Börsiülevaade 6.-7. jaanuar

7.01.2011 12:41

IndeksidBalti turud
 viimanemuutusaasta alg.
S&P 5001 273.85-0.21%1.29%
Nasdaq2 709.890.28%2.15%
Tokio NIKKEI10 541.040.11%3.05%
London FTSE5 984.14-0.59%1.43%
Kasvukonto
IVV127.85-0.19%1.27%
EFA57.60-1.15%-1.06%
EMF24.01-0.95%1.87%
GRAAFIKUD: Dow Jones / Nasdaq / S&P500
viimanemuutusaasta alg.
Tallinn OMXT (EUR)762.210.11%9.14%
Tallink0.8681.05%9.87%
Olympic1.6270.00%9.56%
Vilnius OMXV (EUR)403.81-0.65%-1.43%
Ukio Bankas0.366-1.35%-3.68%
TEO LT0.709-0.70%-1.12%
Riga OMXR (LVL)391.04-1.17%-0.63%
Latvijas kugnieciba0.377-1.31%-0.53%
Grindeks6.7000.00%0.00%
EUR/USD1.2975-0.48%
USD/JPY83.55+0.43%
Hinnad on näidatud 20-minutilise viivitusega.
Nafta (USD/barrel)88.88+0.57%
Kuld (USD/unts)

Börsipäev 7. jaanuar

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

Euroopas on fookuses USA tööturu andmed

Euroopa aktsiaturud liikusid kauplemispäeva alguses allpool eelmisi sulgemistasemeid. Investorite tähelepanu on suunatud täna avaldavatele USA tööturu andmetele. Stoxx Europe 600 indeks oli -0.4% madalamal.

Makrouudistest avaldati Šveitsi detsembrikuu töötuse määr, mis tõusis 3.8% peale eelmise kuu 3.6% pealt ning ületas ka oodatud 3.7%-list tulemust. Saksamaa novembri kaubandusbilansi ülejääk oli 12.9 mld eurot oodatud 15.0 mld euro asemel, riigi eksport kasvas 0.5% (MoM) oodatud 1.0% asemel ning import kasvas 4.1% (MoM) oodatud 1.6% asemel. Saksamaa novembri jaemüük vähenes 2.4% (MoM) oodatud 1%-lise kasvu asemel. Täna on veel kell 12 oodata eurotsooni kolmanda kvartali lõplikku SKT-d, eurotsooni novembri töötuse määra ning kell 13 Saksamaa novembri tööstustoodangu tulemust.

Citigroup langetas maailmas suuruselt teise tubakatoodete tootja British American Tobacco (BATS) -1.5% ning suuruselt neljanda Imperial Tobacco (IMT) -2.2% aktsia soovituse „hoia“ peale varasema „osta“ pealt. Analüüsimaja lisas, et müügimahtude trend on nõrgenenud ning sellel aastal võib oodata ka uusi regulatiivseid uudiseid näiteks pakendamisnõuete osas. Vastupidiselt tõstis aga Citigroup huuletubaka tootja Swedish Match (SWMA) +2% aktsia soovituse „osta“ peale varasema „hoia“ pealt, kuna vastupidiselt suitsude tootjatele, jätkab Swedish Match müügimahtude kasvatamist.

Täna tõstis ka Goldman Sachs Euroopa joogitööstuse ettevõtete aktsiate soovitusi. Analüüsimaja tõstis Prantsusmaa suuruselt teise alkohoolsete jookide tootja Remy Cointreau (RCO) +3.9% ning maailma suuruselt teise õlletootja SABMiller (SAB) +1.3% aktsiate soovitused „osta“ peale varasema „neutraalse“ pealt ning lisas need ka oma „conviction buy“ nimekirja. Goldman Sacks tõstis ka Prantsusmaa alkoholitootja Pernod-Ricard (RI) +1.2% aktsia soovituse „osta“ peale varasema „neutraalse“ pealt.

