Börsiülevaade 23. ja 27. detsember

27.12.2010 12:42

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 256.77-0.16%12.70%
Nasdaq2 665.60-0.22%17.47%
Tokio NIKKEI10 355.990.75%-1.81%
London FTSE6 008.920.21%11.01%
Kasvukonto
IVV126.09-0.13%12.77%
EFA57.72-0.05%4.41%
EMF22.700.55%15.54%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)691.67-0.62%70.96%
Tallink0.790-0.38%113.51%
Olympic1.428-0.76%85.45%
Vilnius OMXV (EUR)410.000.06%56.63%
Ukio Bankas0.3720.54%21.17%
TEO LT0.7000.29%32.07%
Riga OMXR (LVL)379.90-0.16%36.19%
Latvijas kugnieciba0.340-2.30%-15.00%
Grindeks6.4500.00%69.74%
EUR/USD1.3158+0.69%
USD/JPY82.84-0.26%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)91.34-0.19%
Kuld (USD/unts)1 384.00+0.25%

Börsipäev 27. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopa aktsiaturud liiguvad Aasia eeskujul allapoole

Euroopa aktsiaturud tegid pausi detsembrikuu rallis ning alustasid uut nädalat eelmistest sulgemistasemetest madalamalt. Hiina keskpanga juba teine intressimäärade tõstmise otsus alates oktoobri keskpaigast lisas ka Euroopa turgudele negatiivset sentimenti. Stoxx Europe 600 indeks oli -0.6% madalamal. Olulisi makrouudiseid täna oodata ei ole.

Reitinguagentuur Fitch langetas Portugali krediidireitingut ühe pügala võrra A+ peale varasema AA- pealt, jätkates negatiivsete väljavaadetega. Reitingu langetamise põhjuseks oli mure riigi võime üle kaasata turgudelt raha laenude rahastamiseks. Standard & Poor's kinnitas Prantsusmaa AAA krediidireitingut, kuna usub, et riik teeb kõik vajaliku, et täita oma eelarve puudujäägi vähendamise eesmärk, hoolimata võlakoormusest. S&P lisas ka, et ei plaani riigi krediidireitingut muuta.

Hiina keskpanga intressimäära tõstmise uudis 0.25 protsendipunkti võrra maailma suurima autoturuga riigis survestas Euroopa autode tootjate aktsiaid. Euroopa suurima autotootja Volkswageni (VOW3) aktsia müüdi -4.9% allapoole, maailmas suuruselt teise luksusautode tootja Daimler (DAI) aktsia oli -3.9% ning maailma suurimate luksusautode tootjate hulka kuuluv BMW (BMW) oli -4.5% madalamal.

Euroopa suurima hotellide operaatori Accor (AC) aktsia müüdi -1.2% madalamale, kuna väidetavalt peab ettevõte läbirääkimisi 49%-lise osaluse müümiseks ettevõttes Groupe Lucien Barriere. Müüdava osa väärtust hinnatakse 279 mln eurole ning tehing toimuks jaanuaris.

Prantsusmaa suurim pank BNP Paribas (BNP) teatas, et plaanib järgmise viie aasta jooksul kahekordistada müügitulu Saksamaal. Panga aktsia reageeris uudisele -1.8% langusega.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul -0.3% madalamal 7666 punkti juures. Lennukompanii Finnair (FIA) +0.4% uueks ressursside halduse vanem-asepresidendiks saab alates 2011. aasta 11. jaanuarist Gregory Kaldahl. Kaldahlist saab ka Finnairi juhatuse liige. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) -0.8% madalamal ning UPM-Kymmene (UPM) +0.8% ja Fortum (FUM) +0.04% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.3% madalamal 368 punkti juures. Telekommunikatsiooniettevõtte TeliaSonera (TLSN) -0.4% omandusse kuuluvad kaks Tadžikistani suurimat mobiilsideoperaatorit (Indigo-Tajikistan ning Indigo-Somoncom) hakkavad 2011. aastal riiki paigaldama seadmeid 4G-teenuste pakkumiseks. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Volvo (VOLV) -0.2%, Hennes & Mauritz (HM) -0.5% ning Autoliv (ALIV) -1.7% madalamal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Hiina keskpank tõstis intressimäärasid 0.25 protsendipunkti võrra

Peale Hiina keskpanga intressimäära tõstmist nädalavahetusel, liikusid Aasia aktsiaturud esmaspäeval erisuunaliselt. Kuigi viimasel ajal muret tekitanud intressimäära tõstmise hirm vähendab nüüd investorite ebakindlust. Austraalia, Uus-Meremaa ning Hongkongi börsid olid täna suletud.

