Börsiülevaade 20-21. detsember

21.12.2010 12:22

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 247.080.25%11.84%
Nasdaq2 649.560.25%16.76%
Tokio NIKKEI10 370.531.51%-1.67%
London FTSE5 934.220.72%9.63%
Kasvukonto
IVV125.650.20%12.38%
EFA57.700.23%4.38%
EMF21.87-0.55%11.30%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)696.231.42%72.09%
Tallink0.8004.44%116.22%
Olympic1.4451.12%87.66%
Vilnius OMXV (EUR)411.510.33%57.20%
Ukio Bankas0.3541.72%15.31%
TEO LT0.7000.29%32.07%
Riga OMXR (LVL)372.75-1.61%33.63%
Latvijas kugnieciba0.340-2.86%-15.00%
Grindeks6.3610.00%67.39%
EUR/USD1.3151+0.40%
USD/JPY83.68+0.00%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)89.66+0.32%
Kuld (USD/unts)1 388.70+0.19%

Börsipäev 21. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Kaevandussektori ettevõtted toetavad tõusu Euroopa turgudel

Euroopa aktsiad alustasid kauplemispäeva teist järjestikust sessiooni ülespoole liikumisega. Tugevust näitasid kaevandussektori ettevõtete aktsiad, mida toetas vase hinna tõus uuele rekordtasemele. Stoxx Europe 600 indeks oli +0.6% kõrgemal.

Makrouudistest avaldati Saksamaa jaanuari GfK tarbijausalduse indeks, mis langes eelmise kuu 5.5 pealt 5.4 peale ning jäi alla ka oodatud 5.7 punktilisele tulemusele.

Moody's Investors Service võttis Portugali pikaajaliste A1 ning lühiajaliste Prime-1 valitsuse võlakirjade reitingud vaatluse alla nende võimaliku langetamise tõttu. Peamised reitingu langetamise põhjused on ebakindlus Portugali pikaajalise majandusliku elujõulisuse suhtes ning kahtlus võimes saada juurdepääs jätkusuutlike hindadega kapitaliturgudele. Moody´s lisas, et reitinguid võidakse langetada ühe või kahe pügala võrra.

Vase futuuri hind tegi rekordi Londonis ning New Yorgis tõusis hind 31-kuu tippu, kuna pakkumine võib jääda nõudlusele alla tänu tarbimise kasvule olukorras, kus tootmine väheneb. Kaevandussektori ettevõtete aktsiatest oli BHP Billiton (BHP) +2%, Rio Tinto (RIO) +2.2% ning Xstrata (XTA) oli +2.4% kõrgemal.

Citigroup tõstis mootorite tootja Rolls-Royce Group (RR) +1.7% aktsia soovituse „osta“ peale varasema „hoia“ pealt. Analüüsimaja viitas otsuse tegemisel ettevõtte heale väljavaatele ning valuatsioonile peale hiljutisi negatiivseid uudiseid seoses ettevõtte toodetud mootoritega.

Suurbritannia panga Barclays (BARC) aktsia oli +1.7% kõrgemal, kuna järgmisest aastast panga tegevjuhi ametisse asuv R. Diamond on eelmisel nädalal ostnud 1 mln naela väärtuses Barclays aktsiaid.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.8% kõrgemal 7605 punkti juures. Metsatööstusettevõte UPM-Kymmene (UPM) +5.7% ostab paberitööstusettevõtte Myllykoski ja Rhein Papier. Tehingu hinnaks on umbes 900 mln eurot ning UPM rahastab tehingut suunatud aktsiaemissiooniga ning 800 mln euro suuruse pikaajalise laenuga. Myllykoski ja Rhein Papier alla kuuluvate ettevõtete aastane tootmisvõimsus on 2.8 mln tonni. Tehinguga loodetakse lõpuni jõuda 2011. aasta teises kvartalis. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Stora Enso (STE) +6.3%, Nokia (NOK) +1% ning Fortum (FUM) +0.6% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +0.6% kõrgemal 368 punkti juures. Lukutootja Assa Abloy (ASSA) +1.1% teatas, et on nõustunud ostma USA turvalisi ID-lahendusi pakkuva grupi LaserCard Corp 80 mln dollari eest ehk 6.25 dollarit aktsia kohta. LaserCard´i käive oli 2009. aastal 59 mln dollarit. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Ericsson (ERIC) +0.6%, Hennes & Mauritz (HM) +0.7% ning Volvo (VOLV) +0.7% kõrgemal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Kaevandaja Atlas Iron tegi ülevõtmispakkumise konkurendile Giralia

Aasia aktsiaturud said täna toetust pingete vaibumisest Korea poolsaarel ning liikusid eelmistest sulgemistasemetest kõrgemale. Lõuna-Koreas tegid aktsiad põrke ning Kospi indeks saavutas kõrgema taseme alates 2007. aasta novembrist.