Briti odavlennufirma EasyJet (EZJ) +0.4% reisijate vedu kasvas detsembri 7.6% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ning ulatus 3.66 miljonini. Lendude täituvus paranes 0.4 protsendipunkti võrra 85.8% peale.

Euroopa indeksid kell 11.50:

Põhjamaade aktsiaturud ja majandusuudised – keskpäeva ülevaade

OMX Helsingi börsiindeks oli hommikul -0.1% madalamal 7768 punkti juures. Lennuettevõte Finnair (FIA) +0.6% teatas, et detsembris langes reisijate vedu 26% tänu 10-päevasele salongipersonali streigile. Lendude täituvus vähenes eelmisel kuul 7.3 protsendipunkti võrra 71.2% peale. Eelmisel aastal kasvas Finnairi lennuliiklus 2.5% võrra (YoY), millest Aasia liiklus kasvas 8% ehk 1.2 mln reisijani. Kokku reisis aasta jooksul Finnairiga 6.2 reisijat, mis on umbes 1% vähem kui 2009. aastal. Börsil enimkaubeldud aktsitest oli Nokia (NOK) -0.2% madalamal, Fortum (FUM) +1.6% kõrgemal ning Metso (MEO) -1% allpool eelmist sulgemishinda.

OMX Stockholmi börsiindeks oli hommikul +0.1% kõrgemal 369 punkti juures. Maailmas suuruselt teise veokite tootja Volvo (VOLV) +0.1% veokite tellimused kasvasid detsembris Põhja-Ameerikas 115% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. ACT Research esialgsete hinnangute põhjal ulatusid detsembrikuu tellimused 25 500-ni. Börsil enimkaubeldud aktsiatest oli Atlas Copco (ATCO) -4.8%, Ericsson (ERIC) -0.1% ning Hennes & Mauritz (HM) -1.5% madalamal.

Kristiina Kirtsi

Aasia aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Samsung Electronics ootab oodatust nõrgemaid kvartalitulemusi

Aasia aktsiaturud liikusid reedel erisuunaliselt, kuna investorid suurendasid enne tänase USA töötururaporti avaldamist ettevaatlikkust. Nõrkust näitasid toorainetest sõltuvate ettevõtete aktsiad, kuna toorainete hinnad langesid. 

Maailma suurim mälukiipide ja televiisorite tootja Samsung Electronics -1% teatas, et arvatavasti tuleb neljanda kvartali kasum oodatust väiksem. Esialgsel hinnangul vähenes ettevõtte detsembris lõppenud kvartali tegevuskasum 13% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ning ulatus 3 triljoni vonnini (2.7 mld dollarit). Perioodi käibeks ootab ettevõte 41 triljonit vonni. Analüütikud ootavad keskmiselt kvartali tegevuskasumiks 3.3 triljonit vonni ning käibeks 41.3 triljonit vonni. Kasumi vähenemise põhjuseks tõi ettevõte majanduskasvu aeglustumise Euroopas, mis põhjustas tarbeelektroonika nõudluse vähenemise ning hindade languse.

Maailma suurima laevaehitaja Hyundai Heavy Industries +1.3% aktsia tõusis kõrgemale tasemele alates 2007. aasta novembri lõpust, kuna Lõuna-Korea ettevõte ning Jaapani JGC Corp +1.6% võitsid projekteerimis-, hanke- ja ehituslepingud Kataris asuva Barzan gaasimaardla arendamiseks.

Austraalia aktsiaturgudele lisasid negatiivset sentimenti ulatuslikud üleujutused Queenslandi osariigis. Suurima surve all olid kaevandajate aktsiad, kuna eeldatavasti on riigi söetööstuse tegevused häiritud mitu kuud. Üleujutuse poolt mõjutatud kaevandajate Rio Tinto ning BHP Billitoni aktsiad müüdi vastavalt -1.8% ja -1.2% allapoole, samuti ka piirkonnas tegutseva Cockatoo Coal -4% aktsia. Samas söe transpordiga tegeleva ettevõtte QR National aktsia oli +1.9% kõrgemal ning väljaspool üleujutuste piirkonda tegutseva Coal of Africa aktsia rallis +8.9%.

