Börsiülevaade 29-30. detsember

30.12.2010 12:52

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 259.780.10%12.97%
Nasdaq2 666.930.15%17.53%
Tokio NIKKEI10 228.92-1.12%-3.01%
London FTSE6 000.080.06%10.85%
Kasvukonto
IVV126.420.10%13.07%
EFA58.150.87%5.19%
EMF22.941.10%16.74%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)699.750.36%72.96%
Tallink0.7910.13%113.78%
Olympic1.4902.62%93.51%
Vilnius OMXV (EUR)411.050.88%57.03%
Ukio Bankas0.3823.80%24.43%
TEO LT0.7180.84%35.47%
Riga OMXR (LVL)390.16-0.08%39.87%
Latvijas kugnieciba0.3790.00%-5.25%
Grindeks6.7000.00%76.32%
EUR/USD1.3249+0.87%
USD/JPY81.46-0.71%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)90.99-0.14%
Kuld (USD/unts)1 413.40-0.01%

Börsipäev 30. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Prantsusmaa kaubandusgrupp Carrefour laienes Indiasse

Euroopa aktsiaturud liikusid aasta viimasel täispikal kauplemispäeval valdavalt eelmistest sulgemistasemetest madalamal. Kuna Euroopast täna olulisi makrouudiseid oodata ei ole, siis on fookuses mitmed USAs avaldatavad makronäitajad. Stoxx Europe 600 indeks oli -0.3% miinuspoolel.

Prantsusmaa kaubandusgrupp Carrefour (CA) -0.3% teatas, et avab esimese hulgimüügipoe Indias New Delhis, kuna vastavalt riigi seadustele, on seal rahvusvahelistel kaubandusgruppidel lubatud tegutseda ainult hulgimüüjatena. Tegemist on osana ettevõtte strateegiast laieneda suurematele arenevatele turgudele.

Tähelepanu all on eniselt kaevandajate aktsiad, mis saavad tuge metallihindade tõusust. Märtsikuu hõbeda futuurid kauplesid USAs 30-aasta tipu lähedal, märtsi pallaadiumi futuuri hind tegi 9-aasta rekordi ning ka vase ja kulla futuuride hinnad kallinesid. Hõbeda kaevandamise tegeleva Fresnillo (FRES) aktsia oli +1.1% kõrgemal, kuid kulla kaevandusega tegelevate ettevõtete African Barrick Gold (ABG) -1.8% ning Randgold Resources (RRS) -1.8% aktsiad olid madalamal.

Venemaa gaasimonopoli Gazprom-i (GAZP) -0.4% pressiesindaja sõnul on 2011. aastal Euroopas oodata gaasi hinnatõusu. Venemaalt Euroopasse müüdava gaasi keskmine hind kasvab 327 dollarini 1000 kuupmeetri kohta 2011. aasta esimeses pooles. 2010. aastal maksis Venemaa gaasi hind Euroopa jaoks keskmiselt 308 dollarit 1000 kuupmeetri kohta.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.1% kõrgemal 7708 punkti juures. Soome väärtpaberite analüüsiga tegeleva ettevõtte Inderes sõnul võib Nokia (NOK) -0.1% poolt neljandal kvartalil tarnitud N8 nutitelefonide arv jääda vahemikku 3.5-4 mln. Goldman Sachs tõstis UPM-Kymmene (UPM) +0.5% aktsia hinnasihi 15.60 euro peale varasema 14.90 euro pealt, jätkates soovitusega ”neutraalne”. Goldmani sõnul vähendab Myllykoski ostmine Euroopa paberitööstuste ülevõimsust  ning ühtlustab hindu. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Fortum (FUM) +0.2%, Stora Enso (STE) +0.2% ning Sampo (SAM) +0.2% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.2% madalamal 370 punkti juures. Ehitusettevõte NCC (NCC) -0.2% teatas, et müüs kontorihoone Helsingi lähedal Espoos 336 mln Rootsi krooni eest Saksamaa kinnisvaraettevõttele. Müüdud kinnisvara (Alberga A) oli osa Espoosse rajatavast Business Park Albergast. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Hennes & Mauritz (HM) -0.04%, Ericsson (ERIC) -0.8% ning Volvo (VOLV) -0.3% madalamal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Hiina töötleva tööstuse PMI langes 3-kuu madalamale tasemele

Aasia aktsiaturud liikusid täna valdavalt eelmistest sulgemistasemetest kõrgemal. Kui Jaapani turgudel lukustati kasumeid, kuna jeen tugevnes dollari vastu 7-nädala kõrgemale tasemele, siis Austraalias said turud toetust kaevandussektori aktsiatest.

