Börsiülevaade 3.-4. jaanuar

4.01.2011 14:22

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 271.891.13%1.13%
Nasdaq2 691.521.46%1.46%
Tokio NIKKEI10 398.101.65%1.65%
London FTSE6 038.702.35%2.35%
Kasvukonto
IVV127.521.01%1.01%
EFA58.700.82%0.82%
EMF24.152.46%2.46%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)740.662.80%6.05%
Tallink0.8302.09%5.06%
Olympic1.5842.86%6.67%
Vilnius OMXV (EUR)407.14-0.06%-0.61%
Ukio Bankas0.3830.52%0.79%
TEO LT0.7120.28%-0.70%
Riga OMXR (LVL)394.510.31%0.25%
Latvijas kugnieciba0.3701.09%-2.37%
Grindeks6.7500.00%0.75%
EUR/USD1.3390+0.06%
USD/JPY82.14+0.74%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)91.85+0.33%
Kuld (USD/unts)1 406.60-1.15%

Börsipäev 4. jaanuar

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Tõusu Euroopa turgudel toetavad pangandussektori aktsiad

Euroopa aktsiaturud jätkasid uue aasta alguse rallit ning liikusid ka täna valdavalt ülespoole. Tugevus näitasid ka sellel aastal esimest päeva kaubelnud Suurbritannia aktsiad. Stoxx Europe 600 indeks oli +0.4% kõrgemal.

Makrouudistest avaldati Saksamaa detsembri töötururaport, mille kohaselt kasvas töötus 3 000 võrra oodatud 15 000 vähenemise asemel. Töötuse määr püsis riigis eelmisel kuul oodatud 7.5% peal. Suurbritannia detsembri PMI tootmisindeksi väärtus tuli 58.3 oodatud 57.2 asemel. Tulemus tähistab Briti tootmissektori aktiivsuse kasvu kõrgemale tasemele alates 1994. aasta septembrist. Kell 12 on veel oodata ka eurotsooni detsembri esialgset tarbijahinnaindeksit.

Royal Bank of Scotland Group (RBS) aktsia rallis +3.9%, kuna Exane BNP Paribas tõstis aktsia soovituse „outperform“ peale varasema „neutral“ pealt. Analüüsimaja hinnangul pakub praegune olukord head ostmisvõimalust, kuna mure Iirimaa võlakriisi üle on liialdatud. Ka teised Euroopa pangandussektori aktsiad näitasid täna tugevust ning Barclays (BARC) oli +2.8%, Lloyds Banking Group (LLOY) +2% ning Deutsche Bank (DBK) +0.3% kõrgemal.

Itaalia autotootja Fiat SpA (F) aktsia oli +1% kõrgemal, kuna päev pärast Fiat Industrial SpA-st (FI) -0.3% eraldumist alustas Morgan Stanley ettevõtte aktsia katmist „overweight“ soovitusega ning hinnasihiga 10 eurot. Analüüsimaja alustas ka Fiat Industrial aktsia katmist „equal-weight“ soovitusega ning samuti hinnasihiga 10 eurot.

Naftabarreli hinna kerkimine 27-kuu tipu lähedale toetas energiaettevõtete aktsiaid, millest BP (BP) oli +4.8%, Cairn Energy (CNE) +3.1% ning Tullow Oil (TLW) +2.1% kõrgemal. BP aktsia tõusu toetas ka uudis selle kohta, et konkurent Royal Dutch Shell (RDSA) +1% võib teha ettevõttele ülevõtmispakkumise.

Euroopa indeksid kell 11.45:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.5% kõrgemal 7852 punkti juures. Liftide tootja Kone (KNE) +0.3% sai tellimuse liftide ehitamiseks saksa Meyer Werft laevatehases. Leping sisaldab liftide ja eskalaatorite tarnet kahele tehases ehitatavale kruiisilaevale. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Nokia (NOK) +1.2% ja Fortum (FUM) +0.6% kõrgemal ning Stora Enso (STE) -0.5% madalamal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +0.1% kõrgemal 376 punkti juures. Turvateenuste ettevõte Securitas (SECU) -0.3% omandas Hollandi turvateenuste konsultatsioonifirma Interseco. 65 mln krooni suuruse aastakäibega Interseco väärtust hinnatakse umbes 43 mln kroonile. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Volvo (VOLV) -0.7% madalamal ning Boliden (BOL) +0.1% ja Hennes & Mauritz (HM) +0.3% kõrgemal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Honda plaanib kolmekordistada mootorrataste müügi Indias

Aasia aktsiaturud liikusid täna valdavalt ülespoole, saades toetust USA turgude eilsest rallist. Kuigi Austraalia aktsiaid survestasid laastavad üleujutused Queenslandi osariigis.  

Üleujutused Queenslandi osariigis survestasid Austraalia kindlustusettevõtete aktsiaid, kuna investorites tekitas muret üleujutusega kaasnevate kindlustusnõuete kasv. Insurance Australia Group aktsia müüdi -1.5%, QBE Insurance Group -2% ning Queenslandi osariigis kõige suuremat turuosa omava kindlustaja Suncorp aktsia -3% allapoole.

Maailma suurim mootorrataste tootja Honda Motor +0.5% teatas, et peale Hero Grupiga partnerluse lõppemist on ettevõttel plaanis suurendada mootorrataste tootmist ning kolmekordistada müük Indias viie aasta jooksul. Honda plaanib kasvatada müüdud ühikute arvu Indias 5 miljonini aastas. Honda plaanib rajada tehase ka Indiasse Rajasthani osariiki 2011. aasta teises pooles ning see tõstaks ettevõtte tootmisvõimsuse Indias 2.2 mln ühikuni umbes 2012. aastaks.

Hiina suurim tuuleturbiinide tootja Sinovel Wind Group plaanib kaasata 9.5 mld jüaani (1.44 mld dollarit) aktsiate müügiga. Aktsiad hakkaksid kauplema Shanghai börsil ning aktsiate avaliku esmapakkumise hind jääks 80-90 jüaani vahele. Sinovel müüks IPO-ga 105.1 mln aktsiat, mis esindavad umbes 10.5% ettevõtte kapitali väärtusest.

Kulla hind oli -0.6% madalamal $1415.00 juures ning nafta hind -0.1% madalamal $91.43 juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturud

Valuutaturg: Üleujutused rõhuvad Austraalia dollarit

USA dollar on jätkamas taastumist eelmise aasta lõpu langusest. Kauplejad on hetkel USA majanduse väljavaadete osas optimistlikult meelestatud ja see pakub dollarile tuge. Dollari indeks kaupleb täna 0,18% kõrgemal 79,52 punkti juures.

Suurimaks kukkujaks USA dollari vastu oli Aasia sessioonil Austraalia dollar, millele mõjub rõhuvalt Austraalia üleujutused, mis võtavad meedia sõnul juba „piibellikke“ mõõtmeid. Rängalt on üleujutused tabanud just Austraalia kirdeosa, häirides seega majandustegevust ja ennekõike kivisöe eksporti. Austraalia dollar on täna langenud ligi 0,8%, kaubeldes allpool $1,0100 taset. Eelmise nädala lõpetas Austraalia dollar kõikide aegade tipus $1,0255 tasemel. AUDi liikumisele mõjus negatiivselt ka hilisõhtul avaldatud AiG tootmisindeks kukkus novembrikuu 47,6 pealt 46,3 punktini detsembris, mis on ühtlasi neljas järjestikune kuu, kus indeks on allpoolt kriitilist 50 piiri.

Tänastest Euroopa sessiooni olulisematest makronäitajatest on peamise tähelepanu all Saksamaa töötutururaport. Ootuste kohaselt näeme töötute arvu vähenemist 15 tuhande inimese võrra (novembris vähenes 9 tuhande võrra), samas kui töötusmäär peaks jääma 7,5% peale. Kell 12.00 avaldatakse ka eurotsooni esmane tarbijahinnaindeks, mis tõuseb ootuste kohaselt 2,0% peale. Euro suutis eile õhtuks võtta tagasi kogu päevase kaotuse, jõudes isegi tagasi $1,3400 piiri peale. Pärast hommikust väikest langust on euro hetkel kauplemas avanemistaseme $1,3355 juures.

Lisaks väärib tähelepanu ka Suurbritannia heakskiidetud kinnisvaralaenude andmed ja samuti PMI tootmisindeks, millelt oodatakse eelmise kuu näidu suhtes marginaalset langust. Naelsterling on kaubelnud täna stabiilselt, olles hetkel avanemistaseme $1,5485 juures.

USA sessioonil koondub tähelepanu kell 21.00 avaldatavatele Föderaalreservi viimase kohtumise protokollidele, kuid mõned tunnid varem ilmuvad ka tehaste tellimuste andmed.

