Börsiülevaade 13.-14. detsember

14.12.2010 12:21

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 240.460.00%11.24%
Nasdaq2 624.91-0.48%15.68%
Tokio NIKKEI10 316.770.22%-2.18%
London FTSE5 849.85-0.19%8.07%
Kasvukonto
IVV124.970.03%11.77%
EFA58.251.08%5.37%
EMF22.860.39%16.34%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)680.240.10%68.13%
Tallink0.7350.00%98.65%
Olympic1.4200.35%84.42%
Vilnius OMXV (EUR)409.37-0.04%56.39%
Ukio Bankas0.347-0.57%13.03%
TEO LT0.6970.43%31.51%
Riga OMXR (LVL)381.120.10%36.63%
Latvijas kugnieciba0.3600.00%-10.00%
Grindeks6.5100.00%71.32%
EUR/USD1.3432+0.77%
USD/JPY83.33-0.45%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)88.42-0.21%
Kuld (USD/unts)1 404.40+0.46%

Börsipäev 14. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Credit Suisse tõstis 2011. aasta naftabarreli hinnasihi 85 dollari peale

Euroopa aktsiaturud liikusid kauplemispäeva alguses erisuunaliselt ning kuus järjestikust sessiooni kestnud tõus Euroopa börsidel tegi täna investorid ettevaatlikuks. Kuigi lennukompaniide aktsiad näitasid täna tugevust. Stoxx Europe 600 indeks oli -0.1% madalamal.

Makrouudistest avaldati Suurbritannia novembri tarbijahinnaindeks, mis kasvas 3.3% oodatud 3.2% asemel (YoY) ning 0.4% oodatud 0.3% (MoM) asemel. Tuum tarbijahinnaindeksi kasv vastas oodatud 2.7%-le (YoY). Kell 12.00 on oodata ka veel Saksamaa ning eurotsooni detsembrikuu ZEW indeksid.

Credit Suisse tõstis 2011. aasta naftabarreli hinnasihi 85 dollarini, viidates Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) kuuluvate riikide nõudluse taastumisele, seda eriti Põhja-Ameerikas ning organisatsiooni mitte kuuluvate riikide (peamiselt Hiina) jätkuvale tugevusele. Kuigi alles septembris analüüsimaja langetas nafta hinnasihti tänu majanduskasvu aeglustumisele, siis on alates sellest toimunud märkimisväärne nafta nõudluse taastumine globaalselt. Credit Suisse tõstab ka 2011. aasta ettevõtete kasum aktsia kohta prognoose 23% võrra ning 2012. aastal 10% võrra, kuid näeb rohkem tõusupotentsiaali Euroopa ettevõtetel võrreldes USA firmadega. Analüüsimaja sõnul tuleks pikaajalisel investoril eelistada investeerimist BP (BP) +0.4% aktsiasse, kuna turg on liiga pessimistlik Macondo naftareostuse kulude suhtes.

Tugevust näitasid lennukompaniide aktsiad, mida toetasid analüüsimajade poolt tehtud soovituste tõstmine. Prantsusmaa lennukompanii Air France-KLM (AF) aktsia oli +1.3% kõrgemal ning Saksamaa lennuettevõte Deutsche Lufthansa (LHA) oli +1.7% kõrgemal, kuna Credit Suisse tõstis mõlema ettevõtte aktsia soovituse „outperform“ peale varasema „neutral“ pealt. Analüüsimaja ootab Euroopa lennukompaniide, sealhulgas British Airwaysi (BAY) +0.5%, märkimisväärselt edestama odavlennufirmade aktsiaid nagu näiteks Ryanair Holdings (RYA) -0.6%, mille aktsia soovitus langetati „neutral“ peale varasema „outperform“ pealt.