Hiina keskpank tõstis laupäeval intressimäärasid teist korda 10-nädala jooksul, et ohjeldada inflatsiooni. 1-aastast laenamise intressimäära tõsteti 0.25 protsendipunkti võrra 5.81% peale varasema 5.56% pealt ning 1-aastane deposiidimäär tõsteti 2.75% peale varasema 2.50% pealt. Uudisele alguses positiivselt reageerinud Hiina finantsasutuste aktsiad müüdi päeva jooksul madalamale: Industrial and Commercial Bank of China oli -0.7% ning China Ping An Insurance -2.1% madalamal.

Hitachi aktsia oli +0.7% kõrgemal ning Canoni aktsia -0.7% madalamal, kuna Taiwani ettevõte Hon Hai Precision Industry plaanib omandada enamusosaluse ettevõttes Hitachi Displays ning seetõttu teeb väidetavalt 100 mld jeeni suuruse investeeringu Hitachi ning Canoni LCD paneelide ühisettevõttesse. Tehinguga väheneks Hitachi osalus 30% peale varasema 75% pealt ning Hon Hai Precision Industry´st saaks maailma suurimaid väikese ja keskmise suurusega LCD-de tootjaid.

Canon -0.7% teatas ka, et plaanib aasta lõpus maksta 65 jeeni suurust dividendi aktsia kohta, mis tõstaks ettevõtte märtsis lõppeva kogu majandusaasta väljamakstavate dividendide suuruse 120 jeenini. Tegemist oleks 10 jeeni võrra suuremate dividendidega kui eelmisel majandusaastal.

Maailma suuruselt kolmanda mälukiipide tootja Elpida Memory aktsia oli +1.6% kõrgemal, kuna ettevõte teatas, et peab läbirääkimisi Powerchip Technology Corp ning teiste Taiwani kiipe tootvate ettevõtetega võimalike ühinemiste tõttu.

Kulla hind oli +0.4% kõrgemal $1385.40 juures ning naftabarreli hind +0.4% kõrgemal $91.75 juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

 


Börsipäev 23. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud kauplesid neljapäevasel kauplemispäeval erisuunaliselt ja käive oli lähenevate jõulude tõttu väike. Investorite tähelepanu on pööratud ka USA kauplemissessioonile, kus täna avaldatakse hulgaliselt makrostatistikat.

Aixtroni aktsia tõusis +6.7%, mis on suurim tõus viimase kahe nädala jooksul. Analüütikud prognoosivad, et Hiina LED tööstus soetab endale järgmisel aastal 700-800 ühikut MOCVD (metal organic chemical vapor deposition) masinat, mis on kaks korda enam kui eelmisel aastal. Digitimes.com teatas, et üks LEDide valmistaja tellis Aixtronilt 400-500 MOCVD masinat, samas ei öeldud, kust selline info pärineb.

Novo Nordiski aktsia kauples +2.3% kõrgemal. Taani ravimiettevõte teatas, et diabeediravim Degludec näitas kolmanda faasi uuringutes, et vähendab märkimisväärselt hüpoglükeemia ohtu, mis on ka ravimi peamine eesmärk. Aastapikkune uuring näitas, et Degludec vähendas liiga madala veresuhkru tekkimise ohtu 25%.

ARM Holdings aktsia oli täna üks suurematest langejatest, kaubeldes Londoni börsil -4% miinuses. Ettevõtte aktsiad tegid eile läbi 9% suuruse tõusu kuna spekuleeriti, et Microsoft laseb välja uue Windowsi operatsioonisüsteemi, mis põhineb ARM tehnoloogial.

Logitechi aktsia odavnes eilsega võrreldes -2%. Exane PNB Paribas langetas maailma suurima arvutihiirte tootja reitingu „outperform“ pealt „neutral“ peale.

Indeksid seisuga 16:35

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks langes -0.18% ehk 7678.31 punktini. Pohjola Bank aktsia kauples +0.1% kõrgemal. Ettevõte teatas, et tegevjuht Mikale Silvennoinen on järgmise aasta algusest kaks kuud panga tegevusest seoses terviseprobleemidega eemal. Suurema käibega aktsiatest kauples Nokia -0.5% eilsest sulgumistasemest madalamal, UPM-Kymmene aktsia oli -1% miinuses ja Outoteci aktsia odavnes -2.2%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.29% madalamal ehk 368.46 punktil. Lennukompanii SASi aktisa rallis +14.5%. Allikate kohaselt võib Saksamaa lennuettevõte Lufthansa Põhjamaade lennufirmale ülevõtupakkumise teha. Tehingu üle on spekuleeritud ka varem, sest SAS sipleb pärast kulukaid restruktureerimisplaane ikka kahjumis. SASi aktsiad on käesoleval aastal langenud 54%. SSAB aktsia kukkus -3.2%. Rootsi terasetootja teatas, et neljana kvartali ärikasum peaks jääma nullilähedaseks, sest tootmine on vähenenud. Ericssoni aktsia langes -1.3%. Goldman Sachs langetas mobiilvõrkude ehitaja reitingu „buy“ pealt „neutral“ peale. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA kestva töötu abiraha saajate arv kahe aasta madalaim

