Börsiülevaade 14.-15. detsember

15.12.2010 16:21

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 241.590.09%11.34%
Nasdaq2 627.720.11%15.80%
Tokio NIKKEI10 309.78-0.07%-2.24%
London FTSE5 866.16-0.43%8.37%
Kasvukonto
IVV125.100.10%11.89%
EFA58.340.15%5.54%
EMF22.70-0.05%15.52%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)675.77-0.66%67.03%
Tallink0.7380.00%99.46%
Olympic1.410-0.63%83.12%
Vilnius OMXV (EUR)407.15-0.12%55.54%
Ukio Bankas0.343-0.58%11.73%
TEO LT0.6990.58%31.89%
Riga OMXR (LVL)376.51-1.88%34.98%
Latvijas kugnieciba0.351-2.50%-12.25%
Grindeks6.350-3.05%67.11%
EUR/USD1.3335-0.40%
USD/JPY84.03+0.57%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)87.23-1.19%
Kuld (USD/unts)1 387.50-1.20%

Börsipäev 15. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopa turge survestab Moody’s ähvardus kärpida Hispaania krediidireitingut

Euroopa aktsiaturud alustasid täna kauplemist eelmistest sulgemistasemetest madalamalt. Regiooni aktsiatele avaldas survet Hispaania, kuna Moody´s Investors Service on võtnud riigi praeguse Aa1 krediidireitingu vaatluse alla, eesmärgiga seda langetada. Stoxx Europe 600 indeks oli -0.5% madalamal.

Makrouudistest avaldati Suurbritannia novembri tööturu statistika, mille kohaselt töötuabiraha taotlejate arv vähenes 1200 võrra oodatud 3000 asemel. Suurbritannia ILO töötuse määr tõusis oktoobris 7.9% peale varasema 7.7% pealt, ületades ka 7.7%-lise ootuse.

Moody´s sõnul on Hispaania krediidireitingu vaatluse alla võtmise põhjuseks riigi täiendava finantseerimise vajadused 2011. aastal ning avaliku sektori võla edasine suurenemine. Kuigi Moody´s lisas, et Hispaania krediidireitingut ei alandata rohkem kui kahe pügala võrra ning see jääb tõenäoliselt „Aa“ piiridesse. Hispaania pangandussektori aktsiad reageerisid uudisele langusega ning riigi suurim pank Santander (SAN) oli -3.5% ning BBVA (BBVA) -2.7% madalamal.

Šveitsi ravimiettevõte Novartis (NOVN) aktsia rallis +4.5%, kuna ettevõte teatas, et omandab ka ülejäänud osa silmahooldustoodetele spetsialiseerunud meditsiiniettevõttes Alcon 12.9 mld dollari eest ehk 168 dollarit aktsia kohta. Varem oli Novartisel 77%-line osalus ettevõttes. Novartise sõnul on 100%-lise osaluse omandamine loogiline lahendus nende esialgse investeeringu tegemisele. Alconi omandamisega saab Novartisest turuliider silmahooldustoodete valdkonnas, kus rahvastiku vananemise tõttu on näha üha suurenevat nõudluse kasvu.

Hispaania rõivaste jaemüüja Inditex (ITX) aktsia müüdi -3% madalamale peale seda, kui ettevõte teatas majandusaasta üheksa kuu tulemused. Ettevõtte majandustulemused vastasid üldiselt ootustele, kuid neljanda kvartali esimeste nädalate tulemused viitavad aeglustumisele võrreldes kolmanda kvartaliga.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul -0.4% madalamal 7406 punkti juures. Mobiiltelefonide tootja Nokia (NOK) -0.6% teatas, et plaanib Soomes kaotada 800 töökohta. Nokia rohkem kui 6000 töötajaga Symbian nutitelefoni operatsioonisüsteemidega tegelevates üksustes kaotatakse umbes 560 töökohta. Koondatavad töötajad võivad kandideerida teistele töökohtadele ettevõttes ning neile pakutakse ka vabatahtlikku abipaketti 5-15 kuu palga ulatuses, sõltuvalt tööstaažist. Jaemüüja Kesko (KES) +0.7% käive (ilma käibemaksuta) kasvas novembris ca 11%, ulatudes 764 mln euroni.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.4% madalamal 364 punkti juures. Rõivaste jaemüüja Hennes & Mauritz (HM) -1.6% võrreldavate poodide müük kasvas novembris 8% võrreldes eelmise aasta sama kuuga. Tulemus ületas ka analüütikute oodatud 7.3%-list kasvu. H&M-i kogumüük kasvas novembris 17% ning tulemus ületas 16.7%-lise ootuse. Kodutehnika tootja Electrolux (ELUX) -0.3% plaanib kaotada 2 100 töökohta Euroopas ja Kanadas järgmise kolme aasta jooksul, kuna ettevõte soovib vähendada kulusid. Järgmisel ja 2012. aastal kaotatakse Euroopas 800 töökohta, kuid selle käigus ei suleta ühtegi tehast. Kulude vähendamine on osa restruktureerimise programmist ning sellega seoses suurenevad ettevõtte selle kvartali kulud umbes 950 mln Rootsi krooni võrra.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Jaapani ärisentiment halvenes esimest korda 2-aasta jooksul