Briti restoranide ja hotellide operaatori Whitbread (WTB), mille alla kuulub ka Premier Inn tootemärk, aktsia müüdi -2.2% eelmisest sulgemishinnast madalamale. Kuigi ettevõte teatas, et kolmanda kvartali käive kasvas 7% (YoY) ning kogu majandusaastalt on oodata kasumi kasvu, siis ettevõttele kuuluvate restoranide müügitulu kasv on tagasihoidlik.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul -0.3% madalamal 7421 punkti juures. Statistikaameti andmetel kasvas Soomes inflatsioon novembris 2.5% eelmise aasta sama perioodiga võrreldes ning 0.2% (MoM). Oktoobris oli inflatsioon 2.3%. Inflatsiooni kiirenemine tulenes peamiselt telefonikõnede kallinemisest ning lennureiside hindade suurest kõikumisest. Maailma suurimate roostevaba terase tootjate hulka kuuluva Outokumpu (OUT) aktsia müüdi -6% allapoole, kuna ettevõte teatas, et ootab neljandal kvartalil tegevuskahjumit varasemalt prognoositud nulli jõudmise asemel. Outokumpu sõnul on tarnete maht oodatust veidi väiksem. Börsil enimkaubeldud aktsiatest olid Nokia (NOK) +0.1% ja UPM-Kymmene (UPM) +0.1% kõrgemal ning Metso (MEO) -0.3% madalamal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.1% madalamal 362 punkti juures. Tööstusettevõtte Sandvik (SAND) +1% uueks presidendiks ning tegevjuhiks saab alates järgmisel aasta veebruarist terasetootja SSAB (SSAB) -2% praegune tegevjuht O. Faxander. SSAB-is asub Faxanderi ametikohale alates 2011. aasta jaanuarist M. Lindqvist, kes on praegu ettevõtte suurima üksuse SSAB EMEA juht. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Volvo (VOLV) +1.1% kõrgemal ning Ericsson (ERIC) -0.3% ja ABB (ABB) -0.5% madalamal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Lõuna-Korea Kospi indeks 3-aasta kõrgemal tasemel

Aasia aktsiaturud liikusid tänase USA Föderaalreservi intressimäära otsuse eel ülespoole. Tehnoloogiaettevõtete aktsiad toetasid Lõuna-Korea turu kolme aasta tipu saavutamist, kuigi Hiinas hoidis investoreid tagasi hirm keskpanga uute võimalike rahanduspoliitika karmistamise meetmete ees. Jaapani aktsiate rohkem kui 12%-line tõus alates novembri algusest ning jeeni kursi tugevnemine dollari vastu andsid investoritele põhjuse kasumeid lukustada.

Lõuna-Korea Kospi indeks liikus sessiooni jooksul üle 2 000 punkti taseme ning sulgus 37 kuu tipus. Indeksi tõusu toetasid tehnoloogiasektori ning autotootjate aktsiad, millest Hynix Semiconductor oli +1.8%, Hyundai Motor +1.7% ning Kia Motors +1% kõrgemal. Investorid loodavad kasu saada USAs pühade ajal suurenenud tehnoloogiaettevõtete toodete suurenenud müügist.

Maailma suurima laevaehitaja Hyundai Heavy Industries aktsia rallis +8.9%, kuna ettevõte sai 1.45 mld dollari suuruse tellimuse Saksamaa konteinervedusid pakkuvalt laevaettevõttelt Hapag-Lloyd nelja konteinerlaeva ehitamiseks. Tellimus tuli lisas eelnevalt tellitud kuuele konteinerlaevale, mille väärtuseks oli 793 mld dollarit. Ka riigi teise laevatootja STX Offshore & Shipbuilding aktsia näitas täna tugevust ning rallis +8.3%, kuna ettevõte võitis 455 mln dollari suuruse tellimuse STX Groupi tütarettevõttelt STX Pan Ocean kaubalaeva ehitamiseks.

Jaapani kontsern Toshiba +2.1% teeb umbes 100 mln jeeni suuruse investeeringu, et ehitada tehas väikeste LCD paneelide tootmiseks. Toodangu peamiseks tellijaks oleks Apple, kuna neid LCD paneele kasutatakse iPhone-de tootmises. Tehases loodetakse tootmisega alustada 2011. aasta teises pooles. Investeeringu tegemisega loodetakse tütarettevõte Toshiba Mobile Display kuine 8.55 mln ühiku suurune LCD paneelide tootmine rohkem kui kahekordistada.

Kulla hind oli +0.4% kõrgemal $1404.30 juures ning naftabarreli hind oli +0.4% kõrgemal $88.51 juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Moody's hoiatus USA reitingule survestab dollarit

Detsembrile omase vaikse kauplemispäeva asemel kujunesid eilsed sündmused valuutaturgudel võrdlemisi huvitavaks. Euro oli peamine tõusja, mida toetas väga tugevalt reitinguagentuuri Moody’s teade, mille kohaselt võetakse lähima kahe aasta jooksul USA Aaa reiting vaatluse alla, tingituna president Obama ja vabariiklaste maksu- ja töötuabirahapaketi mõjudest riigi fiskaalolukorrale. USA dollar oli eile väga tugeva müügisurve all, kukkudes päeva lõpuks kõikide valuutade suhtes.

