Börsiülevaade 17. ja 20. detsember

20.12.2010 13:52

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 243.910.08%11.55%
Nasdaq2 642.970.21%16.47%
Tokio NIKKEI10 216.41-0.85%-3.13%
London FTSE5 902.830.53%9.05%
Kasvukonto
IVV125.400.17%12.15%
EFA57.57-0.55%4.14%
EMF21.99-0.50%11.91%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)686.320.86%69.64%
Tallink0.7652.41%106.76%
Olympic1.4311.85%85.84%
Vilnius OMXV (EUR)409.64-0.13%56.49%
Ukio Bankas0.346-0.29%12.70%
TEO LT0.701-0.28%32.26%
Riga OMXR (LVL)377.460.47%35.32%
Latvijas kugnieciba0.3471.17%-13.25%
Grindeks6.3500.00%67.11%
EUR/USD1.3157-0.00%
USD/JPY83.75-0.40%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)88.25+0.26%
Kuld (USD/unts)1 382.40+0.23%

Börsipäev 20. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopa turge toetavad autotootjate aktsiad

Euroopa aktsiaturud alustasid nädala esimest kauplemispäeva valdavalt eelmistest sulgemistasemetest kõrgemal. Indekseid toetasid Euroopa autotootjate aktsiad, samal ajal kui pankade ning lennukompaniide aktsiad müüdi allapoole. Stoxx Europe 600 indeks oli +0.5% kõrgemal.

Makrouudistest avaldati Saksamaa novembri tootjahinnad, mis kasvasid 0.2% (MoM) oodatud 0.3% asemel ning 4.4% (YoY) oodatud 4.5% asemel.

Euroopa suurim autotootja Volkswagen (VOW3) oli +2.4% kõrgemal, kuna ettevõte teatas, et ootab Hiinas järgmisel aastal müügi suurenemist 10-15%. Prantsusmaa autotootja Peugeot (UG) +2.1% teatas, et loodab Hiinas 2010. aastal müüa 150 000 ning järgmisel aastal 200 000 sõidukit. Sellega suureneb ka riigis olevate sõidukite edasimüüjate arv 220 pealt 300 peale. Saksamaa autotootjatest oli luksusautode tootja BMW (BMW) +1.5% ning Daimler (DAI) +0.5% kõrgemal.

Šveitsi farmaatsiaettevõte Novartis (NOVN) +0.2% teatas, et investeerib Venemaale umbes 500 mln dollarit järgmise viie aasta jooksul, et olla paremini esindatud arenevate turgude hulgas ühel maailma kiiremini kasvaval turul. Sellega seoses sõlmis ravimiettevõte Peterburi linnaga lepingu uue tehase ehitamiseks. Ettevõte loodab ka suurenda piirkonnas uurimis- ja arendustegevust ning parandada koostööd valitsusega.

Nafta hinnatõus viis energiaettevõtete aktsiaid kõrgemale, kuna temperatuuri langust prognoosivad ilmateated nii Euroopas kui ka USAs suurendavad kütuse nõudlust. Repsol (REP) oli +0.7%, BP (BP) +0.2% ning Royal Dutch Shell (RDSA) +0.2% kõrgemal.

Lennukompaniide aktsiad olid surve alla, kuna raskete ilmastikuolude tõttu on Euroopas lennuliiklus häiritud. Deutsche Lufthansa (LHA) aktsia müüdi -1.6% ning British Airways (BAY) -2.1% allapoole.

