Börsiülevaade 21-22. detsember

22.12.2010 13:22

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 254.600.60%12.51%
Nasdaq2 667.610.68%17.56%
Tokio NIKKEI10 346.48-0.23%-1.90%
London FTSE5 965.280.23%10.21%
Kasvukonto
IVV126.430.62%13.08%
EFA57.640.84%4.27%
EMF22.241.69%13.18%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)700.641.23%73.18%
Tallink0.8001.27%116.22%
Olympic1.4490.28%88.18%
Vilnius OMXV (EUR)410.970.03%57.00%
Ukio Bankas0.3765.03%22.48%
TEO LT0.698-0.14%31.70%
Riga OMXR (LVL)379.030.51%35.88%
Latvijas kugnieciba0.3451.47%-13.75%
Grindeks6.4500.00%69.74%
EUR/USD1.3141+0.23%
USD/JPY83.50-0.33%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)90.19+0.41%
Kuld (USD/unts)1 389.80+0.07%

Börsipäev 22. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopas näitavad tugevust tehnoloogiasektori aktsiad

Peale kahte järjestikust sessiooni plusspoolel, alustasid Euroopa aktsiaturud tänast kauplemispäeva valdavalt eelmistest sulgemistasemetest madalamalt. Investorite pilgud on suunatud tänasele USA kolmanda kvartali majanduskasvu kolmandale hinnagule. Stoxx Europe 600 indeks oli -0.1% miinuspoolel.

Makrouudistest avaldati Suurbritannia kolmanda kvartali lõplik SKT, mis kasvas 0.7% oodatud 0.8% (QoQ) asemel ning 2.7% oodatud 2.8% (YoY).

Briti tehnoloogiaettevõtte ARM Holdings (ARM) aktsia rallis üle +9%, kuna väidetavalt põhineb Microsofti Windowsi operatsioonisüsteemi uuem versioon ARM-i tehnoloogial. Saksamaal näitas tugevust tehnoloogiaettevõte Infineon Technologies (IFX), mille aktsia oli +1.1% kõrgemal.

Standard & Poor's tõstis maailma suurima kemikaalide tootja BASF (BAS) +0.2% aktsia soovituse „osta“ peale varasema „hoia“ pealt, kuna analüüsimaja ootab ettevõttelt 2011. aasta esimese poolaastal kasumi kasvu nõudluse kasvu tõttu. BASF aktsia 12-kuu hinnasiht tõsteti 68 euro peale varasema 56 euro pealt. Analüütikud tõstsid ka ettevõtte järgmise majandusaasta käibe ning maksude ja intressieelse kasumi prognoose vastavalt 3% ja 24%.

Euroopa energiaettevõtete Repsol (REP) +1.5%, BG Group (BG) -0.1%, Galp Energia SGPS (GALP) +0.8% ning Statoil ASA (STL) +0.6% aktsiad said täna kõik ostusoovituse Jefferies´lt. Repsoli aktsia hinnasihiks on 25 eurot ning analüütikute hinnangul on ettevõttel potentsiaali kasumlikkuse parandamiseks, hoolimata tootmismahtude vähenemisest. BG Group, mille aktsia hinnasihiks on 1600 penni, tagab tehtavate investeeringutega nii tootmise kui ka rahavoo Brasiiliast ja Austraaliast. Statoili aktsia hinnasiht on 175 krooni ning aktsia hinnatase on atraktiivne võrreldes konkurentidega. Galp Energia aktsia hinnasihiks on 16 eurot.  