Aasia aktsiaturud liikusid täna valdavalt eelmistest sulgemistasemetest madalamal. Jaapanis survestas aktsiaid „tankani“ uuringu tulemuste avaldamine, mis viitab nõrgale väljavaatele riigi tootmissektoris. Regiooni kauplemismahud olid väikesed ning müügisurve oli madal tänu USA turgude tugevusele eelmisel sessioonil.

Jaapani ärisentiment halvenes esimest korda seitsme kvartali jooksul ning selle põhjuseks on peamiselt jeeni kursi tugevnemine ning ekspordi aeglustumine. Jaapani keskpanga poolt koostatud „tankani“ uuring suurte tootmisettevõtete ärisentimendi kohta langes neljandas kvartalis 5 peale eelmise kvartali 8 pealt, kuigi tulemus ületas oodatud 3 (positiivne väärtus tähendab seda, et optimistide arv ületab pessimistide arvu). Sentimenti oodatakse märtsis langevat -2 peale.

Hiinasse tehtud välisinvesteeringud kasvasid novembris 38.2% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Tulemus ületas nii oodatud 10.8%-list kasvu kui ka eelmise kuu 7.9%-list kasvu. Selle aasta 11-kuuga on riiki tehtud 91.7 mld dollari eest välismaiseid otseinvesteeringuid, mis on 18% rohkem kui eelmine aasta samal perioodil.

Jaapani suuruselt viies ravimitootja Otsuka Holdings tegi ravimitootjate hulgas maailma suurima aktsiate avaliku esmapakkumise alates 2006. aastast, kaasates 2.4 mld dollarit. Aktsia lõpetas esimese kauplemispäeva +2% kõrgemal IPO hinnast.

Maailma suurima börsil oleva surfiriideid tootva ettevõtte Billabong aktsia müüdi -9% madalamale eelmisest sulgemishinnast, kuna ettevõte vähendas nii esimese poolaasta kui ka terve majandusaasta kasumiprognoose. Ettevõte viitas prognooside alandamisel Austraalia dollari märkimisväärsele kallinemisele.

Austraalias toetasid pangandussektori ettevõtete aktsiad S&P/ASX 200 indeksi viie nädala tipu tegemist. Westpac oli +0.7% ning National Australia Bank +0.7% kõrgemal.

Kulla hind oli -1% madalamal $1389.30 juures ning naftabarreli hind oli -0.8% madalamal $87.53 juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Fed eile üllatusi ei pakkunud

Eile sai dollar tugevatest USA makroandmetest tuge, kuid Föderaalreservi intressimäära otsuse eel sattus dollar uuesti surve alla. Fedi otsuses ega kommentaarides midagi uut ega üllatavat ei olnud: intressimäär jäeti muutmata vahemikku 0-0,25% ning lisati, et intressimäär jäetakse rekordmadala taseme peale „pikendatud“ ajaks. Lisaks otsustati jätkata $600 miljardilise stiimulprogrammi eest valitsuse võlakirjade soetamist, tuues põhjusena välja majanduse liiga aeglase kasvu, et kõrge töötusega üksinda hakkama saada. Keskpanga hinnangul on inflatsioon veel endiselt madal ja tuleviku inflatsiooniootused on „stabiilsed“. Ainsana andis otsusele vastuhääle Kansas City Fedi president Thomas Hoenig, kes on oma meelsuses erinenud juba kaheksandat järjestikkust kuud.

Otsusele ei järgnenud valuutaturgudel märkimisväärseid reaktsioone: esmalt sattus dollar kerge surve alla, kuid hakkas seejärel kindlameelsemalt tugevnema nii euro, naelsterlingi, jeeni, Austraalia dollari jt vastu. Dollari tugevnemise taga on peamiselt just asjaolu, et Fedi kommentaarid midagi uut ei pakkunud ja turuosalised keskendusid pigem USA makronäitajatele, mis on viimasel ajal võrdlemisi tugevad olnud. Dollar on jätkanud vastu hommikust tugevnemist ja kaupleb kõikide valuutade suhtes kõrgemal. Dollari indeks on pool protsenti kõrgemal 80,10 punkti juures.

Ka tänane makrokalender sisaldab mitme olulise näitaja avaldamist. Aasia sessioonil avaldati Jaapani IV kvartali Tankan indeksid. Suurtootjate indeks langes eelmise kvartali 8 pealt 5 punkti peale (ületades küll oodatud 3 punkti) ja väljavaated halvenesid eelmise perioodi -1 pealt -2 punkti peale. Kogu tööstuse indeks indeks tõusis samas 2,4% pealt 2,9% peale ja ületas ühtlasi ka ootusi. Jeen on olnud kaks päeva surve all ja kaupleb täna dollari vastu 0,25% madalalamal ¥83,86 tasemel.

Euroopa sessioonil on tähelepanu all eelkõige Suurbritannia töötururaport ja ootuste kohaselt väheneb töötuabiraha taotlejate arv 3 tuhande inimese võrra. Claimant ja ILO töötusmäärad jäävad analüütikute ootuste kohaselt püsima vastavalt 4,5% ja 7,7% peale. USA sessioonil omab kaalu USA tarbijahinnaindeks, mis peaks novembris langema eelmise kuu 1,2% pealt 1,1% peale ja toidu ja energiata jääma püsima 0,6% peale. Hiljem avaldatakse veel TIC andmed ja novembrikuu tööstustoodangu numbrid.

Valuutapaarid kell 9.45:

Risto Sverdlik


Börsipäev 14. detsember

Valuutaturu ülevaade

USA makronäitajad pakkusid dollarile tuge

Täna on avaldatud võrdlemisi palju makronäitajad. Suurbritannia tarbijahinnaindeks ületas oodatud 3,2%, tõustes novembris 3,3% peale (Y/Y) – see on ühtlasi kuue kuu tipp. Jaemüügi hinnaindeks tõusis samuti oodatud 4,5% asemel 4,7% peale. Inflatsioon on püsinud ülevalpool Inglismaa keskpanga 3% sihtmärktaset alates veebruarist ning keskpanga enda prognooside kohaselt hakkab inflatsioonimäär langema alles 2012. aastaks, kuna jaanuarist tõuseb ka UK käibemaks. Naelsterling kauples terve päeva marginaalselt kõrgemal, kuid on viimase paari tunni jooksul tugevate USA andmete peale hakanud tugevalt langema ja kaupleb hetkel 0,50% madalamal $1,5775 taseme juures.

Päeval avaldati veel eurotsooni tööstustoodangu tulemused, mis näitasid oktoobris 0,7% tõusu (oodati 1,3%) ja aastases lõikes 6,9% kasvu, jäädes samuti ootustele alla. Eurotsooni ZEW majandussentimendi indeks ületas aga oodatud 10,5 punkti, tõustes eelmise kuu 13,8 pealt 15,5 punktini.

Saksamaa ZEW majandussentimendi indeks ületas samuti ootusi, tõustes eelmise kuu 1,8 punkti pealt 4,3 punktini. Hetkeolukorra indeks küll tõusis eelmise kuu näidu suhtes, kuid tuli oodatud 84,5 asemel 82,6 punkti. Euro kauples päeval positiivse riskisentimendi ja Moody’se USA reitingu uudise toel väga tugevas plussis, tõustes $1,35 tasemeni, kuid sarnaselt naelsterlingile on euro viimastel tundidel kogu kasvu ära andnud, kaubeldes hetkel kõigest 0,15% kõrgemal $1,3410 juures.

Kogu pööre dollari tänases languses tuligi USA makronäitajatest. Novembrikuu tootjahinnaindeks tuli oodatud 3,3% asemel 3,5% (Y/Y) ja jaemüük kasvas novembris oodatud 0,6% asemel 0,8% (eelmise kuu näit korrigeeriti üles 1,7% peale). Dollari indeks on praktiliselt kogu päevase languse tagasi teinud, olles praeguseks hetkeks tõusnud päeva põhjast 79,15 tasemelt 79,55 punktini.

