Kasvukonto fookuses tervishoid ja eakad

Siim Erik Akermann

7.09.2018 9:35

Pixabay.com

Pühapäevase vanavanemate päeva puhul on sobiv rääkida LHV Kasvukontosse lisandunud fondidest, mis just neile teenuseid pakkuvaid ettevõtteid sisaldavad. Seekord peatume tervishoiul, meditsiini innovaatoritel ja vananeval rahvastikul.

Xtrackers MSCI World Health Care UCITS ETF (XDWH)

MSCI Worlds Health Care indeksit jälgiv fond loodi 2016. aastal ning sisaldab endas peamiselt tervisehoiu sektoris tegutsevate ettevõtete aktsiaid. Sektorisse kuuluvate ettevõtete tegevuspõld on üsna lai, sinna kuuluvad nii ravimite- kui seadmetetootjad, biotehnoloogia, hooldusteenuse ja ka mitme muu tervishoiuteenuse pakkumisega seotud ettevõtte aktsiad. Fondi valuutaks on euro ning aastane fondi kulukuse määr 0,30%.

Tervisehoiusektori kasvu veavad nn beebibuumerid, kes on juba jõudnud või on lähiaastatel jõudmas pensioniikka. Vanemad inimesed vajavad kvaliteetset tervishoiusüsteemi ning nad kasutavad kolm kuni neli korda rohkem tervishoiuteenuseid kui neist nooremad. Täna on beebibuumerid ehk 1946–1964 sündinud USA suurim vanusegrupp, kuhu kuulub ca 74 miljonit inimest.

Fond on koondanud globaalselt tuntud tervishoiusektoris tegutsevad ettevõtted, millest enamus on arenenud riikidest. Fondis leidub nii meil kui maailmas tuntud ettevõtteid nagu Johnson & Johnson (6.82%), Pfizer (4.66%), Novartis (3.49%) ja Roche (3.3%)

Täpsem info fondi koduleheküljel.

iShares Healthcare Innovation UCITS ETF (2B78)

Kellele jääb ainult tervishoiuga seotud toodete ja teenuste pakkumisest väheks, võib vaadata selle valdkonna arendamisega seotud ettevõtetesse. Fondi valuutaks on euro, aastane kulukuse määr 0,40% ning see jälgib iSTOXX FactSet Breakthrough Healthcare indeksit.

Fond keskendub innovatsioonile tervishoiuteenustes nii arenenud kui ka arenevatel turgudel. Innovatsioon toob endaga kaasa uusi võimalusi ja võib ravida seni surmaga lõppenud haigusi. Biotehnoloogia ja farmaatsiaettevõtted arendavad igapäevaselt paremaid ja ka odavamaid ravimeetodeid paljude väga ohtlike haiguste jaoks. Viimase 20 aasta jooksul on läbimurdeid saavutatud kõige surmavamate haiguste nagu HIV / AIDSi, vähi ja C-hepatiidi vastu. Senine trend ei näita aeglustumise märke, sest loodetakse leida nende haiguste vastu lõplik ravim.

Fondi kõige suurema osakaalu 1,84% moodustab meditsiiniline uurimis- ja ravimite väljatöötamise ettevõte Sarepta Therapeutics Inc. Fondi teiste suurimate investeeringute hulgas on näiteks südameoperatsioonide, neuroloogia ja südame rütmi reguleerivaid seadmeid arendav Livanova ning diabeedi ravisüsteeme tootev ettevõte Dexcom.

Täpsem info fondi koduleheküljel.

iShares Ageing Population UCITS ETF (2B77)

Ühelt poolt vananeb maailma rahvastik paratamatult, kuid samas on pikenenud ka inimeste eluiga. Üle 60-aastastele teenuseid ja tooteid pakkuvaid ettevõtteid koondav on iShares Ageing Population ETF. Fondi valuuta on euro ning fondi kulukuse määr on 0,40%.

Fond on jällegi pikaajalise vaatega ning kasvupotentsiaal tuleneb fondivalitseja sõnul keskmise eluea kasvust, vananevast ülemaailmsest elanikkonnast, arstiteaduslikest innovatsioonidest ja ühiskondlikest muutustest. Maailmapanga statistika kohaselt on viimase 30 aastaga meeste ja naiste oodatav eluiga sünnihetkel kasvanud ca 11,6%, 2016. aasta seisuga oli keskmine eluiga maailmas 72 eluaastat. Vanuse suurenedes kasvab vajadus tervisega seotud toodete ja teenuste järele, vanemad haigestuvad tihedamini kui noored ning nende organismil kulub rohkem aega taastumiseks.

Sektorite vaheliselt moodustavad lõviosa fondist finantsteenused (42,75%) ja tervisehoiuteenused (33,72%), lisaks neile ka muud teenused, näiteks elukindlustus ja pensionifondid.

Täpsem info fondi koduleheküljel.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse