Börsiülevaade 22-23. detsember

23.12.2010 12:52

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 258.840.34%12.89%
Nasdaq2 671.480.15%17.73%
Tokio NIKKEI10 346.48-0.23%-1.90%
London FTSE5 992.200.15%10.70%
Kasvukonto
IVV126.880.36%13.48%
EFA57.750.19%4.47%
EMF22.581.53%14.91%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)695.23-0.20%71.84%
Tallink0.7960.76%115.14%
Olympic1.4430.91%87.40%
Vilnius OMXV (EUR)408.98-0.23%56.24%
Ukio Bankas0.3730.27%21.50%
TEO LT0.6980.00%31.70%
Riga OMXR (LVL)380.080.42%36.26%
Latvijas kugnieciba0.344-0.29%-14.00%
Grindeks6.5000.78%71.05%
EUR/USD1.3096+0.09%
USD/JPY82.97-0.71%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)90.43-0.06%
Kuld (USD/unts)1 383.60-0.27%

Börsipäev 23. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Repsol müüb 3.3%-lise osaluse YPF-is 500 mln dollari eest

Euroopa aktsiad liikusid kauplemispäeva alguses valdavalt neljandat järjestikust sessiooni ülespoole. Madala aktiivsusega pühade-eelset kauplemist toetasid nafta hinna tõusust tuge saanud energiaettevõtete aktsiad. Stoxx Europe 600 indeks oli +0.07% kõrgemal. Euroopast täna olulisi makrouudiseid oodata ei ole. 

Allied Irish Banks (AIB) aktsia müüdi -10% madalamale, kuna täna on oodata valitsuse teadet 3.7 mld euro suuruse rahasüsti andmisest raskustes olevale pangale. Iirimaa rahandusministril on plaan suurendada enne aasta lõppu panga Tier 1 kapitali suhtarv 8% peale. Peale kohtult loa saamist lisakapitali kaasamiseks suureneks valitsuse osalus pangas praeguse 19% pealt üle 90%.

Energiaettevõtete aktsiad said toetust nafta hinna tõusust, mille barreli hind liikus üle 90 dollari. Nafta hinnatõus tulenes nõudluse kasvu tõttu rohkem kui kümne aasta madalamale tasemele langenud varude tõttu. Naftaettevõtte BP (BP) aktsia kauples +0.7% eelmisest sulgemishinnast kõrgemal.

Hispaania energiaettevõte Repsol (REP) -0.4% teatas 3.3% suuruse osaluse müügist Argentiina nafta- ja gaasiettevõttes YPF. Repsol müüb osaluse private-equity ettevõttele Eton Park Capital Management 500 mln dollari eest. 1999. aastal Argentiina ettevõtte üle võtnud Repsoli osalus on nüüd 79.8%. Tehing on osa Repsoli strateegiast tasakaalustada oma globaalsete varade portfelli.

Euroopa indeksid kell 11.40:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.05% kõrgemal 7696 punkti juures. Reitinguagentuur Moody's kinnitas UPM-Kymmene (UPM) -0.1% Ba1 reitingut. Ettevõtte reitingute väljavaated on stabiilsed. Kiudmaterjalide tootja Ahlstrom (ALH) -0.5% teatas, et investeeris 17.5 mln eurot Itaaliasse Torino tehasse tootmisvõimsuse suurendamiseks. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) +0.3% ja Fortum (FUM) +0.3% kõrgemal ning Metso (MEO) -1.1% madalamal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.1% madalamal 369 punkti juures. S&P tõstis maailmas suuruselt teise kodutehnika tootja Electroluxi (ELUX) -0.4% aktsia hinnasihi 193 Rootsi krooni peale varasema 180 krooni pealt. Rõivaste jaemüüja Hennes & Mauritzi (HM) +0.1% rõivaste müük on ajaperioodil 1-20. detsember vähenenud 6% ning jalanõude müük 1.5% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli SSAB (SSAB) -3.8% ja Ericsson (ERIC) -1.1% madalamal ning Volvo (VOLV) +0.1% kõrgemal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Rio Tinto tegi 3.9 mld dollari suuruse ülevõtmispakkumise Riversdale Miningule