Dollar on jeeni vastu kauplemas 0,1% kõrgemal ¥83,45 taseme juures. Kanada dollari vastu on USD tõusnud ülespoole 1,0100 taset, kaubeldes 0,3% kõrgemal. AUD/USD on kogu päevase tõusu käest andnud, ületades ka pariteedi ja hetkel kaubeldakse 0,9965 tasemel.

Õhtul kell 21.15 toimub veel tänase päeva olulisim sündmus Föderaalreservi intressimäära otsuse näol, kuigi keskpank jätkab kõikide eelduste kohaselt praeguse monetaarpoliitika juures. Oluline on aga see, mis kommentaarid otsusega kaasnevad ning kas keskpank teatab plaanist laiendada ka stiimulprogrammi mahtusid.

Valuutapaarid kell 16.30:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Enamus Euroopa aktsiaturge liikusid täna miinuspoolel. Stoxx Europe 600 indeks langes esimest korda viimase kuue kauplemispäeva jooksul enne USA Keskpanga viimast regulaarset kohtumist sellel aastal. Europe Stoxx 600 indeks kauples 0.2% madalamal.

Saksamaa detsembrikuu ZEW indeksid näitasid investorite kindlustunde paranemist teist kuud järjest, kuna Euroopa suurima majanduse taastumist peetakse jätkusuutlikuks. ZEW indeksi väärtus tõusis 2.5 punkti, ulatudes 4.3 punktini. Analüütikud ootasid indeksi väärtuseks 3.9 punkti. ZEW indeksi eesmärgiks on prognoosida järgneva kuue kuu arenguid. Royal Institution of Chartered Surveyors teatas, et Suurbritannia majade hinnaindeks püsis novembris 18 kuu madalaimal tasemel.

ProSiebenSat aktisa langes -4%. Allikate sõnul soovib Saksamaa kommertstelekanali operaator müüa oma osalust Skandinaavia telekanalis SBS ning samuti osalusi oma Belgia ja Hollandi üksustes. Oma huvist neid üksusi osta andisid teada Hollandi meediaettevõtted Talpa ja TMG. TMG esindaja ütles, et ettevõte on huvitatud televisiooniüksuse aktiviseerumisest. TMG omab 6% suurust osalust ProSiebenis. Talpa Meida Groupi omanik ütles samuti, et on huvitatud ProSiebeni Hollandi üksuste ostust.

Allied Irish Banks aktsia kauples -5%. Pank ütles, et ei maksa juhtidele boonuseid pärast seda, kui riigi finantsminister ähvardas peatada riigiabi juhul kui raha boonustele kulutatakse. Eelmisel nädalal käisid meediast läbi uudised, et Allied Irish soovib maksta 40 miljonit eurot juhtidele boonustena 2008. aastal tehtud töö eest. Finantsminister Brian Lenihan ütles, et igasugune riigiabi andmine peatatakse kui boonused välja makstakse, hoolimata sellest, mis perioodi eest boonused välja on teenitud. AIB ütles, et kuigi konsulteerides juristidega selgus, et pank on kohustatud boonuseid maksma, pani finantsministri kiri neid ümber mõtlema.

TUI AG aktsia tõusis +4.2%. Euroopa suurima reisikorraldaja TUI Traveli omanikfirma teatas, et majandusaasta maksudeeelne kasum oli 589.2 miljonit eurot vs 470.5 miljonit eurot, netokasum oli 101.8 miljonit eurot. Müügitulud langesid 1.5% ehk 16.35 miljardi euroni, mis oli põhjustatud eelkõige Islandi vulkaani tuhapilvest. Järgmisel aastal prognoosivad analüütikud maksude eelse kasumi suurenemist 668 miljoni euroni.

