Börsiülevaade 16.-17. detsember

17.12.2010 12:42

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 242.870.62%11.46%
Nasdaq2 637.310.77%16.22%
Tokio NIKKEI10 303.83-0.07%-2.30%
London FTSE5 901.550.35%9.03%
Kasvukonto
IVV125.190.51%11.97%
EFA57.890.56%4.72%
EMF22.10-0.60%12.47%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)678.430.15%67.69%
Tallink0.738-0.94%99.46%
Olympic1.4000.00%81.82%
Vilnius OMXV (EUR)410.670.38%56.88%
Ukio Bankas0.3471.76%13.03%
TEO LT0.7050.86%33.02%
Riga OMXR (LVL)376.720.35%35.05%
Latvijas kugnieciba0.349-1.41%-12.75%
Grindeks6.3500.00%67.11%
EUR/USD1.3305+0.82%
USD/JPY83.95-0.43%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)87.97+0.31%
Kuld (USD/unts)1 376.10+0.37%

Börsipäev 17. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Moody´s langetas Iirimaa krediidireitingut viie pügala võrra

Euroopa aktsiad kauplesid nädala viimasel kauplemispäeval valdavalt eelmistest sulgemistasemetest kõrgemal, kuigi investoritest suurendas ebakindlust Iirimaa krediidireitingu langetamine Moody´s poolt. Turge toetasid kaevandussektori ning tehnoloogiaettevõtete aktsiad. Stoxx Europe 600 indeks oli -0.03% madalamal.

Makrouudistest avaldati Saksamaa detsembri IFO ärikliima indeksid, mis kõik tulid oodatust paremad. Ärikliima indeks kasvas rekordilise 109.9 peale eelmise kuu 109.3 pealt, hetkeolukorra indeks kasvas 112.9 peale eelmise kuu 112.3 pealt ning ootuste indeks kasvas 106.9 peale eelmise kuu 106.3 pealt.

Moody´s Investors Service langetas Iirimaa valitsuse võlakirjade krediidireitingut viie pügala võrra Baa1 peale varasema Aa2 pealt. Moody´s lisas, et reitingute väljavaade on negatiivne. Reitingu alandamiseni viisid suurenenud ebakindlus riigi majandusliku väljavaate suhtes ning Iiri valitsuse finantsolukorra halvenemine.

Ravimiettevõtte AstraZeneca (AZN) aktsia müüdi -4.5% allapoole, kuna ettevõtte südameravim Brilinta ei saanud USA Ravimi- ja Toiduametilt heakskiitu. AstraZenecal paluti esitada täiendavaid analüüse PLATO (PLATelet Inhibition and Patient Outcomes) uuringu kohta.

Citigroup tõstis Saksamaa kindlustusettevõtte Allianz (ALV) -0.1% aktsia soovituse „osta“ peale varasema „hoia“ pealt ning hinnasihi 110 euro peale varasema 100 euro pealt. Analüüsimaja hinnangul ei ole hiljutised head tulemused ettevõtte kolmes peamises üksuses kajastatud aktsia hinnas.

Mobiilsideoperaatori Vodafone Group (VOD) aktsia tõusis +1.3% peale seda, kui Nomura teatas, et ettevõtte aktsia on nende peamine valik suurte telekomiettevõtete hulgas. Nomura eelistab Vodafone aktsiat tänu ettevõtte rahavoole ning võimalikule dividendide kasvule.