Aktsiaturge ja kõrgema tootlusega valuutasid on toetamas üldine riskisentiment, millele mõjus positiivselt Hiina otsus jätta intressimäärad muutmata, hoolimata inflatsioonimäära kerkimisest 5,1% peale novembris. Samuti tegid tõusu eile ka toorained: kuld jõudis taaskord üle $1400 piiri ja hõbeda hind lähenes uuesti $30 piirile.

Aasia sessioonil sai tugeva löögi Uus-Meremaa dollar, mis kukkus kõikide valuutade vastu, kui oktoobrikuu jaemüügi tulemused näitasid oodatud 0,8% languse asemel 2,5% kukkumist. NZD langusele aitas kaasa ka Uus-Meremaa rahandusministri alandatud majanduskasvu prognoos ja riigi fiskaalolukorra väljavaated.

Pettumuse valmistasid ka Austraalia uute kodude ehitusnumbrid, mis langesid kolmandas kvartalis oodatud 5% asemel koguni 13,2%. II kvartali kasv korrigeeriti samas üles 2,1% peale. Hoolimata kehvadest tulemustest on Austraalia dollar pidanud tugeva riskisoovi toel tugevalt vastu ja on täna hommikul – pärast eilset 1,26% tõusu – tegemas uusi katseid USA dollari suhtes pariteedini jõudmisel. Hetkel kaupleb AUD/USD 0,16% kõrgemal 0,9975 taseme juures.

Ülitugevat rallit on tegemas ka euro, olles tõusnud eilselt $1,3200 tasemelt praeguseks hetkeks $1,3470 tasemeni ehk üle 2%. Tänastest makronäitajatest on eurot enim mõjutamas eurotsooni tööstustoodangu näidud ja Saksamaa ZEW indeksid, mis avaldatakse kõik kell 12.00.

Naelsterling oli eile päeval ainuke valuuta, mis dollari suhtes oli miinuses, kuid sai õhtul dollari üldise nõrkuse toel hoo sisse ja rallis õhtuks ligi 1% võrra kõrgemale. Täna varahommikul avaldatud RICS majahinna indeks tuli oodatust parem ning päeval on fookuses Suurbritannia tarbijahinnaindeks, mis jääb kõikide eelduste kohaselt endiselt püsima kõrgemale 3% piirist. GBP/USD on täna kauplemas 0,14% kõrgemal 1,5882 taseme juures.

USA sessioonil avaldatakse täna USA novembrikuu jaemüügi tulemused, tootjahinnaindeksid ja õhtul kell 21.15 teeb Föderaalreserv teatavaks oma intressimäära otsuse.

Valuutapaarid kell 10.20:

Risto Sverdlik


Börsipäev 13. detsember

Valuutaturu ülevaade

Riskisoovi taastumine rõhub dollarit

Kuigi Hiinas tõusis inflatsioon oktoobri 4,4% pealt 5,1% peale novembris, hoidus Hiina keskpank inflatsiooni ohjeldamiseks intressimäärade tõstmisest, mis pakkus omalt poolt tuge riskisentimendile ja viis nii Aasia kui Euroopa ja USA aktsiaturud tõusule. Riskisentimendi toel on dollari vastu ülespoole liikunud ka kõik peamised valuutad (v.a naelsterling).

Tänane makrokalender on suhteliselt hõre ja olulisematest näitajast väärib äramärkimist Suurbritannia Righthouse majahinnaindeks, mis näitas detsembris  3% langust ja aastases lõikes 0,4% tõusu. Lisaks avaldati UK tootjate sisendite hinnaindeksid, mis tõusid 0,9% (M/M) ja 9,0% (Y/Y), ületades mõlema näidu puhul ka ootusi. Naelsterling on surve all olnud terve päeva ning alles viimase paari tunni jooksul on dollari üldise nõrkuse toel hakanud taastuma. Hetkel kaupleb GBP/USD 0,3% madalamal 1,5755 taseme juures.