Indeksid seisuga 16:35

Põhjamaade turgude järelvaade 

OMX Helsinki börsiindeks langes -0.43% ehk 7410.72 punktini. Nokia aktsia oli -0.8% miinuses. Ettevõte teatas, et lükkab edasi oma uue mudeli E7 müügile jõudmise tähtaja uude aastasse, mistõttu jõuab see turule pärast pühadehooaja müügi lõppu. Ettevõtte esindaja sõnul soovitakse kindlustada võimalikult hea kasutajamugavus ja seetõttu alustatakse telefoni tarnimist 2011. aastal. Telefon on suhteliselt sarnane N8 mudeliga, kuid E7-l on ka füüsiline klaviatuur. UPM-Kymmene aktsia tõusis +0.1%. Metsandusettevõte teatas, et jätkab läbirääkimisi Myllykoski ülevõtmiseks, kuna mitmed tehingu askpektid on veel lahendamata. Enimkaubeldud aktsiatest langes Outokumpu -6.2%, Fortumi aktsia kallines +0.3% ja Stora Enso langes -0.9%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples +0.12% kõrgemal ehk 363.01 punktil. Sandvik, kelle uueks tegevjuhiks saab terasetootja SSAB praegune tegevjuht, tõusis +1.2%. Suurema käibega aktsiatest kauples Volvo +0.7% eilsest sulgumistasemest kõrgemal, Hennes & Mauritz aktsia kallines +0.4% ning Atlas Copco aktsia odavnes -0.4%. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

HCP ostab $6.1 miljardi eest HCR ManorCare'i kinnisvara

USA aktsiaturud alustasid teisipäevast kauplemist positiivsel territooriumil. Turule tõi positiivsust oodatust suurem jaemüük novembris ning investorite lootus, et Fed annab märku, et kavatseb majanduse stimuleerimist jätkata.

Makroandmetest avaldati novembrikuu jaemüüginumbrid. Jaemüük suurenes 0.8% pärast 1.7%-list suurenemist oktoobris, mis korrigeeriti üles 1.2% pealt. Analüütikud prognoosisid novembri jaemüügi kasvuks 0.5%. Kui välja jätta autode, bensiini ja ehitusmaterjalide müük, siis suurenes jaemüük 0.9%. USA tootjahinnad suurenesid novembris 0.8%, mis on suurim kasv alates märtsist. Tõusu taga oli peamiselt energiakaupade hinnatõus, mis kallinesid 2.1%. Bensiini hind tõusis 4.7% ja toiduhinnad suurenesid 1%. Tootjahinnaindeksi tuumikosa, mis jätab arvestusest välja volatiilsed toidu- ja energiahinnad tõusis 0.3% vs oodatud 0.2% suurune kasv.

Best Buy (BBY) aktsia langes -14.5%. Elektroonikakaupade jaemüüja teatas, et majandusaasta kolmanda kvartali kasum langes $217 miljonini ehk $0.54 aktsia kohta. Müügitulud langesid eelmise aasta $12.02 miljardi pealt $11.9 miljardini. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $0.60 ja müügituludeks $12.5 miljardit. Ettevõtte sõnul oli oodatust halvemate tulemuste taga leige nõudlus televiisorite ja meelelahutusliku riistvara ja tarkvara järele. Ettevõtte langetas ka järgmise aasta prognoose. Aktsiapõhiseks kasumiks prognoositakse $3.20-$3.40 vs varasem prognoos $3.55-$3.70.

Amgeni (AMGN) aktsia kauples +4.9% kõrgemal. Maailma suurima biotehnoloogiaettevõtte ravimi Xgeva uuringutel selgus, et ravim aitab vähendada eesnärmevähi leviku kiirust luudesse, mis võib tähendada ligipääsu väga suurele turule. RBC Capital analüütikute sõnul on turu hinnatavaks suuruseks $500 miljonit kuni $1 miljard, mis 2014. aastaks peaks suurenema $2.5 miljardini. Ravimil puuduvad ka olulised kõrvalmõjud, kuna need olid võrreldes kontrollgrupiga suhteliselt sarnased.

HCP (HCP) aktsia kallines +0.9%. Ettevõte teatas, et ostab enamiku private equity ettevõttele Carlyle Groupile kuuluva HCR ManorCare’ile kuuluvast kinnisvarast. Tehingu suuruseks kujuneb $6.1 miljardit ning tegu on suurima kinnisvaratehinguga viimase kolme aasta jooksul. Carlyle ostis ManorCare’i 2007. aastal $4.9 miljardi eest. Tehingu tulemusena ostab HCP 338 hooldekodu 30 osariigis. HCP teatas, et loodab tehingu lõpule viia 2011. aasta esimeses kvartalis.

Kulla hind langes -0.3%, kaubeldes $1394 tasemel ning nafta hind odavnes -0.8%, olles $87.8 juures.

Indeksid seisuga 16:55

Vallo Lees


Uudised:

Milliseks kujuneb 2011. aasta USA aktsiaturgudel?

Palju on kaalul?

Valuutaturu nädala eelvaade: Hiina jättis intressimäärad tõstmata