Valuutapaarid kell 9.45:

Risto Sverdlik


Börsipäev 3. jaanuar

Valuutaturud

Valuutaturg: Dollar taastumas aastalõpu langusest

Dollar on uut aastat alustamas suhteliselt jõuliselt, tugevnedes kõikide peamiste valuutade vastu. Turud on täna samas võrdlemisi hõredad, kuna Suurbritannia, Austraalia, Uus-Meremaa, Jaapani jt turud on täna pühade tõttu veel suletud. Dollar indeks vajus reedel 79,03 tasemeni – nii madalal asus indeks viimati 23. novembril – kuid on praeguseks hetkeks tõusnud üle poole protsendi kõrgemale ja kaupleb 79,50 taseme juures. Päevasisene tipp tehti 79,75 juures.

USA dollar oli eelmisel nädalal languses kõikide peamiste valuutade vastu ja kui täna on kõik need valuutad eelmise nädala võite tagasi andmas, siis ainsana jätkab rallit Kanada dollar, mis on tugevnenud lisaks USA dollarile ka euro ja teiste valuutade vastu. USDCAD ei suutnud eelmisel nädalal jääda kauplema ülespoole pariteeti ja on täna vajunud kahe ja poole aasta põhjadesse 0,9905 tasemeni. Valuutapaari pikaaegne püsimine nendel tasemetel on samas ebatõenäoline.

Tänasel Euroopa sessioonil avaldati makroandmetest ainult PMI indekseid. Šveitsi PMI langes novembrikuu 61,8 punkti pealt 59,6 peale, kuigi oodati marginaalset tõusu 62,0 punktini. Šveitsi frank on nii USA dollari kui euro vastu kauplemas 0,25% madalamal.

Saksamaa PMI tootmissektori indeks tuli oodatust marginaalselt madalam, kuid eurotsooni vastav indeks tuli seevastu pisut parem. Euro sai päeval tuge nii PMI indeksitest, kui ka Hiina aseesimehe kommentaaridest, mille kohaselt Hiina jätkab Hispaania võlakirjade ostmist. See tuge ei jäänud samas kauaks püsima ja päeva lõikes kaupleb euro dollari suhtes 0,5% madalamal $1,3320 juures. USA sessioonil avaldatakse ISM tootmisindeks ja ehituskulude andmed.

Valuutapaarid kell 16.55:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Investorite positiivne meelestatus regiooni majanduskasvu ja ettevõtete kasumite kasvu osas tõi uue aasta esimesel kauplemispäeval Euroopa börsidele tõusu. Stoxx Europe 600 indeks kauples 1% kõrgemal, mis on viimase kahe nädala suurim tõus.

Porsche aktsia rallis +12.9%. USA kohtunik tunnistas kehtetuks ühe riskifondi nõude, mille kohaselt peaks autotootja maksma kahjusummadena $2 miljardit. Sellega eemaldati ka üks suurimaid takistust Porsche ja Volkswageni ühinemisel. Kohtuasja tõttu on Volkswagen ühinemist Porschega edasi lükanud, kuid pärast sellist otsust ootavad analüütikud, et Porsche emiteerib aasta esimeses pooles ca 5 miljardi euro väärtuses aktsiate ostuõigusi. WestLB tõstis aktsia hinnasihi 72 eurolt 80 eurole ja Commerzbank tõstis reitingu „hold“ pealt „buy“ peale.

Autotootjatele järel olid suurimad tõusjad ehitussektori aktsiad. Euroopa suurima ehitusmaterjalide pakkuja Saint-Gobain aktsia kauples +3.4% plussis. Ettevõte teatas, et viis 31. detsembril lõpuni oma Advanced Ceramicsi üksuse müügi $245 miljoni eest CoorsTekile.

Deutsche Lufthansa aktsia tõusis +2.8%. Saksamaa suurim lennundusettevõte teatas, et plaanib oma tööjõudu suurendada 4000 inimese võrra, kuna oodatakse lennureisijate arvu kasvu. See tähendaks tööjõu suurenemist 3%. Ettevõtte tegevjuhi Cristoph Franzi sõnul on Luftahansa kasvufaasis. Novembris teatas ettevõte, et kavatseb suurendada kaubamahtusid tulenevalt Aasia suurenenud nõudlusest.

Lagardere aktsia kallines +7.7%. Prantsusmaa meediaettevõte teatas, et on alustanud läbirääkimisi Hearst Corpiga, et müüa oma rahvusvaheliste ajakirjade üksus, kuhu kuuluvad ajakirjad nagu Car and Driver ja Elle’i võõrkeelsed väljaanded. Analüütiku Eric Ravary sõnul kinnitavad praegused kommentaarid valuatsiooni kohta kuulujutte, mis ringlesid juba detsembri algusest, viidates 500-700 miljoni euro suurusele müügihinnale.

