Börsiülevaade 15.-16. detsember

16.12.2010 12:32

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 235.23-0.51%10.77%
Nasdaq2 617.22-0.40%15.34%
Tokio NIKKEI10 311.290.01%-2.23%
London FTSE5 897.140.25%8.95%
Kasvukonto
IVV124.55-0.44%11.39%
EFA57.57-1.32%4.14%
EMF22.23-2.06%13.14%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)680.420.69%68.18%
Tallink0.7450.95%101.35%
Olympic1.4220.85%84.68%
Vilnius OMXV (EUR)407.840.17%55.80%
Ukio Bankas0.3440.29%12.05%
TEO LT0.697-0.29%31.51%
Riga OMXR (LVL)379.180.71%35.94%
Latvijas kugnieciba0.3602.56%-10.00%
Grindeks6.3500.00%67.11%
EUR/USD1.3250-0.67%
USD/JPY84.03+0.14%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)88.18-0.50%
Kuld (USD/unts)1 385.40-0.06%

Börsipäev 16. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopa aktsiaturud liiguvad ELi tippkohtumise eel ülespoole

Euroopa aktsiaturud liikusid tänase börsipäeva alguses ülespoole, kuigi tõuse piiras ettevaatlikkus Euroopa Liidu tippkohtumise ees. Brüsselis toimuval kahepäevasel kohtumisel on vaatluse all euroopa võlakriisi puudutavad küsimused. Stoxx Europe 600 indeks oli +0.3% kõrgemal.

Makrouudistest avaldati Saksamaa detsembri teenuste ning tootmise PMI indeksid, millest teenustesektori indeks tuli 58.3 oodatud 59.0 asemel ning tootmissektori indeks 60.9 oodatud 58.2 asemel. Eurotsooni detsembrikuu tootmise PMI tuli 56.8 oodatud 55.2 asemel ning teenuste PMI indeks tuli 53.7 oodatud 55.2 asemel. Eurotsooni liit PMI indeks langes 55.0 peale novembri 55.5 pealt, jäädes alla oodatud 55.3 punktile. Näitaja alla 50 viitab aktiivsuse vähenemisele ning üle 50 aktiivsuse kasvule. Suurbritannia novembri jaemüügi (v.a kütus) kasv vastas oodatud 0.3%-le (MoM), kuid aasta baasil oli kasv 1.8%, mis ületas 1.4%-list ootust.

Naftaettevõtte BP (BP) aktsia müüdi -1.7% allapoole, kuna USA kaebas nii BP kui ka veel kaheksa ettevõtet kohtusse riigi ajaloo suurima naftareostuse tekitamise eest. Ettevõtteid süüdistatakse hooletuses ning väheses ohutustehnika rakendamises, mis viisid naftareostuse tekkeni Mehhiko lahes.

Teiste naftaettevõtete aktsiad olid valdavalt eelmistest sulgemishindadest kõrgemal. BG Group (BG) aktsia oli +0.6% plusspoolel, kuna ettevõte teatas edukatest puurimisoperatsioonidest Brasiilia rannikuvetes.

