Börsiülevaade 30-31. detsember

31.12.2010 12:22

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 257.88-0.15%12.80%
Nasdaq2 662.98-0.15%17.36%
Tokio NIKKEI10 228.92-1.12%-3.01%
London FTSE5 957.41-0.23%10.06%
Kasvukonto
IVV126.24-0.14%12.91%
EFA57.87-0.48%4.69%
EMF23.251.35%18.32%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)698.380.00%72.62%
Tallink0.7900.00%113.51%
Olympic1.4850.00%92.86%
Vilnius OMXV (EUR)409.650.00%56.49%
Ukio Bankas0.3800.00%23.78%
TEO LT0.7170.00%35.28%
Riga OMXR (LVL)393.530.00%41.08%
Latvijas kugnieciba0.3790.00%-5.25%
Grindeks6.7000.00%76.32%
EUR/USD1.3353+0.63%
USD/JPY81.37-0.47%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)89.29-0.61%
Kuld (USD/unts)1 409.70+0.27%

Börsipäev 31. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopa aktsiaturud näitasid 2010. aastal valdavalt tõuse

Euroopa aktsiaturud liikusid aasta viimase kauplemispäeva alguses valdavalt erisuunaliselt. Kuna investorid on juba enamjaolt pühade tõttu börsidelt eemal, siis on ka käibed väga madalad.

Euroopa aktsiaturud lõpetasid 2010. aastal valdavalt plusspoolel, hoolimata regiooni survestanud võlakriisidest. Turule lisasid positiivset sentimenti arenevate turgude nõudluse tugevus ning USA majanduse oodatust kiirem taastumine. Suurbritannia FTSE 100 indeksilt oodatakse 2010. aastal rohkem kui 10% suurust tõusu, samal ajal kui Prantsusmaa CAC 40 indeks lõpetas aasta kokkuvõttes 2.5% miinuses. Saksamaa DAX indeks näitas 2010. aastal 16%-list tõusu ning tegemist oli suurima tõusuga regiooni kolme peamise indeksi seas. Saksamaa turge toetas riigi majanduse märkimisväärne paranemine.

Saksamaa luksusautode tootja Porsche SE (PAH3) -0.9% veenis USA ringkonnakohtunikku lõpetama kahte kohtuasja, kus süüdistati autotootjat rohkem kui 2 mld dollari suuruse kahju tekitamisest riskifondidele. Elliott Associates LP ja Black Diamond Offshore poolt esitatud süüdistuse kohaselt ostis Porsche salaja turul Volkswageni aktsiate hinda üles. Täpsemalt süüdistasid lühikeseks müüjad Porschet investorite eksitamises, kuna ettevõte eitas terve 2008. aasta Volkswageni omandamise plaane ning kasutas väidetavalt manipuleerivaid tehinguid positsioonide varjamiseks.

Nõrkust näitasid täna Prantsusmaa pangad, millest BNP Paribas (BNP) -0.4% aktsia müüdi ning Societe Generale (GLE) -0.2% allapoole. Tugevust näitasid aga Briti kaubanduskettide aktsiad, millest WM Morrison Supermarkets (MRW) oli +1.3% ning J. Sainsbury (SBRY) oli +1.3% kõrgemal.

Suurematest Euroopa börsidest on Saksamaa, Hispaania, Šveitsi ning Skandinaavia börsid täna suletud.

Euroopa indeksid kell 11.30:

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Aasia aktsiaturud liikusid aasta viimasel börsipäeval valdavalt ülespoole

Aasia aktsiaturud liikusid aasta viimasel kauplemispäeval erisuunaliselt. Tähelepanu oli suunatud Austraalia ja Hongkongi turgudele, kuna Jaapani ning Lõuna-Korea börsid olid täna suletud. Hiinas toetasid turgu kivisütt tootvate ettevõtete aktsiad.

