Börsiülevaade 4.-5. jaanuar

5.01.2011 14:31

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 270.20-0.13%1.00%
Nasdaq2 681.25-0.38%1.07%
Tokio NIKKEI10 380.77-0.17%1.48%
London FTSE5 977.37-0.61%1.31%
Kasvukonto
IVV127.44-0.06%0.94%
EFA58.52-0.31%0.52%
EMF24.07-0.33%2.12%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)736.26-0.54%5.42%
Tallink0.825-0.60%4.43%
Olympic1.5650.97%5.39%
Vilnius OMXV (EUR)407.03-0.25%-0.64%
Ukio Bankas0.379-1.04%-0.26%
TEO LT0.7100.00%-0.98%
Riga OMXR (LVL)398.061.78%1.15%
Latvijas kugnieciba0.3730.54%-1.58%
Grindeks6.552-2.21%-2.21%
EUR/USD1.3220-0.64%
USD/JPY82.22+0.24%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)88.39-1.11%
Kuld (USD/unts)1 379.90+0.08%

Börsipäev 5. jaanuar

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopas on fookuses jaekaubandussektori ettevõtete aktsiad

Peale kahte viimast sessiooni ülespoole liikumist, alustasid Euroopa aktsiaturud tänast kauplemispäeva miinuspoolelt. Suurimat nõrkust näitasid Euroopa jaekaubanduse ning toiduainetööstuse ettevõtete aktsiad. Eelmisel sessioonil suurima päevasisese protsentuaalse tõusu alates 21. detsembrist teinud Stoxx Europe 600 indeks oli täna -0.7% madalamal.

Makrouudistest avaldati Saksamaa detsembri PMI teenustesektori indeks, mis tuli 59.2 oodatud 58.3 punkti asemel. Eurotsooni detsembri teenustesektori PMI indeks langes 54.2 peale eelmise kuu 55.4 pealt, kuigi ületas oodatud 53.7 punkti. Eurotsooni PMI liitindeks püsis eelmise kuu tulemuse ehk 55.5 punkti peal, kuigi ületas oodatud 55.0 punkti. Indeksi väärtus üle 50 näitab aktiivsuse kasvu ning alla 50 aktiivsuse langust.

Euroopa jaekaubandusettevõtete aktsiad olid täna tähelepanu all, kuna Briti rõivaste jaemüüja Next PLC (NXT) +1.3% teatas, et ettevõtte müügitulemusi on mõjutanud äärmuslikud ilmastikutingimused ning konkurentide suurenenud allahindluste tegemine pühade eel. Ettevõte lisas ka, et 2011. aasta väljavaade on ebakindel käibemaksu tõusu (20% peale 17.5% pealt) tõttu. Euroopa teiste jaekaubanduse ettevõtete aktsiad olid surve all ning Prantsusmaal müüdi Carrefouri (CA) aktsia -1.1%, Saksamaal Metro (MEO) aktsia -2.3% ning Suurbritannias Marks & Spencer Groupi (MKS) aktsia -1.5% allapoole eelmisest sulgemishinnast.

Sanford C. Bernstein langetas Prantsusmaa toiduainetööstuse ettevõte Danone (BN) -2% aktsia ostusoovituse „market-perform“ peale varasema „outperform“ pealt. Analüüsimaja tõi soovituse alandamise põhjuseks selle, et valuatsioonid ei ole põhjendatud ning viitas ka ettevõtte veeüksuse keerukale kasvukeskkonnale 2011. aastal.

Deutsche Bank tõstis lennuettevõtete British Airways (BAY) -0.1% ning Iberia (IBLA) +0.2% aktsia soovitused „osta“ peale varasema „hoia“ pealt nende planeeritud International Airways Group´iks ühinemise eel. Kuigi analüüsimaja kasumiootused jäävad samaks, siis võimaldab globaalse majanduse taastumine lisada kaks kolmandikku ühinemisega loodavast sünergiast aktsia hinnasihile. International Airways Group aktsia noteeritakse Londoni börsil 24. jaanuaril.

Euroopa indeksid kell 12.00:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul +0.3% kõrgemal 7809 punkti juures. Metsatööstusettevõte UPM-Kymmene (UPM) +0.5% pressiesindaja eitas meediasse lekkinud väidet, mille kohaselt plaanib UPM ehitada Venemaale 2 mld dollari eest tselluloosi tehase. Suurima käibega aktsiatest oli mobiilitootja Nokia (NOK) +2%, energiaettevõte Fortum (FUM) +0.2% ning metsatööstusettevõte Stora Enso (STE) +0.3% kõrgemal.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul -0.1% madalamal 372 punkti juures. Rootsi teenustesektori PMI indeks kasvas detsembris 66 punkti peale eelmise kuu 64.2 pealt, viidates kasvu jätkumisele sektoris. Ehitusettevõte Skanska (SKA) +0.2% ehitab Londonisse tunnelid elektrikaablite jaoks, tellimuse maksumuseks on umbes 970 mln Rootsi krooni. Tunnelid valmivad 2014. aastal. Suurima käibega aktsiatest oli Boliden (BOL) -1.1% madalamal, Ericsson (ERIC) +0.7% kõrgemal ning Hennes & Mauritz (HM) -0.4% madalamal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Aasia aktsiaturge survestas toorainete hinnalangus