Euroopa indeksid kell 11.40:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.4% kõrgemal 7687 punkti juures. Kone (KNE) +0.5% sai Hongkongist tellimuse 37 lifti, 41 eskalaatori ja 5 liikuva kõnnitee paigaldamiseks seoses West Island liini metroo laiendamisega. Kone paigaldab uued seadmed 2012 ja 2014. aasta vahel ning tehingu väärtust ei avalikustatud. UBS on eemaldanud oma lühiajalise ostusoovituse metsatööstusettevõtte Stora Enso (STE) +1.3% aktsialt. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) +0.5%, UPM-Kymmene (UPM) +1.4% ning Fortum (FUM) +0.5% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.04% madalamal 369 punkti juures. Rootsi veokite tootja Volvo (VOLV) +0.4% on Põhja-Ameerika veokite üksuse juhi sõnul parandanud oma tulemusi ning suurendanud turuosa antud piirkonnas. Volvol turuosa USA veoautode turust oli oktoobris ja novembris 13%. Goldman Sachs on tõstnud Nordea (NDA) +0.1% aktsia hinnasihi 79 krooni peale varasema 78 krooni pealt, jätkates soovitusega „neutraalne“. Börsil enimkaubeldud aktsiates oli Ericsson (ERIC) -1.3% madalamal, Hennes & Mauritz (HM) +0.1% kõrgemal ning Boliden (BOL) -0.2% madalamal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Aasia aktsiaturud liikusid USA turgude eeskujul ülespoole

Peale eilset rallit USA turgudel 2-aasta kõrgemate tasemeteni liikusid ka Aasia aktsiaturud täna valdavalt ülespoole. Jaapani Nikkei indeks käis sessiooni jooksul ära 7-kuu tipus, kuna turusentimenti toetasid toorainete hindade ralli. Lõuna-Korea Kospi indeks tegi sessiooni jooksul 38-kuu tipu.

Jaapani kaubandusbilansi ülejääk oli novembris 163 mld jeeni oodatud 482 mld jeeni asemel. Eelmisel kuul oli ülejääk 821 mld jeeni. Kaubandusbilansi ülejäägi vähenemine tuli ekspordi kasvu ületanud impordi kasvu tõttu. Eksport kasvas 9.1% (YoY) oodatud 10.3% asemel ning import 14.2% (YoY) oodatud 9% asemel.

Sanyo Electric aktsia müüdi -3.6% ja Panasonic Electric Works -4.1% madalamale, kuna Jaapani elektroonikaettevõte Panasonic -1.5% teatas, et omandab täielikult need kaks ettevõtet järgmise aasta 1. aprilliks. Ühe Sanyo aktsia eest saab 0.115 Panasonicu aktsiat ning ühe Panasonic Electric Works aktsia eest 0.925 Panasonicu aktsiat.

Maailma suurima fotoaparaatide tootja Canon aktsia oli +1.9% kõrgemal, kuna ettevõtte sellel kuul lõppeva majandusaasta tegevuskasum tõenäoliselt ületab prognoose. Ettevõttelt oodatakse 400 mld jeeni suurust tegevuskasumit, mis on 84% suurem eelmise aasta tulemusest. Oodatust paremat kasumit ennustatakse tänu kallimate fotoaparaatide suuremale nõudlusele.

Kaevandussektori ettevõtete aktsiaid toetas vase hinna rekordi tegemine, mis tulenes tarnimise viivituste tõttu Tšiilis ning suurenevatest nõudluse kasvuprognoosidest Hiinas. Maailma suurima kaevandaja BHP Billiton aktsia oli +0.9%, Rio Tinto +0.1% ning Jiangxi Copper oli +0.1% kõrgemal.

Kulla hind oli +0.05% kõrgemal $1389.70 juures ning nafta hind -0.06% madalamal $89.98 juures.

Aasia indeksid kell 10.00:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Jaapani kaubandusbilansi ülejääk oodatust väiksem

Aasia sessioonil avaldati Jaapani kaubandusbilanss, mille novembrikuu ülejääk kahanes ¥162,8 miljardini – oktoobri ülejääk korrigeeriti alla ¥821,3 miljardi peale. Novembrikuu ülejääk tuli oodatust ligi kolm korda väiksem. Import kasvas 14,2% - kolme kuu kiireim kasv – ja eksport kasvas 9,1%. Jaapani järgmise aasta majanduskasvu prognoos alandati 2010. aasta 3,1% pealt 1,5% peale.