Societe Generale langetas Hispaania rõivaste jaemüüja Inditex (ITX) -0.9% aktsia soovituse „hoia“ peale varasema „osta“ pealt, kuna analüüsimaja hinnangul tuleb ettevõttele neljas kvartal raske ning samuti kujutab ettevõtte jaoks ohtu müügi ülemaailmne volatiilsus. Societe Generale alandas ka aktsia hinnasihi 59 euro peale varasema 62.5 euro pealt.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul -0.1% madalamal 7457 punkti juures. Analüüsimaja UBS langetas roostevaba terase tootja Outokumpu (OUT) -0.3% aktsia soovituse „neutraalse“ peale varasema „osta“ pealt. Pakendite tootmisega tegelev ettevõte Huhtamäki (HUH) +1% tõstis 2010. aasta majandustulemsute prognoose. Ettevõte ootab nüüd viimase kvartali tulemuste põhjal kogu majandusaasta maksude ja intresside-eelseks kasumiks (EBIT) 130-135 mln eurot ning kasumiks aktsia kohta umbes 95 senti. Varasema prognoosi kohaselt ootas ettevõte, et kasum aktsia kohta ületab 2009. aasta tulemust, milleks oli 74 senti. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) +0.1%, Fortum (FUM) +0.5% ning Nokian Renkaat (NRE) +1.5% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.2% madalamal 365 punkti juures. Maailma suuruselt teine kodutehnika tootja Electrolux (ELUX) +1% teatas, et ehitab uue köögiseadmete tootmise tehase Tennessee osariiki, kuna ettevõte tegeleb köögiseadmete tootmise konsolideerimisega Põhja-Ameerikas. Memphisesse rajatava tehase geograafiline asukoht on optimaalne nii klientide kui ka tarnijate suhtes. Tootmisega loodetakse uues tehases alustada 2012. aasta keskel. Ettevõte teatas ka seda, et plaanib sulgeda Kanadas, Quebecis, asuva tehase 2013. aasta neljandas kvartalis. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Ericsson (ERIC) +3.7% kõrgemal, Hennes & Mauritz (HM) -2.5% madalamal ning AstraZeneca (AZN) +0.4% kõrgemal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Austraalia lennukompanii Virgin Blue plaanitav liit Air New Zealandiga sai heakskiidu

Aasia aktsiaturud liikusid neljapäeval valdavalt eelmistest sulgemistasemetest madalamal. Regiooni aktsiaid survestas taaskord mure eurotsooni võlakriisi üle, kuna Moody´s võttis Hispaania krediidireitingu vaatluse alla võimaliku langetamise pärast. Ka eelmisel sessioonil 37-kuu tipus sulgunud Lõuna-Korea aktsiad olid täna madalamal.

Austraalia suuruselt teise lennukompanii Virgin Blue aktsia rallis +5.8%, kuna ettevõtte planeeritav liit lennufirmaga Air New Zealand +1.4% sai tingimustega heakskiidu kolmeks aastaks Austraalia konkurentsiametilt. Kuigi varasemalt oli konkurentsiamet otsustanud liidu formuleerimise blokeerida.

Jaapanis näitasid tugevust pangandus- ja kinnisvarasektori ettevõtete aktsiad, kuna riigi keskpank teatas, et ostis 14.2 mld jeeni eest börsil kaubeldavaid fonde oma uue varade ostmise programmi raames, mille eesmärgiks on rahapoliitika lõdvendamine. Finantsettevõte Mitsubishi UFJ Financial Group tõusis +1.4%, kinnisvaraettevõtted Mitsui Fudosan +0.6% ning Mitsubishi Estate +0.6%.

Jaapani panga Aozora Bank +7.8% aktsia rallis kahe aasta kõrgemale tasemele, kuna Goldman Sachs alustas aktsia katmist „osta“ soovitusega ning hinnasihiga 190 jeeni. Analüüsimaja hinnangul on aktsia odav ning turg ei ole arvesse võtnud panga paranenud kasumlikkust, varade kvaliteeti, kulude efektiivsust ning kapitalipositsiooni.

Jaapani e-teenuseid pakkuva ettevõtte Dena aktsia rallis +9.9%, kuna ettevõte teatas, et pakub oma peamist sotsiaalsete mängude platvormi Samsung Electronicsi telefonidele üle maailma.

Kulla hind oli -0.1% madalamal $1384.00 juures ning nafta hind +0.1% kõrgemal $88.40 juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Täna algab ELi tippkohtumine

Alates teisipäevast on USA dollar teinud korraliku ralli, tõustes kõikide peamiste valuutade suhtes. Dollari tõusule on kaasa aidanud USA tugevad makronäitajad ja endiselt konkreetse lahenduseta (ja perspektiivita) Euroopa võlakriisi küsimus. Ainsa valuutana on USA dollari vastu suutnud tugevneda Kanada dollar, mis testis eile uuesti pariteeti. Hetkel kaupleb USD/CAD 1,0048 taseme juures ehk sisuliselt avanemistasemel. Tugevaima löögi sai eile naelsterling, mis sattus tänu kehvadele UK tööturuandmetele surve alla.