Nagu varasemalt võis oodata, jättis Jaapani keskpank intressimäära muutmata ehk vahemikku 0-0.10%. Keskpanga hinnangul ei ole nende majanduslik hinnang muutunud alates viimasest vaatlusest.

Kaevandaja Atlas Iron -1.4% tegi ülevõtmispakkumise rivaalile Giralia, mille aktsia rallis +40% ehk 4.16 Austraalia dollarini. Atlase ülevõtupakkumise väärtuseks oli 828 mln dollarit ehk 4.57 dollarit aktsia kohta. Atlase sõnul suurendaks tehing tegevusulatust ning vähendaks kulusid Pilbara rauamaagi piirkonnas Lääne-Austraalias. Tehingu jõustumisel moodustuks grupp, mille kombineeritud turukapitalisatsiooniks oleks umbes 2.5 mld dollarit.

Jaapani autotootja Toyota Motor +0.6% teatas, et on jõudnud kokkuleppeni National Highway Traffic Safety Administration´iga ning nõustub maksma 32 mln dollari väärtuses trahvi. Trahvi maksmine on seotud kahe uurimisega, mis puudutasid autode tagasikutsumist (2007. aastal jalamattide probleemi ning 2004. aastal juhitavusega seotud probleemide tõttu).

Jaapani Shinsei Bank aktsia rallis +8.9%, kuna pank teatas, et on teinud ümberkorraldusi oma tarbimislaenude üksuses, et tugevdada oma jaepanganduse tegevusi. Tarbimislaenudega seotud tegevuste struktuuri parandamiseks lõi pank eraldi tütarettevõtte Shinsei Financial.

Kulla hind oli +0.1% kõrgemal 1387.70 dollari juures ning naftabarreli hind oli +0.3% kõrgemal 89.48 dollari juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Hiina lubas Euroopale võlakriisi osas abi

Kuigi Euroopa fundamentaalpildis ei ole üleöö muutusi toimunud, on euro saamas tuge Hiina poolt öösel tehtud avaldustest ELi ja Hiina kohtumisel, kus Hiina kommunistliku partei aseesimees tõotas Euroopat tema võlakriisis „konkreetsete sammudega“ aidata. Need kommentaarid on toetamas ka üldist riskisentimenti ja viinud tõusule ka kõik peamised aktsiaturud. Kahe Korea vaheline pinge on tänaseks lahtunud, kui Põhja-Korea otsustas loobuda reageerimast Lõuna-Korea sõjalistele õppustele vaidlusaluses piirkonnas.

Euro taastumine võib jääda siiski lühiajaliseks, kuna võlakriisile pole endiselt konkreetseid lahendusi tekkinud ja survet lisab omalt poolt ka Moody’se eilne teade, et nad panevad kokku ligi 30 Hispaania panga reitingu vaatluse alla. Lisaks on endiselt liikvel jutud ka Prantsusmaa reitingu võimaliku alandamise kohta. Euro on hetkel kauplemas 0,46% kõrgemal $1,3191 tasemel.

Täna lõppes Jaapani keskpanga kahepäevane monetaarpoliitika kohtumine, kus otsustati jätta senine monetaarpoliitiline suund muutmata. Intressimäärad jäeti vahemikku 0-0,10% ja kõik stiimulprogrammi mahud jäeti samuti senisele tasemele. Jaapani jeen on täna dollari vastu kauplemas kergelt kõrgemal ja asub hetkel ¥83,67 juures.

Austraalia keskpank avaldas täna viimase kohtumise protokollid, milles kajastus pigem pessimistlik hoiak majanduse suhtes. Praeguese 4,75% intressimäära kohta öeldi, et see on küll kergelt „piirav“, kuid monetaarpoliitika on tervikuna hetkel „sobiv“. Probleemina toodi välja Euroopa võlakriisi olukord, kuid seda on neutraliseerimas Hiina ja India tugev kasv ja USA paranenud makronäitajad.

Tänastest makronäitajatest avaldati Saksamaa GfK tarbijausalduse uuringu indeks, mis langes eelmise kuu 5,5 pealt 5,4 punktini, kuigi oodati näidu paranemist 5,7 punkti peale. Šveitsi kaubandusbilansi ülejääk vähenes eelmise kuu suhtes marginaalselt, olles novembris 1,93 miljardit Šveitsi franki.

Euroopa sessioonil avaldatakse veel Suurbritannia avaliku sektori eelarve olukord ja laenukoormuse muutus. USA sessioonil ilmuvad Kanada tarbijahinnaindeksid ja oktoobrikuu jaemüügi tulemused.