Euroopa indeksid kell 11.45:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.3% kõrgemal 7503 punkti juures. Credit Suisse kinnitas oma soovitust Metso (MEO) +0.6% aktsiale, milleks on „outperform“. Analüüsimaja hinnasiht tööstusettevõtte aktsiale on 43 eurot. JP Morgan alustab energiaettevõtte Fortum (FUM) +1.4% katmist „overweight“ soovitusega. Fortumi aktsia hinnasiht on 25 eurot. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Outokumpu (OUT) +1.3%, UPM-Kymmene (UPM) +0.7% ning Sampo (SAM) +0.3% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +0.03% kõrgemal 365 punkti juures. Metsatööstusettevõte Stora Enso (STE) +0.2% teatas, et teeb neljandas kvartalis positiivseid muudatusi varade väärtuse allahindlustes, mille tõttu suureneb tegevuskasum umbes 283 mln euro võrra. Positiivsed muudatused tulenevad pakendikartongi, kvaliteetpaberi ning tselluloosi paranenud turuväljavaadetest ning kontserni kulude kärpimisest. Ettevõte avaldab neljanda kvartali tulemused 8. veebruaril 2011. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Hennes & Mauritz (HM) -2.1% madalamal ning Ericsson (ERIC) +0.2% ja AstraZeneca (AZN) +0.7% kõrgemal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Aasia aktsiaturge survestavad pinged Korea poolsaarel

Aasia aktsiaturud alustasid uut nädalat eelmistest sulgemistasemetest madalamalt. Regiooni turgudele lisas negatiivset sentimenti taas aktuaalseks muutunud pinged Korea poolsaarel. Lõuna-Korea planeerib täna Yeonpyeongi saarel sõjaväeõppusi, mis suurendavad Põhja-Korea poolt võimaliku vastulöögi tegemise hirmu.

Geopoliitiliste pingete tõttu Korea poolsaarel võeti täna Lõuna-Korea börsil kasumeid ning suurimateks langejateks olid tehnoloogiasektori ning autotootjate aktsiad. Maailmas suuruselt teine mobiiltelefonide tootja LG Electronics oli -0.9% ning maailma suuruselt teine mälukiipide tootja Hynix Semiconductor -0.6% madalamal. Tugevust näitasid aga kaitsetööstuse ettevõtete aktsiad ning sõjalise varustuse tootjad Victek +1.9% ning Huneed Technologies +0.7% plusspoolel.

Jaapani autotootja Honda Motor +1.4% presidendi sõnul uurib ettevõte võimalusi elektriautodega turuletulekuks Hiinas ehk maailma suurimal autoturul. Seni ajani on Honda ainult teatanud plaanist hakata alates 2012. aastast pakkuma elektriautosid USAs ning Jaapanis.

Maailma suurima autotootja Toyota Motor aktsia müüdi -0.8% madalamale, kuna järgmisel aastal oodatakse Toyotalt 10%-list müügitulu langust koduturul, kuna valitsuse subsiidium kütusesäästlikele sõidukitele lõppeb.  

Aasia suurim jaemüüja Aeon oli +0.8% kõrgemal, kuna ettevõttelt oodatakse 30. novembril lõppenud üheksa kuu tegevuskasumi 70%-list kasvu 93 mld jeenini võrreldes eelmise aja sama perioodiga.

Kulla hind oli +0.5% kõrgemal 1385.60 dollari juures ning nafta hind -0.2% madalamal 88.05 dollari juures.

Aasia indeksid kell 09.40:

Kristiina Kirtsi


Börsipäev 17. detsember

Valuutaturu ülevaade

Dollar lõpetamas nädalat tõusuga

Täna avaldatud Saksamaa IFO indeksid tulid oodatust paremad. Ärikliima indeks tõusis 109,9 punktini, hetkeolukorra indeks tõusis 112,9 punktini ja ootuste indeks tõusis 106,9 punktini. Ärikliima ja ootuste indeks on ühtlasi kõikide aegade kõrgeimal tasemel, näidates Saksamaa majanduse üldist optimismi ning ühtlasi lahknemist eurotsooni siseselt. Saksamaa majandus on jõudsalt kasvamas, samas kui Euroopa „perifeeriariikide“ majandused on stagneerumas. Euro kauples päeva esimesel poolel tugevalt kõrgemale ning IFO indeksid viisid euro lõpuks ka $1,3355 tasemeni, kuid kukkus sealt ära ja on hetkel kauplemas avanemistaseme $1,3235 juures.

Inglismaa keskpank avaldas täna aastas kaks korda ilmuva finantsstabiilsuse raporti, mille kohaselt ootab Suurbritannia pankasid 2011. aastal ees veel suurem rahastamisprobleem, kui lõppeval aastal. Suurima ohuallikana UK pankadele nähakse Euroopa tihedalt põimunud finantssüsteemi.