Hiina töötleva tööstuse aktiivsus jätkas detsembris kasvamist, kuid selle tempo aeglustus kolme kuu madalamale tasemele, kuna nii tootmismahud kui uued tellimused vähenesid. Hiina detsembri töötleva tööstuse PMI indeks vähenes 54.4 peale eelmise kuu 55.3 pealt. Tulemus üle 50 näitab aktiivsuse kasvu ning alla 50 vastupidiselt aktiivsuse vähenemist.

Jaapani suurim tarbeelektroonika eksportija Sony -1% kaebas LG Electronics´i +3.5% kohtusse patentidega seotud rikkumiste tõttu, et tõkestada Lõuna-Korea elektroonikatootja mobiiltelefonide tarneid USAsse. Sony süüdistab LG Electronics´it telefonimudelitel Lotus Elite, Neon, Remarq, Rumor 2 ning Xenon ilma loata Sony tehnoloogia kasutamist. Maailmas suuruselt kolmanda mobiilitootja äritegevus on see aasta juba olnud fookuses tänu ettevõtte aeglasemale tegutsemisele kiiresti kasvava populaarsusega nutitelefonide valdkonnas.

Lõuna-Korea eskalaatorite tootja Hyundai Elevator +14.7% aktsia rallis neljandat sessiooni järjest, kuna Schindler Deutschland on suurendanud oma osaluse Hyundai Elevatoris 35.3% peale veel septembris olnud 25.5% pealt. Seega spekuleeritakse selle üle, et Saksamaa ettevõttel võib olla tekkinud huvi kohaliku eskalaatorite tootja ülevõtmiseks.

Vase hinna rekordi tegemine, kulla hinna tõus 3-nädala tippu ning hõbeda hinna kauplemine 30-aasta rekordi lähedal toetasid regiooni kaevandajate aktsiaid. Austraalia suurima kullakaevandaja Newcrest Mining aktsia oli +0.5% eelmisest sulgemishinnast kõrgemal. Teistest kaevandajatest oli veel maailma suurima kaevandusettevõtte BHP Billitoni aktsia +0.9% ning suuruselt kolmanda kaevandaja Rio Tinto aktsia +0.3% kõrgemal.

Kulla hind oli -0.01% madalamal 1413.80 dollari juures ning naftabarreli hind +0.4% kõrgemal 91.27 dollari juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Austraalia dollaril uus tipp

Austraalia dollar on õhukesestes turutingimustes jätkamas tugevnemist ning eile ületatigi novembris tehtud kõikide aegade tipp ja lisaks tegi AUD ka veel täna varahommikul uue tipu, tõustes USA dollari suhtes $1,0200 tasemeni. Tugevat tõusu on teinud ka Uus-Meremaa dollar, kuid tema novembrikuus tehtud 3 aasta tipuni on veel ruumi tõusta. Mõlemad valuutad sattusid Aasia sessioonil samas surve alla, kui Hiina PMI tootmisindeks langes detsembris eelmise kuu 55,3 punkti pealt 54,4 punktini. Hiina on nii Austraalia kui Uus-Meremaa jaoks peamine eksporditurg.

Samal ajal näitas sarnane raport Jaapanist kerget paranemist, kui Nomura/JMMA tootmisindeks tõusis teist järjestikkust kuud, jõudes detsembris 48,3 punktini. Jeen tugevnes öösel dollari suhtes ¥81,30 tasemeni, kuid dollar on vastu hommikut taastumas ja valuutapaar kaupleb hetkel avanemistaseme 81,57 juures.

Euroopa sessiooni makrokalender on täna praktiliselt tühi ja ainuke vähemtähtsam avaldatav näitaja on Itaalia äriusalduse indeks ja novembrikuu tootjahinnaindeksid. Euro tegi eile õhtul dollari vastu kena ralli, jõudes täna öösel $1,3250 tasemeni ja seal tasemel püsimist toetasid negatiivsed uudised USA III kvartali tõusnud kodusulgemiste kohta.

USA sessioonil on täna avaldamisel töötuabiraha taotlejate andmed ja lõpetamata kodumüükide näidud. USA dollari indeks on täna 0,14% madalalam 80,00 taseme juures, kuid on püsinud viimase nädala jooksul suhteliselt stabiilsena, kuigi nii Austraalia dollar ja Šveitsi frank on teinud dollari vastu ajaloolisi tippe. 