Lisaks teatas Jaapani keskpank oma igakuises raportis, et nad on majanduse stimuleerimiseks soetanud varasid ¥965,2 miljardi eest, mis teeb ligi 20% kogu lubatud programmi mahust; ühtlasi on keskpanga laenuprogrammi maht tõusnud 24 triljoni jeenini. Laenuprogrammi eesmärgiks on elavdada laenamist ja vähendada deflatsioonisurvet. Jeen täna tõusnud dollari vastu 0,11% ja kaupleb hetkel 83,62 taseme juures.

Austraalias avaldati Westpac juhtiv indeks, mis tõusis novembris eelmise kuu 0,0% pealt 0,3% peale. Austraalia dollar on USA dollari vastu kauplemas kergelt kõrgemal $0,9983 taseme juures, olles aasta lõpule lähenedes üks tugevamini esinenud valuutadest.

Euroopa sessiooni makronäitajatest on peamine tähelepanu suunatud Suurbritanniasse. Inglismaa keskpank avaldab kell 11.30 oma viimase kohtumise protokollid, mis saab olema vägagi oluline, kuna eilsete andmete kohaselt on valitsuse fiskaalseisund halvenemas, hoolimata suurtest kärpekavadest. Lisaks on inflatsioonimäär üle 3% piiri, mis peaks sundima keskpanka hakkama lähikuudel normaliseerima oma monetaarpoliitikat. Midagi väga üllatavat ja uut samas täna avaldatavatest protokollidest oodata ei ole. Naelsterling on alates esmaspäevast kukkunud dollari suhtes 2,6%.

USA sessioonil avaldatakse USA III kvartali SKT lõplik näit ja lisaks veel eratarbimise andmed ning olemasolevate kodude müüginäidud. 

Valuutapaarid kell 10.25:

Risto Sverdlik


Börsipäev 21. detsember

Valuutaturu ülevaade

Portugali reiting vaatluse all

Euro sai varahommikul tuge, kui Hiina teatas, et nad on valmis võlakriisis Euroopat aitama. Päeval tuli aga teade reitingagentuurilt Moody’s, kes teatas, et nad võtavad Portugali reitingu vaatluse alla ning potentsiaalselt võidakse reitingut alandada kahe pügala võrra. Põhjuseks toodi Portugali loid majanduskasv ja negatiivsed väljavaated jätkusuutliku hinnaga turgudelt raha kaasata. Euro kaupleb dollari suhtes päevasiseselt siiski 0,32% kõrgemal $1,3172 taseme juures.

Tõsise surve alla sattus aga naelsterling, kui valitsuse novembrikuu defitsiit tuli oodatud £12,3 miljardi asemel £16,8 miljardit ja avaliku sektori laenukoormus kasvas oktoobrikuu £9,8 miljardi pealt €22,8 miljardini, ületades oodatud £16,8 miljardit. Täna avaldatud eelarve puudujääk on suurim, mis on nende andmete kohaselt registreeritud. Naelsterling on viimaste tundidega päevasisesed kaotused tagasi teinud ja kaupleb hetkel avanemistaseme $1,5512 juures.

Dollar on riskisoovi taastumisel kukkunud kõikide peamiste valuutade vastu, v.a Kanada dollari. Dollari indeks kaupleb 0,3% madalamal 80,73 tasemel. Dollar on enim kukkunud Šveitsi frangi vastu (0,77%) ja kaupleb hetkel 0,9571 taseme juures.

Päeval avaldati Kanada novembrikuu tarbijahinnaindeks, mis langes aastases lõikes eelmise kuu 2,4% pealt 2,0% peale ja oodati 2,3% (Y/Y). See aga tähendab omakorda, et Kanada keskpangalt ei ole põhjust intressimäära tõusu lähikuudel oodata. Küll aga tulid oodatust paremad oktoobri jaemüügi tulemused. USD/CAD kaupleb täna 0,21% kõrgemal ja asub hetkel 1,0186 taseme juures.