Toorainete hinnatõus toetas kaevandussektori ettevõtete aktsiad ning Kazakhmys (KAZ) oli +1.1%, Antofagasta (ANTO) +1% ning Vedanta Resources (VED) +1.4% kõrgemal.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.3% kõrgemal 7508 punkti juures. Statistikaameti andmetel tõusid Soome tööstuse tootjahinnad novembris 6.6% võrreldes eelmise aasta sama kuuga. Tootjahindade tõusu mõjutasid enim metalli- ning naftatoodete kallinemine. Telefonitootja Nokia (NOK) +0.7% rivaal Research In Motion teatas oodatust parematest kvartalitulemustest. Maailmas suuruselt neljanda mobiilitootja kolmanda kvartali kasum kasvas 45% tänu suuremale kasvule väljaspool Põhja-Ameerikat. Enimkaubeldud aktsiatest oli Fortum (FUM) -0.05% madalamal ja UPM-Kymmene (UPM) +0.6% ja Kone (KNE) +0.3% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.06% madalamal 365 punkti juures. Analüüsimajale HSBC valmistavad muret rõivaste jaemüüja Hennes & Mauritz (HM) +0.1% marginaalid, kuigi ettevõtte novembri müük ületas ootusi. HSBC langetas HM-i aktsia soovituse „underweight“ peale varasema „neutral“ pealt. Börsil enimkaubeldud aktsiatest müüdi AstraZeneca (AZN) -5.2% madalamale, Ericsson (ERIC) oli +0.1% ning Sandvik (SAND) +0.4% kõrgemal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Austraalia energiaettevõte Santos müüb 15% oma Gladstone LNG projektist

Hoolimata mõõdukast tõusust USA turgudel liikusid Aasia aktsiaturud täna erisuunaliselt. Kui Hiinas hoidis investoreid tagasi jätkuv hirm keskpanga edasiste rahapoliitika karmistamise meetmete ees, siis Taiwani börs tõusis sessioonil 31-kuu tippu tänu Taiwani dollari tugevnemisele USA dollari vastu.

Standard & Poor's tõstis Hiina pikaajalise krediidireitingu AA- peale varasema A+ pealt, viidates riigi suurtele valuutareservidele ning heale eelarvepositsioonile. Reitinguagentuur kinnitas ka riigi lühiajaliste reitingute A-1+ hinnangut ning stabiilset väljavaadet.

Austraalia nafta- ja gaasiettevõte Santose aktsiatega peatati sessioonil kauplemine, kuna ettevõte teatas, et müüb 15% suuruse osaluse Gladstone LNG projektis ning kaasab umbes 500 mln Austraalia dollarit aktsiaemissiooniga (A$12.55 aktsia kohta) projektiga seotud kohustuste rahastamiseks. Ettevõte müüb 7.5% Gladstone Liquefied Natural Gas projektist Prantsuse naftaettevõttele Total ning 7.5% Korea Gas Corporationile 665 mln dollari eest. Peale tehingu lõpule viimist on Santosel 30%, Petronas Gasil 27.5%, Totalil 27.5% ning Korea Gas-il 15% projektist. Aktsiaga kauplemine jätkub 20. detsembril.

Maailma suuruselt teise mobiiltelefonide tootja Samsung Electronics +1.6% aktsia reageeris rivaali Research in Motioni oodatust parematele kvartalitulemustele tõusuga. Samsungil on järgmisel aastal plaanis kahekordistada nutitelefonide müük.

Jaapani suurima vedelkristallekraanide tootja Sharp +2.5% aktsia tõusis kolme kuu kõrgemale tasemele. Ettevõte teatas, et investeerib 100 mld jeeni tootmisliini, mis toodab ekraane peamiselt Apple iPhone´dele.

Kulla hind oli +0.4% kõrgemal 1376.60 dollari juures ning nafta hind oli +0.5% kõrgemal 88.22 dollari juures.

Aasia indeksid kell 10.00:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

ELi tippkohtumisel jõuti kokkuleppele

Eile alanud Euroopa Liidu tippkohtumisel jõudsid riikide esindajad kokkuleppele ühtse kriisimehhanismi loomise osas, mis algab 2013. aastast. Saksamaa keeldus endiselt laiendamast praegust €750 miljardilist kriisifondi, kuid pakkus omalt poolt finantsabi, kui selleks peaks vajadus tekkima, eeldusel, et potentsiaalse maksujõuetuse korral jääb maksumaksja kõrval risk ka võlakirja hoidjatele. Lisaks välistati detsembri alguses välja pakutud Euroopa ühisvõlakirja ehk E-bondi idee. Euro on tänase päevaga taastunud, tõustes dollari vastu 0,55% ja kaupleb $1,3315 tasemel. Eurole lisab samas survet Iirimaa reitingu alandamine Moody’s poolt.

