Börsiülevaade 28-29. detsember

29.12.2010 13:02

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 258.510.08%12.86%
Nasdaq2 662.88-0.16%17.35%
Tokio NIKKEI10 344.540.50%-1.91%
London FTSE5 998.27-0.18%10.81%
Kasvukonto
IVV126.300.11%12.96%
EFA57.650.09%4.29%
EMF22.69-0.18%15.47%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)695.050.48%71.80%
Tallink0.7890.64%113.24%
Olympic1.4330.07%86.10%
Vilnius OMXV (EUR)406.380.02%55.24%
Ukio Bankas0.3681.10%19.87%
TEO LT0.7070.14%33.39%
Riga OMXR (LVL)392.350.58%40.66%
Latvijas kugnieciba0.3802.70%-5.00%
Grindeks6.7004.69%76.32%
EUR/USD1.3112-0.15%
USD/JPY82.17+0.06%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)91.15-0.37%
Kuld (USD/unts)1 404.40-0.09%

Börsipäev 29. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopas on tähelepanu all kullakaevandajate aktsiad

Euroopa aktsiaturud jälgisid Aasia turgude eeskuju ning liikusid kauplemispäeva alguses plusspoolel. Peale telekommunikatsiooni ettevõtete näitasid valdavalt kõikide teiste sektorite aktsiad tugevust. Stoxx Europe 600 indeks oli +0.3% kõrgemal.

Makrouudistest avaldati eurotsooni rahapakkumise M3 muutus, mis kasvas novembris 1.3% oodatud 1.2% asemel ning aasta baasil 1.9% oodatud 1.6% asemel. Täna oodata ka veel Saksamaa detsembri tarbijahinnaindekseid.

Kaevandusettevõtte Rio Tinto (RIO) aktsia müüdi -0.7% madalamale, kuna Austraalias Queenslandi kaevandustes raskendavad kaevandamist tugevad mussoonvihmad. Kaevandamine on raskendatud Hail Creek, Kestrel, Blair Athol ning Clermounti kaevandustes. Lisaks tugevatele vihmasadudele novembris ja detsembris raskendavad mussoonvihmad kaevandamist ning on muutnud võimatuks ka ligipääsu teedele ning raudteele.

Londonis näitasid pühadejärgsel esimesel kauplemispäeval tugevust kulla kaevandamisega tegelevate ettevõtete aktsiad, kuna kullafutuuri hind tegi eelmisel sessioonil kolme nädala tipu 1,405.60 dollari juures. Randgold Resources (RRS) aktsia oli +4.1% ning African Barrick Gold (ABG) +2% eelmisest sulgemishinnast kõrgemal.

Euroopa suurim õla ja põlve implantaatide tootja Smith & Nephew (SN) -1.9% sai USA Toidu- ja Ravimiametilt hoiatava kirja selle kohta, et ortopeediliste seadmete tootja ebaõnnestus osade oma meditsiiniseadmete testimises.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.4% kõrgemal 7707 punkti juures. Lennukompanii Finnair (FIA) +0.2% tugevdab oma Aasia strateegiat ning lisab uusi lende regiooni sihtkohtadesse. Alates uuest aastast lisatakse reedene otselend Jaapanisse Nagoya´sse, mis tõstab sihtkohta nädalas tehtavate lendude arvu 5-le. Sellel kuul suurendas Finnair lendude arvu ka Sõuli. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) +0.3%, UPM-Kymmene (UPM) +1.5% ning Stora Enso (STE) +1.2% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +0.1% kõrgemal 369 punkti juures. Ericssoni (ERIC) +0.1% tegevjuht H. Vestberg teatas, et ettevõte on valmis ka tulevikus omandama raskustesse sattunud konkurente nagu omandati osalus ettevõttes Nortel. Skanska (SKA) aktsia oli +3.7% kõrgemal, kuna ehitusettevõte teatas, et saab 5 mld krooni 50%-lise osaluse müügist Tšiili ettevõttes Autopista Central. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Hennes & Mauritz (HM) +0.04%, Boliden (BOL) +0.8% ning Sandvik (SAND) +0.3% kõrgemal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Hiina alandab haruldaste muldmetallide ekspordikvooti 35% võrra

Aasia aktsiaturud liikusid kolmapäeval madala käibe juures valdavalt ülespoole. Kui Austraalias toetas turgu Tower Australia Groupi ülevõtmisuudis Jaapani ettevõtte Dai-ichi Life poolt, siis Jaapanis survestas eksportijate aktsiaid jeeni kursi hiljutine tugevnemine.

