Börsiülevaade 31. detsember ja 3. jaanuar

3.01.2011 16:22

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 257.64-0.02%0.00%
Nasdaq2 652.87-0.38%0.00%
Tokio NIKKEI10 228.92-1.12%0.00%
London FTSE5 899.94-1.19%0.00%
Kasvukonto
IVV126.250.01%0.00%
EFA58.220.60%0.00%
EMF23.571.38%0.00%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)720.493.17%3.17%
Tallink0.0522.91%2.91%
Olympic0.0983.70%3.70%
Vilnius OMXV (EUR)407.38-0.55%-0.55%
Ukio Bankas0.3810.26%0.26%
TEO LT0.710-0.98%-0.98%
Riga OMXR (LVL)393.29-0.06%-0.06%
Latvijas kugnieciba0.366-3.43%-3.43%
Grindeks6.7500.75%0.75%
EUR/USD1.3345-0.34%
USD/JPY81.47+0.40%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)92.01+0.69%
Kuld (USD/unts)1 420.40-0.07%

Börsipäev 3. jaanuar

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Itaalia autotootja Fiat jagunes kaheks eraldi ettevõtteks

Aasia eeskujul alustasid ka Euroopa aktsiaturud uue aasta esimest kauplemispäeva plusspoolelt. Autotootjate aktsiad, mis kuulusid eelmisel aastal Euroopas parimat tootlus näidanud sektorisse, näitasid ka uue aasta alguses tugevust. 2010. aastal 8.6%-list tõusu näidanud Stoxx Europe 600 indeks oli hommikul +0.9% kõrgemal.

Makrouudistest avaldati Hispaania esialgne detsembri tarbijahinnaindeks, mis kasvas 2.9% aasta baasil tänu kütuse ning tubakatoodete hindade kallinemisele. Novembris oli inflatsioon 2.2% ning oktoobris 2.3%. Veel avaldati Saksamaa ning eurotsooni detsembri lõplikud PMI tootmisindeksid, mis olid vastavalt 60.7 oodatud 60.9 asemel ning 57.1 oodatud 56.8 punkti asemel.

Itaalia autotootja Fiat (F) -1.9% teatas, et eraldab tööstuslike sõidukite üksuse (Fiat Industrial) oma autode tootmise üksusest (Fiat Autos). Ettevõtte tegevjuht S. Marchionne teatas, et ettevõtete eraldamine võimaldab mõlemal poolel jätkata oma strateegiaid ning lihtsustab tehingute või liitude moodustamist. Ettevõte on prognoosinud 2014. aastaks autode üksuse käibeks 64 mld eurot ning Fiat Industrial käibeks 29 mln eurot. Fiat Industrial alla kuuluvad CNH põllumajandustehnika ning Iveco veokid ning ettevõtte aktsiaga kauplemine Milano börsil on sümboli FI all.

Euroopa suurim autotootja Volkswagen (VOW3) teatas, et pikendas tegevjuhi M. Winterkorni lepingut 5-aasta võrra. Sellega võimaldatakse juhil viia lõpuni ühinemine Porschega ning mööduda maailma suurimast autotootjast Toyota Motorist. Aktsia reageeris uudisele +2.9% tõusuga. Ka Saksamaa teiste autotootjate aktsiad näitasid tugevust ning luksusautode tootja BMW (BMW) oli +2.2% ning Daimler (DAI) +1.3% kõrgemal.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +1.3% kõrgemal 7761 punkti juures. Lennukompanii Finnair (FIA) +0.2% teatas, et müüb ühe oma Embraer 170 lennuki Alterhein Realco-le. Lennuk toimetatakse uuele omanikule märtsis. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) +2%, Fortum (FUM) +1.3% ning UPM-Kymmene (UPM) +1.5% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +1.1% kõrgemal 327 punkti juures. Maailma suurima turvapatjade ning turvavööde tootja Autoliv (ALIV) +1.2% tippjuht teatas, et ettevõte on valmis tegema suuremaid ülevõtmisi, et suurendada oma positsiooni kiiresti kasvavates turusegmentides. Jan Carlson nimetas Boschi, Continentali ning Jaapani ettevõtte Denso äriüksusi huvitavate võimalike omandamistena. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Volvo (VOLV) +1.3%, Ericsson (ERIC) +1.1% ning Hennes & Mauritz (HM) +1.1% kõrgemal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Aasia aktsiaturud alustasid uut aastat tõusudega