Kulla hind oli -0.3% madalamal 1367.50 dollari juures ning naftabarreli hind oli +0.5% kõrgemal 88.49 dollari juures.

Aasia indeksid kell 09.50:

Kristiina Kirtsi

Valuutaturu ülevaade

Valuutaturg: Euro langes allapoole $1,30 taset

Euro on jätkanud tugeva müügisurve all langust ja täna varahommikul puudutati punkti täpsusega novembri lõpus tehtud kahe ja poole kuu põhja $1,2968 taseme juures. Eurot ei ole kuidagi aitamas ka hommikul avaldatud Saksamaa jaemüügi tulemused, mis kukkusid novembris 2,4%, kuigi oodati 1% kasvu. Lisaks tulid allapoole ootusi ka Saksamaa novembrikuu kaubandusbilansi ja jooksevkonto ülejäägid. Päeval avaldatakse veel eurotsooni III kvartali lõplik SKT, kapitaliinvesteeringute andmed, majapidamiste tarbimise andmed, töötusmäär ja Saksamaa novembrikuu tööstustoodangu näidud.

Hommikul avaldati Šveitsi töötusmäär, mis tõusis vastu ootusi 3,8% peale, kuigi hooajaliselt kohandatud andmete kohaselt jäi töötusmäär püsima 3,,6% peale, ületades samas 0,1 protsendipunkti võrra ootusi. Šveitsi frank on selle nädalaga kukkunud dollari vastu ligi 3,5% ja hetkel kaubeldakse 0,9645 juures. Frank on tugevnenud ka euro vastu, kuid euro nõrkus viis EUR/CHF valuutapaari eile langusse ning ka täna kaupleb paar 0,24% frangi kasuks 1,2525 taseme juures.

Ka USA sessioonil avaldatakse täna mitmeid olulisi makronäitajaid, kuid kõige olulisemaks saab olema väljaspool põllumajandussektorit loodud töökohtade andmed (NFP). Ootuste kohaselt loodi detsembris 140 tuhat uut töökohta ja kolmapäeval avaldatud ADP töötururaport näitas, et erasektoris loodi detsembris 297 tuhat uut töökohta, kuid samal päeval avaldatud ISM teenustesektori tööhõive indeks kukkus 50,5 punktini, mis tekitab kogupildis vastuolusid.

Dollar on enne NFP avaldamist näitamas korraliku tugevust. Dollari indeks kaupleb 0,27% kõrgemal 81,31 taseme juures. Indeks on sel nädalal tõusnud ligi 2,5% ja on lähenemas detsembri alguse vastupanutasemele 81,54 punkti juures. Dollar on enim tõusnud Jaapani jeeni ja Austraalia ning Kanada dollari vastu.

Valuutapaarid kell 10.35:

Risto Sverdlik


Börsipäev 6. jaanuar

Valuutaturu ülevaade

Valuutaturg: Saksamaa tehaste tellimused kasvasid 5,2%

Euroopa sessioonil avaldati mitmeid makronäitajaid. Kõigepealt ilmus Šveitsi tarbijahinnaindeks, mis jäi detsembris muutumatuks, kuid aastases lõikes kasvas 0,5%; oodati vastavalt -0,1% ja 0,4% näitusid. Šveitsi frank kauples terve päeva kerges miinuses, kuid on viimase paari tunni jooksul leidnud korralikku tuge ja asub hetkel dollari suhtes 0,43% kõrgemal 0,9615 taseme juures. Frank on rallinud euro vastu 0,6%, kaubeldes 1,2625 taseme juures.

USA dollar oli terve päeva tugevnemas, kuid töötuabiraha taotlejate andmed tõmbasid dollarile pidurit. Esmaste taotlejate arv tõusis uuesti üle 400 tuhande inimese piiri ning jätkuvate taotlejate arv küll vähenes eelmise nädala seisu suhtes, kui tuli siiski oodatust kõrgem. Dollari indeks on päevasest tipust 80,77 punkti pealt langenud 80,60 peale, asudes hetkel avanemistaseme suhtes siiski 0,08% kõrgemal.