Austraalia kindlustusettevõte Tower Australia Group aktsia rallis +42%, kuna Jaapani kindlustusettevõte Dai-ichi Life Insurance -0.2% tegi ettevõttele 1.2 mld dollari suuruse ülevõtmispakkumise ehk 4 Austraalia dollarit aktsia kohta. Jaapani suuruselt teise kindlustusettevõte omanduses on juba eelnevalt 29% Tower Austraaliast, mille ettevõte ostis 2008. aastal 456 mln dollari eest. Tehinguga loodetakse lõpuni jõuda maikuus.

Haruldaste muldmetallide kaevandamisega tegeleva ettevõtte Lynas Corp +10.8% aktsia rallis Austraalias peaaegu 17-aasta kõrgemale tasemele peale seda, kui Hiina teatas, et alandab 2011. aasta esimeses pooles haruldaste muldmetallide ekspordikvooti 35% võrra võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Tööstusharu prognooside kohaselt nõudlus haruldaste muldmetallide järele rohkem kui kahekordistub vähem kui viie aasta jooksul ehk 120 000 tonnilt 250 000 tonnini aastaks 2015. Lynase rivaal Arafura Resources aktsia reageeris uudisele +11% ralliga.

Hitachi aktsia oli +2.4% kõrgemal, kuna ettevõtte presidendi sõnul sõlmib ettevõte tõenäoliselt lepingu Suurbritannia kiirraudtee projektiga juba 2011. aasta alguses.

Kulla kaevandamisega tegelevad ettevõtted said toetust kulla hinna tõusust, mille futuur kaupleb üle 1,400 dollari taseme. Hiina kullakaevandaja Zijin Mining aktsia oli +0.6% ning Zhongjin Gold +1.9% kõrgemal.

Kulla hind oli +0.1% kõrgemal 1407.80 dollari juures ning nafta hind +0.2% kõrgemal 91.43 dollari juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Austraalia dollar rihib novembri tippe

Aasia sessioonil ei avaldatud täna ühtegi makronäitajat ja valuutaturud olid samuti võrdlemisi vaiksed. Euro leidis eilse päeva esimeses pooles tuge, kuid müüdi õhtuks ära, kukkudes USA dollari suhtes ka allapoole $1,3100 piiri. Täna hommikul on euro jälle tuge saamas ja hetkel kaubeldakse 0,24% kõrgemal $1,3145 tasemel.

Nii Suurbritannia kui Kanada turud olid kaks päeva suletud ning nende valuutade paarides võib täna potentsiaalselt oodata natuke suuremaid liikumisi. Naelsterling oli eile sarnaselt eurole päeva teises pooles müügisurve all ning vajus USA dollar suhtes 1,5348 tasemeni, kus kaubeldi viimati 10. septembril. Täna varahommikul suutis naelsterling küll kergelt taastuda, kuid on Euroopa turgude avanemisel sattunud uuesti surve alla. Hetkel kaubeldakse avanemistasemest marginaalselt kõrgemal $1,5370 tasemel.

Kanada dollar läbis USA dollari vastu eile pariteedi, kuid põrkas 0,9975 tasemelt uuesti tagasi ja jõudis tänase päevas esimestel tundidel 1,0020 juurde. Siiski on hetkel Kanada dollar uuesti jõudu kogumas ja testib eilseid toetustasemeid.

Eile ebaõnnestunud USA 5-aastaste võlakirjade oksjon kergitas võlakirja tootlikkuse 13 baaspunkti võrra 3,48% tasemeni, mis on ühtlasi kõrgeim tase alates 16. detsembrist. See pakkus omakorda dollarile pisut tuge, väljendudes ennekõike USD/JPY valuutapaaris, mis tõusis USA sessiooni sulgemishetkeks kõrgemale 82,50 tasemest. Täna on dollar aga viimastele päevadele omaselt languses ja jeeni vastu kaubeldakse hetkel 0,33% madalamal ¥82,10 taseme juures. Dollari vastu on tõusu jätkamas ka Austraalia dollar, mis on täna tugevnenud 0,4% ning tõenäoliselt minnakse testima novembris tehtud tippu $1,0180 juures.