Euro on kahe päevaga langenud dollari vastu üle 2%, kukkudes $1,3500 tasemelt eile õhtuks $1,3200 piiri juurde. Iirimaa parlament kiitis eile heaks ELi ja IMFi päästepaketi kogusummas €85 miljardit, millest laenudena tuleb €67,5 miljardit ja ülejäänud €17,5 miljardit panustab Iirimaa oma vahenditest. Opositsioonile valmistas enim peavalu laenu 5,8% intressimäär, kuid valitsus pidas paremate tingimuste saamist „naeruväärseks“.

Täna ja homme toimub ka Euroopa Liidu tippkohtumine, kus tuleb arutluse alla loomulikult ka võlakriisile lahenduste leidmine. Olukord Euroopas on pingestumas: Ateenas on rahutused kokkuhoiu plaanide üle muutunud vägivaldseks; hirm võlakriisi levimise üle Hispaaniasse, Portugali, Itaaliasse ja Belgiasse on samuti terava tähelepanu all; ja Angela Merkel on vastuseisus sisuliselt terve ülejäänud eurotsooni liikmetega, kes kutsuvad teda juba „ebaeuroopalikuks“.

Täna hommikul avaldati Šveitsi tööstustoodangu andmed, mis näitasid III kvartali jaoks 1,8% kasvu ja aastases lõikes tuli kasv 5,8%. Mõlemad näidud ületasid ka ootusi. Lisaks tegi Šveitsi keskpank teatavaks intressimäära otsuse, mis jäeti vastavalt ootustele muutmata 0,25% peale. Šveitsi frank on olnud täna languses nii euro kui dollari suhtes, vastavalt 0,41% ja 0,25%.

Tänastest makronäitajatest on olulisemad veel Saksamaa PMI tootmissektori indeks, mis tuli oodatud 58,2 punkti asemel 60,9 punkti ja PMI teenustesektori indeks, mis langes eelmise kuu 59,2 pealt 58,3 punktini. Kell 11.30 avaldatakse Suurbritannia jaemüügi tulemused ja kell 12.00 eurotsooni tarbijahinnaindeksid. USA sessioonil ilmuvad alustatud koduehituste andmed ja Philadelphia Fedi küsitluse tulemused.

Valuutapaarid kell 10.40:

Risto Sverdlik


Börsipäev 15. detsember

Valuutaturu ülevaade

UK töötururaport survestab naelsterlingit

Naelsterling on olnud täna väga tugeva müügisurve all, tingituna Suurbritannia negatiivsemast töötururaportist, millest selgus, et oodatud 3000 asemel vähenes töötuabiraha taotlejate arv 1200 inimese võrra. Lisaks tõusis ILO töötusmäär 7,7% pealt 7,9% peale. Claimant töötusmäär jäi samas püsima 4,5% peale. Oodatust tunduvalt paremad tulemused CBI Sales Report osas ei suutnud naelsterlingile tuge pakkuda ja GBP/USD on täna langenud 0,9%, kaubeldes hetkel 1,5630 tasemel, pühkides seega ära naelsterlingi eelmise nädala tõusu.

Päeval avaldas eurole survet reitinguagentuuri Moody’s teade, mille kohaselt kaaluvad nad Hispaania reitingu alandamist. Lisaks tuli täna veel teemaks ka Hispaania pankade problemaatiline rahastamisseisund. Euro on suutnud Hispaania ümber toimuva kiuste taastuda ja $1,3200 tasemest allapoole ei suudetud murda. Päevasiseselt kaupleb euro siiski 0,2% miinuses ning hetkel asub $1,3350 taseme juures. Õhtul toimub veel Iirimaa parlamendis €67,5 miljardilise päästepaketi vastuvõtmise hääletus, millele on opositsiooniliidrid tugevat vastuseisu avaldanud. Peaminister on samas veendunud, et hääletus läbib parlamendi.