Valuutapaarid kell 9.50:

Risto Sverdlik


Börsipäev 20. detsember

Valuutaturu ülevaade

Euro tugeva surve all

Dollar on täna olnud surve all, langedes kõikide valuutade vastu peale euro, mida survestavad endiselt hirmud võlakriisi levimise ees. Konkreetsemalt kardetakse Iirimaa olukorra raskenemist, mis on suures osas tingitud eelmisel nädalal Moody’s poolt viie pügala võrra alandatud krediidireitingust. Eurole lisab survet ka kuulujuttude tasemel olev Prantsusmaa reitingu alandamine ja ka Euroopa keskpanga poolt avaldatud „tõsine mure“ Iirimaa eelmisel nädalal parlamendi läbinud päästepaketi seadus, mis lubab valitsusel teha pangandussektoris põhjalikke ümberstruktureerimisi. ECB jaoks võivad seeläbi kaasneda kaotused kommertspankadele antud laenude tagatiste pealt.

Euro on täna kukkunud Austraalia dollari vastu 0,8% ja Šveitsi frangi suhtes 0,78% - saavutades mõlema valuuta suhtes kõikide aegade põhja. Lisaks on euro langenud arvestatavalt ka kõikide teiste valuutade vastu.

Tänane makrokalender oli suhteliselt tühi. Olulisematest näitajatest avaldati Saksamaa tootjahinnaindeksid, mis tulid oodatud 0,3% asemel 0,2% (M/M) ja 4,5% asemel 4,4% (Y/Y). Eurotsooni hooajaliselt kohandatud jooksevkonto oli oktoobris €9,8 miljardiga puudujäägis. Euro kaupleb hetkel $1,3160 tasemel ehk 0,22% madalamal.

Suurbritannias asuv CBI (Confederation of Business Industry) avaldas täna UK majanduse kohta oma prognoosi, milles pakuti 2011. aasta majanduskasvuks 2% ja 2012. aastaks 2,4%. Ühtlasi peetakse uuesti langusse sattumise tõenäosust madalaks. CBI prognooside kohaselt hakkab Inglismaa keskpank tänu kõrgele inflatsioonisurvele normaliseerima monetaarpoliitikat tuleva aasta kevadel, tõstes kergitades intressimäärad järkjärgult 2012. aasta IV kvartaliks 2,75% peale. Naelsterling on täna vaikselt kõrgemal kauplemas, olles dollari vastu tõusnud 0,1% ja asub hetkel $1,5545 tasemel.

Valuutapaarid kell 16.35:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud alustasid uut kauplemisnädalat tõusuga. Positiivseid meeleolusid tõi turule investorite kindlus, et Euroopa riikide majandused on piisavalt tugevad, et üle elada finantskriisi mõjud. Europe Stoxx 600 indeks kauples kõrgeimal tasemel alates 12. septembrist 2008, tõustes 0.9%.

Baring Asset Management analüütik Toby Nangle ütles, et Prantsusmaa võib kaotada oma AAA reitingu tulenevalt eurotsooni riikide reitingualandamistest seoses võlakriisiga. Võimalik, et ka Belgia reitingut alandatakse ning analüütiku hinnangul ei ole turg selle stsenaariumiga arvestanud. Confederation of British Industry aga prognoosis, et Suurbritannia keskpank tõstab alates teisest kvartalist 2011. aastal kuni 2012. aasta keskpaigani iga kolme kuu tagant intressimäära 0.25 protsendipunkti võrra.

Albertis Infraestructuras aktisa kauples +1.9% kõrgemal. Sunday Timesi andmetel soovib private equity ettevõte CVC Capital Partners Hispaania maanteede haldajale ülevõtupakkumist teha. Allikate sõnul võib ülevõtupakkumise suuruseks kujuneda 12 miljardit eurot. CVC ostis augustis Hispaania ehitusettevõtte käest 1.7 miljardi euro eest 15.5% suuruse osaluse Albertises. Allikate sõnul tuleb CVC uue ülevõtupakkumisega välja siis, kui finantseerimisplaan on paigas.

888 Holdings aktsia rallis +18%. Online-kasiinoettevõte teatas, et on läbirääkimistes Ladbrokesiga, Suurbritannia suurima kihlveokontoriga, et viimane kasiinoettevõtte üle võtaks. Sunday Telegraph teatas, et Ladbrokesi pakkumine võib küündida 70 pennini aktsia kohta, mis teeks 888 väärtuseks £240 miljonit ehk 40% rohkem kui ettevõtte reedene sulgumishind. Osapooled pidasid läbirääkimisi ka neli aastat tagasi, kuid need katkesid seoses Ladbrokes hirmudega 888 tegevuse keelustamisega USAs.

