide valmistaja teatas, et soovib ennast müüa ning allikate sõnul võib tehingu väärtuseks kujuneda rohkem kui $5 miljardit. Mitmed suured private-equity ettevõtted ja konkurenid on Beckman Coulteri vastu huvi tundnud, ettevõtte turuväärtus neljapäeva seisuga oli natuke alla $4 miljardi. Hetkel tegeleb juhatus müügipresentatsioonide tegemisega ning ettevõtte müüki viib läbi Goldman Sachs.

Community Health Systemsi (CYH) aktsia langes -1.2%. USA suuruselt teine haiglate operaator tegi $3.3 miljardilise ülevõtupakkumise Tenet Healthcare’ile (THC), et luua USA suurim haiglate operaator. Pakkumine tähendas küll ca 40% suurust preemiat, kuid ettevõte lükkas pakkumise tagasi. Koos võlaga oleks tehingu väärtuseks olnud $7.3 miljardit. Tenetil on kokku 57 613 töötajat ning 2009. aasta käive ulatus $9 miljardini. Teneti aktsia tõusis +50.2%.

National Semiconductor (NSM) aktsia odavnes -7.4%. Ettevõte teatas, et majandusaasta teise kvartali kasum suurenes 78%, ulatudes $83.5 miljonini ehk $0.34 aktsia kohta. Müügitulud suurenesid $344.6 miljoni pealt $390.4 miljonini. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $0.32 ja käibeks $399.4 miljonit. Käesolevaks kvartaliks oodatakse müügituludeks $344-$359 miljonit. Analüütikud prognoosisid selle kvartali käibeks $381.9 miljonit. Ettevõtte juhi sõnul oli mobiiltelefonide ostjate nõudlus nõrgem kui pühade-eelsel hooajal tavapäraselt.

Kulla hind langes -0.9%, kaubeldes $1381 tasemel ning nafta hind odavnes -0.1%, olles $88.3 juures.

Indeksid seisuga 17:00

Vallo Lees


Uudised:

Naftat ootab ees pullituru järgmine faas

Kui kroonist saab euro

Võlakriis levib - kas USA on järgmine?