Täna avaldati ka USA tarbijahinnaindeks, mis langes vastavalt ootustele eelmise kuu 1,2% pealt 1,1% peale. Toidu ja energiata indeks tõusis samas 0,6% pealt 0,8% peale. Oodatust paremaid tulemusi näitas USA novembrikuu tööstustoodang, kasvades 0,4%. Dollar on alates eilsest Föderaalreservi intressimääraotsusest teinud arvestatava taastumise, mida on toetanud ka langevad valitsuse võlakirjad, kuid täna päeval uuesti pead tõstnud riskisoov on dollari hoogu hetkel pidurdamas.

Valuutapaarid kell 17.00:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Mured Hispaania riigivõla pärast põhjustasid languse Hispaania ja ka teistel Euroopa aktsiaturgudel. Eile seitsmendat järjestikust kauplemissessiooni tõusnud Europe Stoxx 600 indeks langes täna 0.1%.

Võlakriisimurede naasmine turgudele viis langusesse pangandussektori aktsiad, mis olid Europes Stoxx 600 üheksateistkümnest tööstusgrupist kõige suuremad kukkujad. Hispaania pangad Banco Santander ja BBVA aktsiad odavnesid vastavalt -3.3% ja -2.9%. Saksamaal langes Deutsche Bank -1.9% ning Londonis kauples Barclays -2.7% eilsest sulgumistasemest madalamal.

Capital Shopping Centres aktsia tõusis +2.6%, tõustes 406.7 pennini. Simon Property Group esitas ettevõttele 425 penni suuruse ülevõtupakkumise, mis tähendab 16% suurust preemiat võrreldes aktsiate hinnaga, mida CSC soovib pakkuda Trafforf Centre kaubamaja ostmiseks. Seega kujuneks kogu tehingu väärtuseks £3 miljardit. CSC ülevõtupakkumist ei kommenteerinud. Simon Property, mis omab CSCs 5.1% suurust osalust määras tehingu finantsnõustajateks Citigroupi, Evercore’i ja Lazardi.

Siemensi aktsiad tõusid +1.9%, mis märgib neljandat järjestikku tõusupäeva. Ettevõte teatas, et müüb oma IT üksuse Prantsusmaa ettevõttele Atos Originile. Tehingu hinnaks on 850 miljonit eurot. Analüütikute hinnangul eraldub Siemensist seega suuri kahjumeid tootev üksus kuigi Siemens ise ütles, et 2011. aastal saab ettevõte tehingu tulemusena märkimisväärset kahju. Siemensi aktsia on aasta algusest tõusnud 43%.

Supergroup aktsia kukkus -16%. Jaemüüja teatas täna majandusaasta esimese poole 69% suurusest kasumikasvust ning andis mõista, et esimesed muljed jõulumüügist on positiivsed. Poolaasta kasumiks kujunes £13.5 miljonit, analüütikud prognoosisid kasumiks £13.2 miljonit. Siiski hoiatas ettevõte, et toorainete hinnad võivad järgmisel aastal avaldada survet marginaalidele, mis peaksid oma endisele tasemele tagasi tõusma 2012-2013. aastal. Ettevõte tegi oma IPO selle aasta märtsis ning aktsiahind on sellest ajast rohkem kui kolmekordistunud.

Indeksid seisuga 16:25

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks langes -0.1% ehk 7430.63 punktini. Telefonide tootja Nokia aktsia, kes teatas, et plaanib koondada 800 töötajat, langes -0.4%. Suurema käibega aktsiatest kauples Stora Enso -2.7% madalamal, UPM-Kymmene aktsia odavnes -2.1% ja Fortumi aktsia oli -0.3% miinuses.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.15% madalamal ehk 364.96 punktil. Rootsi keskpank tõstis täna oma intressimäära 0.25 protsendipunkti ehk 1.25% peale. Tegu on neljanda intressimäära kergitamisega sellel aastal. Samuti tõstis kekspank Rootsi majanduskasvu prognoosi selle ja järgmise aasta kohta. Tele2 aktsia langes -1%. Ettevõte teatas, et müüb oma Leedu kaabliüksuse 40 miljoni Rootsi krooni eest. 2100 inimese koondamisest teatanud Electroluxi aktsia odavnes -0.4%. Enimkaubeldud aktsiatest tõusis Hennes & Mauritz +2.3%, Volvo +0.7% ning Nordea Bank +1.5%. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA novembrikuu tarbijahinnaindeks tõusis 0.1%

