Börsiülevaade 27-28. detsember

28.12.2010 13:12

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 257.540.06%12.77%
Nasdaq2 667.270.06%17.54%
Tokio NIKKEI10 292.63-0.61%-2.41%
London FTSE6 008.920.21%11.01%
Kasvukonto
IVV126.160.06%12.83%
EFA57.60-0.21%4.20%
EMF22.730.11%15.67%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)690.760.12%70.74%
Tallink0.7890.25%113.24%
Olympic1.415-0.35%83.77%
Vilnius OMXV (EUR)405.01-0.67%54.72%
Ukio Bankas0.363-1.89%18.24%
TEO LT0.7020.29%32.45%
Riga OMXR (LVL)378.500.58%35.69%
Latvijas kugnieciba0.3572.88%-10.75%
Grindeks6.400-0.78%68.42%
EUR/USD1.3245+0.76%
USD/JPY82.12-0.96%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)91.17+0.19%
Kuld (USD/unts)1 394.80+0.86%

Börsipäev 28. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopa aktsiaturud liiguvad vaikselt ülespoole

Euroopa aktsiad taastusid eilsest müügisurvest ning liikusid madala käibega ülespoole. Turgu toetasid pangandussektori ning naftaettevõtete aktsiad. Stoxx Europe 600 indeks oli +0.1% kõrgemal.

Makrouudistest avaldati Prantsusmaa kolmanda kvartali majanduskasvu lõplik tulemus, mida korrigeeriti allapoole. Riigi SKT kasvas seega oodatud +0.4% asemel hoopis +0.3% (QoQ) ning aasta baasil oli kasv 1.7% oodatud 1.8% asemel. Riikliku statistikainstituudi (INSEE) sõnul olid investeeringud teenidus- ja avalikus sektoris oodatust väiksemad.

Prantsusmaal näitas tugevust Alcatel-Lucent (ALU) aktsia, mis kauples +1.7% eelmisest sulgemishinnast kõrgemal. Telekommunikatsiooniettevõte teatas, et nõustus maksma trahvi 137 mln dollarit altkäemaksuga seotud süüdistuste tõttu Ladina-Ameerikas ning Aasias. Alcatel-Lucent maksab kriminaalkaristusena 92 mln dollarit ning 45 mln dollarit seoses USA Turu-ja Väärtpaberijärelevalve Inspektsiooni poolt esitatud kulude katmiseks.

Energiaettevõtete aktsiaid toetas naftabarreli hinnatõus, mis kauples üle 91 dollari ning püsis eelmisel sessioonil tehtud 26-kuu tipu lähedal. Nafta hinnatõusu toetasid ka veel dollari nõrkus teiste valuutade suhtes ning lootus, et lumetorm USA idarannikul suurendab nõudlust kütteõli järele. Euroopa suuruselt kolmanda naftaettevõtte Total (FP) aktsia oli +0.2% kõrgemal.

Pangandussektori ettevõtete aktsiatest olid Prantsusmaal Credit Agricole (ACA) +0.6% ning Societe Generale (GLE) +0.2% kõrgemal ning Šveitsi suurima panga UBS (UBSN) aktsia oli +0.3% kõrgemal.

Euroopa indeksid kell 12.00:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.3% kõrgemal 7683 punkti juures. Metsatööstusettevõte Stora Enso (STE) +1.3% teatas, et otsustab lähitulevikus tselluloosi tehase ehitamise Uruguay`sse. Lauri Peltola sõnul lükkub otsusest teatamine edasi, kuna läbirääkimised on võtnud oodatust kauem aega. Stora Enso ning Arauco ühisettevõte Montes del Plata teatas Uruguay meediale selle kuu alguses, et tehase maksumus jääb umbes 1.5 mld dollari kanti. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) +0.06%, UPM-Kymmene (UPM) +1% ning Fortum (FUM) +0.4% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +0.1% kõrgemal 369 punkti juures. Rootsi statistikaamet teatas, et majapidamiste laenamine kasvas novembris 8.4% võrreldes eelmise aasta sama kuuga, eelmisel kuul oli tegemist 8.6% (YoY) kasvuga. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Ericsson (ERIC) +0.8%, Hennes & Mauritz (HM) +0.1% kõrgemal ning Volvo (VOLV) -0.2% madalamal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Jaapani tööstustoodang kasvas novembris esimest korda 6-kuu jooksul

Aasia aktsiaturud liikusid täna valdavalt eelmistest sulgemistasemetest madalamal. Kui Jaapani turge tõi allapoole kasumite võtmine, siis Hiinas survestas aktsiaid investorite mure võimalike järgmiste monetaarpoliitiliste meetmete karmistamise ees.