Eurotsooni sentimendi indeksid tulid erisugused: tarbijausalduse indeks langes eelmise kuu -9,4 punkti pealt -11,0 peale, tulles kehvem ka ootustest; samas tõusid nii majandususalduse kui ka tööstususalduse indeksid. Pettumuse valmistasid eurotsooni jaemüügi tulemused, mis langesid novembrikuus 0,8%, kuigi oodati 0,2% kasvu. Aastases lõikes oli 0,1% kasv, mis jäi samas tugevalt alla oodatud 2,1% kasvule. Eurole ei suutnud tuge pakkuda ka Saksamaa tehaste tellimuste tulemused, mis kasvasid novembris oodatud 1% asemel koguni 5,2% ja aastases lõikes oodatud 15,9% asemel 20,6%. Euro on olnud terve päeva surve all, kuid leidis toetust $1,3080 tasemelt ja on hetkel kergelt taastumas, kaubeldes $1,3120 taseme juures.

Naelsterling sattus päeval väga tugeva müügisurve alla, kui detsembrikuu PMI teenustesektori indeks kukkus novembrikuu 53,0 pealt 49,7 punktini. Naelsterling on tulemustest samas kenasti taastunud ja kaupleb dollari suhtes 0,17% kõrgemal $1,5540 taseme juures.

Valuutapaarid kell 16.40:

Risto Sverdlik

Euroopa aktsiaturud ja majandusuudised - järelvaade

Euroopa aktsiaturud kauplesid neljapäevasel kauplemissessioonil plusspoolel, tõustes kahe aasta kõrgeimatele tasemetele. Tõusu põhjuseks olid investorite spekulatsioonid, et kiirenev majanduskasv 2011. aastal toob endaga kaasa ka aktsiahindade tõusu. Stoxx Europe 600 indeks tõusis 0.8%.

Makrouudistest avaldati täna eurotsooni detsembrikuu majandusliku sentimendi indikaator, mis tõusis novembri 105.1 punkti pealt 106.2 punktini. Analüütikud prognoosisid indeksi väärtuseks 105.8. Tarbijausaldusindeks langes -9.4 punkti pealt -11 punkti peale. Lisaks teatati ka eurotsooni novembri jaemüüginumbrid, mis langesid eelmise kuuga võrreldes 0.8% ja aastataguse ajaga võrreldes 0.1%. Analüütikud ootasid kuiseks tõusuks 0.1% ja aastaseks tõusuks 1.9%. Samuti avaldati Saksamaa tehaste tellimuste muutus, mis ületas tugevalt analüütikute ootusi. Novembris tõusid tehaste tellimused võrreldes eelneva kuuga 5.2% vs konsensuse ootus 1%.

ARM Holdings aktsia rallis +8.3%. Microsoft kinnitas, et loobub Inteli teenustest ja hakkab kasutama Suurbritannia ARM Holdingsi arvutikiipe, et hakata konkureerima Apple’iga kiirelt kasvavatel tahvelarvutite ja nutitelefonide turgudel. Microsoft teatas, et plaanib luua uue Windowsi operatsioonisüsteemi, mis põhineb ARMi kiipidel. ARMi pooljuhte kasutatakse praegu iPhone’ides.

Euroopa meediaettevõtted said täna tuge Goldman Sachsi positiivsusest sektori suhtes. Analüütikute sõnul ollakse turundussektori suhtes optimistlikult meelestatud, mitte ainult tänu globaalse majanduspildi paranemisele, vaid ka tänu struktuursele stabiilsusele. Analüüsmaja ootab globaalse reklaami kasvuks 7%. Lagardere aktsia tõusis +5.1%. Goldman Sachs tõstis ettevõtte reitingu „neutral“ pealt „buy“ peale. ProSiebenSat.1 Media kauples +4.3% kõrgemal pärast seda, kui Goldman Sachs lisas Saksamaa suurima eratelekanali „conviction buy“ nimekirja.