Aasia aktsiaturud alustasid uue aasta esimest börsipäeva tõusudega, lootes maailmamajanduse taastumise jätkumisele ka 2011. aastal. Kuigi käive oli turgudel madal, kuna suurimatest turgudest olid Jaapani, Hiina ning Austraalia börsid suletud. Vaatamata sellele sulgus Lõuna-Korea Kospi indeks aasta esimesel kauplemispäeval rekordkõrgel tasemel.

India tööstuse aktiivsus jätkas detsembris kasvamist, kui väiksemas mahus kui eelmisel kuul. Aktiivsuse kasvu pidurdasid nii uute tellimuste kui ka tootmismahu vähenemine. India tööstuse PMI langes detsembris 56.7 peale novembri 58.4 pealt (tulemus üle 50 näitab aktiivsuse kasvu ning alla 50 vastupidiselt aktiivsuse langust).

Maailmas suuruselt teine mobiiltelefonide tootja Samsung Electronics +0.9% teatas, et on müünud üle 10 mln ühiku nutitelefoni Galaxy S alates selle turuletulekust eelmise aasta juunis. Suurematest turgudest on Galaxy S-i tarnitud 4 mln ühikut Põhja-Ameerikasse, 2.5 mln Euroopasse ning koduturul on müüdud 2 mln ühikut. Lõuna-Korea mobiilitootjal on sellel aastal plaanis kahekordistada 2010. aasta nutitelefonide müügi tulemus. Sellel nädalal on Samsungilt oodata ka neljanda kvartali esialgseid tulemusi.

Hiina suurima energiaettevõtte PetroChina aktsia oli +2.2% kõrgemal, kuna ettevõte nõustus müüma oma nafta ladustamise üksuse PetroChina Guangxi Oil Storage emaettevõttele China National Petroleum Corp 2.11 mld jüaani eest. Üksuse müügist saadud raha plaanib ettevõte kasutada pangalaenude tagasimaksmiseks ning rahvusvahelise naftatoodete äri arendamiseks.

Lõuna-Korea kaks suurimat autotootjat Hyundai Motor +2% ja Kia Motors +3.8% plaanivad 2011. aastal suurendada globaalset müüki 10% võrra. Ettevõtted teatasid, et keskenduvad kvaliteedi parandamisele ning uute mudelite arendamisele. Kui eelmisel aasta müüsid autotootjad kokku umbes 5.75 mln ühikut, siis sellel aastal on prognoos müüa 6.33 mln sõidukit.

Kulla hind oli -0.1% madalamal $1419.10 juures ning naftabarreli hind +0.7% kõrgemal $91.73 juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

 


Börsipäev 31. detsember

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud kauplesid käesoleva aasta viimasel päeval miinuspoolel. Käive turgudel kujuneb väga väikeseks, sest paljud börsid on terve päev suletud või töötavad lühendatud kauplemispäevaga.

Londoni börsil tõusid peamiselt kaevandussektori ja metallitööstusettevõtete aktsiad, sest toorainehinnad kauplesid eilsetest sulgumistasemetest kõrgemal. Vase hind saavutas järjekordse rekordtaseme. Fresnillo aktsiad kauplesid +0.6% plussis ja Lonmini aktsia tõusis +0.3%. Londoni börsil on täna lühendatud kauplemispäev.

Prantsusmaa börsil olid käibed väikesed ning suurematest ettevõtetest langes Sanofi-Aventis aktsia -1.3%. Sarnaselt Londoni börsile on ka Prantsusmaal tegu tavapärasest lühema kauplemissessiooniga.