Valuutapaarid kell 9.55:

Risto Sverdlik


Börsipäev 29. detsember

Valuutaturu ülevaade

Saksmaa THI ja eurotsooni M3 oodatust kõrgemad

USA dollar on pärast eilseid oodatust kehvemaid makronäitajaid olnud surve all ja täna on dollari indeks on täna kauplemas 0,15% madalamal 80,54 punkti juures. Dollar on enim langenud Uus-Meremaa ja Austraalia dollari vastu, vastavalt 0,78% ja 0,33%. Lisaks on dollar kukkunud 0,33% ka Jaapani jeeni vastu, mis kaupleb dollari suhtes hetkel ¥82,10 tasemel.

Euroopa makronäitajatest avaldati Saksamaa detsembrikuu tarbijahinnaindeksid, mis näitasid hindade aastaseks kasvuks oodatud 1,5% asemel 1,7% ja kuu lõikes kasvasid hinnad oodatud 0,9% asemel 1,0%, kasvades eelmise kuu 0,1% peal. Lisaks avaldati eurotsooni novembrikuu rahapakkumise M3 muutus, mis kasvas aastasel baasil oodatud 1,6% asemel 1,9%. Euro on vaikselt liikunud kõrgemale, tugevnedes dollari vastu 0,18% ja kaupleb hetkel $1,3135 juures.

Eile dollari vastu 0,9433 tasemel kõikide aegade tipu teinud Šveitsi frank on pärast eilset taandumist täna kergelt uuesti tugevnemas, kaubeldes dollari vastu 0,26% kõrgemal 0,9500 taseme juures. Päeval avaldati ka Šveitsi detsembrikuu KOH juhtiv indeks, mis langes novembrikuu 2,13 punkti pealt vastavalt ootustele 2,10 punkti peale.

Inglismaa keskpanga täna avaldatud raporti kohaselt „süstisid“ UK majapidamised eluaseme kapitali £6,1 miljardit, mis tähistab kümnendat järjestikkust kuud, kus majapidamised on kapitali lisanud ja ajalooliselt madalaid intressimäärasid ära kasutanud. Naelsterling on püsinud täna suhteliselt kitsas koridoris ja kaupleb hetkel dollari suhtes 0,19% kõrgemal $1,5397 taseme juures.

Valuutapaarid kell 16.00:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud kauplesid kolmapäevasel kauplemispäeval valdavalat plusspoolel. Stoxx Europe 600 indeks, mis käesoleval aastal on tõusnud 10%, läheneb oma kahe aasta tippudele. Täna kauples indeks 0.2% eilsest sulgumistasemest kõrgemal.

Hochschild Mining kauples +3.2% kõrgemal. Londonis baseeruv kaevandusettevõte teatas, et allkirjastas lepingu International Mineralsiga, mille kohaselt luukase ühisettevõte ja hakatakse arendama kulla- ja hõbedakaevandusi Lõuna-Peruus.

Tognumi aktsia langes -1.4%. Ettevõte teatas, et lõpetab oma kütuseelementide üksuse tegevuse, kuna ei näe selles tulusat äri ning selle tulemusena saab ettevõte 60 miljoni eurot ühekordset kasumit. Ettevõte kinnitas oma majandusaasta prognoose ja ütles, et ka keskpika perspektiivi eesmärgid jäävad samaks.

Kuka aktsia tõusis +2.4%, lõpetades nelja päeva pikkuse kukkumise. Robotitehnika valmistaja tegevjuht Till Reuter ütles intervjuus Handelsblattile, et ootab nõudluse kasvu autotootjatelt, sest viimased ehitavad järjest uusi tehaseid Hiinasse.

Desire Petroleum aktisa kukkus -25%. Suurbritannia naftaettevõte teatas, et ei leidnud Falklandilt naftat. Hetkel on kaevu sügavuseks 1313 meetrit ning edasi plaanitakse puurida 1670 meetri sügavusele. Tegu on järjekordse pettumusega, sest detsembris juba hüljati üks puurkaevudest.