Aasia aktsiaturud lõpetasid 2010. aasta valdavalt mõõdukate tõusudega. Kuigi Austraalia S&P/ASX 200 indeks lõpetas aasta 2.6% miinuses peale 31%-list tõusu eelmisel aastal (välisinvestorite tootlikkus oli suurem tänu Austraalia dollari tugevemisele USA dollari vastu). Teistest Aasia aktsiaturgudest lõpetasid kohalikes valuutades Lõuna-Korea Kospi indeks aasta 22% plussis, Hiina Shanghai Composite indeks langes 15%, Hongkongis lõpetas Hang Seng indeks aasta 5.3% plussis ning Jaapani Nikkei 225 indeks langes aastaga 3%.

Austraalias olid täna surve all kaevandussektori ettevõtete aktsiad. Maailma suurim kaevandaja BHP Billitoni aktsia oli -1.3% madalamal, kuna spekuleeritakse selle üle, et ettevõte võib teha ülevõtupakkumise USA nafta- ja gaasiettevõttele Anadarko, mille turuväärtuseks on 37 mld dollarit. Teiste kaevandajate aktsiad survestas halvast ilmast tulenev mure käibe ning kasumi vähenemise üle ning sellest tulenevalt müüdi Rio Tinto aktsia -3% ja Fortescue Metals Group -3.7% allapoole.

Hiina kivisöekaevandaja Shanxi Xishan Coal & Electricity Power +5.4% teatas, et tõstab osade oma toodete hindu alates 1. jaanuarist 2011, mis suurendab ka müügitulu umbes 1.3 mld jüaanini. Uudis toetas ka riigi teiste kivisöekaevandajate aktsiaid ning Kailuan Energy Chemical oli +4.9% ning Yanzhou Coal Mining +1.3% kõrgemal.

Turuväärtuselt maailma suurim laenuandja Industrial & Commercial Bank of China +0.7% teatas, et sellel aastal ulatub panga teistes riikides asuvate filiaalide kasum umbes 1 mld USA dollarini, jättes täpsustamata, kas tegemist on maksude-eelse või puhaskasumiga. Pekingis baseeruv ICBC tegutseb umbes 28 riigis ja regioonis läbi peaaegu 200 filiaali.

Kulla hind oli +0.3% kõrgemal 1409.80 dollari juures ning naftabarreli hind oli +0.1% kõrgemal 89.68 dollari juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Dollar endiselt surve all

Lõppeva aasta viimasel päeval jätkab dollar üliõhukestes turutingimustes langust. Dollari indeks on hommikuks langenud 0,44% ja asub hetkel 79,44 punkti juures. Eie õhtul avaldati lõpetamata kodumüükide andmed, mis näitasid novembrikuus 3,5% kasvu, kuigi oodati 0,8% kasvu. Aastases lõikes vähenes näit 2,4%.

Euro on täna tõusnud dollari vastu üle poole protsendi ja kaupleb hetkel $1,3360 juures. Eurole pakkus tuge Angela Merkeli aastalõpu kõne, kus ta ütles, et euro on palju enamat kui lihtsalt valuuta; Merkeli sõnul on euro Saksamaa majanduse „aluspõhi“. Merkel lisas veel, et euro tugevdamine on oluline ja Euroopa on tervikuna suure proovilepaneku keskel. Euro on täna tõusnud ka Austraalia dollari ja Šveitsi frangi vastu, vastavalt 0,33% ja 0,68%.

Tänastest väga vähestest makronäitajatest avaldati Suurbritannia majahindade indeks, mis tõusis nii detsembris kui aastases lõikes 0,4%, ületades kummagi puhul ka ootusi. Naelsterling on oma eilsed kaotused tagasi teinud ja kaupleb täna 0,45% kõrgemal 1,5500 taseme piirimail.

Valuutapaarid kell 10.25:

Risto Sverdlik


Börsipäev 30. detsember

Valuutaturu ülevaade

Šveitsi frank kõikide aegade tipus

USA dollar on jätkamas aastalõpu turutingimustes vaikselt nõrgenemist: dollari indeks kaupleb hetkel 0,3% madalamal 79,87 punkti juures. Dollar kaupleb samas erisuunaliselt, olles enim kukkunud Šveitsi frangi ja Uus-Meremaa dollari vastu, kaubeldes samas kõrgemal Austraalia dollari ja naelsterlingi suhtes.

Suurima tõusu on täna teinud Šveitsi frank, mis tegi nii USA dollari, euro kui naelsterlingi vastu uue kõikide aegade tipu. Frangile on 2010. aastal tugevnenud euro suhtes 19%, naelsterlingi vastu 16% ja dollari vastu 10%. Šveitsi majandus kasvab prognooside kohaselt järgmisel aastal 1,7% ja 2012. aastal 2,2%, ületades seega ootuste kohaselt eurotsooni majanduskasvu, mis peaks aastatel 2011-2012 kasvama vastavalt 1,5% ja 1,8%.

USAs avaldati täna töötuabiraha taotlejate andmed, mille kohaselt vähenes esmaste taotlejate arv eelmise nädala 422 tuhande pealt 388 tuhande peale, olles väiksem ka ootustest, kuid jätkuvate taotlejate arv kasvas eelmise nädala 4,071 miljoni inimese pealt 4,128 miljonini, mis on suurem ka ootustest. Dollar on euro vastu kukkunud täna 0,45% ja kaupleb hetkel $1,3285 taseme juures.

Seoses Jaapani jeeni tugevnemisega on uuesti päevakorda tulnud ja spekuleerima hakatud Jaapani keskpanga võimaliku sekkumise üle. Jeen on täna tõusnud dollari vastu 0,21% ja kaubeldakse ¥81,42 taseme juures.

Naelsterling sattus täna ilma näilise põhjuseta surve alla, kukkudes dollari vastu $1,5530 tasemelt mõne tunniga $1,5400 tasemeni. Euro vastu on naelsterling odavnenud täna üle 1% ja GBP/EUR kaupleb hetkel 1,1595 taseme juures.

Valuutapaarid kell 16.05:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud langesid esimest korda viimase kolme päeva jooksul. Investorite tähelepanu oli koondunud USA makrostatistikale, et saada aimu majanduskasvu jätkusuutlikkusest. Stoxx Europe 600 indeks kauples 0.8% madalamal.

Hannover Re aktsia oli -1% miinuses ja Munich Re kauples -0.4% eilsest sulgumistasemest madalamal. Marsh & McLennan andemetel vähenesid globaalsed kindlustushinnad seoses suurte kapitalikogustega tööstuharus 7.5%. Samuti kinnitas Metzler täna oma „sell“ reitingut Hannover Re kohta.

Capital Shopping Centre Group aktsia odavnes -0.1%. USA suurim kaubamajade operaator Simon Property Group teatas, et sai £3 miljardi suuruse laenu, mille abil kavatseb ettevõte üle võtta Capital Shopping Centresi. Laenuandjadeks olid Citigroup, Deutsche Bank, Goldman Sachs ja Morgan Stanley.

WPP aktsia tõusis Londoni börsil +0.1%. Maailma suurim reklaamiettevõte ostab Sky News andmetel Blue State Digitali. Blue State Digital on agentuur, kes töötas „Obama for America“ internetikampaania kallal. Täpsemaid allikaid Sky News ei avaladanud.

SAP aktsia langes -1.6%.Financial Times kirjutas, et maailma suurima äritarkvara valmistaja üks asutajatest, Klaus Tschira ei ole praeguse aktsiahinna juures huvitatud oma 8.4% suuruse osaluse müümisest.