Tänastest makronäitajatest on avaldamisel Saksamaa tarbijahinnaindeksid ja eurotsooni rahapakkumise M3 muutus. Suurbritannias avaldatakse Inglismaa keskpanga HEW näit ja Šveitsis ilmub KOF juhtiv indeks. USA sessioonil peale MBA kinnisvaralaenude taotluste andmete midagi olulist avaldamisel ei ole.

Valuutapaarid kell 10.15:

Risto Sverdlik


Börsipäev 28. detsember

Valuutaturu ülevaade

Šveitsi frangil uus tipp

Dollar on terve päeva olnud tugeva surve alla ja kukkunud kõikide peamiste valuutade vastu. Suurima languse tegi dollar Šveitsi frangi suhtes, kukkudes kõikide aegade madalaimale tasemele 0,9436 juures. Frank on näidanud tugevust ka euro ja teiste suuremate valuutade suhtes. USA dollar on kaotanud täna Austraalia dollari vastu ligemale 1% ja saavutas päevasiseseks tipuks $1,0149, olles kauplemas pariteedist kõrgemal alates eelmise nädala neljapäevast.

Tugevust on täna näitamas ka Jaapani jeen ja USD/JPY saavutas oma päevasiseseks põhjaks 81,82, kus tasemel kaubeldi viimati novembri keskpaigas. Jaapani rahandusminister on viimastel päevade pidanud uuesti sõna võtma seoses tugevneva jeeniga, korrates suve põhilauset, et valitsus on valmis sekkuma, kui jeen peaks jätkama tõusvas joones.

Naelsterling on täna olnud suhteliselt vaikne, tingituna osaliselt ka suletud Suurbritannia turgudest, ning asub hetkel USA dollari suhtes allpool avanemistaset $1,5395 taseme juures, kui valuutapaaril ei õnnestunud liikuda kõrgemale $1,5500 tasemest.

Kanada dollar on USA dollari vastu tugevnenud täna 0,75% ja on hetkel kauplemas allpool 1,0000 taset, kuid ilmselt leiab siit tasemelt tugevat toetust ja suundub uuesti madalamale.

Valuutapaarid kell 16.35:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud taastusid viimase kuu suurimast langusest, kaubeldes enne USA makrostatistika avaldamist plusspoolel. Stoxx Europe 600 indeks tõusis eilsega võrreldes 0.2%.

Tenarise aktsia kauples -2.2% madalamal. Exaine langetas maailma suurima nafta ja gaasi ammutamiseks kasutatavate terastorude tootja aktsia „outperform“ pealt „neutral“ peale, viidates aktsia viimase aja tõusule.

Roth & Rau aktsia kukkus -5.3%. Saksamaa päikeseenergia ettevõte teatas, et ei suuda oma 2010. aasta müügitulude ja kasumieesmärke täita, viidates 12.5 miljoni euro väärtuses mahakirjutamistele. Novembris teatas ettevõte, et kolmanda kvartali kasum oli 77% väiksem kui aasta tagasi samal ajal ning kärpis oma majandusaasta väljavaadet.

BMW aktsia odavnes -2.3%. Maailma suurima luksusautode tootja aktsiad lõpetasid eilse kauplemissessiooni 6.4% madalamal, sest investorid kartsid, et Hiina intressitõstmine ja Pekingi otsus piirata linnas sõiduautode arvu vähendavad ettevõtte müüki maailma suurimal autoturul. Bankhaus Metzler langetas aktsia reitingu „buy“ pealt „sell“ peale öeldes, et BMW on kasumite geograafilise jaotuse poolest kõige rohkem Hiinast sõltuv autotootja.

Holcim aktsia langes -0.3%. Müügitulude poolest maailma suuruselt teine tsemenditootja ütles, et ostab ühelt oma põhirivaalilt, Prantsusmaa ettevõttelt Lafarge tehaseid Šveitsis ja Prantsusmaal. Holcim, mis varustab tsemendiga Londoni 2012. aasta olümpiamängude jaoks tehtavaid ettevalmistusi teatas, et tehingu tulemusena paraneb Prantsuse ja Šveitsi klientide teenindus ja varustamine.