USA aktsiaturud alustasid kolmapäevast kauplemist erisuunaliselt. Negatiivsust tekitas Hispaania võimalik krediidireitingu langetamine ning investorid keskendusid ka makrostatistikale inflatsiooni ja tootmise osas.

USA novembrikuu tarbijahinnaindeks tõusis 0.1% pärast 0.2% suurust tõusu eelmisel kuul. Analüütikud prognoosisid inflatsiooniks 0.2%. Tarbijahinnaindeksi tuumikosa, mis ei arvesta volatiilsete toidu- ja energiahindadega tõusis samuti 0.1%, vastates analüütikute ootustele. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga tõusid hinnad 1.1% ning tuumikosa oli 0.8% kõrgem kui aasta tagasi. USA novembrikuu tööstustoodang suurenes 0.4% vs prognoositud 0.3% ning tootmisvõimsuse määr oli 75.2%, eelmine kuu oli vastav näitaja 74.9%.

Alconi (ACL) aktsia tõusis +1.7%. Novartis (NVS), kes omas Alconis 77% suurust osalust teatas, et ostab ära silmaravi teenuseid pakkuva ettevõtte ülejäänud osaluse. Tehingu väärtuseks on $12.9 miljardit ning selle tulemusena saab Alconist Novartise silmaravile keskendunud üksus. Seega makstakse Alconi eest $168 aktsia kohta. Šveitsi ravimitootja on proovinud 100%-list osalust saavutada juba aasta algusest, kuid esialgne pakkumine lükati Alconi poolt tagasi. Novartis teatas ka $10.3 miljardilise aktsiate tagasiostuprogrammi taasalustamisest, et vähendada aktsionäride osaluse lahjendamise efekti. Novartise aktsia rallis +7.2%.

Yahoo (YHOO) aktsia kauples +0.1% kõrgemal. Ettevõte teatas eile, et kavatseb vähendada tööjõudu 4%, vallandades ca 600 töötajat. Koondamise põhjuseks toodi marginaalide ja käibe suurendamine. Siiski teatas ettevõte, et rahvusvaheliselt jätkatakse inimeste palkamist. Kuulujutud koondamise kohta levisid juba esmaspäeval ning eelmisel kuul spekuleeriti, et ettevõte võib koondada kuni 20% oma töötajatest. Kuigi Yahoo on endiselt üks populaarsemaid internetiportaale on konkurents Google ja Facebooki poolt tugev.

Joy Global (JOYG) aktsia kallines +5.8%. Kaevandustehnikat tootev ettevõte lõi analüütikute kasumiootusi, kui teatas, et majandusaasta neljanda kvartali puhaskasum suurenes 18%, ulatudes $146.3 miljonini ehk $1.39 aktsia kohta. Müügitulud suurenesid 8.9%, küündides $1.05 miljardini. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $1.15 ning käibeks $921.6 miljonit. Ettevõte teatas, et tellimused kasvasid 48% ehk $1 miljardini. Ka järgmise aasta prognoosid ületasid analüütikute ootusi. 2011. aastal peaks aktsiapõhine kasum jääma vahemikku $5.00-$5.30 vs oodatud $4.79 ning müügitulud $3.9-$4.1 miljardit vs oodatud $3.86 miljardit.

Kulla hind langes -0.9%, kaubeldes $1391 tasemel ning nafta hind odavnes -0.4%, olles $88 tasemel.

Indeksid seisuga 16:55

Vallo Lees


Uudised:

Milliseks kujuneb 2011. aasta USA aktsiaturgudel?

Palju on kaalul?

Valuutaturu nädala eelvaade: Hiina jättis intressimäärad tõstmata