Euro on täna teinud dollari vastu kena taastumise, kaubeldes 0,65% kõrgemal $1,3310 tasemel. Eurot on samas rõhumas kuuldused eurotsooni võimaliku lagunemise osas, kuigi Saksamaa ja Prantsusmaa esindajad on vastavad jutud ümber lükanud ja kinnitanud, et euro jääb igal juhul püsima. Neljapäeval algab ELi tippkohtumine, kus arutatakse ka kriisidega toimetulemise võimalike püsimehhanismide üle.

Tugevust on täna näitamas kõik „toorainebloki“ esindajad Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa dollari näol, mis on USA dollari vastu tõusnud vastavalt 0,46%, 0,78% ja 0,94%. AUD ja CAD on hetkel uuesti liikumas USA dollari suhtes pariteedi suunas, kuid riskisoovi taandumisel oodatakse USA dollari tugevnemise jätkumist.

Valuutapaarid kell 16.40:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud alustasid uut nädalat tõusuga, kaubeldes kahe aasta kõrgeimatel tasemetel. Turule tõid positiivsust Hiina otsus jätta intressimäärad tõstmata ning samuti ülevõtmisuudised. Europe Stoxx 600 indeks kauples +0.4% kõrgemal.

Hiina avaldas nädalavahetusel oodatust suurema tööstustoodangu näitaja, mis viis vase hinna rekordkõrgetele tasemetele. Sellest tulenevalt olid kaevandussektorite ettevõtted suurimad tõusjad. Eurasian Natural Resources aktsia tõusis +1.7% ning Kazakhmyz kauples +2.8% reedesest sulgumistasemest kõrgemal.

Naftaettevõte Regal Petroleum aktsia kallines +3.1%. Ettevõte, mis peatas kõik oma naftapuurimistegevused, vaatamaks üle oma strateegilised plaanid, teatas, et sai Energeenilt 24 pennise ehk £77 miljonilise ülevõtupakkumise. Seega tähistab see ca 30% suurust preemiat võrreldes 9. detsembri sulgumistasemega, mil ettevõte teatas, et on ülevõtuläbirääkimistes. Regal Petroleumi juhatus ütles, et soovitab aktsionäridel pakkumine vastu võtta.

Yule Catto & Co. rallis +10%. Suurbritannia kemikaalide tootja ütles, et ostab Saksamaal asuva PolymerLatexi 157 miljoni euro eest, et suurendada oma turuosa ning pakutavate teenuste sortimenti. Yule Catto võtab lisab enda kohustustesse ka PolymerLatexi 286 miljoni euro suuruse võla. Ülevõtmist kavatseb ettevõte rahastada aktsiate ostuõiguste emiteerimisega, mille maht peaks ulatuma £225 miljonini. 2009. aastal oli PolymerLatexi käibeks 386.7 miljonit eurot ja ärikasumiks 54.6 miljonit eurot.

Edisoni aktsia kauples -4% madalamal. Turul liikusid kuuulujutud, et Itaalia suuruselt teine kommunaalettevõte soovib kaasata 1 miljardi euro ulatuses täiendavat kapitali, et parandada oma finantsseisundit. Edison ütles seepeale, et ettevõte ei ole kunagi plaaninud täiendava kapitali kaasamist. Bloombergi andmetel võib Edisoni kasum 2011. aastal olla 30% väiksem kui analüütikute prognoositud 1.35 miljardit eurot ja see sõltub eelkõige läbirääkimistest peamiste gaasipakkujatega nagu Gazprom. Oktoobris kärpis ettevõte oma majandusaasta prognoose viidates maagaasi kasumimarginaalide halvenemisele.

Indeksid seisuga 16:25

Põhjamaade turgude järelvaade 

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +0.87% ehk 7435.01 punktini. Nokia aktsia langes -0.5%. Ettevõte Navteq üksus teatas, et ostis USA ettevõte Trapster. Trapster, millel on ca 9.4 miljonit kasutajat pakub teenust, mille abil saavad kasutajad üksteist teavitada politseipatrullidest maanteel ning hoiatada ohtlike teelõikude eest. UPM-Kymmene aktsia kauples +0.5% kõrgemal. Metsandusettevõte teatas, et kavatseb laiendada oma energiaüksuse tegevust kuna see on väga kasumlik äri.