Valuutapaarid kell 16.25:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud tõusid teist kauplemissessiooni järjest. Hiina ütles, et võttis ette konkreetsed sammud, et leevendada Euroopa võlakriisi. Stoxx Europe 600 indeks, mis käesoleval kuul on kerkinud 6.8%, tõusis täna 0.5%.

Lufthansa aktsia kauples +0.5% kõrgemal ja British Airways aktsia kallines +0.6%. Lennukatkestused Euroopas jätkusid täna neljandat päeva järjest, kuna tugevad lumetormid on oluliselt raskendanud suurte lennujaamade nagu Frankfurt ja Heathrow tööd. Euroopa liiklustiheduselt kolmas, Frankfurdi lennujaam avas täna kaks maandumisrada, hommikul olid aga kõik kolm maandumisrada kinni. Heathrow lennujaam ütles, et teine maandumisrada jääb tänaseks suletuks ning lennujaam suudab toime tulla kõigest kolmandiku lendudega. British Airways on tühistanud 165 plaanitud lendu.

Hollandi ettevõte DSM aktsia oli +4.5% plussis. Maailma suurim vitamiinide tootja teatas, et ostab USA beebitoitude valmistaja Martek Biosciences $1.1 miljardi eest. Seega maksab DSM ühe Marteki aktsia eest $31.50, mis tähendab 35% suurust preemiat võrreldes eilse sulgumistasemega. DSM ütles, et tehingu läbiviimiseks kasutab ettevõtte enda raha. Marteki maksude eelne kasum oli $115-$120 miljonit ja ettevõtte müügitulud küündisid $450 miljonini.

Ingenico aktsia tõusis +6.4%. Ettevõtte juhatuse liige Allan Green teatas, et ettevõtte ülevõtmine on pigem edasi lükatud kui tühistatud. Nimelt tegid ettevõtte aktsiad eile läbi suurima languse alates 2009. aasta maikuust pärast seda, kui makseterminalide valmistaja teatas, et USA ettevõte Danaheri pakkumine ei ole vastuvõetav. Peamiselt oli ülevõtmise vastu Ingenico suurim aktsionär, riigi osalusega Safran. Analüütikute sõnul on tegu Prantsuse valitsuse sammuga, et vältida Ingenico viimist välismaise ettevõtte omandusse.

ThyssenKruppi aktsia kauples +1.6% eilsest sulgumistasemest kõrgemal. Saksamaa suurim terasetootja sai tuge tõusvates metallihindadest. Londoni börsil kallinesid alumiinium, vask, tina ja nikkel. Samuti vedasid tõusvad metallihinnad kõrgemale ka kaevandussektori, kus Vedanta Resources aktsia tõusis +2.6% ja Fresnillo kauples +2.8% plussis.

Indeksid seisuga 16:25

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +1.17% ehk 7629.76 punktini. Soome statistikaamet, et novembri sesoonselt korrigeeritud töötuse määr novembris oli 7.7% vs esialgne hinnang 7.9%. UPM-Kymmene, kes teatas, et ostab 900 miljoni euro eest Myllykoski ja Rhein Papieri, rallis +7.4%. Suurema käibega aktsiatest tõusis Stora Enso +8.3%, Nokia aktsia kallines +1% ja Outokumpu aktsia kauples +1.5% eilsest sulgumistasemest madalamal.

OMX Stockholm börsiindeks kauples +0.85% kõrgemal ehk 369.15 punktil. National Institute of Economic Research tõstis Rootsi 2011. aasta SKP kasvuprognoosi 3.4% pealt 3.8% peale, kuid langetas 2012. aasta prognoosi 3.0% pealt 2.9% peale. Samuti prognoositakse keskpanga intressimääraks 2011. aasta lõpuks 2%. Nordea aktsia langes -0.1%. Ettevõte teatas, et 70-aastane juhatuse liige Hans Dalborg lahkub ametist järgmisel aastal pärast panga juhtimist kahel aastakümnel. Sandvik aktsia oli +1.6% plussis. Ettevõte teatas, et ostab 80%-lise osaluse Hiina lammutus- ja sorteerimisseadmete tootjas, kellel on ca 1200 töötajat ja 1 miljardi Rootsi krooni suurune aastakäive. Enimkaubeldud aktsiatest tõusis Ericsson +1.3%, AstraZeneca langes -0.5% ja ABB aktsia kauples +0.8% plussis. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Raytheon ostab $490 miljoni eest Applied Signali