Jaapani tööstustoodang kasvas novembris esimest korda kuue kuu jooksul ning tootjad loodavad suurendada tootmist järgnevate kuude jooksul. Tööstustoodang kasvas novembris 1% (MoM) oodatud 0.9% kasvu asemel, aasta baasil oli kasv 5.8% oodatud 5.5% asemel. Valitsuse prognoosi kohaselt ulatub tööstustoodangu kasv detsembris 3.4%-ni ning jaanuaris 3.7%-ni.

Hiina autotootjate aktsiad jätkasid langust, kuna Peking otsustas piirata uute sõiduautode arvelevõtmist, et vähendada pealinnas liikluse ülekoormust. Järgmisel aastal saab riigi pealinnas loteriisüsteemiga registreerida 240 000 uut sõidukit, millest umbes 88% jaotatakse eraisikute vahel. Pekingi poolt seatud kvoot vastab umbes kolmandikule sellel aastal registreeritud sõidukite arvust. Hiina suurima autotootja SAIC Motor aktsia oli -3.6% eelmisest sulgemishinnast madalamal.

Mizuho Financial Group +2% president ja tegevjuht Takashi Tsukamoto teatas, et kui tekib vajadus, siis pank suudab täita kapitaliadekvaatsuse nõuded, ilma et peaks selleks emiteerima uusi aktsiaid.

Jaapani suuruselt teine elukindlustusettevõte Dai-ichi Life Insurance +2% plaanib väidetavalt osta ka ülejäänud konkurentettevõtte Tower Australia Group aktsiad umbes 100 mld jeeni eest.

Kulla hind oli +0.6% kõrgemal 1391.00 dollari juures ning nafta hind +0.3% kõrgemal 90.97 dollari juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Euro näitab tugevust

USA dollar on alustanud nädalat langusega, mis on aastalõpu väga õhukeses turutingimuses suhteliselt tavapärane nähtus. Dollari vastu on enim tõusnud euro, mis on eilsest $1,3070 tasemelt tõusnud tänaseks $1,3220 juurde ehk üle 1%.

Alanud nädala liikumised on olnud samas kergelt üllatuslikud, võttes arvesse Hiina nädalavahetuse intressimäära tõstmist, mis peaks globaalsele majanduskasvule algaval aastal pidurit tõmbama. Valuutaturgudel peaks Hiina otsus enim mõjutama Hiina majandusega tihedalt seotud riikide valuutasid, eesotsas Austraalia dollariga, kuid täna kaupleb Austraalia dollar 0,4% kõrgemal $1,0080 taseme juures. Austraalia dollar on samas nõrgenenud euro vastu, mille suhtes tehti eelmisel nädalal praktiliselt igapäevaselt uusi ajaloolisi tippe.

Eile ja täna on makrokalendrit domineerimas Jaapanis ilmuvad näitajad. Tänasel Aasia sessioonil avaldati Jaapani majapidamiste kulutused, mis vähenesid novembris 0,4%, kuigi oodati 0,3% tõusu. Töötusmäär jäi küll vastavalt ootustele püsima 5,1% peale ja tarbijahinnaindeks jäi muutumatuks 0,1% peale (Y/Y). Novembrikuu tööstustoodang oli ootustest marginaalselt kõrgem ja jaekaubandusnäitajad tulid ootustest tunduvalt paremad. Jeen on jätkamas eelmisel nädalal hoo sisse saanud tõusu ja kaupleb täna dollari suhtes 0,46% kõrgemal ¥82,40 tasemel.

Hommikul avaldati veel Prantsusmaa III kvartali lõplik SKT näit, mis tuli 0,1 protsendipunkti võrra esialgsest näidust madalam nii kvartaalses kui aastases lõikes. Šveitsi UBS tarbimisindikaator langes eelmise kuu 1,708 pealt 1,630 punktini, kuid Šveitsi frank on tegemas väga tugevat tõusu, olles täna tugevnenud dollari vastu 0,9%. Kuigi euro on täna samuti tugev, on frank tõusnud Euroopa ühisraha vastu ligi pool protsenti.

USA sessioonil on peamine tähelepanu suunatud detsembrikuu tarbijausalduse näidule, kuid lisaks on avaldamisel ka S&P/Case-Shilleri majahinnaindeks ja Richmond Fedi tootmisindeks.