Varahommikul avaldati Suurbritannia tarbijausalduse indeks, mis langes eelmise kuu 52 punkti pealt 45 punktini, kuigi oodati indeksi samaks jäämist. Tulemus ei ole lasknud naelsterlingil jätkata eilset taastumist, kui dollari vastu ralliti $1,5530 juurest ligi 100 punkti kõrgemale. Hetkel on GBP/USD kauplemas avanemistaseme 1,5628 juures.

Tänastest makronäitajatest avaldatakse Euroopa sessioonil kell 11.00 Saksamaa IFO indeksid, millelt oodatakse eelmise kuuga sisuliselt samasid näitusid. USA sessioonil on ainuke avaldatav näitaja USA juhtivad indikaatorid, mis peaksid ootuste kohaselt tõusma eelmise kuu 0,5% pealt 1,1% peale.

USA dollar on Aasia sessioonil olnud languses. Dollari indeks on kukkunud 0,35% ja asub hetkel 80,10 punkti juures. Dollar on enim langenud euro ja Šveitsi frangi suhtes ning teiste peamiste valuutade suhtes ollakse avanemistaseme juures.

Valuutapaarid kell 10.20:

Risto Sverdlik


Börsipäev 16. detsember

Valuutaturu ülevaade

USA jooksevkonto puudujääk suurenes

Hispaania selle aasta viimane võlakirja oksjon ei läinud kindlasti nii nagu ametnikud soovisid. Müüdi €1,78 miljardi eest 10-aastaseid võlakirju ja €0,62 miljardi eest 15-aastaseid võlakirju. Kokku saadi võlakirjade müügist €2,4 miljardit, kuigi loodeti saada €3 miljardit. Laenamise hind läks Hispaaniale aga tunduvalt kallimaks, kui eelmisel oksjonil. Hispaaniale on viimase paari päeva jooksul probleeme valmistanud Moody’s reitinguagentuuri teated, mille kohaselt võetakse Hispaania reiting vaatluse alla.

Täna algas ka Euroopa Liidu tippkohtumine, mille keskmes saab olema kriisidega toimetulemiseks loodava püsimehhanismide kava arutamine. Makronäitajatest avaldati täna eurotsooni ja Saksamaa PMI indeksid: kummagi puhul tuli tööstussektori indeks oodatust parem ja teenustesektori indeks oodatust nõrgem. Euro ei ole täna oluliselt liikunud, kaubeldes USA dollari suhtes 0,2% kõrgemal $1,3240 taseme juures.

Oodatust paremaid tulemusi näitasid Suurbritannia novembrikuu jaemüügi andmed. Naelsterling on pärast kahepäevast langust taastumas ja kaupleb hetkel dollari suhtes 0,45% kõrgemal $1,5611 taseme juures.

USA makroandmetest avaldati täna alustatud koduehituste andmed, mille kohaselt tõusis ehituste arv oktoobrikuu 534 tuhande pealt 555 tuhande peale, ületades seega ka ootusi. Töötururaporti kohaselt oli esmase töötuabiraha taotlejate arv oodatud 425 tuhande asemel 420 tuhat, kuid järjekordselt korrigeeriti eelmise nädala näitu suuremaks. Jätkuva töötuabiraha taotlejate arv tuli oodatud 4,115 miljoni asemel natuke suurem ehk 4,135 miljonit ja ka eelmise nädala näit korrigeeriti kõrgemaks.

Lisaks avaldati ka USA II kvartali jooksevkonto, mille puudujääk suurenes eelmise kvartali $123,2 miljardi pealt $127,2 miljardini, ületades ka ootusi. Dollar on täna kergelt languses olnud. Dollari indeks kaupleb 80,47 punkti juures ehk avanemistaseme suhtes 0,14% madalamal. Dollar on enim langenud naelsterlingi suhtes, kuid Šveitsi frangi suhtes on kauplemas 0,13% kõrgemal.