Indeksid seisuga 16:40

Põhjamaade turgude järelvaade 

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +1.67% ehk 7789.48 punktini. Finnair, kes teatas ühe oma Embraer 170 lennuki müügist, kauples +1.6% kõrgemal. Suurema käibega aktsiatest tõusis Nokia +2.7%, Sampo aktsia kallines +1.9% ja Outotec langes -1%.

OMX Stockholm börsiindeks kauples +1.58% kõrgemal ehk 374.35 punktil. Rootsi sesoonselt korrigeeritud PMI indeks langes detsembris 60.2 punktini eelneva kuu 61.3 punktil. Analüütikud prognoosisid indeksi väärtuseks 60.85 punkti. Oodatust madalama näitaja tingisid tööhõive ja tootmisega seotud alamindeksid, kuid indeksi väärtus üle 50-ne näitab siiski Rootsi tootmistegevuse paranemist. Enimkaubeldud aktsiatest kallines ABB +0.5%, Boliden aktsia tõusis +3.4% ja SSAB oli +2.4% plussis.

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA detsembrikuu ISM indeks tõusis 57 punktini

USA aktsiaturud alustasid uut aastat plusspoolelt, kuna investorid olid kindlad USA majanduskasvu jätkumises ning aktsiaturgude tõusus.

USA detsembrikuu ISM indeks oli 57 punkti, mis oli natuke väiksem analüütikute oodatud 57.3 punktist. Eelmise kuu näitaja oli 56.6 punkti. Kulutused ehitusele tõusid novembris 0.4% vs konsensuse oodatud 0.2% suurune kasv.

Boeingu (BA) aktsia kauples +2.1% kõrgemal. JPMorgan tõstis aktsia reitingu „neutral“ pealt „overweight“ peale ning hinnasihi $80 pealt $83 peale. Analüütikud usuvad, et põhitegevuse ehk reisilennukite üksuse tegevus paraneb ning ettevõte tõstab oma tootmisvõimsust. Barclay kinnitas oma „overweight“ reitingut aktsiale, kuid langetas 12-kuu hinnasihi $87 pealt $80 peale, viidates 787 Dreamlineri hilinemisele.

Analüütikud olid positiivselt meelestatud ka mitmete teiste ettevõtete suhtes. Alcoa (AA) aktsia kallines +4.9%, pärast seda, kui Deutsche Bank tõstis aktsia reitingu „hold“ pealt „buy“ peale, viidates tõusnud alumiiniumihindadele ja äritegevuse efektiivsusele. General Motorsi (GM) aktsia tõusis +1.7%. Goldman Sachs hindas aktsiat „buy“ reitinguga, öeldes, et ettevõtte on saavutamas suurimat kasumlikkust alates 70-ndatest. Amazon.com (AMZN) aktsia oli +1.8% plussis. Morgan Stanley ütles, et internetikaubamaja käive võib aastaks 2015 kasvada 194%, ulatudes $100 miljardini.

Google (GOOG) aktsia kauples +1.4% kõrgemal. Wall Street Journal kirjutas, et ettevõte on pidanud läbirääkimisi mitmete ajakirjade kirjastustega, et luua uus digitaalne lugemiskeskkond, mis tähendaks konkurentsi suurenemist Apple’iga (AAPL), sest viimane müüb ajakirju läbi iTunesi. Google on ühendust võtnud Time Warneriga, Conde Nastiga ja Hearst Corpiga ning on kirjastajatele öelnud, et võtab endale väiksema osa käibest kui Apple’i praegune 30%.

Bank of America (BAC) aktsia tõusis +4.6%. Varade mahult USA suurima pank, et ostab Freddie Macilt tagasi $1.28 miljardi ja Fannie Maelt $1.34 miljardi väärtuses hüpoteeke, mis osutusid algselt arvatust riskantsemaks. Ettevõte teatas, et eraldab neljandas kvartalis hüpoteekide tagasiostmiseks $3 miljardit. Investorid kartsid, et Bank of America peab tagasi ostma mitmete miljardite ulatuses laene.

Kulla hind tõusis +1.2%, kaubeldes $1422 tasemel ning nafta hind kallines +1%, olles $92.3 juures.

Indeksid seisuga 17:05

Vallo Lees


Uudised:

Doug Kass: üllatused 2011. aastal

Valuutaturu nädala eelvaade: Dollar alustamas uut aastat tõusuga

Riiklikud investeerimisfondid taas tagasi