2010. aasta suurima tootlusega sektor Europe Stoxx 600 indeks 19 tööstusharust oli autotööstus, mis tõusis aasta algusest 45%, kuna võimaldasid panustada arenevatele turgudele. Suurima tõusu tegi läbi BMW aktsia, mis kallines 85% tänu suurenenud müügile Hiinas, mis on maailma suurim autoturg. Autotööstusele järgnes tööstuskaupade ja –teenuste sektor, mis näitas 34% suurust kasvu. Sektorisse kuuluvad sellised aktsiad nagu Siemens, kelle aastaseks tootluseks kujunes 44% ning Antofagasta, kes tõusvate toorainehindade toel tõusis 2010. aastal 64%.

Kõige väiksemat tootlust Euroopas pakkus nafta- ja gaasisektor, mis tõusis aastaga 1%. Suurbritannia naftagigandi BP aktsia langes 22%, põhjuseks Mehhiko lahe naftareostus. Suurima tootlusega aktsiatest tõusis arvutikiipidega tegelev Arm Holdings 142% ning Carphone Warehouse Group aktsia hind kolmekordistus.

Indeksid seisuga 16:40 

 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Sony võib Imaxile teha $40-se ülevõtupakkumise

USA aktsiaturud alustasid aasta viimasel päeval kauplemist negatiivselt territooriumilt. Ka USA turgudel on oodata madala käibega päeva, kuna paljud turuosalised on aastalõpu tõttu eemal.

S&P 500 indeks on käesoleval aastal tõusnud 13% ning detsembris on tootluseks kujunenud 6.6%. Alates juuli madalpunktist on indeks rallinud 23% tänu oodatust suurematele ettevõtete kasumitele ning Fedi $600 miljardilisele stiimulprogrammile. Tõus on viinud indeksi ettevõtete P/E 15.7 peale. Tänavune tõus tähendab, et viimase kaheksa aasta jooksul on indeksi väärtus suurenenud seitsmel korral. S&P 500 86%-line tõus 12-aasta madalaimalt tasemelt, mis saavutati 9. märtsil 2009, on antud perioodil suurim alates 1955. aastast.

Imax (IMAX) aktsia kauples +11.5% kõrgemal. Daily Mail andmetel võib Sony (SNE) teha ettevõttele teha ülevõtupakkumise, mis võib ületada $40 aktsia kohta. IMAX aktsiad on käesoleval aastal teinud läbi korraliku tõusu, kuna ettevõtte kvaliteetne 3D tehnoloogia võidab kinokülastajate poolehoidu. Võrreldes eilse sulgumishinnaga tähendaks $40-ne ülevõtupakkumine ca 49% suurust preemiat. Ajalehe andmetel võib ülevõtmisest olla huvitatud ka Disney (DIS).

Apteegiketi CVS Caremark (CVS) aktsia langes -0.5%. Ettevõte teatas, et ostab ca $1.25 miljardi eest Universal Americani (UAM) Medicare’i retseptiravimi üksuse. Tehingu tulemusena suureneb CVSi Medicare Part D programmi raames läbi viidav äri ligi kaks korda. Medicare on USA valitsuse tervishoiuprogramm vanematele inimestele. Üksuse müügist peaks Unviersal Americani aktsionärid saama $12.8-$13 aktsia kohta, eile sulgus aktsia $14.61 tasemel. UAM teenindab ca 1.9 miljonit Medicare klienti ja CVS 1.2 miljonit Medicare klienti. Universal Americani aktsia rallis +35.2%.

Kulla hind tõusis +0.6%, kaubeldes $1414 tasemel ning nafta hind odavnes -0.8%, olles $89.2 juures.

Indeksid seisuga 17:00

Vallo Lees


Uudised:

Valuutaturu nädala eelvaade: Dollar alustamas uut aastat tõusuga

Riiklikud investeerimisfondid taas tagasi

Tööpakkumiste arv tõusutrendis