Valuutapaarid kell 16.55:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud kauplesid neljapäeva teises pooles miinuses. Investorite tähelepanu oli koondunud Euroopa Liidu juhtide kohtumisele, kus arutatakse regiooni võlakriisi üle. Europe Stoxx 600 indeks, mis käesoleval aastal on näidanud 9%-list tootlust, tõusis täna 0.1%.

Zodiac Aerospace aktsia kauples +2.6% kõrgemal. Euroopa suurim lennukiistmete tootja teatas, et majandusaasta esimese kvartali käive tõusis 36.5%, ulatudes $643.6 miljoni euroni. Ettevõte ütles, et orgaaniline käibekasv oli 18.3%. Zodiac ütles, et käive kasvas tänu paranenud tingimustele tööstusharus ja ka tänu madalale võrdlusbaasile. Samuti kinnitas ettevõte varasemalt antud majandusaasta prognoose.

Misys aktsia tõusis +1.8%. Finants- ja tervishoiusektorile tarkvara pakkuv ettevõte teatas pärast aktsiate tagasiostuprogrammi pakkumise tulemusi, et kavatseb aktsionäridele tagastada £145 miljonit. Misys aktsiate tagasiostmine tühistab 170 miljonit lihtaktsiat ehk ca 30% kogu aktsiate hulgast. Analüüsimaja Panmure Gordon, et selle tulemusena tõstetakse küll aktsia hinnasihti ja aktsiapõhise kasumi prognoose, kuid soovitus jäetakse endiselt „hold“ peale. Põhjenduseks tuuakse välja äritegevuse nõrkus järgmise aasta esimeses kvartalis, mistõttu tulemused peaksid jääma alla ootuste.

Travis Perkinsi aktsia tõusis +1.9%. Deutsche Bank alustas Suurbritannia remondikaupade jaemüügiketi Wickes omanikfirma katmist „buy“ reitinguga ja 1195 pennilise hinnasihiga. Deutsche Banki hinnangul pakub ettevõte head kasusaamisvõimalust arvestades ehitussektori taastumist ja atraktiivset valuatsiooni. Analüüsimaja prognoosib ettevõttele kahekohalist kasumikasvu ja tõusu praegustelt tasemetelt.

Thalese aktsia odavnes -3.8%. Languse põhjuseks oli Prantsusmaa kaitsetööstusettevõtte tegevjuhi ettevaatlikud kommentaarid ettevõtete tulevaste marginaalide kohta. Samuti teatas Suurbritannia, et katkestab läbirääkimised seoses päästekopterite tootmisega, viidates probleemidele Thalese pakkumises.

Indeksid seisuga 16:25

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +0.22% ehk 7481.02 punktini. Nokia aktsia langes -0.1%. Ettevõte esitas uued patendirikkumise süüdistused Apple'ile. Kokku süüdistatakse Apple'it täiendavalt 13 patendi rikkumises, mis tähendab, et kokku süüdistab Nokia Apple'it 24 patendiõiguse rikkumises. Metso aktsia kauples +1% plusspoolel. Ettevõte teatab, et refinantseerib 500 miljoni euro suuruse laenu. Suurema käibega aktsiatest oli Stora Enso 0.4% plussis, Outotec kallines +0.9% ja Sampo langes -0.2%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.28% madalamal ehk 365.10 punktil. Rootsi statistikaamet teatas täna, et riigi novembrikuu töötuse määr langes 7.1%-ni, eelneval kuul küündis see 7.5%-ni. Analüütikud prognoosisid novembri töötuse määraks 7.3%, jaanuaris oli töötuse määr 9.4%. Ericssoni aktsia tõusis +4%. Svenska Handelsbanken tõstis maailma suurima mobiiltelefonide võrkude ehitaja soovituse “reduce“ pealt „accumulate peale, öeldes, et brutokasumi marginaalid püsivad pikas perspektiivis tugevana. Enimkaubeldud aktsiatest tõusis Volvo +0.5%, SEB aktsia langes -0.6% ja Atlas Copco oli -1.1% miinuses. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA alustatud elamuehituste arv kasvas novembris mom 3.9%