Rhodia aktsia kauples +5.6% reedesest sulgumistasemest kõrgemal ehk kolme aasta kõrgeimal tasemel. Spetsiaalsete kemikaalide tootmisele keskenduv ettevõte teatas, et suudab oma kasumimarginaale 2011. aastal stabiilsena hoida, prognoosides, et kuigi tooriainehinnad on kõrgel tasemel, püsivad nad stabiilsena.

Indeksid seisuga 16:25

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +0.98% ehk 7544.47 punktini. Soome tõstis oma 2010. aasta ja 2012. aasta majanduskasvu prognoose tulenevalt maailmakaubanduse tõusust, kuid hoiatas, et avalik sektor püsib veel paar aastat defitsiidis. Seega ootab rahandusministeerium 2010. aasta majanduskasvuks 3.2%, 2011. aastal 2.9% ja 2012. aastal 2.7%. Varasem prognoos käesoleva aasta kohta oli 2.1% ja 2012.aasta kohta 2.6%. Outokumpu aktsia tõusis +4.1%. Ettevõte teatas, et suurendab oma toodete baashindu 4-6%. Suurema käibega aktsiatest tõusis Nokia +0.7%, Fortum +1.5% ja Outotec +2.5%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples +0.4% kõrgemal ehk 366.91 punktil. Atlas Copco aktsia kallines +0.4%. Ettevõte teatas, et investeerib tootmisvõimaluste laiendamiseks Rootsis 450 miljonit Rootsi krooni. Enimkaubeldud aktsiatest kauples Hennes & Mauritz -1.3% madalamal, ABB aktsia oli +1.4% plussis ning Volvo aktsia kallines +0.8%. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Raytheon ostab $490 miljoni eest Applied Signali

USA aktsiaturud, mis kolm viimast nädalat on positiivset tootlust näidanud alustasid ka täna kauplemist positiivselt territooriumilt. Analüütikute hinnangul võib tulenevalt tugevatest neljanda kvartali tulemustest tõus jätkuda ka jaanuaris hoolimata lühiajalisest üleostetusest.

Sara Lee (SLE) aktsia langes. Toidu ja karastusjookidega tegelev ettevõte on olnud läbirääkimises enda müümiseks Brasiilia lihatootja JBSiga, kuid osapooled ei ole hinna osas kokkulepet saavutanud. Läbirääkimisi on katkestatud ja taas alustatud juba mitu korda viimaste kuude jooksul. Sara Lee turuväärtus reedese sulgumishinnaga oli $11 miljardit ning JBSil ca $10.5 miljardit.

Ebay (EBAY) aktsia oli -0.1% miinuses. Ettevõte teatas, et ostab $200 miljoni eest Saksamaa online müügiettevõtte brands4friendsi, et tugevdada oma positsiooni Euroopas. Ebay teatas, et ülevõtmisel ei tohiks olla materiaalset mõju 2011. aasta tulemustele. Brands4friends’il on 3.5 miljonit klienti ja ta müüb moekaupu erinevatel brändidelt nagu näiteks Buffalo, Calvin Klein ja Diesel. Berliinis baseeruval ettevõttel on ca 200 töötajat.

Applied Signal Technology (APSG) aktsia rallis +7.9%. USA kaitsetööstusettevõte Raytheon (RTN) teatas, et soovib osta sõjaväele ja valitsusele seadmeid valmistava ettevõtte $490 miljoni eest. Applied Signal valmistab tooteid, mille abil saab tuvastada näiteks allveelaevu või häkkereid ning Raytheon kavatseb ülevõtmise läbi suurendada oma tootevalikut. Raytheon maksab ühe Applied Signali aktsia eest $38, mis on 8.5% rohkem kui ettevõtte reedene sulgumishind. Pakkumisega edestas Raytheon teisi pakkujaid nagu L-3 Communications (LLL) ja Cobham (COB).

Amazon.com (AMZN) aktsia kauples +2.1% kõrgemal. Barclays analüütikud tõstsid maailma suurima internetikaubamaja hinnasihi $180 pealt $195 peale. Hinnasihi muutmise põhjuseks toodi tugev müük pühadehooaja vältel.

Kulla hind tõusis +0.3%, kaubeldes $1384 tasemel ning nafta hind kallines +0.1%, olles $88.7 juures.

Indeksid seisuga 17:00

Vallo Lees


Uudised:

Valuutaturu nädala eelvaade: Dollarile oodatakse tugevnemise jätkumist

Videouudis: novembrikuu aktsia- ja valuutaturgudel

Google – kasv ei ole kuhugi kadunud