Nyrstari aktsia langes -1.1%. Maailma suurim tsingitootja sulatusahjude mahutatavuse poolest teatas, et saavutas aktsionäride poolehoiu 500 miljoni euro suuruse aktsiate müügi jaoks olemaseolevatele aktsionäridele. Emissioonist saadud rahaga laiendab ettevõte oma tegevust kaevandussektorisse.

Indeksid seisuga 16:35 

 

USA aktsiaturud ja majandusuudised - eelvaade

USA esmase töötu abiraha taotlejate arv oodatust suurem

USA aktsiaturud alustasid tänast kauplemispäeva erisuunaliselt. Investorite tähelepanu oli koondatud esmaste töötu abiraha taotlejate arvule ja jaemüüjate müügitulemustele. Positiivsust lisas Citigroupi USA aktsiate soovituse tõstmine „neutral“ peale.

Esmaste töötu abiraha saajate arv tõusis 18 000 inimese võrra ehk üle-eelmise nädala 391 000 pealt 409 000 peale. Analüütikud ootasid näitaja väärtuseks 405 000. Nelja nädala keskmine langes 410 750 peale, mis on madalaim näitaja alates 2008. aasta juulist. Kestvate töötu abiraha saajate arv langes 47 000 võrra ehk 4.1 miljonini vs konsensuse ootus 4.07 miljonit. Hädaabi ja pikendatud töötu abiraha saajate arv vähenes umbes 23 000 võrra ehk 4.51 miljonini.

Research in Motioni (RIMM) aktsia kauples -2.1% eilsest sulgumistasemest madalamal. RIM, kelle BlackBerry nutitelefonid on kaotamas turuosa Apple iPhone’ile, näitas avalikkusele oma uut tahvelarvutit PlayBook. Ettevõte ütles, et äriklientide nõudlus PlayBooki järgi on väga suur ning suvel plaanitakse koos Sprint Nexteliga välja tuua 4G versioon. Motorola Mobility Holdings (MMI) aktsia tõusis +2.2%. Ettevõte avalikustas eile oma tahvelarvuti, mis kasutab Google’i viimast operatsioonisüsteemi. Ettevõtte eesmärgiks on võita turuosa Apple iPadilt.

Täna teatavad mitmed jaemüüjad oma detsembrikuu müüginumbrid. Macy’s (M) aktsia oli -3.4% miinuses. Ettevõte teatas, et detsembrikuu võrreldavate poodide müük tõusis 3.9%. Ettevõte säilitas oma neljanda kvartali aktsiapõhise kasumiprognoosi, milleks on $1.44-$1.49 vs konsensuse ootus $1.52. Costco Wholesale (COST) langes -0.2%, pärast seda kui ettevõte teatas võrreldavate poodide müügi 6%-lisest suurenemisest. Kodumööbli jaemüüja Pier 1 (PIR) võrreldavate poodide müük detsembris suurenes 10.3%. Ettevõtte aktsia kauples +3.7% plussis.

Massey Energy (MEE) aktsia langes -1.4%. Ettevõte, kelle kivisüsi toodang vähenes oluliselt pärast 29 inimese elu nõudnud plahvatust aprillis ühes ettevõtte kaevandustest, teatas, et neljanda kvartali kivisöe müük jäi oodatust väiksemaks ja seega ootab Massey Energy neljandas kvartalis ärikahjumit. Ettevõtte ütles, et müüs 1.4 miljonit tonni vähem kivisütt kui oodatud ning toodang jäi 800 000 tonni võrra prognoositust väiksemaks.

Kulla hind langes -0.2%, kaubeldes $1371 tasemel ning nafta hind odavnes -1.1%, olles $89.3 juures.

Indeksid seisuga 17:00

Vallo Lees


Uudised:

Videouudis: detsembrikuu aktsia- ja valuutaturgudel

Osariikide maksutulud paranemas

Kuidas läks 2010. aasta prognoosimine?