Indeksid seisuga 16:30

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +0.37% ehk 7704.36 punktini. Nokia aktsia tõusis +0.3%. Maailma suurima telefonide tootja tütarettevõte Nokia Siemens Network teatas, et $1.2 miljardi suurune Motorola võrkude ülevõtmine Hiinas venib, sest sealsed ametivõimud ei ole veel tehingule luba andnud. Nokian Renkaat aktsia kallines +0.5%. Ettevõte ütles, et kaalub kummipuu istanduste ostmist, sest peamise tooraine hinnad on suure nõudluse tõttu tublisti kasvanud. Ettevõtte hinnangul piisaks neile 30 000 hektarist, et olla tooraine tarnijatest sõltumatu. Suurema käibega aktsiatest tõusis Fortum +0.9%, Sampo aktsia langes -0.3% ja Metso oli +1.4% plussis.

OMX Stockholm börsiindeks kauples +0.25% kõrgemal ehk 370.00 punktil. Rootsi väliskaubanduse ülejääk suurenes novembris 10 miljardi Rootsi kroonini, olles eelneval kuul 6.2 miljardit krooni. Eksport novembris suurenes 5.3 miljardi krooni võrra, import näitas aga tagasihoidlikumat kasvu. Nordea Bank kauples +0.3% kõrgemal. Panga tegevjuht Christian Clausen ütles, et praegune Rootsi majapidamiste laenukoorumuse kasv võib viia kinnisvaramullini ning edasisi arenguid peab hoolikalt jälgima. Enimkaubeldud aktsiatest tõusis Ericsson +0.6%, Skanska aktsia kallines +2.8% ning AstraZeneca langes -0.2%. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Leonard Green võib BJ Wholesale'ile teha vaenuliku ülevõtupakkumise

USA aktsiaturud alustasid kauplemist plusspoolelt. Detsember on turgudel kaasa toonud hea tootluse, S&P 500 indeks on saavutamas parimat detsembrikuu tootlust alates 1991. aasta detsembrist. Hetkel on indeksi tootlust käesoleval kuul 6.6%.

BJ Wholesale (BJ) aktsia rallis +6.3%. New York Post ütles, et Leonard Green & Partners võib USA suuruselt kolmanda hulgimüügiketi ostmiseks välja kuulutada vaenuliku ülevõtmise. Ajalehe sõnul on murdepunktiks jaanuari keskpaik, sest kui selleks ajaks ei ole müügiprotsess alanud võib ettevõtete ees oodata vaenulik ülevõtmine. BJ juhatuse on aga lubanud ettevõtte müümisega alustada pärast pühasid.

Ultralife Corp. (ULBI) aktsia langes -11.2%. Ettevõte, mis toodab elektri- ja kommunikatsioonitooteid ütles, et saab firmaväärtuse ja immateriaalsete varade mahakandmistest neljandas kvartalis $14 miljonit ehk $0.81 aktsia kohta kahju. Ultralife vähendas ka majandusaasta müügitulude prongoosi $177 miljonini, varasem prognoos oli $177-$182 miljonit. Analüütikute käibe ootus oli $179.3 miljonit.

Allstate (ALL) aktsia kauples -0.3% madalamal. USA suurim börsil kaubeldav USA majade ja autode kindlustaja kaebas kohtusse Bank of America (BAC) ja tema Countrywide Financial üksuse, seoses $700 miljoni suuruse investeeringuga hüpoteegiga tagatud väärtpaberitesse. Süüdistuse kohaselt hindas Countrywide riski väiksemaks kui see tegelikult oli ning samuti olid kodulaenude reitingud liiga kõrged. Bank of America, varade mahult USA suurim pank ütles, et eelmisel kuul oli pangal juba palju sarnaseid kohtuasju ning nende nõuete kogusumma ulatus $54 miljardini. Bank of America aktsia oli +0.4% plussis.

Sara Lee (SLE) aktsia kauples +0.1% plussis. Ettevõte teatas, et müüs oma puhastusvahendite üksuse 37.9 miljoni euro eest Austraalia ettevõttele Symex Holdings. Tehing viib Sara Lee lähemale eesmärgile, milleks on toidu, kohvi ja tee müümine. Tehing peaks lõpule viidama 2011. aasta esimese kvartalis.

Kulla hind tõusis +0.1%, kaubeldes $1407 tasemel ning nafta hind langes -0.4%, olles $91.2 juures.

Indeksid seisuga 16:55

Vallo Lees


Uudised:

Tööpakkumiste arv tõusutrendis

LHV Pro jaanuaris tasuta

Valuutaturu nädala eelvaade: Aasta lõpu vaikus valuutaturgudel