USA aktsiaturud alustasid teisipäevast kauplemist plusspoolelt. Positiivsuse põhjuseks oli positiivne sentiment Aasias ja Euroopas, Adobes Systemsi majandustulemused ning ülevõtmisuudised.

Adobe Systems (ADBE) aktsia rallis +6.3%. Tarkvaratootja ütles, et majandusaasta neljanda kvartali kasum oli $286.9 miljonit ehk $0.53 aktsia kohta, kohandatud kasum oli $0.56 aktsia kohta. Müügitulud suurenesid 33%, ulatudes $1 miljardini. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $0.52 ja müügituludeks $988 miljonit. Kolm kuud tagasi hoiatas ettevõte tulenevalt võtmeturgude Jaapani ja USA probleemidest, et käive võib nõrga majandusliku olukorra tõttu analüütikute ootusele alla jääda. Käesolevaks kvartaliks prognoosib ettevõte kasumit $0.54-$0.59 aktsia kohta vs konsensuse ootus $0.51 ja käibeks $1-$1.05 miljardit vs analüütikute ootus $991.3 miljonit.

Toronto-Dominion Bank (TD) aktsia tõusis +1.8%. Ettevõte teatas, et ostab private equity ettevõttelt Cerberus Capital Chrysler Financiali $6.3 miljardi eest. Tehingu tulemusena saab Kanada suuruselt teisest pangast USA suurima viie autoliisingu ettevõtte hulka kuuluv pank. TD ütles, et Chrysler Financial klientide lisandumine, keda on umbes 1 miljon, ettevõtte klientide hulka võib kolme või nelja aasta pärast investeeritud kapitali tootluse tõsta 20%-ni.

Jabil Circuit (JBL) aktsia kauples +7.6% kõrgemal. Elektroonikatoodete valmistaja teatas, et majandusaasta esimese kvartali kasum oli $106.7 miljonit ehk $0.49 aktsia kohta. Kohandatud kasum aktsia kohta oli $0.61, analüütikute ootus oli $0.54. Müügitulud suurenesid 32%, ulatudes $4.1 miljardini vs analüütikute oodatud $3.96 miljardit. Ettevõte, kelle klientide hulka kuuluvad Cisco Systems (CSCO), Hewlett-Packard (HPQ), IBM, Nokia ja Research in Motion (RIMM) ütles, et teise kvartali aktsiapõhiseks kasumiks oodatakse $0.49-$0.53 vs analüütikute ootus $0.44 ja müügitulud peaksid küündima $3.85-$3.95 miljardini vs konsensuse ootus $3.7 miljardit.

Paychex (PAYX) aktsia oli +1.2% plussis. Ettevõte, mis pakub palgaarvestusteenust ettevõtetele, kus töötab vähem kui 100 inimest teatas, et teise kvartali kasum kasvas 6%, ulatudes $133.9 miljonini ehk $0.37 aktsia kohta. Müügitulud suurenesid 3% ehk $512 miljonini. Analüütikud prognoosisid aktsiapõhiseks kasumiks $0.35 aktsia kohta ning käibeks $510.6 miljonit. Paycehx ootab 2011. aasta puhaskasumi kasvuks 4-6%.

Kulla hind langes -0.2%, kaubeldes $1384 tasemel ning nafta hind kallines +0.2%, olles $89.6 juures.

Indeksid seisuga 16:55

Vallo Lees


Uudised:

Internetireklaami võidukäik

2011 – deflatsioon vs inflatsioon, piisav majanduskasv vs majanduse ülekuumenemine

Valuutaturu nädala eelvaade: Dollarile oodatakse tugevnemise jätkumist