Aasia aktsiaturud liikusid täna valdavalt eelmistest sulgemistasemetest allpool, kuna peale hiljutisi tõuse otsustasid investorid kasumeid võtta. Kulla ja nafta hinnalangus survestas toorainesektoriga seotud ettevõtete aktsiaid, kuigi USA sessioonil avaldatud oodatust paremate tehaste tellimuste numbrite tõttu oli müügisurve oodatust nõrgem.

Kuigi maailma suurima autotootja Toyota Motor +0.9% müük vähenes USA turul detsembris 5.5%, siis ettevõtte Hiina tütarettevõtted teatasid, et uute autode müük kasvas Hiinas eelmisel kuul ca 34% aasta baasil ning tegemist oli kõigi aegade parima kuise tulemusega (119 500 sõidukit). Tugevust näitasid ka teiste Jaapani autotootjate aktsiad ning Nissan Motor oli +1% kõrgemal, kuna autotootja kasvatas detsembris USA turul müüki 28% võrra 93 730 ühikuni võrreldes aastataguse ajaga.

Austraalia lennukompanii Qantas Airways -1.2% teatas, et loodab alates 17. jaanuarist jätkata A380 lendudega ühel oma kõige kasumlikumal ehk Los Angelese liinil. Lennukompanii peab siiski enne seda saama heakskiidu Austraalia lennunduse reguleerijalt.

Toorainesektoris toimus viimase kahe nädala jooksul tehtud kasumite lukustamine ning sellest tingitult viis metallihindade langus regiooni kaevandussektori ettevõtete aktsiaid allapoole. Austraalias müüdi kullakaevandaja Newcrest Mining aktsia -1.6%, maailma suurima kaevandaja BHP Billiton -1% ning Jaapanis Sumitomo Metal Mining -1.8% allapoole.

Kulla hind oli +0.3% kõrgemal 1383.20 dollari juures ning naftabarreli hind oli -0.2% madalamal 89.09 dollari juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Valuutaturg: Fed jätkab stiimulprogrammiga plaanipäraselt

Eile õhtul avaldati Föderaalreservi detsembrikuu kohtumise protokollid, millest selgus, et keskpank kavatseb jätkata QE2 täideviimisega plaanipäraselt. Kuigi USA makronäitajad on viimastel nädalatel paranenud, ei ole Fedi jaoks toimunud veel sellist muutust, mis paneks neid kaaluma $600 miljardilise stiimulprogrammi vähendamist. Fedi sõnul ei kavatse nad seda ka teha, enne kui kinnisvarasektor hakkab taastuma ja 10% juures asuv töötusmäär hakkab langema. Eile õhtul ilmus ka tehastetellimused, mis valmistasid üllatuse, kasvades novembris 0,7%, kuigi oodati 0,1% kahanemist.

Dollar on uut aastat alustanud tugevalt, olles kahe viimase päevaga tugevnenud enamus valuutade vastu. Erandiks on olnud naelsterling, mis kaupleb täna 0,25% kõrgemal $1,5620 taseme juures. Naelsterling sai eile korraliku tuge Suurbritannia PMI tootmisindeksist ja tõusu näidanud aktsepteeritud kinnisvaralaenudest.

Euroopa sessioonil avaldatakse täna Saksamaa ja eurotsooni PMI teenustesektori indeksid, mille suhtes ei ole eelmise kuu näiduga võrreldes muutusi oodata. Kuigi euro tõusis eile dollari vastu 3 nädalal tippu, viisid positiivsed USA makroandmed dollari tõusule ja eilselt $1,3460 tasemelt on euro kukkunud tänaseks $1,3270 peale.

USA dollar on jätkamas tõusu ka Austraalia dollari vastu, mis on langenud USD suhtes aasta lõpu $1,0255 tasemelt pariteedini täna hommikul. Sarnase languse on läbi teinud ka Uus-Meremaa dollar ning Kanada dollar. Viimastel päevadel langenud Jaapani jeen on täna aga näitamas tugevust ja kaupleb USD vastu 0,06% kõrgemal ¥81,96 taseme juures.

Valuutapaarid kell 10.35:

Risto Sverdlik


Börsipäev 4. jaanuar

Valuutaturu ülevaade

Valuutaturg: Eurotsooni THI tõusis 2,2% peale

Päeval avaldati Saksamaa töötururaport, mille kohaselt jäi töötusmäär detsembris püsima 7,5% peale, kuid töötute arvule lisandus 3 tuhat inimest, kuigi oodati arvu vähenemist 15 tuhande võrra. Lisaks avaldati veel eurotsooni detsembrikuu esmane tarbijahinnaindeks, mis tõusis novembrikuu 1,9% pealt 2,2% peale, ületades seega oodatud 2,0%. Euro sai kauplemispäeva teises pooles hoo sisse ja kaupleb hetkel dollari suhtes 0,25% kõrgemal $1,3392 tasemel. Päeva tipp saavutati $1,3433 juures, millega ületati ka 31. detsembri kahe ja poole nädala tipp.

Korraliku hoo sai täna sisse ka naelsterling, mis on hetkel kauplemas dollari vastu 0,75% kõrgemal $1,5600 taseme juures. Naelsterlingile pakkus tuge Suurbritannia PMI detsembrikuu tootmisindeks, mis tõusis eelmise kuu 57,5 punkti pealt 58,3 punktini, ületades seega ka ootusi. Lisaks tulid oodatust paremad ka aktsepteeritud kinnisvaralaenude taotlused, mis tõusid novembri 47,3 tuhande pealt 48 tuhandeni (oodati 46,5 tuhandet).

USA dollar on uuel nädalal kauplemas mitmesuunaliselt ja pisut ebaharilikult. Nimelt peaks üldine positiivne riskisentiment, mis viib aktsiaturgusid kõrgemale, mõjuma dollarile negatiivselt, kuid dollar on siiani suhteliselt hästi vastu pidanud ja on mitme valuuta suhtes tugevnemas. Enim on dollar tõusnud Šveitsi frangi vastu, mis on sel nädalal oma atraktiivsust safe haven valuutana kaotamas. Dollar on frangi vastu täna 1,18% kõrgemal ja kaubeldakse 0,9440 tasemel. Korraliku tõusu on USD teinud ka Austraalia dollari ja Uus-Meremaa dollari vastu, tõustes vastavalt 0,80% ja 0,63%. Dollar on tõusnud jeeni vastu kahe päevaga ligi 1,7% ja kaupleb hetkel ¥82,12 tasemel.

Õhtune valuutaturgude liigutaja saab olema Föderaalreservi viimase kohtumise protokollide avaldamine. Mõned tunnid enne seda, kell 17.00, avaldatakse aga novembrikuu tehaste tellimuste näidud.

Valuutapaarid kell 16.25:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud liikusid uue aasta teisel kauplemispäeval plusspoolel. Londoni börsiindeks FTSE 100 kauples kaevandusettevõtete juhtimisel 1.8% kõrgemal, ületades 6000 punkti piiri. Stoxx Europe 600 indeks tõusis 1.1%.

Eurostati esialgsetel andmetel suurenesid detsembrikuus eurotsooni tarbijahinnad 2.2%, eelmisel kuul oli vastav näitaja 1.9%. See tähendab, et tarbijahinnaindeks on esimest korda alates 2008. aasta novembrist ületanud Euroopa Keskpanga poolt soovitava 2% piiri. Analüütikud prognoosisid inflatsiooni tõusmist 2% peale.

Kaevandussektori aktsiad olid täna ühed suurimad tõusjad, vedades toorainesektori indeksi kahe ja poole aasta kõrgeimale tasemele. Antofagasta, kes omab vasekavandusi Tšiilis, tõusis +3.2%. Maailma suuruselt neljas vasetootja Xstrata kauples +4% plussis ning Kazakhmys aktsia kallines +3.4%. Vase hind kallines Londonis 3.4%, jõudes läbi aegade kõrgeimale tasemele.

BP aktsia oli +4.8% plussis, kaubeldes kuue kuu kõrgeimal tasemel. Advokaat Ken Feinberg, kes hoolitseb kahjutasude maksmise eest Mehhiko lahe naftareostuse ohvritele, et kahjutasudeks võib kuluda kõigest pool $20 miljardi suurusest kahjutasufondist. Samuti teatas Daily Mail, et naftareostuse ajal kaalus Royal Dutch Sell ülevõtupakkumise tegemist BPle. Ajalehe andmetel võib Shell ülevõtupakkumise teha juhul, kui keegi teine soovib BP’d osta, kuid suure tõenäosusega ei ole Euroopa turuväärtuselt suurim naftaettevõte esimese sammu tegija.