UK peaminister David Cameron üritas ELi tippkohtumise eel jõuda kokkuleppele, millega välistada brittide maksuraha kasutamise finantsraskustesse sattunud riikide päästmisel, mida on siiani kohustanud tegema mitmeti tõlgendatava sisuga klausel Lissaboni lepingus. Tippkohtumise dokumentidest samas UK-le tehtud erandit kusagilt välja ei tule ning potentsiaalselt võib brittide taskust kuluda järgmise 10 aasta jooksul £19 miljardit. Naelsterling on täna olnud tugevas languses, kaubeldes dollari suhtes 0,72% madalamal $1,5515 taseme juures.

Dollar on Euroopa sessioonil saanud hoo sisse ja kaupleb hetkel kõrgemal kõikide peamiste valuutade suhtes. Dollar juhib tõusu naelsterlingi vastu, millele järgnevad Austraalia, Uus-Meremaa ja Kanada dollarid. Kõige vähem on dollar tõusnud Šveitsi frangi ja euro vastu.

Valuutapaarid kell 16.15:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa Liidu tippkohtumisel saavutatud kokkulepe püsivate kriisimeetmete suhtes ei suurendanud investorites kindlust, et Euroopa võlakriisi levikule on piir pandud. Seega olid Euroopa aktsiaturud nädala viimasel kauplemispäeval languses. Stoxx Europe 600 indeks kauples -0.5% madalamal.

MANi aktsia kauples +1.7% kõrgemal. Euroopa suuruselt kolmas kommertssõidukite tootja teatas, et 2010. aasta veoautode müük olla varasemalt prognoositust suurem ning müügi kasvu nähakse ka järgmisel aastal. Septembris prognoositi müügimahuks rekordilised 115 000 – 120 000 ühikut. Müügitulude kasvu taga on suurenenud nõudlus arenevatel turgudel.

National Express Group aktsia tõusis +6.4%. Briti transpordiettevõte, mis tegeleb bussitranspordiga Suurbritannias, Hispaanias ja Põhja-Ameerikas teatas, et majandusaasta kasum peaks ületama turu ootusi tänu tugevale neljandale kvartalile. Eriti tugevat käibekasvu täheldati Briti raudtee üksuses ja Põhja-Ameerikas.

Suedzucker aktsia kallines +4.8%, kaubeldes viimase nelja aasta kõrgeimal tasemel. Euroopa suurim suhkrutootja teatas, et majandusaasta esimese üheksa kuu ärikasum suurenes 35% ehk 416 miljoni euroni. Müügitulud suurenesid 5%, ulatudes 4.667 miljardi euroni. Samuti tõstis ettevõte majandusaasta prognoose oodates käibeks 6 miljardit eurot ja ärikasumiks 500 miljoni eurot.

Royal DSM aktsia kauples +3% plussis. Maailma suurim vitamiinide tootja teatas, et müüs 210 miljoni euro eest oma 50% osaluse penitsilliini üksuses Hiina nafta- ja kemikaaliettevõttele Sionchem Groupile. Seega lõpetab tehing Royal DSMi otsingud partneri järgi, mis kestsid kuus aastat. Tehing vajab veel luba Euroopa Liidu ja Hiina võimudelt.

Indeksid seisuga 16:25

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +0.01% ehk 7487.11 punktini. Talvivaara aktsia kauples +0.3% eilsest sulgumistasemest kõrgemal. Soome tuumaenergiaettevõte Fennovoima teatas, et Talvivaara ostis endale 10 MW osaluse 2020. aastal tööd alustavas tuumajaamas. Suurema käibega aktsiatest oli Nokia +0.8% plussis, Stora Enso oli -0.2% miinuses ja Metso aktsia odavnes -0.4%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.29% madalamal ehk 364.51 punktil. Elekta aktsia kauples -5.7% miinuses, mis on suurim kukkumine alates 2009. aasta maist. Goldman Sachs teatas, et Investor AB müüs 6.2 miljonit Elekta aktsiat 260 Rootsi krooniga aktsia kohta. ABB aktsia tõusis +0.3%. Ettevõte teatas, et sõlmis 270 miljoni euro suuruse lepingu, mille kohaselt ehitatakse Leedu ja Rootsi vahele elektrikaabel. Kaabel peaks tööle hakkama 2015. aastal. Enimkaubeldud aktsiatest langes AstraZeneca -6.2%, Volvo aktsia tõusis +0.2% ning Atlas Copco odavnes -0.1%. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA novembri juhtivate indkiaatorite indeks tõusis 1.1%