OMX Stockholm börsiindeks kauples +1.39% kõrgemal ehk 362.93 punktil. Q-Medi aktsia rallis +12.8%. L’Oreali ja Nestle ühisettevõte Galderma teatas, et tegi Rootis kosmeetikaettevõttele $970 miljoni suuruse ülevõtupakkumise, et luua suurem konkurent Botoxi tootjale Allergan. Kosmeetiline kirurgia on üha kasvamas ning üheks populaarseimaks teenuseks on Botoxi ja teiste kortse siluvate ainete pakkumine. Q-Medi ostmine tagab Galdermale ligipääsu ettevõtte Restylane tootele, mida kasutatakse alternatiivina Botoxile. Seega ollakse nõus maksma Q-Medi eest 32.9 kordne kasum, Allergani P/E suhe on 22 ja USA partneri Meidicis vastav näitaja on 12.2. Enimkaubeldud aktsiatest tõusis Volvo +0.2%, Atlas Copco +3.2% ning Ericssoni aktsia langes -0.3%.

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Goldman Sachs seadis Apple hinnasihiks $430

USA aktsiaturud alustasid kauplemist positiivselt territooriumilt. Turuosalistele mõjus positiivselt Hiina otsus jätta intressimäärad muutmata ja samuti uudised suurimate pankade positiivsest meelestatusest järgmiseks aastaks.

S&P 500 indeks võib tõusta kõrgeimale tasemele alates 2008. aasta nädalast, mil Lehman Brothers pankrotti läks. Alates 2. Juulist, mil Föderaalreserv teatas $600 miljardilisest ostuprogrammist on indeks tõusnud 21% ning alates aasta algusest 11%. Suurimad pangad ennustavad S&P 500 indeksi tootluseks järgmiseks aastaks 11%, mis tähendab, et kolme aasta annualiseeritud tootlus oleks 15% ehk parim kolmeaastane tootlus alates 1997-2000.

Delli (DELL) aktsia langes -2.6%. Ettevõte teatas, et ostab $960 miljoni eest andmehaldusteenuseid pakkuva Compellent Technologies (CML), et laiendada oma tegevust PCde turult väljapoole ja püüdma oma mahajäämust võrreldes Hewlett-Packardi (HPQ) ja IBMiga erinevates tehnoloogiates nagu cloud computing vähendada. Tehingu tulemusena pakub Dell ühe Compellenti aktsia eest $27.75, mis on 3% vähem kui viimase reedene sulgumishind. Compellenti aktsiad on alates oktoobris, mil kuulujutud tehingu toimumisest levima hakkasid 46% tõusnud. Tehing peaks lõpule viidama järgmise aasta alguseks.

Apple (AAPL) aktsia kauples +1.3% kõrgemal. Goldman Sachsi analüütikud jätkasid aktsia katmist „conviction buy“ nimekirjas ja ütlesid, et marginaalide suurenemise toel võib aktsia kaubelda $430 juures. Marginaalide suurenemise põhjusena tuuakse välja uute toodete turuletoomine järgmise aasta esimeses pooles. Goldman Sachs jätkas ka Delli, maailma suurima personaalarvutite valmistaja ja Hewlett-Packardi, käibe järgi maailma kõige suurema tehnoloogiaettevõtte katmist „sell“ reitinguga. Hewlett-Packard aktsia oli -2.1% miinuses.

Dionexi (DNEX) aktsia tõusis +20.4%. Thermo Fisher Scientific (TMO) teatas, et ostab laboriseadmete valmistaja $2.1 miljardi eest, et laiendada oma pakutavat laboriseadmete valikut. Dionexi aktsionärid saavad ühe aktsia eest $118.5, mis märgib 21% suurust preemiat võrreldes reedese sulgumishinnaga. Thermo prognoosib, et esimesel aastal pärast ülevõtmise lõpuleviimist suureneb ettevõtte aktsiapõhine kasum $0.13-$0.15. Samuti suurendab Thermo ülevõtmisega ka Aasia turuosa, sest Dionex saab ca 35% oma käibest Aasiast ja teistelt arenevatelt turgudelt. Thermo Fisher Scientific aktsia kallines +3.1%.

Kulla hind tõusis +0.6%, kaubeldes $1394 tasemel ning nafta hind kallines +1.7%, olles $89.3 juures.

Indeksid seisuga 16:55

Vallo Lees


Uudised:

Palju on kaalul?

Valuutaturu nädala eelvaade: Hiina jättis intressimäärad tõstmata

Naftat ootab ees pullituru järgmine faas