Valuutapaarid kell 10.20:

Risto Sverdlik


Börsipäev 27. detsember

Valuutaturu ülevaade

Dollar kauplemas erisuunaliselt

Pühadeaegne olulisim sündmus oli Hiina intressimäära tõstmise otsus, mille ajastus valmistas enamus turuosalistele üllatuse. Novembris tõusis inflatsioonimäär 5,1% peale ja kui Hiina keskpank otsustas mõned nädalad tagasi toimunud majanduskonverentsil jätta intressimäärad muutmata, arvati, et võimalik tõstmine ei toimu enne uue aasta algust. Viimane intressimäära tõstmine toimus oktoobris, kuid enne seda püsisid intressimäärad muutumatuna alates 2008. aasta detsembrist. Hiina esimehe sõnul on hinnatasemed valitsuse kindla kontrolli all ja et intressimäärade tõstmine ei mõju oluliselt Hiina majanduskasvule. Prognooside kohaselt oodatakse 2011. aastaks Hiinas 9% kasvu.

Turgude esmane reaktsioon oli ootuspärane: dollar sai tuge ning suurima löögi sai Hiina majandusest enim sõltuva Austraalia valuuta. Euroopa turgude avanemise ajaks oli dollari tuge samas kadunud ja kõik peamised valuutad olid oma kaotused tagasi teinud. Mitme riigi turud on pühade tõttu täna ka suletud ja likviidsus on suuresti kokku kuivanud.

Täna ja homme domineerib makrokalendris peamiselt Jaapan, kus tuleb terve rida erinevaid näitajaid. Tänastest andmetest olid olulisemad alustatud koduehituste numbrid, mis tulid ootustest suuremad. Homme avaldatakse majapidamiste kulutused, töötusmäär ja tarbijahinnaindeks. Lisaks ilmuvad ka tööstustoodangu andmed ja jaekaubanduse tulemused. Jeen on viimase pooleteise nädala jooksul teinud dollari (ja ka euro) vastu korraliku taastumise ja kaupleb USD suhtes hetkel tänase avanemistaseme ¥82,87 taseme juures.

USA dollar on täna kauplemas erisuunaliselt. Dollar on tõusus Austraalia ja Uus-Meremaa dollari ning naelsterlingi vastu, kuid kaupleb euro suhtes 0,2%, Kanada dollari ja Šveitsi frangi suhtes 0,06% madalamal.

Valuutapaarid kell 16.25:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud alustasid uut kauplemisnädalat pärast Hiina intressitõstmist miinuspoolel. Stoxx Europe 600 indeks on lõpetas tõusnud juba neli nädalat järjest, suurendades käesoleva aasta tootluse 10%-ni. Täna kauples indeks -0.8% neljapäevasest sulgumistasemest madalamal.

Hiina otsus tõsta intressimäärasid mõjus negatiivselt Euroopa autotootjatele, kes käesoleval aastal on näidanud tugevat müügi kasvu Aasias. Volkswageni eelisaktsiad kauplesid -5.2% madalamal ning maailma suuruselt teine luksusautode tootja Daimler aktsia langes -4.3%. Volkswageni Audi üksus teatas, et plaanib järgmisel aastal luua 1200 uut töökohta ning aastaks 2015 plaanitakse investeerida 11.6 miljardit eurot, mis on ettevõtte ajaloo suurim investeerimisprogramm.

DNO International aktsia rallis +7.6%. Norra naftaettevõttele, mis tegutseb Iraagi Kurdide regioonis, mõjus positiivselt Iraagi uue naftaministri sõnavõtt, et nafta eksporti Kurdi aladelt kavatsetakse peagi jätkata ning kõik allkirjastatud lepingud kiidetakse heaks. Samas ütles uus minister, et erimeelsusi Kurdi aladel paiknevate naftaväljade arendamisel ei ole suudetud veel ületada.

Astaldi aktsia kallines +1.1%. Itaalia suuruselt teine ehitusettevõte teatas, et võitis 417 miljoni euro suuruse lepingu, mille kohaselt ehitatakse raudtee Alžeeria. Ettevõte ütles veel lisaks, et Astaldi osalus projektis ulatub 60%-ni.

Gestevision Telenico aktsia langes -4.4%. Ettevõtte teatas, et aktsionärid kiitsid heaks 573 miljoni euro suuruse kapitali suurendamise, et võtta üle telekanalite edastaja Cuatro.