Naftaettevõtte Cairn Energy aktsia kauples +3.6% plusspoolel. Ettevõte teatas, et rendib kahte naftapuurtorni, mis hakkavad naftat otsima Gröönimaal. Samuti kindlustas ettevõte $900 suuruse krediidilimiidi, mis tõstis investorite usku, et ettevõte suudab endale seatud eesmärke täita. Kuigi Desire Petroleum ütles, et taaskord ei leitud ühest piirkonda puuritud kaevust naftat, siis Cairn Energy on optimistlik ja loodab leida Gröönimaa uurimata aladelt märkimisväärse suurusega naftareserve.

Indeksid seisuga 16:30

Põhjamaade turgude järelvaade

OMX Helsinki börsiindeks tõusis +0.24% ehk 7831.14 punktini. Cargoteci aktsia langes -0.4%. Ettevõtte tegevjuht Pekka Vauramo ütles Kauppalehtile, et ülevõtmised Hiinas on väga ebatõenäolised, sest Hiina ettevõtete hinnad on liiga kõrged. Suurema käibega aktsiatest kauples Nokia +1.2% eilsest sulgumistasemest kõrgemal, UPM-Kymmene aktsia odavnes -1.6% ning Metso kauples +0.4% plussis.

OMX Stockholm börsiindeks kauples -0.13% madalamal ehk 375.34 punktil. Ericssoni aktsia langes -2.2%. Mobiilvõrkude ehitaja teatas, et viis lõpuni oma 100%-lise osaluse müügi Ericsson Federal Inc’is Tailwind Capitalile. Ericssoni üksus keskendus USA valitsussektori hangetele ning ettevõtte uueks nimeks saab Oceus Networks. Enimkaubeldud aktsiatest odavnes Atlas Copco -0.1%, Nordea Bank aktsia langes -0.1% ja ABB kauples +0.1% kõrgemal. 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA tehaste tellimused kasvasid novembris 0.7%

USA aktsiaturud alustasid teisipäevast kauplemispäeva negatiivselt territooriumilt. Investorite tähelepanu oli koondunud tehaste tellimustele ja Föderaalreservi eelmise kohtumise protokollide avaldamisele.

International Council of Shopping Centers teatas, et USA jaemüüjate müügitulud olid eelmisel nädalal 3.6% suuremad kui aasta tagasi samal ajal, võrreldes eelneva nädalaga oli tõus 0.4%. Pühadehooaeg võib osadele jaemüüjatele tuua kuni 40% aastaset käibest. USA tehaste tellimused suurenesid novembris 0.7%, oktoobris oli langus 0.7%. Analüütikud prognoosisid tehaste tellimuste languseks 0.3%.

Borders Group (BGP) aktsia langes -8.7%, eile odavnesid ettevõtte aktsiad ca 8%. Raamatute jaemüüja teatas, et ettevõttest lahkus kaks tippjuhti, lisaks neile lahkus veel üks juhtidest eile. Eelmisel nädalal teatas ettevõte, et viivitab kirjastajatele maksmisega ning otsib finantseerimisvõimalusi, et makseraskusi ületada. Ingram Industries teatas, et jätkab Bordersi varustamist raamatutega, hoolimata ettevõtte raskest majanduslikust olukorrast.

Carnival (CCL) aktsia kauples +2% kõrgemal. Deutsche Bank tõstis maailma suurima kruiisireiside korralda reitingu „hold“ pealt „buy“ peale, viidates viimastele headele majandustulemustele, mis annavad ka põhjust uskuda tugevasse 2011. aastasse. Analüütikute sõnul kaupleb ettevõtte ajalooliselt madalatel tasemetel ning USA majandus peaks üllatama investoreid positiivselt. Hinnasihiks on Deutsche Bank seadnud $57.50. Samas viidati ebakindlusele, kui naftahinnad peaksid tõusma 10% analüütikute prognoosist enam.

News Corp (NWSA) aktsia tõusis +0.8%. CNBC kirjutas eile, et ettevõte võib müüa oma MySpace keskkonda. Selleks, et portaali ahvatlevamaks muuta kavatsev ettevõte koondada 1100 inimest. Võimalik, et tehingu teostamiseks on töötajate arvu veelgi vähendada. Potentsiaalseteks ostjateks peetakse Zyngat ja Silverlake Partnersit. CNBC sõnul kavatseb News Corp. müüa MySpace aasta keskpaigaks. Reutersile kommentaare jaganud allika sõnul aga mingeid läbirääkimisi hetkel käimas ei ole.

Kulla hind langes -2.6%, kaubeldes $1386 tasemel ning nafta hind odavnes -1%, olles $90.7 juures.

Indeksid seisuga 17:05

Vallo Lees


Uudised:

Kuidas läks 2010. aasta prognoosimine?

Doug Kass: üllatused 2011. aastal

Valuutaturu nädala eelvaade: Dollar alustamas uut aastat tõusuga