USA aktsiaturud alustasid nädala viimast kauplemispäeva erisuunaliselt. Standard & Poors 500 indeks on kõrgeimal tasemel alates 2008. aasta septembrist ning makroandmetest avaldati täna juhtivate indikaatorite muutus.

USA juhtivate indikaatorite muutus novembris oli 1.1%, tegu on suurima kasvuga alates märtsist. Juhtivate indikaatorite indeksisse kuuluvatest 10 indeksist tõusid 9, ainus langev indeks oli väljastatud ehituslubade arv. Analüütikud prognoosisid antud näitaja tõusuks 1.2%. Eelmisel kuul oli kasvuks 0.4%.

Research in Motion (RIMM) aktsia tõusis +1.4%. BlackBerry nutitelefonide valmistaja teatas, et majandusaasta kolmanda kvartali kasum tõusis 45%, ulatudes $911.1 miljonini ehk $1.74 aktsia kohta. Müügitulud suurenesid 40%, küündides $5.49 miljardini. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $1.64 ja käibeks $5.4 miljardit. Ettevõte müüs kvartalis 14.2 miljonit nutitelefoni vs konsensuse ootus 14 miljonit. Keskmine telefoni müügihind oli $315. Käesoleva kvartali müügituludeks prognoositakse $5.5-$5.7 miljardit vs analüütikute ootus $5.47 miljardit. Aktsiapõhiseks kasumiks oodatakse $1.74-$1.80 vs konsensuse ootus $1.61.

Oracle (ORCL) aktsia kauples +5.3% eilsest sulgumistasemest kõrgemal. Ettevõte ütles, et majandusaasta teise kvartali kasum suurenes $1.87 miljardini ehk $0.37 aktsia kohta. Kohandatud kasum aktsia kohta oli $0.51 vs analüütikute ootus $0.46. Müügitulud kasvasid 47%, küündides $8.6 miljardini vs konsensuse ootus $8.3 miljardit. Uute tarkvaralitsentside müük tõusis 21% ehk $2 miljardini. Oracle ise prognoosis antud segmendi käibekasvuks 6-16%. Tarkvaralitsentside müügi kõrval samuti üks võtmenäitajaid oleva tarkvara uuenduse ja hoolduse käive suurenes 12% ehk $3.6 miljardini.

Take-Two Interactive Software (TTWO) aktsia rallis +7.4%. Videomängude tootja teatas, et teenis majandusaasta teises kvartalis $53.8 miljonit kasumit ehk $0.58 aktsia kohta. Müügitulud tõusid 32% ehk $373.7 miljonini. Analüütikute ootus aktsiapõhise kasumi osas oli $0.31 ja käibe osas $325.2 miljonit. Oodatust tugevamate tulemuste taga olid sportmäng „NBA 2K11“ ja „Red Dead Redemption“. „NBA 2K11“ oli enimmüüdud videomäng oktoobris ja ka novembris püsis mäng kümne enimmüüdava seas. Investorid aga ootavad 2012. aastat, sest siis on oodata ettevõtte hittmängu „Grand Theft Auto“ uut versiooni.

Kulla hind tõusis +0.1%, kaubeldes $1372 tasemel ning nafta hind kallines +0.3%, olles $88.7 juures.

Indeksid seisuga 17:05

Vallo Lees


Uudised:

Valuutaturu nädala eelvaade: Dollarile oodatakse tugevnemise jätkumist

Videouudis: novembrikuu aktsia- ja valuutaturgudel

Google – kasv ei ole kuhugi kadunud