Kuigi USAs tõusis S&P 500 indeks eelmisel sessioonil kõrgemale tasemele alates Lehman Brothersi pankrotistumisest, siis tänasel pühade-eelsel kauplemissessioonil liikusid Aasia aktsiaturud erisuunaliselt. Kui Austraalias toetasid aktsiaid Riversdale Miningu ülevõtmisuudised, siis Uus-Meremaa aktsiaid survestas uudis riigi majanduskasvu vähenemisest kolmandas kvartalis. Austraalia S&P/ASX 200 indeks tegi päeva sees ka 6-kuu tipu.

Uus-Meremaa kolmanda kvartali SKT vähenes 0.2% (QoQ) oodatud 0.1% kasvu asemel ning aasta baasil kasvas majandus 1.5% oodatud 1.8% asemel. SKT vähenemine tulenes esmatarbe ning teisi kaupu tootvate tööstusharude nõrkusest.

Maailmas suuruselt kolmas kaevandaja Rio Tinto +0.5% teatas, et pakub 3.9 mld Austraalia dollarit rivaali Riversdale Miningu +1.6% ostmise eest. Selle omandamisega saaks Rio Tinto juurdepääsu peamistele Aafrika kokisöe varadele, mille järgi nõudlus Hiinas ning Indias kasvab. Riversdale juhatus on nõustunud pakkumisega, milleks on 16 dollarit aktsia kohta, kuigi Rio Tintol tuleb omandada vähemalt 50% aktsiatest, et ülevõtmine õnnestuks.

Toyota Motor -0.3% teatas, et plaanib 2012. aastal müüa 8-8.4 miljonit sõidukit ülemaailmselt, millest suurem osa müüakse arenevatel turgudel. Jaapani autotootja müüs viimati 2007. aastal rohkem kui 8 mln sõidukit. Sellel aastal plaanib Toyota müüa 7.48 mln sõidukit ning järgmisel aastal 7.7 miljonit.

Hiinas müüdi naftarafineerijate aktsiad madalamale, kuna hiljutine bensiini ja diiselkütuse hinnatõus võib suurendada ettevõtete tegevuskulusid. Riikliku Arengu- ja Reformikomisjon (NDRC) tõstis kolmapäeval bensiini hinda 310 jüaani võrra ning diisli hinda 300 jüaani võrra tonni kohta. Sinopec Shandong Taishan Petroleum aktsia müüdi -2.8% ning Yueyang Xingchang PetroChemical -6.6% madalamale.

Kulla hind oli +0.1% kõrgemal $1388.50 juures ning nafta hind +0.03% kõrgemal $90.63 juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Euro endiselt surve all

Jaapani turg oli pühade tõttu täna suletud ja kauplemisaktiivsus on olnud võrdlemisi vaikne. Jaapani jeen on samas näidanud vastu hommikut väga tugevat esitust, tõustes dollari suhtes 0,8% ja kaupleb hetkel ¥82,89 tasemel. Jeen on tugevust näitamas ka euro, Šveitsi frangi, Austraalia dollari ja teiste peamiste valuutade suhtes.

Eile hilisõhtul avaldati Uus-Meremaa III kvartali SKT tulemused, mis tulid alla ootuste nii kvartaalses kui aastases lõikes. SKT kahanes kvartaalselt 0,2% ja kasvas aastasel baasil 1,5%, kuigi ootused olid vastavalt 0,1% ja 1,8%. Uus-Meremaa dollar oli enne andmete avaldamist küll tugeva surve all, kuid on täna tõusnud USD vastu 0,8% ja kaupleb hetkel $0,7560 juures.

Väga tugevat tõusu on näitamas Austraalia dollar ja Šveitsi frank, kusjuures viimane on teinud euro vastu uusi ajaloolisi tippe viimasel kuuel järjestikusel päeval, jõudes eile 1,2435 tasemeni. Austraalia dollar on USA dollari vastu tõusnud pariteedist kõrgemale ja kaupleb täna 0,4% kõrgemal $1,0030 taseme juures.

Euro ei ole suutnud langustrendi murda, kuigi Hiina on avaldamas Euroopale väga selget toetust ja eile teatati, et Hiina võib osta Portugali võlakirju €4-5 miljardi eest. Lisaks võttis Kreeka sotsialistide valitsus vastu 2011. aasta kokkuhoiueelarve, mis on toonud Kreeka tänavatele nii rahumeelseid protestijaid kui ka vägivallani viinud rahutusi. Eelarve on lisaks opositsioonile meelitanud kriitikat ka valitseva partei enda ridadest, kus sellist eelarvet on kutsutud „mitteusutavaks“, „mitte sotsialistlikuks“ ja „ebaausaks“. Euro on täna kukkunud kõikide peamiste valuutade vastu, kuid dollari suhtes kaubeldakse hetkel marginaalselt kõrgemal $1,3111 taseme juures.

Euroopa sessioon on makroandmete osas suhteliselt tühi, kuid USA sessioonil on avaldamisel USA kestvuskaupade tellimuste andmed ja eratarbimise kulutuste, erasissetulekute- ja kulutuste novembrikuu näitajad. Kanada avaldab kell 15.30 oma oktoobrikuu SKT näidu, millelt oodatakse 0,3% kasvu. Kell 17.00 ilmuvad veel Michigani ülikooli usaldusindeks ja uute kodude müügiandmed.

Valuutapaarid kell 10.30:

Risto Sverdlik


Börsipäev 22. detsember

Valuutaturu ülevaade

Naelsterling jätkuva surve all

Euro sai täna päeval tuge, kui teatati, et Hiina on valmis ostma 4-5 miljardi euro ulatuses Portugali võlakirju. Hiina teatas muuhulgas ka eile, et nad on valmis aitama Euroopat võlakriisiga toimetulemises. Euroopa on Hiina suurim eksportturg ja ELi ja Hiina vaheline kaubandus ulatus 11 esimese kuuga $434 miljardini. Euro tänaseks tipuks on praeguse seisuga jäänud $1,3180, kui ei ole suutnud tõusu hoida ja kaupleb hetkel avanemistasemest 0,15% kõrgemal $1,3120 juures.

Kaks nädalat surve all olnud naelsterling on täna jälle ainuke peamistest valuutadest, mis on dollari suhtes langenud. Päeval avaldatud III kvartali lõplikud SKT näidud tulid oodatust 0,1 protsendipunkti võrra madalamad ja sama perioodi jooksevkonto puudujääk kasvas II kvartali £5,2 miljardi pealt £9,6 miljardini, jäädes seega alla ka oodatud £8,5 miljardile. Küll aga tulid oodatust tunduvalt paremad investeeringumahtude näitajad, kuid see ei suutnud naelsterlingile pikalt tuge pakkuda ja GBP/USD on vajunud täna 0,35%, kaubeldes 1,5411 taseme juures – nii madalal oldi viimati 13. septembril.

USA makronäitajatest valmistasid pea kõik tulemused pettumuse. Eratarbimise kasv vähenes III kvartalis eelmise perioodi 2,8% pealt 2,4% peale ja III kvartali SKT tuli oodatud 2,8% asemel 2,6%. Dollari indeks on 0,18% miinuses ja dollar on kauplemas madalamal kõikide peamiste valuutade suhtes.

Hilisõhtul on avaldamisel veel Uus-Meremaa SKT tulemused, millelt oodatakse III kvartalis 0,1% kasvu ja aastases lõikes 1,8% kasvu.

Valuutapaarid kell 16.25:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturgudel toimus kolmapäevane kauplemine kergelt plusspoolel. Investorid on äraootaval seisukohal USA makrostatistika osas, kus täna avaldatakse SKP ja olemasolevate majade müüginumbrid. Stoxx Europe 600 indeks tõusis 0.1%.

Hermese aktsia kauples +2.9% kõrgemal. Suurem konkurent LVMH teatas, et on oma osalust Prantsusmaa luksuskaupade tootjas suurendanud 20.21%-ni. Oktoobris teatas LVMH oma osaluse suuruseks 17.1%. Vabalt kaubeldavate aktsiate arv moodustab 6.39% ettevõtete aktsiatest ning Hermese perekond omab 73.4% suurust osalust. Analüütikud usuvad, et LVMH võib oma osalust veelgi suurendada.

Northern Foods aktsia rallis +7.4%. Suurbritannia toidutööstusettevõte teatas, et on saanud ülevõtupakkumise Ranjit Boparanilt, kuigi ettevõte pooldab ühinemist Iirimaa ettevõtte Greencore’iga. Varasemalt teatas Greencore, et soovib Northern Foodsi üle võtta $790 miljoni eest. Northern Foods teatas, et Boparan on ettevõttelt informatsiooni küsinud, kuid konkreetset pakkumist ei ole Northern Foods nõukogule esitatud.

British Sky Broadcasting Group aktsia kallines +2.1%, olles päeva sees ära käinud ka kõrgeimal tasemel alates 2004. aasta märtsist. Lootused, et News Corpi pakkumine saab heakskiidu ametivõimudelt on kasvanud. Vince Cable’ilt, kes Briti äriministrina pidi otsustama tehingu toimumise üle, võeti ära tema volitused ja anti Jeremy Huntile, sest Cable olevat öelnud, et kuulutab sõja News Corpi omanikul Rupert Murdochile.

Aker Solutions aktsia tõusis +4.5%. Norra suurim insenerilahenduste pakkuja teatas, et müüb osad oma üksused $675 miljoni eest Jacobs Engineering Groupile. Aker teatas, et tehingust saadud rahaga plaanitakse laiendada oma metallide ja kaevandamisega tegelevaid üksusi. Samuti kavatsetakse rohkem keskenduda nafta- ja gaasiüksustele.

Indeksid seisuga 16:35

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +0.46% ehk 7692.58 punktini. Fortumi aktsia kauples +0.1% eilsest sulgumistasemest kõrgemal. Ettevõte teatas, et saab Hafslund Fibernetti aktsiate müügist ca 40 miljoni eurot kasumit. Hafslund Fibernett on Hafslund ASA tütarettevõte ning Fortum omab Hafslund ASAs 34.1% suurust osalust. Konecranes aktsia oli -0.1% miinuses. Ettevõte teatas, et refinantseeris 200 miljoni euro suuruse laenu, mida kasutatakse tavapärase äritegevuse käigus. Laen asendab kolme aastast 200 miljoni euro suurust laenu, mis võeti 2009. aasta aprillis. Enimkaubeldud aktsiatest kauples Nokia +0.7% kõrgemal, Stora Enso tõusis +1.4% ja Outotec oli -0.1% miinuses.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.06% madalamal ehk 369.87 punktil. Rootsi tootjahinnad tõusid novembris võrreldes eelmise kuuga 0.8% ning võrreldes aastataguse ajaga 2.2%. Saabi aktsia langes -0.4%. Ettevõte teatas, et said 550 miljoni Rootsi krooni suuruse radaritellimuse Austraaliast. Nordea teatas, et uueks esimeheks valitakse praegune Sampo aseesimees Bjorn Wahlroos, kes hakkab asendama Hans Dalborgi. Soome kindlustusettevõte Sampo on Nordea suurim aktsionär. Nordea aktsia kauples -0.1% madalamal. Ericssoni aktsia langes -1.6%. Maailma suurim mobiiltelefonivõrkude ehitaja teatas, et ostis USA-Hispaania ettevõtte Optimi, mis toob Ericssonile juurde 200 töötajat. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA kolmanda kvartali lõplik SKP kasv 2.6%

USA aktsiaturgudel algas kolmapäeva kauplemissessioon positiivselt territooriumilt. Investorite tähelepanu oli koondunud makrostatistikale USA kolmanda kvartali sisemajanduse koguprodukti kolmandale hinnangu ja olemasolevate majade müügi osas.