Indeksid seisuga 16:30

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks langes -0.39% ehk 7669.07 punktini. Wärtisilä aktsia langes -1.1%. Ettevõte teatas, et toob turule uue versiooni Wärtisilä 32 mootorist. Antud mootorit on valmistatud alates 80-ndatest ning seda on müüdud üle 4000 ühiku. Wärtisilä on osutunud efektiivseks ja vastupidavaks mootoriks, mida saab kasutada väga paljudel laevadel. Uus mootor on 15% võimsam kui eelmine versioon. Elektrobiti aktsia kukkus -4.4%. Tarkvara ja riistvara valmistav ettevõte, kes käesoleval kuul koondas töötajaid, teatas, et teise poolaasta ärikahjum küündib 20 miljoni euroni. Enimkaubeldud aktsiatest kauples Nokia -0.6% madalamal, UPM-Kymmene odavnes -1.1% ning Talvivaara oli -1.8% miinuses.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.30% madalamal ehk 369.75 punktil. Suurema käibega aktsiatest kauples AstraZeneca -1% eilsest sulgumistasemest madalamal, insenerilahendusi pakkuv ABB aktsia odavnes -0.7% ning Atlas Copco aktsia oli -0.2% miinuses. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA esmase töötu abiraha taotlejate arv madalaimal tasemel alates 2008. a juulist

USA aktsiaturgudel algas neljapäevane kauplemine miinuspoolelt. Investorid keskendusid makrouudistele töötu abiraha taotluste, Chicago PMI indeksi ja pooleliolevate majade müügi kohta.

USA esmase töötu abiraha taotlejate arv langes 34 000 võrra ehk 388 000ni. Analüütikud ootasid näitaja langemist 416 000 peale, kõige madalam prognoos oli 395 000. Tegu on madalaima tasemega alates 2008. aasta juulist. Nelja nädala libisev keskmine langes eelmise nädala 426 500 pealt 414 000 peale. Kestvate töötu abiraha taotlejate arv tõusis 57 000 võrra ehk 4.13 miljonini vs konsensuse ootus 4.06 miljonit. Pikendatud töötu abiraha ja hädaabi saajate arv langes 151 500 inimese võrra ehk 4.52 miljonini. Chicago PMI detsembrikuu indeks tõusis eelmise kuu 62.5 punkti pealt 68.6 punktini, analüütikud ootasid langust 61.5 punktini. Pooleliolevate majade müügitehingute arv suurenes novembris 3.5 vs konsensuse ootus langus 3%.

Morgan Stanley (MS) aktsia tõusis +0.1%. Credit Suisse langetas ettevõtte käesoleva majandusaasta aktsiapõhise kasumiprognoosi $2.56 pealt $2.18 peale, viidates ebakindlale turule. Samuti alandati Goldman Sachsi (GS) majandusaasta aktsiapõhiseid kasumiprognoose $14.45 pealt $13.08 peale. Goldman Sachsi aktsia kallines +0.1%.

Anadarko Petroleum (APC) aktsia ralllis +4.6%. Daily Mail kirjutas, et kuulujuttude kohaselt kavataseb BHP Billiton USA nafta- ja gaasitootjale teha ülevõtupakkumise, mis võib ulatuda $90ni aktsia kohta. BHP esindajatelt kommentaare saada ei õnnestunud. Võrreldes eilse sulgumishinnaga tähendaks see ca 27% suurust preemiat.

Balckstone Group (BX) aktsia kauples +0.1% kõrgemal. Wall Street Journali andmetel on maailma üks suurimaid private equity ettevõtteid teinud esialgse ülevõtupakkumise Austraalia kaubanduskeskuste operaatorile Centro Properties Groupile. Tehingu peamiseks eesmärgiks on saavutada kontroll Centro 600 USA valduse üle, kuid tehingu maksumust ei teata.

United Continental Holdings (UAL) aktsia tõusis +1.5%. Lennundusettevõte Continental Airlines teatas eile õhtul, et lennukite hooldustöölised ratifitseerisid uue töölepingu, kuhu alla kuulub ca 7000 USA töölist.Kulla hind langes -0.4%, kaubeldes $1408 tasemel ning nfata hind odavnes -1.1%, olles $90.1 juures.

Indeksid seisuga 17:05

Vallo Lees


Uudised:

Tööpakkumiste arv tõusutrendis

LHV Pro jaanuaris tasuta

Valuutaturu nädala eelvaade: Aasta lõpu vaikus valuutaturgudel