USA aktsiaturgudel algas neljapäevane kauplemispäev erisuunaliselt. Turuosalised keskendusid makroraportitele töötuse määra ja riigi ehitussektori osas. Samuti mõjutavad turgu ka veel mured Euroopa võlakriisi levimise pärast.

USA esmase töötu abiraha taotlejate arv langes eelmise nädala 423 000 pealt 420 000 peale. Analüütikud ootasid esmase töötu abiraha taotlejate arvu kasvu 425 000 peale. Nelja nädala liikuv keskmine näitaja langes 422 750 peale, mis on madalaim näitaja alates 2008. aasta augustist. Kestvate töötu abiraha taotlejate arv tõusis 22 000 võrra, ulatudes 4.14 miljonini vs konsensuse ootus 4.08 miljonit. Hädaabi ja pikendatud töötu abiraha saajate arv suurenes 324 537 inimese võrra ehk 4.83 miljonini. Alustatud elamuehituste aastane näitaja novembris suurenes võrreldes oktoobriga 3.9% ehk 555 000-ni, analüütikute ootus oli 545 000. Väljastatud ehituslubade arv langes mom -4% ehk 530 000-ni vs konsensuse ootus 560 000. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga langes alustatud elamuehituste arv 5.8% ja väljastatud ehituslubade arv -15%.

Bank of America (BAC) aktsia tõusis +2.7%. USA suurim pank deposiitide mahu poolest teatas, et alustab läbirääkimisi suurte hüpoteekinvestoritega, kes süüdistavad panka selles, et viimane ei ostnud tagasi nii-öelda halvaks läinud laene. Bank of America teatas, et investorid on nõustunud läbirääkimistega selle asemel, et nõuda kohtu kaudu $16.5 miljardi väärtuses võlakirjade lunastamist. Varasemalt teatas pank, et ei alusta investoritega läbirääkimisi ja kavatseb nendega kohtus lõpuni võidelda.

Pier 1 Imports (PIR) aktsia langes -0.1%. Imporditud mööbli jaemüüja teatas, et majandusaasta kolmanda kvartali puhaskasum langes 46%, ulatudes $21 miljonini ehk $0.18 aktsia kohta. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $0.15. Võrreldavate poodide müük suurenes 10.2%. Müügitulud kasvasid 8.2%, küündides $353.8 miljonini, mis ületas analüütikute £352.8 miljoni suurust prognoosi. Ettevõte ütles, et oodatust parema kasumi taga oli rõhu panemine turundusele, muutused tootevalikus ja otsus varuda suuremat hulka sesoonset kaupa.

Starbux (SBUX) aktsia kauples +1.6% kõrgemal. Goldman Sachs jätkas kohvikute keti katmist „conviction buy“ reitinguga ning prognoosib, et aktsiahind tõuseb praegustelt tasemetelt ca 38%. Samuti andis Citigroup aktsiale „buy“ reitingu ning analüütikute hinnasiht on $40. Apple (AAPL) kallines +0.1%. JPMorgan Chase tõstis iPodide ja iPadide tootja hinnaishi $400 pealt $420 peale, öeldes, et 2012. aastaks on ettevõtte käes 61% tahvelarvutite turust.

Kulla hind langes -1.1%, kaubeldes $1371 tasemel ning nafta hind odavnes -0.3%, olles $88.4 juures.

Indeksid seisuga 16:55

Vallo Lees


Uudised:

Google – kasv ei ole kuhugi kadunud

Milliseks kujuneb 2011. aasta USA aktsiaturgudel?

Palju on kaalul?