Indeksid seisuga 16:35

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +0.2% ehk 7678.34 punktini. Stora Enso, kes teatas, et Urugaisse tselluloositehase ehitamise otsus lükkub tulevikku, tõusis +0.9%. Suurema käibega aktsiatest kauples Nokia -0.1% eilsest sulgumistasemest madalamal, Sampo aktsia oli +0.2% plussis ning Outokumpu kallines +1.3%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.03% madalamal ehk 368.91 punktil. Rootsi jaemüügi kasv novembris võrreldes eelneva kuuga oli 0.1% ning aasta baasil 5.3%. Analüütikud ootasid kuiseks kasvuks 0.5% ning aastaseks kasvuks 5.7%. Oktoobris suurenes jaemüük mom 0.6% ning yoy 4.8%. Note aktsia tõusis +2.5% pärast seda, kui elektroonikatootja teatas, et müüb 50%-lise osaluse Poola elektroonikatehases. Suurema käibega aktsiatest tõusis ABB +1.1%, Atlas Copco langes -0.7% ja Getinge aktsia oli +1.7% plussis. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA detsembrikuu tarbijausaldusindeks oodatust madalam

USA aktsiaturud alustasid teisipäevast kauplemist erisuunaliselt. Täna avaldatakse makrostatistikat majade hindade ja tarbijausalduse kohta, kuid käive jääb arvatavasti väikeseks kuna paljud kauplejad on endiselt puhkusel. Eile vahetas New York’i börsil omanikku 468 miljoni aktsiat, mis on väikseim käive alates 1998. aasta maist.

USA majade hinnad langesid oktoobris 0.8% võrreldes aastataguse ajaga, mis on suurim langus alates 2009. aasta detsembrist. Analüütikud prognoosisid majade hindade tõusuks 0.1%. Hinnad langesid kahekümnest vaatlusalusest linnas kaheksateistkümnes, suurimad langus toimus Atlantas, kus hinnad odavnesid 2.1% ja Chicagos ja Minneapolises, kus majade hinnad langesid 1.8%. Denveris ja Washingtonis majade hinnad tõusid. USA detsembrikuu tarbijausaldusindeks jäi analüütikute ootustele alla, olles 52.5 punkti vs konsensuse ootus 56.1 punkti. Novembris oli näitaja väärtuseks 54.3.

General Motorsi (GM) aktsia kauples +2.1% kõrgemal. JPMorgan, Morgan Stanley, RBC Capital, Citigroup Inc., BofA Merrill Lynch Global Research, Barclays Capital, Credit Suisse soovitasid autotootja aktsiaid osta, viidates ettevõtte tugevale finantsseisundile ja madalatele tegevuskuludele. Kõige kõrgema hinnasihi aktsiale seadis Morgan Stanley, kes prognoosib aktsiahinna tõusu $50-ni.

American International Group (AIG), kelle aktsiahind saavutas eile 52-nädala kõrgeima taseme, tõusis täna +1.2%. Valitsuse poolt kriisi ajal päästetud kindlustusettevõte astus järjekordse sammu vähendamaks sõltuvust valitsuse toetusest. Nimelt kindlustas AIG eile $4.3 miljardi suuruse krediidilimiidi. Koos tütarettevõtte Chartisega sõlmiti lepingud kolme krediidiallikaga, mis asendavad New York’i Fedi krediiti. Kolme krediidiallika taga on JPMorgan Chase, Bank of America ja Citigroup.

Macy’s (M) aktsia kauples -0.9% miinuses, Tiffany (TIF) aktsia kallines +0.1%. MasterCardi raportist selgus, et USA pühadehooaja jaemüük suurenes käesoleval aastal 5.5%, mis on suurim kasv viimase viie aasta jooksul. Eriti tugevat nõudlust oli märgata rõivaste ja juveelide järele. Jättes autode müügi kõrvale, küündis perioodil 5. november kuni 24. detsember jaemüük $584 miljardini. Andmed sisaldavad ka internetipoodides tehtud oste.

Kulla hind tõusis +1.5%, kaubeldes $1404 tasemel ning nafta hind kallines +0.2%, olles $91.2 juures.

Indeksid seisuga 17:05

Vallo Lees


Uudised:

Tööpakkumiste arv tõusutrendis

LHV Pro jaanuaris tasuta

Valuutaturu nädala eelvaade: Aasta lõpu vaikus valuutaturgudel