USA turgudel algas neljapäevane kauplemispäev erisuunaliselt. Täna avaldatakse väga palju makrostatistiakt, esmase ja kestvate töötu abiraha taotlejate arv, tarbijate sissetulekud ja kulutused, kestvuskaupade tellimused, Michigani tarbijausaldusindeks ja uute majade müük.

Esmase töötu abiraha taotlejate arv langes eelmisel nädalal 3000 inimese võrra ehk 420 000 inimeseni. Analüütikud ootasid näitaja väärtuseks 423 000. Nelja nädala keskmine tõusis 426 000 peale vs 423 500 eelmisel nädalal. Kestvate töötu abiraha saajate arv langes 103 000 inimese võrra ehk 4.06 miljonini, mis märgib kahe aasta madalaimat taset. Hädaabi ja pikendatud töötu abiraha saajate arv langes 152 000 võrra, olles 4.68 miljonit. USA kestvuskaupade tellimuste arv langes novembris -1.3%, mille põhjustas peamiselt volatiilne nõudlus lennukite järele, lennukite tellimused vähenesid 53%. Jättes transpordisektori kõrvale, tõusid tellimused 2.4%, mis on suurim kasv alates märtsist. Analüütikud prognoosisid kasvuks 0.8%.

Tarbijate kulutused novembris suurenesid 0.4%, mis järgib viiendat järjestikust tõusukuud, oktoobris oli korrigeeritud näitaja 0.7%, mis on peaaegu kaks korda suurem kui eelmisel kuul teatatud 0.4% suurune tõus. Analüütikud ootasid kulutuste kasvuks 0.5%. Siiski on tarbijate kulutuste suurenemine märk sellest, et tarbijate usaldus on taastumas, mis omakorda annab alust arvata, et USAs on tegu jätkusuutliku majanduskasvuga. Tarbijate kulutused moodustavad SKPst ca 70%. Inimeste sissetulekud suurenesid 0.3% vs konsensuse ootus 0.2%. Michigani detsembrikuu tarbijausaldusindeks tõusis eelmise kuu 74.2 pealt 74.4 peale, analüütikud ootasid indeksi väärtuseks 74.8 punkti. Uute majade müük tõusis novembris eelmise kuu 283 000 pealt 290 000-ni.

Bed Bath & Beyond (BBBY) kauples +6.4% kõrgemal. Kodukaupade valmistaja teatas, et majandusaasta kolmanda kvartali kasum kasvas ca 25%, ulatudes $188.6 miljonini ehk $0.74 aktsia kohta. Müügitulud kasvasid 11.1%, küündides $2.19 miljardini. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $0.66 ja käibeks $2.1 miljardit. Oodatust paremate tulemuste taga oli pühadehooaja müük. Ettevõtte nõukogu kiitis heaks ka $2 miljardi suuruse aktsiate tagasiostuprogrammi. Käesoleva kvartali aktsiapõhiseks kasumiks prognoosib ettevõte $0.91-$0.95 vs konsensuse ootus $0.93.

Micron Technology (MU) langes -3.4%. Kiipide tootja ütles, et majandusaasta esimese kvartali kasum oli $155 miljonit ehk $0.15 aktsia kohta. Analüütikud ootasid kasumiks $0.29 aktsia kohta. Suur osa kasumi vähenemisest tulenes võla tagasiostmisest. Ettevõtte müügitulud suurenesid 29% ehk $2.3 miljardini hoolimata sellest, et DRAM mälukiipide käive langes väiksemate hindade tõttu 19%. NAND mälukiipide keskmine müügihind langes qoq 15% ning Micron ütles, et ootab käesoleval kvartalil hinna langemist 10%.

Kulla hind langes -0.9%, kaubeldes $1374 tasemel ning nafta hind kallines +0.2%, olles $90.7 tasemel.

Indeksid seisuga 17:05

Vallo Lees


Uudised:

Valuutaturu nädala eelvaade: Aasta lõpu vaikus valuutaturgudel

Internetireklaami võidukäik

2011 – deflatsioon vs inflatsioon, piisav majanduskasv vs majanduse ülekuumenemine