USA statistikaameti andmetel jäi kolmanda kvartali SKP kasvuks 2.6%, analüütikud ootasid kasvu korrigeerimist 2.7% peale. Esialgne hinnang SKP kasvule oli 2% ning teisel ülevaatamisel korrigeeriti kasv 2.5% peale. Võrreldes teise hinnanguga kasvasid kolmanda hinnangu kohaselt varud rohkem kui varasemalt teatatud ning majapidamiste kulutusi korrigeeriti allapoole. USA novembrikuu olemasolevate majade annualiseeritud müüginumber oli 4.68 miljonit, analüütikute ootus oli 4.65 miljonit.

Nike (NKE) aktsia langes -5.7%. Spordivarustuse tootja teatas, et majandusaasta teise kvartali kasum kasvas 22%, ulatudes $457 miljonini ehk $0.94 aktsia kohta, mis ületas analüütikute $0.88 suurust ootust. Müügitulud tõusid $4.84 miljardini vs konsensuse ootus $4.8 miljardit. Investoritele valmistas pettumuse aga tulevaste tellimuste number, mis on üks põhilisi tuleviku müügi näitajaid. Tulevased tellimused valuutamõjusid kõrvale jättes kasvasid 11%, kuid analüütikud ootasid 12-13%-list kasvu. Nike’i juhid kordasid ka kommentaare, et tõusvad puuvilla, tööjõu- ja transpordikulud avaldavad majandusaasta teises pooles survet marginaalidele.

Walgreeni (WAG) aktsia kauples +8.3% kõrgemal. USA apteekide keti operaator teatas, et majandusaasta esimese kvartali kasum tõusis $580 miljonini ehk $0.62 aktsia kohta. Müügitulud suurenesid aastatagusega võrreldes 6% ehk $17.3 miljardini ning võrreldavate apteekide müük kasvas 0.8%. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $0.54 ning käibeks $17.3 miljardit. Oodatust parem kasum tulenes suurenenud retseptiravimite müügist ning aeglasemast uute apteekide loomise tempost, mis aitas kulusid kontrolli all hoida. Walgreen ütles, et müüs 202 miljonit retseptiravimit ehk 4.6% rohkem kui aasta tagasi, tööstusharu keskmine kasv oli 2.6%. Ettevõttelt osteti ka 5.6 miljonit gripivaktsiini.

Xilixi (XLNX) aktsia oli -4.9% miinuses. Kiibitootja alandas oma kolmanda kvartali müügitulude prognoosi tulenevalt vähenenud müügist ettevõtte suurtele telekomiklientidele. Ettevõtte sõnul vähenevad müügitulud eelmise kvartaliga võrreldes 7-9%, mis tähendab, et kolmanda kvartali käibeks peaks kujunema $563.9-$576.3 miljonit, mis jääb analüütikute oodatud $604.73 miljonile alla. Varasemalt prognoosis ettevõte käibe languseks 0-4%. Siiski prognoosib ettevõte, et neljandas kvartalis on oodata müügitulude suurenemist, tulenevalt tellimuste mahust ning samuti oodatakse suuremate klientide nõudluse kasvu.

Kulla hind langes -0.2%, kaubeldes $1386 tasemel ning nafta hind kallines +0.8%, olles $90.5 juures.

Indeksid seisuga 17:00

Vallo Lees


Uudised:

Internetireklaami võidukäik

2011 – deflatsioon vs inflatsioon, piisav majanduskasv vs majanduse ülekuumenemine

Valuutaturu nädala eelvaade: Dollarile oodatakse tugevnemise jätkumist