Indeksid seisuga 16:25

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks langes -0.56% ehk 7650.61 punktini. Soome tarbijausaldusindeks langes detsembris 13.5 punktini, novembris oli indeksi väärtuseks 20.8 punkti. Tööstussektori usaldusindeks tõusis aga eelmise kuu 6 punkti pealt 7 punktini. Enimkaubeldud aktsiatest kauples Nokia -1% eelmise nädala sulgumistasemest madalamal, Nokian Renkaat langes -1.7% ning Metso aktsia odavnes -1.2%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.38% madalamal ehk 367.87 punktil. SSAB aktsia tõusis +3.3%. Svenska Handelsbanken tõstis Rootsi suurima terasetootja reitingu „reduce“ pealt „accumulate“ peale. Suurema käibega aktsiatest langes ABB aktsia -1.2%, Atlas Copco kauples -0.4% madalamal ning Ericssoni aktsia kallines +0.1%. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA aktsiaturud reageerisid Hiina intressitõstmisele langusega

USA aktsiaturud alustasid käesoleva aasta viimast kauplemisnädalat negatiivselt territooriumilt. Peamiselt oli languse põhjuseks Hiina otsus tõsta intressimäärasid, et võidelda kasvava inflatsiooniga ning jahutada ülekuumenevat majandust.

US Airways Group (LCC) ja United Continental Holdings (UAL) aktsiad langesid vastavalt -0.6% ja -0.5%. USA idarannikul möllav lumetorm raskendas oluliselt liiklust, sulgedes maanteid ja lennujaamu reisiderohkel pühadehooajal. Wal-Mart (WMT) aktsia odavnes -0.7% ja Target (TGT) aktsia oli -0.5% miinuses. Tiheda lumesaju tõttu on tarbijatel raske kodudest väljuda, mis tähendab jaemüüjate jaoks käivete vähenemist aasta ühel magusamal müügiperioodil.

Hiina intressitõstmine ei jätnud puudutamata ka USA autotootjaid. Fordi (F) aktsia langes -0.8% ja General Motors (GM) kauples -1.6% madalamal. Eelmisel nädalal teatas Peking, et piirab uute sõiduautode arvu linnas, et vähendada liiklusummikuid. Lisaks teatas Ford, et kavatseb niinimetatud start-stop tehnoloogiat hakata 2012. aastal kasutama enamikel autodel ning lõpuks peaks tehnoloogia olema kättesaadav kõikidel turgudel. Spekulatsioonide kohaselt avaldab Ford oma uue kütusesäästmise tehnoloogia jaanuaris.

Cal-Maine (CALM) aktsia kukkus -2.6%. Munade müügiga tegelev ettevõte teatas, et majandusaasta teise kvartali puhaskasum langes 5.6%, ulatudes $15.2 miljonini ehk $0.63 aktsia kohta. Müügitulud suurenesid 2.3%, küündides $234.5 miljonini. Analüütikud ootasid aktsiapõhiseks kasumiks $0.72 ja käibeks $231.2 miljonit. Ettevõtte juht ütles, et turutingimused paranesid ning müügitulud kasvasid tänu hindade tõstmisele, kuid oodatust väiksema kasumi tingisid kõrged söödakulud, mis ettevõtte hinnangul ka 2011. aastal muresid valmistab.

Cisco Systemsi (CSCO) aktsia tõusis +1.4%. Barron’s kirjutas oma viimases numbris, et tehnoloogiagigant on alahinnatud ning ettevõtte aktsiad peaksid praegustelt tasemetelt umbes kolmandiku võrra kõrgemal kauplema. Ajakiri ütles, et kui Cisco peaks saavutama oma pikaajalise käibekasvu eesmärgid, peaks aktsia kauplema 2007. aasta tippude ehk $27 juures.

Goldman Sachs (GS) aktsia oli +0.8% plussis. Pank teatas, et võib sisse viia boonuste süsteemi, mis põhineb tulevastel kasumitel ja aktsiahinna käitumisest. Meetmed võetakse kasutusele, sest võimud avaldavad survet, et kujundada pankades selliseid palgasüsteeme, mis vähendaksid liigset riskivõtmist.

Kulla hind tõusis +0.1%, kaubeldes $1382 tasemel ning nafta hind odavnes -0.9%, olles $90.8 juures.

Indeksid seisuga 16:55

Vallo Lees


Uudised:

LHV Pro jaanuaris tasuta

Valuutaturu nädala eelvaade: Aasta lõpu vaikus valuutaturgudel

Internetireklaami võidukäik